Toch loonoffer voor onderwijs Zwendel met sta-caravans "Besluit Oosterschelde onverantwoord C Nog meer acties in gevangenissen Vermeende bomgooier gaat alsnog vrijuit WD-fractie in Senaat zwicht: DE "KNAKENKAART WOENSDAG 12 JANUARI 1983 Binnenland Hoogleraar analyseert beleid van 1974 en '76: T>T> Prof. Leemans <Foto anp> AMSTERDAM (GPD) - De be slissing om in de monding van de Oosterschelde een storm vloedkering te bouwen - ge nomen in 1974 en in 1976 - is nauwelijks verantwoord te noemen. Dat zei prof. A. F. Leemans, hoogleraar bestuurs kunde aan de Universiteit van Amsterdam, gisteren tijdens de presentatie van het boek 'Doorbraak in het Oosterschel- debeleid', een analyse die hij met een aantal medewerkers heeft gemaakt over de manier waarop de beslissing over de Oosterschelde tot stand is ge komen. Leemans betoogde dat de ont bindende voorwaarden - de stormvloedkering moest in 1955 klaar zijn; er moest bin nen de financiële grenzen wor den gebleven; en de zaak moest technisch te klaren zijn - al overschreden waren toen de beslissingen werden geno men. „En ze zijn als een schim blijven staan", zei hij. Hij stel de dat het kabinet, politiek in een moeilijke positie in die tijd, een nauwelijks verant woorde beslissing heeft geno men en dat het parlement 'zwakheid' heeft getoond. „Parlementsleden hadden aan de bel moeten trekken", aldus de Amsterdamse hoogleraar. Hij meent dat van meet af aan was waar te nemen dat de ke ring niet binnen de gestelde tijd klaar zou zijn en dat de ge kozen oplossing duurder zou uitvallen dan volgens een van de voorwaarden was toege staan. Overigens zei Leemans dat nog niet zeker is hoe het met de techniek gesteld is. Op de vraag, op welke punten hij twijfel heeft, zei hij; „Ik ben geen technisch man". De professor verwacht dat de be slissing, die in 1974 in principe en twee jaar later definitief werd genomen over de Ooster schelde, als een boemerang in de Tweede Kamer zal terugko men. Hij vindt het juist dat de Rekenkamer nu naar de finan ciële aspecten een onderzoek verricht. „Dat komt vervolgens in het kabinet en dan in de Tweede Kamer terug", zei hij. In het boek wordt aangegeven, dat binnen een aantal voor waarden een ombuiging van het Oosterscheldebeleid kon plaatsvinden: 1. De val van het kabinet-Bies heuvel. dat normaal tot 1974 was blijven zitten en de werken zó ver had laten uitvoe ren dat de kwestie niet meer zou kunnen zijn terugge draaid; 2. De crisisdreiging rond de Oos- terscheldekwestie, die met na me door de PPR en D'66 werd veroorzaakt; 3. De sterke positie die de milieu beweging zich in de jaren '70 verwierf; 4. Het feit dat de D'66 minister Gruijters van volkshuisvesting de coördinatie van het Ooster scheldebeleid naar zich toe wist te trekken; 5. De economische omstandighe den. die in het midden van de jaren '70 aanzienlijk minder benard waren dan nu het geval AMSTERDAM (ANP) - Een lS-ja- rige Hagenaar heeft gisteren be kend dat hij zondag tijdens de voetbalwedstrijd Ajax-FC Den Haag de fragmentatiebom in het publiek heeft gegooid. Hij had het projectiel ook zelf gemaakt, zo heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie gister middag meegedeeld. Dit bete kent, dat zijn 25-jarige stadge noot die als hoofdverdachte was aangehouden vrijuit gaat Deze werd zondagmiddag in het Ajax- stadion op verdenking van het gooien van de bom gearresteerd De Hagenaar, die inmiddels op vnje voeten is gesteld, heeft steeds ontkend de bom te heb ben gegooid. Een zestienjarige jongen uit Den Haag heeft tegenover de Amster- DEN HAAG (GPD) Met 38 stemmen voor en 34 tegen heeft de Eerste Kamer gisteren haar goedkeuring gegeven aan de salariskorting voor het onderwijspersoneel. CDA, WD en SGP stemden vóór het wetsontwerp. PvdA, D'66, PPR en CPN stemden