c Van ijzerwinkel naar modern politiebureau in Hoofddorp Jongeren Katwijk willen zelf wonen in pand Ouwehand Viij etij dscentrum komt van de grond Kwart eeuw gemeentepolitie Haarlemmermeer Nieuwkoop vindt exploitant Bod van 1,1 miljoen op garage van Poot Klap voor George Best Perronwijziging Alphen WOENSDAG 12 JANUARI 1983 HAARLEMMERMEER - "We begonnen in 1958 met één telefoontoestel in het hoofdbureau in Hoofddorp. Als je nu 25 jaar later ziet wat we aan apparatuur in huis hebben dan besef je pas goed wat er is veranderd". Dat zegt adjudant J.G. Stroosnijder van de politie Haar lemmermeer, het korps dat dit jaar het 25-jarig jubi leum als gemeentepolitie viert. Voor die tijd was in de "Meer" rijkspolitie werkzaam. Met de komst van de nieuwe politiewet in 1958 kwam daaraan een einde en kwam de Haarlemmermeer met meer dan 25.000 inwo ners in aanmerking voor een eigen politiekorps. Voor de tweede keer in de geschiedenis trouwens, want ook van 1936 tot 1943 beschikte de Haarlemmermeer over gemeentepolitie. Streek Overigens is het jubileum voor de korpsleiding geen reden om uit bundig de bloemetjes buiten te zetten. De enige activiteit is vrij dag een receptie, waarbij tevens afscheid wordt genomen van burgemeester C. van Stam, die eind deze maand opstapt als eer ste burger van de Haarlemmer meer. Op 1 januari 1958 begon de ge meentepolitie in Haarlemmer meer met haar werk. De eerste korpschef was mr. C. Barends. Vooral in de eerste maanden voerde Barends het "comman do" over een wat merkwaardig samengesteld korps. Politiemen sen die waren overgegaan van rijks- naar gemeentepolitie. Maar ook rijkspolitiemensen die voor lopig in de "Meer" werkzaam bleven in afwachting van de komst van gemeentepolitiemen- Sterkte In april van hetzelfde jaar was het korps op de gewenste sterkte van 40 man gemeentepolitie. Bij velen was er teleurstelling over het besluit van de minister om de sterkte op 40 te brengen. Alk maar dat in die tijd ongeveer het zelfde aantal inwoners bezat had de beschikking over 60 man. Te leurstelling vooral ook omdat de grote oppervlakte van de "Meer" een sterke wissel trok op het po litiepersoneel. Velen waren nieuw in de polder. Dat bleek ook uit het gegeven dat in het be gin slechts 9 mensen goede ken nis hadden van de Haarlemmer meer. Het personeel was verdeeld over het hoofdbureau in Hoofddorp, gevestigd in oude ijzerwinkel. Buiten het pand in Hoofddorp beschikte het korps over "bui tenposten" in Badhoevedorp, Nieuw-Vennep en Zwanenburg. "Een moeilijke periode", herinnert adjudant Stroosnijder zich die uitbreiding tot drie auto's en drie motorfietsen. Nu echter is het voertuigenpark van het Haar- lemmermeerse korps uitge- m groeid tot 40 auto's en 7 motoren. "Het meeste gebeurde op de fiets en als de agenten eenmaal weg waren had je geen contact meer hoort ook de luchthaven Schip hol tot het grondgebied van de Haarlemmermeer. In de eerste jaren na 1958 leverde dat weinig problemen op. Slechts in inci dentele gevallen werd de ge meentepolitie ingezet op de luchthaven. dan moest je maar weer af- Aan het eind van de jaren zestig wachten wanneer ze weer opdo ken. Vooral in wat moeilijke ge vallen leverde dat wel eens pro blemen op. Ze moesten dan eerst ergens een telefoon opzoeken voordat ze om assistentie kon den vragen", vertelt de adjudant. beginjaren. Het voertuigenpark Qphinhnl bestond uit één auto en één mo- bleek daarin verandering te ko men en bezorgden tal van acties de politiemensen handenvol werk. Met name de beveiliging van sommige voor terrorisme ge voelige maatschappijen gaf de nodige zorg. Op sommige mo menten