'Koop Flora verschaft bedrijf werk' Voortgang in woningbouw niet meer te garanderen Boskoopse houtakkers dreigen te verdwijnen C De Raad over aankoop oude veiling: Gedeputeerde J. Borgman: Bromfietser botst tegen vrachtwagen Amstelveste kon niet snel genoeg over koop Flora beslissen VRIJDAG 14 JANUARI 1983 Het oude veilingcomplex van Flora is in principe ver kocht aan bouwbedrijf De Raad ia Noord wijk. Alleen de leden moeten nog bun goed keuring geven aan de verkoop waarmee een bedrag van aebt miljoen is gemoeid. Streek RIJNSBURG De Noordwijkse bouwonderneming De Raad heeft de oude veiling Flora min of meer uit "nood" gekocht. Dit zegt L.H. de Raad, directeur van het bouwbedrijf. Bij het bedrijf werken ongeveer 100 mensen en die wil De Raad in deze economisch moeilijke tijd "aan de gang houden". De bouwondernemer wil 125 pre mie-B koopwoningen op het ter rein bouwen, bestemd voor in woners uit de Leidse regio. Voorts wil De Raad een groot ge deelte van de veilinghallen op knappen en verhuren aan bedrij ven. Het bestemmingsplan - waarin is vastgelegd wat wel en niet op het terrein mag worden gebouwd en dat eind vorig jaar door de Rijnsburgse raad is vast gesteld - laat dit toe. Het opknappen van de veilinghal len gaat ongeveer één miljoen gulden kosten, schat De Raad. De oudste veilinghallen, die in een minder goede staat verkeren, zullen waarschijnlijk worden ge sloopt. De koop van acht miljoen gulden is de grootste die het bedrijf ooit heeft afgesloten. De Raad noemt het een gok. "Als ik zie dat er bij voorbeeld in Noord-Holland soms een derde tot de helft van de bedrijfsruimten leeg staat, dan vraag ik me af of er wel zo veel belangstelling is voor be drijfsgebouwen, zegt hij. "Nu zit ten we hier wel in de randstad, maar toch...". Nieuwkoper krijgt 500 boete voor keelknijpen Den HAAG/NIEUWKOOP - Een week voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 500 gulden. Die straf leg de het Haagse gerechtshof gisteren op aan de 57-jarige Nieuwkoper J.H. die terecht stond omdat hij in een Al- phense lederwarenzaak een verkoopster bij de keel had vastgepakt en/of dichtgekne pen. De ruzie was ontstaan omdat H. het niet eens was met een hem gepresenteerde reke ning van 27,50 voor de repa ratie van een koffer. De recht bank had de Nieuwkoper veroordeeld tot één week on voorwaardelijke gevangenis straf en een boete van 300 gulden. Omdat H. het niet eens was met de term 'mis handeling' - hij had zich wil len beschermen, aldus zijn redenering - was hij in hoger beroep gegaan bij het hof. DEN HAAG - Gedeputeerde drs. J. Borgman kan niet garanderen dat het gestaag voortgaan van nieuwbouw in de provincie in de komende jaren wel zal lukken. Het lid van het dagelijks bestuur van de provincie, dat onder meer is belast met het streekplan Zuid-Holland-West zegt dat het een "ramp zal worden voor een groot aantal gemeenten als dat niet doorgaat". BOSKOOP Een Boskoopse bromfietser is gistermiddag om streeks 17.50 uur tegen een op de Zuidkade in Boskoop geparkeer de vrachtwagencombinatie ge botst. Hoewel de vrachtwagen volgens de politie voldoende was verlicht kon de jongeman, die op een zwaar opgevoerde brommer reed het gevaarte niet ontwijken. Met een zware hersenschudding en kneuzingen aan hals een romp is de jongeman in het Bleu- landziekenhuis in Gouda opge nomen. Gedeputeerde staten sturen dan ook een brief naar de staatssecre taris van volkshuisvesting. Daar in zal de bewindsman worden verzocht met een meeijarenplan voor de gesubsidieerde woning bouw op tafel te komen. "Als wij die duidelijkheid krijgen, dan kunnen we de gemeenten in de provincie ook meer duidelijk heid geven". Dit zegt Borgman in een eerste reactie op de verdeling van de gesubsidieerde woningen voor dit jaar in Zuid-Holland. Giste ren maakte het ministerie van volkshuisvesting de cijfers be kend. Over het algemeen kregen de betrokken gemeenten slechts de helft van het aantal woningen toegewezen waarom ze hadden gevraagd. De