c Wie geen bv meer mag oprichten, kan er wel een kopen Piraat stoort vliegverkeer Maatregelen op komst om zwendel tegen te gaan h Met spoed lege BV. Extra „Ik heb nog een bloemen- en groenten-bv liggen. Die kan ik aan de straatstenen niet kwijt. Maar import- en export-bv's, zuivere han- dels-bv's en horeca-bv's, daar is altijd vraag naar". De man - zijn naam wil hij niet genoemd zien - heeft dit jaar zo'n tien lege bv's verhandeld. Dat zijn besloten vennoot schappen, die geen onderne ming meer uitoefenen en ook niet over zóveel bezittingen be schikken dat ze als beleggings maatschappijen te beschou wen zijn. Vraag Genoemde handelaar adverteert, evenals een aantal collega's, re gelmatig. Meestal in landelijke dagbladen. Aanbod komt daar niet veel op af, wel heel wat vraag. Hij haalt de boeken erbij, om even te laten horen aan welke „bestellingen" hij nog niet heeft kunnen voldoen. Hij leest een lijst voor van ruim 25 gezochte bv's, variërend van een chocolaterie tot een ac countantskantoor, en van een transportmaatschappij tot een producent van zonweringen. Er zijn in Nederland twee manie ren om aan een bv te komen. De eerste is er zelf één oprich ten, de tweede is er een kopen. Wie een bv wil oprichten heeft tijd, geld, een betrekkelijk schone lei en een mede-oprich ter nodig. Hij moet naar een notaris en heeft een „verkla ring van geen bezwaar" nodig van het ministerie van justitie dat hiervoor onder meer uit spit of de aanvrager eerder bij zwendel betrokken was (het zogenaamde antecedentenon derzoek). Ten slotte moet hij bij de Kamer van Koophandel worden inge schreven. Een paar maanden gaan daar alles bij elkaar al gauw mee heen, een paar jaar geleden was dat nog zes maan den tot een jaar. Daarnaast moet hij 35.000 gulden in de bv storten; op dit bedrag is hij aanspreekbaar bij een eventueel faillissement, de rest van zijn vermogen is vrij. Wel iswaar kan het gestorte bedrag er meteen weer uitgehaald worden, maar de oprichter moet het kapitaaltje toch maar even hebben liggen. Zwakke plek Bij de aankoop van een bv ligt dat allemaal heel anders. Dan kan de zaak met een beetje ge luk met een paar dagen be klonken zijn, hoeft er niet op nieuw geld in de bv gestort te worden en blijft het anteceden tenonderzoek van het ministe rie van justitie achterwege. „En dat", zegt mr. J. van der Grijp van de Utrechtse Kamer van Koophandel, „is de zwak ke plek van het hele systeem. Een dag na inschrijving kun nen alle aandelen van een bv worden overgedragen aan ie mand die het antecedentenon derzoek niet zou kunnen door staan". Van der Grijp heeft als adjunct-secretaris van de Utrechtse Kamer onder meer het handelsregister onder zijn hoede waarin ook bv's moeten zyn ingeschreven. Iemand die bij het ministerie van justitie als „malafide" te boek staat, kan dus geen bv meer oprichten maar er wel een ko pen. Waarmee niet gezegd is dat ie dere koper van een bv daar ma lafide bedoelingen mee heeft. te koop gewaagd c*2>93 iSol"<1,rn 1°^ I door Nel van Bemmel Steeds vaker zijn in kranten advertenties te lezen waarin lege bv's te koop worden gevraagd of aangeboden. Een bedrijf dat uitbreidt kan er een nodig hebben, een bedrijf dat het wat kalmer aan doet wil er wel een kwijt en krijgt daar nog geld voor ook. Sommigen 2ien brood in deze ontwikkeling en zetten een nering in bv's op, zoals anderen in tweedehands huisraad handelen. De kans dat de koper van zo'n snel op de kop getikte bv daar kwade bedoelingen mee heeft, is echter een