LEIDSCH DAGBLAD Forse daling jeugdloon data Bijenkorf verder in ontmantelde vorm makelaardij bv Nederlandsche Bank verlaagt rente V2 procent 'Groene' Centrumpartij mag niet Jongerenbond: 19- en 20-jarigen in de knel Rostow McKinsey-rapport zet 4000 banen op het spel Chin A Sen verliest diplomatiek paspoort Scholiere (16) ontvoerd eji verkracht Haring uit Schotland mag Westerschelde Mast€RS|Z€ •p STREEK VRIJDAG 14 JANUARI 1983 Directeur: G. Koopman Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36985 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leden 'Voor tel nrs z* colofon AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlandsche Bank heeft van daag haar tarieven met een half procent verlaagd. Dit is een gevolg van de aanhou dende sterke positie van de gulden in de valutamarkt. Daarmee samen hangt de verdere daling van het binnenlandse rentepeil. Het promessedisconto (rente die de NB rekent aan de an dere banken) komt hiermee op 5,5 procent. Het promesse disconto is van groot belang voor de handelsbanken, om dat zij hieraan hun voor naamste tarieven voor kortlo pende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven koppe len. Dit is de negende tariefsverla ging van de Nederlandsche Bank sinds begin vorig jaar. De daling van de rente in ons land was al enkele dagen merkbaar in lagere hypo theektarieven en hogere af- gifteprijzen voor spaar-, bank-, en pandbrieven, waar door de rendementen op deze stukken op een steeds lager niveau belandden. DEN HAAG (GPD) - De Kiesraad heeft de registratie geweigerd van De Groene Partij, die be stuursleden van de Centrumpar tij hadden aangevraagd met het oog op de volgende verkiezingen voor het Europees Parlement. De naam vertoont te veel gelijke nis met die van de al eerder gere gistreerde Groene Partij Neder land van Bas de Gaaij Fortman, oordeelt de Kiesraad. De CP'ers gaan tegen de beslissing in be roep. De registratie bij de Kiesraad was aangevraagd door A. Vierling, fractiemedewerker van de Cen trumpartij in de Tweede Kamer, en M. Giesen, secretaris van het CP-bestuur. De afwijzing van hun verzoek is voor hen het be wijs van hun opvatting dat de milieubeweging in Nederland door links wordt gemonopoli seerd. Vierling meent dat „groen" door „rood" als schutkleur wordt gebruikt. Al enige tijd poogt de Centrumpar tij zich te profileren als milieu partij. Daarbij aarzelt ze niet de overbevolking als belangrijke oorzaak van het milieubederf te noemen. Het is voor de CP een van de redenen om voor terug zending van buitenlanders te pleiten. Vooral A. Vierling, tot- voorkort actief in de Ecologische Beweging, benadrukt het milieu aspect. Bas de Gaay Fortman, senator voor de PPR, liet in november de naam Groene Partij Nederland bij de Kiesraad registreren. Hij wilde daarmee dat etiket reserve ren voor een eventuele klein- linkse samenwerking bij de Eu ropese verkiezingen. Met de regi stratie wilde hij vooral voorko men dat anderen, zoals de Cen trumpartij, zich in het groen zou den hullen. Kort na de registratie van De Gaays lijst, weigerde de Kiesraad een aanvraag van een zekere Van der Wielen uit Den Bosch voor opname in het register van de naam De Groenen Nederland. DEN HAAG (GPD) Het kabinet wil het minimumjeugd loon per 1 juli met gemiddeld tien procent verlagen. De FNV-Jongerenbeweging heeft gisteravond deze medede ling gedaan. De verlaging zou gelden voor 19- en 20-jari- gen (inclusief dienstplichtigen). Het ministerie van sociale zaken wil de forse verlaging niet beves tigen, maar sluit een korting van 10 procent op de minimum jeugdlonen niet uit. In het regeerakkoord werd al ge zegd dat een verlaging van het minimumjeugdloon nader zou moeten worden bezien. Met deze maatregel zou het aanstellen van jongeren in bedrijven aantrekke lijker kunnen worden gemaakt. Werkgevers klagen de laatste ja ren dat jongeren te duur zijn aan het begin van hun loopbaan. Met name geldt deze belemmering voor het midden- en kleinbedrijf. