Investering Juventus nog niet lonend Amerikaanse geldstroom naar FIFA al begonnen Broeder Frans aanstekelijk voor jongeren Rugbybond viert 50-jarig jubileum Minder Europese regels bepleit Veel aanmeldingen voor Heerenveen Feyenoord mét Van Deinsen Christelijke werkgevers: Thatcher belooft Falklands zeer lang te verdedigen WOENSDAG 12 JANUARI 1983 f i Varia HILVERSUM (ANP) - Twee jubileumdagen vormen de afsluiting van de viering van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Rygby- bond in het seizoen 1982/83. Centraal daarin staat dj interlandwedstri d Nederland-S- panje op 13 maart in Hilversum in de FIRA landencompetitie (B-poule). Indien het jonge Nederlandse team dit duel wint, is promotie naar de A-poule een feit. Nederland won al eerder van Polen (13-6) en Zweden (16-7). Aan deze wedstrijd gaan onder meer een op treden van de Nederlandse damesploeg. en een wedstrijd van "klein Oranje" vooraf. De dames komen uit tegen een team onder de naam 'rest van Nederland'. De tegenstan ders voor de jongsten in de internationale rygbysport (14-16 jaar) is Engeland. Op 24 april is een wedstrijdprogramma samen gesteld door Dennis Power, de technisch di recteur en bondscoach van de NRB, waarin onder meer Jong Oranje, een trainersteam. een ploeg bestaande uit ex-internationals en een 'presidents xv' zullen optreden. Voor laatstgenoemde ploeg zal oud-interrtatio- nal John van Altena. die meer dan honderd interlands speelde, goede rugbyers uitnodi gen. op die dag zal ook dr. Hans van Swol vanuit zijn woonplaats Bardelino (Italië) overkomen om de wedstrijden bij te wonen Tevens zal hij als eerste op die dag het jubi leumboek van de NRB ontvangen. HEERENVEEN (ANP) - Er zit groei in het Europese schaatskampioenschap voor dames. Voor de Europese ti telstrijd van volgend week einde zijn bij de organisatie 29 aanmeldingen uit elf lan den binnengekomen. Vorig jaar kwamen er maar ne gen landen met hun beste klassementsrijdsters naar de Thialf-kunstijsbaan. Slechts zes landen (Nederland, Oost- Duitsland, Zwitserland. Po len, Frankrijk en Noorwegen) hebben tot nu toe hun afvaar diging gespecificeerd Nederland komt met het viertal Visser. Steenbruggen. Boors- ma en Kooiman. Oost-Duits- land vaardigt wereldkam pioene Enke, Schones. Schónbrunn en Brehm af Voor Frankrijk rijdt Marie- France van Helden-Vives, voor Zwitserland Sylvia Brunner en voor Polen Erwi- na Ferens-Rys. De Noorse bond heeft dne van de vier namen bekend ge maakt die van Jensen. Lil- lenhagen en Hoeiseth. ROME (ANP) - Halverwege het seizoen lijken de investe ringen van Juventus niet lonend. De twintig-voudige Ita liaanse kampioensploeg trok voor het nieuwe jaar de Pool Zbigniew Boniek en de Fransman Michel Platini aan ter versterking van de groep Italianen, van wie zes man deel uit maakten van de wereldkampioenschaps- ploeg. ROTTERDAM (ANP) - Feye noord heeft gisteravond op sportpark De Vaan in Rotterdam een vriendschappelijke wed strijd tegen de zaterdageer steklasser Zwart Wit'28 met 6-2 gewonnen. Bij de rust leidde de eredivisieclub met 2-1. Voor Feyenoord scoorden: Hoekstra (2), Jeliazkov, Houtman, Nielsen en Valke. De doelpunten van Zwart Wit'28 kwamen op naam van Koster en Hooyer. Er waren 2500 toeschouwers. Bij Feye noord speelde Jan van Deinsen voor het eerst sedert zijn terug keer 65 minuten mee. Pee Zwolle heeft in 't Harde met 13-0 gewonnen van de zaterdag vierdeklasser 't Harde. Bij de rust stond PEC reeds met 5-0 voor. De Zwolse doelpunten kwamen op naam van Van der Hengst (5), Van Kooten (2), Vis- scher (2), Dijkstra (2), Drost en Van Moorst. Er waren 1000 kij kers. Nu de eerste vijftien ronden achter de rug zijn staat La Juve slechts vierde op vier punten achter stand van lijstaanvoerder AS Ro ma. In het weekeinde verloor Ju ventus, door een doelpunt van Antonelli, met 0-1 bij Genua. "Het gaat nog niet goed met Juven tus", concludeerde erevoorzitter Gianni Agnelli. "De