-c 'Wassenaar moet nu bezuinigen op personeel' L eidse agendaJ Commissie wijst dure verkeersmaatregelen af Burgemeester Staab: "Niet alleen de brandweer Glasbak is groot succes aan Rijndijk Open huis van Exultate Deo "Ambachtshuis moet veel worden benut" Postduiven in de Houtkamp 'Handelen wethouder Marselis laakbaar' Burgerlijke stand PSP-Kamerlid in Leiderdorp Stad en rand VRIJDAG 14 JANUARI 1983 WASSENAAR - De reorganisatie van de brandweer is een onderdeel van een totaal bezuinigingsplan van de gemeente Wassenaar. Een ambtelijke werkgroep onderzoekt op dit moment niet alleen of het brandweerkorps in Wassenaar toe kan met minder beroepskrachten, maar ook of er elders binnen de gemeentelijke diensten kan worden bezuinigd op de personeelskosten. "In het kader van het raadsbesluit 'bezuinigingen' van 17 mei 1982 wordt onderzocht of de beroeps- kern (van de brandweer) kleiner kan worden. Exacte cijfers zijn nu niet te geven. Dit dient te wor den bezien in samenhang met het terugbrengen van het taken pakket. Dit is één van de op drachten van de werkgroep", al dus burgemeester K. Staab. Het uitstellen van de besparingen op personeelskosten is onverant woord om een goede basis te leg gen voor de gemeentelijke finan ciën in de toekomst, meent h(j. "Bezuinigingsoverwegingen dwingen het gemeentebestuur nu tot handelen. Niet alleen de organisatie van de brandweer krijgt in dit kader extra aan dacht, alle onderdelen van de ge meentelijke organisatie worden op personeelsbesparende maat regelen onderzocht". Haalbaar Hoeveel beroepskrachten bij de brandweer hun baan zullen ver liezen is nog niet bekend. Wel is zeker dat het huidige aantal be roepskrachten te groot is. Staab: "Uitgangspunt bij de werkzaam heden van de werkgroep is te streven naar een brandweerorga nisatie waarin plaats is voor een kleine beroepskern. Of dit stre ven haalbaar is moet blijken uit de onderzoeksresultaten van de werkgroep, waarin naast ambte naren en bestuurders ook het commando en het personeel is vertegenwoordigd. Daarom kan nu nog geen exact bezuinigings bedrag worden genoemd". Niet alleen de slechte financiële toestand ligt ten grondslag aan de inkrimping van het aantal be roepskrachten. Jaren geleden kwam er al eens een rapport ter sprake van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten waarin werd gesteld dat er teveel be roepsbrandweerlieden in Wasse naar waren. Het geld was er toen nog en het rapport verdween dan ook achterin een bureaula. Vol gens Staab spelen de resultaten uit dat rapport nu een belangrij ke rol. "Al in een eerder stadium voor de huidige bezuinigings plannen is de brandweerorga nisatie onderwerp van bespre king geweest. Met name de regel matig uitgevoerde sterkteverge lijkingen met andere gemeenten zijn voor het gemeentebestuur de aanleiding geweest tot bezin ning op de indertijd gekozen or ganisatievorm en omvang", ver telt Staab. Eventuele besparingen op perso neelskosten zullen in eerste in stantie binnen de gemeente wor den opgevangen, al sluit Staab gedwongen ontslagen niet uit. "Op dit moment is er een be stuurlijke beslissing dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Deze beslissing is de werkgroep onder andere als op dracht meegegeven. Voorts kan er gebruik worden gemaakt van het natuurlijk verloop, pensioe- nering en dergelijke. Daarnaast zal voor zover mogelijk worden gestreefd naar interne overplaat sing". Paraatheid De klacht is dat een brandweer korps met veel vrijwilligers in plaats van beroepskrachten min der paraat zal zijn. Staab ontkent dat niet: "Wij zijn ons bewust van onze bestuurlijke verant woordelijkheid dat verminde ring van de beroepskern conse quenties zal hebben ten aanzien van de uitruktijden. Binnen de gegeven omstandigheden zal er steeds worden gestreefd naar een zo gering mogelijke aantas ting van het voorzieningenpak