Woningwetbouw stagneert Steeds Minder evenementen dit jaar in Groenoordhallen Onderzoek hart en vaatziekten bij 35-jarige mannen Aanvoer op veemarkt gedaald; Leiden nu eerste bij de 'nukaV Plannen voor binnenstad vallen in duigen Pieterskerk concurrent Stads gehoorzaal Wel indianenshow en concours-hippique Brommer slaat over de kop Inbraak bij Noorderwiek fr>e-n niet /rcjmnk btacfbteeld Afgestempeld Eigen roem (5) Postcoderen VRIJDAG 14 JANUARI 1983 LEIDEN - De aanvoer op de Leid- se veemarkt in de Groenoordhal- len is vorig jaar, zoals op bijna alle veemarkten, flink teruggelo pen. De veemarkt bleef in groot te de derde van het land (na Den Bosch en Zwolle) en reikte met de aanvoer van nuchtere kalve ren zelfs naar de eerste plaats. De totale aanvoer op de Leidse veemarkt liep in vergelijking met 1981 terug van 302248 stuks naar 286864. Procentueel een da ling van 5,09; iets lager dan het landelijke cijfer dat met 6,75 pro cent terugliep. Onderverdeeld per diersoort bleef de positie van de Leidse vee markt ten opzichte van de ande re markten vrijwel ongewijzigd. Alleen bij de nuchtere kalveren verdrong Leiden Den Bosch van de eerste plaats. Bij de "nuka's" was in Leiden een stijging merk baar (van 111518 naar 116765) en bij Den Bosch een daling. De Brabantse markt werd met een nipt verschil tweede: 116664 stuks. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat Leiden de grootste aanvoer nuchtere kalve ren van het land registreerde. In 1974 nam Leiden de Rotterdam se veemarkt over en legde daar mee de basis voor het huidige succes. Op de oude Leidse vee markt, die op en rond de Bees tenmarkt werd gehouden, be droeg de jaaraanvoer van nuch tere kalveren niet meer dan veer tien stuks.. De terugloop van het totaal aantal dieren op de veemarkt was voor de exploitatie van de Groenoord- hallen een tegenvaller van twee ton. Overigens blijft de markt voor de gemeentelijke hallen een belangrijke bron van inkomsten. Directeur De Jong zoekt naar nieuwe mogelijkheden om geld in het laatje te krijgen. Zo is het sinds kort mogelijk tussen de marktdagen door vee in de hal te laten overnachten. Tarief van dit logies: vijftien gulden. De veemarkten gaan zowel in na tionaal als in Europees verband meer samenwerken. In oprich ting zijn zowel de Nederlandse Federatie van Veemarkten als de Europese Unie van Veemarkten (met acht landen). Door samen werking hopen de markten te be reiken dat met name de handel bij export minder buiten hen om zal gaan. Ook willen de Neder landse markten komen tot voor elke markt gelijk geformuleerde veemarktberichten. Beeld van de Leidse veemarkt, waar de totale aanvoer vorig jaar terug liep, hetgeen de Groenoordhallen 200.000 gulden kostte. LEIDEN - Dit jaar zullen er veel minder evenementen in de Groenoordhallen worden gehou den zijn dan in 1982. Dat was een absoluut topjaar. Maar de agenda voor het lopende jaar maakt dui delijk dat de teruggang van de economie ook op het enthousias me om manifestaties te organise ren, zijn weerslag heeft. A. de Jong, directeur van de Groenoordhallen, Stadsgehoor zaal en de Waag presenteerde gisteren het jaarprogramma van deze gemeentelijke complexen, voorzover bekend. Het programma voor de Groenoordhallen telt toch nog vier nieuwe evenementen. Tij dens het jaarlijkse paaslunapark op het buitenterrein (van 2 tot en met 4 april) zal er ook in de hal zelf een manifestatie op het ge bied van de recreatie te zien zijn. Wat deze "Recreatie '83" te bie den