eidse agenda -c 3- Touwtrekken om Wassenaarse dorpsboerderij Dixie Stompers winnen concours Lichtinstallatie mag branden Woningbouw op plek van Huize Nieuw Rijksdorp Leidse plannen vertragen Leiderdorpse meubelboulevard Vierde nacht Voorschoten succes Stad en rand WASSENAAR - Als men het contingent van 40 woningen niet wil verliezen, dan zal er dit jaar op de plaats van Huize Nieuw Rijksdorp aan de Berk- heistraat gebouwd moeten worden. Wethouder Greep van huisvesting geeft toe deze ont wikkeling voor 1983 niet ver wacht te hebben: "Ik ben blij verrast". Nu men dit contin gent toegewezen heeft gekre gen is een belangrijke stap ge nomen om tot de realisering van de geplande 40 wooneen heden te komen. Deze plannen moeten nu in allerijl afgemaakt worden. De gemeenteraad heeft zich al voor woningbouw uitgesproken. Op het gemeentehuis erkent met enigszins verrast te zijn: "maar we hebben wel de bedoeling snel met de bouw te beginnen, een belangrijke hobbel is nu genomen", zegt een ambtenaar desgevraagd. De "hobbels" die overblijven zouden overigens nog roet in het eten kunnen gooien. Zo zal men een zgn. saneringsbijdra- ge van het rijk moeten krijgen. Ook is er door de Stichting Historisch Centrum Wassenaar een verzoek ingediend om het pand op de monumentenlijst te krijgen. Hierover zal men op het ministerie nog moeten be slissen, al verwacht wethouder Greep niet dat men het ver zoek zal inwilligen. De nieuwbouw die op de plaats van Huize Nieuw Rijksdorp zal moeten verrijzen is een soort "meergezinshuis". Het zal on derdak bieden aan ongeveer 68 jongeren. Momenteel wordt nog onderzocht of meer woon eenheden in het gebouw kun nen komen. LEIDERDORP - Het Leider- dorpse gemeentebestuur zal voorlopig niet officieel reage ren op de voorgenomen plan nen van Leiden om in die stad een meubelboulevard te reali seren naar Leiderdorps voor beeld. Dit werd eind deze week duidelijk gemaakt door wet houder Bezemer die economi sche zaken in Leiderdorp on der zijn hoede heeft. „Wij zul len pas reageren als er een be stemmingsplan door Leiden ter visie wordt gelegd. Ik ver wacht half februari de uitslag van het distributie planalo- gisch onderzoek (d.p.o) waar uit moet blijken wat de gevol gen van een meubelboulevard in Leiderdorp voor de omge ving zijn. Zo'n onderzoek doet nooit een uitspraak over het al dan niet door laten gaan van het plan, maar geeft enkel aan wijzingen waar wat verande ringen moeten plaatsvinden", aldus Bezemer. Volgens Bezemer zijn de plan nen van Leiderdorp voortdu rend met de provincie bespro ken en heeft tevens iemand van de provincie zitting in de onderzoekscommissie, die het d.p.o. uitvoert. Bezemer erkende, dat als Leiden bezwaarschriften aanvoert te gen het Leiderdorpse plan en deze niet in goed overleg tus sen beide gemeenten kunnen worden ondervangen, de reali sering van de meubelboule vard ernstig vertraagd zou kunnen worden. „Vooralsnog wachten we gewoon af', aldus Bezemer Raad van State buigt zich over monumentenstatus WASSENAAR Moet een van de laatste Wassenaarse dorps- boerderijen in ongewijzigde staat blijven bestaan of mag de familie Kouwenhoven er als eigenaar naar believen aan verbou wen? De afdeling rechtspraak van de Raad van State buigt zich momenteel over die vraag nadat de rijwiel/speelgoedhandelaar aan de Langstraat 79/81 beroep had aangetekend tegen het op nemen van zijn pand op de monumentenlijst. Hij vreest hiervan namelijk ernsti ge beperking in de uitoefening van zijn bedrijf omdat de status van monument eventuele toe komstige winkeluitbreiding naar zijn mening aanzienlijk zal be moeilijken. Zijn oudste dochter noemde gistermorgen, tijdens de zitting van het hoogste ambtelij ke rechtscollege van ons land, de monumentenstatus voor het winkelpand zelfs ondemocra tisch. "Want wij hebben daarom niet gevraagd", zo lichtte zij staatsraad Aarden toe. Verder betwijfelde zij de waarde van het monumentale karakter van