FC Den Bosch in "vicieuze cirkel" Niemand echt blij met etikettering Volleybalsters WVC stunten Rechten en plichten van consument REEPTEN PLICHTEN Mexicanen Hukop WK voetbal 1986: 'Wij kunnen snel organiseren' ZATERDAG 15 JANUARI 1983 DEN BOSCH (GPD) - Sinds 18 no vember van het vorig jaar is Ad Zonderland onbezoldigd mana ger van FC Den Bosch. Samen met vijftien semiprof-voetbal- lers, twee oefenmeesters en een part-time administratrice deelt Zonderland het lot van botvan gen „Het is hangen en wurgen voor me", geeft de bedrijfsleider van de eerste divisieclub toe. „Het meest frustrerende is dat het geld er wel ligt, maar nie mand er met zijn vingers aan mag komen". FC Den Bosch, het jaar 1982 nog ingestapt als een schuldvrije be taald voetbalorganisatie, is de zo veelste voetbalclub die het aan de stok heeft met de fiscus en de bedrijfsvereniging uit Zeist. Nie mand in het wereldje van het Ne derlandse profvoetbal kijkt daar nog van op. In het stadion De Vliert doen ze dat wel. „Het is een kwestie van een ope ning forceren in de vicieuze cir kel", zegt Zonderland, die ervan overtuigd is dat met medewer king van een der betrokkenen (de schuldeisers of de gemeente) de zorgen, nog voordat het huidi ge seizoen verstreken is, de kop zijn ingedrukt. „Als de ontvan ger en de BVG de beslagen op heffen, die zij in november op legden op onze inkomsten, dan zal iedereen binnen de kortste tijd tevreden kunnen worden ge steld. Een andere mogelijkheid is, dat de gemeente Den Bosch de subsidie over de komende vier jaar, waarin een afbouw is ingecalculeerd, naar voren wil schuiven (225.000 gulden in eens). Maar B en W willen dat weer niet, zolang wij niet tot overeenstemming komen met de schuldeisers. Inderdaad, een vi cieuze cirkel" De eerste stap, die Ad Zonderland en het advocatenkantoor Ban- ning-Erkens willen zetten op weg naar een opening, is dan ook een kort geding tegen de BVG en de fiscus. „In dat kort geding wil len wij deze twee crediteuren dwingen af te zien van de besla gen". Een soortgelijke actie liep bij SC Amersfoort enige tijd ge leden spaak, „maar", weerlegt Zonderland het geopperde ge vecht tegen de bierkaai, „wij me nen over voldoende argumenten te beschikken om de rechter te overtuigen". De financiële perikelen ontston den in januari van het vorig jaar. De recette bleef ver onder de maat, omdat het toeschouwers gemiddelde van 4000 terugliep naar 2300 (een gat van 140.000 gulden in de begroting), terwijl SC Den Bosch kon fluiten naar een uitkering van het BBI-fonds, groot 180.000 gulden, waarop de club had gehoopt. Zonderland: Sport Ad Zonderland wil opening forceren PAGINA 15 „Het BBI en de KNVB hanteer den een andere interpretatie, zo dat wij niet in aanmerking kwa men voor dat bedrag, terwijl we daar wél op hadden gerekend". Voorts gleed er een navordering van de belastingontvanger bij de Vliert door de brievenbus van wege niet afgedragen loon- en omzetbelasting over de periode 1976-1980 plus een boete van 25 procent over dag bedrag. „Daar hebben we tegen geprotesteerd, want het betrof inkomsten van particulieren en het bedrijfsle ven die acties op touw hadden gezet ten bate van FC Den Bosch. Zij verlangden geen te genprestatie, dus waarom moes ten we over die inkomsten BTW betalen?", meent Zonderland. De fiscus kwam even later ook op de proppen met een aanslag over de recette van het jaar 1976, toen er nog vermakelijkheidsbelas ting moest worden afgedragen. „Een zaak van de gemeente, des tijds", zegt Zonderland. Door de plotseling binnenstromende aan slagen werd, als klap op de vuur pijl, ook de bedrijfsvereniging het slachtoffer. De premies kon den niet meer worden betaald, zodat de BVG in december al 171.000 gulden tegoed had van de eerste divisionist. De totale schuld van FC Den Bosch bedraagt nu ruim 7 ton, hoewel de club daarvan 230.000 gulden hevig in twijfel trekt. Zonderland: „Nogmaals, wanneer de