Hotel in centrum breidt uit Steeds J Gedeelte Breestraat weer onder het mes Derde Leidse Jazz- week begint Mayflowerkrijgt voorgevel aan Beestenmarkt Woonbeurs in Groenoordhal Drie tapijten verduisterd Vierduizend gulden uit huis gestolen Kip Shoarma in meeneem-restaurant De Smulpot! Sen weit fccimnb btadbteeld PvdA: alleen subsidie voor renovatie goedkope woningen Diefstal WOENSDAG 12 JANUARI 1983 Lelden Betonlaag op plaats klinkers Vorig jaar zijn de klinkers voor het stadhuis al vervangen door i trillingsoverlast wegnemen door een betonlaag. Nu wil het gemeentebestuur de LEIDEN - Het college van B en W wil de klinkerbestrating in de Breestraat, voor het stadhuis, vervangen door een betonlaag met een ingestempelde steen- De gemeente is tot de conclusie ge komen dat de trillingsoverlast voor bewoners en winkeliers in dit deel van de Breestraat zo groot is dat de huidige klinkerbe strating voor het stadhuis niet gehandhaafd kan blijven. Om de overlast van trillingen in enkele panden, in de nabijheid van het stadhuis, te ondervangen is vorig jaar al een deel van de klinkerbe strating vervangen door asfalt. Verder is de bestrating voor het -tadhuis opnieuw aangelegd. Deze nieuwe klinkerbestrating blijkt de trillingsoverlast niet te hebben weggenomen. Burge meester en wethouders willen daarom overgaan tot het aan brengen van weer een nieuw wegdek. Om de huidige klinker- bestrating voor het stadhuis vi sueel zo dicht mogelijk te bena deren heeft het college de voor keur uitgesproken voor een be tonconstructie met ingestempel de steenvorm. Een soort namaak steentjes dat lijkt op de oor spronkelijke bestrating van de Breestraat. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer zal zich vanavond over het voorstel uitspreken. LEIDEN - Leiden krijgt er een nieuwe hotelaccommodatie bij. Aan de Beestenmarkt wordt een tweetal panden ver bouwd en samengevoegd met het aan de Aagtenstraat gelegen motel Mayflower. Het nieuwe hotel Mayflower zal twintig kamers gaan tellen. De voorgevel van de panden aan de Beestenmarkt zal aanzienlijk worden opgeknapt. Op de bega ne grond van het hotel komt een receptieruimte en een eenvoudig restaurant voor de hotelgasten. Een van de panden wordt een verdieping hoger waardoor het aantal kamers kan worden uitge breid. Op de verdiepingen en on der de schuine kap komen in to taal acht hotelkamers. De recep tieruimte van de Sint Aagten straat verdwijnt en wordt omge bouwd tot twee hotelkamers die geschikt zullen zijn voor gehan dicapten. In feite is het hotel aan de Beesten- LEIDEN De jaarlijkse Woon- Ideaal-Beurs wordt van 26 ja nuari tot en met 30 januari in de Groenoordhallen gehou den. Het 'wonen' staat cen traal op deze beurs. Vandaar dat meubels voor zit kamers, slaapkamers en keu kens rijkelijk aanwezig zul len zijn. Ook is er een meu belmaker, die ter plekke een gewenst meubel in elkaar kan zetten. Een bijzonder meubel dat te zien zal zijn, is het waterbed. Ook vloeren komen aan bod, met tapijt, maar ook zonder: van natuursteen, marmer, parket en zelfs kurk. Nieuw op de beurs is het zogenaam de drie-systemen bruisbad. Een bad waarmee men zelf de grote van de luchtbellen kan regelen en daarmee de intensiviteit van de massage. Ook de isolatie heeft een plek op de beurs. Een ander nieuwtje: radiatordekoraties; ideeën om de radiatoren van de centrale verwarming af te dekken. De beurs gaat woensdagavond 26 januari om zeven uur open en is dat die avond tot tien uur; donderdag, vrijdag en zaterdag is de beurs 's mid dags van een tot vyf en 's avonds van zeven to^ tien uur geopend; zondag van twaalf tot vyf uur. markt een uitbreiding van het motel Mayflower dat sinds enke le jaren aan de Sint Aagtenstraat is gevestigd. De toegang wordt verplaatst van de Aagtenstraat naar de Beestenmarkt. Het hui dige motel telt tien kamers zodat door de uitbreiding aan de Bees tenmarkt de capaciteit zal ver dubbelen. De eigenaar van Mayflower, de heer de Groot (tevens eigenaar van het taxi- en trouwautobedrijf aan de Beestenmarkt), verwacht dat dit vooijaar met de verbou