c De aardige dingen in het leven verdwijnen" Verkeersgedrag scholieren: kijken hoe ver je kunt gaan Bij stands vrouwen zijn het beu: acties op komst Arbeidsplaatsen universiteit op de tocht Excursie ZATERDAG 15 JANUARI 1983 Leiden J- LEIDEN - Voor de aanbiedingen van hot naar her; de verwarming een paar graden lager; geen uitstap jes meer; de kinderen van de sportclub en mu ziekles af; wat minder of helemaal geen vlees meer op tafel; hopen dat de wasmachine het niet begeeft want geld voor een nieuwe is er niet. Dat is nog maar een greep uit de problemen die vrouwen in de bijstand dagelijks bezig houden. 400 gulden per maand erbij. Met behulp van cijfers van het Sociaal Cultureel Planbureau en het CBS rekenden de vrou wen namelijk uit dat zij 400 gulden per maand tekort ko men om een redelijk inkomen te bereiken. Dat is nog maar een greep uit de problemen die vrouwen in de bijstand dagelijks bezig hou den. De 'bijstandsvrouwen' blijken in deze tijd van bezui nigingen steeds meer in het verdomhoekje te worden ge drukt. Kortingen op uitkerin gen en kinderbijslag en de stijgende energiekosten en woonlasten drukken het zwaarst op deze toch al slecht bedeelde groep. In Leiden wonen ongeveer 1200 vrouwen die onder de noemer 'bijstandsmoeder' vallen. Zij leven, met hun kinderen, van een uitkering van precies 1302,35 gulden per maand. Vo rig jaar was die uitkering nog ruim 1306 gulden, niet veel meer maar wel ging de uitke ring voor het eerst in de ge schiedenis omlaag. Daarmee zitten veel van die vrouwen on der het bestaansminimum, zo rekende het Sociaal Cultureel Planbureau vorig jaar uit. Het FIOM, bureau voor alleen staande ouders en hun kinde ren, onderzocht wat dit in de praktijk betekent. 'De aardige dingen in het leven verdwij nen, schulden lopen op en de moeders uiten dat door depres siviteit, vereenzaming, uit zichtloosheid en schuldgevoe lens tegenover de kinderen'. Maat vol De nieuwste plannen van de re gering, die een korting op de bijverdiensten inhouden, maakten voor de bijstands vrouwen de maat vol. In plaats van een derde zouden ze nog maar een kwart van hun bijver diensten zonder gevolgen voor de uitkering mogen houden. Deze maand voeren de actieco mités Vrouwen in de Bijstand acties met als eisen: geen kor ting op de bijverdiensten; geen kostwinnersbeginsel; onder wijs met behoud van uitke ring; de woonlasten omlaag; In Leiden zullen de acties zich rond zaterdag 29 januari afspe len: met een versierde bakfiets wil het Leidse comité aandacht trekken voor de problemen van bijstandvrouwen. Ook wordt een boekje samenge steld met ervaringen van de vrouwen en de wethouder kan een 'inleverpakket' vol oude rommel, het enige dat de bij standsvrouwen nog in te leve ren hebben, verwachten. Op deze manier wil het actiecomi té laten zien hoe het met vrou wen in de bijstand gesteld is en dat het zo niet langer kan. Comité Het twee jaar oude Leidse comi té voor Vrouwen in de Bijstand houdt iedere woensdagoch tend van tien tot twaalf uur spreekuur in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de. Vrouwen met een bij standsuitkering kunnen er te recht met vragen en proble men en geven elkaar adviezen. Wanneer een vrouw moeilijk heden heeft met de sociale dienst, gaat het comité bemid delen. Ook voor heel gewone zaken kunnen vrouwen bij het comité terecht: de wasmachine is kapot en er is geen geld voor een nieuwe. Welke mogelijkhe den zijn er om geld te lenen en hoe moet ik dat aanpakken? Kan ik een opleiding volgen of is er kinderopvang? Margriet Vreuls van het comité: "Het eerste jaar in de bijstand gaat voor de meesten nog weL Maar dan loop je toch al snel tegen de problemen op. Met vrouwen die in dezelfde positie zitten kun je daar beter over praten dan met bijvoorbeeld Tegen sluitingsuur inkopen doen op de markt, omdat het dan goedkoper is. Zo moeten bijstandsvrouwen de touwtjes c de buren. Veel vrouwen scha men zich toch nog voor hun uitkering. Samen sta je