"Touwtjes niet laten vieren Nieuwe lichting hoopvol van start interesse amateurs voor Tour Scylla heeft uitzicht op titels Amersfoort definitief van de baan Schaken allespolitiek niets Hogewoning stopt bij RB Vermeulen: vier duels Gebrek aan Tennisploeg vonnist Denen PARIJS (GPD) - Het opzienba rende plan van de Tour de France-directie om dit jaar voor het eerst een Ronde te rij den met amateurrenners be gint steeds meer aan kracht in te boeten. Na alle bombarie waarmee koersdirecteur Fe lix Levitan de wereld kond deed van de eerste „open" Tour de France blijken er zich slechts twee landen offi cieel gemeld te hebben: Portu gal en Columbia. Die schamele balans kwam aan het licht tijdens een bijeen komst in Parijs waar de jaar lijkse werkvergadering met ploegleiders werd gehouden. Behalve Columbia (van welk Idnd de woordvoerder mee deelde dat Luis Ocana is aan geworven als gelegenheids ploegleider) en Portugal ble ken er geen amateurploegen aangemeld, maar Levitan hield zich groot. Hij maakte melding van nog lopende on derhandelingen met Rusland en Polen en herinnerde nog maals aan de kans op een ge mengd Scandinavische ploeg. Het diende als bliksemaflei der voor het opvallende ge brek aan interesse bij met na me de Oosteuropese wieier- landen. Aanvankelijk ging Levitan uit van deelname van „een stuk of tien" ama teurploegen; in het najaar sprak hij van „ongeveer zes" en thans wordt uitgegaan van hooguit vier. GORINCHEM (ANP) De nieuwe lichting van het Nederlandse vertegenwoordigende tennis is het gevecht om de verloren gegane plaats in de eerste divisie van het toernooi om de koningsbeker hoopvol begonnen. In Gorinchem werd gisteravond na de enkel spelen reeds het favoriete Denemarken op een niet meer in te halen achterstand van 2-0 gezet. Huub van Boeckel won in een moeizame opening met 7-6 (8-6), 6-3 van Steen Dannis- gaard, waarna Michiel Schapers in een regelrechte strafexpeditie de enig overgeblevene van het reguliere Deense team, Michael Mortensen, met 6—1, 6-2 vonnis te. De 4—6, 6-1, 6-3 zege in het dubbel betekende uiteindelijk maximale winst: 3-0. Denemarken was natuurlijk ge- Huub van Boeckel had veel te stellen met de 19-jarige Deen Dannisgaard, mc (8-6), 6—3 zege deel aan het overwinningsfeestje van de Nederlandse ploeg op Denemarken. uiteindelijk met een 7—6 LEIDEN - In tafeltennisland wordt in het komende weekeinde de bel voor de tweede ronde geluid. Voorheen werden in deze competitie de hoofdprijzen verdeeld, maar met ingang van seizoen '82-'83 maakte de NTTB ook van de hersfttitel een gewilde lekkernij. De heren van Scylla peuzelden de door de bond voorgezette spijzen als eerste op. Volkomen onver wacht plaatste het Leidse viertal zich voor het extra duel om het landskampioenschap. Een strijd die met de winnaar van de voor jaarscompetitie wordt beslecht. De damesafdeling van de ping- pongvereniging moet volgens trainer Theo Bakker in staat zijn de al twee jaar achtereen behaal de landstitel te prolongeren. "Dat moet kunnen, ze hebben er h/. team voor". Sandra de Kruiff: agressie vereist AMERSFOORT (GPD) - De naam SC Amersfoort kan nu definitief geschrapt worden uit het betaalde voetbal. Gisteravond besloot de ad vocaat van de eerste divisie club, mr. Van Zelm, bet ho ger beroep tegen bet twee weken geleden uitgesproken faillissement in te trekken. Nadat eerder de fiscus - samen met de BVG de aanvrager van bet faillissement - geen enkel heil zag in nieuwe voorstellen van de club spraken zich woensdag ook zes contractspelers uit