c i«AA*l &J'' Banken misbruiken gemeentegaranties 1r/L. Li Jaarlijks een strop van vele miljoenen ZATERDAG 15 JANUARI 1983 Extra Banken en pensioenfondsen maken misbruik van de garanties die gemeenten voor hypotheken geven. De algemene klacht van gemeenten en huiseigenaren is dat banken veel te snel huizen op de veiling gooien, wanneer de bewoners hun verplichtingen niet meer nakomen. Het maakt de geldschieters niets uit. Immers, de overheid draait op voor het verlies. Het moet anders, vond de gemeente Haarlemmermeer, en stelde een werkgroep in die een alternatief moet zoeken. In elk geval is het systeem van huizenveilingen, zoals thans Haarlem en in het Gooi wordt gehanteerd, een stap in de goede richting. Het Notarishuis in Haarlem puilt uit. Enige honderden belangstellenden, voorna melijk mannen, zijn naar het veilinggebouw ge stroomd voor de maande lijkse huizenveiling. Pagi nagrote advertenties in de plaatselijke kranten en mooi uitgevoerde folders van de makelaardij hebben hen gelokt. Volgens het programma worden 23 onroerende goederen ge veild, variërend van een be nauwd bovenwoninkje tot een landgoed met opstallen ter grootte van bijna 20 hectaren. Tevoren hebben kandidaat-ko pers de panden uitgebreid kunnen bezichtigen. Het veilen gebeurt via het sys teem van opbod en afslag. Eerst wordt opgeboden, maar de hoogste bieder is niet van zelf de koper. Na het opbieden roept de veilingmeester een reeks steeds lager wordende bedragen af, bedragen die wel boven het hoogst bod liggen. Degene die dan „mijn" roept, is de koper. Roept er niemand "mijn" dan is de hoogste bie der per opbod de koper. Gedwongen De meeste 'huizen worden ge veild ex artikel 1223 van het Burgerlijk Wetboek. Dat bete kent gedwongen verkoop in verband met schuld. De koper kan met het proces-verbaal van de veiling een deurwaar der vragen het pand te laten ontruimen. Veel mensen deinzen terug voor kopen op de veiling, juist van wege die ontruiming. Want, zo stelt men zich voor, hoe kan je plezierig wonen in een buurt waar je andere mensen van daan hebt gejaagd. De vrees is dat de buurt de nieuwkomers vijandig zal bejegenen. Het bieden gaat die avond snel. Het publiek is gretig. Tijdens het afmijnen heerst een doodse stilte. Spanning, ook bij dege nen die niet willen kopen. Na dat „mijn" is geroepen, kan men menig keer de conclusie horen dat kopen op de veiling niet altijd even voordelig is. De prijzen liggen beneden de marktwaarde, maar meestal niet veel. Afgezien van Amsterdam, waar traditioneel een geheel apart veilingsysteem wordt gehan teerd, vinden alleen in Haar lem en in het Gooi huizenvei lingen in grote openheid plaats. De goed georganiseerde publiciteit vooraf trekt hier veel kopers, waardoor de prij zen op de veiling hoger wor den. In de meeste plaatsen gaat het er anders aan toe. De aankondi ging van de huizenveiling is minimaal. Onder notarieel toe zicht bepaalt een kleine groep handelaren in de plaatselijke kroeg de prijzen, die uiteraard ver beneden de marktwaarde liggen. Antiek Die mannen kunnen op deze folkloristische maniei snel rijk worden. Buitenstaanders ko men er moeilijk tussen. Het is een hele toer om aan informa tie over de huizen te komen. Laat staan dat de huizen vooraf Een huizenveiling: prijzen beneden de marktwaarde, maar meestal niet veel. Foto's Peter Senteur). door Weert Schenk kunnen worden bezichtigd. Verder is het taalgebruik op de veiling onverstaanbaar en zijn de gewoonten antiek en wisse lend per gemeente. Deze besloten stijl van veilen du peert vooral de overheid. Op de huizen, die gedwongen in de veiling gaan, is meestal ge meentegarantie gegeven. De gemeente garandeert dan dat de hypotheeknemer, de bank die geld leent aan de koper van een huis, altijd zijn centen te rugkrijgt. Gemeenten en rijk dragen samen de restschuld, het verlies dat overblijft na de veiling. Het be drag kan op de oorspronkelij ke bewoners van het geveilde pand worden verhaald. In de praktijk blijkt dat niet haal baar. Nu de laatste tijd het aantal ge dwongen verkopen toeneemt, beginnen gemeenten te klagen over de garanties. Het is niet plezierig om restschulden te betalen in een tijd waarin ook de gemeenten elk dubbeltje moeten omdraaien. De problemen zijn twee jaar ge leden begonnen. Huiseigena ren raakten in de knoei