ook sterker tegenover de sociale dienst, waar veel vrouwen toch bang voor zijn. Ze vinden de dienst eng, omdat ze er zo af hankelijk van zijn en kwets baar. Sommige ambtenaren geven je ook het gevoel dat je erg dankbaar moet zijn voor de uitkering, dat je daarvoor wel precies moet doen wat zij zeg gen". Vrouwen die van hun uitkering en kinderbijslag nog maar zo'n 600 gulden per maand over houden om van te eten en kle ren te kopen, zijn beslist geen uitzondering. De vaste lasten als huur, energie, verzekerin gen en schoolkosten hakken er stevig in. Margriet Vreuls: "Van die uitkering is gewoon geen menswaardig bestaan te leiden. Je kunt geen stap meer doen. Het vakantiegeld gaat op aan onbetaalde rekeningen of er wordt alvast een winterjas gekocht. Voor kleding zijn bij standsvrouwen vaak afhanke lijk, van 'krijgertjes' en het eten wordt zo goedkoop mogelijk gekocht. Bijvoorbeeld op de markt tegen het sluitingsuur wanneer alles goedkoop weg gaat. En dan hoeft er maar één ding kapot te gaan of het is mis. Veel vrouwen zitten tot over hun nek in de schulden, waarvan de aflossing nog eens van hun uitkering afgaat. Ze moeten het ene gat met het an dere stoppen". Niets extra Ambtenaar C. Driessen van de sociale dienst bevestigt dat veel bijstandsvrouwen zich in de schulden hebben moeten steken om de noodzakelijke dingen aan te schaffen. "Wan neer ze met de problemen naar ons komen kunnen we daar ei genlijk niet zo heel veel bij hel pen. We proberen wel om, wanneer dat nodig is, mensen beter met geld te leren om gaan. Daar wordt het geld met meer van, maar het kan het le ven wel draaglijker maken. Ook bemiddelen wel met schuldeisers wanneer de men sen bijvoorbeeld de huur niet hebben kunnen betalen omdat die wasmachine er moest ko- door Conny Smits men. Maar extra bijstand ge ven om schulden in te lossen, mogen we in principe niet eens". Daarom beweert ook Driessen dat de nieuwe plannen, korten op de bijverdiensten, voor veel vrouwen een grote klap bete kenen. Naar zijn schatting zijn er in Leiden ongeveer 250 350 vrouwen die er door deze maatregel ruim 72 gulden op achteruit gaan. "Dat lijkt niet zoveel en de maatregel wordt ook in vier fasen van een half jaar uitgevoerd zodat de men sen met gelyk het hele bedrag hoeven te missen. Er is gewen ning. Maar voor iemand die ge wend is aan dat voordeel, er ook op rekent, betekent dit een enorme tegenvaller". Geluk Ook mevrouw Schrama van het FIOM krijgt vaak te maken met alleenstaande ouders die met grote financiële proble men kampen. Zij zegt steeds weer verbaasd te staan, wan neer van bijstandsvrouwen wordt verwacht dat ze nog in kunnen leveren. "De mensen hebben tegenwoordig zo wei nig ruimte meer om keuzes te maken. Vroeger kon je kiezen tussen losse en flessenmelk, kon je nog hout sprokkelen, te genwoordig hebben de huizen niet eens meer schoorstenen. Je mag dit jaar nog van geluk spreken dat het zo'n zachte winter is. De vaste lasten zijn erg hoog en dus kunnen vrou wen alleen nog maar kiezen wat ze eten, of ze wel of niet een WA-verzekering nemen en of de kinderen wel of niet op een sportclub gaan. Sommige vrouwen proberen het nog te redden door wat bij te verdie nen, wat op te scharrelen, maar wanneer ze daarna niet worden geholpen gaat het gegaran deerd mis". Mensen die zelf niet met deze problemen in aanraking ko men weten vaak niet wat het betekent een 'bijstandsmoe der' te zijn Daarom is het vol gens Schrama goed dat de bij standsvrouwen hun proble men nu met acties duidelijk maken. "De regenng probeer de de nieuwe plannen geruis loos door te voeren, maar dat lukt nu toch net niet. Als de bouwvakkers zoiets zou over komen stond er een vakbond op die voor hun rechten op kwam. Het probleem van de vrouwen is dat ze geen plat form hebben. Wanneer zij een paar dagen gaan staken komt de kinderbescherming de kin deren weghalen". Politie wil strenger optreden LEIDEN - In navolging van de Amersfoortse poli tie wil de Leidse