wing aan de Beestenmarkt een begin wordt gemaakt. De ge meente is bereid een bouwver gunning te verlenen omdat het bouwplan niet afwijkt van het vastgestelde bestemmingsplan voor de wijk D'Oude Morsch. De verbouwing zal worden uitge voerd door het bouwbureau Ba- kels en Ouwerkerk uit Zoeter- woude. Het ligt in de bedoeling dat het nieuwe hotel Mayflower voor het einde van dit jaar haar deuren aan de Beestenmarkt opent. LEIDEN - Een Leidse tapijthan delaar heeft bij de politie aangif te gedaan van verduistering. Vo rige week kreeg een 26-jarige man uit Alkmaar drie Perzische tapijten ter waarde van 9000 gul den op zicht mee. Een paar da gen later zou hij ze terugbren gen; tot nu toe heeft hij niets van zich laten horen volgens de poli tie. LEIDEN Uit een woning aan de Lammenschansweg is gister morgen tussen tien en twaalf vierduizend gulden gestolen. De dader, van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, kwam waar schijnlijk binnen door inslui ping. ADVERTENTIE U weet wel, naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. Op het menu: 25 voortreffelijke gerechten en twee overheerlijke kindermenu's. Dat alles voor vriendelijke meeneemprijzen van f 7,50 tot f 14,50 per flinke portie in aardewerk potje. Deze maand Kip Shoarma, fijn gekruide stukjes kip in heerlijke Spaanse saus, incl. rijst of noedels: slechts f 7.50. Voordrachtskunstenaar Otto Sterman, die zondag tijdens het go spelconcert tn de Pieterskerk op treedt. LEIDEN De derde Leidse Jazz-Week gaat vanavond beginnen, bijna traditiegetrouw met een kroegentocht. Burgemeester Goekoop ver richt om half negen in het Waaggebouw aan de Aalmarkt de officiële opening van de week. Om half tien vertrekt de eerste gratis opstapbus van de NZH langs de dertig cafés die meedoen. De bussen rijden van half tien tot twee uur elk kwartier en hebben de volgende halteplaatsen: Waaggebouw, Beestenmarkt, 2e Binnenvest gracht, Steenstraat, Kaïserstraat, Witte Singel/Herenstraat, Cronesteyn. Korevaarstraat, St Jorissteeg, Hooigracht/Nieuwstraat. Hooigracht 49, Hooigracht/Middelweg. Pelikaanstraat, Haven. Herensingel. Haarlem merstraat/Lange Mare. Haarlemmerstraat 35 en Waaggebouw. De deelnemende cafés zyn (naast het Waaggebouw): De Pypela, Scara- bee. The Duke, 't Centrum, Malle Babbe, de Mors poort, de Hut van Ome Henne. Veronica bar. Hus Pup, The Jam. Napoleon. Koets-O- Th eek, l'Esperance, 't Keizertje, Aruba, Nieuw Cronesteyn. Taveerne, de Woerd, De Uyl van Hoogland, de Twee Spieghels, de Hooikist, de 3 Haringen, de Branderij, de Bonte Koe, de Smidse, de Zijlpoort, Spoor tje, Oude Marepoort en de Kenneweg. Bigband De jazzweek wordt morgenavond voortgezet met een big-band concert van het orkest van Fnts Landesbergen in het Waaggebouw, van acht tot twaalf uur. In The Duke. Oude Singel 2, is om dezelfde tijd eveneens live-jazzmuziek te horen en in de binnenstad treden van half acht tot negen uur diverse straatorkesten op. Een dixielandconcours staat vrijdagavond op het programma. Het wordt van kwart over acht tot twaalf uur gehouden in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Er doen zes orkesten mee. In de jury zitten Roefle Hue- ting van de Down Town Jazz Band, de Leidse wethouder Dick Tesse- laar en de Poolse jazzmusicus Zdzislaw Gogulski, die in Polen weke lijks een eigen jazz-radioprogramma heeft Als extra attractie is een Poolse dixieland formatie aan het concours toegevoegd. In het Waagge bouw is er dezelfde avond (om negen uur) een Modern Jazz Night met medewerking van Ronald Snijders Black Straight Music. De organisa tie hiervan is in handen van jazz-zolder Hot House. Snyders speelt fluit en diverse percussie-instrumenten. De andere muzikanten zyn Glenn Gaddum op piano, Eric Calmes op bas en Clark Snijders op drums. De muziek van de groep wordt beschouwd als een swingende samenvoe ging van jazz en invloeden uit het Caralbisch gebied. Uitverkocht Zaterdag is er in het Waaggebouw overdag (van elf tot kwart over vier) een zg. jazz-snuffelmarkt. Orkesten paraderen 's middags weer door de binnenstad en 's