heeft, is nog niet bekend, wel dat het in de sfeer van pre sentatie van caravans, boten en tuinen zal zijn. Dezelfde maand, van 22 tot en met 24 april wordt de Rommelmarkt Sport—In in de Groenoordhal gehouden. Een LEIDEN - De bouw van goedkope huurwoningen raakt dit jaar volledig in het slop. Van het ministe rie van volkshuisvesting mag Leiden in 1983 slechts 287 woningwet woningen neerzetten. De bouwproduktie in de nieuwe woonwijk Ste- venshofpolder is daar mee voorlopig veilig ge steld, maar in de binnen stad komt de woningwet- bouw vrijwel stil te lig gen. De cijfers, die het ministerie van volkshuisvesting gisteren pre senteerde, zijn een flinke tegen valler voor het gemeentelijk volkshuisvestingbeleid. Het ge meentebestuur heeft zeer teleur gesteld gereageerd op de wo ningtoewijzing. "We hadden op meer gerekend", aldus het som bere commentaar van wethouder Tesselaar van volkshuisvesting. "Ik had verwacht dat we onge veer net zoveel woningwetwo ningen zouden mogen bouwen als in 1982". "De huurders zijn de klos", conclu deerde Tesselaar na het bekend worden van de woningtoewij zing. "We mogen meer koopwo ningen bouwen dan we hebben gevraagd, en minder huurwonin gen. Dus de mensen met een beetje centen, die een huis kun nen kopen, hebben de beste kijk op een aardig woninkje". De gemeente Leiden heeft het mi nisterie om ruim 1500 woningen gevraagd. Dat aantal is door het rijk min of meer gehalveerd. In totaal mogen 879 woningen wor den gebouwd, waaronder: 287 woningwetwoningen, 284 kleine woningen, 89 premiehuur, 198 premie-A en 39 premie-B koop woningen. Het totaal is meer dan vorig jaar, maar er schuilt een flinke adder onder het gras. Een aantal woningen, dat in 1982 in aanbouw werd genomen, valt on der het contingent van dit jaar. Dit betekent dat zo'n 250 wonin gen waarvoor vorig jaar de eerste paal de grond is ingegaan van die 879 moet worden afgetrokken. In 1983 kunnen dus niet meer dan 600 woningen in aanbouw wor den genomen. Het aantal goedkope huurwonin gen is door het rijk het meest ge kort. Vorig jaar mocht Leiden nog zo'n 450 woningwetwonin gen bouwen. Dit jaar maar 287. In de Stevenshofpolder worden momenteel 220 woningwetwo ningen gebouwd die bij die 287 zijn inbegrepen zodat dit jaar slechts 67 woningwetwoningen in aanbouw kunnen worden ge nomen. De bouw van goedkope huurwoningen in Leiden bereikt daarmee een dieptepunt. Tal van mooie plannen voor de Leidse stadsvernieuwingsbuur ten vallen door tegenvallende cij fers in duigen. De gemeente had bouwplannetjes ontwikkeld, in de woningwetsector, voor de Doelengracht (50 woningen), het voormalige Sjardinterrein aan de Middelstegracht (35 woningen), de Verversbuurt (37 woningen), het voormalige Olga-terrein aan de Hansenstraat (35 woningen) en voor het Citin-complex aan het Levendaal (34 woningen). Die plannetjes kunnen niet alle maal doorgaan. Dat is vooral te leurstellend voor de toekomstige bewoners die in sommige geval len al zijn geselecteerd en die nu tenminste een jaar langer moe ten wachten. De gemeenteraad zal uiteindelijk moeten uitmaken welke plan netjes wel of niet worden uitge voerd. Mogelijk kan iets extra in aanbouw worden genomen als voorschot op het contingent voor volgend jaar, of kan een aantal woningen van de woningwetsec tor worden overgeheveld naar de premiehuursector. "Het blijft echter rommelen in de marge", aldus een woordvoerder van de gemeente. "De enige echte op lossing is dat de regering het wo ningbouwprogramma omhoog