ket. Uiteindelijk heeft de ge meenteraad het laatste woord". ZOETERWOUDE - Het is zeer waarschijnlijk dat er in Zoe- terwoude-Rijndijk een twee de glasbak wordt geplaatst. Gebleken is dat de enige glas bak die de Rijndijk rijk is vaak overvol is waardoor er veel glas naast de bakken wordt neergezet. Volgens waarnemend directeur ge meentewerken Van Leeuwen is de hoeveelheid glas aan de Rijndijk zodanig dat er een tweede moet komen. Het in stalleren van een glascontai ner kost de gemeente jaar lijks 700 gulden. In het verleden is er al een man van gemeentwerken aan de gang geweest om het glas in de bak fijn te stampen om ruimte te scheppen. Inmid dels is een onderzoek naar het gebruik van de glasbak aan de Rijndijk begonnen. Een deel van die gemeenteraad, het CDA, heeft intussen vragen gesteld over de huidige proble matiek bij het Wassenaarse brandweerkorps. Die vragen richten zich vooral op de door burgemeester Staab opgelegde zwijgplicht. Het CDA vraagt zich af of brandweerlieden niet het grondwettelijke recht hebben hun mening te verkondigen en hun belangen te behartigen. Bo vendien wil het CDA weten of uitspraken van de brandweerlie den "afbreuk doen aan het func tioneren van het korps". Staab ontkent dat: "De brandweer lieden hebben geen zwijgplicht opgelegd gekregen. Wel heeft het gemeentebestuur onlangs het ge hele gemeentepersoneel met na druk gewezen op een beslissing van het college van B en W vein eind 1980, die luidt: 'Ambtenaren geven aan journalisten geen ver klaringen en geen antwoorden op vragen. Alle vragen verwijzen naar de voorlichtingsambtenaar'. Deze beslissing werd indertijd genomen bij de indiensttreding van de gemeentelijke voorlich tingsambtenaar. Deze functiona ris is verantwoordelijk voor het doorgeven van informatie aan de media". VOORSCHOTEN De christelijke oratorium vereniging "Exultate Deo" houdt dinsdag 18 januari haar jaarlijks open huis. Alle be langstellenden zijn van harte welkom om nader kennis te ma ken met het koor. "Exultate Deo" legt zich voornamelijk toe op het zingen van oratoriumwer- ken, maar het koor werkt ook en kele malen per jaar mee aan can tatediensten in de omgeving van Voorschoten. Het programma voor dit jaar zal in het teken staan van het orato rium "Saul" van G. F. Handel. Het koor heeft al sinds jaar en dag een tekort aan mannelijke leden. Het hoopt dat tijdens het open huis ('s avonds van acht tot tien uur) juist de leden van het man nelijk geslacht zich laten zien in De Werf (t.o. Albert Heijn). VOORSCHOTEN - Hei pas gc.es- taureerde Ambachtshuis moet een bijzondere plaats krijgen binnen de Voorschotense ge meenschap. Getracht moet wor den een doorlopend programma op te stellen waardoor er steeds iets te beleven stelt. De culturele commissie moet dat programma opstellen. Die gedachten venti leerde burgemeester Cannegie- ter gisteravond in de culturele commissie. Hij zei daarbij dat het Ambachtshuis alleen veelvuldig kan worden gebruikt als de com missieleden hun best doen om een programma op te zetten. De culturele manifestaties in het Ambachtshuis moeten de rich ting ingaan van de professionele kunst, hoewel de amateurs ook een plaats kunnen krijgen, was de mening van de commissie. Voor de tentoonstellingszolder, waar op dit moment een zilve rexpositie wordt gehouden, zijn reeds vergevorderde plannen. Zo komt er de grote COBRA-ten- toonstelling (van 7 februari tot 15 maart) en ook worden de voorbe reidingen getroffen voor een gro te expositie over Oud-Voorscho ten. De culturele commissie stelde gis teravond ook een werkgroep ten toonstellingen in, waar kunste naars, ambtenaren en de voorzit ter van de commissie in zitten. De Ambachtszaal kan moeilijker worden gebruikt. Doordeweeks wordt de zaal benut voor trouwe rijen en vergaderingen. Alle commissieleden zullen een lyste samenstellen met mogeUjkhe- den