tegen. Een aantal leden van de WD-fractie verzette zich tot het laatste moment tegen de salariskorting, maar zwichtte uiteindelijk voor de politieke druk. Het heeft er gistermiddag nog om gespannen. Drie leden van de CDA-fractie waren niet in de Ka mer aanwezig. Verder hadden drie leden van de WD-fractie (Ginjaar, Van Boven en Heijne Makkreel) aangekondigd zoveel bezwaren tegen het wetsontwerp Medicijnen liever van arts dan van apotheker UTRECHT (ANP) - Op het platte land zijn patiënten van apo- theekhoudende huisartsen meer tevreden over hun geneesmidde lenvoorziening (92,4 procent) dan patiënten die hun medicij nen van een apotheker krijgen (86 procent). 9 Dat is een van de uitkomsten van een onderzoek dat het bureau In fomarkt in opdracht van de stichting Landelijk Overleg Pa tiëntenbelang Geneesmiddelen voorziening heeft uitgevoerd on der een representatieve groep van vierhonderd mensen, van wie de ene helft een apotheek- houdende huisarts had en de an dere een huisarts zonder apo theek. De Stichting Patiëntenbelang be staat uit vertegenwoordigers van tientallen kleine plattelandsge meenten die strijden voor het be houd van de doktersapotheek. De enquête wijst onder meer uit, dat van de apotheekpatiënten veertig procent zijn geneesmid delen liever van een arts zou krij gen. Van de patiënten van apo- theekhoudende huisartsen zei dertien procent'zijn medicijnen liever van een apotheker te be trekken. Een meerderheid van alle patiënten vindt, dat de arts betere voorlichting over genees middelen geeft dan de apothe ker. WEERRAPPORTEN te hebben dat ze overweegden samen met de oppositie tegen het wetsontwerp te stemmen. PvdA, D'66, PPR en CPN (samen 34 zetels) zouden met de drie stemmen van deze dissidente WD'ers er ook inderdaad in ge slaagd zijn het wetsontwerp te verwerpen. Omdat minister Deetman had laten weten van het wetsontwerp een halszaak te maken, bleef het tot het laatste moment spannen rond het stem gedrag van de drie WD'ers. De leden van het kabinet waren al gewaarschuwd om, indien daar toe de noodzaak zou bestaan, snel naar Den Haag te kunnen komen. "Pijn en moeite" De spanning ebde weg toen WD- fractievoorzitter Zoutendijk na een door hem gevraagde schor sing van twintig minuten aan kondigde dat de fractieleden die overwegende bezwaren hadden tegen het wetsontwerp die be zwaren „met pijn en moeite" hadden laten varen „in het licht van de politieke situatie". Daarmee was de WD „door de bocht", kon minister Deetman opgelucht adem halen en kon den de leden van het kabinet huns weegs gaan. De stemming over het wetsontwerp was toen nog maar een formaliteit. Het on derwijspersoneel zal met ingang van deze maand (en hoogstwaar schijnlijk tot en met 1993 of 1994) 1,85 procent minder salaris ont vangen. Het debat dat aan deze spannende ontknoping vooraf ging, was niet meer dan een herhaling van zet ten. Na een vijfdaagse staking in het onderwijs, een grote manifes tatie in Den Haag en een debat in de Tweede Kamer, slaagde de Eerste Kamer er nauwelijks in nog iets nieuws toe te voegen aan de bekende argumenten. PvdA-woordvoerder dr. H. P. A. Oskamp, liet de minister weten alleen maar akkoord te kunnen gaan met een korting naar draag kracht. Een amendement dat zijn partijgenoot Konings daartoe in de Tweede Kamer' had inge diend, was echter verworpen en er bleef de PvdA dus niets an ders over dan tegen te stemmen. De fractievoorzitter van de WD, dr. G. Zoutendijk, trok aanvan kelijk fel van leer tegen het wets ontwerp. Het zou voor de WD pas aanvaardbaar zijn als nog dit jaar duidelijkheid zou komen over de herziening van de salaris- structuur in het onderwijs en de maatregelen die de minister wil treffen bij de overgang van de oude naar de nieuwe structuur. Verder wilde Zoutendijk van de