Oproep INAVO- chef verrassend Kritiek op commissie-Beek Ford Rijnland "Vrijheid Sjtsjaransld in ruil voor handelsbelang" Vrouw van Sowjet-dissident in Nederland: Overheid kan woonlasten niet meer aan Relatie extra leger en kernwapens Gevangenen gaan in Scheveningen tekeer Rapport over kerncentrales overdreven genoemd Moord op twee vrouwen in Apeldoorn/Nijmegen DEN HAAG (ANP) - Nederland moet in ruil voor het verlenen van handelsfaciliteiten aan de Sowjet-Unie in Rotterdam de vrijlating eisen van de joodse dis sident Anatoli Sjtsjaranski. Dat heeft de vrouw van Sjtsjaranski, Avital, gisteren gezegd na aan komst in Den Haag voor ge sprekken met Nederlandse par lementariërs en het Rode Kruis. Blijkens een verklaring van woens dag blijft het ministerie van bui tenlandse zaken de vestiging van een Sowjetconsulaat in de ha venstad weigeren, maar wil het wel enkele vertegenwoordigers van Russische bedrijven toela ten. Avital Sjtsjaranski was woensdag in Frankrijk en zou vandaag naar Groot-Brittannië gaan om steun te vragen voor haar actie voor de vrijlating van haar man. Hij is sinds september in hongersta king uit protest tegen zijn isola tie. Hij wordt in de gevangenis gedwongen gevoed, maar zij vreest voor zijn leven. Volgens de voorzitter van het Ne derlandse solidariteitscomité "joden in de Sowjet-Unie", rab bijn Awraham Soetendorp, is het een kwestie van dagen, van uren zelfs misschien. PvdA-kamerlid Harry van den Bergh, voorzitter van de stich ting "vrienden van Anatoli Sjtsjaranski", zei niet veel heil te zien in een koppeling tussen een Sowjet-consulaat en Sjtsjarans- ki's vrijlating. Maar volgens hem zou de burgemeester van Rotter dam de kwestie in zijn huidige intensieve contacten met de Rus sen wel naar voren kunnen bren gen. Van den Bergh uitte het voorne men geinteresseerde Europese parlementariërs en deelnemers aan de in 1980 in Amsterdam ge houden Sjtsjaranski-conferentie te vragen zich 'op gepaste wijze en zonder confrontatiepolitiek te bedrijven' in te zetten voor Sjtsjaranksi. Ook de Nederland se vredesbewegingen wil hij om hulp vragen. Hij noemde deze ac tie "bijna de laatste poging om zijn leven te redden". Anatoli Sjtsjaranski werd in 1978 tot 13 jaar dwangarbeid veroor deeld omdat hij gespioneerd zou hebben voor de Verenigde Sta ten. Avital, die al eerder in Ne derland is geweest, zei dat ons land de naam heeft humaan te zijn. Daarom wil zij de Nederlan ders vragen haar en haar man te helpen. "Elk uur kan de catastro fe gebeuren", verklaarde zij. Zij fundeert haar vrees op de om standigheid dat er al een jaar geen woord van Sjtsjaranski is vernomen. Zijn moeder mocht hem niet bezoeken. "Als hij zijn moeder mag zien, is er voor hem geen reden meer om in honger staking te /blijven", aldus me PAGINA *1 Uitreisvisa SU flink beperkt 3ENEVE (GPD/ANP) - Het aan- tal door de Sowjet-autoriteiten aan joden verstrekte uitreisvisa is sinds 1979 drastisch afgeno men. Dit blijkt uit cijfers van het Intergouvernementele Comité voor Migratie (ICM) in Genève. In 1979 stond Moskou nog toe dat ruim 50.000 joden naar elders vertrokken. Het jaar daarop was dat minder dan de helft hiervan; en in 1981 werd dit aantal nog eens gehalveerd tot een kleine tienduizend. Vorig jaar is een absoluut dieptere cord bereikt toen niet meer dan 2700 joden toestemming kregen om de Sowjet-Unie te verlaten. Het Europees parlement heeft gis teren in Straatsburg de tien mi nisters van buitenlandse zaken in de EG-landen eenstemmig ge vraagd, de Sowjet-autoriteiten te bewegen om, in grotere mate dan tot nu toe, het recht op emigratie te eerbiedigen. De EG-minister- raad en de commissie, het "dage lijks bestuur" van de