voor de zondag. Kunstwerken Alle wijken in Voorschoten krijgen twee kunstwerken. Eén via de zogenaamde Bijzondere Kunst opdrachten en één als vrije op dracht. De eerste wijk die bin nenkort aan de beurt komt is Boschgeest. Tijdens de vorige raadsperiode heelt de commissie al een vrije opdracht geregeld voor de wijken Noord-Hofland en Vlietwijk. In Noord-Hofland komt een waterpartij bij een win- kelcentrum. LEIDERDORP - In de Houtkamp aan de Leiderdorpse Van Diepe- ningenlaan wordt morgen en zondag een postduivententoon- stelling gehouden. De tentoon stelling wordt morgenmiddag om vijf uur geopend. Om negen uur sluiten de deuren. Zondag kunnen de postduiven van elf tot vijf uur worden bezichtigd. WARMOND - Bij werkzaamhe den aan de squashbanen in de Veerpolder in Warmond is gister ochtend een timmerman behoor lijk gewond geraakt. De man schoot uit met een zaagmachine en zaagde zichzelf even boven de knie in het been. De man moest per ambulance naar het AZL. PvdA/D'66 over Randstad Sport ARTSEN Leiden De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnen stad-Noord, Groenoord, Kooi, Meren- wijk:za. 8 uur tot zo. 8 uur: S. Kooijman, Noordeindsplein 2a. tel. 122268, spreek uur volgens afspraak, zo. 8 uur tot 24 uur: J. Crul, Noordeinds plein 8a, tel. 142888. spreekuur 12 en 17 Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: za. 8 uur tot zo. 24 uur: J. de Bruyne, Kern- straat 11, tel. 141225, spreekuur 12 en 17 Melissetuin 5, tel. 210797, spreekuur vol gens afspraak. zo. 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123, spreekuur 12 en 17 Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, van Tol, Verhage en Z wijnenburg: za. en zo. J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za. F.O.A.M. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; spreekuur van 12.30 -13 uur: Florijn 10. tel. 891000. zo. M.B. Landsmeer, Drakestein 2, tel. 413913; spreekuur 12.30 -13 uur: Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - D.L.P. van Overvest, Ter- weeweg 152. tel. 173994. Voorschoten - za J.H. Vrijenhoek, Bachlaan 1. tel. 2356; zo. B. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 071-766462. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst v Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Noord Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Leiden Voor de praktijk Muurling, Helder en Roest: F. Muurling, Plant soen 23, tel. 125057. H. Vestjens, Rijn- en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Ken- nedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P van Oostrom, Veurseweg 36, tel. 2317. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door A.A.M. Thijssen, Smaragd- laan 308-310, Leiden, tel. 313748, spreek za. en zo. 13 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; teL ten zuiden van de Rijn:121753. Leiderdorp - Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VRIJDAG ln Oegstgeest OEGSTGEEST - De raadscom missie voor verkeer en vervoer heeft zich gisteravond van haar zuinigste kant laten zien. Alle le den waren namelijk van mening dat plaatselijke verkeersproble men ook op een goedkopere ma nier met hetzelfde resultaat kon den worden opgelost. De visie van het D'66-raadslid Wuisman, die het eerst sprak, over de instelling van éénrich tingsverkeer in de Schouten- burgstraat en Wijttenbachweg leek wel model te staan voor de "zuinige woorden" die andere raadsleden na hem spraken. In de Wijttenbachstraat wil Wuis man geen reconstructie uitvoe ren, maar slechts verkeerstekens LEIDEN Geboren: Tonny zv A R van der Burg en G F van der Zwan, Matthijs Pieter zv. Y. Groeneveld en J.H. Mennega, Simon zv. N. den Hartog en J. de Pater. Miryam dv. A. El Marssni en I. van der Voort, Jacob zv E.A. Klok en D.J. Aanstoot, Jannetje Aaltje dv. J Nijgh en W.J. Dijkhuizen. Birol zv. S Güler en