c Kroegentocht jazzweek: emancipatie-bevorderend Leidse Schouwburg: twee dagen circus 3 DroomeilaruT in sprookjessfeer Hoogleraar in geschiedenis van farmacie 27 MC er snurkt en zorgt voor paniek Ruime meerderheid commissie stemt voor nieuwbouw reiniging Landesbergen speelt veel nostalgische nummers Leiden VRIJDAG 14 JANUARI 1983 Het CDA in Leiden is wat ver toornd over een onderdeel van de nieuwjaarstoespraak van burgemeester Coekoop. Hij suggereerde daarin de moge lijkheid van gemeentelijke on gehoorzaamheid jegens het rijk als antwoord op het afwentelen van de bezuinigingen op de la gere overheden. CD A-fractievoorzitter Joop Wa lenkamp vindt dat de burge meester zoiets niet moet zeggen. want als je zo begint is het eind straks zoek. Dan gaat iedereen de overheid dwarszitten (de burgemeester zegt het toch zelf?) en beland je in de chaos. Ik was niet zo verbaasd over de woorden van de heer Goekoop. Toen hij ze uitsprak, dacht ik: ze komen me bekend voor, waar heb ik die tekst in wat andere vorm toch eerder ge hoord? Na enig gegraaf in het geheugen, wist ik het weer. Een paar weken daarvoor had Goe- koops collega J. v.d. Vaart, bur gemeester van Juinen in het kader van een uitzending van het Simplisties Verbond zich vrijwel op dezelfde manier uit gelaten: "Als magistraat heb ik mij altijd behoorlijk opgesteld, dus ter rechterzijde, maar als Den Haag ons in de tang blijft ne men dan zal ik, malgré moi, in linkse dus ongehoorzame rich ting moeten voortgaan. Ik zeg maar zo: krijgt ons Juinen nog veel minder dan Den Haag de last en hinder". Walenkamps verwijt gaat dus nog lang niet ver genoeg. Het is ook nog plagiódt. gebruikte de Leidse wethouder Waal haar nog in een inter view. We naderen de 700.000 werklo zen, de uitstoot van arbeid gaat onverminderd voort, we weten ons geen raad met de schoolverlaters, de tarieven van gas. licht en tal van andere gemeentelijke voorzieningen gaan fors omhoog enz. enz de Maar al gauw bleek dat de over gang van asfalt naar steen ge paard ging met trillingen die met name de winkelier op nr. 90 troffen. Men trok daarom de asfaltlaag door tot voorbij diens pand. Daarmee werd het probleem in de meest letterlijke zin enkele meters verplaatst. Wat iedereen kon voorspellen gebeurde: de klachten over tril lingen veroorzaakt door het verkeer doken nu bij de nieuwe scheidinasliin op. In hun laatste voorstel hebben B. en W. nog een uiterste poging gedaan de klinkerbestrating voor het stadhuis te redden. Ze stelden voor daar een beton- laag aan te brengen met een in- Leidse kroniek door Ruud Paauw dat al dit gedonderjaag zich niet zou hebben voorgedaan als wethouder Waal zich had ge houden aan het voornemen dat hij ooit als gewoon gemeente raadslid zo flonkerend ont vouwde: afsluiting van de Breestraat voor al het door gaande verkeer Meubels Het lijkt er op dat we een soort veldslag krijgen tussen Leiden en Leiderdorp wie mag over gaan tot het creëren van een zo genaamde meubelboulevard. In Leiderdorp bekijkt men al eni ge tijd een plan om tussen het De jazz-kroegentocht 1983. Stappers, innemers en muziekliefhbbers onderweg. (foto Jan Holvast) Crisis i niet Ik weet niet of u het heeft gemerkt maar die uitdrukking duikt steeds vaker op in discussies en verhandelingen. Ik let dan altijd even op wie het zegt en zonder uitzondering zijn het mensen die geen angst voor behoud van werk of stij gende kosten behoeven te koes teren. "We moeten elkaar de crisis niet aanpraten". Ik