Rotterdam, veiligste haven Ontwikkeling rente centraal C "Richtige heffing" succes van fiscus Belasting Beursweek Firfttj i ZATERDAG 15 JANUARI 1983 Extra Over drie jaar, in het voorjaar van '86, zal Rotter dam over de doelmatigste en vooral veiligste ha ven ter wereld beschikken. Tegen die tijd zal de laatste hand worden gelegd aan een nieuw radar systeem waarmee de haven, van de binnenstad, langs de Nieuwe Waterweg tot 50 kilometer in zee, wordt toegerust. Kosten: tenminste 230 miljoen gulden. De bedoeling van dit walradarproject of verkeersbe- geleidingssysteem is om het steeds drukker wor dende scheepsvaartverkeer in de haven in vlugge en veilige banen te leiden. Weliswaar gebeuren er nu, met het oude radarsysteem, nauwelijks echte ongelukken in de haven. Maar de momenten van "bijna-rampen" zijn nog steeds talrijk. Niet alleen de olie- en benzinetankers leveren daarbij gevaar op. Ook het omvangrijker wordende transport van chemische stofTen over water brengt steeds meer risico met zich mee. Zo hielden de Rotterdammers een paar jaar geleden de adem in, toen een benzi netanker werd aangevaren en een groot deel van de stad bol stond van de dampen. De afgelopen jaren hebben tientallen mensen zich het hoofd gebogen over een veiliger scheepvaart- verkeer-systeem. Het project is nu in de uitvoeren de fase d.w.z: eerste palen worden geslagen en ra dars en computers draaien proef. In het voorjaar van 1986 moet het allemaal klaar zijn. Het belang voor de industrie is niet gering. Behalve een paar kleine toeleveranciers zijn voor de pro- duktie van het walradarproject drie grote Neder landse bedrijven gecontracteerd. PTT. voor de communicatiesystemen; Boskalis Westminster met dochter Christiaan Huygenslaboratorium, voor de gebouwen en de radarantennes en Philips- dochter Hollandse Signaal voor de automatiseer de radar-apparatuur. Innovatie van en voor Nederlandse bodem waar men in het buitenland nu al grote belangstelling voor toont. Voor ingewijde belastingadviseurs van "22 juli 1982" een belang rijke dag. Want op die datum - en later op 15 september en 6 oktober van hetzelfde jaar - gaf de Hoge Raad een aantal uit- rijke dag. Want op die datum - en later op 15 september en 6 spraken, waarin een aantal bekend voorkomend fiscale con structies volledig werden getorpeteerd. De honderden vellen tekst over deze op zichzelf interessante materie, laten we voor wat ze zijn en we gaan over tot een "populaire vertaling". Doorslaggevend Wat is dat: "richtige heffing"? Vereenvoudigd gezegd: een in de wet opgenomen mogelijkheid om fiscaal geen rekening te hou den met posten, die op zich, naar de letter van de wet gemeten dus, wél aftrekbaar zijn. Het kan zijn, dat men een transactie of constructie tot stand brengt, die - economisch gezien - geen voordeel kan opleveren. Het is denkbaar, dat een bepaalde propositie desondanks wordt uitgevoerd, namelijk als het fiscale voordeel het economische door J. Booy nadeel overvleugelt, zodat positief financieel resultaat overblijf! Anders gezegd: de transactie zou achterwege zgn gebleven, indien het beoogd fiscaal voordeel daarbg geen overheersende rol zou hebben gespeeld. Zonder de fiscale meevaller, zou het samenstel van rechtshande lingen slechts tot nadeel leiden. Het gemeenschappelijk kenmerk van de constructies is het aan gaan van een geldlening (rente aftrekbaar), waarna het geleende geld wordt aangewend voor een belegging (onbelast, of vrijwel onbelast) tegen een lager rente-type. Vanaf de start valt te con stateren, dat zoiets economisch tot een negatief resultaat leidt, maar de grote fiscale aftrekpost vergoedt veel, zo met alles. Het fiscale aspect vormt de doorslaggevende reden. Met lege handen Bij zo'n postie komt de fiscus, sinds staatssecretaris A. Noote- boom het bewind