schroeft. Maar dat lijkt niet waar schijnlijk". Vergeleken met de omliggende ge meenten mag Leiden tevreden zijn. Leiden heeft drie kwart van het aantal woningwetwoningen dat in de regio gebouwd gaat worden toegewezen gekregen. Sommige buurgemeenten mo gen helemaal geen woningwet woning bouwen. In Leiderdorp en Oegstgeest is zeer negatief ge reageerd op de woningtoewij zing. De gemeente Leiden mag dit jaar wel aanmerkelijk meer kleine woningen bouwen dan vorig jaar. En er mogen meer koopwo ningen worden neergezet dan men van plan is. In de nieuwe Leidse woonwijk Stevenshofpol der zullen mogelijk meer koop huizen moeten worden neergezet dan tot dusver de bedoeling was. Worden er geen koopwoningen gebouwd dan dreigt ook in de Stevenshofpolder de vaart eruit te raken. evenement, waarvan de op brengst naar de Leidse sportver enigingen gaat en dat tot nu toe in de ijshal aan de Vondellaan werd gehouden. Op 8 en 9 okto ber is de American Indian Expo in de hal te zien. Een indianen show die Europa aandoet (eerst België, dan Nederland) en het in- dianenleven met wigwams, squaws en bisons presenteert. De liefhebbers van hippische sport komen van 10 tot en met 13 november aan hun trekken. Dan wordt in samenwerking met de Tros-televisie en de Nederlandse Hippische Sportbond een con cours hippique gehouden, waar in twintig Nederlandse toprui- ters om het winterkampioen schap van Nederland strijden. Gebleven zijn de volgende evene menten. De Woon-Ideaalbeurs die van 26 tot en met 30 januari wordt gehouden. De Zeilplank- beurs Windsurf '83, die een her kansing krijgt na een weinig suc cesvol begin vorig jaar. De paas- veetentoonstelling en de n^jaars- tentoonstelling van fok vee, mestvee en zuivelprodukten (de Vebo). De Bovag occasionshow (van 17 tot en met 19 maart en van 20 tot en met 22 oktober) is terug, nadat twee particuliere ga ragebedrijven het afgelopen na jaar, toen de Bovag zelf was afge haakt, toch een occasionshow in de Groenoordhallen hielden. De Kynologenvereniging Rijnland presenteert haar hondententoon stelling op 27 maart. De 22e Lei- dato Huishoudshow is van 9 tot en met 18 september. Beesten spul is er, voor de achtste maal, op 24 en 25 september. De Cus tom Car Show, die vorig jaar veel toeschouwers trok, wordt op 15 en 16 oktober gehouden. De Tap- tade '83 is op 29 oktober. Afgevallen is de Pasar Gambir, die in Leiden niet bleek aan te slaan. Ook de Jehovah's getuigen heb ben voor hun congres naar een andere ruimte uitgezien: zij heb ben een stadion afgehuurd. De bakkershow wordt om de twee jaar in Leiden gehouden en is dus voor 1983 niet geprogram meerd. Ook de bezuiningen bij de tv-omroepen hebben gevol gen voor de Groenoordhallen. De NCRV schafte het program ma Stedenspel af en nam er een LEIDEN - Mannen van 35 jaar uit Leiden en omgeving zullen bin nenkort worden uitgenodigd voor een onderzoek naar hart- en vaatziekten. Het onderzoek is ge richt op die risicofactoren waar van men weet dat ze het ontstaan van ziekten aan hart- en bloedva ten bevorderen of beïnvloeden. (Bijvoorbeeld: roken, verkeerde eet- en drinkgewoonten, te wei nig beweging, enz.) Het onderzoek, dat plaatsvindt in het Consultatiebureau tot be strijding der T.B.C. aan de Lange Voort in Oegstgeest, bestaat uit een bloed- en urineonderzoek, het meten van de bloeddruk en bovendien zullen de lengte en het gewicht van de persoon in kwestie zullen worden bepaald. Vooraf krijgt men een vragenlijst toegestuurd, die op de dag van het