politie strenger gaan optreden te gen scholieren die de ver keersregels overtreden. Ook andere politiekorp sen, waaronder het Al- phense, juichen een ver scherpt optreden toe. Voorwaarde is wel dat het verbaliseren vereenvou digd wordt. Volgens de politie is nonchalant verkeersgedrag van schoolgaan de jeugd de oorzaak van talloze (levens)gevaarlijke situaties in het verkeer. Gaat het daarbij om scholieren die jonger zijn dan zestien jaar, dan kan de politie niet veel uitrichten. Op hen is im mers het kinderstrafrecht van toepassing en dan wordt vol staan met een berisping. In Amersfoort is dat sinds deze week anders geregeld. Met in stemming van het openbaar mi nisterie in Utrecht mag de 'Keis- tedelijke' verkeerspolitie th^s Vrachtauto botst tegen lantaarnpaal LEIDEN - Een 53-jarige Hage naar is gisteren met zijn vracht wagen tegen een lantaarnpaal aan de Haagweg gebotst. De man, die vanaf de Haagweg de Rijndijk op wilde rijden moest in de bocht remmen. Waarschijnlijk zorgde de zware regenval ervoor dat de rempoging niet geheel luk te en de vrachtwagen pas tegen de paal tot stilstand kwam. De chauffeur raakte niet gewond. Wel liepen de vrachtwagen en lantaarnpaal schade op. Bij gaande foto geeft daar een in druk van. ook scholieren beneden de zes tien jaar bekeuren. In overleg met de Utrechtse verkeersschout C. van Ginkel is daartoe een ver eenvoudigd proces-verbaal ont worpen, dat veel administratieve rompslomp bespaart. Een ver- keersovertreder die minimaal twaalf, maar nog geen zestien jaar is, moet nu rekenen op een boete van ongeveer vijftien gul den. Initiatiefnemer tot deze strengere aanpak is adjudant A.F. van Hu- nenstijn. Uitdrukkelijk zegt hij geen heksenjacht te willen ont ketenen, maar „slechts de ver keersveiligheid van met name de jeugd" te willen dienen. „We controleren per definitie niet bij die verkeerslichten, die vragen om overtredingen. Als een fietser door rood licht rijdt, bekeuren we alleen wanneer hij daarmee andere verkeersdeelnemers in gevaar brengt." Geen voorrang Volgens de adjudant werden aanrijdingen mee, die ons niet worden gemeld. Dat zijn er vier tot vijf keer zoveel." door Sjak Jansen Van Hunenstijn zegt geen hoge dunk te hebben van de mate waarin de circa 23.000 school gaande fietsers in Amersfoort de verkeersregels in acht nemen. Niet zelden worden naar zijn me ning alle verkeersregels overtre den. De fietsers zouden in talloze gevallen geen voorrang verlenen, door rood licht of in verboden richting rijden, of een flink deel van de rijweg in beslag nemen. Pogingen om dit slechte ver keersgedrag te verbeteren heb ben volgens Van Hunenstijn tot nog toe gefaald. En niet alleen in Amersfoort. Het gedrag van jonge verkeers deelnemers vormt voor bijna alle politiekorpsen een probleem. Het vormt ook een vast punt op de agenda van de centrale poli- HHHH L„ tieverkeerscommissie. Amersfoort alleen al vorig jaar Onderwerp van gesprek is het al tweehonderd aanrijdingen met jeugdige wielrijders geregi streerd. „En dan reken ik niet de evenzeer bij de Leidse politie. Woordvoerder D. Graveland: „We zouden er graag strenger te gen optreden, maar omdat wij prioriteiten moeten stellen komt er niet veel van. Met elk geschre ven verbaal zijn we een uur kwijt. Dat stimuleert niet. Waar we behoefte aan hebben, is een werkbesparende methode opdat een eenvoudiger verbalisering van strafrechtelijke minderjari gen mogelijk wordt. In Amers foort is die er nu." Marathonzitting „Maar die zou eigenlijk in elke ge meente moeten gelden", meent woordvoerder Molenaar van de Alphense politie. „Anders krijg je scheve ogen. Dan zeggen de mensen: in de ene gemeente zegt de politie er niets van en in de andere word je meteen op de bon geslingerd. Daarom zeggen wij: prima die regeling, maar dan wel overal en anders liever helemaal niet." De Venlose kantonrechter me vrouw mr. E.J. Smits deed vori ge week een extra duit in het zak je door een marathonzitting te