Nu een huis kopen" Een kwart eeuw geleden was er nog écht woningnood: jvie toen een flatje kon huren was de koning te rijk. Maar naarmate de jaren verstreken kreeg vrijwel Iedere Nedelander een dak boven zijn hoofd. De regeringen stimuleerden het eigen woningbezit en de prijzen van koopwoningen stegen gestaag. vragen verkenden we de huidige ing met een huurhuis. Op de volgende iypotheek, een gesprek met zeven door de banken. Huizen worden te snel Omstreeks 1977 zaten ze op Olympische hoogte. Wie toert speculeerden en kocht, gokte verkeerd. De prijzen zijn sindsdien drastisch gedaald en het topniveau vanyijf jaar geleden behoort voorlopig tot het verleden. Inmiddels woont 42 procent van de Nederlanders in een eigen huis. En daarbij zal het niet blijven, want uit onderzoekingen blijkt dat maar daadwerkelijk de voorkeur geeft aan een eigen woning. De dramatisch gedaalde hypotheekrente cjnae daarmee gepaard gaande opleving van de huizenmarkt was voor ons aanleiding de zakéh nog eens op een rijtje te zetten. Moeten we een eigen huis kopen? En zo ja - wanneer en hoe? Gewapend wet d: "huizenmarkt. Op deze pagina een afweging van de lusten en lasten in vergeli pagina's een aantal overwegingen rond het nemen van ee. makelaars uit de regio en het misbruiken van gemeentegarant geveild waardoor de gemeenten vaak onnodig voor verliezen opdraaien. Kortom: vier pagina's voor informatie voor aspirant-kopers onder het motto: "Koning in eigen woning". Bijlage van het Leidsch'Alphens Dagblad „My home is my castle" - mijn huis is mijn kasteel - zegt de Engelsman en de Nederlander zegt het hem na. Uit een onderzoek is ge bleken dat 67 procent van onze landgenoten een eigen huis prefereert boven een huurhuis, als tenminste de kosten dezelfde zijn. „Tweederde van de Nederlan ders wil nog altijd baas onder eigen dak zijn, ondanks de be zwaren die soms aan het bezit ten van een eigen huis kleven en ondanks de voordelen die een huurwoning kan opleve ren. Dat zegt toch wel wat", meent drs. H. J. van Herwij nen, directeur van de snel groeiende vereniging Eigen Huis in Amersfoort, die bin nenkort de honderdduizendste eigen-woningbezitter als lid hoopt in te schrijven. De tijd dat onze inkomens jaar lijks gestaag stegen ligt achter ons, de rente gedroeg zich tot voor kort nogal grillig en de kans om bij verandering van werk je eigen huis snel te kun nen verkopen is klein, waar door je misschien moet beslui ten om toch maar bij je oude werkgever te blijven. Heeft het kopen van een eigen huis dan nog wel zin? Pressiegroep „Op die vraag kan ik geen pasklaar antwoord geven", zegt drs. Van Herwijnen. „Ko pen of huren, dat hangt van zo veel factoren af. Wat wil je ko pen en hoeveel verdien je? Wat zou je kunnen huren? Wat gaat de rente de komende dertig jaar doen? Wat gebeurt er met de huurprijzen? Iedereen moet die vraag voor zichzelf beant woorden op basis van zijn per soonlijke gegevens en verlan gens. Bijna altijd zal een emo tionele factor meespelen, na melijk het verlangen van twee derde van de mensen om een eigen dak boven het hoofd te hebben. Dat mag best wat meer kosten dan een gehuurd dak. Je hebt als-eigen-woning bezitter nooit gedonder meer met je huurbaas. Je hebt nooit meer last van die steeds maar terugkerende huurverhoging. Je kunt zelf dingen veranderen in je huis. Voor veel mensen zijn dat overwegingen die zwaarder wegen dan financieel voordeel". De vereniging Eigen Huis, met bijna honderdduizend leden en zestig man personeel, is vol gens drs. Van Herwijnen in haar nog maar achtjarige be staan uitgegroeid tot een be langrijk serviceapparaat en een machtige pressiegroep die al heel wat successen heeft ge boekt. „Per jaar hebben we tienduizenden contacten met onze leden. Daarom weet ik ook waarover ik praat. Het ver langen om een eigen huis te hebben en te houden is bij de meeste mensen zo groot, dat ze alleen maar in uiterste nood overgaan naar een huurhuis. Op dit moment woont 42 pro cent van de Nederlanders in een eigen huis, terwijl 67 pro cent van alle Nederlanders een eigen huis zou willen hebben. Dat betekent dat het aantal ei gen-woningbezitters nog met de helft kan worden uitge breid. Een niet onbelangrijk gegeven, dacht ik". Huren Uit het door drs. Van Herwijnen genoemd