voerde, volop in het geweer, de Inspecteur kan een feitelijke situatie aan het Ministerie voorleggen en toe stemming vragen om "richtige heffing" toe te passen, de Minis ter machtigt de Inspecteur vervolgens (er zijn vele honderden machtigingen afgegeven), waarna de Inspecteur een met rede nen omklede uitspraak (richting belastingplichtige) moet doen. Op deze wijze kan de Minister een landelgk beleid voeren in uitzonderlijke gevallen van belasting-ontgaan. Tegen de uitspraak van de Inspecteur staan de gewone rechtsmid delen open. De beschikking houdt in, dat met de gewrraakte transactie fiscaal geen rekening wordt gehouden. In het gegeven voorbeeld betekent dit, dat de betaalde rente niet aftrekbaar is, zodat men met lege handen komt te staan: wél het financieel nadeel, niet het fiscaal voordeel. Inventief Het opmerkelijke in de uitspraken van de Hoge Raad is nu, dat in vrijwel alle gevallen geacht werd. dat de "richtige-heffings"-be- palingen terecht zijn toegepast. Nu was het "richtige heffings- wetsartikel", omdat het in zovele jaren niet was toegepast, ge worden tot een dode letter, waarmee in de fiscale adviespraktijk amper rekening werd gehouden. De overmoed sloeg toe. Vandaar, dat de uitspraken als zo ingrijpend en opzienbarend wor den ervaren. Niet uitsluitend datgene, wat duidelijk in de wet is vermeld, is maatstafgevend. Voorts is er een tendens om de be lastingwetten naar de maatschappelijke bedoeling te interprete ren. Daarbij komt nu ook nog de zojuist geschetste ontwikke ling, waarbij de eis wordt gesteld, dat de transactie ook zou zijn doorgegaan, indien daardoor de belastingheffing niet geheel of ten dele onmogelijk zou zijn gemaakt, de soms ver doorgevoer de reparatie-wetgeving komt daar nog weer bovenop. Kort en goed de belastingbetaler met gevoel voor fiscale con structies zit klem. 'Tijdelijk", zullen we maar zeggen, want de vindingrijkheid kent geen grenzen. Voor de mensen met een eigen vermogen geldt het bovenstaande niet. Indien zij met hun eigen geld een belegging kiezen met voordelige fiscale aspecten, dan is dat uitvoerbaar, de Hoge Raad heeft een aantal malen uitgesproken, dat het alleszins aan vaardbaar is, indien iemand bg dè keuze van zgn belegging zijn fiscale positie laat meewegen. Daaraan zit ook niets gekun stelds. De problemen rijzen pas als men - b.v. door het aantrek ken van leningen - fiscale aftrekposten uit het met creëert fcitóïi- t «Fi hw y 41 door C. Wagenaar Opnieuw hoger, zo luidde aan vankelijk het beursadvies deze week. Want zowel de New- yorkse effectenbeurs als die van Amsterdam sloegen hoge re standen aan. Wall Street kwam daarbij zelfs even boven de 1100 maar het officiële slot lag daar weer beneden. Nadien kwamen echter zoveel winst nemingen opdagen dat het slot van 1076 van eind vorige week niet behouden bleef. Ook Amsterdam kreeg te maken met talrijke winstnemingen maar hier bleef per saldo ter reinwinst over. Ook ditmaal stond de rente weer centraal. In Amerika verlaag den een aantal grote banken nu ook de rente met een half procent van 11,5 op 11 procent nadat de eerste verlaging al voor het jaareinde 1982 had plaatsgehad. De lange aarze ling van de grote banken die bijvoorbeeld te volgen heeft in Wall Street al menige kleine reactie veroorzaakt. Maar nu de lagere rente duidelijk alge mener wordt, stegen ook de verwachtingen op een spoedi ge verdere discontoverlaging van de FED, het bestuur van de Verenigde Centrale Banken in de Verenigde Staten. Dit gaf een flinke steun aan de beurs en verstevigde de ondergrond nog meer. Bovendien maakte de Ameri kaanse regering duidelijk meer ernst te willen zetten achter pogingen de begroting in de hand te houden. Op de Ameri kaanse defensie zullen een aantal miljarden worden bezui nigd. En ook het nieuwe steun programma