reacties van de gemeenten wa ren negatief over de aantallen woningen die werden toegewe zen. Met name Hillegom noemde de ontwikkelingen "rampzalig". Volgens Borgman mag het ge meentebestuur van het bollen- dorp "helemaal niet klagen. Ik wil heel nadrukkelijk zeggen, dat wat ze hebben gekregen lang niet slecht is". Meer was volgens hem niet moge lijk. "Het is zelfs nog maar te ho pen dat de staatssecretrais van volkshuisvesting volgend jaar niet nog minder woningen aan deze provincie zal toewijzen. Want als gaat gebeuren wat de bewindsman drie weken terug heeft aangekondigd wordt er in de toekomst meer aandacht aan de oostelijke provincies ge schonken. En als dat gebeurt, zit ten we hier pas goed klem". Over het verdelen van de armoede zegt Borgman dat je dat nooit goed kunt doen, "wantje hebt te kort. We hebben per gemeente gekeken wat er nodig was en wat dit jaar kon gebeuren. We heb ben bijvoorbeeld 115 woningen aan Voorhout toegwezen. Dat is minder dan waarom is gevraagd, maar er kan dit jaar in ieder geval heel voorzichtig worden begon nen met de bouw". Over zijn uitlatingen vorige week aan het adres van Sassenheim, dat daar onverantwoordelijk grond voor woningbouw zou zijn aangekocht, zegt Borgmen: "Vanmiddag is daar een gesprek over met wethouder E. Keijser". Borgman ging verder niet in op het "overantwoorde aankoopbe leid van Sassenheim". De Sassenheimse wethouder vroeg Borgman vanmiddag onder meer naar de "continuïteit van de bouwstroom", waarop Borg man het inmiddels bekende ant woord heeft gegeven. Gedeputeerde drs. J. Borgman: "Meerjarenplan vragen zodat gemeenten meer inzicht krijgen". BOSKOOP - Een uniek na tuur- en landschapsele ment dat alleen maar in Boskoop voorkomt, de houtakker, dreigt te ver dwijnen. Vanwege de ver anderingen in de boom kwekerij in de afgelopen decennia is -de noodzaak om deze hout- of windak- kers in stand te houden niet lange aanwezig. Om de verdwijning van de houtakkers tegen te gaan is onlangs door vrijwilli gers een werkgroep opge richt, die in samenwer king met de stichting Na tuur- en landschapsbe heer Zuid-Holland (NLB) wil proberen dit typisch Boskoopse naturele te be houden. Een houtakjeer is een lange, smalle strook grond met een dubbele ry beplanting, meest hakhout, dje is omgeven door een sloot. Deze akkers werd tot de jaarwisseüng aangelegd aan de westzijde van de bedrijven om de boon,kwekt rijen te bestermen tegen de vaak harde westenwind. Deze wind- kering was vooral nodig in de tijd dat er veel fruitteelt in Bos koop was, omdat deze gewassen nogal gevoelig zijn. Bovendien was de kweker op deze manier altijd verzekerd van voldoende hakthout, dat werd gebruikt als brandstof, bcschoeiings- en bouwmateriaal. Door de verschuiving van de fruit boomteelt naar de sierteelt is de noodzaak van de houtakkers in de afgelopen tientallen jaren ge leidelijk aan minder geworden. Zo werd het hakhout door onder meer azobé verdrongen als be- schoeiingsmatenaal, terwijl de functie als brandstof ook sterk verminderde. Omdat de kwekers de houtakkers niet meer nodig hadden verloren deze hun oor spronkelijke karakter en worden daarom nu gebruikt voor het storten van (tuin)afval. De wind- keringen werden ook niet meer goed onderhouden. De voornaamste bedreiging van de akkers vormt echter het dempen van de sloten ernaat, omdat het daardoor niet langer een "ei land" vormt de houtakker lang zaam maar zeker verdwijnt. Be halve een natuur- en landschap pelijke verarming betekent de verdwijning ervan voor Boskoop ook een verlies van een cultu- reel-historisch element. En het verlies an èen stukje boomkwe kerijgeschiedenis is wellicht nog het belangrijkste voor deze ge meente. Werkgroep Na een scriptie van K. van der Kooy over de houtakkers raakt de NLB geïnteresseerd in de houtakkers en lieten deze na tuurbeschermers Anneke van Veen een onderzoek instellen naar alle nog in Boskoop voorko mende houtakkers. Uit haar on derzoek bleek dat er op dit mo