het pand. "Alleen het panne zadeldak en de drie negen-raams schuifvensters komen hiervoor wellicht in aanmerking", zo pleitte zij. Zij wees er voorts op dat de huidige staat van het pand bijzonder slecht is. "De aanne mer heeft al laten weten niet meer op het dak te durven en het lekt ook nog". Reparaties onder het beding dat de historische staat dezelfde moet blijven zijn voor een particulier niet op te brengen, is haar mening. Namens de minister van Welzijn. Volksgezondheid en Cultuur (WVC) weersprak een ambtenaar de beschuldiging als zou het op nemen op de monumentenlijst een ondemocratische handeling zijn. Bovendien was hij het niet met de familie Kouwenhoven eens dat eventuele winkeluit breiding nu niet meer mogelijk is. "In samenspraak met het mi nisterie blijkt dit allemaal wel Het pand aan de Langstraat 79/81 in Wassenaar. Eén van de laatste bewaarde exemplaren van een dorpsboerderij. LEIDEN The Sweetwood Di xie Stompers uit zoeterwoude hebben gisteravond in de Stadsgehoorzaal het "ABN Di xie Concours" gewonnen. Aan dit, voor de tweede maal in de Leidse Jazz week georgani seerde concours, namen een vijftal orkesten deel. Elk deel nemend orkest maakte van de beschikbare twintig minuten speeltijd ruimschoots gebruik, zodat de Dixieland-liefhebbers gisteravond ruim vier uur lang hun hart konden ophalen. Bo vendien had de organisatie ge zorgd voor twee indrukwek kende optredens van de Jazz Band Ball Orchestra uit Polen ter muzikale omlijsting van dit concours. In een redelijk bezette Stadsge hoorzaal oogstte het orkest uit Polen, met de eigen versie van overbekende nummers als "On the sunny side of the street", "Sweet Georgie Brown" en "Pennies from Heaven", veel succes. In de jury van dit con cours hadden zitting: Dick Tesselaarr (wethouder van volkshuisvesting), Roefi Hue- ting (leider Down Town Jazz Eand) en Zdzislaw Gogulski (drummer bij het Poolse or kest). De drie geldprijzen van 750,-, 500,- en 250,- wer den uitgereikt door de heer de Jong, directeur van de ABN. Over het algemeen vond de jury het muzikale peil van de deel nemende orkesten heel rede lijk. Men laakte het gebrek aan een bepaalde mate van "jazz feeling", zowel bij de timing van de orkesten als bij de solis tische gedeelten, zodat de ge brachte nummers iets te sche matisch en te oppervlakking bleven. Juist in verband hier mee besloot de jury de zoge naamde solistenprijs dit maal niet uit te reiken. Als vijfde eindigde de Westland Jazz Society met 50 punten van de 90 maximaal te beha pen punten. Bij deze beoorde ling speelde vooral mee, dat dit orkest aan de verplichting om een langzame Blues te spelen niet op de juiste wijze heeft voldaan. Vierde werd The Mo- kum Jazz Band: derde werd de Sweet Papa Jazz Band, die de ze waardering vooral te dan ken had aan het authentiek ge luid van hun muziek. The Di xie Daddies uit Zeist verloren van eerste prijswinnaars The Sweetwood Dixie Stompers met 1 punt verschil: 65 tegen 66 punten. In deze waardering leek het publiek zich goed te kunnen vinden. WIJNAND ZEILSTRA. mee te vallen. Tenslotte moet de minister ermee rekening houden dat het pand nu eenmaal een winkel is", zo luidde zijn plei dooi. Voorts vond hij het feit dat een groot deel van het monu mentale aan het pand niet zicht baar is, geen reden om het niet tot monument te bestempelen. Staatsraad Van der Lee aarzelde daarentegen bij de waarde van het monumentale karakter van het pand. "Hoewel het een van de laatst bewaarde exemplaren van een dorpsboerderij in Wasse naar is", zo weerlegde hij zichzelf in zijn overweging. De uitspraak volgt. REGIO - In Leiden, Katwijk, Noordwijk, Leiderdorp en Oegst- geest woedt sinds donderdag een prijzenoorlog op het benzine front. Aanleiding vormde de op die dag door de Leidse Netto- rama doorgevoerde prijsverlaging tot 1,49 voor een liter su- perbenzine en tot 1,46 voor een liter normale benzine. Shell heeft hierop onmiddelijk gereageerd