Man '79 eist ontslag in affaire rond Ane S. Schetsen voor Schuttersveld Lezers schrijven Leidenaar (23) begrijpt hoger beroep niet: "Ik heb straf nu wel gehad" Redden Bastiaans Een mini-Manhattan? Actie voor Sowjet-ingenieur Werkgroep Pancras-West tegenstander 'café-plan' WOENSDAG 12 JANUARI 1983 DEN HAAG/LEIDEN - "Ik be grijp het niet. Ik heb volkomen meegewerkt aan het onder zoek bij de rechtbank, ik heb naar mijn idee een flinke straf gehad en dan moet ik toch weer voorkomen". De 23-jarige Leidcnaar die we gens een aantal diefstallen gis teren in hoger beroep terecht stond bij het Haagse gerechts hof. had duidelijk geen trek in weer 'een rondje rechtsgang'. "Zo gaat dat nu eenmaal", hield president mr. Erdman de Lei- denaar voor. "De officier van justitie bij de rechtbank vond uw straf te laag en heeft van zijn recht om hoger beroep te vragen gebruik gemaakt". Anderhalf jaar gevangenisstraf had hij van de rechtbank ge kregen voor een reeks van in braken, in veel gevallen samen met een 23-jarige Hagenaar ge pleegd. De Hagenaar had één jaar gekregen. Procureur-generaal De Hoogh eiste gisteren voor beiden een jaar meer. Hij vond de uitge deelde straffen niet in verhou ding staan tot de gepleegde diefstallen. Diefstallen waarbij het meestal begonnen was om Friese staart- en stoeltjesklok- ken. Hoewel De M. terecht stond voor vier inbraxen en P. voor twee beklemtoonde De Hoogh dat verdachten hadden toegegeven vele tientallen in braken te hebben gepleegd in velerlei plaatsen, onder meer in Leiden, Leiderdorp. Oegst- geest, Rijnsburg. Katwijk, Langeraar, Noordwijk, Voor schoten en Voorhout. Raadsman Langerwerf gaf toe dat er sprake was geweest een rooftocht, hij wilde het ge beuren niet kleineren maar voegde daar aan toe:"Het is te gemakkelijk gegaan, daarom zijn ze er niet mee gestopt". Hij noemde de wijze van inbre ken kwajongenswerk. "Als er een tikkeltje onraad was, bij voorbeeld het blaffen van een hond, dan was het parool al: wégwezen. Er is geen geweld gebruikt". Langerwerf vroeg de straffen van de twee mannen niet te verzwaren om te voorkomen dat er "een stukje toekomst" zou worden doorkruist. Het hof doet dinsdag 25 januari uit spraak. LEIDEN-DORDRECHT - Man '79, de vereniging van geschei den mannen, gevestigd in Lei den, eist het ontslag van een „kinder'-officier van justitie in Dordrecht en van de directeur van de Raad voor de Kinderbe scherming, eveneens te Dor drecht. De vereniging heeft deze eis schriftelijk ter kennis ge bracht van de vaste kamercom missie voor justitie. Man '79 wenst het ontslag van bei de functionarissen, omdat zij naar de mening van de vereni ging woordbreuk zouden heb ben gepleegd in de geruchtma kende affaire rond Ane S. Die heeft eind vorig jaar tachtig da gen in voorlopige hechtenis doorgebracht, omdat hij zijn tweejarig dochtertje had wegge haald bij zijn vrouw en het kind verstopt. Hij kwam tot zijn daad LEIDEN - De directie groen van de gemeente (vroeger plantsoenen dienst geheten) is deze week bezit met het verplaatsen van bomen van de Oude Rijn naar de Oude Vest. De werkzaamheden aan de Oude Rijn (vernieuwing riolering, herstrating en verbetering kademurenzijn in volle gang. In de loop van dit jaar komt het gedeelte tussen de Dullebak- kersteeg en Oude Rijn 96 aan de beurt. De bomen worden nu alvast wegge haald, omdat het huidige jaargetijde daarvoor een geschikt tijdstip is. Op de foto plaatsen gemeente-ambtenaren de bomen aan de kade van de Oude Vest, ter hoogte van de schouwburg. Bij het verslag van uw heer Brands betreffende de