Kansen ADM stijgen Lange Griekse zondag voorbij Actie Bijenkorf -c Export barrière kleine bedrijven Beurs Amsterdam kort zakelijk Amsterdam komt met overlevingsplan Personeel RSV wil niet terug in loon FNV: Anderhalf miljoen banen nodig Drachme devalueert 78 00c Beursoverzicht WOENSDAG 12 JANUARI 1983 Economie RAL Twee Nederlandse financiers staan met 25 miljoen gulden klaar om de failliet verklaarde luchtvaart maatschappij Rotterdam Airli nes (RAL) over te nemen als deze maatschappij een vergunning krijgt om vanaf Zestienhoven te gaan vliegen. Dit onthulde de Rotterdamse advocaat mr. J. de Wit gisteren tijdens een zitting van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. De potentiële geldverschaffers wil len voorlopig niet in de open baarheid treden, zo zei De Wit na afloop van de hoorzitting. Metaalbedrijf Het al bijna 25 jaar bestaande Lim burgse metaalbedrijf May Fran bv (dochteronderneming van een gelijknamig bedrijf in West- Duitsland) in Schaesberg nabij Heerlen, verkeert in ernstige moeilijkheden. Directeur drs. G. Boosten deelde gistermiddag mee dat een ingrijpende reorga nisatie waarbij ontslagen onver mijdelijk zullen zijn dringend ge wenst is. Hij schat het aantal ontslagen op 95 van de 230 personeelsleden. Ahold De meerderheid van het personeel bij Ahold heeft afwijzend gerea geerd op de vraag of men bereid is 2,5 of 5 procent van het loon in te leveren tegen een verkorting van de werktijd met hetzelfde percentage. Dit blijkt uit een en quête dat Ahold bij steekproef gekozen medewerkers en mede werksters van de filialen van Al- bert Heijn, Miro, Etos en Alberto, personeel van het hoofdkantoor, de distributiecentra en centrale slagerij heeft gehouden. Hulp De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren aangekondigd een hulpprogramma voor de Ameri kaanse boeren dat vorige maand geen instemming kreeg in het Congres zonder parlementaire toestemming te zullen uitvoeren. In een toespraak waarin hij kri tiek uitte op het landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap maakte de president tevens be kend dat er voor een bedrag van 250 miljoen dollar aan extra kre diet komt voor de Amerikaanse export van landbouwprodukten. Hormonen In de Belgische vetmesterij wor den nog volop hormonen ge bruikt. Dat is duidelijk gewor den uit twee onderzoeken. Een ervan werd uitgevoerd door het team van de rijksuniversiteit van Gent. Het andere werd onderno men door het Belgische ministe rie van volksgezondheid. Uit beide onderzoeken is komen vast te staan dat ook het zogehe ten des-hormoon nog in de Belgi sche vetmesterij wordt toege past. Van dit kunstmatige hor moon is bekend dat het, vooral bij vrouwen, kankerverwekkend kan zijn. Grieken Een Griekse delegatie zal naar Brussel komen om er met de EG- commissie te spreken over maat regelen die Griekenland wil ne men om de invoer uit de overige EG-lidstaten in te perken. Dat heeft een woordvoerder van de EG-commissie gisteren in Brus- sél meegedeeld. Maar er is nog niet bekend wanneer de Griekse delegatie in Brussel zal verschij nen, noch wie de Griekse rege ring voor deze bespreking naar Brussel zal sturen. