"Ajax heeft het aten afweten.." 5^ t Bijbaan Haico Scharn in opspraak Sterk veld bij schaakstrijd Verg eer mee met kernploeg Blauw Zwart moet publiek teleurstellen Udo Quick en King paarden van het jaar WOENSDAG 12 JANUARI 1983 DEN HAAG (ANP) - Hein Ver geer zal de schaatsploeg voor het toernooi om het Europees kam pioenschap vergezellen naar het trainingskamp in Davos. Vergeer was één van de afvallers van de kernploeg na het Nederlands kampioenschap het afgelopen weekeinde in Deventer. Hij be zette de achtste plaats. All- roundcoach Henk Boer had laten weten, dat behalve het vijftal Van der Duim, Schalij, Vunde- rink, Kramer en Sibrandy, de overige kernploegleden de trip naar het Zwitserse kuuroord konden meemaken op eigen kos ten. Harm van der Pal en Egbert Post zagen wegens financiële redenen af van de reis. Vergeer, de kern ploegdebutant die gedurende het voorseizoen uitstekende prestaties leverde, nam zelf ini tiatief. Hij vond een schaatsenfa- brikant bereid een groot gedeelte van de kosten te betalen. De thans uit zes man bestaande ploeg van Boer vertrekt vandaag naar Davos voor een trainings stage van twee weken. ARNHEM (GPD) „In deze tijd waarin ook de sportwereld veel werklo zen kent, is het niet juist dat militair personeel naast een volledige dagtaak nog een betaalde functie heeft. Ik wil dit aansnijden in de vaste kamercommissie van defensie. Net als op andere terreinen moeten bij voorbeeld werkloze ClOS'ers voorrang krijgen". Deze mening is CDA-kamerlid Fred Borgman toegedaan die onlangs in de Tweede Kamer al vragen stelde over de dubbelpraktijken die mili taire artsen hebben. „Als ik van de minister van defensie een bevredi gend antwoord heb, wil ik ook de dubbelfuncties binnen de sport aan snijden", aldus Fred Borgman, die daarbij doelt op o.a. de activiteiten die de scheidende bondstrainer van de KNAU, Haico Scharn, sinds kort voor de sportkledingfirma Nike ontplooit. „Het gaat hier duidelijk om commerciële werkzaamheden die best door een ander verricht zouden kunnen worden", vindt het Tweede-Kamer- WASSENAAR - Nóg later dan te elfder ure zag Ajax gisteren af van een al dan niet op voorstel van trainer Aad de Mos georganiseerd oefenduel met de Wassenaarse twee deklasser Blauw Zwart. Gistermiddag om een uur kreeg Blauw Zwart-secretaris Van der Kooy telefonisch vanuit Amster dam te horen dat Ajax onmoge lijk naar het terrein aan de dr Mansveltkade kon komen, dat er bij ons acht zieken en ge blesseerden" zijn. Teleurstelling alom in eerste instantie in Blauw Zwart-kringen, aan het toegangs hek was een bord bevestigd met de niets aan duidelijkheid te wensen overlatende mededeling: "Ajax heeft het laten afweten". "Nadat De Mos ons zondag telefo nisch had gevraagd of we bereid waren een wedstrijd tegen Ajax te spelen, hebben we twee dagen keihard gewerkt om pakweg drieduizend toeschouwers te ontvangen. Zelfs hebben we ster kere lampen in onze lichtinstalla tie gedraaid", aldus voorzitter lid, die ontkent dat het hier zou gaan om een soort heksenjacht op in de sportwereld werkzaam militair (sport)kader. de vaste „Toch zou het goed zijn als de sport eens bij zichzelf te rade zou gaan. Men kan niet om het grote aantal werklozen in de sportsector heen. Bij sportbonden gaat het meestal om functies op uitleenbasis en tegen een onkostenvergoeding. Dit in goed overleg met het ministerie van defen sie. Ik wil ook beslist niet zomaar mensen gaan weghalen". „Leen Pfrommer was zo'n voorbeeld van een militair die aan de schaats bond uitgeleend werd. Het is niet de bedoeling om aan dergelijke situa ties plotseling een einde te maken, maar je zou best eens in de richting van een overgangsregeling kunnen denken", aldus Fred Borgman, die een duidelijk harder standpunt inneemt in de zaak rond de vanwege zijn overstapje (naar Nike) in onmin met de KNAU levende atletiektrai- ner Haico Scharn. Zellenrath. "Om een uur belde Ajax af en dat is wel wat laat. Ge lukkig heeft het ANP om zes uur via de radio nog laten weten dat de wedstrijd niet doorging". "Maar", troostte secretaris Van der Kooy zijn voorzitter, "De Mos heeft mij wel toegezegd dat Ajax binnenkort toch tegen ons zal voetballen". Die belofte smoorde het aanvanke lijke ongenoegen, gesproken werd nu van "overmacht". Zater dag-eersteklasser Rijnsburgse Boys, ontslagen van oefen ver plichtingen omdat het veld van het Voorburgse Wilhelmus was afgekeurd, werd inderhaast