vind dat toch zo'n rare uitdrukking. Onlangs verwarring als mogelijke op lossingen ter sprake komen. Het idee dat je elkaar een crisis kunt ddnpraten is flauwekul. De crisis IS er, ook al doe je geen mond open. Breestraat Het duurt wel lang en het gaat stukje bij beetje, maar het ziet er naar uit dat de héle Bree straat wordt geasfalteerd, óók het middenstuk voor het stad huis. Een overzichtje van de lijdens weg: een aantal jaren terug moest de Breestraat worden geasfalteerd omdat zij te slecht was geworden. Vervolgens werd de straat opengebroken om de riolering te vernieuwen zo gaat het immers altijd. De opnieuw aangebrachte asfalt laag reikte tot even voor het stadhuis. Men liet ddt stuk be- klinkeren uit schoonheids- en historische overwegingen, om niet zo'n contrast te krijgen tussen de oude voorgevel van het stadhuis en de bestrating. gestempelde steenvorm. Het merendeel der raadsleden ziet daar niets in. Asfalteren die zaak, vinden zij. Zijn we er nu dan eindelijk? Nee, hoor, want het siermedaillon tegenover de stadhuistrap wordt gehandhaafd, er komt er zelfs een tweede bij. Dus ook straks is er nog een overgang van asfalt naar steen....En nu maar wachten tot ook daar over wordt geklaagd. "Wordt vervolgd", zou je hier zonder risico kunnen schrijven. Wat een vermorsing van geld, tijd en moeite. Kijk, oude tijdsbeelden of kost baarheden conserveren is een nobel, zeer toe te juichen stre ven. Maar als dat met veel hin der en zwaar geforceerde ma noeuvres gepaard moet gaan dan kan men het beter lóten. Is een asfaltweg langs het stad huis trouwens zo'n verschrik king? Het pikante van dit alles is echter Elizabeth-ziekenhuis en Al berts Corner een complex met zeven meubelzaken neer te zet ten. Dit boezemt meubelzaken in Leiden, begrijpelijk, grote angst in. De Leidse wethouder voor economische aangelegen heden, Jos Fase, heeft daarom een tegengezet gedaan. Ze be kijkt nu of er in Leiden een meubelboulevard aan de Lan- gegracht kan verrijzen. Het is echt watje noemt een reac tie. Ook al heb ik alle begrip voor de positie van de Leidse meubel zaken, ik kan de rol van Leiden toch niet zo, hoe zal ik het zeg gen, elegant vinden: er kamt hier pas leven in de brouwerij als de omgeving bepaalde ini tiatieven ontwikkelt en die wil men dan tegengaan met de dreiging zelf wat in die rich ting te doen. Zakelijk is er niets op tegen. Maar toch....het zou veel plezie riger zijn als Leiden met éigen Vrije tijd In het Leids Vrijetijdscentrum is het zaterdag een mooi zooitje geweest. Tijdens het ten gehore brengen van "ruige punk" door een Britse groep wierp het gemillimeterde volkje zich "met ware doodsverachting van de twee meter hoge spea- kerstoren midden tussen hun woest galopperende geestver wanten. Toen er eenmaal één punk over de brug was, volg den er zeer velen. De schram men, bulten en blauwe plekken moeten ontelbaar zijn ge weest". Dat gedrag doet me onwillekeu rig denken aan lemmingen. Die knaagdiertjes hebben ook de neiging zich na een lange trektocht in de afgrond te stor ten. Het wachten is nu op de 20se eeuwse Darwin die komt vast stellen dat punkers en lemmin gen tot dezelfde familie beho- Kroegentocht Ik kan mij vergissen, maar naar mijn gevoel was de jazz-kroe- gentocht ondanks de drukte minder uitgelaten dan vorig jaar. Is het nieuwe er af, heeft de eco nomische malaise ook hier toe geslagen of had het toegenomen aantal etablissementen en de grotere spreiding er wat mee te maken? Het is