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 11 januari 1983. Boerekool per kg 0,38-0,70, waspeen Al- per kist 7,60-9,40, AII-5,00-8,50, BI-7,50- 11,50, Bil 3,20, CI-3,50-6,70, CII-3.30- 6,10. Aanvoer: 235 ton Breekpeen BI-per kist 2,60, CI-5,20-5,50, prei A per kg 0,47-0,77, schorseneren AI 0,71-0,81, B I 0,37-0,51, C I 0,06-0,10. LEIDEN - Leidse groente- en fruitvei ling: aardappelen 45, andijvie 255-285, boerenkool 40-63, rode kool 18-50, prei 91-110, spruiten a 41-49, spruiten b 56- 63, spruiten d 35-70, champignons 87, uien 15-62, witlof 160-265, knolselderij 38-53, sla 29-66, peterselie 46-55, selderij 27-58. DEN HAAG (ANP) - Alleen al door mislukte exportpogingen van het midden- en kleinbedrijf zijn exportkansen gemist tot een bedrag van tenminste een mil jard gulden. Dat zei gisteren in Den Haag prof. H. Roos, voorzit ter van een stuurgroep bestaan de uit vertegenwoordigers van de Amrobank en het KNOV (Or ganisatie van ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf), bij de presentatie van een rapport over de knelpunten die het midden- en kleinbedrijf ondervindt als het pogingen onderneemt zijn produkten te exporteren. Het rapport is gisteren aangeboden aan staatssecretaris Bolkenstein van economische zaken. Een van de knelpunten is de moei te die de kleine ondernemer blijkt te hebben om informatie over zyn exportkansen te vinden bij de ongeveer 300 instanties die zich volgens de onderzoekers be zig houden met exportbevorde ring. Menig ondernemer wist geen enkele organisatie te noe men die zich op dit gebied be weegt. Volgens drs. L. Vonk, secretaris van het KNOV en lid van de stuurgroep, kan de export, voor Nederland van groot belang, be slist worden opgevoerd als dui delijker is welke exportbevorde rende instantie wat precies doet. Nu worden ondernemers te veel van het kastje naar de muur ge stuurd. Het geld dat al die instan ties kosten kan meer rendement opleveren, aldus Vonk. Alhoewel het opvoeren van de ex port uiteindelijk van de onderne mers zelf moet komen kan de overheid volgens Vonk toch enigszins de weg bereiden. Zo zouden aan ondernemers die naar het buitenland willen om de markt te verkennen tijdelijke managers ter beschikking kun nen worden gesteld die onder tussen het bedrijf draaiende hou den. Subsidies op de aanschaf van telex, aansluiting op viditel en dergelijke, zou volgens de KNOV-er een aantal kleine on dernemers over de exportdrem pel kunnen helpen, evenals ta lencursussen of het ter beschik king stellen van tolken. Volgens hem moet het talenprobleem niet worden onderschat, temeer daar de belangstelling van ex porteurs voor andere landen dan België en Duitsland aan het groeien is. DEN HAAG (GPD) - De kans dat de Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) zal overleven, stijgt. Ze zal wel in omvang terug moeten. Na afloop van een be spreking in de Tweede-kamercommissie van economi sche zaken liet minister van economische zaken Van Aardenne gisteren weten dat van hem in elk geval een bijdrage van 9 miljoen gulden mag worden verwacht, wanneer in een gezamenlijke operatie een oplossing voor de problemen van de ADM wordt gevonden. Het wordt echter niet voor onmogelijk gehouden dat de minister, als puntje bij paaltje komt, nog een paar miljoen verder zou kunnen gaan. De gezamenlijke operatie zou moe ten bestaan uit bijdragen van de staat (zowel het ministerie van economische als dat van sociale zaken), de gemeente Amster dam, de provincie Noordholland en andere betrokken. Zo zou het personeel een bijdrage kunnen leveren door af te zien van prijs compensatie en van de uitkering die men zou ontvangen op grond van een bij de ADM bestaande bonusregeling. De gemeente Amsterdam heeft gis teren een plan gepresenteerd om de verliezen op te vangen die de ADM in de jaren 1983 en 1984 nog