"Wij hebben de prijzen niet opgedreven" E"'° >- ZATERDAG 15 JANUARI 1983 tevreden partyen die er goed en snel zijn uitgekomen" Te laag mÊmmt—mm - Makelaars hebben van de Vereniging Eigen Huis wel eens het verwijt gekregen dat ze te weinig voor hun geld zouden doen. Is die kritiek ge- reehtvaardigd1 En u een courtage van 1,75 procent tot 2'At ton, het percentage loopt daarna af) plus eventueel ad- vertentiekosten reëel ten op zichte van de verrichte werk zaamheden? Van Leeuwen: "Onze courtage is eerder te laag dan te hoog. Bij het ene huis duurt de ver koop natuurlijk langer dan bij het andere, maar soms moet er geld bij. Als je de ta rieven in het buitenland ziet, krijgen wij een schijntje. Dan heb ik het nog niet eens over de klap die we kregen toen het tweezijdig makelen weg viel. Bovendien werd onze courtage gekort toen de prij zen stegen. Alleen, toen de pryzen weer daalden werd onze courtage niet aange past". Lancel: 'Tk was verbaasd toen onze provisie omlaag ging. Want net rijk strijkt zes pro cent overdrachtsbelasting op zonder daar iets voor te doen. Daar zou de Consumenten bond iets aan moeten doen. We zyn blij dat we nog zijn blijven hangen. Er zijn men sen die het presteren om zes tien huizen te bekijken. Moet je eens uitrekenen hoeveel tijd daann gaat zitten" In hoeverre zijn vraag en aanbod thans op elkaar afge stemd? Het lijkt erop dat ver kopers nog altijd met een ver ouderd prijsidee rondlopen, terwijl kopers alleen bodem prijzen willen betalen. Wat is doorgaans het verschil tussen de vraag- en de koopprijs? Van Leeuwen: "Dat verschil is heel klein. De partijen komen dicht bij elkaar. Je kunt nooit zeggen hoe groot het verschil is, soms verkoop je voor de vraagprijs zelf'. Van Ark: "Al die noodverko- pen hebben de markt beïn vloed. De mensen die niet echt hoeven zyn met bereid om voor een te lage prijs te verkopen". Proper: "Maar voor de huizen bezitters die moeten zakken is het een hard gelag. Als je twee ton hypotheek hebt en je krygt een bod van 150. dan is dat hard. Een gemiddeld verschil tussen vraag- en ver- koopprys is niet te geven. Het hangt van de inzet en van de markt af'. Van der Voort: "Je zit met ko pers die zelf niets te verko pen hebben en daarom rustig de helft van de vraagprys gaan bieden Dan denk je dat is een serieus iemand, je gaat zestien huizen bekyken, en dan biedt hy de helft. Dat be paalt de huidige mentaliteit van de koper". Krakers Wat vindt u van krakers? Van Ark: "Onrechtmatig. Ze maken gebruik van een leem te in de wet. Ik hoop dat het kraken een tijdelykc zaak is. Gelukkig heb ik ar niets mee te maken". Sedelaar. "Ik heb er helaas wel mee te maken Het is erg moeilijk te verkroppen. De rechtmatige eigenaars moe ten voor 2'^ ton bloeden en iemand anders woont er voor mets". Lancel: "Een schandaal Een ander werkt ervoor en kan daarom wonen. Ze pikken het bezit van anderen in". Proper: "Je hebt krakers en krakers Als je kraakt omdat het uit nood is, je staat op straat, je vrouw is zwanger, je hebt een kind, dan vergeUjk ik het met het stelen van een broodje in oorlogstyd. als je honger had Maar dat zyn de huidige krakers veelal met Van de Meent: "Het is niet goed te praten Je steelt een ander z'n auto toch ook met?" Van Leeuwen "Inderdaad. Hoe zouden krakers het vin den als zo ze iets zouden be zitten. een ander dat zou in pikken'" Van der Voort: "'Soms te be grypen. maar zeker met goed te praten. Ze werken de door stroming ook nog tegen" Meegaan Van Leeuwen: "Ben je zo con sequent, dan raak je zo'n op drachtgever vaak nog kwijt ook. Je mag niet te pessimis tisch, maar ook niet te opti mistisch kijken. Je moet met het marktgebeuren mee gaan". Van der Voort: "Je probeert de prijzen redelijk te houden. Maar in de goeie tijd kwam het voor dat mensen gingen overbieden, zo graag wilden ze soms". Lancel: "Of er nu een opleving is? We verkopen iets meer, maar de prijzen zijn nog niet bijgekomen. De prijzen zyn nu laag, je krijgt meer belang stellenden voor een huis. Een heleboel mensen aarzelen,kij ken de kat nog uit de boom, denken of hopen dat de prij zen en de rente nog verder zakken". Sedelaar: "Het is niet zo dat mensen wachten totdat de prijzen nog verder dalen, maar totdat de rente