ook mogelijk dat mijn hand van kroeg-uitkiezen niet meer zo gelukkig is als in mijn gloriejaren. Al is mijn persoonlijke ervaring dit keer wat minder vrolijk ge toonzet, de jazz-kroeg en tocht blijft één van de aardigste eve nementen die Leiden kent en hij hoort dan ook tot in lengte van dagen in stand te blijven. Daar mag Monumentenzorg zich ook wel eens over gaan ontfermen. Dit gestap is boven dien zeer emancipatie-bevor derend: het aantal loslopende vrouwen leek mij weer meer groter dan vorig jaar. Waar ik het prima naar mijn zin had, woensdagavond, was in l'Espérance. Daar speelden de Keystork Jazz Men. Uitsteken de jazz-mannen, maar ach, wat een jazz-woman: Ria de Boer. Heerlijk. Ze werd ook zo mooi aangekondigd: als "ge trouwd en toch milieu-vriende lijk". En dat laatste was ze ze ker. Toen ik donderdagochtend moeizaam opstond twinkelde haar "On my way to heaven" mij nog door het aangeslagen hoofd. De zangeres in Scarabee ((ik heb haar niet kunnen zien, het was toen nogal vol) beviel me, naar mate ze meer zong, ook heel goed. Ik hoop tenminste dat het aan de stijgende kwaliteit en niet aan de port lag. In Ome Hennes stulpje stonden ook voortreffelijke muzikan ten, de Sweet Lake City Jazz Men (geen enkele vrouw hier). Lekkere potjes brachten die mannen. U hoort het, mijn criteria zijn die van de leek. Als er maar een ge stopte trompet bij zit, vind ik het al gauw goed en gezellig. De andere vijf tenten die ik aan deed ben ik min of meer in- en uitgelopen. Daar kon ik mijn draai niet vinden. ■Ik twijfel er overigens geen mo ment aan dat elders, in de res terende 22 cafés, ook opbeu rend zal zijn gemusiceerd. Op sommige momenten, dit was er één van, betreur ik het diep over slechts één lijf te beschik ken. Teruggekeerd bij het punt van vertrek, het Waaggebouw, kwam ik tot de onaangename ontdekking dat mijn daar ge stalde fiets er niet meer stond. Kennelijk óók met de muziek meegegaan. LEIDEN - Het Nationaal Neder lands Wintercircus verruilt de piste voor het podium: dit week einde geeft het vier voorstellin gen in een warme en comfortabe le Leidse Schouwburg. Vijftig medewerkers, afkomstig van vijftien verschillende circus sen, zullen hun opwachting op het podium maken. Dat podium zal voor deze speciale gelegen heid tot circuspaleis worden om getoverd. Alleen de artiestenin gang al belooft een sprookjes achtig aanzicht te krijgen. Er zijn 18.000 lampjes in verwerkt. 'Droomeiland', zo heet het pro gramma van circus. De piste fun geert als eiland, temidden van een zee van mensen. De titel slaat pok op het meisje, dat tij dens de openingsscène te ken nen geeft graag met het circus mee te willen. Ze mag een kijkje achter de schermen nemen en besluit aan het einde van de voorstelling om altijd bij het cir cus te blijven. Natuurlijk ontbreken de echte cir cusnummers niet. Zo maakt de Zwitserse clown Walter Galetti zijn opwachting in het wintercir cus. Met dochter en partner zorgt hij voor de lach. De Schouwburg zal ook een groot aantal (roof)dieren moeten her bergen, want het circus telt elf leeuwen. Van het Duitse circus Krone komt het dwergpaardje Helmut Het Tsjechische Staats circus heeft zijn chimpansees uitgeleend. Voor de eerste maal in de geschie denis van het circus is er een nummer waarin twaalf katten de hoofdrol spelen. De beestjes zul len samen met duiven en witte ratten hun kunsten op het po dium vertonen. De glitter en glamour in het circus is afkomstig van de Fentissy Girls, acht