H. Turac, Garret zv. J.D. van Egmond en C.E. van der Niet, Saskia P.J.M.W.L. Birker en J.W.G. ten. Feiko Douwe zv F.M. van Dok en L.H. Kloosterman, Ruben Johannes zv R Potters en P Durieux, Yvette Thérè- se dv J van der Plas en A. van der Plas, FfcUl BV J.Th. Hougcvcen en C M Schoon, Jelmer Martinus Petrus zv N G. Looijesteijn en Th. E Kriek, Gijs- M.H. Mhamedi en O. Mhamdi, Em. meline Louise dv. H F. Boer en W. Lim burg. Bart Jan zv. A. Hgneker en LAJ. Horchner, Shadi zv. A Jaber en S. Fa- del, Gerardus Jacobus zv. M J.M. van Stun en KJ. Trompert. Rov Robert KV J P C van den Berg en C A M van der Werf, Cornells Matthias zv. H.C. de Goeij en M.G. Groen, Hubertus Gerar dus zv. H.C. de Goeü en M.G. Groen, Wolfswinkel en M.J.H.A. Niemans LEIDEN - Overleden: J van Run (1899) vrl. geh gew. met W.J. Mark, C W de Weijert (1907) man, E.J. van Galen (1889) vrl. geh. gew. met H. Franke, P.L. van Haaster (1905) vrl., P van Polanen (1900) man, A.J. Zitvast (1896) man, M. Swaan (1907) vrl. echtg van J. Buur man, I.J. van Pinxteren (1910) vrl. geh. gew. met J.J. Bakker, L.R. Bollen (1887) vrl. geh. gew. met J de Kruijf. T H. Lint- sen (1907) man, C B Dito (1897) vrl echtg. van W.J. Eissens, A H. Overdijk (1913) vrl. echtg. van J B. Krul, C. van der Boog (1913) man, J.N. van Oosten (1901) man, J.J.B. Oosterveer (1926) man, W. van Bladel (1909) man, D Teske (1898) man, J. Veilbnef (1897) man, G.J. Oostveen (1900) vrl. echtg. van W.C Stolk, M M. Meuldijk (1894) vrl. geh. gew. met A. Huijsman, C.P. van de Mee berg (1901) man, P Roemer (1916) man. A Franken (1895) man, C. van Breugel (1919) man. C van Stralen (1907) man. H. Bosch (1893) vrl. geh. gew met J. van Leeuwen, H. Peursum (1909) man. ZOETERWOUDE - Geboren Stoof Tu- Gehuwd: F. Vermond met A.J.M. Rem merswaal. Overleden W.J. De Groot (1948). plaatsen. De overige leden deel den deze zienswijze. Het college kreeg dan ook het advies af te zien van het aanleggen van par keerplaatsen die ten koste moe ten gaan van een tweetal groen stroken op de hoek Floralaan- Wijttenbachweg en af te zien van de reconstructie van het kruis punt. Op die manier wordt te vens 30.000 gulden bespaard. Het voorstel van B en W om zeven verkeersdrempels te plaatsen in de Juffermansstraat en Prinses Marijkelaan werd geheel overbo dig en te duur gevonden. De ver keersdrempels zijn volgens B en W nodig om het sluipverkeer te weren na de afsluiting van de Emmalaan. De commissie vond echter dat het ophogen van het kruispunt Marijkelaan-Beatrix- laan voldoende. Een dergelijke verhoging moet er volgens het raadslid Sanders (PPR) ook ko men op de hoek Boonstraat-Juf- fermansstraat omdat daar even eens een gevaarlijke oversteek is voor schoolgaande jeugd. VOORSCHOTEN - Heeft het col lege van B en W van Voorscho ten ingestemd met de symboli sche ingebruikname van de lichtinstallatie van Randstad Sport die werd verricht door wethouder Marselis? Waarom staat het college toe dat een wet houder de wet overtreed? Dat zijn in het kort een tweetal vra gen die het D'66-raadslid Aikens en het PvdA-raadslid Visser aan het college van B en W stellen over de "illegale handeling" van wethouder Marselis. In het kort de historie. Een week geleden werd de lichtinstallatie van Randstad Sport ingebruik genomen. Wethouder Marselis verrichtte die symbolische daad door wat vuurwerk af te steken. Diezelfde avond werden over die daad al vragen gesteld in een raadscommissie. Want wat was het geval: voor de lichtinstallatie was nog geen hinderwetvergun ning verleend. Sterker nog: het was zelfs maar de vraag of die zou worden verleend omdat om wonenden grote bezwaren had den tegen de nieuwe verlichting. De omwonenden kunnen tot 1 februari bezwaren indienen. Maar de lampen worden al ge bruikt. 