kampioenschap pen E.H.a.D. van de K.N.B.R.D. welke afgelopen zaterdag in het 5 Meibad werden gehouden zou ik enkele kanttekeningen willen plaatsen. Ondergetekende heeft de gehele dag de wedstrijden gevolgd en ik moet zeggen dat er over het alge meen goed en correct is gewerkt. Het lijkt mij dan ook de taak van een verslaggever om de lezers een globale indruk van het ge heel te geven. Het noemen van namen en incidentele fouten lijkt mij niet relevant. Bovendien (sorry hr. Brands) uit uw verslag blijkt wel dat u totaal geen indruk heeft van wat er zoal binnen een reddingsbrigade ge beurt. Van zeer naby weet ik dat er hard gewerkt moet worden door de instructeurs om de veel al jeugdige leden zover te krijgen dat er op verantwoorde wijze hulp geboden kan worden. Het werk van een reddingsbrigade is beslist geen spel, helaas moet ik bij het lezen van uw verslag deze ondertoon wel proeven. Mensen die dit werk willen doen kennen hun verantwoordijkheid. Tot slot. hr. Brands zou ik u wil len uitnodigen om op één van on ze instructie-avonden eens langs te komen zodat u zelf kunt zien dat het werk van een brigade, in mijn geval de Leidse Reddings Brigade, zeer serieus gedaan wordt. H.E. Immink-Mulder Const. Huygenslaan 1 Leiden Het artikel onder de kop: "Staats secretaris: Bastiaans moet ver huizen naar nieuw gebouw" in uw blad van 4 januari j.l. geeft mij aanleiding te reageren Evenals ik reageerde naar aanlei ding van de publikatics rondom de opening van de nieuwbouw van de Jelgcrsma Kliniek. Schreef ik toen: "met verbazing en groeiende ergernis", ditmaal schrijf ik vanuit teleurstelling en een diepe woede. Een woede, die naar ik weet, vele lotgenoten met my delen. Sinds 1979 ben ik onder behande ling van professor Bastiaans we gens een KZ-syndroom (sinds half 1942 was ik werkzaam in het verzet). In totaal verbleef ik 11 maanden in de "oude villa", met groot succes door professor Bas tiaans behandeld. Een wezenlijk onderdeel van die behandeling vormt de sfeer die professor Bastiaans en de zijnen hebben weten te scheppen in dit gebouw. Een sfeer, die ik ^ls ar chitect met een 30-jarige prak tijkervaring nauwelijks of niet bij machte ben - in welke nieuwbouw dan ook te bena deren. Een sfeer die zeker niet kan ontstaan in de perfektie van chroom, plastic en wat dies meer zij. Om over de voorschriften en omdat hij meende dat zijn doch tertje ernstig werd verwaarloosd Hij wilde niet dat het kind kindertehuis zou worden onder gebracht. S. werd op vrije voeten gesteld, na dat hij had beloofd zijn dochter tje terug te brengen. De Raad voor de Kinderbescherming zeg de toe dat het meisje gedurende het onderzoek van de raad in Den Haag (die de zaak overnam) én in afwachting van een rechter lijke uitspraak, bij een pleegge zin zou worden ondergebracht. Inmiddels heeft de Raad voor de Kinderbescherming het meisje opnieuw bij de moeder terugge bracht. Weliswaar heeft de Haag se raad geconcludeerd dat het kind het beste naar de moeder kan gaan, maar de rechtbank in Den Haag doet pas volgende week uitspraak. Volgens Man '79 hebben de Raad voor de Kinderbescherming en het openbaar ministerie zich op deze wijze onttrokken aan de garanties die zij hadden gegeven. De vereniging voor gescheiden Mannen vindt, dat hiermee het recht in eigen hand is genomen waarbij misbruik van vertrou wen en woordbreuk niet zijn ge schuwd. Secretaris Zuur van de Dordtse Raad voor Kinderbescherming ontkent dat er echt beloften zijn gedaan. "Het lag inderdaad in de bedoeling dat de dochter van Ane bij een pleeggezin zou wor den