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid bereidt een ad viesaanvrage voor aan de Stich ting van de Arbeid (overlegor gaan van werkgevers en werkne mers) over een verlaging van het minimumjeugdloon. Volgens een woordvoerder van Het mi nisterie zal de adviesaanvrage vermoedelijk over enkele weken klaar zijn. AJACCIO (AP) In de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio wordt de laatste dagen herhaaldelijk gedemonstreerd tegen de bomaanslagen en schietparijen die het leven van de eilandbewoners ondraaglijk maken. Het Franse 1 eiland is sinds jaar en dag het strijdtoneel van bewoners die Frans willen blijven en nationalisten, die in hun pogingen het eiland onafhankelijk te maken, geen geweld schuwen. Verschillen Bij de FNV-Jongerenbeweging zegt men inmiddels dat het de overheid om bezuinigingen gaat, waardoor vooral 19- en 20-jarigen het zelfstandig bestaan moeilij ker wordt gemaakt. Deze jonge ren zouden er straks honderd tot honderd vijftig gulden netto op achteruitgaan door een korting van 15 procent. Voor 16- en 17- jarigen en voor 21- en 22-jarigen zouden de verlagingen minder zijn. De organisatie wijst erop dat er te grote verschillen zullen gaan be staan in deze lonen. Gevreesd wordt dat werkgevers straks de voorkeur zullen geven aan jonge ren beneden de 21 jaar, omdat die goedkoper zijn. 22 PAGINA'S Generaal Rogers Oproep NAVO- chef verrassend Thatcher wil val van pond remmen PAGINA 9 Jan Soldaat niet meer zo radicaal PAGINA 15 Honderden banen weg in havenbedrijf PAGINA 19 AMSTERDAM (GPD) - Het Bijen korf-concern heeft slechts kans van overleven wanneer het de Maxis-vestigingen in Arnhem en Ede sluit, en het een groot aantal winkels van de hand zou weten te doen. Daar zou ook de Bijen korf in Eindhoven bij kunnen zijn. Bovendien zou een Hema in Arnhem dicht moeten. Voor om en nabij 4000 werknemers wordt de toekomst door de reorgani satie onzeker. De operatie wordt aanbevolen in een rapport dat de organisatiead viseurs van McKinsey over Ko ninklijke Bijenkorf Beheer en haar werkmaatschappijen heb ben uitgebracht. KBB zou Perry Sport in zijn geheel moeten zien te verkopen. Het zal echter de vraag zijn of alle 450 personeels leden een overstap kunnen mee maken. Dat zal ook het geval zijn met andere ondernemingen die uit het concernverband zouden moeten verdwijnen. KBB zou ook zo snel mogelijk af moeten van Macks, een 98 win kels tellende keten in de Ver enigde Staten. Voor afstoting ko men ook de drie vestigingen van „De Bijenkorf Wonen" in Arn hem, Haarlem en Utrecht in aan merking. Hier gaat het om 250 ar beidsplaatsen, waarbij het, door- Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel of sneeuw. Mini mumtemperatuur omstreeks 3 graden. Middagtemperatuur ongeveer 5 gra den. Matige, aan de kust krachtige noordwestenwind. 15 januari 1983 Zon op: 8.42 uur, zon onder: 16.57 uur Maan op: 9.45 uur, maan onder: 18.05 dat op veel plaatsen i deeltijd één baan bezetten, om veel meer mensen gaat. Van de Hema zouden (naast slui ting van een winkel in Arnhem) vijf eigen vestigingen moeten worden overgedaan aan gegadig den die er op franchise-basis mee verder willen gaan: volgens de Hema-formule, maar voor reke ning en risico van de 'zetbaas'. Voor deze vorm zou ook moeten worden gekozen ten aanzien van 14 Praxis-zaken (doe-het-zelf). Het gaat hierbij, gerekend naar volle-tijdbanen, om 180 arbeids plaatsen. Sluiting van Maxis in Arnhem en Ede zou op een ver lies van 450 arbeidsplaatsen ko men te staan. Omdat ook hier veel arbeidsplaatsen in deeltijd worden vervuld, ligt het aantal mensen dat erbij betrokken is veel hoger. Doelmatiger inzet van personeel en andere reorganisaties zouden in het eigenlijke Bijenkorfbedrijf en in de verschillende andere on derdelen honderden arbeids plaatsen gaan kosten. Zo zou een reorganisatie van de verkoopor ganisatie van de Hema ruim 400 banen kosten. In de adviezen van McKinsey wordt (al dan niet tijdelijk) af schaffen van de per jaar 20 mil joen gulden kostende kerstgrati ficatie voorgesteld. Er zou stren ger op autokostenvergoedingen moeten worden gelet, voorkeur aan (goedkopere) jongeren moe ten worden gegeven bij het aan stellen van nieuw personeel; nieuwe mensen zouden boven dien moeten beginnen op een sa laris dat op het niveau van het wettelijk minimumloon ligt. Het plan biedt volgens McKinsey uitzicht op een structureel her stel, waarmee bovendien nieuw kapitaal ter beschikking komt voor de noodzakelijke verster king van de financiële structuur en voor vermindering van de rentekosten tot het moment waarop er weer winst wordt ge maakt. Overheidssteun lijkt McKinsey gerechtvaardigd, „ge zien het belang van de Bijenkorf voor de grote binnensteden". procent op de minimumjeugdlo nen zou een bedrag van 250 mil joen opleveren. In een Tweede Kamerdebat van december heeft minister De Koning (sociale za ken) ook gesproken over een „verlaging in de orde van grootte van 10 procent". Volgens het ministerie wordt over deze zaak nu een adviesaanvraag aan de Stichting van de Arbeid opgesteld. Dit overlegorgaan van werkgevers en werknemers zou dan ook nader moeten bezien hoe de vrijkomende middelen moeten worden besteed. De ver laging komt ook aan de orde in de zogenaamde werkgelegen- heidsnotitie, die De Koning de Kamer heeft toegezegd. Dit stuk komt mogelijk aan het einde van deze maand. DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (visserij) heeft toestem ming gegeven om in de wateren ten westen van Schotland op ha ring te gaan vissen. Dit besluit past in het kader van de nationa le visserij maatregelen die sinds 1 januari gelden doordat Dene marken de totstandkoming van een visserijbeleid voor de gehele EG dwarsboomt. Het departe ment heeft dit gisteren meege deeld. Het besluit is geldig tot uiterlijk 31 december van dit jaar. Als de EG voor die datum alsnog tot een ge meenschappelijk beleid komt, vervalt het eveneens. Braks heeft juist het gebied bij Schotland aangewezen, omdat daar nu hoofdzakelijk op makreel wordt Door de week geen tijd? U kunt bij ons ook op zaterdag te recht tussen 10.00 en 14.00 uur. breestraat 106 leiden tel. 071-121645 buiten kantooruren tel. 01751-18825. gevist. Gevangen haring zou overboord moeten worden gezet en dat wil de minister voorko men. (Van één onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE Een zestienja rige Hazerswoudse scholiere is op klaarlichte dag in Leiden ont voerd cn daarna op het industrie terrein Grote Polder in Zoeter- woude meermalen verkracht. Dat heeft de rijkspolitie vanoch tend bekend gemaakt. Het meisje liep afgelopen woens dag om vier uur op de Leidse Koorevaarstraat ter hoogte van een parkeerplaats. Zij werd daar door drie mannen in een auto ge sleurd en meegenomen naar Zoeterwoude, waar de verkrach tingen plaatsvonden. De drie mannen, tegen de twintig jaar, zijn nog niet gepakt. Het meisje werd na de verkrachting uit de auto gezet. De rijkspolitie kon vanochtend nog geen nadere me dedelingen doen. Getuigen van het voorval wordt verzocht con tact op te nemen met de rijkspo litie in Hazerswoude, tel: 01714-9003 Het allesbehalve onver wachte ontslag van Eu gene Roslow heeft de onderhandelingen tus sen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie over weder zijdse wapenvermmdenng in een kri tiek stadium gebracht Luttele weken voor de hervatting van het Geneefse overleg over de vermin dering van strategische kernwapens (Start), is hel ontbreken van een evenwichtige Amenkaanse strategie een onfortuinlijke positie Hoe twee slachtig de benadenng van de Amen- kanen in Genève ook was, met Ros tow als belangrijkste onderhandelaar was er in elk geval ruimte voor de illu sie van een Amenkaanse bereidheid tot een compromis, zowel wat betreft een vermindering van het aantal in tercontinentale raketten, als de kern wapens voor de middellange afstand De vervanging van Rostow door de even onervaren als kleurloze Adel man neemt veel van de laatste hoop op resultaat weg. Curieus is in dit verband dat Rostow hetzelfde lot treft als zijn voorganger Paul Wamke, de democraat, die na een indrukwekkende lobby van een door Rostow aangevoerde groep conservatieve