stuk groter dan wanneer iemand langs de officiële weg een bv opricht. Daarom zijn het ministerie van justitie en de Kamers van Koophandel niet onverdeeld gelukkig met deze vorm van bedrijvigheid. Van der Grijp wijst erop dat een ondernemer die een ris kant project wil aanpakken, er heel wijs aan kan doen dit pro ject in een aparte bv onder te brengen om zodoende niet zijn hele bedrijf en vermogen in ge vaar te brengen. Zo hebben veel grote bedrijven een groot aantal bv's, bij wijze van risico- spreiding. De eerder genoemde anonieme handelaar vertelt dat het voor al grote bedrijven zijn die bij hem aankloppen om la minu te een bv'tje op de kop te tik ken. „Een koper die tien mille voor een bv neertelt, die wil wat. Dat is geen rotzooier", meent hij. Hij herinnert zich met zichtbaar genoegen hoe hij eens een bv verkocht aan een man die in een Mercedes met chauffeur kwam voorrijden. „Dat bleek een heel grote olie jongen te zijn". Onduidelijk Van der Grijp kijkt wat anders tegen zulke handeltjes aan: „Verkopers die met bv's adver teren, weten meestal dat er geen behoorlijke zaken mee worden gedaan". Hoeveel bv's er per jaar verhan deld worden, kan niemand ver tellen. Ook over de prijzen die ze doen bestaat geen duidelijk heid. Anonieme handelaren noemen bedragen uiteenlo pend van 2000 tot 25.000 gul den, onder meer afhankelijk van de aanwezigheid van im port- en export-vergunningen, en van „fiscaal compensabele verliezen". Dat zijn verliezen waartegen een nieuwe eige naar in sommige gevallen zijn winsten voor de belasting mag wegschrappen. Gemakkelijk is dat echter niet, sinds de wet in 1969 een stuk strenger is ge worden. Overigens is de aankoop van een bv niet zonder risico; als de vo rige eigenaar schulden heeft gemaakt, gaan die gewoon op de nieuwe eigenaar over. Het is daarom zaak om bij aankoop een accountantsverklaring te hebben die de aanwezigheid van schulden uitsluit. Pas dan kan de nieuwe eigenaar er ze ker van zijn niet met schuldei sers te worden geconfron teerd. Zal menige verhandelde bv te rechtkomen bij een nette on dernemer die daar op volstrekt wettelijke wijze zaken mee doet, de Kamer van Koophan del en ook het ministerie van justitie zitten in hun maag met oplichterijen die Onderzoek Het Wetenschappelijk Onder zoek en Documentatie Cen trum (WODC) van het ministe rie van justitie heeft een studie verricht naar het voorkomen van malafide praktijken bij de bijna 1000 bv's die in 1980 fail liet zijn verklaard. Bij 36 van deze gevallen is volgens de on derzoekers drs. A. C. Berghuis en G. Paulides sprake van ma- lafiditeit, hun gezamenlijke schuldenlast ligt ruim boven de 200 miijoeq gulden, en dit betreft dan voorial belasting- en premieschulden. „Opmerkelijk is voorts", schrij ven de onderzoekers, „dat waar uit de dossiers de geur van malafiditeit opstijgt, slechts zelden een civiele of strafrechtelijke actie overwo gen, laat staan ondernomen wordt. De premie op mis bruik is dus groot". De bekendste voorbeelden van fraudes met bv's komen uit de koppelbazen wereld: een on deraannemer heeft mensen in dienst van een bv en stelt zijn personeel voor een tijdje ter beschikking van een aanne mer; de bv draagt geen belas tingen en premies af en gaat na een paar maanden failliet. De eigenaar is slechts op het in de bv gestorte kapitaal (maximaal f 35.000) aanspreekbaar, de rest steekt hij in zijn zak. Vervol gens is het heel goed mogelijk dat dezelfde werknemers in dienst komen van een nieuwe bv van dezelfde