Ook speelverbod voor Timman Nieuwe plannen voor profclub Amersfoort Kille ontvangst cricketteam in Zuid-Afrika Sercu bezig aan afscheidstoernee Sponsors willen licentie 'SC' overnemen Libregts moet weg Van der Wiel begint met nederlaag KNMV krijgt motoren m R00DENBURG R00DENBURG - NIEUWENH00RN ZATERDAG 15 JANUARI 1983 KAAPSTAD (ANP) - Demonstrerende anti-apartheids groeperingen hebben in Kaapstad de Westindische cric keters een kille ontvangst bezorgd. Op het vliegveld wer den zij uitgedaagd gedurende hun maandenlange ver blijf in Zuid-Afrika de waarheid te ontdekken van het apartheidsregime. Op een spandoek stond: "Vrijheid eerst-cricket later". De protesterenden waren in de min derheid ten opzichte van honderd blanken, die met ge klap en gejuich de spelers in de aankomsthal opwacht ten. AMERSFOORT (GPD) - Een groep sponsors uit de omgeving van Amersfoort, die zich deze week hebben verenigd in de stichting SC Phoenix, is van plan door te gaan met betaald voetbal in de Keistad. De stichting wil de licentie van SC Amersfoort, dat zich na het intrekken van het hoger beroep tegen het faillissement gisteren definitief gewon nen gaf, overnemen en als schuldenvrije voetbalclub de competitie voortzetten. Hoewel cricket officieel een ge mengde sport is in Zuid-Afrika zullen de Westindiërs onder hun tegenstanders maar een enkele niet-blanke aantreffen. Gibson Thula, de hoogste vertegenwoor diger van het zwarte thuisland Kwazulu in Johannesburg, heeft al gezegd dat de Westindicrs maar eens moesten komen kij ken naar de faciliteiten die de zwarten mogen gebruiken in Nyanga, Gugulethu en Langa, de zwarte voorsteden rond Kaap stad waar vandaag de eerste wedstrijd wordt gespeeld. De Azanian people's organisation (Azapo), een zwarte bewustwor dingsbeweging, heeft bitter ge reageerd op de komst van de Westindiërs: "Een belediging voor de meerderheid van de 20 miljoen zwarte Zuidafrikanen''. De cricketers worden omschre ven als mensen die "de wan- hoopsschreeuw van de verdruk ten en uitgebuiten niet willen ho ren" en als "medewerkers aan een regime, dat miljoenen zwar ten van hun staatsburgerschap berooft, zwarte gemeenschappen ontwortelt en mensen verhin dert hun basisrechten uit te oefe- De zwarten, die 70 procent van de Zuidafrikaanse bevolking uitma ken, hebben geen stemrecht en zijn uitgesloten van de nieuwe grondwetsvoorstellen, die een zekere integratie beogen van mensen van gemengd ras en Hin- doestaanse afkomst binnen de Zuidafrikaanse gemeenschap. De Westindiërs zijn overigëns te gen de zin van de Jamaicaanse regering naar Zuid-Afrika ver trokken. De bond heeft al een schorsing van twee jaar aange kondigd. Als bevoorrechte gasten krijgen de Westindische cricketers een 'tij delijk blanke' status, met de daarbij behorende festiviteiten, cocktailparties, recepties en een verblijf in de duurste hotels, die in de klasse 'internationaal' val len en open staan voor alle ras sen. Maar de kans bestaat na tuurlijk dat ze desondanks hier en daar een glimp opvangen van de alledaagse werkelijkheid van het apartheidssysteem. Zo zullen zij wellicht ondervinden, dat ze vele hotels en restaurants nau welijks binnen kunnen stappen, laat staan een kamer of een maal tijd bestellen. Een conservatieve sportlievende Afrikaner komt misschien best naar hun wed strijden kijken, maar als ze hem zouden volgen naar zijn stamca fé, zou dat vrijwel zeker een ge weldige rel opleveren. Op hun trip naar Kaapstad kunnen de Westindiërs in ieder