republikeinen het vekJ moest ruimen. Nu is het dan de beurt aan Rostow zelf. de grote bestnjder van de Salt-akkoorden. de cnticaster van de ontspanmngspolitiek van Ni xon en Carter, maar niettegenstaan de dat. ook de man die met aHe. een conservatief passende reserves ge loofde in het Geneefse gesprek. De ultra-rechtse republikeinen aan wie Reagan zo zeer zijn presidentschap te danken heeft, ging dat te ver Het vertrek van Rostow kan moeilijk an ders worden opgevat als een over winning van de harde lijn, van een po litieke koers die in elk geval in dit sta dium van geen dialoog wil weten. Eens te meer blijkt in welk moeilijk par ket de Westerse bondgenoten zich bevinden. Op de onderhandelingen in Genève heeft Europa immers hoege naamd geen invloed Maar het uitblij ven van een compromis, maakt de plaatsing van de 572 omstreden nieu we kernraketten in Europa welhaast tot een voldongen feit. De abrupte weigering van het kabinet om de brug-tunnel over de Wester schelde in uitvoering te nemen, heeft bij de provincie Zeeland niet zonder redenen grote verontwaardiging ge wekt. Al jarenlang pendelen de Zeeuwen naar Den Haag om de vaste oeververbin ding naar Zeeuws-Vlaanderen door 's rijks fmancièle sluizen te kunnen loodsen. Steeds opnieuw stuitten ze daarbij op een weifelende rijksover heid - in casu de ambtenaren van Fi nancien - die het 900 miljoen vergen de project voortdurend op de lange baan probeerde te schuiven Toen er eindelijk onder het kabinet-Van Agt II een pnnape-akkoord werd bereikt, leek niets meer de vaste oeververbin ding in de weg te staan Dat het huidige kabinet nu met het oog op s njks slechte fmancièle situatie de brug-tunnel afwijst, is niet onbe- grijpelijk Maar het is de vraag of de voors en tegens daarbij wel zorgvul dig tegen elkaar zijn afgewogen De prognoses over een dalend ver keersaanbod lijken er met enige krampachtigheid te zijn bijgesleept Bovendien is de vrees voor een lang durige looptijd van de nu aan de gang zijnde beroepsprocedures tegen de brug-tunnel nogal discutabel Als het geld voor het project er met is. moet het niet worden uitgevoerd Maar dat hoeft er niet toe te leiden dat de brug- tunnel. mede gelet op de werkgele genheidseffecten ervan, definitief van tafel verdwijnt. Voetbal afgelast LEIDEN - In de afdeling Leiden van de KNVB zijn alle u risirij den voor zaterdag afgelast. MANNENMODE T/M MAAT 70 DAMESMODE T/M MAAT 60 IHGROTEMATIM Taatedam 6-8-12 - Badcentrum - Katwijk aan Zee Telefoon 01718-14072 v PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De militaire machtheb bers in Suriname hebben ex-pre sident Chin A Sen via het consu laat in Amsterdam laten weten dat de diplomatiek paspoorten van hem en zijn vrouw worden ingetrokken, zo is uit betrouwba re bronnen vernomen. Paramaribo zou deze stap hebben gedaan uit ongenoegen over de activiteiten van Chin A Sen als voorzitter van de raad voor de bevrijding van Suriname. Chin A Sen heeft vooralsnog ge weigerd de paspoorten in te leve ren, omdat Paramaribo niet de juiste wegen heeft bewandeld om de paspoorten in te nemen. Hij zou bereid zijn het paspoort (dat staatseigendom is) af te ge ven als Paramaribo de juiste we gen bewandelL Chin A Sen be- schikt nog over een verlopen ge woon Surinaams paspoort. (zie verder pagina 9) Hogere autokosten DEN HAAG (GPD) - Om de (men- ciering van wegenaanleg en on derhoud veilig te stellen wil het CDA de zogenaamde opcenten op de motorrijtuigenbelasting jaarlijks verhogen. Op de minis teries van verkeer en waterstaat en financiën wordt deze moge lijkheid onderzocht. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft al eerder be kend gemaakt dat het kabinet de autokosten wil optrekken Daar bij speelt ook een rol dat eerdere plannen om tolheffingen in te voeren van de baan zijn. Obon-^1 -N,euvrt stuur mi uw krant war wakan op proat voor f 9.50 Daarna baak* Notaar mq voor een kwartaalabonnamant (t 81.25) Vóór hat abonnamant mgaat. ontvang da krant twea wakan grabs 'f| LAND LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1