avonds is er in de Stadsgehoorzaal het - al helemaal uitverkochte - Key Town Jazz Festival, van acht uur tot drie uur 's nachts. Aan dit festival wordt alsnog meegewerkt door de groep Wham Bam Thank You Mam, bestaande uit vier vrouwelyke saxofonisten. In de Pieterskerk begint zondagochtend om elf uur een gospelconcert met onder anderen Janice King, de Stanvaste Singers, Papa's Tom's Lamentation Jazzband en voordrachtskunstenaar Otto Sterman. Er worden in het kerkgebouw 3000 zitplaatsen gemaakt. Het concert duurt tot één uur De derde Leidse Jazz-Week wordt zondagmiddag beëindigd met muziek in de Waag, The Duke en andere cafés onder het motto: uitswingen. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Jan Westerlaken In de boot (1) Doortje Naafs, Amina Kleijnen- burg en Diana v.d. Driesschen voelen zich in de boot geno men door het busbedrijf Bovo- Tours uit Alkemade. Letterlijk en figuurlijk. En heel wat reizi gers die met deze onderne ming een uitstapje naar Lon den maakten, voelen zich pre- Stuk voor stuk boekten de Lon- den-gangers de trip voor 135 gulden, bij Magic Bus, een handelaar in goedkope bus reisjes. Maar Magie Bus raakte in financiële moeilijkheden en zo'n vijftienhonderd reizigers dreigden hiervan de dupe te worden. Zo ook Doortje, Ami na en Diana. Maar Bovo-Tours, dat de Neder landers voor Magic Bus naar Londen reed, diende zich aan als redder in de nood. Wat er ook zou gebeuren, Bovo bracht de reizigers, koste wat het kost, naar de Engelse hoofdstad. Nou ja, koste wat kost: mis schien nog een kleine extra bij drage van twee tientjes. Maar wie zou daar om malen? Die twintig gulden werden er uit eindelijk vijfentwintig. Nog geen punt voor het Leidse drie tal en al die andere reizigers. Wat dan wel? Doortje Naafs: "Toen we op het punt stonden om weer uit Londen te vertrek ken, werden we met z'n allen in een kantoortje geroepen. We moesten eerst nog eens vijftig gulden (dat bracht het totaal dus op 75 gulden) op tafel leg gen, dan konden we pas in stappen om naar huis te wor den gereden. Met geen woord is daarover gerept toen we uit Nederland wegreden. Ik was beslist niet meegegaan als ik dit van tevoren had geweten. Pure chantage is het". Achteraf sloeg iedereen zich voor het hoofd. Ze hadden toch allemaal kunnen weige ren te betalen? Doortje: "Maar op dat moment waren we ge woon overdonderd, wisten we niet wat ons overkwam. Ja, we waren bang dat we niet thuis zouden komen. De Londen-gangers willen het er nu - eenmaal teruggekeerd - echter niet bij laten zitten. In eerste instantie zullen ze naar Bovo stappen om verhaal te halen. En als het niet lukt om het teveel betaalde geld terug te krijgen? "Misschien gaan we Twee van de drie slachtoffers. Rechts Doortje Naafs: "Als ik het had geweten, had ik me nog wel eens bedacht". (Foto Holvast) je je dan bedenkt dat het in En geland, nóg slechter gaat dan hier, kun je je dat ook wel voor stellen". Volgens hem heeft de Engelse busonderneming ook recht op die vijf tientjes. "Indien wy za kelijk zouden zijn, hadden we eenzelfde bedrag moeten vra- In de boot (2) Bij Bovo-Tours weet men zich van de prins geen kwaad. Het is voor het eerst dat deze be schuldiging wordt gehoord. Woordvoerder Hannema van het busbedrijf: "Wij verzorgen het vervoer naar Londen. In derdaad, we hebben een extra vergoeding gevraagd om de overtocht van te kunnen beta len. Maar de mensen worden vanuit Engeland terugge bracht met de busmaatschap pij Gray Green, niet door ons. Tja, wat moet ik ermee. IH zit er wel een beetje mee in m'n maag". Hannema gaat verder: "Ik weet wel, dat men bij Gray Green heeft gezegd: we moe ten er wat voor vragen anders gaan we kapot. Het levert toch al een strop op van tonnen. Als gen Hoe je het ook wendt of keert, reizigers die dachten op een goedkope manier een retourtje naar Londen te maken, komen er bekaaid af. De reis is door de extra bijdragen meer dan vijf tig procent duurder uitgeval len dan waarop zij hadden ge rekend. "Als ik dat had gewe ten, dan had ik me nog wel eens bedacht", bekent Doortje Naafs die het zo