beslagen worden opgeheven en ook de gemeente over de brug komt, dan zijn we per 1 juli weer kerngezond. We hebben nog een banksaldo van 147.000 gulden; we hebben tegoed de slotuitke- ring van het BBI over het seizoen 1981-'82 van 195.000 gulden; we mogen rekening op een voor schot van de toto en lotto-gelden over dit seizoen, dat is 135.000 gulden; er staat ons nog een NOS-uitkering te wachten van 50.000 gulden en tenslotte zijn de Vrienden van FC Den Bosch een actie gestart die een ton moet en Ad Zonderland: "Het is hangen en wurgen" zal opbrengen. We zouden in een klap uit de zorgen zijn.". De voetballers van FC Den Bosch kunnen binnenkort overigens eindelijk weer eens een giro-bij- schrijving verwachten, omdat de recette van de zaterdag te verspe len thuiswedstrijd tegen Wage- ningen goeddeels wordt aange wend voor de salarissen. Een fooi vermoedelijk, omdat de Vliert voor nog geen tiende deel zal vollopen. Het probleem, waarmee juist alle ellende begon. Zonderland: „We hikken nu al een jaar of vier tegen de top aan, de mensen willen nu wel eens Ajax op bezoek zien in plaats van SC Amersfoort. Pas als we de eredi visie inkomen zal er weer nieuw leven worden ingeblazen. Over winnen we deze problemen, daar ben ik van overtuigd, dan zullen we er toch niet aan ontkomen om nóg meer te bezuinigen. De spe lerssalarissen, die toch al niet al te florrisant zijn, kunnen wel eens teruglopen tot het mini mum en de beste spelers raak je dan kwijt" Het toverwoord heet „sponsoring", weet ook Zonderland, maar voorlopig staat er niemand in de Brabantse hoofdstad te trappe len om zijn portemonnee te trek ken. „Ik zou het in deze situatie ook niet doen", bekent Zonder land. MEXICO STAD - Om hun kan didatuur uoor de organisatie van het wereldkampioen schap in 1986 kracht bij te zetten, wijzen de Mexicanen graag naar goede prestaties in een nog niet grijs verleden: de Olympische Spelen van 1968, het wereldkampioen schap voetbal van 1970 en de pan-Amerikaanse spelen in 1975 „Wij kunnen snel organiseren", beweert Guillermo Canedo, tweede voorzitter van de Me xicaanse voetbalbond en van de FIFA, „Innsbruck had de Olympische winterspelen in 1964 en kreeg ze opnieuw in 1976 toen Denver afviel". Mexico krijgt in elk geval een tweede wereldkampioen schap voetbal. Het vierde toernooi van de junioren (tot 20 jaar), dat dit jaar van 4 tot 19 juni wordt gehouden. De kans dat de FIFA op 20 mei tn Stockholm Mexico aanwijst voor het grote we reld toernooi van over drie jaar is gering. Weliswaar herinneren de Noordierse FIFA-vice-voor- zitter Harry Cavan en ontel bare voetballiefhebbers zich de schitterende prestaties van de drie-voudige wereldkam pioen Brazilië in Mexico zich nog goed, in die periode van hoogconjunctuur werden in het land slechts luchtkastelen gebouwd. Destijds stond Mexico op het punt de sprong naar een mo derne industriestaat te ma ken. De sportwereld honoreer de de opkomst van het groot ste Middenamerikaanse land met de Olympische Spelen en het wereldkampioenschap voetbal. Hoewel er voor de kusten be langrijke oliebronnen wer den aangeboord en geëxploi teerd, kwam er een zware te rugslag. Het blije volk werd ontnuchterd. Intussen is de staat praktisch bankroet. Er is een schuld van vijfentach tig miljard dollar (225 mil jard gulden). Leven en welzijn zijn op het ogenblik afhankelijk van het internationale monetaire fonds en de buitenlandse ban ken. Het economisch stelsel van Mexico werd een ruine door een inflatie van honderd procent aan het einde van 1982 en een devaluatie van de peso van 66 procent tegenover de Amerikaanse dollar Meer dan de helft van de Mexi caanse bevolking leeft in ar moede. Toch heeft de nieuwe president Iguel de la Madrid, die in december Joce Lopez- Portillo opvolgde, de voetbal bond steun toegezegd. Mexico heeft nog andere zorgen. De FIFA, verveeld door de terug trekking - na acht jaar - van Columbia, wil