ment nog 93 houtakkers te her kennen zijn met een totale lengte van 22 kilometer. Dit aantal betekent dat er nog geen reden tot grote verontrusting is, maar wei zijn grote veiscuwtrii ui kwaliteit en samenstelling gesig naleerd. Ook constateerde Van Veen dat de totale lengte van de akkers inmiddels is gehalveerd. Volgens het onderzoek wordt op dertig procent van de akkers tuinvuil gestort, terwijl op één- tiende van de akkers ook ge- Goede deal Op het oude Flora-terrein mag 5000 vierkante meter kantoorruimte worden gebouwd. Of dit ook in derdaad wordt gerealiseerd, zegt De Raad nog niet precies te we ten. "Eerst gaan we de woningen bouwen en dan zien we wel ver der. Misschien is de gemeente bereid om samen met ons te kij ken wat er verder kan worden gebouwd op het terrein", aldus de Noordwgkse bouwonderne- door Wim Wegman De Raad zegt overigens dat de koop "een goede deal" is ge weest. Hij wil soortgelijke wo ningen bouwen als in de naastge legen wijk Frederiksoord. Een belangrijk punt is volgens hem dat alle wijkvoorzieningen, zoals scholen en winkels, al aanwezig zijn in de buurt De verkoop aan De Raad is verras send te noemen. Tijdens de laat ste ledenvergadering - eind de cember vertelde de toenmalige voorzitter Jac. Vianen dat het be stuur nog steeds in onderhande ling was met de projectontwik kelaar Amstelveste bv uit Lely stad. Amstelveste verlangde van het be stuur echter drie maanden tijd om naar beleggers te zoeken. De Raad heeft geen verdere voor waarden aan zijn bod gekoppeld. Als de leden van de veiling tij dens de vergadering van 28 ja nuari akkoord gaan met de ver koop, kan de oude veiling met een worden overgedragen. De onderhandelingen tussen het veilingbestuur en de bouwon dernemer zijn ongeveer drie maanden geleden begonnen. Het levert volgens de Noordwijkse bouwer weinig problemen op om acht miljoen gulden op tafel te leggen. Het geld komt voor een deel uit het eigen kapitaal van het bedrijf en voor de rest uit le ningen, aldus De Raad. Gunstiger Het bestuur van de veiling Flora is bijzonder verheugd over de ver koop van de oude veiling. Ook al is het bestuur aanvankelijk uit gegaan van een opbrengst van 15 mihoen gulden voor de oude vei ling. T. Langerak, secretaris van het be stuur van de veiling: "Vroeger hadden we de verwachting wat meer voor de oude veiling te krij- gén. In dat licht valt het bod na tuurlijk tegen. Maar we moeten reëel blijven, gezien de economi sche toestand. En dan kunnen we content zijn met acht miljoen gulden", aldus Langerak. Hij wil niet kwijt of het bod van De Raad hoger was dan het bod van Amstelveste. Ook wil hij niet zeggen of het feit dat De Raad geen verdere voorwaarden heeft gesteld mogelijk de doorslag kan hebben gegeven. "Het bod van De Raad was gewoon gunstiger", aldus Langerak. Over de kredietwaardigheid van De Raad bestaat bij Flora geen enkele twijfel. "Dat is allemaal dik in orde", zegt Langerak. Besparing De verkoop bespaart Flora ander half miljoen gulden per jaar aan renteverlies, onderhoud, bcwa king en verzekeringspremies voor de oude veiling. Het verlies dat de veiling in 1981 en de eerste helft van 1982 heeft geleden is volgens het bestuur veroorzaakt door het uitblijven van de ver koop van de oude veilinghallen. Doordat de veiling eerder van de hand kan worden gedaan dan het bestuur heeft verwacht, maakt de veiling dit jaar mogelijk een grotere winst dan eerst was voor speld. Het bestuur verwachtte dat de vei ling dit jaar, afhankelijk van de omzetstgging, tussen de zeven ton en anderhalf miljoen gulden winst maakt Het bestuur was daarbg van de veronderstelling uitgegaan dat de veiling voor 1 juli zou zijn verkocht Zoals het er nu naar uitziet wordt de oude veiling voor 1 februari verkocht. De verkoop heeft voor de veiling ook nog een ander voordeel. Het bestuur heeft namelgk met de le den afgesproken de veiling pas uit te breiden als het oude com plex is verkocht Het bestuur wil 10.000 vierkante meter koperts