eigenaar, die daar eventueel een stroman als directeur neerzet Van der Grijp: „Op die transacties met bv's krijgen wij geen zicht Al leen de nieuwe directeur moet worden opgegeven". Het gaat bij misbruik niet altijd om zul ke enorm grote zaken. Een voorbeeld van fraude op klei nere schaal: een winkelierster, volkomen te goeder trouw, verkoopt haar zaak: een bv waarin het pand, de voorraden en wat schulden zitten. De nieuwe eigenaar brengt echter het pand en de andere bezittin gen over in een andere bv de oude bv gaat failliet en de schuldeisers hebben het nakij ken. Maatregelen Intussen heeft de overheid wel maatregelen getroffen om mis bruik tegen te gaan. Om te be ginnen moet in een nieuwe bv een kapitaal gestort worden van f35.000 (dat was vroeger minder); dit kapitaal wordt binnenkort waarschijnlijk op getrokken naar f 40.000 en dat zal dan ook gelden voor eerder opgerichte bv's. Een aardige bijdrage in de strijd tegen mis bruik, maar voor kleine, nette bv's kan zo'n extra storting een flink probleem opleveren. Een tweede maatregel is een ver scherping van het anteceden tenonderzoek door het minis terie van justitie. Justitie trekt nu in elk geval na of mensen die een bv willen oprichten geen vermogensdelicten op hun strafregister hebben. „Maar als iemand zestigmaal door rood licht heeft gereden, is dat op zich geen reden om geen bv te mogen oprichten", aldus een woordvoerder van justitie. „En een zedenmisdrijf hoeft evenmin een beletsel te zijn. Maar iemand met zeden misdrijven op zijn strafregister moet geen sportschool of mas sage-instituut willen begin- Ook bekijkt justitie of er verband bestaat tussen het beroep van de oprichters en de doelstel ling van de beoogde bv. „Een secretaresse en een journaliste die een bv in havenwerken wil len oprichten, moeten dat wél even komen toelichten", aldus dezelfde woordvoerder. „Maar dat wil niet zeggen dat onze medewerking zonder meer uit gesloten is". Ook gaat justitie na of de oprichters gedurende de afgelopen acht jaar bij een faillissement betrokken zijn geweest Als dit zo is. zonder dat ze er iets aan konden doen. is dit geen beletsel om de benodigde „ver klaring van geen bezwaar" van justitie te kragen. Vergoeding Een derde zaak die zwendel met bv's moet tegengaan is de wet ketenaansprakelijkheid die sinds de afgelopen zomer van kracht is. Deze stelt aannemers aansprakelijk voor de afdracht van loonbelasting en sociale premies van hun onderaanne mers. Verder ligt er - als vierde maatre gel - een wetsontwerp dat de faillissementscurator (dat is de persoon die door de rechtbank is aangewezen om een faillisse ment af te handelen) ruimere bevoegdheid te geven om van een bestuurder van een bv schadevergoeding te verlan gen indien onbehoorlijk be stuur heeft plaatsgevonden. Ook is een maatregel in voor bereiding die een bestuurder persoonlijk aansprakelijk zal stellen voor de afdracht van loonbelasting en sociale pre mies, „tenzij de niet-betaling niet aan hem te wijten is". Als vijfde staat een wet op stapel (ten gevolge van een EG-richt- lijn) die bv's zal verplichten tot publikatie van hun jaarreke ningen. Het zesde en laatste wapenfeit in de strijd tegen misbruik van bv's is het op grote schaal ont binden van lege bv's. In Rot terdam is dat gebeurd met tweehonderd zogenaamde slaapkamergevallen: bv's waar al jaren niets mee gebeurde. Zo'n ontbinding kan de offi cier van justitie in samenwer king met de Kamer van Koop handel bewerkstelligen. Het voordeel is