zich niet opnieuw in een avontuur storten. Voor 1986 resteren nog maar drie jaar. Rafael del Castilio, de voorzit ter van de Mexicaanse voet balbond, ontkent dat er met Mexico sprake is van een axx>ntuur. „Het argument, dat de tijd dringt, gaat bij ons niet op. Wij hielden bij ons in 1975 de pan-Amen- kaanse spelen, nadat Santia go (Chili) en Sao Paulo de or ganisatie teruggaven. Wij hadden toen maar acht maanden tijd voor de voorbe reidingen." De bondsvoorzitter wordt in de rug gesteund door Fernando Alanis. de plaatsvervangen de minister van sport, die ook in het organisatiecomité zal plaatsnemen. In tien steden zijn veertien stadions voor het wereldkampioenschap aangewezen. Daar zijn uiter aard het Aztekenstadion van Mexico-stad, Guadelajara. Leon, Toluca en Puebla, waar in 1970 ook gespeeld werd, bij. In 1970 iverd met zestien landen bij tweeëndertig wedstrijden met 1.6 miljoen toeschouwers een gemiddelde van 52.312 kijkers gehaald. Het op één (Brazilië 1950 met 60.773) na hoogste uil de voetbalgeschie denis. In 1986 staan tweeën vijftig wedstrijden van vie rentwintig landen op het pro gramma. Del Castilio beloofde de FIFA bij de kandidaatstelling een „wereldkampioenschap van de korte afstanden". „Onze stadions liggen relatief dich ter bij elkaar, dan in Brazi lië, Canada of de Verenigde Staten". Hij voorzag ook geen problemen betreffende de ho telaccommodaties. .Mexico heeft veel toerisme. We hebben hotels en goede ver bindingen. Vanuit de hoofd stad duurt een vlucht naar el ke andere voetbalstad niet meer dan een uur Ook de communicatie-systemen vor men geen probleem. Mexico heeft het modernste telefoon net van heel Latijns-Ameri- ka. Bovendien hangt er voor de televisie-uitzendingen. Kn tegenstelling tol Brazih<\ al een satelliet in de lucht". LEIDEN - De volleybalsters van WVC hebben in hun vooruitgespeelde competitiewedstrijd in de eerste klasse voor een regelrechte sensatie gezorgd. De Warmondse ploeg bezorgde de ongenaakbare kop loper S '70 een 3-0 nederlaag. Het herenteam maakte het Warmondse feestje compleet door Ujstsluiter VCL moeiteloos met 3-0 te kloppen. De geboorte van twee nieuwe leden van S '70 wierp de schaduw al vooruit. Zwangerschap heeft de twee spelverdeelsters van de ploeg voorlopig uitgescha keld en dat reduceert de kampioenskansen. In het duel met WVC bleek de absentie van het duo in elk geval een belangrijke verzwakking. De Warmondse dames, die Frederique Egter moesten missen (vakantie), sloegen hun slag en nestelden zich via een 3-0 zege (setstanden 15-8, 15-10 en 15-9) in de middenmoot. De heren van VCL uit Lisse, die nog geen punt heb ben behaald, waren kansloos bij de heren van WVC Alleen in de tweede set kon VCL goed partij geven, maar WVC won toch moeiteloos met 3-0. Het tweede herenteam van WVC, dat Frits van Arkel node mis te. deed zichzelf tekort tegen Ridderveld. De eerste set leverde met 15-8 winst op. maar by 8-4 in dt tweede reeks stokte het ritme. Ridderveld sloeg zich via 10-15, 4-15 en 9-15 naar de zege. Door de neder laag is WVC 2 op de voorlaatste plaats beland. De nieuwe Warenwet schrijft voor dat op de verpakking een datum van „minimale houd baarheid" moet staan. Deze wordt aangegeven als „tenmin ste houdbaar tot". Dit is de da tum, waarop het produkt als het goed is bewaard nog volledig zijn kenmerkende eigenschap pen bezit. Overschrijding van de datum wil niet zeggen dat het produkt dan direct gevaar oplevert voor de gezondheid. Alleen is er geen garantie meer dat het niet in kwaliteit is achteruit gegaan. Bij bederfelij ke produkten, als melk en vlees waren, moet de datum van houdbaarheid zo weinig moge lijk worden overschreden. De versheidsaanduiding geldt niet voor suiker, keukenzout, azijn, kauwgum, wijn, dranken met meer dan 10 procent alco hol, brood- en banketprodukten (die naar hun aard bestemd zijn om binnen 24 uur na bereiding te worden gebruikt), verse