Europese gemeenschap, zouden hiertoe "alle nodige maatregelen" moe ten nemen, aldus het parlement Binnenland vrouw Sjtsjaranski. Rabbijn Soe tendorp vroeg de Nederlanders massaal naar de Sowjet-ambas- sade te schrijven en te bellen met de vraag hoe de dissident het maakt. Zijn comité heeft een suggestie van Sowjet-ambassadeur Belets ki overgenomen om het Rode Kruis om hulp te vragen. Daar om gaat Avital met die organisa tie in Den Haag praten. Het Rode Kruis zou er misschien voor kun nen zorgen dat een vertegen woordiger Sjtsjaranski kan zien. In het Haagse Nieuwspoort gaf mevrouw Sjtsjaranski een persconferentie; naast haar rabbijn Soetendorp (Foto GPD» DEN HAAG (ANP) Het is onmo gelijk en onwenselijk dat de overheid de bouw rechtstreeks blijft stimuleren. Minister Ru- ding (financiën) zei dit gisteren tegen de leden van de Nivag, een vereniging van ongeveer 150 aan nemingsbedrijven met een geza menlijke jaaromzet over 1982 van negentien miljard gulden. De bewindsman hield zijn toehoor ders voor dat van alle uitgaven die het rijk doet, negen procent naar de volkshuisvesting gaat. Deze "loodzware last" van subsi dies en premies voor zowel huur- als koopwoningen heeft volgens Ruding de grens van de financië le mogelijkheden van het rijk be reikt. Hij wees erop dat de overheid in West-Duitsland slechts 1,5 pro cent van haar uitgaven in de volkshuisvesting stopt. Ook in andere landen is het percentage aanzienlijk lager dan bij ons, al dus de minister, die hieraan toe voegde dat op Italië en Ierland na het wonen in alle andere lan den van de EG duurder is dan in Nederland. Bovendien is de kwa liteit van de Nederlandse wonin gen internationaal gezien vol gens hem zeer hoog. Herstel van de woningbouw, en dus van het terugdringen van de woningnood, kan en moet niet komen van de overheid, een werkelijk herstel zal moeten ko men van het bedrijfsleven, zei de bewindsman. Daarvoor is het volgens hem noodzakelijk dat de bouwwereld inkrimpt. De hoge aantallen woningen die in het verleden elk jaar zijn gebouwd, zullen volgens hem nooit meer worden gehaald. Ruding zei verder dat zijn uitspra ken niet moeten worden be schouwd als een pleidooi voor ri- goreuze vermindering van de overheidsactiviteiten in de volkshuisvesting. Wel staat voor hem als een paal boven water dat een accentverschuiving drin gend noodzakelijk is. Hij bedoelt hiermee onder meer de aangekondigde verhoging van de huren van nieuwbouwwonin gen en de verhoging van het be drag dat huurders zelf moeten betalen voor hun woning. WEERRAPPORTEN onbewolkt regenbui half bew. half bew. geheel bew. licht bew. half bew. onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt mist -5 -12 Kopenhagen half bew. 6 2 Lissabon onbewolkt 6 Locarno zwaar bew. 5 -2 Londen regen 6 0 Luxemburg zwaar bew. 5 -1 Madrid licht bew. 9 2 onbewolkt 16 5 licht bew. 15 1 half bew. 11 0 zwaar bew. 13 5 onbewolkt 2 -2 onbewolkt 7 0 zwaar bew. 12 6 zwaar bew. 14 3 onbewolkt 7 0 geheel bew. 1 -2 zwaar bew. 15 8 onbewolkt 9 2 onbewolkt 20 15 geheel bew. 16 9 regen 17 9 Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv DEN HAAG (GPD) - Er moet ten minste één extra brigade worden gelegerd in de door Nederland verdedigde zone in Noord-Duitsland bij de grens van de DDR. Zonder die maatregel zal een snellere toevlucht tot kernwapens noodzakelijk zijn. Die waarschu wing deed NAVO-opperbevelhebber in Europa generaal Bernard Rogers gisteren tij dens een hoorzitting van de Tweede Kamer over de strategie van de NAVO. NAVO-opperbevelhebber Rogers achter de microfoon; naast hem het PvdA-kamerlid Van den Bergh, voorzitter van de vaste kamercommissie van defensie. SCHEVENINGEN (ANP) - Onlusten in de B-vleugel van de Scheve- ningse gevangenis hebben woensdagavond tot enkele gewonden en een hoop vernielingen geleid. In de vleugel, waar 24 langgestraften zitten, braken rond half tien onlusten uit onder zeven gedetineerden. Zij sloegen hun cellen kort en klein uit protest tegen het strenge en onmenselijke regime dat door de leiding van de gevangenis wordt toe gepast. Dit heeft de advocaat mr. J. Hofdijk, die optreedt als 'buiten- secretaris' van het overlegorgaan van de gedetineerden, gistermiddag meegedeeld. Volgens Hofdijk hebben de bewaarders het zevental twee uur lang laten uitrazen, waarna de gedetineerden met behulp van de ME naar speciale strafcellen zijn overgebracht. De ME behoefte niet met geweld op te treden, omdat de gevangenen zichzelf volgens Hofdijk al teveel ver wondingen hadden toegebracht. De directie van de gevangenis is gisteren naar het ministerie van justitie afgereisd om over de zaak overleg te plegen, aldus Hofdijk. Een woordvoerder van het minsiterie van justitie bevestigde de onlusten, die volgens hem al langere tijd werden verwacht. De zeven zouden wastafels van de muren hebben gerukt, ruiten hebben ingeslagen en gordijnen in brand hebben gestoken. Na hun actie zijn de gevangenen volgens de woordvoerder overgebracht naar verscheidene andere inirichtingen. Een van hen is eerst in het ziekenhuis Bronovo geholpen aan een verwonding aan een hand, die met glasscherven was opengesneden. Jongen vindt 3.000 jaar oude bijlen EMMEN (ANP) - De 14-jarige scholier Leo Floor in Emmen heeft - naar nu pas is geble ken eind augustus vorig jaar een archeologische vondst gedaan in Emmen. De jongen vond toen in de Em mer dennen vlakbij zijn wo ning de twee bronzen bijlen. Het provinciaal museum in Assen heeft de bijlen, na on derzoek, van de jongen over genomen. De bijlen zijn naar schatting drieduizend jaar oud. Het provinciaal museum gaat op de plaats waar de jongen de bijlen vond, een ander on derzoek isntellen. Het ver moeden bestaat, aldus het museum, dat er op de vind plaats vroeger een gieterij is geweest. De bijlen werden door de jongen naar het mu seum gebracht op aandrang van zijn geschiedenisleraar van de rooms-katholieke lts in Emmen. Een woordvoerder van het minis terie van defensie in Den Haag zei gisteren desgevraagd niet goed te begrijpen waarom Ro gers nu is teruggekomen op deze kwestie, die enkele jaren geleden met Rogers' voorganger Alexan der Haig is geregeld. Ook de woordvoerders van de PvdA en het CDA toonden zich gisteren nogal verrast over deze oproep van generaal Rogers. In plaats van het legeren van een tweede brigade in West-Duits land, is enkele jaren geleden af gesproken dat Nederland een aantal vervangende maatregelen zou treffen, zoals het aanleggen van voorraden ter plekke voor de negen brigades die ten tijde van een crisis naar het front worden vervoerd, en het aanschaffen van speciale platte treinwagons voor het vervoer van tanks en pantser wagens. Op die wijze is de tijd voor het aanvoeren van verster kingen voldoende bekort in de ogen van de Nederlandse rege ring. Patriot-raket Rogers riep Nederland ook op, de invoering van de Patriot-raket niet uit te stellen. Deze conven tionele raket moet het nucleaire Nike-systeem voor luchtverdedi ging gaan vervangen. Vanwege de enorme kosten bestaat de nei ging de invoering hiervan uit te stellen. Volgens de NAVO-op perbevelhebber ligt hier een kans om van een heel nucleair systeem af te komen, „en nie mand wil dat liever dan ik", zei hij. Volgens de huidige plannen zal Nederland in 1986 tot de aan schaf van dit peperdure wapen- syteem overgaan. Ondanks zijn waardering voor de Nederlandse