met een prijsverla ging in de zelf-tank pompen tot 1,53.8 per liter superbenzine en 1,47.8 per liter normaal. In Noordwijk en Leiderdorp lig gen deze prijzen twee cent hoger. Voor bediende pompen geldt dat de prijzen twee tot vier cent hoger liggen. De Esso-pomphouders zijn Shell inmiddels in de prijzenslag ge volgd. VOORSCHOTEN - "Het is weer een fantastisch dorpsfeest ge worden", zei Joop Peeters de presentator en organisator van de vierde nacht van Voorscho ten die gisteravond in het Cul tureel Centrum werd gehou den en 3500 bezoekers trok, 1500 meer dan vorig jaar. Het cultureel centrum was nog nooit zo vol geweest, meende hij. Vanaf half acht. toen kin derkoof de Lenteklokjes de spits afbeet, tot elf uur was de zaal tot de nok toe gevuld. Ook daarna daalde het aantal be zoekers in de grote zaal niet on der de 200. In de wandelgan gen van het gebouw was het eveneens druk. Hier maakten de verenigingen reclame voor zichzelf en bedolven de bezoe kers onder stickers en inteken lijsten. Joop Peeters: "En je moet reke nen dat er steeds nieuwe men sen bijkomen en weer weg gaan. We bereiken alle lagen TV-piraat breekt weer in LEIDEN - De Haagse tv-piraat Telstar is gisteravond voor de tweede maal in één week tot het kabelnet doorgedrongen. De pi raat drukte de uitzending van BBC 2 weg en stoorde en passant ook het programma van de ITV. De activiteiten van de Haagse pi raat waren ook op het Leidse scherm te volgen. Ze ontaardden in een soort krijgertje spelen met Casema, de kabel-exploitant. Telstar werd op zijn beurt van de buis gedrukt door Casema, dat het testbeeld met de gekleurde verticale strepen in stelling bracht, vervolgens de uitzending van BBC 2 liet doorkomen, die even later dan weer door de pi raat werd verdrongen. Een ritu eel dat zich een paar maal her haalde. De piraat trachtte een programma in beeld te brengen met Haagse reclamespots, een speelfilm en een boze Telstar- vertegenwoordiger die de han delwijze van Casema laakte. van de bevolking omdat we be gonnen zijn met een oratorium vereniging en via ballet, mu ziekscholen en drumband om twee uur eindigen bij de swin gende band van jongerencen trum De Lindehoeve". Hieraan moet worden toege voegd dat de bejaarden niet werden bereikt doordat een optreden van de Algemene Ne derlandse Bond van Ouderen geen doorgang kon vinden. Volgens Peeters omdat de "be jaarden al naar bed toe moe ten". Deze uitsprak kwam hem op enig boegeroep uit de zaal te staan. Beter had hij kunnen vertellen dat de optredens erg uitliepen en dat daarom enkele onderdelen moesten afvallen. Opvallend was het optreden van poppentheater Wellus Nietus die in hun voorstelling het ge meentebestuur op de hak nam. Ze vestigden de aandacht op hun slechte accomodatie "waar het zomers bloedheet is en 's winters ijskoud en de Het kinderkoor de Lenteklokjes poppen altijd verkouden zijn". Ze vroegen zich af wanneer de verenigingen een ruimte krij gen in het Cultureel centrum. De gemeente heeft al jaren plannen in die richting maar aarzelt nog. "Laten we dit pandje gaan kra ken". stelde eem pop voor. "Anders doen ze er toch niets mee. Behalve dan dat ze vol gend jaar misschien weer een Nacht van Voorschoten orga- Bij Randstad Sport LEIDEN - Gisteren heeft de Leidse Politie Sportvereniging voor de negende maal haar Internationale Politie zaalifoetbaltoernooi in de Leid se Groenoordhallen georganiseerd. Bijna 40 teams uit Duitsland, Belgie en Nederland streden om de prachtige wisselcup die in het bezit was van Polizei S.V. Köln. Toen na zeven uur intensief voetballen wethouder Pe ters de trofee uitreikte, bleek dat Alkmaar de beste resultaten had bereikt. Volgend jaar, als LPSV het toernooi voor de tiende maal hoopt te organi seren, wil men het evenement nog groter maken en invitatie's sturen aan een groot aantal steden in Europa. VOORSCHOTEN - Wethouder Marselis heeft niet illegaal ge handeld door donderdag 6 janua ri aanwezig