op getrommeld om als alternatieve sparring-partner op te treden. Het Blauw Zwart-bestuur wilde een gebaar maken naar het pu bliek, dat zich in weerwil van de radio-aankondiging toch in aan zienlijk groteren getale dan nor maal aan de poort meldde. Maar hooguit 300 voetballiefhebbers maakten gebruik van het gratis toegangskaartje, een veelvoud maakte rechtsomkeert naar moe der de vrouw, nu niet Ajax maar Rijnsburgse Boys de tegenstan der heette. "We zijn bijzonder blij dat we Rijnsburgse Boys hebben kun nen strikken", sprak secretaris Van der Kooy. "Dat Ajax niet ge komen is, scheelt ons zeker 7500 gulden aan inkomsten. Maar overmacht is overmacht, we heb ben altijd goede contacten met Ajax gehad, het zal dus best waar zijn dat er acht spelers door ziek te of blessures niet konden spe len". Rijnsburgse Boys maakte van de gelegenheid gebruik om de Blauw Zwart met een 1-4 neder laag te confronteren. Jan Hoge- woning en Ruud Timmer zorg den voor een 1-1 ruststand. Mar cel van der Blom was met twee doelpunten voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor de nederlaag van de thuisclub. Rob Gillissen zorgde voor bet vierde Rijnsburgse doelpunt. Noordwijk boekte gisteravond een 1-2 oefenzege tegen ARC uit Alphen. Dankzij een treffer van Rob Heitinga kwamen de Al- phenaren voor de pauze aan de leiding. Via een eigen doelpunt van keeper Alex van Horsen kwam Noordwijk in het tweede part op gelijke hoogte. Jos Smits zorgde hierna voor het winnende Noordwijk-doelpunt. ZWOLLE (GPD) - Pas na lang aandringen erkende sectiebestuurder Cees van de Berg gisteravond in Zwolle dat de KNVB te lang een afwachtende houding heeft aangeno men om het voetbalvandalisme tegen te gaan. „Maar met de aanstelling per 1 januari van veiligheidsfunctionaris Rob de Bakker", zo verweerde de sectiebestuurder zich, „heeft de sectie betaald voetbal duidelijk gemaakt dat de voetbalbond het belang rijk vindt om ook in dit opzicht initiërend en coördinerend op te treden. De bijna veertig aanwezigen - on der wie slechts twee trainers (Kohn en Van der Meent) en een speler (Koopman) - gisteravond op de thema-bijeenkomst van de Federatie van Supportersvereni gingen in Zwolle waren nauwe lijks overtuigd geraakt van het betoog dat Van de Berg daarvoor had afgestoken. Het meest irri teerde FBO-bestuurder Nico Gloudemans nog de opmerking van Van de Berg, binnen het sec- tiebestuur belast met veilig heidszaken, alsof de splinterbom bij Ajax-Den Haag afgelopen zondag een incident betrof. Gloudemans typeerde die bom „als een halszaak voor het voort bestaan van het betaalde voetbal. Er moeten kennelijk"eerst doden vallen alvorens de KNVB het voortouw neemt. Het is een taak voor de bond om landelijk te ko men tot een gecoördineerd be leid en in gesprek te komen met justitie. Zo niet, dan raakt het be taalde voetbal binnen de kortste tijd het laatste restant toeschou wers kwijt". FC Twente-manger Ton van Dalen sloot zich daarbij aan met de toevoeging „dat het vrijwel steeds om clubs gaat uit de vier grote steden". Met de vice-voorzitter van het sec- tiebestuur deelde de vergadering de opvatting dat de toenemende voetbalterreur tijdens, voor en na de wedstrijden vooral is terug te voeren op een maatschappe lijk verschijnsel. Zoals het even eens voor de hand lag dat de ex plosie van de splinterbom tot gis teravond in Zwolle nadreunde. DEN HAAG (ANP) - Udo Quick bij de dravers en King bij de volbloeds zijn uitge roepen tot paarden van het jaar 1982. Udo Quick, een 4-jarige bruine hengst, won met Arend de Wrede in de sulky onder meer de sprintersprijs, het wintersprintkampioen- schap en het kampioenschap der 4-jarigen. King, een 7-jarige hengst uit de stal van Margo van Dijk, won voor de derde achter eenvolgende maal het sprintkampioenschap van Nederland en voorts de gen. G. J. A. A. Baron van Heem- straprijs. „Die bom", zo benadrukte Van de Berg tijdens deze bijeenkomst, die als thema droeg 'de relatie tussen alle betrokkenen en het betaalde voetbal met betrekking tot veiligheid tijdens stadionbe- zoek', „geeft slechts de noodzaak aan van een bijeenkomst als de ze. Problemen", zo meende hij, „zoals die zich hebben voorge daan bij FC Groningen-Feye- noord zijn nog wel onder contro le te krijgen, maar ik zou niet we ten hoe je grip moet krijgen op een bomincident als bij Ajax. Het kan toch niet zo zijn om van een voetbalstadion een vesting te maken en alle bezoekers