geval wel naar het strand. Enkele bad- stranden zijn toegankelijk ver klaard voor alle rassen, terwijl op de stranden met de aanduiding 'slegs vir blankes' de stedelijke overheid meestal een oogje dicht doet als anders-kleurigen in beeld verschijnen. Maar als een EINDHOVEN (ANP) - Trainer Thijs Libregts zal PSV aan het einde van het huidige seizoen verlaten. Het bestuur van de Eind- hovense eredivisieclub besloot gisteren, na overleg met de trai ner-coach, geen nieuwe overeenkomst met hem aan te gaan. Libregts kwam van Excelsior en tekende in 1980 een drie-jarig contract bij PSV. Hij volgde destijds Cees Rijvers op, nadat die halverwege het seizoen 1979-80 was weggegaan. PSV werd toen enige tijd gecoached door assitent-trainer Jan Reker. Libregts bereikte met PSV twee keer het toernooi om de UEFA-beker blanke zonzoeker vindt dat hij wordt gestoord door de aanwe zigheid van een zwarte, is een be roep op de politie voldoende om de overtreder te laten oppakken. De ironie van hun 'blanke status' zouden ze wellicht het best voe len bij een bezoekje aan hun Westindische ploeggenoot Alvin Kallicharran, die al twee seizoe nen in Zuid-Afrika speelt. De Guyanese lefthander is eveneens tijdelijk blank verklaard en woont in Illovo, een statige bui tenwijk van Johannesburg, waar zijn blanke buren er één of meer zwarte bedienden op na houden. Daarvandaan naar Soweto, de zwarte voorstad van Johannes burg, is slechts zestien kilome ter. Maar de afstand in mentali teit is duizelingwekkend. Geen taxi, die de Westindische cricke ters er naartoe zou willen bren gen. Hooguit een bus, alleen be stemd voor niet-blanken. Geen voetbal ZEIST (ANP) - De KNVB heeft al le wedstrijden voor de zaterdag- amateurcompetitie en de tweede elftallen betaald voetbal afgelast. Ook alle afdelingen van de KNVB hebben de wedstrijden voor vandaag afgelast. Volgens Eric Vilé. de voorzittei van het sectiebestuur betaald voetbal, maakt het idee c gens geen enkele kans var gen. „Volgens art. 18 lid 2 va reglement behoort een licentie overdracht wel tot de mogelijk heden, maar wij als sectiebe stuur hebben dc vrijheid om be paalde voorwaarden te stellen. Ik heb begrepen, dat SC Phoenix niet bereid is de schuldenlast van SC Amersfoort, die enkele tonnen bedraagt, te saneren. Zo lang de crediteuren niet tevreden worden gesteld, geven wij geen toestemming voor een over dracht". Een soortgelijk geval heeft het sec tiebestuur ook een halfjaar gele den bij de hand gehad, toen een groep Amsterdammers de ter ziele gegane stichting FC Am sterdam wilden overnemen. De groep, die zich deze week overi- WIJK AAN ZEE (ANP) - Niets is de organisatoren van het 45ste Hoogovens-haaktoer- nooi bespaard gebleven. Het wegblijven van de aanvankelijk toegezegde Russen Tal, Balasjov en Psachis in verband met de aanwezigheid van Kortsjnoi was al een tegenval ler van de eerste orde. Een gelukje was toen de bereidheid van Jan Timman om zijn oorspronkelijke voornemen niet naar Wijk aan Zee te komen te herzien. Toch zou Timman gisteren in sporthal de Morriaan niet achter het bord verschijnen. ARNHEM (ANP) De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) heeft deze week uit Japan de bevestiging binnengekregen voor de bestelling van twee Honda-wegrace- motoren. De Japanse fabriek besloot na het binnenkrijgen van de in december geplaatste Nederlandse order twee extra 500 cc-machines te produceren. De racemotoren zullen eind februa ri in Nederland arriveren. De KNMV heeft