onderzoek volledig ingevuld moet worden meegenomen. De mannen die aan het onderzoek hebben deelgenomen krijgen persoonlijk de uitslag. Wanneer één of meer factoren verhoogd zijn, zal er een advies worden ge geven en zullen de betreffende factoren nog eens worden gecon troleerd. Het onderzoek is voor de deelnemers kosteloos. Er is gekozen voor 35-jarige man nen, omdat de kans op het krij gen van een hartinfarct bij man nen vier- tot vijfmaal zo groot is dan bij vrouwen. Het onderzoek is erop gericht dit zoveel moge lijk té voorkomen. Ook hoopt men door deze leeftijdsgroep op te roepen dat de jonge gezinnen worden bereikt, zodat vrouw en kinderen indirect kunnen mee profiteren van de 'gezonde' voor lichting die de vader krijgt. LEIDEN - Een 18-jarige jongen uit Katwijk moest gisterochtend met nekletsel worden opgeno men in het AZL. De jongen reed met zijn brommer over de Mare- singel die op het moment gedeel telijk is afgesloten vanwege werkzaamheden. Toen de Kat- wijker met zijn brommer over een bergje zand reed, sloeg hij over de kop en kwam op zijn hoofd terecht. LEIDEN - Bij de Noorderwiek, een scholengemeenschap aan de Ter Haarkade, zijn eergisteren een video-recorder, vier video banden en een aantal verbin- dingssnoeren gestolen. De dief stal vond plaats tijdens een voor lichtingavond van de school. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser De strippenkaarten kunnen be ter nog vandaag dan morgen de prullenbak in. Dat is de con clusie van de voormalige bu schauffeur B. Boonstra uit de Leidse Jan Luykenlaan. Met zijn zogenaamde 'vrij vervoers bewijs' op zak heeft Boonstra de afgelopen twee jaar door Zuid- en Noord-Holland, Fries land en Groningen gebust en maar liefst tienduizend reizi gers ondervraagd over het strippenkaartsysteem. Het re sultaat Van de 'enquete Boon stra' is verbijsterend voor de uitvinders van het strippen kaartsysteem: 90 procent van de busreizigers vindt het sys teem 'waardeloos'. Vooral oudere mensen hebben vreselijk veel moeite met het 'strippen', heeft de vroegere werknemer van de NZH erva ren. Boonstra: "Zij kunnen er niet mee overweg omdat je van te voren moet uitdokteren hoe veel strippen je moet gebrui ken wanneer je op de bus stapt". Het 'afhandelen' van de passa gier, zo luidt een andere con clusie van Boonstra, is door de stempelautomaat niet sneller geworden. "Diezelfde stempel automaat maakt van de bu schauffeur een robot omdat de passagiers hem lukraak voor bijlopen". Boonstra is er tijdens zijn 'mon nikenwerk' ook achter geko men dat de passagiers door het strippensysteem duurder uit zijn en dat bovendien het 'zwart rijden' door de gebrek kige controle enorm is toege nomen. Boonstra: "Ik ben in Leeuwarden iemand tegenge komen die drie maanden lang op één strippie heeft gereisd". De eindconclusie van de Leidse 'onderzoeker' is dat het strip penkaartsysteem moet worden afgebroken, net als in West- Duitsland, waar een soortge lijk systeem na twee jaar weer is afgeschaft. Boonstra heeft een brief geschreven aan mi nister Neelie Smit-Kroes van verkeer en waterstaat waarin hij de bewindsvrouwe aan raadt de Nederlandse bu schauffeur uit te rusten met een handige tel- en rekenma chine en hem voortaan alleen 'enkele reizen' te laten verko pen. "Op die manier kunnen de grote tekorten die het open- Oud-buschauffextr Boonstra voor het NZH-gebouw op het Stationsplein: "In Leeuwarden is iemand die maandenlang op één strippie reisde" baar vervoer oplevert flink worden verminderd". Boonstra heeft zijn brief half de cember verstuurd, maar van het ministerie nog geen enkel 'teken van leven' vernomen. 