ondergebracht". Maar vol gens Zuur heeft Ane S. zelf de situatie onmogelijk gemaakt. "Hij vond het pleeggezin niet juist en dreigde voortdurend het kind daar weg te halen. Toen de Haagse raad meende dat er niets op tegen was het kind bij de moeder onder te brengen, heb ben we dat dus maar gedaan. Min of meer noodgedwongen". LEIDEN - Zo zal, over enkele ja ren, de nieuwe skyline van het Schuttersveld er uitzien. Bo venstaande schetsen zijn het eerste ontwerp van drie toren hoge kantoorflats die op de strook grond, tussen de spoor lijn en de Schiphollaan (Oegst- geesterweg) zullen verrijzen. De eerste stappen op weg naar een Leids mini-Manhattan? De kantoorflats, worden dertien verdiepingen (45 meter) hoog, en zijn in opdracht van de Ne derlandse Spoorwegen ont worpen door b.v. Articon, bu reaus voor architectuur, tech nische installaties en construc ties. Verwacht wordt dat eind dit jaar, of anders volgend jaar, de eerste paal de grond ingaat voor de kantoorkolossen. Maar zeker is dat nog allerminst. De plannen verkeren in een vroeg stadium en er kan nog van al les aan veranderen. Met de bouw wordt pas begonnen als zich serieuze gegadigden heb ben gemeld die de kantoren, met een vloeroppervlak van 16.000 vierkante meter, willen huren. In het afgelopen jaar is de ge meente zeer succesvol geweest in het aantrekken van kantoor- bedrijven. Ook voor het Schut tersveld zou de belangstelling hoopgevend zijn. De gemeente onderhandelt al geruime tijd met een aantal bedrijven die interresse hebben om zich in Leiden, aan het Schuttersveld, te vestigen. De meeste onder handelingen zijn in een ver gevorderd stadium. "We zijn optimistisch over de afloop, maar het is ook weer niet zo dat de kantoren als warme broodjes over de toonbank gaan", aldus een woordvoerder van de gemeente. Grote bedrijven Naast de drie kantoorflats van de NS zal de gemeente zelf een aantal kantoorgebouwen op het Schuttersveld neerzetten. De gemeente praat voorname lijk met grote bedrijven die specifieke wensen hebben ten aanzien van de bebouwing. De kantoren zullen pas worden ontwikkeld als overeenstem ming is bereikt met één van gegadigden. Verwacht wordt dat in de eerste helft van dit jaar nog spijkers met koppen geslagen kunnen worden. Intussen krijgen ook de woning bouwplannen voor het Schut tersveld vastere vorm. Ver moedelijk zullen in de loop van 1984 de eerste honderd wor gen worden neergezet. De voorbereidingen daarvoor zijn inmiddels van start gegaan. In totaal worden zo'n 650 wor gen gebouwd en zou ruim 70.000 vierkante meter kan toorruimte gerealiseerd kun nen worden. De gemeente gaat er vanuit dat het Schuttersveld in het begin van de jaren r gentig zal zijn volgebouwd. LEIDEN De adoptiegroep van Amnesty International, afdeling Leiden, zet zich op het moment speciaal in voor een 32-jarige Russische inge nieur die als politiek gevangene in een strafkamp in Siberië zit. De Rus, Myroslav Marynovitch, werd in 1977 gearresteerd omdat hij lid was van de Helsinkigroep uit de Oekraïne. Deze groep moest controleren of het door de Sovjet-Unie in Helsinki ondertekende verdrag wel werd nage leefd. In het strafkamp mag hij geen bezoek ontvangen en daarom is de Rus al in hongerstaking gegaan. Door brieven te schrijven aan Marynovitch, zijn familie en de Russische overheidinstanties, wil Amnesty hem hel pen. Mensen die deze hulp financieel of op een andere manier willen steunen kunnen zich opgeven bij Etienne Blokker, 071-769783 of René Messing, 071-130525. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. afmetingen etc. maar te zwijgen. Het heeft mij hogelijk verbaasd dat de zeer hoge internatonale on derscheiding die professor Bas tiaans onlangs mocht ontvangen (in de medische wereld te verge lijken met een Nobel-prijs) niet meer aandacht kreeg dan enkele regels. Waar zo vraag ik mij af vind je een gebouw dat zo bij uitstek aan sluit bij de therapeutische me thoden van professor Bastiaans? Natuurlijk mankeert er wel het één en ander aan en er zou met een aantal betrekkelijk kleine (sfeer ontziende) ingrepen nog wel iets te verbeteren zijn. Niets essentieels echter. Zoals zoveel van onze monumenten. Maar er is al een meer jarenplan opge steld en tenslotte staat "De De pendance" zoals wij de "oude vil la" noemen, op de monumenten lijst. Die dependance heeft maar één ge brek: er zijn maar 14 bedden. Een paar stappen verder staan 10 bedden leeg in de nieuwbouw: "De nieuwe Dependance" ge naamd. Leeg, omdat professor Bastiaans (wij ook trouwens) de kamers absoluut ongeschikt (te klein) vindt. Naar ik zeker weet geldt dat voor praktisch alle pa tiénten, terwijl dit tevens de me ning is van een professionele hulpverlener die reeds meer dan 10 jaar dagelijks onder verzets mensen werkzaam is. Als wij nu eens niet waren gevangen door het gemanoeuvreer met bedden, zou dc oplossing (tamelijk sim plistisch gedacht, dat geef ik toei eenvoudig zijn. Aangezien de Jelgersma Kliniek die 10 bedden niet mag hebben vanwege heilig verklaarde aan tallen, zou je er de "Dependance van de Dependance" van kun nen maken; geef ze aan professor Bastiaans en wel als volgt: laat b.v. 2 kamers zoals zij zijn (er is een zeer klein aantal mensen met een KZ-symdroom, die wel tegen kleine ruimten kunnen). De ove rige 8 kamers door een eenvoudi ge ingreep te veranderen in 4. Verlies, 4 (ongeschikt zijnde) bed den. Professor Bastiaans zou er dan 7 bedden bij krijgen. Natuur lijk zijn er dan nog een aantal or ganisatie en verplegingsproble- men op te lossen en geeft mijn suggestie meer uit inplaats van te bezuinigen. Daarvoor moet een oplossing te vinden zijn. Het gaat hier tenslotte om een rela tief kleine groep mensen, men sen die nu het loon van hun da den in de oorlog inkasseren. Pro fessor Bastiaans helpt hen daar bij op unieke wijze. Voor zover mij bekend scoort professor Bas tiaans ongewoon hoog in het vlak van re-socialisatie en zelfs revalidatie. Tenslotte nog dit - en ik schrijf dit als particulier architect met een ruim 30-jarige praktijk een 11 maanden bewoners ervaring: de uitlating van dc staatssecretaris dat hij vindt dat de villa uit het oogpunt van bouwkundige kwa liteit onvoldoende en ongeschikt is, is uit de lucht gegrepen en baarlijke nonsens. H. Nijenhuis Brink 11 Gieten Muziek In café The Jam aan de 2e Bin nenvestgracht treedt van avond de Leidse popformatie SLF op. De groep betitelt haar muziek als symfonische rock. Aanvang rond half tien. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, is er vrijdag weer een swingavond. In het zoldercafé treedt de Heemste- dese groep B-Turs op. Behal ve eigen werk heeft deze groep nummers van Sam Cooke op het repertoire staan, gestoken in een nieuw jasje. De groep bestaat uit zanger Rob Wiedijk, bassist Maarten Dijkshoorn (het is diens laat ste optreden met B-Turs), gi tarist Erik Wesseling, drum mer Hans Metz, pianist Frans van Houten en de zangeres sen Jessica Assman en Anne- marijn Spaans. De zaal gaat om negen uur open. Film In het "Open-Café" van het LVC (Breestraat 66) wordt zaterdagmiddag per video de film "One flew over the cuc koo's nest", met o.a. Jack