zou gaan lijden. Het gaat daarbij om een bedrag van om en nabij 21 miljoen gulden. In het gemeentelijke plan worden die verliezen geheel opgevangen. De ROTTERDAM (ANP) - De kader leden van de Industriebond FNV bij de belangrijkste bedrijven van het Rijn/Sehelde/Verolme- concern in het Rijnmondgebied voelen er niets voor om de prijs compensatie in te leveren in ruil voor arbeidsplaatsen. De kadergroep van de industrie bond bij Verolme-Botlek heeft zich al gedistantieerd van de lijn van de Industriebond FNV. Vol gens kaderlid en secretaris van de OR bij Verolme, Van der Hor, kan er geen sprake zijn van inle veren van de prijscompensatie, omdat er bij het in ernstige moei lijkheden verkerende concern toch geen nieuwe banen te creë ren zijn. Volgens hem denken de kaderle den bij Wilton-Fijenoord en bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij (RDM) daar ook zo over. De kadergroepen van deze be drijven moeten zich overigens nog definitief uitspreken over het al of niet inleveren van de prijscompensatie in ruil voor de arbeidstijdverkorting. Bij Verolme zijn de kaderleden van oordeel dat de 1.500 werkne mers, gezien de belabberde si tuatie bij het RSV-concern meer hebben aan de uitbetaling van de prijscompensatie. gemeente zelf zou vijf miljoen willen bijdragen in ruil voor een verhoging van de erfpacht. In het plan zou echter het perso neelsbestand met 220 man moe ten worden ingekrompen tot 1100. Een rapport van deskundi gen dat rond nieuwjaar werd uit gebracht, bepleitte een inkrim ping tot 700 900 man en sluiting van een of twee dokken. Het Amsterdamse plan levert zelf nog geen dekking voor de 20 mil joen verlies die de ADM in 1982 heeft geleden. Voor in elk geval 9 miljoen wil minister Van Aar denne daarin voorzien. Het gaat hierbij om bijdragen die zijn voorganger (6,5 miljoen) en hij zelf (2,5 miljoen) al eerder als overbruggingsbijdrage hadden beschikbaar gesteld. Het geld is toen niet opgenomen, maar komt nu in contanten ter beschikking als er een totaal-oplossing voor de werf tot stand komt. Nog deze week zal worden ge poogd eenheid te brengen in de standpunten van de directie, de vakbonden, de gemeente Am sterdam, Westhaven bv (naast de staat de andere aandeelhouder in de ADM) en andere betrokke nen. De bedoeling is dat men met een gezamenlijk standpunt nog eenmaal met de minister om de tafel gaat zitten vooraleer vrij dag in de ministerraad een defi nitieve beslissing valt over het bedrag dat de staat nog maxi maal in de ADM wil steken. AMSTERDAM - Personeel van de Amsterdamse vestiging van de Bijen korf is gistermorgen een handtekeningen-actie begonnen voor het behoud van het warenhuis. l(oto Ant(0, AMSTERDAM (ANP) "De Bijenkorf moet blijven". Onder deze leuze zijn personeelsleden een actie begonnen voor behoud van dit waren huis in Amsterdam. Aan het publiek in de Amsterdamse binnenstad werd gisteren een pamflet uitgereikt met een strook, die kan worden ingestuurd naar het bedrijf als men het eens is met de gedachte dat het warenhuis moet blijven waar het staat. Als de Bijenkorf verdwijnt zal er in de binnenstad een donker gat komen. En met het verdwijnen van veel werkgelegenheid zal ook het koopple- zier van het publiek wegvallen, zo houden de actievoerende personeels leden de voorbijgangers voor. Zij voegen er aan toe dat als de Bijenkorf er niet meer zal zijn ook de grote aantrekkingskracht van het centrum van de hoofdstad ophoudt te bestaan, wat ook zijn invloed op andere winkelbedrijven