rollenverde- ling tussen Boniek en Platini is npg niet goed ingevuld. Dit lijkt hét jaar van Rome te zullen zijn" Ook twee jaar geleden was Roma winterkampioen, maar het laat ste kampioenschap dateert van veertig jaar geleden, uit het sei zoen '42/'43. Ook toen had de club, net als nu, 22 punten uit de eerste competitiehelft behaald. Tussen Roma en Juventus bevindt zich behalve de oude bekende Internazionale Milaan ook nog het nietige Hellas Verona op één punt achterstand van de lijstaan voerder. Verona dankt zijn op vallende prestaties aan de natio nale topscorer Domenico Penzo, die gemiddeld overigens maar net aan een half doelpunt per wedstrijd komt. Penzo scoorde acht keer. NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse voetbalbond acht zich een sterke kandidaat voor de organisatie van de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap van 1986. Het ontwikkelingsland op voetbalgebied beschikt als geen ander over de geldmid delen om het toernooi voor de deelnemers financieel aantrekkelijk te maken, een zaak die de voetbalbestuurders van alle landen sterk aanspreekt. Michel Platini Toch wordt er volgens Italiaanse begrippen dit seizoen driftig ge doelpunt in de hoogste klasse. Er waren al 251 treffers, waarvan 23 uit strafschoppen. Dat is een ge middelde van 2,1 per wedstrijd, maar toch bijna een doelpunt per duel minder dan in de Neder landse eredivisie. Waar de Italianen de Nederlanders duidelijk mee overtreffen is het aantal bezoekers bij wedstrijden uit de hoogste klasse. De door snee over de 120 wedstrijden, die tot nu toe werden gespeeld ligt boven de 35.000 kijkers. De geza menlijke recette over de eerste helft van het seizoen wordt be groot op zestien miljoen gulden. Zelfs met een dergelijk bedrag is de huishouding van het dure Ita liaanse voetbal lang niet sluitend te krijgen. Geschat wordt dat de gezamenlijke schuld van de clubs in het betaalde voetbal - en de hoogste klasse neemt daar van het grootste deel voor zijn re kening - per 1 januari 1983 bijna 300 miljoen gulden bedroeg. Het eerste Amerikaanse geld is trouwens de FIFA al toegezegd. Televisiemaatschappij NBC heeft de rechten voor Canada en de Verenigde Staten van de eind ronde 1986, waar die ook ge speeld moge worden, al gekocht voor zes miljoen dollar, iets meer dan vijftien miljoen gulden. De internationale voetbal federatie (FIFA) heeft daarnaast al een za kelijke binding met Coca-Cola. De Amerikaanse frisdrankengi gant investeerde al miljoenen in het voetbal, maakte het voorzit ter Joao Havelange mogelijk zijn ontwikkelingsplan voor de voet balsport uit te voeren en spon sort bovendien het toernooi om het jeugdwereldkampioenschap, dat dit jaar - met deelneming Rommelen van Nederland in Mexico zal worden gehouden. DEN HAAG (ANP) De eerste voetbaltoto van het nieuwe jaar heeft meer dan 1300 deelnemers met een foutloze kolom ge bracht. De hoofdprijs werd daar door versplinterd in deeltjes van minder dan dertig gulden. De tweede- en derde prijswinnaars ontvangen een rijksdaalder. In de lotto waren vijf winnaars van de hoofdprijs (bijna een ton per man) en drie van de tweede prijs (ieder 50.000 gulden). Bij het cij- ferspel waren geen gegadigden voor de eerste- of tweede prijs van respectievelijk 100.000 en 10.000 gulden. Druk Meer groten in de consumptiesec tor, maar ook fabrikanten van sportartikelen en auto's, hebben zakelijke contacten met de FIFA of nationale bonden en ook van die kant mag druk verwacht wor den het wereldkampioenschap naar de Verenigde Staten te brengen. Dè&r immers ligt, in een land met meer dan 200 mil joen inwoners, die nog het een en ander te verteren hebben ook, een geweldige markt die nog al tijd aantrekkelijk genoeg is om verder bewerkt te worden. De andere kant van de medaille is, dat het Europese voetbal niet meer floreert in de Verenigde Staten. De North American Soc cer League, die met bejaarde ve detten als