jongedames die met hun showballet het programma vaart moeten geven. In de lucht spelen de Hongaarse Aeronas - vanwege de afmetingen van de Leidse Schouwburg op een iets lagere hoogte dan ze gewend zijn. Directeur Charly Ross brengt een nummer van 'gedres seerde bromtollen' terwijl illu sionist Ted Lion knappe vrou wen doormidden zaagt. Voor de muzikale omlijsting zorgt een heus circusorkest, Les Cotys. Het Nationaal Wintercircus geeft zaterdag voorstellingen om drie uur en om kwart over acht (gala- première); zondag om één en vier uur. LEIDEN - De 56-jarige mevrouw H.A. Bosman-Jelgersma is be noemd tot bijzonder hoogleraar in de geschiedenis van de farma cie aan de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen van de Leidse universiteit. De kersverse hoogleraar sloot haar studie in de farmacie aan de Leidse universiteit in 1956 af met een apothekers-examen. Van 1951 tot 1957 was zij hoofdassis tente op het laboratorium voor gerechtelijk en toxicologisch on derzoek te Leiden. Op 7 november 1979 promoveerde zü op het proefschrift "Vijf eeu wen Delftse apothekers" tot doc tor in de geneeskunde aan de Vrye Universiteit te Amsterdam. LEIDEN - Grote paniek ont stond er vannacht onder 27- MC-ers die rond half een nog met hun 'bakkie' in de lucht waren. Over een van de kana len hoorden zij een gekreun dat maar aan bleef houden. Na uitpeihng van het bewus te kanaal, dat zijn oorsprong bleek te hebben in een wo ning aan de Morsweg, werd de politie gealarmeerd Deze trof aan de Morsweg een sla pende 27-MC-er aan. Het bleek slechts gesnurk dat de andere bakkies hadden opge vangen. Het Wintercircus kwam gisteravond Leiden binnen en koerste via de Lammenschansweg naar de binnenstad, richtina Schouwburg. Moeizaam manoeu vrerend door nauwe straten, arriveerde het circus bij de bestemming aan de Oude Vest. Op de foto de achterzijde van de Schouwburg aan de Caeciliastraat met nieuwsgierig kijkende circusleeuwen. Het Studium Generale van de Leidse universiteit zal in een cyclus van vijf avonden aan dacht besteden aan de 'compu termaatschappij'. Het pro gramma ziet er als volgt uit. Maandag 17 januari: de film '2001, a space odyssey' van Ku brick. Maandag 24 januari: Nico Baaijens, wetenschaps journalist en voorlichter bij IBM-Nederland spreekt o.a. over science fiction. Maandag 31 januari: Chriet Titulaer, publicist en media-adviseur over technologische aspecten van de opkomende informatie maatschappij. Maandag 7 fe bruari: Joop Theunissen houdt een verhandeling over de denk processen van de mens en com puters. Op maandag 14 februa ri, ten slotte, spreekt Dr Swan Liat Kwee, hoogleraar in de al gemene wijsbegeerte aan de TH-Eindhoven, over hoe scien ce fact en science fiction infor matie kunnen verschaffen over de wijze waarop we mogelij kerwijs en wenselijkerwijs met computers en informatie "moe ten omgaan". Alle bijeenkomsten vinden plaats in het Academiegebouw aan het Rapenburg. De aanvang is telkens om 20.00 uur. W interwandeling De afdeling Leiden van het Insti tuut voor Natuurbescher- mingseductaie (I.V.N.) houdt zaterdag een winterwandeling in het Leidse Hout. Aanvang: 11 uur. De wandeling begint bij het hertenkamp, zal onge veer anderhalf uur duren en wordt geleid dooor natuurgid- LEIDEN Een ruime meerder heid van de raadscommissie voor financiën is gisteravond ak koord gegaan met het plan om op het industrieterrein De Waard een nieuw onderkomen voor de reinigingdienst te bouwen. Alleen