in de omgeving zal hebben. HENGELO (ANP) - De Neder landse beroepsbevolking stijgt volgens berekening van FNV- hoofdbestuurder F. Drabbe zo snel dat er de komende tien jaar anderhalf miljoen banen bij moe ten komen. Op een symposium van de Nederlandse vereniging voor management stelde Drabbe gisteren in Hengelo, dat het zelfs bij een krachtig herstel van de economie niet zal lukken de 40- urige werkweek te handhaven. Hij wees er in dit verband op, dat naar verhouding veel nieuwko mers tot de arbeidsmarkt toetre den en dat door de sterke auto matisering veel werkgelegen heid verloren gaat. Om ontwrich ting van de maatschappij te voor komen is het naar de mening van Drabbe pure noodzaak tot her verdeling van arbeid te komen. Hij voorspelde gisteren dat de werkweek in Nederland de ko mende twintig jaar zal teruglo pen tot 24 30 uur. Omdat de economie er belabberd voorstaat, valt er voor degenen die korter gaan werken niet te ontkomen aan een inkomensof fer, zo meende Drabbe. Hij ringen in de economische machtsstructuren op wereld schaal te groot. Het gaat hier vol gens Drabbe om het begin van een economische gelijkschake ling, waarbij de bestaande eco nomische grootmachten een stapje terug doen en de minder ontwikkelde landen hun achter stand inlopen. noemde het overigens onjuist er van uit te gaan dat de herverde ling van werk de enige oplossing van de crisis betekent. Naar zijn oordeel zijn er ook gerichte acti viteiten nodig om de marktsec tor uit het slop te halen. Nieuwe technologieën bieden hiervoor mogelijkheden, zeker als die door ondernemingen binnen de Europese gemeenschap samen worden aangepakt. "We zien hiervan reeds enige hoopvolle voorbeelden", aldus Drabbe. In zijn ogen is het een illusie te denken dat de economische groei van de jaren zestig terug keert, daarvoor zijn de verande- El Al terug SCHIPHOL (ANP) - De Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al gaat op 8 februari de diensten op Amsterdam hervatten. Tot 5 maart zal de retourdienst Tel Aviv-Amsterdam een maal per week worden gevlogen, na die datum drie maal per week. De vluchten zullen gecombineerd worden met de diensten op Brus sel. Dit heeft de directeur Neder land van El Al I. Krill gisteren meegedeeld. Amsterdam is een van de eerste be stemmingen die de maatschappij na de staking van bijna vier maanden weer met passagiers- vluchten gaan aandoen. De devaluatie van de Griekse drachme met 15,5 procent werd afgekondigd op de avond van de zondag die een bijkans eindeloze feestperiode afsloot Dezelfde minister die de maat regel bekendmaakte, Arsenis (nationale economie), was daags voor die periode, op 22 december, voor de televisie verschenen met een klem mend betoog. Hierin zei hij dat de produktiviteit, die in 1982 in Griekenland met 3 procent was teruggelopen, moest wor den opgevoerd wilden de Griekse produkten - ook de agrarische - hun positie op de binnenlandse en buitenlandse markt heroveren en wilde er geen werkloosheid komen die in de dubbele cijfers liep, zoals in zoveel andere landen. Onmiddellijk hierna stortte het Griekse volk zich, met toe stemming van de regering m een schier eindeloze reeks zon dagen. Pas nu, half januari, be gint de post bij mij de wensen binnen te druppelen die men half december verstuurde. Ge heel buiten het kader van de campagne om toeristen ook in de winter naar Griekenland te lokken, blijven postkantoren en Acropolis op de meest on verwachte dagen potdicht, tot verbijstering van