werd dan ook de hulp in geroepen van korpsen uit Ken- nemerland. Sinds 1974 is de poli tiedienst op Schiphol overgedra gen aan de rijkspolitie. "Wel is de Haarlemmermeer nog verant- door Kees van Kuilenburg woordelijk voor zaken zoals vreemdelingenzaken, verdoven de middelen en vuurwapenza ken. Maar de samenwerking ver loopt prima", aldus adjudant Stroosnijder. De buitenbewa king van de luchthaven is echter nog in handen van de Haarlem- mermeerse politie. Hiervoor heeft men de beschikking over 20 man. Behalve de zorgen voor Schiphol werd ook duidelijk in die jaren dat de maatschappij geleidelijk aan "harder" werd. Roofoverval len, geweldsmisdrijven en de kleine misdaad namen hand over hand toe. Daarnaast nam door de bevolkingsgroei in de Haarlem mermeer ook het overige werk toe. Personeelsuitbreiding bleef daarbij niet uit. Nu in het "feest jaar" is het korps uitgegroeid tot de maximale sterkte van 172 Naast het politiewerk was er in die afgelopen 25 jaar ook nog gelegenheid voor het nodige verzet. Op deze foto uit het archief van de Haarlemmermeerse politie een team aan de start bij een vaardighexdsrit. ger-politie in een ander licht te staan. Stroosnijder: "Het is geen nieuws wat ik vertel, maar vroe ger was een politieman iemand met gezag. Daarin is veel veran dering in gekomen. Je krijgt nog al eens te maken met onhebbe lijk gedrag en dat vraagt toch veel van de politiemensen. Het maakt de taak oneindig veel zwaarder dan misschien wel no dig zou zijn", meent de politie man, die bij het Haarlemmer meerse korps een voorlichtende taak heeft en sinds 1945 als poli tieman in de Haarlemmermeer werkt. r de bestrijding van de misdaad kwam de Haarlemmermeerse politie in het geweer. Op deze i de gemeentepolitie assisteren enkele politiemensen een boer bij die bevalling van een koe. Verkeersramp gegrift staat is 1970. Toen vond op de rijksweg 4 bij Schiphol het grootste verkeersongeval uit de 25-jarige geschiedenis van het korps plaats. Meer dan vijf uur was het verkeer op deze ver keersader gestremd. Zeven men sen verloren het leven en 32 raak ten gewond. Niet minder dan 73 voertuigen werden vernield. Twee teams van de gemeentepo litie waren dagenlang bezig met het onderzoek. Het uiteindelijke proces-verbaal besloeg niet min der dan 138 pagina's. "Dat zijn onplezierige momenten in het leven van een politieman. Als je dergelijke ongevallen mee maakt ben je er lang mee bezig en het blijft gegrift in je herinne ring. Maar gelukkig is de sfeer in het korps zodanig dat je elkaar op die moeilijke momenten op vangt. Als dat niet het geval zou zijn, ben ik ervan overtuigd dat het niet mogelijk is dit werk te doen", aldus Stroosnijder Een hoogtepunt in de geschiedenis van het gemeentelijk politie korps was de ingebruikneming van het nieuwe politiebureau in Hoofddorp in 1974. De toenmali ge minister De Gaay Fortman opende in februari officieel het nieuwe gebouw. Een onderko men, waarin een van alle snufjes voorziene meldkamer een beeld geeft hoe het korps in die 25 jaar is veranderd. Van het politiebu reau met bedstede en één tele foon tot een ruimte met de meest moderne apparatuur. KATWIJK Katwijkse jongeren willen in aanmerking komen voor huisvesting in het pension Kuéa Valjevo. Het gemeentebe stuur van de kustgemeente heeft intussen toegezegd de mo gelijkheden daartoe te onder zoeken. Het plan om Leidse stu denten in dit pand onder te brengen staat daarmee op losse schroeven. Betwijfeld moet worden of het voorstel van de jongeren kans van slagen heeft. Met goedkeu ring van burgemeester en wet houders van Katwijk is Ouwe hand, eigenaar van net