onderzoek blijkt eveneens dat 33 procent van de landgenoten liever huurt. „Na tuurlijk zijn er hele goede rede nen te verzinnen om een huur huis te nemen. Als je bijvoor beeld regelmatig van haan ver andert, als je dus nogal mobiel bent, geeft een huurhuis door gaans minder problemen. Soms - dat hangt van een aan tal factoren af - kan een huur huis aanzienlijk- voordeliger door Henk Kuipers zijn dan een koophuis. Veel mensen wonen in feite veel te goedkoop. Zeventig procent ongeveer. Dat komt doordat de meeste huurhuizen met door gaans forse subsidies zijn ge bouwd. Er is nu een ontwikke ling op gang gekomen die er toe leidt dat de huren versneld worden verhoogd. Wie nu gaat verhuizen krijgt te maken met de huurharmonisatie voor nieuwkomers. Dat betekent dat je voor je nieuwe huurhuis aanzienlijk meer moet gaan be talen dan je buurman die daar al geruime tijd woont. Ook dat zal voor veel mensen een goe de reden zijn om toch maar te gaan kopen". Daar komt trouwens nog een an der punt bij. Een huurhuis is in veel gemeenten niet of nauwe lijks te krijgen. Mr. F. A. P. M. van Loon, hoofd afdeling le- denadvisering van Eigen Huis, zegt daarover: „Probeer maar eens te verhuizen naar een stad als Den Haag. Daar moet je ja ren ingeschreven staan voor dat je een huurhuis kunt krij gen. De wachtlijst is heel lang. Wie dus per se toch in Den Haag een huis wil, zal heel duur moeten gaan huren of toch maar naar een koophuis moeten uitzien". Gunstige periode beantwoorden. Niettemin heb ben de deskundigen van Eigen Huis tal van argumenten ach ter de hand die voor het kopen Vein een eigen huis pleiten. „Als je er zeker van bent dat je een eigen huis kunt betalen, moet je overwegen om dat nu te doen. Het is nu zonder meer een gunstige periode. Want het renteniveau is relatief laag, ter wijl de koopprijzen van de hui zen gemiddeld veertig procent lager zijn dan een jaar of vier geleden", aldus mr. Van Loon. Een derde overweging om nu een eigen huis te kopen is de zekerheid dat het huren van een huis financieel steeds on aantrekkelijker wordt. Mr. Van Loon wijst nog eens op de al genoemde huurharmonisatie voor nieuwkomers, waarbij je het huurbedrag dat je in feite te weinig betaalt, versneld moet inlopen. „De tijden zijn veranderd", vult Van Herwij nen aan. „Tien jaar geleden, zeg maar, was de eigen-wo ningbezitter in de ogen van an dere burgers en veel politici nog een soort kapitalist. Tegen die misplaatste opvatting heeft Eigen Huis continu geknokt. Alles was indertijd gericht op bescherming van de huurder. Nu is het, mede door de ver slechterde economische om standigheden. allemaal anders aan het worden". „De huursubsidie bijvoorbeeld, die het mogelijk maakt dat veel mensen met te lage inko mens in te dure huizen zitten, is over een jaar of drie kapot. Dat zegt zelfs het Centraal Planbureau. Over een paar jaar zijn de centen domweg op. Dus zullen er hogere huren komen naast die versnelde harmonisa tie. Zelfs Marcel van Dam, die toch minister van volkshuis vesting is geweest, heeft ge zegd dat de mensen aan hogere woonlasten moeten gaan wen nen. Ik verwacht dan ook dat steeds meer mensen met een redelijk inkomen die in een goedkoop huurhuis zitten, de bui niet zullen afwachten. Ze zullen langzamerhand toch aan een koopwoning gaan den ken". Eigen Huis-directeur drs. H.J. ran Herwxjnen "Banken heb ben op het gebied van hypothe ken vrijwel geen visie". Rust Een vierde factor die het kopen van een eigen huis gunstig kan beïnvloeden is de rustige wo ningmarkt. „De bodem van die markt is bereikt, is onze in druk Dat hebben de leden kennelijk ook door, want we worden overstroomd met aan vragen voor het opzetten van berekeningen. Kan ik nu ver antwoord kopen, dat willen de mensen meer dan ooit weten", zegt mr. Van Loon. Drs. Van Herwijnen gelooft niet dat er weer een overspannen woningmarkt gaat ontstaan, zoals een paar jaar geleden. „Toen had iedereen nog gun stige inkomensverwachtingen en werd je opgestookt door an deren. Man, je bent hartstikke gek als je nu niet koopt An ders ben je over een half jaar weer 25.000 gulden duurder uit, zeiden de mensen tegen el kaar. Er ontstond een massale run op koophuizen. Als er weer ergens een project werd aange boden stonden de mensen er voor in de