duizenden vreemdelingen. door Frans van Hasselt Het begon met Kerstmis, waar van men had ontdekt dat het in zijn geheel op een weekeind viel. Dus plakte men er twee zondagen aan vast. Tussen 29 en 31 december gebeurde er ook niet veel, hetgeen bijvoor beeld kon worden gemerkt door lieden die, zoals ik, in die periode hadden willen verhui zen. Talloze Atheners waren in „hun dorp" en de uittocht uit de hoofstad leverde een doden aantal op dat nog weer twee maal hoger lag dan vorig jaar, ondanks alle manende pam fletten die lieftallige vrouwelij ke agenten aan automobilisten bij het verlaten van Athene uit deelden. Op oudejaarsavond luisterde men naar de nieuwjaarsbood schap van president Karaman- lis, die zijn volk onder ander opwekte harder te gaan werken. Maar nieuwjaar viel wederom tamelijk ongelukkig, op een zaterdag, en dus bom bardeerde men dinsdag 3 ja nuari ook weer tot zondag. Minstens even grote feestdag in Griekenland is echter sinds onheuglijke tijdens de 6e ja nuari, hier niet Driekoningen maar Epifania, het feest van de Doop en de Heiliging der Wate ren, een strikte zondag. Op 4 en 5 januari gebeurde er dus ook niet veel, hetgeen wederom werd gemerkt door wie had willen verhuizen. De 7e januari is de naamdag van Jannis, in Griekenland even veel voorkomend als onze Jan, en bovendien is het dan Kerst mis voor de nog altijd hon derdduizenden die de Oude Kalender blijven aanhangen. De zitting van de ministerraad werd een week uitgesteld, naar men dacht ook omdat er on enigheden waren. Op 8 januari gebeurde er ook niet veel, be halve dat de kranten uitkwa men met uitlatingen van de mi nister van informatie, waarin hij alle geruchten over de deva luatie tegensprak als kwaad willend en ondermijnend. Maar op de avond van 9 janua ri, die allerlaatste zondag, kwam zijn collega van nationa- le economie met de jobstijding die het nieuwer werkjaar in luidde. „De Grieken zijn 15,5 procent armer geworden", schreef meteen een oppositie krant Net als in Nederland, waar men in de nacht van oud op nieuw voor 5 miljoen gulden meer aan vuurwerk afstak, is het of men het er in Griekenland nog één keer van heeft willen ne men alvorens zich te storten in het jaar 1983, waarvan alge meen wordt aangenomen dat het nog veel moeilijker zal wor den dan zijn voorganger. En dat was al een ronduit slecht jaar, waarin voor het eerst zo wel koopvaardij als toerisme terugliepen, de twee belang rijkste ..onzichtbare inkom sten" op de Griekse begroting. Het zijn juist deze bedrijfstak ken die men van de devaluatie hoopt te laten profiteren. Ge vlast wordt bijvoorbeeld op het terugwinnen van toeristen uit Spanje, dat zijn peseta met „slechts" 8 procent heeft gede valueerd. Maar ook is het de bedoeling dat de uitvoer toeneemt en dat Griekse produkten, niet alleen industriële zoals textiel, maar ook agrarische, weer in de markt komen, hetgeen even eens geldt voor de binnenland se markt, die zal worden ge confronteerd met forse import beperkingen. Dramatisch was de laatste twee jaar - nota bene de eerste twee van het volledig lidmaatschap - de verslechte ring van de handelsbalans met de andere Negen van de EG. Voor het eerst betrof die ook agrarische produkten (88 mil joen dollar), nadat er tevoren nog een overschot van 63 mil joen was geweest. Westeuropese produkten over stroomden de laatste tijd, in clusief de talloze zondagen rondom de jaarwisseling, de Gnekse tafels, omdat ze veel goedkoper waren geworden dan de Griekse. Dit geldt