nog goedkoper i Ik verwacht een enorme koopgolf zodra persoonlijke lening by had. Als je weet dat iemand 400 gulden per maand aan een auto moet afbetalen, dan moet je durven zeggen: het kan niet. Dat geldt ook voor het taxeren. Je zet je handte kening eronder, dus je moet erachter kunnen staan. Het hangt niet op 3000 gulden, maar je bent beëdigd, dus je kunt de taxatiewaarde nooit opschroeven ten gunste van de koper". Van de Meent: "Zo'n taxatie is natuurlijk een momentopna me. Over een half jaar kan de waarde wel veel meer of min der zijn". Onlangs lanceerde NBM- voorzitter Smit het z.g. tien stappenplan, een poging tot standaardisatie voor het ge ven van een zo gedetailleerd mogelijk hypotheekadvies. De hypotheekbemiddeling van NBM-makelaars zou, zo zei Smit, voorheen te gering zijn geweest. Duidt dit plan op duideljke verbetering bij de hypotheekbemiddeling. Je geniet nu veel meer vertrou wen van de cliënt. Vroeger zat je anderhalf uur te reke nen en dan kreeg je een tele foontje dat de Want bij een bank was binnengelopen. Dan was je dat vertrouwen kwijt. Nu heb je een onafhan kelijk plan". Moeite Proper taxeert in Leiden alle panden, die voor gemeente garantie in aanmerking ko men. Welke maatstaven legt hij daarbij aan? En hoe is het hoofdstuk gemeentegarantie geregeld in Alphen en Noord- wijk? Proper: "De taxatiewaarde staat volkomen los van de koopsom. Je taxeert op grond van de reële waarde. Die waarde wordt onder meer bepaald door de lig ging, staat van onderhoud. kundigheid aan te tonen. Daarin word je geremd door dat men denkt: Proper komt altijd taxeren, de gemeente vindt hem blijkbaar de beste makelaar, laten we hem maar nemen. Als de taxaties voor de gemeentegarantie meer verdeeld zouden worden, zou dat argument niet meer op gaan". Over taxeren gesproken: elke gemeente heeft zo zijn eigen makelaars die de huizen voor de onroerendgoedbelasting taxeren. Deze bedragen ver schillen vaak nogal met die van de taxatie van de ge meentegarantie. Hoe verkoop je dat aan de consument? Lancel: "Het is gewoon een la chertje. De mensen die by ons in Ocgstgeest huizen voor onroerendgoedbelas ting taxeren komen uit ande re streken van het land. Ze kennen het dorp helemaal niet en kyken per straat al leen naar een paar represen- bemiddelen. Hij brengt twee partijen tot elkaar, in op dracht van één klant. Toch berekenen sommige make laars z.g. dubbele courtage. Is dat nu geoorloofd of niet? Wie van u doet dat? Lancel: "Wettelijk gezien is het geoorloofd. Ik sta er zeer ach ter. Je bent bezig met twee partyen Je zoekt voor beiden de beste oplossing De bond adviseert ons om het niet meer te doen. Ik vind het een duidelijke vermindering van service aan de cliënt Want vroeger kreeg ik alle projec ten van mijn NBM-collega's op myn bureau. Welk huis van welke makelaar je ook verkocht, je kreeg altyd pro visie van de koper Nu leg ik alleen m'n eigen huizen voor aan belangstellend, n Ik werk nu immers uitsluitend voor de opdrachtgever. dig geweest ik ben in die tyd begonnen. Als je geen make laar in de arm neemt opereer je onbeschermd op een heel belangrijke markt Van Leeuwen: "We zijn eenzij dig, omdat de Consumenten bond ons het in feite onmoge lijk heeft gemaakt om dubbe le courtage te berekenen. De Consumentenbond had haar leden beter kunnen advise ren om een eigen makelaar in de arm te nemen, zodra zij niet goed onderlegd zyn op de markt. Toch kun je rustig tweezijdig bemiddelen - als je maar eerlijk bent Maar goed. we doen het met meer De koper die by my koopt zonder courtage te betalen en tevreden »s, die komt wel weer terug als hij in de rol van verkoper zit". Van de Meent. "Er wordt nu ook gepraat om by een schei ding maar ëën advocaat tc ne men Kennelyk was ons sys teem zo slecht nog niet Het gaat met alleen om de prys van een huis, maar om twee der gunstig ontwikkelt, met name de laatste jaren. Nog steeds heeft iedere verkoper het idee dat zijn huis het mooiste uit de straat is. Het is altijd een probleem om hem met beide benen op de grond te krijgen". In het gegons op de woningmarkt klinkt hun stem doorgaans nauwelijks door. En toch maakt hun bemiddelende rol ze vaak tot een mikpunt van kritiek. Ditmaal komen ze zelf aan het