nog geen beslissing genomen over de verdeling van de 60.000 gulden kostende machines. KNMV-secretaris Jos Vaessen: "Dat hangt af van de financiële mogelijkheden van de twee kandidaten, Jack Middelburg en Boet van Duimen. Wij hebben hen in elk geval verzekerd van een snelle motor, wan neer zij hun sponsoring rond krijgen. Dat was onze doelstel ling". gens ook heeft beijverd om de li centie van SC Amersfoort over te nemen, maar ten lange leste niet kon opboksen tegen het bod van SC Phoenix, sleepte de affaire zelfs voor de rechtbank. Vilé: „De rechter stelde ons des tijds in het gelijk. Een dergelijke gang van zaken is natuurlijk ook erg onmaatschappelijk ten op zichte van de schuldeisers, die zomaar aan de kant worden ge zet. Ik verwacht nu dat wij deze lijn zullen doortrekken, zodat ik het optimisme van SC Phoenix bepaald niet deel". De heren achter de zo juist in het leven geroepen stichting, oprich ter Leo van Beek, importeur van een Amenkaanse oliemaatschap pij en sinds enige maanden spon sor van SC Amersfoort, voorzit ter Bakkenes en secretaris Do- resteijn (beiden bestuursleden van SC Amersfoort) plus een viertal sponsors (onder wie Van Beek zelf en vermoedelijk pro jectontwikkelaar Vahstal). ont vouwden gistermiddag op een persconferentie in het Amers- foortse Berghotel hun plannen, die bulkten van optimisme. Zelfs de juristen Pothof, de curator van SC Amersfoort, OB Vin Zelm, raadsman van de gefail leerde voetbalclub, waren ver wachtingsvol. Pothof: „Dit heeft niets te maken met een 'sterf huisconstructie'. Het is niet zo. dat wij SC Amersfoort moedwil lig failliet hebben laten gaan om er vervolgens de rotte plekken uit te snijden en vrolijk opnieuw te beginnen. Omdat de fiscus en de BVG tot het laatste ogenblik niets in een vergelijk zagen, rest te mij niets anders dan de zoge naamde activa (inboedel, het sportpark Birkhoven, de licen tie) te verkopen aan de hoogste bieder De heren van SC Phoe nix trokken aan de bel en zijn zelfs bereid het spelersbestand in zijn geheel over te nemen". Pothof gaat zelfs zo ver. dat hu de vijftien contractspelers geen ont slagbrief toestuurt. „Een merk waardige gang van zaken", meent Eric Vilé, „want na een faillissement is dat wel gebruike lijk. Volgens de wet kan een cu rator de werknemers inderdaad in dienst houden, maar het lukt me niet helemaal eerlijk tegen over de spelers. De voetballers moeten maar hun vakbond in schakelen en zelf ontslag aanvra gen. Dan zijn ze transfervrij en kunnen proberen elders onder dak te komen". Hij was in nachtelijke uren zo groe- perig geworden, dat de inder haast ontboden toernooiarts Kliek niets anders overbleef dan Timman een speelverbod op te leggen. Een paar dagen eerder had Genna Sosonko ook al we gens griep af moeten zeggen. En dan te bedenken dat de nieuwe secretaris van de wereldschaak bond, dr. Lim-Kok-Ann uit Sin gapore, gespecialiseerd is in het voorkomen van de Aziatische griep en momenteel in Amster dam verblijft Het gevolg van het uitvallen van Timman was een geduchte ver zwakking van de kwaliteit in de grootmeestergroep. Toen de Pool Adam Kuligowski telefo nisch informeerde of hij mis schien nog ergens ingepast kon worden, grepen de wanhopige organisatoren deze kans met bei de handen aan en gunden hem de plaats. Kuligowski, een van de paladijnen van miljonair Pa- gel in Bergen aan Zee, was toch in Nederland en had slechts en kele uren nodig naar de toernooi- zaal te komen. Een kwartier later had de organisatie al