Beckenbauer, Pele, Müller en in zekere zin ook Cruijff de Amerikanen naar het "soccer" leek te kunnen trekken, heeft zijn greep op de toeschou wers verloren. Het nieuwe is er af, de competitie van een slin kend aantal clubs is niet aantrek- Het Europese voetbal is na enkele jaren in de Verenigde Staten weer teruggevallen tot een soort, die feitelijk niet meer doet dan rommelen in de marge en nau welijks zichtbaar is in de scha duw van American Football, honkbal, basketbal en ijshockey Die situatie werd het duidelijkst onderstreept door de New York Times. De krant besteedde niet meer dan 21 regels aan het feit dat de Verenigde Staten zich had aangemeld als opvolger van Co lumbia voor 1986. Maar de kleine hond blaft flink en kwispelt naar de mensen, die hem misschien lekkere brokken kunnen toestoppen, die zijn er zeker in de wereld van het inter nationale voetbal. Grote baas Joao Havelange bijvoorbeeld, maar ook Hermann Neuberger,- de voorzitter van het organisatie comité voor de WK-eindronde van 1986. Al jaren geleden liet de Westduitser zich ontvallen dat de Verenigde Staten, als belangrijk ste land van de westelijke we reld, niet langer een witte vlek mocht blijven op de kaart van het internationale voetbal. Neu- berger, ook voorzitter van de Westduitse bond, steunt om die redenen de Amerikaanse kandi datuur, al zal hij zich zonder twij fel onpartijdig opstellen, wan neer het dagelijkse bestuur van de FIFA op 20 mei een keuze moet maken tussen de Verenig de Staten, Canada, Mexico en Brazilië. Kissinger De twee Noordamenkaanse lan den bezitten de stadions, de in frastructuur en de communica tiesystemen, die de FIFA ver langt. Het zuidelijkste van het tweetal heeft bovendien in Hen ry Kissinger, de uit Duitsland af komstige vroeger minister van buitenlandse zaken, een belang rijke pleitbezorger ..Hct voetbal in de Verenigde Staten kan zich tot een vooraanstaande sport ontwikkelen", heeft Kissinger bij herhaling verkondigd. „Een wereldkampioenschap in eigen land zou een geweldige stimu lans betekenen. Ik ben van me ning dat de FIFA daarmee reke ning zal houden, zeker omdat dit land in staat is een wereldkam pioenschap perfect te organise- STRAATSBURG (ANP) De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Werkgevers Organisatie (NCW), S.J. van Eijkelenburg, heeft gisteren in Straatsburg een pleidooi gehouden voor enerzijds minder Europese voorschriften en anderzijds het meer rekening houden met de belangen van de kleine en middelgrote ondernemingen. "Deregulering", het "verantwoord verminderen van overmatige regelge ving voor het gehele bedrijfsleven" wordt "gelukkig" in Nederland steeds beter beseft, maar lijkt nog niet zo te zijn doorgedrongen tot Brussel, zo hield hij de Nederlandse leden van het Europees Parlement voor. Juist de kleine en middelgrote bedrijven - die een belangrijk deel van de NCW-leden vormen ondervinden volgens van Eijkelenburg de mees te hinder van "een overmaat aan regels". Als voorbeelden van plannen van de Europese commissie waaraan de christelijke werkgevers geen behoefte hebben, noemde hij de richtlij nen voor rapportage over de effecten van het leefmilieu van bepaalde activiteiten, en de richtlijn betreffende tijdelijke arbeid. Beperking van uitzendarbeid, zo meende hij, en van de mogelijkheden om contracten voor een bepaalde duur af te sluiten, dragen niet bij tot het scheppen van ook maar een extra arbeidsplaats, maar wel tot een verdere verstar ring van de arbeidsmarkt en vermindering van de flexibiliteit van be drijven ten aanzien van een optimale inzet van personeel. DEN HAAG - Pater Koopman van de maand op het Binnenhof PORT STANLEY (Reuter/UPI) - Premier Margaret Thatcher van Engeland heeft gisteren tijdens haar bezoek aan de Falklandei- landen de belofte gedaan dat zij de eilanden "voor zeer lange tijd" zal verdedigen. De Falklandeilanden. aldus That cher, "zijn zeer Brits en worden het nog meer". Het 