defensie-inspan ningen ziet Rogers een aantal ge breken op conventioneel gebied, die zullen moeten worden opge heven. Dit als onderdeel van om vangrijker plannen om de con ventionele bewapening van de NAVO de komende jaren te ver sterken en zo de afhankelijkheid van kernwapens te verminderen. Toch noemde Rogers het de „eer ste prioriteit" van de NAVO om aan het einde van dit jaar te be ginnen met het plaatsen van nieuwe kernwapens in Europa, tenminste „als er geen doorbraak plaats vindt by de onderhande lingen in Genève". Luns NAVO-secretaris-generaal Joseph Luns. die gistermiddag werd ge hoord, benadrukte ook de nood zaak van het vasthouden aan het dubbelbesluit van december 1979, dat plaatsing van nieuwe kernraketten in West-Europa voorziet tenzij onderhandelingen met de Russen dit overbodig ma ken. Het belang van dit besluit is vooral gelegen in de „koppeling" die het biedt tussen de strategi sche kernmacht van Amerika en de slagveldwapens in Europa. Als die kloof te groot is. aldus Luns, is de afschrikking niet meer geloofwaardig. Het belang van een politiek van af schrikking werd door de hoogste NAVO-müitair Rogers op emo tionele wijze onder woorden ge bracht. „Ik weet uit eigen erva ring wat oorlog is, niet alleen op het slagveld, maar ook voor de mensen thuis. Daarom zal ik ook nooit zeggen dat we vrede moe ten bereiken door oorlog te voe ren". Rogers zei niet denigrerend te willen zyn over de vredesbe weging, want „ik begrijp dat we hetzelfde willen. Alleen over de middelen verschillen we". GRONINGEN (ANP) - "Het be drag van vijf miljard gulden, dat de commissie-Beek noemt als kosten voor het sluiten van de twee kerncentrales, is veel te hoog". Dat vindt drs. Herman Damveld uit Groningen, die be gin 1982 door de vorige minister van economische zaken (Ter louw) werd geweigerd als lid van de commissie-Beek. Volgens Damveld (PvdA) waren enkele leden van deze commissie tegen zijn benoeming omdat hij tegenstander is van kernenergie. "Ook van de andere leden stond echter van te voren vast hoe zij over kernenergie denken: zij zijn er voorstander van", aldus Dam veld. Volgens hem is het bedrag van vijf miljard gulden te hoog omdat de commissie er van uitgaat dat de centrales door zouden kunnen blijven produceren tot het jaar 2003. Volgens hem kunnen de centrales slechts tot 1993 produ ceren. Ook schat de commissie de tijd dat de centrales in bedrijf kunnen zijn, veel te hoog. De commissie schat verder de kosten voor de opslag van radio-actief afval veel te laag, vindt Damveld. Onderzoek Omdat hij geen lid kon worden van de commissie-Beek, besloot Damveld om toch iets van zich te laten horen. Hij verrichtte samen met drs. D. Dijk van de Rijksuni versiteit in Groningen een onder zoek naar de kosten van het openhouden of sluiten van de twee kerncentrales. Met behulp van een computer wer den de kosten van het in bedrijf houden van Borssele en Dode- waard vergeleken met de situatie waarin de kerncentrales werden stilgelegd. Conclusie van dat on derzoek is dat directe sluiting van de kerncentrales nu, hon derd miljoen gulden goedkoper is dan sluiting over tien jaar, als de centrales zijn uitgewerkt. Dat komt onder meer omdat door het langer openhouden van de centrales de kosten van opwer king en van de opslag van het ra dio-actieve afval erg hoog wor den. Borssele en Dodewaard "nogal eenzijdig" heeft benaderd. "Veel vragen zijn onbeantwoord geble ven", zo stelt de fractie in een eerste reactie. De PvdA-fractie twijfelt aan de juistheid van de veronderstelling van de commissie-Beek dat de kolenprijzen over tien jaar ander half keer zo hoog zijn als nu. Als de kolenprijzen niet stijgen, zou sluiting van