voor Nederlandse en Deense kaas, die zelfs de witte, hypergriekse „Feta" imiteert, voor Franse kippen die, in bevroren toe stand ingevoerd, het pluimvee uit Megara op 50 kilometer van Athene van de markt vegen, en voor Duits rundvlees, dat in twee jaar tijd 70 procent van de markt veroverde. De minister van landbouw Simitis spreekt mismoedig van „eenrichtings verkeer" tussen Brussel en Athene. Zelfs de citrusafzet zag zich dit jaar met een crisis geconfron teerd, doordat de traditionele Oosteuropese markt een voor keur vertoonde voor goedko pere Turkse en Spaanse vruch ten. Citroenen, die vanouds uit Griekenland wegvlogen, drei gen dit jaar onverkocht te blij ven, tenzij de devaluatie van de drachme voor hen nog op tyd is gekomen. Reeds gingen de Gneken 1983 in met de wetenschap dat er een loonstop voor dit jaar op han den was, die pas in 1984 weer zou zijn „ingelopen" Nu lezen zij in de kranten dat de deva luatie waarschijnlijk een extra prijsstijging van 6 procent zal meebrengen. En dat in een land dat met ruim 20 procent reeds de grootste inflatie van de EG vertoonde De lange Griekse zondag is definitief voorbij. WOENSDAG 12 JANUARI 1983 ACTIEVE AANDELEN Dorische Peir.Pref. 34.30 34.20 92.60 93.20 92.40 92.30 Hrlnrkrn Hold 98.80 96.6 16.60 15.50 148.80 146.50 •v 97.40 98.20 130.50 128.80 100.50 98.00 Oce-van der Grinten Pakhoed eert Volker Stevln 182,80 65,30 BINNENLANDSE AANDELEN 106.00e 110.00 175,00 175.00 Ballast Ned am 78.50 76,50d Ruhrm Tett Clndu Key Claimindo Dell MIJ Gel. Dein. Cert. Gerofabr Holl. Sea Search Hunter D HVA-Myen cert. I.H.C. Inter Ind. MaaUch. IBB Kond. 79.50 78.80 194,00 194.50 195,00e 196.00 186.00 180.00 177.00 174.00 37.00 36.50 30.60 30.30 37.00 36.50 30.60 30.30 265.00 262.00 1660.00 1640.00 110.00 109.50 107.00 106.80 179,00 178.00 HLOO J10.50 24.00 24.00 Leldache Wol Nedap Ned. Credlet Ned. Scheepshyp. b* Jlsk t Sanders 15.50 14.00 81.50 82.50 80.80 80.00 30,00c 29.00 172.00e 170,00 188,00 187.50 VRG Gem. Be*. 35,90 36.80 Salveqb. Bank Telegraaf Textiel Tw. Tllb. Hyp. Bk. Weathaven Asd Wolier» Samson Wyer* Wijk en Her. 168.00 169.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 113.00 113.00 112.00 111.00 115 00 115.00 202.00 109.00 342.00 337.00 26.30 26,20 21.80 21.00 30 00,- 20 80 32,60 32.60 GOUD EN ZILVER Goud onbewerkt 38.080,-. Zilver onbewerkt BUITENLANDS GELD Amerikaan ie dollar 2 62 Engrlte pond 4XI Franse franc (100) Zwiu franc (100) Zweed»c kroon (100) Deense kroon (100) Ooat shilling(100) Spaan»* peseta (100) Griekse drachme 100) Flnae mark (100) AMSTERDAM (ANP) - Dc Am sterdamsc effectenbeurs moest vandaag in navolging van Wall Street bU ftddjjkc oom tan <-<n weinig terrein prijsgeven. Als groep konden alleen de uitgevers zich met kleine winsten hieraan onttrekkrn Dc obligaties moes- t.-ti -•% i ii- - ii hier en daar met rond 0,2 punt terug. De nieuwe 7,5 pet staatslening kwam in de notering op 100 bij een uitgiftckocrs van 100,50. Di verse partijen zitten door de for se m^jorering by de inschryving met een teveel aan stukken, die nu op dc markt werden gebracht De nieuwe 7.5 pet 25-jarige obli- gatielcmng van 150 min. van dc bank voor Nederlandschc Ge meenten, waarop op 20 januari kan worden ingeschreven, Ugt volgens beurshandelaren goed in dc markt. Van d<- internationals ging Ko- ninklykc Obc als enige omhoog met een winst van 1 op 98,20. Philips kon zich rond het midda guur handhaven op ƒ31,40.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 29