dat met deze exem plaren in elk geval niemand meer opgelicht kan worden. Alleen al bij de Utrechtse Ka mer staan 900 lege bv's inge schreven, waarvan er 700 al meer dan een jaar lang geen ac tiviteiten hebben ontplooid. Toezicht Intussen meent Van der Grijp van de Utrechtse Kamer dat zwendel pas op grote schaal wordt teruggedrongen, als de onderlinge verkoop van bv's (en de overdracht van aande len ervan) onderworpen zou zijn aan toezicht bij justitie, bij voorbeeld in de vorm van een antecedentenonderzoek zoals dat gebeurt bij oprichtingen. Onderzoeker Berghuis van het ministerie van justitie stelt echter dat dit zoveel tijd zou vergen, dat het onbegonnen werk is. Ook het feit dat frau derende bv-directeuren en -ei genaren nauwelijks vervolgd worden wijt hij aan organisato rische problemen: namelijk de enorme overbelasting van de officieren van justitie. Van der Grijp begrijpt niet goed waarom met name de koppel- bazenfraude niet steviger aan gepakt wordt „Dat betaalt zichzelf', meent hij gezien de enorme bedragen aan belastin gen en sociale premies die kop pelbazen achtero verdrukken. Het huidige systeem schiet volgens hem ernstig tekort: „De echte slechterikken vin den in de huidige structuur al tijd weer gaten" De meningen staan lijnrecht tegenover elkaar. Vliegtui gen hebben elke dag op nieuw last van etherpira ten, stelt de Rijkslucht vaartdienst. Het radiocon tact met de verkeerstoren wordt té vaak gestoord, luidt de lezing. Onzin, zeg gen de piraten. Schiphol, zit op de AM-band. Wij, de illegale radio-amateurs, zenden via de FM-band. Onmogelijk dus dat men hinder van ons heeft. Wie heeft er nu gelijk? De RLD? Om haar gelijk aan te tonen verdwijnt er een bandje van een gesprek tussen de be manning van een vliegtuig en de verkeerstoren in de casset te-recorder. Twee woorden zijn te verstaan, dan volgt een mi nutenlange storing. Af en toe zijn er stemmen hoorbaar, ver staan doe je ze niet. Een Leidse radiopiraat, hiermee geconfronteerd, is er niet ka pot van. Vertelt overeen vriend die op Schiphol werkt en naar hem luistert als hij zendt. Dan, beweert hij, kun je het vliegverkeer niet storen. Allemaal duimsap dus die ver halen. Bovendien, aldus de il legale zender, moet je om via de AM-band in de ether te ko men, een antenne op je dak hebben van zeker zestig meter hoog. Iets dat wél in het oosten van het land kan, maar hier niet Knoop Een onontwarbare knoop? Het lijkt erop. Hoe dam je, wat de RLD betreft, dit probleem nu in? De Radio Controle Dienst (RCD) doet er alles aan om het vliegverkeer zo veilig mogelijk te doen verlopeh. Spoort gere geld zenders op en haalt die uit de lucht. Maar ook zij heeft slechts beperkte middelen en kan niet overal tegelijk zijn. De uitbreiding van de Telegraaf- en Telefoonwet, die voor de deur staat, lijkt de RCD te hulp te komen. Hierin wordt be paald dat de zendapparatuur die de piraten gebruiken, niet meer mag worden verkocht. Probleem uit de wereld? "Wel nee", stelt mevrouw Couzijn, officier van justitie en speciaal belast met overtredingen van de Telegraaf- en Telefoonwet. "Echt uitroeien doe je dit nooit. Het verschijnsel is zeer moeilijk te bestrijden. Wat wij proberen te doen is de exces sen, zware zenders, de kop in te drukken." Elke dag last van die piraten, stelt de RLD onomwonden. Pi loten en verkeersleiders ma ken er melding van. Tot ongelukken heeft het storen van het radiocontact echter nog nooit geleid. Hoewel het ongeval op Tenerife, met hon derden doden, door