SP-raadslid Vergeer was een uitgesproken tegenstander. Hij vindt de stijging van het rei nigingsrecht ontoelaatbaar. De verhoging van het reinigingrecht met vijf gulden is volgens wet houder Bordewijk (PvdA) nodig om de nieuwbouw kosten: ruim vijftien miljoen gulden - te kunnen betalen. Ook CDA-raadslid Bleijie en PPR- raadslid Van Oosten behielden hun stem voor. Zij wilden eerst meer duidelijkheid over de noodzaak van de tariefsverho ging. Volgens Van Oosten moet het mogelijk zijn om te ramen wat de grond van het huidige ter rein aan de Noorderstraat zal op leveren. Deze inkomsten zouden de nood zakelijke tariefsverhoging kun nen drukken. In de berekenin gen is daar nog geen rekening mee gehouden. Volgens de wet houder is het helemaal niet zeker dat deze grond nog wat oplevert. Dat hangt er onder meer vanaf wat er mee gebeurt: woning bouw of openbaar groen. De overige leden van de commis sie, de CDA-er Kranenburg en de raadsleden van PvdA, WD, D'66 en PSP steunden het voorstel, dat voorlopig alleen het bouw rijp maken van het terrein en het bestekklaar maken van het bouwplan inhoudt. LEIDEN - In een sfeervolle am biance verzorgde de big-band van Frits Landesbergen gister avond een goed bezocht concert in De Waag. Het optreden werd onderverdeeld in drie sessies. 'The Moon is Blue', een arrange ment van Bill Holman, 'Shinny Stockings', 'On Green Dolphin Street' en 'One O'Clock Jump' van Count Basje maakten deel uit van de eerste sessie. Opmerkelijk was, dat de band van Landesbergen consequent de prachtige composities van Glenn Miller uit het repertoire had ge schrapt. Daarom moest het pu bliek het gisteravond ook in de tweede en derde sessie doen zon der 'Kalamazoo', 'Pennsylvania 6-5000', 'Serenade in Blue' en al die andere prachtige sfeervolle composities. Daarvoor in de plaats werd echter in de tweede sessie een zeer melodieus alter natief geboden. 'Double Exposu re' (Sammy Nestico), 'In a senti mental mood' (Duke Ellington) en 'Take The A-train' waren daar enige voorbeelden van. Ook het Neal Hefty-arrangement van 'Splanky' werd gisteravond niet vergeten. Maar onwillekeurig, luisterend naar prachtige vertolkingen van 'I remember Clifford' (kent u die oer-oude versie van Rita Reys overigens nog?), 'The Theme of the Pink Panther' en 'Intermis sion Riff, dwalen je gedachten toch af naar 'Moonlight Serena de', 'American Patrol' en 'Chatta nooga choo-choo'. In de derde sessie, behalve de Count Basie-compositie 'All of me', ook het prachtige Woody Herman-arrangement van 'Early Autumn' en 'Big Swing Face' van de Buddy Rich-band. De compositie 'Watermelon Man' van Herbie Hancock, die het ja ren geleden in het popcircuit ook al niet onaardig deed, gaf Lan desbergen een extra dimensie. 'Satin Doll' en 'A Child is born' verdienen in feite hetzelfde pre dikaat. De eerste tenor van de band, Wil Simons werd wegens ziekte gis teravond vervangen door Kees van Lier en bassist Willem Raadsveld was verhinderd. Dolf del Prado verving hem. Opmer kelijk waren een paar zeer mar kante trombone-soli van Peter Nagtegaal. Vlak voor het Key-Town Jazz-festi val heeft Frits Landesbergen, wiens band volgend jaar vijftien jaar bestaat, bewezen, dat de jaarlijks terugkerende 'invitatie- concerten' alleen maar aan bete kenis winnen. Het concert is een nostalgische 'memory-trip'. Jam mer alleen, dat de introductiemi crofoon wat slordig stond afge steld. BERT KOEKEBAKKER

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4