minister de toezegging dat de on derwijsgevenden nog dit jaar te horen zullen krijgen hoe het kor tingspercentage zich de komen de jaren zal ontwikkelen. Minis ter Deetman antwoordde dat de korting zo kort mogelijk toege past zou worden en dat de onder wijsgevenden nog dit jaar zou den weten hoelang er precies op hun salaris gekort zou worden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel geheel bew. 1( Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen geheel bew. 10 geheel bew. 10 geheel bew. 9 geheel bew. 9 motregen 10 geheel bew. 10 geheel bew. 9 geheel bew. 8 geheel bew. 9 half bew. 9 onbewolkt 13 zwaar bew. 13 bew. 10 Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Oslo Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbewolkt 4 mist -2 geheel bew. onbewolkt 12 onbewolkt 6 zwaar bew. 10 zwaar bew. 5 onbewolkt 12 onbewolkt 15 half bew. 14 licht bew. 16 onbewolkt 8 half bew. 14 geheel bew. 8 zwaar bew. 7 onbewolkt 13 onbewolkt 14 geheel bew. 7 mist 11 mist 3 zwaar bew 18 mist 9 zwaar bew 19 onbewolkt - licht bew. 16 Politie merkt fietsen tegen diefstal RUSSEN (ANP) - Als onder deel van haar actie ter voor koming van misdrijven is de rijkspolitie in het Twentse Rijssen begonnen met het merken van fietsen. Ruim achtduizend inwoners van Rijssen hebben gehoor gege ven aan de oproep van de po litie om hun fiets te laten voorzien van een merkteken, dat bestaat uit hun postcode plus hun huisnummer. Tien dagen lang graveert de politie met hulp van werkloze Rijssenaren deze nummers op de stang onder het zadel van de fiets. Daarna kan men het teken laten aanbrengen door Rijssense rijwielhandelaren. Met hen heeft de politie ook afgesproken dat ze elke nieu we fiets gaan merken. Van de Rijssenaren wordt verwacht dat ze het merkteken laten veranderen zodra ze hun fiets verkopen. Met dit systeem verwacht de rijkspolitie het aantal fietsen diefstallen aanzienlijk terug te dringen. Opsporing van gestolen fietsen levert nu nog veel problemen op omdat de wettige eigenaren veelal geen gedetailleerde omschrijving van de verdwenen fiets kun nen geven. Bovendien kan de politie dank zij hun merkte ken fietsen, die ze onbeheerd aantreft, sneller thuisbren gen. Ook werkstaking in Scheveningen ALKMAAR/DEN HAAG (ANP) - In kringen van het Nederlandse gevangeniswezen wordt reke ning gehouden met acties in de 43 huizen van bewaring en ge vangenissen tegen de voorgeno men beperking van het aantal bewaarders. Volgens directiewoordvoerder Piek van de Alkmaarse gevange nis Schutterswei kunnen er met name gerichte protestacties wor den verwacht omstreeks 1, 2 en 3 februari, wanneer de Tweede Ka mer de justitiebegroting behan delt. Piek baseert die verwach ting mede op contacten met an dere gevangenisdirecties. Met name in de grotere inrichtin gen en in inrichtingen met een streng regime is de actiebereid heid van de gedetineerden groot en groeiend, omdat vooral daar de beperking van het aantal be waarders door de gedetineerden het meest zal worden gevoeld, al dus Piek. Voorlichter H. Bram bag van het ministerie van justitie wil de ac tiesignalen niet uitdrukkelijk be vestigen, maar sluit acties in na volging van die in Scheveningen en Leeuwarden zeker niet uit. Uit protest tegen de bezuinigings plannen zijn gisteren vijftig van de 160 gedetineerden in het huis van bewaring in Scheveningen een staking begonnen. Van acht uur 's morgens tot 12 uur 's mid dags wordt daar voorlopig elke dag het werk neegelegd. Het is niet bekend hoe lang de staking gaat duren. De prikactie wordt gehouden door de vijftig gedetineerden die in werkplaatsen werken. De woord voerder van justitie verklaarde dat in het huis van bewaring, an ders dan in een gevangenis, werken niet verplicht is. Conse quentie is wel dat de gedetineer de