sommigen wordt geweten aan een com municatiestoring. "Eigenlijk", overweegt Dammers, "mag je in het luchtverkeer totaal geen storing hebben. Wij zitten, wat Nederland betreft, tegen de honderd procent veiligheid aan. Dat willen we zo houden. Komt er iemand op onze fre quentie, ja, dan kan het fout af lopen." Indringers Begrijpelijk dat de RLD zich met hand en tand tegen de dringers verzet. "We vechten ertegen"* zegt woordvoerder Dammers. "Piraten dragen bij tot onzeke re toestanden in de lucht. Toe standen die je echt niet "kunt hebben. De piloten hebben voldoende aan hun hoofd. Zo dra ze op een noodfrequentie moeten overschakelen horen ze ook berichten die voor ande re vliegtuigen bestemd zijn. Onveilig is het niet, maar het maakt de hele communicatie moeilijker en het schept ver- Radiopiraten, die via de FM-band voor oma's, opa's en zieken een gezellig plaatje draaien of een spelletje doen, rijden steeds vaker, zo zegt de Rijksluchtvaartdienst, het vliegverkeer in de wielen. Anders gezegd: ze storen het radiocontact vanuit de lucht met de verkeerstoren waardoor er hachelijke situaties zouden kunnen ontstaan. Het opsporen van die illegale zenders heeft de Radio Controle Dienst (kortweg RCD) in Nederhorst den Berg als nummer één op haar lijstje staan. Geregeld doet zij peilingen om de stoorzenders uit de lucht te halen. Onlangs nog werd een 21-jarige inwoner van Badhoevedorp opgespoord. Hij stoorde het binnenkomend vliegverkeer op Schiphol. Uren was er op één frequentie geen contact mogelijk tussen het vliegtuig en de verkeerstoren. De man werd gepakt na een klacht van de luchthaven. Ondervindt Schiphol veel hinder van de radiopiraterij, het marinevliegveld in Valkenburg heeft er, vreemd genoeg, totaal geen last van. Een rondgang langs de vliegvelden, de opsporingsdienst, de luchtvaartdienst, de piraten en Justitie. door Jan Westerlaken waning. Daarom staan wij op het standpunt: geen piraten in de lucht." Een mening die mevrouw Cou zijn van harte steunt. Zij zegt: "Iedere verstandige piraat die weet dat hij het vliegverkeer stoort, trekt de stekker uit het stopcontact. Kijk, het publiek heeft geen aandacht voor deze moeilijkheden. Als een piraat nu eens het vakantiereisje van de luisteraars naar Spanje in de war zou sturen? Misschien kijken ze er dan heel anders te genaan. Ik denk dat de piraten dit ook niet leuk zouden vin den." Wat heel nauw samenhangt met de piraterij, is de vraag: hoe veilig zijn de passagiers? "Pre cies", zegt de heer R. Witzen, een andere medewerker van de RLD. "Daar gaat het ons ook om. Koste wat het kost moet worden voorkomen dat er wat gebeurt. Die mensen moeten weer veilig aan de grond wor den gezet". Ach", relativeert hij later "als er storing op de boordradio is, zal dat niet direct tot panieksitua ties leiden. Voor een ongeluk is een opeenvolging van gebeur tenissen nodig maar storing op de radio kan daar een onder deel van zijn". Verlinkt Jan, een Leidse etherpiraat: "Ze kunnen zeggen wat ze willen, maar ik blijf erbij dat we niet storen. We zitten op een andere frequentie". De verkeersleiding van Schiphol heeft onlangs wél geklaagd. Het gevolg was dat de RCD een piraat uit de lucht haalde. Hoe verklaar je dat dan? Jan: "Voor mij kan het gewoon niet. Misschien is die knaap wel door z'n buren verlinkt. Want dat gebeurt ook wel eens. Mij kunnen ze in elk geval niet wijs maken dat die man met z'n zendertje Schiphol in rep en roer heeft gebracht. Stoor ik werkelijk, nou dan is