aan de Amerikaan se boeren zal een flink bedrag minder vergen. Toch blijven fi nanciële kringen van oordeel dat er het lopende boekjaar een tekort op de begroting blijft van tegen de 200 miljard dollar, het dubbele bedrag van vorig jaar. En voor 1984 zelfs van 300 miljard dollar. Met gro te belangstelling wordt nu uit gezien naar de deze maand in het Congres uit te spreken twee belangrijke boodschap pen van president Reagan. De ene, de zgn. State of the Union, een soort Troonrede, en de andere, een meer economi sche getinte uiteenzetting. Daarin zal ook duidelijk moe ten worden hoe de Amerikaan se regering nu precies over de economische toekomst denkt. Want in regeringskringen wordt er bg de president op aangedrongen precies de waar heid te vertellen. Maar, zoals gezegd, Wall Street bleef ook deze week de moed erin houden, ondanks de con frontatie die nu spoedig met de stroom van jaarcijfers uit het bedrijfsleven komende is. De ze cijfers zullen zeer gemengd van gehalte zijn met mee- maar ook tegenvallers. Een tegen valler is, zo blijkt nu achteraf, het kerstseizoen geweest. Want de omzetten in de warenhuizen stegen ditmaal aanmerkelijk minder dan in het seizoen 1981. Maar er was toch nog een stij ging, en dat is in de huidige tijd heel wat. De Amsterdamse beurs zette vooral voor de meer lokaal ge richte sectoren de week op hoog niveau in. De industrie liep in twee dagen vier punten op en het algemeen gemiddel de ruim anderhalve punt. Daarna kwamen winstnemin gen om de hoek kgken. Ook op onze beurs staat de renteont wikkeling nog altgd centraal. Het was ditmaal weer de week van de staatslening, waarbij het ministerie van financiën het jaar meteen met een nieuw record kon beginnen. Want on danks een naar verhouding la ge rente van 7,25 procent en een hoge emissiekoers van 100,5 procent werd toch voor een bijna onvoorstelbaar be drag van 5 miljard gulden inge tekend. Vadertje Staat leek daarbij overigens wel iets te gulzig. Want door bijna 85 pro cent van de inschrijvingen toe te wijzen, bleken vele beleg gers teveel te hebben gekre gen, waardoor de eerste koers op 100 procent uit kwam, een half procent lager dan de emis siekoers. Maar deze schade kon de volgende dag reeds worden weggewerkt. Want alle tekenen bleven wijzen op een verdere verlaging van het dis conto die later in de week dan ook werd doorgevoerd in na volging van Zwitserland. Daar mee is het wisseldisconto nu gezakt tot 4,5 procent en wordt ook het lenen bg banken weer een half procent goedkoper Dit geeft ongetwijfeld een nieu we stoot aan het lager worden van de hypotheekrente, vooral nu vnjwel alle instellingen op dit gebied hun pand- en bank- brieven hebben verhoogd of nieuwe tegen lagere renten hebben uitgegeven. Ondertussen verleent de verdere rentedaling in ons land een flinke extra steun aan de beurs. Trouwens, indirect ook aan het Britse pond dat deze week tijdelijk zeer flauw ter opzichte van de gulden stond en zelfs dicht tot op de f 4,- te recht kwam tegen f4,70 nog niet zolang geleden. Nadat in Engeland de rente echter iets was verhoogd en in een aantal landen op het vasteland, zoals in ons land en Zwitserland, was verlaagd, kon het pond enig herstel boeken. Het flauwe pond vormde echter wel een rem op de koersstij ging voor Unilever die er deze week rond f5,- op verloor en weer onder de f200 gleed Ko ninklijk Petroleum lag echter, in navolging van de Amen kaanse oliewaarden, prijshou dend in de markt en kwam zelfs even boven de f 100. Vfof gulden meer werd er betaald voor Hoek's Machine, BOG. Audet, HBG en ACF. Centrale Suiker schoot f 6,- uit tot f 108 door een hoger dividendvoor - stel cn een aandclenbonus van 10 procent Daarentegen moest Smit Inter nationale terug van f 60 op f 53 door de verwachting dat er dit jaar een lagere