dan de tijd in de cel moet doorbrengen. Het Gedetineerden Overleg Or gaan in het huis van bewaring, dat tot de actie is overgegaan, wil tevens meer direct contact met de media. Het wijst op de nota "Taak en Toekomst" van ex- staatssecretaris Scheltema van justitie, waarin - >der meer staat dat de gedetii ^-rden veel meer contact met de media moeten krijgen. "Vrijdag 7 januari wei gerde staatssecretaris Korte-Van Hemel de VARA-televisie opna men te maken in de Alkmaarse gevangenis "Schutterswei", al dus het gedetineerden overleg. damse politie bekend, dat hy ty- dens het wedstrijd een tweede bom heeft gegooid. Hij werd gis termiddag in zyn woonplaats aangehouden en overgebracht naar de hoofdstad. Hij gooide de bom kort vóór het einde van de wedstrijd. Een toeschouwer raakte door de ontploffing licht gewond. De gooier van de eerste bom was maandagavond samen met een 20-jange kameraad gearresteerd, mede als gevolg van verklarin gen van de nu vrijgelaten 25-jan- ge Hagenaar Een andere 16-jan ge jongen uit Den Haag. die vóór de wedstrijd in het Ajax-stadion met een knalbom werd aange houden. wordt eveneens heenge zonden. Dit geldt ook voor zyn 21-jarige stadgenoot. Deze had hem volgens de woordvoerder gevraagd de knalbom voor hem het stadion binnen te brengen. Het onderzoek naar de gooier van de tweede fragmentatiebom is nog aan de gang In die zaak is nog een arrestatie te verwachten, aldus de woordvoerder. Door de twee ontploffingen wer den ongeveer 20 mensen ge wond. van wie de 22-jarige B Groen uit Zaandam ernstig. Een 31-jarige politieman kreeg een scherf in de rug en moest voor behandeling naar een ziekenhuis worden overgebracht. Beide ern stig gewonden zijn buiten le vensgevaar. Unifillers nog halfjaar in Libanon SCHIPHOL (ANP) - De Neder landse regering gaat deze week de Tweede Kamer in een brief voorstellen het mandaat van de Nederlandse Unifiltroepen in Zuid-Libanon, dat 19 januari af loopt, met een halfjaar te verlen gen. Dit verklaarde gisteren op Schip hol minister De Ruiter (defensie) na aankomst van een reis van twee weken door Libanon en Egypte. Daar bezocht hij in Zuid- Lubanon het Nederlandse Unifil- detachement en in de Sinal- woestijn de Nederlandse troepen die deelnemen aan de Sin ai vre desmacht. de MFO De Ruiter wees er op dat tydens het nieuwe mandaat van moge lijk een half jaar de huidige situa tie in Libanon wel moet verande- De voortzetting van het mandaat zal dan ook kritisch worden getoetst aan de ontwik keling m dat gebied. In dat ver band wees de bewindsman op de terugtrekking van alle vreemde troepen uit Libanon, en een rede lijk uitzicht op een opvulling van het dan onstane vacuum door de Libanezen zelf. "De bijstelling van het Unifilmandaat zou uit zicht op die zaken moeten kun nen bieden". Het ministerie van buitenlandse zaken liet gisteren weten dat de Nederlandse regering niet bij voorbaat tegen een mandaatswy- ziging is. maar dat die afhangt van de taakinvulling voor de Unifiltroepen op langere termijn. Vierhonderd mensen gedupeerd; 15 maanden cel geëist UTRECHT (ANP) - Done Ravensten. medewerkster tan de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) toont een aanlal exemplaren van de "Blauwe kanrl 1983". Met deze "knakenkaart" zullen de eigen bijdra- pen voor aan ziekenfondsverzekerden verstrekte geneesmiddelen worden geregistreerd. Voor elk geleverd medicijn wordt de kaart afgestempeld tot hij vol is. en dan is er voor in totaal 125 gutden aan eigen bijdragen betaald. Als de kaart zoek raakt wordt er geen nieuu-e perstrekr en kan de patiënt dus opnieuw beginnen. foto anti. AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. J. de Bruin heeft giste ren tegen een 33-jarige Amsterdammer vijftien maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf ggëist. De officier achtte bewezen dat hij als verko per en verhuurder van ca ravans gelden verduisterd had van caravaneigena ren. De zwendelpraktijken van de man rond de verkoop en verhuur van stacaravans is voor vierhonderd Nederlanders een drama gewor den. Van hun spaarcenten koch ten zij na mooie praatjes van de Amsterdammer een stacaravan op campings in Frankrijk en Spanje. Aan die caravans bleek echter van alles te mankeren. Ook bleek dat veel mensen die hun woonwagen via de man verhuur den om de hoge aanschafkosten er uit te halen, werden bedrogen. De man had de huren wel geïnd, maar niet afgedragen aan de ei genaars. Toen zijn bedryf. de "Sunline Holiday Systems", in 1980 failliet ging. konden die ca ravaneigenaars naar hun centen Dutten Bovendien had de Amsterdammer volgens de officier, het caravan- bedrijf "Abi Caravans bv", voor ruim twee miljoen het schip in geholpen door geleverde cara vans niet te betalen. Ook werd hem ten laste gelegd dat hy nota ris Van Baar in Amsterdam had misleid. Notaris De caravanhandel begon in 1978 Onder de naam van zyn bedryf "Sunline Holiday Systems" kocht hy stacaravans bij "Abi Caravan bv." en plaatste deze ca ravans op campings in vooral Frankrijk en Spanje. Deze cara vans werden dan weer doorver kocht via notaris Van Baar in Amsterdam. Zesduizend gulden moesten de kopers direct na aan koop aan de Amsterdammer be talen. De rest zou via de notaris worden geregeld wanneer de ca ravans op de plek van bestem ming waren gearriveerd. Wanneer de notaris bericht binnen kreeg dat de caravans waren aan gekomen en de kopers betaald hadden, maakte Van Baar aan de man het resterende bedrag over Over dit bedrag echter moesten nog invoerrechten worden be taald en dat werd de notaris niet verteld Nadat ruim vierhonderd Frankrijk waren binnenge bracht. was de belastingschuld aan de Franse fiscus inmiddels opgelopen tot enkele tonnen. De Amsterdammer betaalde dat geld niet en er werd daarom be slag gelegd op de caravans. Hier door raakten ongeveer zestig Ne derlanders hun pas aangekochte ineens weer kwijt Verhuuragent Het ging steeds slechter met "Sun line Holiday Systems" en de ei genaar besloot in 1979 ook als verhuuragent te gaan optreden, waarbij hij vyftien procent van de huren van de caravans zou in nen. Deze huren zette hy op een aparte rekening by de ABN. Om dat de rekening van "Sunttne Holiday Systems", die ook by de ABN was ondergebracht, echter steeds felrood stond, mocht hy geen geld opnemen van die reke mng met huren. In februari 1980 werd zijn faillisse ment uitgesproken en het geld verdween naar de grootste schuldeisers. Dit was onder meer "Abi Caravans bv.", dat van de Amsterdammer nog ruim twee miljoen tegoed had "Onkundig zakenman" Volgens de verdachte zelf en zijn advokaat, mr I de Vos, was er helemaal geen sprake van mislei ding van de notaris, verduiste ring van huren en valsheid in ge schrifte. waardoor "Abi" een fi nanciële strop kreeg. "Hy is een onkundig zakenman, die er niets van gemaakt heeft en daardoor de mist is ingegaan. Hij is geen oplichter van huis uit Het wordt de mensen ook te gemakkelyk gemaakt om dat soort bedryfjes op te zetten. De wetgeving zou daaraan aangepast moeten wor den", aldus mr 1 Vo Htt vroeg vryspraak voor zyn cliënt bij gebrek aan bewijs. De uit spraak is op 25 januari HONSF.LERSDIJK (ANP) - De politie van Naaldwijk heeft wegens diefstal van aardgas proces-verbaal opgemaakt tegen een tuinder uit Honselersdijk. De man heeft tegenover de politie bekend dat hij hel schoepenrad in de gasmeter op zijn bedrijf had vastgezet, waardoor deze niet meer functioneerde. Op die manier zou hij de afgelopen vier maanden gas hebben afgenomen, zonder dat dit werd geregistreerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7