rij. Door die over spannen vraag groeiden de prijzen helemaal scheef. Dat is nu gelukkig voorbij De inko men sverwachting is zeer be scheiden en de koopprijzen van huizen zijn stabiel. Boven dien zijn de prijzen van nieuw bouw en bestaande bouw beter op elkaar afgestemd. Ook dat is goed voor de markt". Het economische en politieke klimaat is de laatste jaren dui delijk ten voordele van de ei gen woningbezitter veranderd, constateert Eigen Huis nu t ge paste tevredenheid. Maar er blijven nog een heleboel wen sen en verbeteringen over. „Het is bijvoorbeeld heel goed dat er relatief minder is bezui nigd op het bouwen van pre miekoopwoningen. Gunstig is ook de overdraagbaarheid van subsidie op premiekoopwo ningen van de ene naar de an dere eigenaar. Dat bevordert de mobiliteit en de doorstro ming van huurhuizen naar goedkope koophuizen. Geluk kig is nu ook de overdrachts belasting. die wij comquant verhuisboete noemen, in dis cussie. Daar heeft Eigen Huis jaren op gehamerd Het ts ge woon discriminatie ten opzich te van de huurders. Het is pnn- cipeel onaanvaardbaar dat mensen zes procent van de Vaste rente In een vrij willekeurig gekozen volgorde gaan de heren Van Herwijnen en Van Loon nog even door met het rijtje van ge wenste verbeteringen. Eigen Huis zou graag zien dat de ban ken naar een systeem van vas te rente gaan. zoals bijvoor beeld de zogeheten rentc-rus- thypotheek van het Bouw fonds. Dat geeft de kopers meer zekerheid en rust. Als de banken dat niet doen, zou de overheid een soort rente-egali- satiefonds moeten creeren waarmee de mensen met te ho ge hypothecklasten kunnen worden voortgeholpen. „De banken hebben op het ge bied van hypotheken vrijwel geen visie", luidt het oordeel van Eigen Huis-directeur Van Herwijnen. „Het is werkelijk treurig wat de meeste banken doen. Hier faalt het onderne merschap volkomen. De hypo theek is doogaans een onbe trouwbaar produkt. soms zelfs een wanprodukt. Hypotheken worden voor dertig jaar afge sloten, denken de klanten. Maar wat ze meestal niet weten is dat ze na vijf jaar domweg kunnen worden opgezegd door diezelfde banken, omdat die bang zijn geworden en hun geld terug willen hebben De banken hebben een griezelige, kartelachtigc mentaliteit Nie mand wil in de hypotheek markt meer koploper zyn. Sommige hypotheekbanken zien hun klanten dan ook lie ver gaan dan komen Ze willen niet het slachtoffer worden van hun eigen beleid, maar de werkelijke slachtoffers zijn de mensen die de renteklappen moeten opvangen, de woon consumenten dus. Waar de banken naartoe moeten, dat is zekerheid ten aanzien van de woonlasten Die moeten zo lang mogelijk een vast karak ter hebben". Gemeentegarantie Niet malse kntiek heeft Eigen Huis ook op de gemeenten en hun gemeentegarantie. „Dat hele systeem moet verbeterd worden. Toen het allemaal nog goed ging in Nederland en de gemeentegarantie eigenlijk niet nodig was, waren er geen problemen. Nu de nood voor veel kopers aan de man is en ze die gemeentegarantie werkelijk nodig hebben, trek ken de gemeenten zich terug, wordt het systeem van ge meentegarantie terugge draaid", zegt Van Herwijnen fel. Van Loon vult aan: „De ene ge meente doet dit, de ander doet dat, het is vaak heel onredelijk Dat systeem van gemeente garantie zou centraal geregeld moeten worden, er moet CCn duidelijke lijn worden getrok ken". De verkoop van huurwoningen aan bewoners moet worden bevorderd, zo luidt een volgen de wens van Eigen Huis En er moet fiscale vrijstelling komen voor het sparen voor een eigen huis. Wie nu spaart, moet be lasting over de rente betalen Dat schrikt veel mensen af. Ei gen Huis wil belasting* rij ld ling en daarenboven een extra premie, zoals bu het Zilver- vlootsparen, over de gespaarde som. Zo knjg je weer aspirant- huizenkopers Ouders zouden er voor hun kinderen al mee kunnen beginnen. Tenslotte gaat Eigen Huis een studie maken van de koppe ling van hypotheek en pen sioen. Misschien zouden de hy- potheeklasten voor jonge men sen aanzienlijk lager kunnen worden als er nu wordt byge- spykerd uit het toekomstige pensioen, dat dan wat lager uit valt Maar dat is niet erg, om dat je dan je huis hebt afbe taald. waardoor je geen woon lasten meer hebt

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17