250 werkdagen en 2000 werku ren heeft Boonstra in zijn on derzoek gestoken. Daar mag toch op z'n minst een uurtje theevisite bij Neelie tegenover staan, vinden wij. J.V. Ambtenaren van de afdeling huisvesting zoeken op dit mo ment uit waar de vierduizend zogenaamde 'renovatiegul dens' voor de woning Lage Rijndijk 103 zijn gebleven. Dit renovatiebedrag zou ten on rechte door voorzitter Alfons Mittelmeijer van woningbouw vereniging De Eendracht of (foto Holvast) door zijn zoon zijn ontvangen. Jacques Kooien, voorzitter van de bewonerscommissie van 'complex 2' in deze renovatie- wijk, heeft wethouder Dick Tesselaar van volkshuisves ting opheldering gevraagd de 'kwestie Mittelmeijer'. De zoon van voorzitter Mittelmeijer zou de bewuste woning hebben ge kraakt, maar er op last van huisvestingschef Dekker weer uit zijn gezet. Ondertussen zou hij wél de renovatiepremie van vierduizend gulden hebben 'gevangen' voor deze te reno veren woning. Wethouder Tesselaar bevestigt dat Mittelmeijer junior ten on rechte in de woning is gekro pen en op last van huisvesting weer is vertrokken. "Het ver haal van die renovatiepremie wordt op dit moment uitge zocht", aldus de wethouder die belooft eind volgende week schriftelijk te zullen antwoor den. Eendracht-voorzitter Mittelmeij er wilde gisteren niet reageren en verwees ons naar zijn advo caat, mr. T.D. Schaper. De raadsman van De Eendracht wil echter niet met 'ons soort mensen' spreken en deponeer de de hoorn op de haak. J.V. Nu is zelfs de postcode al in de strijd tegen de fietsendiefstal geworpen. De veldwachters van het Overijsselse Rijssen zijn op het lumineuze idee ge komen om op elk Rijssens rij wiel van iedere Rijssense rij- wieler postcode en huisnum mer te graveren. Het Ei van Co lumbus: niemand kent zijn fra menummer maar iedereen kent wel zijn postcode én bo vendien kan de politie dan ge lijk de fiets thuis bezorgen. Het Ei van Columbus? "Ja, als je er kans toe ziet, is het nooit weg natuurlijk", antwoordt po- litie-praatpaal Dick Graveland. De voorlichter vindt het wel een aardig idee, "maar wij blij ven vooralsnog proberen de mensen er toe te krijgen dat ze dat framenummer ergens note ren. Want het is inderdaad zo dat zo'n zeventig procent z'n eigen framenummer niet kent". Dus is de postcode dé oplossing. "Ja, maar je moet wel de tijd en de manschappen voor heb ben", blijft Graveland zuinig reageren. "In Rijssen ging het om achtduizend fietsen. In Lei den rijden tienduizenden fiet sen". Maar in Rijssen wordt ook de hulp ingeroepen van werklo zen? "Dat zou inderdaad wel een oplossing kunnen zijn. Maar vergis je niet, daar zijn weer allerlei regels voor. Dat kan niet zomaar. Maar ik geef toe: in principe valt er een hoop voor te zeggen". De Leidse politie blijft toch maar een afwachtende houding aan nemen. Vooral omdat er ook in Deventer al dergelijke proeven worden genomen. Daar kun nen alle waardevolle spullen worden 'postgecodeerd'. Het landelijk bureau bestrijding misdrijven voelt er veel voor om daar een landelijke actie van te maken. En dan doet de sterke Leidse arm graag mee. B.J. familieprogramma voor in de plaats, dat in de Meerpaal (Dron- ten) wordt opgenomen. Met na me in de periode april tot sep tember kampt de Groenoordhal len nog met een lege agenda, al staat het volgens De Jong vrijwel zeker vast dat er in die maanden