het te recht dat ze mij de controle dienst op m'n dak sturen. Op zettelijk de boel in de war stu ren, kom, dat doe je toch niet? Stel je voor dat ik met mijn uit zending een vliegtuig zou ver hinderen te landen. Nou, nou, dat is nogal wat." Dammers (RLD): "Die mensen dénken dat ze niet storen of dat het meevalt. Maar dat is niet zo. Vaak ligt het aan de appara tuur die niet in orde is. Ze knoeien er zelf wat aan en den ken dat het dan wel kan. Zo is het natuurlijk niet Als de pira ten met goede zenders zouden werken, hadden wij veel min der last Helaas is dat niet het geval." Als de nood werkelijk hoog is, draaft de controledienst op. Soms met succes, soms moet zij met lege handen weer naar huis. "Je kunt zo moeilijk tra ceren waar ze zitten", vertelt mevrouw Schoor van de RCD, een onderdeel van de PTT. "Eén ding is zeker, het opspo ren van etherpiraten staat bij ons als nummer één genoteerd. Het probleem is, dat op het moment dat een vliegtuig last heeft van zo'n zender, wij abso luut niet weten waar we moe ten zoeken. We hebben het één keer meegemaakt dat een pi loot toevallig de roepnaam van een piraat kon verstaan. Toen was het voor ons niet zo moei- Uik". Valkenburg Hoe vreemd het ook klinkt, maar het marinevliegveld in Valken burg heeft, in tegenstelling tot onze nationale luchthaven Schiphol, 'helemaal geen hin der' van etherpiraten. "Ver moedelijk zitten wij op een an dere fiequentie", denkt de heer W. van Geneste. "De zen ders kunnen ons wél vangen, maar storen, nee, ik heb er tot op heden nooit van gehoord." Vreemd is het zeker. Want me vrouw Couzijn, officier van justitie bij de Haagse recht bank, herinnert zich een arti kel van een luchtmacht-kapi tein waarin melding wordt ge maakt van de overlast door il legale zendamateurs. Etherpiratenj is een misdrijf. Wat kunnen de piraten voor straf verwachten als zij uit de lucht worden gehaald? Mevrouw Couzijn: "De appara tuur wordt verbeurd ver klaard. En de straf? Daar zijn landelijke richtlijnen voor. Zeg maar dat elke zender zijn straf heeft Die kan variëren van een geldboete (f250) met een voor waardelijke gevangenisstraf tot een hoge boete (f500 tot f750) met celstraf (twee we ken). Het vermogen van de zender speelt een rol." Over de reacties van piraten zegt mevrouw Couzijn: "Die lopen uiteen. Maar de meeste komen er op neer dat ze niet begrijpen dat hun apparaat stoort Het is uitgetest, enzovoort Maar ja, de meesten kijken niet verder dan hun neus lang is. Zeker, ze testen wel, maar alleen bin nenskamers. En dat is, zo blijkt, niet voldoende. Voor de rechter staan ze dikwijls met rode oortjes. Moet je ze later weer eens voor hun zender ho ren. In geuren en kleuren ver halen ze dan over hun recht zaak. Misschien om indruk te maken op hun luisteraars." Geboeid Piraat Jan kan zich erover op winden. Roept uit: "Je wordt als een boef behandeld. Als ze je opsporen zijn ze in staat om je deur in te trappen als je niet gauw genoeg opendoet Er zijn wel eens piraten geboeid naar het politiebureau gebracht Nou. dat gaat mij iets te ver. Die mensen zijn bezig met een hobby. Dan vraag je Je toch af.... Wij houden gewoon men sen bezig die niets om handen hebben. Ouderen en zieken. Ze kunnen elkaar de groeten doen. Wat is daar nou op te- K? Ik weet dat agenten van Leidse korps naar ons luis teren en mensen van het vlieg veld Valkenburg plaatjes aan vragen. Waarom dat niet mag? Ik kan er met mijn pet niet bij".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25