groente, fruit en aardappelen. Dat roept wel de vraag op of de door Harry Bouts De Keuringsdiensten van Waren zullen voorlopig soepel optre den, wanneer de detailhandel en fabrikanten nog niet volle dig voldoen aan de verplichte etikettering van levensmidde len. Vóór alle verpakkingen aan de eisen van de nieuwe „aanduidingen"-wet zijn aan gepast zal nog wel een half jaar verlopen, aldus een woord voerder van de keuringsdienst. Sinds 23 december moet op ver pakte levensmiddelen vermeld worden welke grondstoffen er in zitten, plus de datum van minimale houdbaarheid. Zo wel de consumentenorganisa ties als de winkeliersverenigin gen hebben problemen met de nieuwe wet, die officieel „alge meen aanduidingenbesluit" heet. De handel waarschuwde al maanden geleden dat de extra informaties de produkten duurder zouden maken. Ook vreest men meer klachten van consumenten. De maatregel zou extra moeilijkheden ople veren in de distributie van een produkt van fabrikant, via groothandel en winkelier naar de koper. Vooral de winkeliers verwachten problemen wanneer bijvoor beeld de fabrikant of groothan del te traag is met het distri bueren. De winkelier is als eindschakel dan de dupe, als de „uiterste" houdbaarheids datum al bijna is verstreken, terwijl het produkt nog maar nauwelijks in de winkel is aan gekomen. Als consument kan men zich na zo'n reactie afvragen hoe oud de koopwaar dan wel was, vóór de houdbaarheidsdatum erop moest staan. Niet ver genoeg De consumentenorganisaties vinden dat de verplichte infor matie lang niet ver genoeg gaat. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is eveneens van mening dat de consument nog met een aantal vragen blijft zitten. De omschrijving van de ingrediënten die de fa brikant op de verpakking moet zetten, beperkt zich tot de regi stratie van de grondstoffen en vermeldt niets over het gehalte aan voedingsstoffen, aldus een van de bezwaren van het voor lichtingsbureau. Een combinatie van de ingre diëntendeclaratie met een voe dingswaarde-declaratie, zoals enkele fabrikanten al vrijwillig geven, zou voor de voedings voorlichting ideaal zijn. Omdat die niet verplicht is, is er ook weinig eenheid in de weerga ven, als er al iets over de voe dingsstoffen op de verpakking te lezen valt. De grondstoffen worden niet in gewichten of percentages aan gegeven, maar worden ge plaatst in volgorde van afne mend gewicht. Voorts worden er nogal eens termen gebruikt die voor leken onbegrijpelijk zijn. Het bureau acht de etiket tering toch wel nuttig voor mensen die het publiek moe ten voorlichten. Maar er zullen niet veel consumenten zijn die voor hun boodschappen een voorlichter meenemen. Hulpstoffen Een hoofdstuk apart vormen de zogenaamde hulpstoffen. Uit gangspunt is volgens de wet dat een produkt niet schadelijk mag zijn voor de gezondheid. Hulpstoffen kunnen onder meer kleur- en smaakstoffen zijn, of conserveringsmidde len. Een onderzoek heeft uitge wezen dat de hoeveelheid van een groot aantal hulpstoffen in het voedselpakket in Neder land ver onder de toegestane hoeveelheid ligt. Toch vraagt het bureau zich af, of het ge bruik van elke hulpstof altijd even nodig is. Op het etiket moeten de hulp stoffen worden aangeduid met een voorgeschreven groeps- naam. Stoffen die onder huis-, tuin- en keukennamen bekend zijn krijgen voor de meeste consumenten onbegrijpelijke kwalificaties, zoals het rijsmid del natriumbicarbonaat, niets anders dan het gewone bak poeder. En wat voor begrippen zijn „emulgator", „geleermid- del" en „voedingszuur"? Het kunnen grondstoffen zijn die bepaalde mensen niet mogen gebruiken. Zolang er niet meer over wordt gezegd dan alge consument niet hoeft te weten wanneer hij vers of oud brood koopt. Een produkt verkopen na afloop van de aangegeven houdbaarheidstermijn is niet verboden. De wet zegt dat het produkt deugdelijk moet zijn en dat kan ook na de houdbaar heidsdatum