winst zal wor den behaald. Angst dat de ban ken ook in 1983 enorme ofTers moeten brengen om de faillia- sementstroppen bg veel van hun cliënten op te vangen, deed de koers ook hier afglij den. Nederlandse Midden stands bank verloor rond f?,- en ABN f5,-. Maar Heineken steeg flO,- tot boven de f 110 op blgvende geruchten dat een groot Amerikaans frisdranken concern de zaak zou willen overnemerv Alle informatie plus de waarne ming van radar in het hele ha vengebied, wordt in de computer gestopt en gekoppeld aan gege vens over voorgaande bezoeken van het schip. De computer waarschuwt alle betrokken in stanties over de verwachte aan komst van het schip. Twee uur voor tijd laat "Neeltje Jacoba" weten, dat zij zich aan het begin van het havengebied bevindt. De door Anneloes Timmerije Het walradarproject in de praktijk: Een schip, laten we zeggen de "Neeltje Jacoba", laat tenminste 24 uur van te voren aan het Havencoördi natiecentrum haar verwachte aankomst weten. Gevaarlijke lading en gewenste ligplaats zijn daarbij vermeld. De cen trale verkeersleiding en de afdeling gevaarlijke stoffen controleren een en ander en gaan na of er speciale voor zorgsmaatregelen moeten worden genomen. (Bijvoor beeld schepen met veel diep gang kunnen alleen by hoog ty de Nieuwe Waterweg bin nenvaren. waarnemer aan de wal kan haar nu op zijn scherm lokaliseren. Het schip krijgt nu een eigen echo. De echo en de identiteit worden aan elkaar gekoppeld. En zo kan de "Neeltje Jacoba" op het scherm van het walpersoneel worden gevolgd. Dan kunnen de betrokken haveninstanties wor den gewaarschuwd; zoals loods, sleepboten en roeiers (dit zijn mensen die de trossen van de schepen halen). Op deze manier kan "Neeltje Jacoba" veilig en efficiënt de haven binnenlopen. Druk In het begin van de jaren zeventig ging het de Rotterdamse haven dik voor de wind. De scheep vaart werd steeds drukker en ge varieerder. Zowel van zee als het binnenland stoomde het vracht verkeer op. Olie- en benzinetan kers, maar ook de ladingen vloei baar gas en chemische produk- ten krioelen nu door het dichtbe volkte Rijnmond gebied. Voor de verkeersbegeleiding, zoals dat ook in de haven heet, is er een beperkt radarsysteem aanwe zig, dat vooral bij slecht zicht wordt gebruikt. Bovendien zijn er de havenloodsen voor de navi gatie vanaf de schepen zelf. Ondanks strenge vaarvoorschrif- ten en veiligheidsreglementen nam het risico toe. De gemeente Rotterdam besloot toen (samen met de overheid), dat het 1956 daterende radarsysteem moest worden vervangen door een ver- keersbegeleidingssysteem voor het hele Rotterdamse havenge bied. Noord wijk De Noordwijkse radarspecialist Christiaan Huygenslaborato rium (CHL) kreeg de opdracht voor een ontwerp. CHL houdt zich bezig met de ontwikkeling en de produktie van verfijnde ra darantennes en biedt werk aan Uitzicht op de Waalhaven. ongeveer 40 mensen. Sinds 1972 is het laboratorium een werk maatschappij van de bouw- en baggergigant Boskalis Westmin ster. CHL toog aan het werk. Een jaar lang werd het hele havengebied afgestruind voor het zogenaam de "lokatie onderzoek". Een ra darantenne kun je niet zomaar ergens neerzeten. De omgeving moet zo "schoon" mogelijk zijn. Een radar in de buurt van hoge gebouwen en torens geeft onzui vere informatie. Uiteindelijk kwamen zesentwintig lokaties voor onbemande posten uit de bus. Onderwijl bleek dat het project on geveer 230 miljoen gulden zou gaan kosten. (De overheid neemt tweederde van de kosten voor haar rekening. De rest betaalt de gemeente Rotterdam). Het blijft niet alleen bij een nieuw radar systeem. Computer- en commu- nicatieappartuur is broodnodig voor de verwerking van de gege vens. Er moeten nieuwe gebou wen worden neergezet, het per soneel moet worden opgeleid voor de bediening van de appara