pension, inmiddels met de stichting Leid se studentenhuisvesting een mondelinge overeenkomst aan gegaan over de de verhuur. Met de (geringe) verbouwing is op kosten van het visverwerkende bedrijf al een begin gemaakt. Kuéa Valjevo, door Ouwehand neergezet om Joegoslavisch per soneel te huisvesten, telt thans nog veertien bewoners. Omdat steeds minder Joegoslaven ge bruik maken van deze accommo datie is het bedrijf op zoek ge gaan naar een huurder. Uiteindelijk is met de stichting stu dentenhuisvesting in zee gegaan omdat van die zijde de bereid heid werd getoond een contract te tekenen waarbij Ouwehand de mogelijkheid krijgt over driejaar weer aanspraak te kunnen ma ken op het pand. Voorlopig is overeengekomen dat de Joego slaven die nog in het pand aan de Industrieweg in Katwijk zijn ge vestigd daar mogen blijven wo nen tot het tijdstip dat zij andere huisvesting hebben gevonden. NIEUWKOOP - De plannen om in Nieuwkoop op particuliere basis een groot vrijetijds centrum op te zetten beginnen vaste vormen aan te nemen. De firma Wero BV, die in Brabant reeds een paar van dergelijke projecten winstgevend exploiteert, is wat burge meester en wethouders betreft de meest geschikte kandidaat om dat centrum te bou wen. Twijfels VALKENBURG - De garage van Poot aan de Hoofdstraat in Val kenburg is gisteren ingezet voor 1.1 miljoen gulden. Op het woon huis bij de garage is door huizen handelaar Proper een bod ge daan van ruim twee ton. Dinsdag vindt in een van de zalen van de hervormde kerk in het rijndorp de afslag plaats. Het bedrijf wordt openbaar verkocht omdat het geen geld meer om zijn ver plichtingen aan de bank te vol doen. De hoogste bieder was gisteren C. Brandt uit Hoogmade, die voor de garage meer dan een miljoen gulden wil uittrekkken. Op dit moment heeft Brandt een auto- showroom aan de Kooilaan in Leiden. Hij wil nu zo'n bedrijf in Valkenburg. Het is nog niet ze ker (als hij de nieuwe eigenaar wordt) of hij personeel over neemt. "Dat hangt nog in de lucht". Voor het voltallige personeel bij Poot is inmiddels ontslag aange vraagd bij het gewestelijk ar beidsbureau. In 1981 werden al vijftien mensen ontslagen. De besloten vennootschap Poot werd toen failliet verklaard. Kort daarop overleed de directeur van het bedrijf. De vrouw van Poot zette het be drijf op haar eigen naam voort. Dat was heel riskant, zei CNV- vakbondsman D. Terpstra toen de weduwe ontslag aanvroeg voor de laatste werknemers bij het bedrijf. "Zij staat nu voor een persoonlijk faillissement". In middels heeft de belastingdienst in Leiden beslag laten leggen op de inboedel van de garage en de woning van mevrouw Poot. Brandt die gisteren 1,1 miljoen gul den bood, heeft in het verleden laten weten zijn bedrijf in Leiden niet te kunnen handhaven, om dat de gemeente hem dwars zou zitten. Toen hij het pand aan de Kooilaan in Leiden kocht om er een autoshowroom van te maken verhuurde hij de bovenverdie ping aan studenten. Dit om de kosten te drukken. De gemeente Leiden vond de ruimte echter geschikt voor inge schreven woningzoekenden en vorderde het. Na een procedure, onder meer voor de fraad van State in Den Haag, moest Brandt de bovenverdieping ontruimen. De twee vrouwen die er woon den vroegen toen een woonver gunning aan. Volgens de gemeente voldeden ze aan de eisen. Ze mochten in het pand blijven wonen. Het gevolg was echter dat Brandt enkele honderden guldens huur per maand minder voor zijn huis kreeg. Dat B en W van Katwijk nu alsnog willen onderzoeken of de ruimte wellicht voor de eigen bevolking kan worden bestemd is een ge volg van een reactie van de Kat wijkse