Ni cholson, vertoond. Het café is van twee tot vijf uur geopend. Bingo De majorettenvereniging The Little Stars houdt vrijdag een bingo-avond in de aula van de openbare school aan het Valkenpad (Merenwijk); aanvang acht uur. vos i mislukte poging vember gaat het Volkshuis (Apothekersdijk) woensdag 19 januari opnieuw proberen een VOS-cursus van de grond te krijgen. VOS betekent: vrouwen oriënteren zich in de samenleving. De cursus is be doeld voor vrouwen die wei nig opleiding hebben gehad. Zij bepalen grotendeels zelf welke onderwerpen er wor den behandeld. Het is de be doeling de cursus elke woens dagavond van acht tot tien te houden. Voor inlichtingen: Hilde Jansen, Leids Volks huis, tel. 149180. Nederlands "Met Nederlands meer mans" is een cursus die maandag 19 januari begint in het K&O- gebouw Oude Vest 45. De cur sus is bedoeld voor mensen die hun kennis van het Neder lands willen ophalen of voor buitenlanders die deze taal wel spreken, maar nog niet goed beheersen. Meer infor matie K&O, tel. 141141. Kunstgeschiedenis De cursus "Van Giotto tot Rem brandt" begint maandag 19 januari bij K&O. Onder lei ding van mevrouw Briët-Han worden aspecten van de reli gieuze en de wereldlijke kunst tussen de veertiende en zeventiende eeuw behandeld, aan de hand van kleuren dia's van Europa. In acht les sen - aanvang 's ochtends om kwart over negen worden uitingen van cultuur afkom stig van de hertogelijke ho ven, de Vlaamse handelsste den en de vrije Nederlandse burgers ter sprake gebracht. Voor meer informatie: K&O, tel. 141141. Hengelsport Visvereniging VOP '74 hield een competitiewedstrijd in de Ringvaart. De uitslag: 1 G.J. Kokkedee 5700 gram-24 stuks, 2 F. Reijken 4700-19, 3 J. Kok kedee 2150-6. 4 P. Aben 1520- 6, 5 A. v.d. Meij 1300-5, 6 H. van Tongeren 1000-5, 7 S. Kokkedee 1300-4, 8 D. van Rossen 850-4, 9 R. v.d. Zeeuw 750-3, 10 J Heijmans 320-1 LEIDEN - De werkgroep Pancras- west is tegenstander van het plan om een drietal cafés in de wijk, één nacht per week, pas om drie uur hun deuren te laten sluiten. De overlast in de wijk zou daar door ontoelaatbaar worden. Volgens een voorstel van burge meester Goekoop zouden 'De Twee Spieghels', 'De Uyl van Hoogland' en 'Double Dutch Inn', alle drie gevestigd aan de Nieuwstraat, een extra onthef fing kunnen krijgen om tot drie uur open te blijven. Deze onthef fing zou gelden voor één nacht in het weekend: van vrijdag op za terdag of van zaterdag op zon- De werkgroep Pancras-west, waar in buurtbewoners vertegenwoor digd zijn. merkt op dat volgens het structuurplan voor de bin nenstad, het bestemmingsplan en volgens het verbeteringsplan de woonfunctie in de wijk ver sterkt moet worden. De buurtbe woners zeggen al veel hinder te ondervinden van de cafés in de wijk, met name in het weekend wanneer de cafébezoekers, na twee uur met het nodige lawaai vertrekken. Die overlast zou on toelaatbaar worden door een ver ruiming van de sluitingstijden. De nachtrust zal, volgens de werk groep. wel zeer worden beperkt als vrijdags na twee uur nog vele mensen de drie cafés bezoeken en vervolgens, na drieën, nog ge ruime tijd bezig zijn de wijk weer te verlaten. Op zaterdagochtend zouden om vyf uur de markt kooplui, ook met het nodige la waai, alweer beginnen hun kra- Buurtbewoners wijzen er verder op dat in de directe omgeving maar in beperkte mate parkeer plaatsen voor de cafébezoekers aanwezig zijn. De werkgroep ad viseert het gemeentebestuur om het voorstel van de burgemees ter niet uit te voeren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4