over de zinloosheid van een hoger beroep bij het hooggerechts hof in Amsterdam. De spe lers Kraak, Peters, Vlugt, Van Zanten, Van de Meer en Gruters stuurden een tele gram naar de hoofdstad waarin gewag werd ge maakt van hun mening. Volgens SC Amersfoort-voor- zitter Joop Bakkenes was daarmee de laatste strohalm geknakt. „De halsstarrige houding van de ontvanger en het gedrag van een zestal spelers doen ons nu defini tief de das om. Onbegrijpe lijk, want de voetballers zijn dit seizoen tot eind decem ber, dankzij een sponsor, geen cent tekort geschoten. Stank voor dank dus". De coach had ongetwijfeld uitspra ken van andere strekking gebe zigd, als Sandra de Kruiff de draad weer niet had opgepakt. Anderhalf jaar lang kwam zij zeer onregelmatig in de nationale competitie uit omdat zij ener zijds iedereen van de tafel mepte en anderzijds de NTTB onder druk wilde zetten. De storm over dispensatieweigering is nog niet geluwd. "Ze heeft natuurlijk mentale klappen opgelopen", verwoordt Theo Bakker de hui dige situatie van Sandra de Kruiff, die overigens alle pers media voorlopig niet van dienst wil zijn. "Om even op adem te komen en in alle rust te pingpon gen", aldus de 23 jarige kleuter leidster. "En dat is nodig", oordeelt Theo Bakker, "want Sandra moet in deze competitie presteren om een plaats in het Nederlands team te bemachtigen. Als ze had geweigerd om in de damescom petitie te spelen, dan had ze de wereldkampioenschappen in To kio wel kunnen vergeten. Nu moet ze met Ellen Bakker en Miijam Kloppenburg vechten voor twee plaatsen, want ik neem aan dat de keuze voor Ste- phine van Gennip en Bettine Vriesekoop vaststaat. Dat legt een druk op haar schouders. Ik ben benieuwd hoe Sandra zich daar doorheen slaat. Haar spelty pe vereist agressie. Dat zal ze moeten opbrengen. De partij te gen Avanti zal meteen een graad meter zijn". Met een ouderwetse Sandra de Kruiff en Stephine van Gennip heeft Scylla inderdaad uitzicht op de begeerde landstitel. Ste phine van Gennip ontwikkelde zich de laatste seizoen uitste kend en incasseerde als voorlopi ge bekroning de Limburg Cou pe. Marian Kantebeen en Ma rianne van der Vliet worden wis selend als derde vrouw opge steld. Sophia Vaalburg, die in de eerste helft van het seizoen nog een aantal partijen in de hoofd macht speelde, acteert nu bij de reserves. Verbazen Hoewel hij vorig jaar enigszins was geschrokken van zijn teksten ("Scylla is niet sterk genoeg voor een titel") zal het Theo Bakker "weer verbazen" als zijn viertal goed presteert. "Zoals de zaken door Rob Onderwater er momenteel voorstaan, ver wacht ik er niet zoveel van. We moeten het voorlopig stellen zonder Hans Lingen. Hij heeft last van een schouderblessure en het is nog onzeker wanneer hij weer beschikbaar is. Het ziet er vrij ernstig uit, want hij moet ge regeld gecontroleerd worden in het ziekenhuis". Ook over de toekomst van Anne Vlieg is Bakker niet gerust. "An ne heeft voor de tienkamp flinke klappen moeten incasseren. Hij wilde goed presteren bij de strijd om de NTTB Cup om aanspraak te maken op Oranje. Dat ging dus falikant de mist in, hij moest na twee partijen al ziek opgeven. Het is de vraag hoever hij nu her steld is. Net als alle pingpongers is ook Anne mentaal kwetsbaar, hij heeft momenteel weinig zelf vertrouwen. Maar het kan na tuurlijk snel verkeren. Ik ben blij met Valkenwaard als eerste te genstander. Dan kunnen de jon gens meteen laten zien wat ze waard zijn". Van Patrick Swier worden geen wonderen verwacht. "Dat komt omdat hij