weer spijt van de toezegging, toen de ster ker geachte Westduitser Eric Lo- bron telefonisch meldde even eens naar Wijk aan Zee te willen komen. Kuligowski bleek slechts over een ELO-rating van 2435 punten te beschikken, het minst van alle 14 deelnemers in de grootmeester- groep. Daardoor kelderde het evenement naar categorie 12 van de FIDE. Voor de enige niet- grootmeester Peter Scheeren be tekende dit dat hij een half pun tje meer moet scoren voor een grootmeesterresultaat (8). De eerste zitting leverde drie win naars op: de Hongaar Ribli, de IJslander Olafsson en nationaal kampioen Ree. Eén van de slachtoffers was vrij verrassend Kortsjnoi, die van Ribli verloor. Nu Sosonko en Timman zijn afge vallen, heeft Hans Ree de gele genheid te baat genomen zich voorlopig op te werpen als Neer- lands hoop in dit evenement. Hij wees John van der Wiel terug in 28 zetten. In een oude variant van het Nimzo-Indisch verspeel de Ree aanvankelijk onvrijwillig een pion. Dat deed er echter niet veel toe, want de 38-jarige Am sterdammer had zich al zoveel ruimte geschapen, dat het pion netje minder geen nadelige ge volgen had. Met een ruil van twee torens voor de zwarte dame veroverde Ree het kleinood even later weer terug. Toen de witte dame zich actief met de zaak ging bemoeien en een centrum pion verderf zaaide, was het snel uit. Zoltan Ribli heeft goede herinne ringen aan Nederland. Al in 1971 viel hij op door het jeugdtoer- nooi van Groningen te winnen voor de Rus Beljavski Inmid dels zijn deze spelers opgeklom men tot kandidaat op weg naar de wereldtitel. In de eerste ronde vond Kortsjnoi een andere troon pretendent tegenover zich. Het werd en spectaculair duel, in Ribli na een Catalaan met een extra tmepo voor wit (a3) de slag op de damevleugel het best door kwam. Hij offerde een kwaliteit voor een pion plus loperpaar en aanvalskansen. Kortsjnoi, die zeer veel tijd verbruikte, leek met zwendelzetjes nog succes te hebben, maar moest toch mate riaal teruggeven. Met de vlag op vallen en nog 4 zetten uit te voe ren gaf Kortsjnoi tenslotte een toren weg. Olafsson zat voor het eerst tegen- ever de Engelsman Speelman. De IJslander was als president van de wereldschaakbond haast niet meer in staat geweest aan grote toernooien mee te doen. Daaadoor was zijn rating terug gelopen tot 2495 punten. De IJs landse jurist, al in 1959 winnaar van het Hoogovenstoernooi, bleek het schaken nog niet ver leerd te zijn. Ook zijn oude ge woonte om in tijdnood te raken deed hij weer eer aan. Toch zou Olafsson het na een Poolse ope ning erg lastig gekregen hebben, als Speelman net pardoes een paard weggegeven zou hebben. Nunn, de tweede Engelse deelne mer, mocht blij zijn met remise tegen de oude rot Hort. In een Pirc kreeg de gemoedelijke Tsje- choslowaak de betere kansen. Nunn, vorig jaar met de Rus Ba lasjov winnaar in Wijk aan Zee, verdedigde zich echter bekwaam Nog drie zesdaagsen Fridrik Olafsson, met reflecterende glazen in zijn bril. ging van start met een overwinning. De IJslander versloeg Speelman. en na 3,4 zetten zag Hort van ver dere winstpogingen af. In de avonduren kwam slechts één partij tot een beslissing. Toen de Joegoslaag Hulak direct na de hervatting als 42ste zet Lf5 uti- voerde, werd de vrede met de Amerikaan Serarawan snel gete kend. Aan het slot van de eerste zitting gaf Hulak in vliegende tijdnood een kwaliteit voor aan- valsmogelijkheden, die niet doorslaggevend bleken te zijn. Browne, die zich koortsig