150 jaar oude bewind van En geland op de Falklandeilanden werd in april van het afgelopen jaar gedurende tien weken on derbroken toen Argentinië er zich van meester maakte. De Britse premier zei tegen journa listen dat zij "zeer geroerd" was door de toekenning van haar van het ereburgerschap van de eilan den. Dit vanwege haar "moedige, Mevrouw Thatcher, die na de oor log om de Falklandeilanden zei dat de Falklandeilanden haar in het bloed waren gaan zitt» n. Hl haar bezoek te zien als een per soonlijke pelgrimstocht. "Ik wist dat ik hem ondernemen moest, maar had het gevoel dat ik er eerder was geweest", zei zij. Zij voegde hieraan toe dat de be trekkingen tussen de 1 800 ei landbewoners er) het Britse gar nizoen van 4 000 man voortr. Ujk waren. "En zo hoort het, want wij zullen de Falklandeilanden voor zeer lange tijd verdedigen", aldus premier Thatcher. Zaak rond Van der Lubbe nog niet afgesloten FRANKFURT (DPA) - Het Westduitse gerechtshof in Karlsruhe zal zich binnen kort opnieuw bezighouden met de zaak Van der Lubbe. Advocaat Kempner uit Frankfort heeft bij het hof be zwaar aangetekend tegen de uitspraak van het Hof in Ber lijn een verzoek om herope ning van het proces over de brandstichting in het gebouw van de Duitse Rijksdag in 1933 af te wijzen. Volgens het Hof in Berlijn is heropening van het proces niet mogelijk omdat in de wet geen rechterlijke instan ties is opgenomen die in de plaats zou zijn gekomen van het Reichsgericht, die des tijds de zaak heeft behan deld. Kempner verwijst ech ter naar een uitspraak van het Hof in Frankfurt van 22 de cember 1981 volgens hetwelk het gerechtshof in Berlijn wel ontvankelijk is voor herope ning van de zaak. De advocaat uit Frankfurt treedt op namens de broer van de 49 jaar geleden te rechtgestelde Marinus van der Lubbe. Hij beschuldigt het Hof in Berlijn ervan zijn plicht tot opheldering van de zaak te hebben verzaakt. In Nederland is de 'Vereniging van broeder Frans' opgericht. Deze wil mensen samenbrengen die zich voelen aangesproken door Franciscus van Assisi (800 jaar geleden geboren) en hen in contact brengen met mensen wier leven al in dit teken staat. De laatste jaren hebben nogal wat personen en groepen uit de fran ciscaanse gemeenschap allerlei activiteiten georganiseerd, zoals voettochten, oriëntatiedagen en weekends. Daarbij bleek steeds, dat Franciscus van Assisi vooral voor jonge mensen aantrekkelijk is als gids bij hun verdere ont plooiing. "De vereniging van broeder Frans kan dienst doen als een soort net om deze mensen op te vangen", zegt Ko de Kr oom, een van de mensen die het voorlopige be stuur vormen. Voor wie lid van deze vereniging worden zal het ook gemakkelijker zijn, deel te nemen aan activiteiten die de 'Franciscaanse Samenwerking' organiseert. Die richt zich de laatste jaren vooral op mensen die niet zijn aangesloten bij een orde of congregatie. Vorig jaar is een 'opbouwwerker' aangetrok ken om in deze activiteiten meer verband te brengen. Het voornaamste is echter, dat de leden van de 'Vereniging van broeder Frans' zelf inhoud geven aan hun verbondenheid met Franciscus' beweging. Het adres van de vereniging is: Ou de Gracht 23, 3511 AB Utrecht. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Loenen aan de Vecht H. G. de Graaff Klaaswaal, te Harderwijk J. W. Goossen Mastenbroek, te Staphorst K Veldman Leer broek; bedankt voor Alblasser- dam E. K. Teygeler Schevenin- gen, voor Berkel-Rodenrijs B. van 't Veld Nunspeet. Gereformeerde Kerken: beroepen te Leek (Gr.) B. van Oeveren Rijnsburg, te Katwijk aan den Rijn J. van Breevoort Geesteren- Gelsclaar; aangenomen naar Arnhem A. Hooimeijer (zieken huispredikant) Zaandam. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Goes en te Kantens-Middelstum (Gr.) H. Geertsma Nijverdal. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Poortvliet en voor Uddel J. Karens Opheusden. Evangelisch-Lutherse Kerk: aan genomen naar Amersfoort- Doorn K van der Horst Delft. Waal (omgeving Nijmegen) heb ben hervormden, gereformeer den en rooms-katholieken sa men een pastorie gekocht om er een 'diakonaal huis' in te richten. Het huis is bestemd voor ieder een die hulp, aandacht en onder dak nodig heeft, met uitzonde ring van mensen die uitgespro ken specialistische hulp behoe ven, zoals verslaafden. Het huis heet 'De Terp'. Er zijn al tijd twee mensen aanwezig om bezoekers te ontvangen. De vaste ploeg bestaat uit vrijwilligers; daarnaast zijn er mensen op wie bij tijd en wijle een beroep kan worden gedaan. Het huis biedt ook tijdelijk onderdak aan men sen die m een noodsituatie zijn beland of tot rust willen komen. kunnen zijn, worden geaccep teerd als mede-christenen en niet worden beoordeeld op hun sek suele geaardheid. Zij zouden het fijn vinden als de kerkelijke ge meente niet schrikt als zij laten merken dat ze van elkaar hou den. De 'Kring van homofiele luthera nen' was in Doorn byeen om te praten over het onderwerp 'ho mofiel zijn in de kerk'. Men had veel begrip voor de hetero- fiel die wat schutterig doet als hij met homofilie wordt geconfron teerd. Daarom lijkt het verstan diger als de homofiel zelf het stil zwijgen doorbreekt. Maar zij zijn vaak nog niet zo zelfbewust dat ze hun seksuele geaardheid op een ongedwongen manier ter sprake kunnen brengen. Voor ho mofielen die in een eerste bewust wordingsfase zitten kan het een geweldige steun zijn. gelijk-ge- aarden te ontmoeten die er rond voor uitkomen. Om het gesprek in de kerk tussen homofielen en heterofielen ver der te brengen, gaat de kring dit voorjaar weer een dag organise- Belangstellenden kunnen inlich tingen krijgen op het adres Pe- rengaard 8 in Doorn (03430- 14778) of by Kees van der Horst (015-567728). De begroting van de Gerefor meerde Kerken in Nederland voor dit jaar is f 2,2 miljoen lager dan voor 1982 en zelfs een half miljoen lager dan die voor 1981. Zeven (in 1982 of eerder ontsta ne) vacatures worden niet ver vuld. terwyl verscheidene aan vragen voor nieuwe medewer kers zijn afgewezen De begro ting sluit met een bedrag van ruim f 68 miljoen. Ark De Volle-Evangeliefemeente in Alphen aan den Ryn heeft on langs het winkelpand Pnns Hen drikstraat 54 aldaar aangekocht Gemeenteleden zyn nu met de inwendige verbouwing begon nen. Die zal twee maanden du ren De grote zaal krijgt 250 zit plaatsen De feestelyke inge bruikneming is in maart ge pland. Het gebouw gaat 'De Ark' heten. Gevangen christenen in Tsjecho- Slowakije zijn verbijsterd over Billy Grahams beweringen inza ke de 'vrijheid van godsdienst' in hun land Zy schreven de Amen kaanse evangelist een bnef. waarin zy hem verwyten. dat hij tydens zyn bezoek m oktober vo rig jaar in het gevly wilde komen by mensen die het christendom zien als een hinderlyk restant van een burgerlyke ideologie Volgens deze gevangen christenen had Graham béter geweten als hy contact had gezocht met hen die om hun geloof lyden. In plaats daarvan heeft hij recep ties van regeringsfunctionaris sen bezocht. Zy adviseren hem. in het vervolg voorzichtig te zijn als slangen en oprecht als duiven Hun brief - geschreven uit broeder lijke liefde - besluit met het ver zoek aan Graham, voor hen te bidden. Angola. Do verhouding tussen de kerk en de marxistische rege ring van Angola is goed Dat ver klaarde de Angolese gerefor meerde predikant Pedro Maiun- gu op een persbyeenkomst in Amersfoort Hy is in ons land op uitnodiging van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gere formeerde Kerken De bevrijding t>an Angola uit han den van de Portugezen heeft de protestanten meer geestelijke vrijheid gebracht, zei Malungw De kerken ondervinden geen hin der van de overheid bij het uit dragen van het evangelie. Ook de verhouding tussen protestanten en rooms-katholieken is de laat ste tyd beter geworden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21