de laatste tijd minder heeft getraind", vindt Bakker. "Patrick heeft het punt van be zinning bereikt. Zowel maat schappelijk als op het gebied van tafeltennissen. Nu behoort hij bij de subtop van Nederland. Als hij anderhalf jaar op z'n zwakke kanten traint, kan hij een natio nale topspeler worden". De verrassing van de herfstcompe- titie was Sjoerd Meijer. Omdat hij pas van speltype was veran derd, werden juist van de Leidse benjamin weinig prestaties ver wacht. Maar Meijer verbaasde vriend en vijand en mede door zijn inbreng mocht Scylla het succes inhaleren. "Omdat hij in het examenjaar zit van het gym nasium, heeft Sjoerd minder tijd om te trainen. Hij speelt nog steeds aardig, niet minder dan vorig jaar". Nog even, dan luidt de bel voor de tweede ronde. "Het zou onver standig zijn als we de touwtjes wat laten vieren omdat we al ge kwalificeerd zijn voor dat kam pioensduel", besluit Bakker. "We willen gewoon elke wed strijd Tweede-Kamerlid. Ed van Thijn tijdens de openingsplechtigheid t Victor Kortsjnoi. Over schaken, ongetwijfeld ook over politiek. i het Hoogoventoernooi m debat met BEVERWIJK - "De tweede donderdag van januari ver dringt de derde dinsdag van september", stelde tweede kamerlid Ed van Thijn gister middag bij de officiële ope ning van het 45ste Hoogo- venstoernooi. "Politiek is niets, schaken is alles", maar uit wat volgde bleek dat de stelling van Van Thijn als zouden "schaken en politiek niets met elkaar te maken hebben" zelfs voor dit schaakevenement niet op gaat. Het wordt een toernooi zonder Sowjet-Russen omdat Victor Kortsjnoi meedoet. Een officieel protest van de KNSB tegen terugtrekking van de Russen, is nog altijd bij de wereldschaakbond in behandeling. Kortsjnoi geldt als de grote trekpleister, ondanks het feit dat hij op de internationale ranglijst is gepasseerd door Andersson en Timman. Bij RCL - Nieuw Lekkerland In voetbaltermen heet deze confrontatie een 'vierpuntenduel'. Dat betekent dat beide ploegen voor de twee wedstrijdpunten zeker twee keer zoveel energie opwekken en in de strijd gooien. Deze energieke krachtmeting begint om 14.30 uur. Advertentie aangeboden door Aannemersbedrijf: Noorlander Bouw. Van de Valk Boumanweg 178 teL 899321, Leiderdorp. de loting trof de bijgelovige grootmeester het overigens niet. Hij trok nummer dertien en begint vandaag met zwart tegen de Hongaar Ribli, net als Kortsjnoi zelf kandidaat voor het uitdagerschap van wereldkampioen Karpov. De Nederlander Genna Soson- ko moet wegens griep ver stek laten gaan op het Hoogo- venstoernooi. Zijn vervanger is de Joegoslavische groot meester Krunoslav Hulak. Brabander Peter Scheeren, vorig jaar winnaar in de meestergroep, is de enige niet-grootmeester en enige niet-professional in hot groot meester-gezelschap. De loting voor de eerste ronde had het volgende resultaat: Hort (Tsj)-Nunn (GBr). Ribli (Hon)-Kortsjnoi (Zwi), Hu- lak (Jsl)-Seirawan (VSt), Speelman (GBr)-Olaffson (IJsl), Ree (Ned)-Van der Wiel (Ncd), Timman (Ne- d)-Andersson (Zwe), Brow ne (Vst)-Scheeren (Ned). handicapt door de afwezigheid van Peter Bastiansen en Paul El- veström. De één ging naar Ame rika de ander bedankte na een schorsing van drie maanden te hebben uitgezeten voor de eer. Maar ook met die twee zou het zeer waarschijnlijk geen herha ling zyn geworden van de Davis- cupwedstrijd van vorig jaar, toen de Denen al na twee dagen met 3-1 voorstonden en de twee res terende partijen niet eens meer gespeeld behoefden te worden. Michiel Schapers stak namelijk in een uiterst