voelde, kreeg van de arts toestemming zijn afgebroken partij tegen Scheeren op een nader te bepa len datum uit te spelen. Het is zelfs de vraag of de Amerikaan vandaag tegen Andersson in ac tie kan komen. Browne was ge woontegetrouw in een stevig ge vecht met de klok gewikkeld, terwijl Scheeren, die vorig jaar in Wijk aan Zee de meestergroep won en daaraan zijn invitatie voor het "walhalla" te danken had. de kalmte bleef, deed Brow ne zijn zetten in een razend tem po. In de afgebroken stand, waarin het materiaal in even wicht is, mag Scheeren hopen op ROTTERDAM (GPD) - Nog drie zesdaagsen na die van Rotter dam en de wielercarrière van Pa trick Sercu de Eddy Merckx van de wielerbanen - is geschie denis. „Ik snak naar het einde", verzucht hij in een van Ahoy's betonnen kleedkamers waar hy op zijn afscheidstournee is gear riveerd met onder zijn rechte rarm een grote doos taart van Izegems warme bakker Ver- loode. „Ik zal blij zijn als het ge daan is. Achttien jaar beroeps- renner...da's niet niks". Patrick Sercu (38) stapt eruit met een indrukwekkende erelijst bijna 1000 overwinningen als profcoureur en in totaal 59 titels Zijn veelzijdigheid (niet alleen successen op de baan. maar ook op de weg) blijkt uit de uiteenlo pende aard van de pieken op zijn resultatenoverzicht: hij behaalde de groene trui in de Tour de France van 1974 en hij is record houder zesdaagse overwinnin gen: 86 (tweede: Peter Post 65. derde Rene Pijnen 54) Hij won tientallen etappes in meerdaagse wedstrijden („maar helaas nooit een klassieker..."), hij behaalde drie wereldkampioenschappen sprint op de baan (1963, '67. '69). hij werd Olympisch kampioen (Tokio, kilometer staande start), en hy behaalde ook nog eens ooit (1972) het Vlaams kampioen schap op de weg Ondanks zijn gevorderde wielerja- ren steekt Patrick Sercu in een vorm waar jongeren jaloers naar opkijken. Hij zou best nog een tijd meekunnen, maar hij peinst er niet over om dat te doen ..Het tekent zyn klasse", zegt Peter Post die met Sercu als koppelge- noot veertien zesdaagse n won. „dat hy er op een hoogtepunt uit stapt. Hij zal gemist worden Pij nen en Sercu...dat zyn de laat sten van een grote generatie" Rene Pijnen (7 zesdaagse over winningen met Sercu) gaat nog verder „Met Sercu". oordeelt hy, „vertrekt de grootste zes- daagse-renner die er ooit is ge weest. Post heeft de naam van keizer maar ik vind dat Sercu die eigenlyk zou moeten hebben Als m daagse-renner Wtt Posf niet zo compleet. Net als ik miste hy tegenover Sercu de grote sprintklasse. Als Sercu vyf klas sementen achter elkaar wilde winnen dan gebeurde dat Hy kon het als geen ander' Wat Rene Pynen dan hoopt te gaan doen, daar begint Patrick Sercu per 1 maart aan baancoach in vaste dienst van de wielerbond Patrick Sercu start in een weinig benydenswaardige positie De belangstelling voor het baan wielrennen is in Belgie sterk ge daald en er zyn slechts twee pis- i' dia bovendien in staat verkeren „Dat wordt hard en zwaar werken, maar ik begin er met plezier aan", zegt Patrick Sercu die in de gisteravond be gonnen Rotterdamse zesdaagse gekoppeld is aan een jonge Ita liaansc belofte Maunzio Bidi- nost, met wie hy in de eerste uren op één ronde achtl I Iftd werd gezet door de koppels Raas-Frank, Pijnen-Braun en Clark-Allan ADVERTENTIE fA LEIDSE VOETBALVERENIGING ZONDAG AS 14.30 UUR. DE BELANGRIJKE COMPETITIEWEDSTRIJD leidse onderwijsinstellingen DE THUISSCHOOL VOOR U

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13