c Buitenhof-Oost bijna voltooid Vier maanden cel geëist tegen Zoeterwoudenaar Ernstig vandalisme bij Boschgeestkleuterschool LLe/cfce agenda Brokx luidt voorlaatste bouwfase in Haaswijks omstreden deelplan 4 in kaart Mogelijk gas, water en licht voor Weipoort en Gelderswoude Stad en rand WOENSDAG 12 JANUARI 1983 DEN HAAG/ZOETERWOUDE Twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en vier maan den gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. Die straf eiste officier van justitie Van' de Ham gisteren voor de Haag se rechtbank tegen een 22-jari- ge R.v.R. uit Zoeterwoude naar. Verdachte was vorig jaar februari onder invloed van al cohol en met een veel te hoge snelheid met een auto bij Leid- schendam uit de bocht gevlo gen en tegen een verkeersoaal gebotst. Zelf was hij er betrek kelijk goed vanaf gekomen (licht letsel aan het hoofd en aan een knie) maar een 21-jari ge plaatsgenoot die naast hem zat kwam bij het ongeval om het leven. "Mijn vriend zei opeens: je moet naar rechts", verklaarde R.v.R. die zei zich niet veel meer van de botsing te kunnen herinne ren. Hij schatte zo'n tien flesjes bier te hebben gedronken alvo rens in de auto te zijn gestapt maar gezien het geconstateer de alcoholpromillage van 1,75 dacht rechtbank-president Kootte eerder aan vijftien fles jes. "Die stomme drank ook", rea geerde mr. Kootte die aanhaal de dat de Zoeterwoudenaar een half jaar vóór het ongeval ook al met een ontoelaatbaar alcoholpromillage van 1,68 achter het stuur van een auto was aangetroffen en daarvoor ook was veroordeeld. "Onbe grijpelijk", noemde officier van justitie Van de Ham de handelwijze van verdachte, te meer daar deze van beroep vrachtwagenchauffeur is. "Zo iemand moet juist extra oppas sen, ook buiten werktijd", be toogde hij. Raadsvrouwe Renckens zei dat op grond van wetenschappelij ke rapporten de kans op zwaai letsel bij de overleden vriend van R.v.R. aanmerkelijk klei ner zou zijn geweest indien de ze een veiligheidsgordel zou hebben gedragen. Zij wilde daarmee niets afdoen aan de ernst van het ongeval maar vond wel dat daardoor niet alle schuld voor de dodelijke af loop aan haar cliènt kon wor den toegeschreven. Zij zei dat de werkgever van R.v.R., die zeer over de inzet en prestaties van de Zoeterwoudenaar is te spreken, hem wel in dienst wil de houden bij een gevangenis straf van ongeveer dne maan den. Een ontzegging van de rij bevoegdheid zou echter resul teren in een ontslag. Op grond daarvan ueed zij het voorstel de onvoorwaardelijke gevangenisstraf eventueel ho ger te stellen dan de eis van de officier maar de ontzegging van de rijbevoegdheid voor waardelijk te maken met die beperking dat R.v.R. louter wordt toegestaan in diensttijd in vracht- en kraanwagens van zijn werkgever te rijden. President Kootte leek hier niet erg voor geporteerd, sprak van 'werkgevers-chantage' en wil de weten of er een meer dan zakelijke relatie bestaat tussen R.v.R. en diens (vrouwelijke) werkgever. Verdachte ontken de dat laatste. De officier van justitie wees het voorstel van de hand met de opmerking dat de zaak te ernstig was om niet tot ontzegging over te gaan. "Bovendien zyn er genoeg werkloze beroepschauffeurs die zich verstandiger gedragen dan verdachte", voegde hij er LEIDERDORP Op het moment dat staatssecretaris Brokx gistermiddag de eerste paal voor 69 kleine wooneenheden de grond indreef, werd daarmee de voorlaatste bouwfase in de Leiderdorpse Nieuwbouwwijk Buitenhof-Oost ingeluid. Dit project is namelijk het vierde plan van de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp (AWL). Resteert nog slechts een plan voor 101 kleinere eengezins- woningwetwoningen. Het wach ten is op de subsidie van het rijk. Aanzienlijke kortingen op subsidie voor bibliotheek OEGSTGEEST - De Stichting Al gemene Bibliotheek