accommodatie bijbouwen en dc gekoelde neerzetruimte uitbrei den om de groeiende stroom kwekers en handelaren naar de veiling op te vangen. Proefboring naar olie in Noordwijk NOORDWIJK - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) is van plan om in september aan de L^eweg in Noordwijk een proef boring te verrichten naar olie. Volgens Th Verhoeff, hoofd ex terne betrekkingen van de NAM, heeft de maatsevhappij aanwij zingen dat er in het gebied ge steenten aanwezig zijn waar zich aardolie zou kunnen bevinden. Volgens hem wil dit echter niet zeggen dat er ook daadwerkelgk olie zal worden gevonden. "Bij boringen op het land wordt er doorgaans maar eens in de vgf keer olie aangetroffen. En zelfs dan is het nog maar de vraag of het de moeite loont om de obe te winnen", aldus Verhoeff. Een eerdere proefboring van de NAM in Noordwijk heeft geen resultaten opgeleverd. woon vuil terechtkomt. Bij één vijfde is de beplanting, die vooral uit elzen, iepen, wilgen en essen bestaat, voor de helft verdwenen zodat nog slechts de helft van de akkers intact is. "Ongeveer vijf tig procent ziet er nog wel aardig uit", aldus de onderzoekster. Steun Tijdens een onlangs gehouden commissievergadering openbare werken heeft NLB-medewerker Van den Dool een pleidooi ge houden voor een aktief gemeen tebeleid om de houtakkers te redden. Behalve ondersteuning van de Werkgroep Boskoopse houtakkers vroeg Van den Dool de houtakkers ook op te nemen in bestemmingsplannen omdat deze nu officieel "zonder status" zijn Progressie! boskoop-raadslid Houterman zag wel iets in dit idee, maar wethouder Geursen stelde zich aanmerkelijk terug houdender op. Hij zei de houtak kers niet te willen "onderschof felen", maar aan de andere kant "ook geen algemeen belang (het behoud van houtakkers) op dc schouders van particuhercn (de boomkwekers) te willen leggen "Het is beter te overwegen of hier een taak voor de overheid Ugt", aldus Geursen. RIJNSBURGALELYSTAD - De projectontwikkelaar Amstelves te bv heeft te weinig tijd gehad om een weloverwogen beslis sing te nemen over de aankoop van het oude Floraterrein. Dit valt op te maken uit de woorden van D.A. Regenboog, de woordvoerder van het bedrijf. Regenboog zegt dat er overeenstemming was tussen het veiling- bestuur en Amstelveste over de prijs van de oude veiling Flo ra. De veiling Is echter niet akkoord gegaan met het verzoek van Amstelveste om drie maanden bedenktijd te krijgen om naar beleggers te zoeken, aldus Regenboog "Enkele dagen geleden verklaarde het veilingbestuur dat het een aantrekkelijker bod had gekregen. Gezien de goede ver standhouding gunde het bestuur ons twee dagen de tijd om een beslissing te nemen. Binnen twee dagen tijd kunnen we echter niet de raad van commissarissen bijeen roepen om een beslissing te nemen", zegt Regenboog. "Als we van tevoren hadden geweten dat we zo weinig tijd zou den krijgen, hadden we in december waarschijnlijk een ande re koers gevaren", meent hij. Het veilingbestuur voelt er niets voor om in te gaan op details van het bod van Amstelveste. "We hebben het bod van De Raad geaccepteerd en dan lijkt het ons niet Juist om verder uit te wijden over de andere offerte", zegt T. Langerak, de secreta ris van het bestuur. "Amstelveste Is gewoon niet in staat ge bleken haar bod aantrekkelijker te maken", vindt hij. Motorrijder gewond in Voorhout VOORHOUT - Een 21 jange mo torrijder uit Voorhout ts gister middag bij een aanrgding in zgn woonplaats ernsUg gewond ge raakt De motorrgder kwam op dc Jacoba van Beieren weg in botsing met een auto, bestuurd door een 53 jarige Sassenheimer Het ongeluk gebeurde, volgens de politic, toen dc automobilist linksaf sloeg Hierbg kwam de motorrgder die uit de tegenover gestelde nchting kwam tegen de auto terecht. Volgens de politiewoordvoerder werd de Voorhouter met ver- moedehjk gebroken ribben, een beschadigde long en een lichte hersenschudding naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17