popconcerten zullen worden ge geven. Namen van groepen zijn nog niet bekend. De popconcer ten van 1982 (Police, Queen, Tal king Heads) behoorden tot de drukstbezochte evenementen. De sport heeft volgens De Jong in 1982 een geweldige opgang in de Groenoordhallen gemaakt, met name in de recreatieve sfeer. De directeur ziet voorlopig geen heil in de gedachte die hij vroeger heeft gelanceerd: de bouw van een sporthal tegen het complex van de Groenoordhallen aan. Nu het aanbod van evenementen te rugloopt, lijkt die noodzaak niet aanwezig. Bovendien koestert de gemeente het plan om de ijsbaan aan de Vondellaan te kopen en daar een sporthal van te maken. "Ik zet daar wel vraagtekens bij", aldus De Jong, die vreest veel sportwedstrijden aan een nieuwe sporthal kwijt te raken. De Groenoordhallen zelf heeft ook naar bezuinigen gezocht. De ver lichting is grotendeels vervan gen. In 45 dagen hebben 96 tl- bakken plaatsgemaakt voor min der energie verbruikende instal laties, die overigens wel meer licht geven. De bezuiniging die dat vorige maand opleverde: 7000 gulden. In vier jaar, zo is de verwachting, zal de aanschaf van de nieuwe verlichting zijn geld al hebben opgeleverd. Ook zijn er voor dit jaar geen nieuwe folders gemaakt, terwijl De Jong ten slotte heeft afgezien van het hou den van een nieuwjaarsbijeen komst. "Daar heb ik wel veel te lefoontjes van teleurgestelde mensen over gehad. Ook van raadsleden". LEIDEN De Stadsgehoorzaal heeft "een geweldigde opdonder gehad" door de heropening van de Pieterskerk. Zo formuleert di recteur De Jong het. De vele exa mens die sinds jaar en dag in de Stadsgehoorzaal werden gehou den zijn in 1982 overgenomen door de nieuwe concurrent iri de binnenstad. "Maar vrije concurrentie moet er zijn, dat juich ik ook toe", zegt De Jong. De Stadsgehoorzaal is een gemeentelijk gebouw; de Pieterskerk is in beheer bij een stichting, waarvan burgemeester Goekoop voorzitter is. De Stadsgehoorzaal kwam op een exploitatieresultaat dat 70.000 gulden lager was dan gehoopt. Van het voorgenomen meerja renplan voor de restauratie komt niet veel terecht; alleen hoogst noodzakelijke werkzaamheden worden nog uitgevoerd. Toch is er de komende maanden nog heel wat te doen in de Stadsge hoorzaal. Om er een aantal eve nementen uit te lichten: 29 ja nuari een volksdansfestival; 5 fe bruari een bejaardencarnavals- middag van De Hutspotten; 1 maart een modeshow van sa menwerkende Leidse modebe- drijven; 2 maart een concert van synthesizer-specialist Klaus Schultze; 4 maart een optreden van de popgroep Het Goede Doel; 5 maart een bal van de Ver eniging Nederland-Oostenrijk; 12 maart een optreden van Flairck; 21 april het jaarlijkse zangfestival voor ouderen; 25 ju ni de manifestatie Rozefront in het kader van de landelijke ho modag; 2 en 3 september het Eu ropees Congres voor Regionale Anesthesie; 17 september het Leidse Folkfestival. De Waag Het gemeentelijk gebouw De Waag, waarvan De Jong even eens directeur is, maakte in 1982 een goed jaar door. "Dag na dag was er wat te doen", zegt De Jong. Voornemen voor dit jaar is om het gebouw in de zomer op meer dagen open te stellen dan alleen zaterdag. Ook dit jaar heeft het gebouw aan de Aal markt al een groot aantal bezette dagen met uiteenlopende evene menten als concerten, tentoon stellingen, antiek- en andere markten. Van 2 tot en met 4 au gustus wordt er de m an i fes tie "Leiden Bloemenstad" gehou den.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3