stichting voor jongeren- huisvesting. Volgens die stich ting is het mogelijk op dezelfde voorwaarden als met de studen ten is overeengekomen Katwijk- se jongeren te huisvesten in het pand van Ouwehand. Wethouder W. van der Plas liet gis teren tijdens een gemeentelijke commissievergadering door schemeren dat B en W min of meer aan deze mogelijkheid voorbij zijn gegaan. Nu de Kat wijkse jongeren aan de bel heb ben getrokken willen zij onder zoeken of het besluit nog is terug te draaien. Van der Plas had daarover zijn twijfels. "Ik weet niet of dat juri disch mogelijk is", zei hij. Hij be nadrukte daarbij dat de jongeren een woningbouwvereniging moeten vinden die garant staat. De gemeente Katwijk voelt er vooralsnog weinig voor om zelf garant te staan, bleek uit de woorden van Van der Plas. wehand over de nodige garanties moet beschikken als de Katwijk- se jongeren zich huisvesten in het pension. Volgens De Haas beschikt de stichting Leidse stu dentenhuisvesting in elk geval wel over een apparaat dat die garanties geeft. Van de zijde van stichting Leidse studentenhuisvesting wordt ge steld dat reeds bepaalde over eenkomsten zijn gesloten, maar dat nog geen contract is gete kend. Er valt, aldus de stichting, wel een regeling te treffen waar bij zowel studenten als Katwijk- se jongeren kunnen worden ge huisvest in het pand van Ouwe hand. "Iets dergelijks gebeurt ook in Oegstgeest", aldus een woordvoerder. Als B en W van Katwijk het ge bouw enkel en alleen voor Kat wijkse jongeren willen bestem men dan zal de Leidse stichting overwegen om "af te haken" Praten over een schadevergoe ding noemt de stichting in dit stadium van de onderhandelin gen nog te voorbarig. Gesprek Bij Ouwehand bestaat de bereid heid om mee te werken aan het alsnog bestemmen van het pen sion voor Katwijkse jongeren. Ook Ouwehand-woordvoerder J. de Haas, twijfelt intussen wel aan de haalbaarheid daarvan. Vanmiddag heeft daaromtrent een gesprek plaats tussen Ouwe hand en de jongeren. Evenals wethouder Van der Plas wijst ook De Haas erop dat Ou- LONDEN (ANP) George Best heeft zich vannacht in een zie kenhuis in Londen aan snijwon- den in de nek moeten laten be handelen. De Noordierse voet baller kreeg tijdens een caferuzie een bierfles tegen zijn hoofd. De fles spatte uit elkaar. Volgens de caféhouder had Best niets te maken met de vechtpar tij. Hy was een half uur eerder met zijn vriendin, de voorrrtalige miss world Mary Starvins, bin nengekomen. De politie verricht te één arrestatie. De oud-international was naar Londen gekomen om zich voor de rechtbank te verantwoorden voor zijn problemen met de be lastingdienst. De gemeente Nieuwkoop loopt volgens het college geen finan ciële risico's, maar desondanks zag burgemeester Seinstra geen kans om de de leden van com missie ruimtelijke ordening erg warm te krijgen voor het cen trum. Temeer toen uit zijn be toog bleek dat de gemeente wel op een of andere manier met geld in het project komt te zitten. Disco De gemeente Nieuwkoop is nu an derhalf jaar bezig met het plan om in één groot centrum een sporthal, overdekt zwembad, bi bliotheek, cultureel centrum, Raad van State oneens met Hazerswoude over vergunning HAZERSWOUDE/DEN HAAG - De Raad van State is het niet eens met het gemeentebestuur van Hazerswoude om Leidenaar J. Sira een vergunning te weige ren zijn schuur nabij de Bentweg te verbouwen. Sira, in het dage lijks leven kok bij het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, zegt dat de betrokken schuur ten dienste staat van een agrarisch bedrijf (een boomkwekerij) met een oppervlakte van 3570 m2. Omdat Sira