te zijn bij de officiële ingebruikname van de nieuwe lichtinstallatie van Randstad Sport. Dit heeft het college van burgemeester en wethouders gisteren per brief meegedeeld aan de raadsleden Aikens (D'66) en Visser (PvdA/PPR). De twee raadsleden hadden vorige week aan het college gevraagd of men van mening is dat de wet houder tegen de wet heeft gehan deld. De lichtinstallatie mag na melijk volgens de wet niet bran den omdat de hiervoor vereiste hinderwetvergunning nog niet is afgegeven. Het college geeft toe dat "in zeer strikte zin" van illegaal handelen kan worden gesproken wanneer een installatie ingebruik wordt gesteld voordat de hinderwet- procedure is afgewerkt. "In de praktijk kan dit echter als een overdreven aandoende kwalifi catie worden aangemerkt", zo vervolgt het college. Ze wijst erop dat het regelmatig voorkomt dat pas nadat een in stallatie ingebruik wordt geno men kan worden vastgesteld of het gevaar, schade of hinder ver oorzaakt. Op grond daarvan kun nen dan de voorwaarden worden opgesteld waaraan de installatie moet voldoen. In het geval van Randstad Sport zou het "navrant" geweest zijn de vereniging of formele gron den niet tegemoet te komen om dat het in Voorschoten regelma tig voorkomt dat installaties die méér gevaar, schade of hinder kunnen opleveren dan de instal latie van Randstad Sport inge bruik worden genomen zonder dat daar een hinderwetvergun ning voor is. Het college ver wacht niet dat burgers "overwe gende" bezwaren tegen de instal latie zullen indienen. Theatergroep 'Purper' een begrip LEIDEN - De theatergroep 'Purper' is uitgegroeid tot een actueel synoniem voor 'close- harmony, cross-talks, variété en operapersiflage'. Na het op treden in de televisie-show van Mies Bouwman dreigt de groep, die bestaat uit Toine van Benthem, Erik Brey, Wil lem Gulcher, Haye van der Heyden en Adelheid Roosen uit te groeien tot een begrip voor theaterminnend Neder land. Het theaterprogramma laat zich maar uiterst moeilijk omschrij ven. Juist door de grote ver scheidenheid in de verschillen de onderdelen is de kans dat 'Purper' snel in een 'vakje' on dergebracht zal worden uiterst gering. Soms doen verschillen de onderdelen van het theater programma denken aan de ac tiviteiten van de inmiddels vrijwel verwaarloosde 'Swingle Singers'. Persiflages op songfestivalliedjes worden afgewisseld met macabere, halstoeknijpende humor. Maar ook het haast klassiek gewor den 'Aan de Amsterdamse grachten' wordt door de groep 'Purper' van een geheel eigen arrangement voorzien. Niet te verwaarlozen is boven dien de aankleding van de groep. Alle leden zijn in rok- kostuum gestoken en doen al leen in dit opzicht, weer zeer sterk denken aan de presenta tie van de groep 'Manhattan Transfer'. De groepsleden lij ken dezelfde ontwikkeling door te maken als de groep 'Flairck' in haar beginperiode. Het volgend seizoen moet be wijzen of'Purper' ook de kunst van het 'overleven' verstaat. BERT KOEKEBAKKER ZATERDAG 15 JANUARI 1983 ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnen stad-Noord. Groenoord, Kooi, Meren- wijkiza. 8 uur tot zo. 8 uur: S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268, spreek uur volgens afspraak, zo. 8 uur tot 24 uur: J. Crul, Noordeinds plein 8a, tel. 142888. spreekuur 12 en 17 Wijk 2 Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: za. 8 uur tot zo. 24 uur: J. de Bruyne, Kern straat 11, tel. 141225, spreekuur 12 en 17 Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za. 8 tot zo. 8 uur: A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797, spreekuur vol gens afspraak. zo. 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123, spreekuur 12 en 17 Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, van Tol, Verhage en Zwijnenburg: za. en zo. J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29. tel. 760947. spreekuur 11-11.30 uur Leiderdorp - za. F.O.A.M. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; spreekuur van 12.30 -13 uur: Florijn 10, tel. 891000. zo. M.B. Landsmeer, Drakestein 2, tel. 413913; spreekuur 12.30 -13 uur: Florijn 10. tel. 891000. Oegstgeest - D.L.P. van Overvest, Ter- weeweg 152. tel. 173994. Voorschoten - za. J.H. Vrijenhoek, Bachlaan 1, tel. 2356; zo. B. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 071-766462 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 14 jan. tot 21 jan. Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Noord Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Leiden Voor de praktijk Muurling, Helder en Roest: F. Muurling, Plant soen 23. tel. 125057. H. Vestjens, Rijn- en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Ken- nedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P van Oostrom, Veurseweg 36, tel. 2317. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door A.A.M. Thijssen, Smaragd- laan 308-310, Leiden, tel. 313748, spreek za. en zo. 13 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn:121753. Leiderdorp - Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. ZATERDAG Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79. café avond, 21-1 uur. 'Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caec ilia straat 18, disco, 22 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, 14-17 uur. L.V.C., Breestraat 66 - film 'Elisa Vida Mia' met Geraldine Chaplin, 21.15 uur. Leidse Hout - natuurwandeling IVN, 11 Schouwburg - 15 en 20.15 Waaggebouw - jazz-snuffelmarkt, 11- 16.15 uur. Stadsgehoorzaal - Key Town Jazz Festi val, 20 uur. L.V.C., Breestraat 66 - "Open-Café", vi deofilm "One flew over the cuckoo's nest", 14-17 uur. L.V.C., Breestraat 66 - Concert Berlijnse groep Sprung aus den Wolken, 21 uur. Clubhuis Matilo, Zaanstraat 126 - Volks- dansinstuif voor ouderen van 55 jaar en ouder, 20 uur. Bedrijfstechnische School, Vondellaan - toneelgroep "Friso Noard", 20 uur. ZONDAG Middelweg 19c - kindervoorstelling Leidse Poppentheater, 14,30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, "De Roze Salon", 14- 18 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, maan dag 14.30 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 17 uur. Heem park, Oegstgeesterweg - IVN, 14-16 uur. Schouwburg - wintercircus, 13 Pieterskerk - gospelconcert, 11-13 uur. Waaggebouw - swing-middag, 13-18 uur. Bevrijdingskerk, Zuid-West - gebeds dienst voor eenheid, 17 uur. Buurthuis Groenoord, Pasteurstraat - demonstratie tafeltennissen door Avan- tie, 14.30 uur. Boulevard Noordwijk - strandloop, 11 MAANDAG Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma. t9m vr. van 10-12 uur, tel. 122000 Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel, Haarlemmerstraat 73b - spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, dinsdag 10-11 uur. Architektenwinkel, Oude Vest 163 - Kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum, Haarlemmer straat 73 - klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Bevrijdingskerk - contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, 14.30 uur. Inl. tel. 764006, voor wie niet op eigen gelegenheid kan komen. Pieterskerkchoorsteeg 15 - Club- en buurthuis In de VrooUjcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, RW of WAO, di. 14-16.30 uur. inf. tel. 123271. Stadhuis - gemeenteraad 19.30 uur. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Post uitsluitend sturen naar Postbus 54. 2300 AB LEIDEN LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiale Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.. N. Qüakemaat Wnd -hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R. D. Paauw, W F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef J. M. J. Post Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (binVbuit./ec -J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen, Panjs. Washington, Cairo. tel. 071-144941, tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2