woord. We arrangeerden een gesprek met zeven beëdigde makelaars uit de regio en legden ze tien vragen voor. Over één ding zijn ze het in elk geval eens: als de huidige rente voor hypotheken zich stabiliseert of desnoods nog ietsje stijgt kan een voortgaande opleving van de huizenmarkt dit jaar niet uitblijven. Het woord is aan de makelaars Sedelaar (Noordwijk en Noordwijkerhout). Proper (Oegstgeest), Van Leeuwen (Alphen). Lancel (Eigen Haard. Oegstgeest), Van de Meent (Alphen), Van der Voort (Fides, Leiden) en Van Ark (Leiden). KONING IN EIGEN WONING De woningmarkt heeft zich iri de afgelopen tien jaar uiterst grillig ontwikkeld. Een gelei delijke prijsstijging van het onroerend goed. mondde om streeks 1976 uit in een hausse: het kon niet gekker. Toen kwam ineens de klad erin. Thans lijken de zaken zich weer gunstig te ontwikkelen. In hoeverre zijn de makelaars mede schuldig geweest aan die merkwaardige markt- schommelingen, en is er thans wel echt sprake van een ople ving? Lancel: "De makelaars hebben niets met die grillige ontwik kelingen te maken gehad. Wij hebben één grote meester: de markt. Die kunnen we totaal niet beïnvloeden, wij hebben maar te volgen. De prijzen van nieuwbouwhuizen heb ben we sowieso niet in de hand, want die zijn van facto ren als grond- en arbeidskos ten afhankelijk. De prijzen zijn ook opgelopen door de inflatie die de regering heeft toegelaten. De enige manier om je geld te behouden was een schuld op je te nemen en de inflatie af te wachten. Maar die ontwikkelingen zijn wel funest geweest. Er is een jaar geweest waarin de prij-1 zen 30 procent stegen. Dat is absurd natuurlijk". Van de Meerit: "Wij kunnen nooit meer of minder vragen dan de collega-makelaar. Wat de buurman voor z'n huis krijgt wil de klant ook liefst nog meer. En als je een prijs noemt valt die de klant altijd tegen. Men weet dat de prij zen gezakt zijn, maar zoveel gezakt, nee". Sedelaar: "U bedoelt dat de makelaars de prijzen zouden hebben opgedreven? Het om gekeerde is het geval. Ik ben constant bezig mijn op drachtgevers erop te wijzen dat de markt zich veel min de rënte iets omhoog gaat. Dan gaan ze denken: zo'n uit zonderlijk lage rentestand, la ten we nu maar kopen". - Zijn er, behalve de rente, nog andere positieve ontwikkelin gen op de woningmarkt? Of overheersen negatieve facto ren als angst voor) werkloos heid, inkomensdaling en min der belastingfaciliteiten? Van Ark: "Het positieve is dat er nu veel meer dan een paar jaar geleden wordt gespaard. Toendertijd kon men 100 pro cent financieren by de bank. Dat deed men dan ook. Nu zie je dat kopers eigen geld hebben, of bij familie kunnen lenen". Van Leeuwen: "De grootste stroom in de verkoop zit in de prijsklasse met gemeente garantie. Daarbij kun je nog altijd de volle 100 procent fi nancieren". Sedelaar: "Inderdaad, er wordt door met name jonge mensen weer om de gesubsidieerde nieuwbouw gevochten. Voor een bouwplan van 100 wonin gen heb ik zo 400 kandidaten. Men heeft ook wat meer geld achter de hand kijk maar naar de spaaroverschotten bij de banken". Van Leeuwen: "Ga eens kijken naar de huurprijzen. Juist omdat de huren omhoog gaan verkopen wy heel be hoorlijk. Aspecten als werk loosheid zijn heel negatief, maar kopers baseren de last nu veelal op minder salaris. Ze houden ook veel minder rekening met het salaris van de echtgenote". Van der Voort: "Men is voor zichtiger geworden met het aangaan van hypotheken en lasten". Proper: "Het schrikbeeld van veilen zit er in. De mensen weten nu dat een huis kopen niet alleen een kwestie van fi nancieren is, maar dat ze iets moeten kopen dat z'n waarde behoudt. Ze weten nu dat ze zich een schuld op de hals kunnen halen". Momentopname Ook de taxaties gingen in de jaren zeventig driftig met ge noemde golfbeweging mee. Het leek of alles kon, ongeacht de grootte van het inkomen. Is er - niet alleen door de ban ken wellicht ook van uw zij de niet teveel ingespeeld op de verlangens van de consu ment? Van Leeuwen: "Vroeger kreeg je bepaalde informatie niet. Nu is er een speciaal bureau waarbij je kunt informeren of kopers nog andere schulden lasten hebben. Het kwam zo vaak voor dat men er nog een V.l.n.r. de makelaars Van