door werkloosheid of hoge rente stand. In 1981 gingen rijk en gemeenten samen voor 16 mil joen gulden de boot in. Het aantal gedwongen verkopen bedroeg 427. Dit jaar zijn tot oktober al 584 woningen ge veild. Totale restschuld: 28 miljoen gulden. Risico's De gemeente Haarlemmermeer, die ook geconfronteerd wordt met hoogoplopende restschul den, heeft een werkgroep inge steld, die moet zoeken naar een andere methode. Het onder zoek richt zich in eerste instan tie op eventuele invoering van het veilingsysteem la Haar lem en Het Gooi. Maar ook gaat de werkgroep bekijken of het veilen niet geheel kan wor den vermeden. Burgemeester C. van Stam van Haarlemmermeer zegt dat hij in het verleden vaak gemeente garanties hoofdschuddend heeft getekend. De mensen staken zich met veel optimis me over de toekomst enorm in de schulden. „Ik dacht dan: al les moet wel heel erg meelo pen, wil dit niet fout gaan. Ik zou in elk geval nachten niet kunnen slapen, als ik zo'n schuld op mijn nek kreeg". Toch signeerde Van Stam de aanvragen. Hij ging af op het oordeel van de vier „Bemidde lende Organen" die het inko men van kandidaat-kopers be kijken en nagaan of de ge meente met de garantie niet al te grote risico's loopt Tot voor een paar jaar liepen de gemeenten nauwelijks risico's. Eventuele betalingsproblemen werden onderling met de bank geregeld. Immers, de huizen werden toch steeds meer waard. De woning ging in de verkoop, de oorspronkelijke bewoner kreeg van de gemeen te een huurhuis en hield vaak ook nog een beetje geld over. Maar alles sloeg om. De inflatie liep terug, de rente steeg, even als de werkloosheid en ook de woonlasten gingen omhoog. De lonen daarentegen werden bevroren. Nu krijgen de ge meenten te maken met men sen die zich hebben overeten. Ook levert het toenemend aan tal echtscheidingen nu proble men op, omdat één van de par tijen met een veel te duur huis blijft zitten. Dekking Burgemeester Van Stam zegt dat de banken en pensioenfondsen vaak te snel tot liquidatie over gaan. „Sommige hypotheekne mers weigeren om tot een be paalde regeling met de huisei genaar te komen. Ik weet van mensen dat ze op het laatste nippertje geld bijeen kregen om hun schuld af te betalen. De hypotheeknemer zei: nee. het huis wordt geveild. Wal maakt het hun ook uit. Zij heb ben een goudomrande dek king. De overheid draagt he verlies". De Haarlemmermeerse burge meester gelooft dat de proble men met de inlossing va gemeentegarantie pas begin nen. „We gaan moeilijke tijden tegemoet. De afgelopen ander- halfjaar zijn we samen met het rijk voor ruim 700.000 gulden het schip ingegaan. Een stuk of acht, negen panden waren er maar bij betrokken. Daarom wordt het tijd om anders met die liquidatie van huizen om te springen". Burgemeester C. van Stam van Haarlemmermeer, voor ze ven ton het schip in. Van Stam vindt dat moet worden nagegaan of die huizen aan de gemeenschap kunnen toeko men, mits ze betaalbaar zijn. „Een paar deskundigen van rijk en gemeente moeten bepa len wat een huis op een veiling ongeveer opbrengt. Voor dat bedrag koopt de gemeente de woning. De restschuld wordt gedragen door rijk en gemeen te. Het huis wordt verhuurd en brengt de gemeenschap nog geld op". Niet elk huis komt hiervoor in aanmerking. Wanneer er te ho ge huren voor gevraagd moe ten worden, mag het wel op de veiling. Van Stam: „Hier, uit de praktijk. Een huis, gekocht voor 201.000 gulden, brengt op de veiling 55.000 gulden op. Gemeente en rijk een verlies van elk 72.000 gulden. Als wij zelf dat huis hadden gekocht, moeten we een huur van vijf, zeshonderd gulden vragen. Dat is redelijk. De dure huizen moeten in vredesnaam dan maar naar die handelaren". Misbruik Toch zitten er wat haken en ogen aan. Het is voor een gemeente moeilijk om bewoners een huis uit te zetten. Maar net zo lastig is het om de bewoners te laten zitten, omdat dit misbruik in de hand kan werken. Daarom probeert de gemeente Haarlemmermeer ook wel on derhandse regelingen te tref fen. De gemeente zoekt dan voor de woning een koper. Dat verloopt moeizaam, want het rijk wil hierin alleen toestem men als kan worden aange toond dat de opbrengst van het huis in dat geval hoger is dan op de veiling. Hoe is dat te be- wgzen4 Daarenboven kan de gemeente geen ontruiming ei sen. want het proces verbaal