'Tot zo lang is door u geen vergun ning afgegeven en is er sprake van wetsovertreding wanneer er desondanks van gebruik wordt gemaakt. In dit licht bezien", schrijven Aikens en Visser grap pig, "is het dan ook op zijn zachtst gezegd merkwaardig dat in de pers werd aangekondigd dat donderdag 6 januari wethou der Marselis symbolisch de ver lichting zou ontsteken. Nog ver wonderlijker is het dat daags daarna uit krantenpublikaties bleek dat deze wethouder be doelde handeling inderdaad heeft verricht". r Wethouder Marselis. Vooral de vraag of het college voor af heeft ingestemd met het han delen van Marselis is interessant. Dat zou namelijk betekenen dat het gehele college de wet heeft overtreden. Voor de toekomst kan dat grote problemen opleveren. Aikens en Visser zijn daar ook bevreesd voor. Iedereen kan namelijk de stelling verdedigen: als burge meester en wethouders zich niet aan de hinderwet hoeven te hou den dan hoef ik dat ook niet te doen. Volgens Aikens en Visser had Marselis de uitnodiging niet moeten aannemen en de inge bruikname moeten verbieden. De twee raadsleden willen verder dat de normale procedure wordt afgewerkt en dat de rechten van de omwonenden dezelfde blij ven. LEIDERDORP - Andrée van Es. Tweede Kamerlid voor de PSP, komt maandag naar Leiderdorp. In Sjelter (Heemraadlaan 67) zal zij spreken over het onderwerp "Feminisme en socialisme". dergenoemde onderwerp wor den gediscussieerd. De avond is georganiseerd door de plaatselijke PSP die per 1 januari 1983 zelfstandig is geworden. Het onderwerp dat wordt behan deld komt ook ter sprake op het landelijke congres van de PSP in februari. Aanvang half negen. NVSH-trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur, tel. 149987 Leidse Werkgroep Homoselsualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21 uur. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. L.V.C., Breestraat 66, - film 'Elisa Vida Mia\ 21.15 uur. Stadsgehoorzaal - Dixielandconcours, Heemsteedse groep B-Turs, 21 i Openbare school Valkenpad (Meren- wijk) - bingo-avond The Little Stars., 20 19.30 i ZATERDAG Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. L.V.C., Breestraat 66 - film 'Elisa Vida Mia' met Geraldine Chaplin, 21.15 uur. Leidse Hout - natuurwandeling IVN, 11 Schouwburg - wintercircus 15 en 20.15 Waaggebouw - jazz-snuffelmarkt, 11- val, 20 i L.V.C., Breestraat 66 - "Open-Café", vi deofilm "One flew over the cuckoo's nest", 14-17 uur. L.V.C., Breestraat 66 - Concert Berlijnse groep Sprung aus-den Wolken, 21 uur. Clubhuis Matilo, Zaan straat 126 - Volks- dansinstuif voor ouderen van 55 jaar en ouder, 20 uur. Bedrijfstechnische School, Vondellaan - toneelgroep "Friso Noard", 20 uur. ZONDAG Middelweg 19c - kindervoorstelling Leidse Poppentheater, 14,30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, "De Roze Salon", 14- 18 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, maan dag 14.30 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 17 uur. Heempark, Oegstgeesterweg - excursie IVN, 14-16 uur. Schouwburg - wintercircus, 13 en 16 Pieterskerk - gospelconcert, 11-13 uur. Waaggebouw - swing-middag, 13-18 uur. Bevrijdingskerk, Zuid-West - gebeds dienst voor eenheid, 17 uur. Buurthuis Groenoord, Pasteurstraat - demonstratie tafeltennissen door Avan- tie, 14.30 uur. Boulevard Noordwijk - strandloop, 11 OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V Post uitsluitend Postbus 54, 2300 AB LEIDEN LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 61,25 Per post f 83,60 Maandabonnement 20.59 (machtiging per incassogiro) Directie: G Koopman Adj.dirN. Quakemaat Wnd.-hoofdredacteur R D. Paauw Commentaren R D Paauw, W F. J. Wirtzen A A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H I J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin./bult ,ec.) J Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen tel. 071-144941, tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2