nog. De wet is alleen bedoeld ter infor matie van de koper, en niet meer. De verplichte informatie houdt wel in dat de winkelier niet langer meer een prijsstic- ker mag plakken op de gege vens. Vroeger kwam het wel voor dat (eigen waarneming) onder meer op potjes Franse pa- te een prijs zat, precies op de al verlopen versheidsdatum. Voor de ambtenaren van de keu ringsdienst kan de houdbaar heidsdatum een hulpmiddel zijn bij de controle van de wa ren. Staat er een oude datum op de verpakking, dan zullen zij extra attent zijn. Het wil uiter aard niet zeggen dat alle pro dukten goed blijven vóór de versheidsdatum is verstreken. Consument blijft ook bij etiketlering nog met veel vragen zitten. meenheden komt niemand - produkt zit. Gezien deze en an- ook geen deskundige - er ach- dere kritiek kan men zich af ter welk hulpmiddel er in het vragen, of de wettenmakers niet eerst wat meer informatie hadden kunnen inwinnen, al vorens zij eraan begonnen. Slaaplens niet zonder risico Publikaties over de zogenaamde extended wear- of permanent wear-contactlens. ook wel slaaplens genoemd, baren het bestuur van de Algemene Ne derlandse Vereniging van Con tactlensspecialisten ernstig zorgen. Omdat over de effecten van de nieuwe lens op het oog nog te weinig bekend is, werd de le den van de ANVC al geruime tijd geleden geadviseerd hem alleen in uitzonderlyke medi sche of persoonlyke omstan digheden toe te passen De extendend wearlens kan be slist niet worden gezien als ver vanger van de bestaande en be proefde lenssoorten hard. zuurstofdoorlatend en zacht, aldus de vereniging Op een symposium hebben de 500 aanwezige nationale en in temationale deskundigen hun bedenkingen uitgesproken te gen de cosmetische toepassing in het algemeen van alle vor men van extended wearlenzen, zoals die op de markt zijn Het ANVC-bestuur maakt ook bezwaar tegen de wijze waarop de nieuwe lens door fabrikan ten en inmporteurs in de publi citeit wordt gebracht De leden van de ANVC wordt nadrukke lijk verzocht geen reclame te maken voor de lens. „Rechten en plichten van de con sument" is een nieuwe uitgave van Konsumenten Kontakt. Wie wel eens met bepaalde koop-, verkoop- of huurproble- men zit dan wel de weg zoekt voor oplossing van een kwestie kan zo'n vraagbaak niet mis sen. Dit boekje bergt een schat aan wetenswaardigheden en is bovendien goed leesbaar. „Rechten en plichten" is deel drie in de serie „Koopkracht Breeduit" (eerder verschenen „Voeding Warm" en „Voeding Koud", kritische informatie over voeding), die daarmee de waardering „uiterst nuttig" heeft verworven. Zelfs de steeds mondiger wordende consument loopt het gevaar dat hij iets voor „zoete koek" moet slikken in plaats van zijn „recht te halen". Om de juiste wegen te kennen geeft ,.R en P" de nodige steun. Het is afgestemd op de aard van de vragen die dagelijks by een consumentenorganisatie binnenkomen. Er komen dan ook zeer uiteenlopende onder werpen aan bod: kopen, garan ties, huren, verzekeren, reizen, schriftelijke cursussen, patiën tenrecht, dienstverlening, le ningen. Het boekje ontleent zyn toegan kelijkheid vooral aan de vele in begrijpelijke taal geschreven voorbeelden uit ..de harde praktyk". De praktyk namelyk van mr. Loes Dommenng, die 10 jaar juridisch medewerker bij Konsumenten Kontakt uw en hiermee deze loopbaan pas send heeft afgesloten ,.R en P" wordt gecompleteerd met en literatuurlijst, een adressen lijst, teksten van voorschriften en ook ontbreekt een handige inhoudsopgave niet. („Rechten en plichten van de consument" door Loes Dom menng, uitgave Konsumenten Kontakt, 192 pagina's, met ïllu straties, prys f 14,50 tn de boekhandel; abonnees van Koopkracht, het maandblad van KK, kunnen het bestellen voor f 11,- bij Konsumenten Kontakt. Den Haag. giro 363913 onder vermelding „toe zending rechten en plichten van de consument").

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15