Ark, Sedelaar, Lancel, Proper, Van de Meent, Van Leeuwen en Van der Voort. door Miep Hoenson en Bert Paauw vroeger feilen van de make laars? Van de Meent: "Smit heeft on getwijfeld bedoeld dat de ma kelaars een stuk van de marktmogelijkheden hebben laten liggen. Men had het veel te druk met het verko pen van huizen, de makelaars lieten het hoofdstuk hypo theekbemiddeling aan de banken over". Van Ark: "Terwijl de makelaar heel goed en objectief kan oordelen over de hypotheek markt". Proper: "De mentaliteit van de koper is veranderd. Vroeger ging men even snel naar de eigen bank om een hypo theek rond te maken. Nu in formeert men bij vier, vijf adressen waar men zo goed koop mogelijk terecht kan. De makelaars hebben terrein gewonnen, omdat zij aan geen enkele bank gebonden zijn. Ze kunnen per object bekijken waar het voordeel voor de klant ligt. En het voordeel van het nieuwe NBM-systeem is dat er niet langer van het bruto, maar van het netto inkomen wordt uitgegaan". Van der Voort: "Wy werken al een tijdje met het tien-stap penplan, en ik signaleer een het aantal kubieke meters én de markt van vraag en aan bod. Ik doe alle gemeente garanties omdat de gemeente graag één lijn wil hebben in haar taxaties. Bovendien ta xeer ik nooit een pand waar ik zelf bij betrokken ben". Van Leeuwen: "In Alphen mag je als makelaar nooit een pand taxeren voor gemeente garantie dat je zelf in de ver koop hebt. Voor het overige mag de koper zelf bepalen wie zijn huis taxeert". Sedelaar: "In Noordwijk ken nen we geen problemen. Er zit daar een makelaarskan toor dat eigenlijk alleen maar taxaties verricht. Ideaal voor de gemeente, prima voor de uniformiteit". Lancel: "Ik verbaas me er wel over dat de gemeente Leiden het zo doet, met Proper. Ie dere beëdigde makelaar mag taxaties verrichten. Het lijkt mij alleen maar een hele goe de zaak om dat af te wisselen. Dat zeg ik niet omdat het ta xeren zo'n lucratieve aange legenheid is, want het gaat vaak om goedkope pandjes en je bent er toch een tijd mee zoet. Maar ik vind het ge woon een vreemde zaak". Van Ark: "Ik heb er bezwaar te gen omdat je als jonge make laar moeite hebt om je des- tatieve huizen. Daarop base ren ze de belasting". Proper: "Dat kan ook niet an ders. Ze doen het voor een schijntje. Daarom kunnen ze met elk huis van binnen en van buiten bekijken. Boven dien gaat men uit van de waarde van een leeg huis op eigen grond. Met erfpacht mag geen rekening worden gehouden, met verhuurde staat evenmin. In Leiden speelt het probleem minder. Hier verricht een groep plaat selijke makelaars de taxaties voor de onroerendgoedbelas ting" Sedelaar: "Het is natuurlijk met alles zo dat je verschillen krijgt. Als wij met z'n zeve nen een huis taxeren rollen er drie of vier verschillende prij zen uit. Die prijzen liggen weliswaar dicht bij elkaar, maar ze verschillen. Het pro bleem is ook dat die taxaties voor vijf jaar vastliggen. Ik ondervind dit probleem aan den lijve. Op het Waardeiland zijn de onroerendgoed-taxa- ties gebaseerd op pryzen waarvoor die huizen absoluut niet meer verkoopbaar zijn. Er kan zo een ton tussen lig gen" Courtage De taak van de makelaar is de argumenten van Lancel. Het is een normale zaak dat jc slechts één opdrachtgever dient: de verkoper. Als het gevolg daarvan is dat de ko per tienduizend gulden te veel betaalt omdat hij zich niet door een deskundige laat vertegenwoordigen, dan is hij voor zichzelf een dure ma kelaar geweest. Ik dien het belang van de verkoper, en het is zijn belang om een zo hoog mogelijke Prijs te krij gen. Anderzyds is het je plicht jegens de opdrachtge ver om de koper zo goed mo gelijk te begeleiden - de ser vice naar de koper toe mag niet op de tocht komen te staan". Van der Voort: "Het is jammer dat de dubbele courtage is af geschaft. Maar als iedere ko per zyn eigen makelaar neemt ben je er ook. En daar gaan we op een gegeven mo ment wel naar toe". Van de Meent: "Als een koper zich niet laat vertegenwoor digen door een makelaar moet hij veel zelf uithoeken Degenen die geen courtage betalen krijgen niet die ad viezen en service die ze kre gen toen ze wel betaalden, die tyd is geweest". Van Ark: "Ik ben altijd eenzy-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21