van de veiling ontbreekt. Alles moet dus in goed overleg met de betrokkenen. Van Stam gelooft niet dat het de taak van een gemeente is om zelf op een veiling mee te bie den en te mijnen. Bovendien ontstaan er problemen wan neer de gemeente aan een huis blijft hangen, want er mogen alleen woningen worden ge kocht na toestemming van de gemeenteraad en Gedeputeer de Staten. Er zijn evenwel en kele gemeenten die afspraken hebben met gemeenteraad en provinciaal bestuur, dat aanko pen achteraf altijd worden goedgekeurd Wat nu de juiste oplossing voor het probleem is, weet Van Stam niet. Dat zegt hg ook eer lijk in een brief die hij aan mi nister Winsemius van volks huisvesting heeft gestuurt. In elk geval pleit hg niet voor af schaffing van de gemeente garantie De burgemeester vindt het pri ma wanneer mensen hun eigen huis kopen. Gemeente of njk kunnen geen hypotheken ver strekken. De banken verlenen zonder gemeentegarantie moeilijker hypotheken Dat bevordert het eigen woningbe- zit niet. Oppeppen De speciale werkgroep van Haar lemmermeer zoekt het voorlo pig ook in de nchting van het veilingsysteem van Haarlem en het Gooi. Met plaatselgkc makelaars wordt geprobeerd de belangstelling voor veiling- panden op te peppen. Maar in de vgflien dorpen, waann ie dereen elkaar kent, lukt dat nauwelijks Meer dan in de ste den speelt hier de angst voor de vgandigheid van de straat De werkgroep is er niet geheel zeker van dat het systeem in de Meer kan worden ingevoerd, ook al omdat het ideale Haar lemse systeem plotseling door de banken wordt aangevoch ten. Het conflict in de Spaarne- stad spitst zich toe op de twee procent hogere veilingkosten vanwege de bemoeienissen van de makelaar. De banken hebben tegen deze kosten be zwaren waar het gaat om niet door de gemeente gegaran deerde panden. Ze hebben geen zin die paar duizend gul den te betalen als één van hun stromannen aan zo'n pand blijft hangen. De Nederlandse Bond van Make laars staat daarbuiten en pro pageert ook landelijke invoe ring van het Haarlemse huizen- veilingsysteem. „Makelaars komen zelf nu niet op de ande re veilingen," zegt drs E. J. Peelen van de N'BM. „Make laars treden alleen op namens cliënten. U treft ons in het hart als u zegt dat makelaars op vei lingen huizen kopen. Dat zijn handelaren". De NBM heeft samen met de Ko ninklijke Notariële Broeder schap een commissie ingesteld om de veiling landelijk te ver beteren. De makelaars bond heeft daar belang bg omdat in het Haarlemse systeem de ma kelaar een belangrijke rol speelt en dus geld verdient. Daarbij wil de NBM natuurlijk vermijden dat huizenhandela- ren onder hun duiven g.i.in schieten, nu er steeds meer li quidaties plaatsvinden. Geen gezeur Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting zegt dat de problematiek van de gemeen tegarantie zgn aandacht heeft. Maar, zo voegt hg eraan toe, de gemeenten moeten niet ver wachten dat garanties geen ri sico opleveren. Brokx is niet van plan te sleutelen aan het garantiesysteem en het rgk worden van handelaren op vei lingen valt volgens hem ook wel mee. De onderminister verwijst naar een circulaire van de vorige minister van volkshuisvesting. Nypels. Dat rondschrgven duidt ook op handhaving van het huidige systeem Volgens Nypels biedt het voldoende waarborg voor rijk en gemeen ten. Het ministerie vindt dat gemeen ten gewoon de lasten van de garantieregeling moeten dra gen, zonder gezeur Onder hands kopen of verkopen van huizen door gemeenten willen ze niet toestaan, omdat de ge meenten dan het verlies kun nen beïnvloeden. Het wordt niet eerlgk gevonden dat gemeenten hun eigen ver lies kunnen beperken door het huis te verhuren. De ambtena ren op het departement heb ben er kennelgk geen bezwaar tegen dat de opbrengsten ten koste van de gemeenschap in de zakken van handelaren vloeien. Alleen het opereren op de veiling wordt goedgekeurd, want dat is een onafhankelgke toets „Laat Haarlemermcer dan maar proberen dat te doen en achteraf toestemming voor eventuele aankopen te verkrg- grnaldus een woordv- 11 BtiffMM ter Van Sten zucht diep als hg dit commentaar hoort „Wat een bureaucraten. De mensen op het ministerie staan veel te ver van de rr.. !ijkh< id 7.< wten nut wat er in de praktgk gebeurt".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23