besteden aan 166 jeugdige ver- keersovertreders in leeftijd va riërend van twaalf tot zeventien jaar. In totaal waren 245 kinde ren gedagvaard. In overleg met justitie besloot de Venlose politie bij wijze van af schrikking geen schikkingen meer te treffen maar massaal te dagvaarden. Op de zitting had mr. Smits stellig de indruk ge kregen dat de overtredingen over het geheel genomen niet uit onwil waren begaan, „maar veel eer uit onverschilligheid". De Leidse criminoloog dr. A.F Hauber klinkt dit vertrouwd in de oren. Niet zo lang geleden Politie-agenten bekeuren een jeugdige fietster op het Kort Rapenburg Elk geschreven verbaal kost de politie nu een werk. (foto Holvast) dat de jeugdige verkeersovertre- ders, die deze week in Amers foort werden bekeurd, dat over het algemeen tamelijk sportief hebben opgevat. Volgens zijn be vindingen vragen de jeugdige overtreders om een consequcn tere aanpak. „Ze vinden het vreemd dat er meestal niks ge beurt. Ze willen dan ook dat de politie zich duidelijker opstelt, zodat ze weten: als ik dit of dat doe, kan ik worden gepakt." De Leidse criminoloog verwacht het nodige heil van het in Amers foort getoonde initiatief. ..Maar er moet slechts dan worden inge grepen, als in het verkeer echt gevaar wordt veroorzaakt. En wel zodanig, dat de verbaliseerde zelf zal inzien dat het redelijk is dat hij is bekeurd. Dan heeft het effect. Dan kan er een preventie ve werking van uitgaan". heeft hij onderzoek gedaan naar ons verkeersgedrag en de bewee gredenen van jongeren om over tredingen te begaan. „En dan zie je dat het vaak alleen maar een roep om aandacht is." Sportief .Meestal zitten die kinderen nog in de puberteit. Als je in die levens fase verkeert, ben je geneigd te kijken tot hoever je kunt gaan. Vanuit die gedachte fietst zo'n kind veelal door rood licht." „Daarbij komt dat de één niet graag voor de ander wil onder doen en datje als fietser vr\j ano niem bent. Je hebt geen kente ken dat kan worden genoteerd Als je dus niet gesnapt wordt, hoef je verder nauwelijks bang te zijn. Kinderen putten daar extra lef uit Hauber verbaast het nauwelijks LEIDEN - Het Instituut voor Na- tuurbeschermingseducatie houdt zondag een excursie. In het Heem park van Leiden kun nen belangstellenden tussen twee en vier uur op onderzoek uit. Er worden allerhande op- drachtjes verstrekt, die handelen over het weer tot en met vogels, knoppen en bomen meten. Het centrum van de excursie, waar de opdrachten worden gegeven en IVN-gidsen aanwezig zijn, is het "hutje oftewel één van de schuren vlakby de ingang Voor meer informaUe: 071-214996 of 142360 LEIDEN - In het Vrouwenhuis wordt maandagavond een the ma-avond gehouden. Onderwerp van bespreking is 'actievormcn in de vrouwenbeweging'. Strate gie en manieren van actievoeren komen ter sprake. Aanvang is acht uur, adres Hooigracht 79 Bij faculteit sociale wetenschappen LEIDEN - Enkele tientallen ar beidsplaatsen voor zowel weten schappelijk als technisch en ad ministratief personeel zullen er waarschijnlijk verdwijnen bij de faculteit sociale wetenschappen van de Leidse universiteit Dit meldt het Leidse universiteits- weekblad Mare. Eind januari, zo schrijft Mare. zal het bestuur van de faculteit naar verwachting de eerste gesprek ken voeren met de besturen van de vier subfaculteiten Binnen het faculteitsbestuur zou den plannen leven om de vier subfaculteiten terug te brengen tot twee: een sociaal- culturele en sche. pedagogisch-psyehologi- Het technisch en adminstratief personeel zou wellicht kunnen worden verminderd met twintig volledige arbeidsplaatsen De ge volgen voor het wetenschappe lijk personeel zijn nog niet dui delijk. In Mare vertelt het facultcitsbe- stuurlid drs. G Vermunt dat de plannen inmiddels in een ver gevorderd stadium verkeren Als alles goed gaat. zo stelt hij, dan kunnen de raden van de subfa culleiten zich medio februari over het plan buigen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3