nobele gebaar van Bovo nu wel iets minder waardeert. Magic Bus zelf lijkt trouwens weer aan de betere hand. De kans bestaat, aldus de woord voerder van Bovo, dat het te rugkomt. Het reisbureau is op zoek naar een financieel sterke man. Zodra het die heeft ge vonden, gaat Magic Bus op de oude voet verder. "De buson dernemingen", zegt Hannema, "willen Magic Bus de kans ge ven weer omhoog te klaute ren". Andermaal een nobel ge baar. J.W Overbelast Wie nog wat losse guldens in de achterzak heeft (meer dan 2.300.000 hoeven het er niet te zyn), kan zich 'een eerste klas hotel-restaurant' in de Leidse binnenstad aanschaffen. De Zoetermeerse Hopman-groep deed een dergelijk aanbod in De Telegraaf van gi r« n Het karakteristieke hotel Nieuw- Minerva in de Vrouwensteeg want daar gaat het om - is al achtendertig jaar eigendom van het echtpaar Favier. Maar bij de opening van hun nieuwe oogappel, de Engelbertha-hoe- ve aan de Hoge Morsweg, lie ten de Faviers al doorscheme ren van Nieuw-Minerva af te willen. "Het is de bedoeling dat we het afstoten, maar we hebben geen haast", zei me vrouw Favier in de wandel gangen 'Engel' Favier - des tijds en ze zegt het nu nog. Maar ja, twee hotel-restaurants runnen, daar gaat toch wel erg veel tyd inzitten. "Plus de so ciale lasten en lichtrekeningen, dat zyn toch eigenlyk de groot ste handicaps geweest", voegt ze er snel aan toe. "Ik wil me nu helemaal trugtrekken op de Engelbertha-hoeve. Dat bevalt me beter" Nog voor hal I sen van de advertentie zyn er trouwens al belangstellenden langs geweest "Ook een paar buitenlanders maar die wilden er dingen mee waar ik op tegen was" Slechte tijd natuurlyk om Nieuw-Minerva van de hand te doen. Valt wel mee, denkt mevrouw Favier. "Ik zit hier nu al zoveel jaren en ge loof me: hier is echt RMT VM te maken". Alle aandacht dus voortaan voor de Engelbertha-hoeve "En dat loopt uitstekend", roept me vrouw mevrouw Favier en thousiast. "Veel partyen en een terras aan het water. Daar was nou juist in Leiden gebrek aan. Nee. dit is echt myn grote liefde". Voor geen 2 300.000 miljoen gulden te koop dus B J LEIDEN - De PvdA wil de nieuwe gemeentelijke subsidie voor de verbetering van particulier wo- mngbezit in de Leidse stadsver- nnuwingswykcn alleen gebrui ken voor goedkope woningen. De party tracht zo te voorkomen dat de subsidie terecht komt by huiseigenaren met een hoog in komen. De PvdA-fractie besloot gister avond om een wijziging op de nieuwe regeling voor te stellen De nieuwe experimentele subsi dieregeling wordt maandag door de gemeenteraad behandeld. Het voorstel van de PvdA is om al leen woningen die ten hoogste anderhalve ton waard zyn onder de regeling te laten vallen H.' r i ii .'I 1. .>n roerend goed be lasting uit 1980 ■I m.,.it taf Verder willen de so- daü m dat aanvragers slechts één maal een beroep op de rege ling kunnen doen Dit om te voorkomen dat huisjesmelkers op kosten van de gemeente hun panden op grote schaal kunnen opknappen. Wethouder Bordewyk van finan ciën bleek een tegenstander van de subsidie. Als het experiment slaagt moet de subsidie weer worden afgeschafd, meent Bor dewyk. want dan is het geld gauw op. De subsidie wordt betaald uit het fonds woningonttrekking In dit fonds zit betrekkelijk weinig geld en Bordewyk verwacht niet dat er de komende jaren in ge stort wordt Het fonds wordt ge voed door ondernemers die woonruimte als bedryfsruimte willen gaan gebruiken De wethouder Tesselaar en Waal benadrukten dat het gewenst is om particulieren een extra sti mulans te geven. De particuliere woningverbetering is volgens Tesselaar het afgelopen jaar in gestort, vooral omdat het lenen van geld zo duur was en de rijks regelingen steeds verslechter den LEIDEN Zestig sloffen sigaret ten zyn er in de nacht van 10 op 11 januari gestolen uit een win kel aan het Vyf Meiplein De da der. van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, kwam waarschynlyk binnen door de achterdeur De panden rechts op de foto worden dit jaar verbouwd tot hotel.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3