tuur, enz., enz. Zoveel hoofden, zoveel zinnen. Cargadoors, scheepvaartagen ten, sleepdiensten en loodsen dachten er het hunne van. Maar in Rotterdam staan de beste stuurlui zeker niet aan wal. De toekomstige gebruikers werden via enquêtes en inspraakproce dures gehoord. Na gesprekken over en weer kwam het tot een akkoord. Voorspelbaar Heel belangrijk in het nieuwe sys teem is de voorspellende eigen schap van de computer aan de wal (de verkeerscentrale). Door in principe gewoon een reken sommetje te maken, kan hij op verzoek de toestand in de haven bijvoorbeeld over vijf minuten geven. Blijkt dan dat er gevaar bestaat voor een aanvaring, dan worden de betrokken schepen gewaarschuwd via de loods aan boord en moeten zij langzamer of juist sneller gaan varen. Zo kan het verker ruim van te voren worden ingelicht over de situatie bij verschillende kruisingen en "bottlenecks" in de haven. Dit is vooral van groot belang voor mammoettankers, die niet door een eenvoudige zwaai aan het roer van koers kunnen verande ren. Vanaf 50 kilometer voor de ingang van de Nieuwe Waterweg kunnen zij op de hoogte worden gesteld van de aard en de drukte van het verkeer in de haven. Eerst in de zomer van 1981 lag het plan bij het ministerie van ver keer en waterstaat. Na goedkeu ring kon men aan de slag. Twee derde van het begrote bedrag van 230 miljoen wordt opgeslokt door radar- en communicatieap paratuur. Respectievelijk voor rekening van (Philips-dochter) Hollandse Signaal en PTT. De zesentwintig antennes (kosten ruim vier miljoen gulden) voor de onbemande posten in de ha ven, worden geleverd door het Christiaan Huygenslaborato rium. De gebouwen voor de cen trale havencoördinatie e.d. neemt Boskalis Westminster voor zijn rekening. Behoudens enkele kleine toeleveranciers is de ontwikkeling en totstandko ming van dit project een zuiver Nederlandse aangelegenheid. Verlies Een logische gedachte in deze tijd is, dat automatisering wel moet leiden tot verlies van arbeids plaatsen. Van de ongeveer 500 mensen betrokken bij de haven- coördinatie hoeft ondanks de ef ficiëntere manier van werken niemand te worden ontslagen. Er komen weliswaar geen banen bij, maar het personeel zal een speciale opleiding krijgen voor het werken met de nieuwe appa ratuur, zodat de werkzaamheden hoogstens een ander karakter krijgen. Een veel serieuzer gevaar dreigt er voor het loodswezen. Vakmen sen, die de schepen met kennis, inzicht en routine de haven in of uit manoeuvreren. De Abva/Ka- bo, bij wie de bonden voor het loodswezen zijn aangesloten (loodsen zijn voor het grootste gedeelte in overheidsdienst), ziet voorlopig geen gevaar. Ook het nieuwe systeem steunt mede op de informatie aan de loods op het schip. Bovendien blijft hij zijn navigerende functie behouden. (Foto: Gemeentelijke Havenbedrijf Rotterdam) De bond is zich wel bewust van het feit dat na de eerste grote stap van automatisering in de haven, een volgende veel minder groot en dus gemakkelijker zal zijn. De plaats van de loods zou dan kun nen worden overgenomen door de computer. Maar eerst moet in het voorjaar van 1986 het nieuwe systeem in wer king worden gesteld. Het buiten land volgt de ontwikkelingen met meer dan normale belang stelling. En de Nederlandse in dustrie zit reeds klaar om even tuele orders in de wacht te sle pen. Waar een klein land toch groot in kan zijn: evenals in '56, zal Rot terdam over drie jaar de meest efficiënte, en vooral veiligste ha ven ter wereld hebben. (Gegevens voor dit artikel sijn ontleend aan gesprekken met prof. ir. E. Goldbohm, directeur van het Christiaan Huygensla boratorium in Noordwijk en Ir. J.U. Brolsma, medewerker van het Projectbureau walradar van het Gemeentelijk Havenbe drijf in Rotterdam).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27