Oegstgeest zal de komende jaren genoegen moeten nemen met een vermin derde gemeentelijke subsidie. Deze uitkering bedroeg in 1982 205.000 en zal dit jaar weliswaar gehandhaafd blijven, maar de verwachting is, dat het subsidie voor de jaren nadien met onge veer 20.000 zal teruglopen. Dit als gevolg van een wijziging van de Wet op het Openbare Biblio theekwerk, die per 1 juli a.s. in werking treedt. Voor de gemeente Oegstgeest bete kent deze wetswijziging, dat het jaarlijks ditzelfde bedrag minder van het Rijk zal ontvangen. Het stichtingsbestuur, dat enkele we ken geleden een bespreking met het college van B en W over deze financiële gevolgen had, kan zich akkoord verklaren met de door berekening van deze rijkskorting en toont daarmee begrip voor de situatie waarin de gemeente nu verzeild raakt. De AWL bouwt in totaal 367 wo ningen of wooneenheden in Bui tenhof-Oost. Daarnaast worden er nog 135 premie A- en B-wonin- gen gebouwd door anderen. Voor 112 premiekoop-woningen liggen nog subsidie-aanvragen bij het rijk. Verder worden er in Buitenhof-Oost twintig woon eenheden gebouwd voor gehan dicapten, zes zonnespouwwonin- gen, zeven zelfbouwwoningen en het bejaardentehuis "De Dillen burg". De meeste projecten zijn reeds in aanbouw. Brokx roemde de woningen van de AWL, waarvoor hij gisteren het beginsein gaf. De woningen wor den sober en goedkoop ge bouwd. De kale huur gaat 249 gulden bedragen. "Nu is dat op zichzelf niet veel, maar wat de meeste mensen niet weten is dat het rijk daar nog eens een bedrag bijlegt dat zelfs iets hoger is. Met anaere woorden: de huurder zelf betaalt minder dan de helft van wat de woning werkelijk kost. Nu misgun ik dat de huurder niet, sterker nog we hebben met zijn allen gewild dat wonen be taalbaar is", aldus Brokx. Hij schetste daarna de financiële problemen, waarvoor hij staat. Daarom waren kortingen, bij voorbeeld op de huursubsidie nodig, aldus de staatssecretaris. Wethouder Meerburg vroeg in zijn toespraak aandacht voor de ver deling Vein de beschikbare subsi dies voor sociale woningbouw. Volgens Meerburg zou het rijk niet de behoefte aan woningen als criterium moeten hanteren, maar het aanbod. Meerburg: "Als een gemeente wel een groot tekort aan woningen kent, maar niet in staat is plannen te ontwik kelen door welke belemmerin gen dan ook. dan dienen de plan nen van elders, waar een minder groot tekort aan woningen is, toch gehonoreerd te worden". Leiderdorp is één van die ge meenten waar relatief gezien weinig woningbehoefte is. Plan nen zijn er genoeg, maar de sub sidie van het rijk wordt niet ver leend, omdat er gemeenten zijn met meer woningzoekenden. Vaak kunnen die gemeenten de beschikbare subsidie niet opma ken. Volgens Meerburg kan Leiderdorp dat wel. "Wij hebben de moge lijkheden om plannen te ontwik kelen. In Buitenhof-Midden en -West kunnen nog vele woningen worden gebouwd. En alleen al voor de continuïteit is bouwen daar noodzakelijk. De toewijzing van contigenten Gees: rijkssubsi die) blijft hoogst onzeker". Zo kan ook werkgelegenheid zeker worden gesteld, aldus Meerburg. De Leiderdorpse wethouder wil dan ook dat het ryk een planning maakt, zodat de gemeenten we ten hoeveel woningen ze in de komende jaren mogen bouwen. De planning van de gemeenten kan dan daarop worden afge steld. Staatssecretaris Brokx kwam Meerburg op dit punt wel tege moet. Hij hoopte dat voor 1984 een dergelijke meeij aren plan ning zal worden ingevoerd. Op dit moment is daar overleg over.' Op het eerste punt deed Brokx geen enkele toezegging. Integen deel: "Primair staat de woning behoefte. In geen enkel produkt wordt geïnvesteerd voor de werkgelegenheid op zich of om dat er plannen zijn". De Boschgeestkleuterschool en het aanpalende buurthuis aan de Sixlaan in Voorschoten. VOORSCHOTEN - Rond de