de kerncentrales weinig of geen geld kosten. De commissie heeft voor de socialis ten onvoldoende bewijs geleverd dat kernenergie op den duur goedkoper is dan kolen of de kosten van energiebesparing land al een grote achterstand heeft opgelopen ten opzichte van landen als Frankrijk, België en Duitsland, wat tot uitdrukking komt in onder meer de elektrici- teitskosten in Nederland. APELDOORN (ANP) - De 16-jan- ge Celile Anlatici-Sencabon is in de nacht van woensdag op don derdag in haar woning in Apel doorn om het leven gebracht. Een 16-jarige Apeldoorner meld de zich gistermorgen rond kwart over zes met een familielid bij de politie van Zutphen, waar hij vertelde de vrouw te hebben ver moord. De politie van Apeldoorn stelde daarop een onderzoek in de wo ning in. Daar werd de vrouw dood onder een deken in de woonkamer aangetroffen. De vrouw vertoonde diverse ver wondingen waardoor zij veel bloed had verloren, aldus de po litie van Apeldoorn gisteren. De precieze doodsoorzaak staat nog niet vast, aldus hoofdinspecteur mr. T. Timmerman van de Apel doornse jeugd- en zedenpolitie In de woning van het slachtoffer trof de politie ook het 2-jarig zoontje van de vrouw aan Dit kind is door de politie elders on dergebracht. De echtgenoot van het slachtoffer verblijft in een strafgevangenis wegens moord. De 16-jange dader heeft tegen over de politie verklaard de vrouw al enige tijd te kennen. Hij zei de vrouw na een ruzie te heb ben gedood. Een 57-jarige inwoner van Nnme- gen heeft gisteravond zijn 42-jan- ge ex-VTouw doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf ge slagen. De slachtoffers werden kort na het drama door hun 14- jarige dochter gevonden, aldus een politiewoordvoerder van ochtend. Het echtpaar leefde al een paar jaar gescheiden. Gsteravond rond acht uur zocht de vrouw haar ex- man op in zyn woning in de Nij- meegse wyk Tolhuis. Toen de dochter enkele uren later bij de woning kwam, trof zij haar moe der dood qp haar vader ernstig gewond aan. De man overleed korte tijd later in een ziekenhuis aan zyn verwondingen. AMSTERDAM - Het 13 maan den oude jongetje A.K. de Hrcre is gisteravond rond midder nacht door een brand in de Am sterdamse Binnenbrouwer- straat om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder van de brandweer is een brandende kachel door de vloer van een ho ger gelegen etage gestort. Bij een brand in een w oning in het Gelderse Winssen (bij Nijme gen) is gisteren een acht dagen oude baby om het leven geko men. De 25-jarige moeder van het kind wist lich ternauwer nood in veiligheid te stellen. ADVERTENTIE "Zakelijk" "Eenzijdig" De Tweede Kamerfractie van de PvdA vindt dat de commissie- Beek in haar rapport de proble matiek van sluiten of draaiend houden van de kerncentrales in Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) heeft veel waardering voor de "zakelijke wijze" waarop de commissie Beek haar werk heeft verricht. De werkgeversorganisatie zegt dat in een reactie op het werk van de commissie. Het VNO ziet in de uitkomst van de studie een onderschrijving van zijn eigen mening, dat de toepassing van kernenergie de economie van ons land versterkt in plaats van verzwakt. De werk gevers wijzen erop dat Neder- Automobielbedrijf 'Rijnland' BV Leiderdorp, v d Valk Boumanweg 71 lel 071 899301 Leiden. Lammensctiansplein 6. lel 071 - 769358 5 Meilaan 7. tel 071-310031 Oeqstoeest. Dahlialaan 7 lel 071-175176 Automobielbedrijf 'Rijnland-West' BV Katwuk Kon Wilhelminastraat 16. tel 01718 - 72743 Noordwuk, Beeklaan 7. lel 01719-14300 Auto Zoetermeer en Omstreken BV Zoeter meer Zwaardsloolseweg 3 iel 079 - 217000

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7