geen inzage wil ge ven in zijn inkomsten als kweker en er bovendien een andere dag taak op na houdt bestempelt het gemeentebestuur van nUUl woudc zijn kwekersactiviti ït. n als hobbyisme. En gezien de voor het gebied rond de Bentweg geldende bestemmingsplan kan er dan geen vergunning worden gegeven. De Raad van State heeft die stellingnamc verwor pen omdat naar de mening van dit college onvoldoende onder zoek is verricht naar de aard en omvang van de kwekerswerk zaamheden van Sira. een discotheek (in plaats van het gesloten Beverly Hills) en een bar/restaurant onder te brengen. De raad toonde zich echter nogal huiverig omdat men bang was zich in een financieel wespen nest te steken, wat tijdens de be grotingsbehandeling vorige maand nog eens onderstreept werd. De vrees dat er gemeente geld naar het project kan gaan werd gisteravond bewaarheid. Volgens Seinstra kan Wero nooit kosten op de gemeente verhalen en kan de raad zelf een bijdrage vaststellen. Maar, zo voegde hij eraan toe, die moet dan natuur lijk wel "redelijk" zijn. Hoeveel dat is kon de burgemeester de commissie en het talrijke pu bliek niet vertellen. Volgens gemeentewoordvoerder Kronenburg is Wero BV overge bleven uit een drietal bedrijven dat na een onderzoek van de ge meente kwam bovendrijven als mogelijk bouwers van het cen trum. Daarvan toonde Wero BV zich bereid zelf alle financiële ri sico's te dragen, terwijl de oven- ge twee bedrijven bleven twijfe len. Om wat schot in de zaak te krijgen hakte het college de knoop door een koos voor Wero. Dit bedrijf heeft volgens Kranen burg in Brabant verschillende centra opgezet en weet deze winstgevend te exploiteren. De vraag of dat in het betrekkelijk kleine Nieuwkoop ook lukt is echter nog niet beantwoord, en vele Nieuwkopers neigen ernaar om deze negatief te beantwoor den. Ook burgemeester Seinstra sprak gisteravond van een Bibliotheek De enige vaststaande gemeentelij ke deelname in het project be staat uit het onderbrengen van de vaste bibliotheek in het cen trum, in een van Wero te huren ruimte Daarnaast komen in het centrum zeker een overdekt zwembad, een sporthal een cul tureel centrum en een bar/restau rant, terwijl de vestiging van ten nis- en squashbanen en een dis cotheek (in plaats van het on langs grslnt.-n Beverly Hills) wordt overwogen. De komst van een vast bibliotheek staat in Nieuwkoop hoog op de verlanglijst. De gemeente staat ook hoog op de bibliotheekplan- nen van de hogere overheden, maar gezien de problemen die in de eveneens zeer hoog genoteer de gemeenten Alkemade en Ha zerswoude zijn over de subsidies voor een vaste bibliotheek, lijkt het twijfelachtig dat Nieuwkoop straks inderdaad de verwachte rijkssubsidies knjgt. Dat geeft Kranenburg ook toe "maar we blijven hopen". Eind deze maand moet de gemeen teraad een positieve principe-uit spraak doen over de bouw van het centrum. Of die uitspraak er ook daadwerkelijk komt zal voor een belangrijk deel afhangen van de uitslag van een commissiever gadering die vanavond wordt ge houden. Op deze vergadering is ook een delegatie van Wero aan wezig. Al I IU N N Hl N RIJN Treinreizigers dir op het Alphenae station willen overstappen hoeven zich met ingang van zondag 16 Januari niet meer te verbijten als zij voor de gesloten spoorbomen bun aan sluiting missen Vanaf deze datum vertrekken de treinen naar Leiden van spoor drie in plaats van spoor twee en de treinen naar Gouda van twee in plaats van spoor drie. De Nederlandse Spoorwegen voeren deze wijziging in in verband met klachten van verbolgen reizigers.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27