Boschgeestkleuterschool aan de Sixlaan in Voorschoten en het aanpalende buurthuis is flinke beroering ontstaan nu een ver der anonieme brief van een groep "verontruste ouders van kleuterschoolleerlingen" gewag heeft gemaakt van zeer ernstig vandalisme bij de school. De brief is gericht aan een aantal redacties van kranten, maar oorspronkelijk bedoeld voor de Voorschotense raadsleden. Of die hem echter eveneens zullen krijgen is onduidelijk. De brief meldt ernstige vernielin gen die om en nabij de school door jeugdige bezoekers van het buurthuis zouden zijn aange richt. Ook medewerkers van het buurthuis zouden zich aan deze praktijken schuldig maken. Tevens zou de leerkracht van de school door jongelui worden las tiggevallen en is eens de dochter van de hoofdleidster "in elkaar geslagen", aldus de brief. De briefschrijvers) leggen de oor zaak van de gerezen spanningen tussen kleuterschool en buurt huis in de ongebreidelde expan- siezucht van het buurthuis. Met name worden de plaatsing van een flipperkast en de bouw van een bar in een lokaal van de kleu terschool dat het buurthuis mag gebruiken als lokkers gezien voor een bepaald soort jeugd dat nu de buurt onveilig zou maken. Treitereien Buurthuis voorzitter Brussee noemt de uitlatingen in de be wuste brief "grove beschuldigin gen" en wijst de verantwoorde lijkheid van het buurthuis in de ze van de hand. "Het is niet het probleem van het buurthuis maar een algemeen jeugdpro bleem", aldus zfjn reactie. Ver der wijst hij er op dat tijdens de ernstigste problemen het buurt huis juist was gesloten. In de loop van december zijn de "treitereien" toegenomen met Onbekend het afsteken van zelfgemaakt vuurwerk, aldus de brief. Zo erg werd het volgens de schrijver(s) dat de politie er op een gegeven moment aan te pas moest komen om ervoor te zorgen dat de kleu ters veilig naar huis toe konden. Inmiddels heeft er een gesprek plaatsgevonden tussen wethou der van onderwijs Marselis, de voorzitter van de oudercommis sie van de school en de voorzitter van het buurthuis. Hierin is over een gekomen dat de drie partijen binnenkort weer rond de tafel zullen gaan zitten om de proble men uit te praten en mogelijk op te lossen. De voorzitter van de oudercom missie van de kleuterschool, Bol, wil niet meer kwijt dan een geza menlijk met het buurthuis opge stelde verklaring waarin wordt gewezen op het komende ge sprek om de problemen uit de wereld te helpen. Hoofdleidster Leeuwenburg van de kleuter school, die volgens genoemde brief als gevolg van een en ander ziek thuis is, zegt niet te weten van wie het schrijven afkomstig zou kunnen zijn. "Maandag avond zijn alle ouders nog bij el kaar geweest en heb ik ze ge vraagd zoiets nu juist niet te doen want zo'n brief is wel het laatste dat ik wilde" OEGSTGEEST - De invulling van het deelgebied Haaswijk IV is een dezer dagen bekend gewor den. In dit gebied zullen behalve de veelbesproken jongerenhuis- vesting, die 175 wooneenheden bevat, nog 56 woningwetwonin gen en 22 woningen voor alleen staanden en tweepersoonshuis houdens worden gebouwd. Zoals bekend heeft de bewoners- vereniging Haaswijk ernstige kritiek op de bouw van de jonge- renflat omdat het gebouw niet zou passen in dit deelgebied. Volgens de voorzitter van de ver eniging, J. Verre, is naast de hoogte ook de ligging (hoek Haaswijklaan/Kerkwervelaan) doorslaggevend voor de afwij zing. "Het gebouw is een bult in een laagbouwwijk en had dus beter ergens achteraf geprojecteerd kunnen worden", aldus Verra. Al eerder had het bestuur van de vereniging de jongerenhuisves ting qua vormgeving een 'melk fabriek' genoemd. Deelplan 4 in Haaswijk in kaart gebracht. Het fel omstreden gebouw >oor jongeren-huisvesting bevindt zich aan de uiterste linkerkant direct ian het centrale kruispunt van de wijk. ZOETERWOUDE - Zonder al te veel problemen werd gister avond het beleidsplan voor de ja ren '82 tot en met '86 door de Zoeterwoudse raadscommissies behandeld. In grote lijnen heer ste er tevredenheid over de con crete uitwerking die het college van burgemeester en wethou ders gaf aan de het door de geza menlijke politieke partijen opge stelde plan. Behalve enkele pun ten uit het beleidsprogramma betroffen de opmerkingen van de commissieleden voorname lijk redactionele kwesties en ver duidelijkende vragen. Vraagtekens werden vooral gezet bij de ramingen die B en W had den gemaakt voor eventuele kos ten bij het uitvoeren van bepaal de programmapunten. WD- commissielid P. Mulder bijvoor beeld had de meeste moeite met de soms forse bedragen die het college wil uittrekken om advie zen van buitenaf in te winnen. Om de oren Houdijk benadrukte dat de ge raamde bedragen 'natte vinger werk' zijn en dat de raad het laat ste woord heeft om de ramingen ook werkelijk toe te kennen. De bijstelling van de woningbouw- nota wordt door het college in 1986 verwacht. "Erg laat", vond fractieleider F. de Graaff van Progressief Zoeterwoude (PZ). Volgens De Graaff moet een bij stelling veel eerder plaatsvinden omdat in december '82 al een wij ziging in de bouwplannen is aan gebracht. De Graaff wees er verder op dat Zoeterwoude geen al te afwach tende houding moet aannemen wat betreft het plaatsen van een windmolen voor het gebruik van windenergie. Volgens burge meester Houdijk waait de wind in Zoeterwoude niet uit de juiste hoek. Hy vertelde dat Zoeter woude niet voorkomt op de na tionale windkaart waarop wind- rijke gebieden staan aangegeven. Om de haverklap Tijdens de beraadslagingen over het beleidsprogramma voor de komende vier jaar kwam burge meester Houdijk met een kre- dietvoorstel voor een zogenaamd haalbaarheidsonderzoek. Dit on derzoek moet bekijken in hoe verre het financieel haalbaar is om de 'onrendabele gebieden' in Zoeterwoude (Weipoort, Gel derswoude) een gas-, water- en lichtaansluiting te geven. Tevens moet de mogelijkheid van aan sluiting op het riool en de kabel televisie voor deze gebieden wor den bekeken. Het doel van dit onderzoek is onder meer om te voorkomen dat de Weipoort om de haverklap overhoop wordt ge haald om leidingen aan te leg gen. Alles in één keer aanleggen kan heel wat kosten en overlast besparen, aldus Houdijk. Het christen-democratische raads lid R. Hogenelst begon gister avond over de instelling van de werkgroep die de verkapte sub sidies aan plaatselijke verenigin gen moet onderzoeken. "Gezien de hoeveelheid werk die de werkgroep moet verrichten lijkt het mij beter als een ambtelijke werkgroep wordt gemaakt in plaats van een werkgroep van raadsleden. Laat de commissie welzijn de stukken krijgen via de ambtelijke weg." Houdijk was het hier niet mee eens en be schermde zijn ambtenaren: "Dat onderzoek moet niet over de rug gen van de ambtenaren gaan. We moeten dat zorgvuldig doseren want de ambtenaren zitten ook met hun gewone werk." WOENSDAG Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 87, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stadhuis - raadscommissie ruimtelijke ordening en verkeer, 20 uur. Waaggebouw - start kroegentocht Leid- se jazz-week, 21.30 uur. Stadhuis - monumentencommissie, 19.30 uur. LVC - Breestraat 66, politieke film: met hun gezegende handen; kulturele film: executie; nieuwe speelfilm: Macumba, woe en do vanaf 20.15 uur. K&O-gebouw - kinderfilmmiddag, 14.30 De Regenboog - Watermolen 1, informa tiebijeenkomsten gemeente over bouw plan buurtwinkelcentrum Mussen- plaats, 15-17 en 19.30-21.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sievergadering openbare werken, 20 gemeentehuis - vergadering van de raadscommissie onderwijs, 20 uur. Voorschoten - Bondsgebouw, Leidse- weg, hoorzitting over bouwplannen ter rein Nieuw Voordorp, 20 uur. DONDERDAG Leiden - Waaggebouw, big band special, Leidse jazz-week, 20-24 uur. Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg 24, optreden dichter Bart Chabot, 22 uur. Museum voor Volkenkunde - Steen- straat, voorstelling van een Japanse theeceremonie, 20 uur. Helianth - Herenstraat 5c, lezing over de voeding van de mens, spreker: Diet Pi- storius, 20.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. - v Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, werkgroep dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor vrou wen, 9.30-11.30 uur. Wassenaar - gemeentehuis, hoorzitting over bouwplannen Rijksstraatweg 336, vrijdag 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 7 jan tot 14 jan door: Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7, tel. 123553; Apotheek Lin ten noorden van de Rijn: 134604; teL t zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131' spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. ,/fls?/rK Cabaret De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Leiden/ Oegstgeest organiseert donder dag 20 januari een cabaretmid dag "Veertig en Vrouw" in het Gemeentecentrum in Oegst geest. De cabaretière Dorien Mijksenaar zal daar voor het voetlicht treden. De middag be gint om 14.00 uur. Klarinetgroep De klarinetgroep van de War- mondse harmonie St. Matthias verzorgt zondag 16 januari een concert in de expositieruimte van Het Oude Raadhuis in War mond. Er worden negen werken ten gehore gebracht onder ande re van Mozart, Bach en Beetho ven. CDA-vrouwenberaad Oud-minister M. Gardeniers zal aanwezig zijn op de oprich tingsvergadering van het CDA- vrouwenberaad afdeling Lei derdorp op maandag 24 januari in de Menswordingskerk in Lei derdorp. Zij zal spreken over het thema "Vrouwen in de poli tiek... Bal De Zoeterwoudse carnavalsver eniging "De Hangkonten" orga niseert zaterdag 15 januari het traditionele boerenkielenbal. In Doa Bosco aan de Zuidbuurtse- weg worden de eerste boeren kielen vanaf 20.30 uur ver wacht. De muziek wordt onder meer verzorgd door de plaatse lijke Rammeljetsers. Alaaf. Zoeterwoude mag langer naar Engeland kijken ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudenaren die aangesloten zijn op het kabelnet kunnen tot maart gratis de Engelse zender ITV blijven ontvangen. De proef met de uitbreiding van het kabel net die in december is begonnen wordt tot die tijd verlengd. Wan neer de proef is beëindigd zal een enquête onder de kabelgebrui kers moeten uitwijzen of er zes nieuwe netten bijkomen. De proefuitzending van Casema is verlengd omdat er later begon nen is dan aanvankelijk was ge dacht. Tevens kan de consument over een langere periode een be ter oordeel vellen over de extra kanalen, aldus woordvoerder De Goede van Casema, een dochter onderneming van de PTT. De Goede meende dat er nogal wis selvallige kwaliteit wordt gebo den. Met name geldt dit voor de Engelse zenders. Hij verwacht echter binnen enkele jaren een vlekkeloze ontvangst. De enquête onder de Zoeterwoud se kabelabonnees zal op zijn vroegst in april worden gehou den. Het Zoetprwoudse geipeen- tebestuur moet toestemming voor het onderzoek geven. Om dat de gemeente de machtiging over het kabelnet heeft zal de ge meenteraad ook de beslissing moeten nemen over het al dan niet uitbreiden van het aanbod van buitenlandse zenders. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61.25 Per post 83.60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie. G. Koopman Adj.dir N. Qüakernaat Rubriekchets: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) W F J Wirtz (bin./buit /ec J. Ruygrok-Hoogeveen 16.30-18 00 u Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o I 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2