gedegen vorm. Zijn opslag, return en variatie van sla gen waren zo zeer superieur aan hetgeen Mortensen had te bie den, dat de Deen er niet eens aan toe kwam de Rotterdammer te testen op diens uithoudingsver mogen, het enige wat bij Scha pers na zijn wonderbaarlijk snel herstel van de ziekte van Pfeiffer nog een onzekere faktor vormt. Huub van Boeckel daarentegen moest het in zijn openingspartij vrijwel uitsluitend van zijn vol harding hebben. De in november uit militaire dienst afgezwaaide Hagenaar wil zich het pas begon nen jaar uitsluitend met tennis bezig houden, maar zal het spe ciaal op de indoorbanen moeilijk krijgen. Dat bleek al bij de natio nale kampioenschappen waar outsider Martin Koek verrassend de titel pakte. In Gorinchem bleek opnieuw dat hij door zijn bonkige loopstijl moeite heeft met het netspel en vaak volkomen uit balans raakt omdat hij te laat is voor de eerste volley. Voer daarbij een onzeke re eerste service en de verklaring is gevonden voor het feit dat hij er bijna twee uur over deed de 19-jange Deense invaller Dannis gaard te kloppen. Met een onzui vere maar gelukkig nog net bin nen de lijnen komende smash keerde hij in de eerste set bij 5-6 zelfs een setpoint. Toen eenmaal de tie-break na 6-6 met 8-6 in Nederlands voordeel was be slecht, knakte er iets bij de Deen se debutant, zodat Van Boeckel in de tweede set wat gemakkelij ker afstand kon nemen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Van Boeckel vervolgens sa men met Marc Albert het karwei in het dubbelspel zou afmaken Na de snelle winst van Schapers wijzigde coach Bert Hemmes echter zijn koers en zette reserve Ton Sie naast Albert op de baan Een gedurfde ingreep, en dat zal later ook Hemmes in. D> l Utn 8 van Ton Sie bleek later loos alarm, want na het inslaan maak te Sie snel weer plaats voor Van Boeckel. De vaste combinatie Al bert/Van Boeckel functioneerde aanvankelijk erg moeizaam, maar toen Van Boeckel zich als nog enigszins had aangepast aan het snellere reactievermogen van zijn maat, werd het pleit vlot in Nederlands voordeel beslecht 4-6, 6-1. 6-3. Nederland kon die maximale winst best gebruiken, gezien het reste rende programma. Zondag wacht in Dronten het duel tegen Monaco. Volgende week donder dag gaat Nederland op bezoek bij favoriet Zwitserland. RIJNSBURG Peter Hogewo ning heeft abrupt een punt gezet achter zyn lidmaatschap van Rijnsburgse Boys. De Oegstgees- tenaar telde sinds aanvang van dit seizoen weer volop mee in de selectie van Arie Lagendijk, na dat hij vorig seizoen wegens een blessure uit beeld verdween. Ho gewoning ("Ik WÜ niet natrap pen") leverde geen nader com mentaar op zijn besluit. ZEIST (ANP) - De tuchtcommis- sie van de KNVB heeft Irr»- Vermeulen van Feyenoord een schorsing ppgihgj van vi. r wedstrijden. Bovendien moet de international een boete van vijf honderd gulden betalen. Ver meulen kreeg tijdens de beker wedstrijd van zondag tegen FC Groningen een rode kaart voor een zware overtreding tegen Ro nald Koeman. Ben Rietveld van FC Utrecht ging in beroep tegen zijn schorsing van vier wedltltylf llVOt I twf uil schelden van grensr- chter Klint. De commissie van beroep zal hierover binnenkort uitspraak doen. De straf van de spits wordt hierdoor opgeschort- Rietveld zou, indien de uitspraak met voor het weekeinde wordt g. daan, zondag tegen Sparta kun nen spelen Tenzij de tuchtcom missie de overtreding zo ernstig vindt, dat de opschortingsregel komt tc varvBDaa Sport

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11