met een metaaldetector te benaderen. De kans dat je dan niemand meer binnen het stadion krijgt is le vensgroot aanwezig". Promilleren Van de Berg bagatelliseerde ver volgens de voetbalterreur met de opmerking dat het slechts om promillen gaat. „Maar die maken het de voetballiefhebber wel zo onaangenaam dat steeds meer mensen wegblijven". De sectie- bestuurder hield een pleidooi om de ongeorganiseerde supporters zij die als schimmen het sta dion binnenkomen in samen werking met de clubs bij het ge heel te betrekken. „En dat moet niet beperkt blijven tot de wed strijd, maar moet een veel breder terrein omvatten. Het kan een methode zijn om te bereiken dat de witte bloedlichaampjes de kwade opvreten". De gastspreker concludeerde dat incidenten vooral voor en na en minder tijdens de wedstrijden ontstaan. „Uit preventief oog punt zou het daarom erg heil zaam zijn wanneer de suppor tersclubs en de verenigingen in onderlinge samenwerking iets ondernemen. Daarna is het woord aan de politie, die de openbare orde moet handhaven. Maar ook onderling zouden de supportersclubs veel meer con tacten moeten onderhouden". Van de Berg stelde de clubs „neutraal en objectief draai boek" in het vooruitzicht. „Voor de handhaving van de orde kan dat van belang zijn. Dat draai boek, waaraan door De Bakker wordt gewerkt, kan door on geacht welke club gehanteerd worden. Per wedstrijd kan dan worden ingevuld welke maatre gelen noodzakelijk zijn". De sec tiebestuurder drong vervolgens aan op een uniform arrestatiebe- leid - „vooral gericht tegen de harde kern, de mensen die ko men voor iets anders dan voet bal" - een eenvormig vervol gingsbeleid en wat meer duide lijkheid wat betreft de strafop legging. „Justitie zal een beleid moeten ontwikkelen, want zoals het nu gaat is het volstrekt on duidelijk, omdat er te verschil lend wordt gestraft". „De KNVB", zo besloot Van de Berg, „heeft slechts een coördi nerende taak en is verantwoor delijk om de competitie in stand te houden. De veiligheid in de stadions is in eerste aanleg een zaak voor de clubs, de KNVB heeft slechts tot taak initiatieven te ontplooien. Daarom is De Bak ker voor drie jaar in dienst getre den". Discussie In de aansluitende discussie den alle aspecten nog eens uit voerig onder het vergrootglas ge houden. Vooral werd aangedron gen op het veelvuldiger toepas sen van snelrecht. PvdA-kamer- lid Joop Worrell kantte zich te gen die opstelling. Toegespitst op het bomincident bij Ajax-FC Den Haag sprak Worrell van een strafrechtelijk feit dat juridisch gezien tijd vraagt. Bovendien sprak hij zijn twijfels uit over de waarde van zware straffen als „de methode om van voetbalex- cesse n af te komen. Dat ligt veel gecompliceerder en los je met snelrecht niet op". Het Tweede-Kamerlid verwees naar de verbeterde situatie bij FC Utrecht. „Iedereen", zo meende Worrell, „riep tot voor enkele maanden over dat tuig van FC Utrecht, maar nu blijkt dat er via een goede aanpak in samenwerking met clubs en spe lers veel te bereiken is". Boven dien hield hij de KNVB de spie gel voor: „De KNVB en de clubs zouden tot veel strakkere richtlij nen moeten komen. Onbegrijpe lijk vind ik dat een wedstrijd van Ajax, waar tot twee keer toe een bom is gegooid, tien minuten wordt gestaakt en daarna dood leuk wordt uitgespeeld". Door de deelname Kortsjnoi zagen de Russen af van deelname bij het Hoogoventoernooi WIJK AAN ZEE (GPD) - Het wegvallen van Genna Soson- ko, die zich wegens griep heeft moeten afmelden, heeft nauwelijks gevolgen voor de sterkte van de grootmeester- groep van het Hoogoven Schaaktoernooi dat vrijdag in Wijk aan Zee begint en tot en met 30 januari duurt. So- sonko heeft een ELO-rating van 2561 punten. Zijn vei ger, de Joegoslavische groot meester Krunoslav Hulak heeft 2556 punten, zodat het evenement nog altijd in Cate gorie 13 van de wereld schaakbond (de FIDE) valt. Ook het afzeggen door de schaakbond van de Sowjet- Unie voor Mikhail Tal, Joeri Balasjov en Lev Psakhis is niet ten koste gegaan van het toernooi, dat dit jaar voor de 45ste keer wordt gehouden. „Het aardige", aldus perschef Hans Bakker, „is zelfs dat nu is aangetoond dat ook zonder de Russen een heel sterk toernooi is te organiseren, al blijft het natuurlek jammer dat zij niet komen". In Jan Timman, die aanvanke lijk voor de eer had bedankt. Jonathan Speelman en Vlas- timil Hort heeft de organisa tie dan ook goede vervan gers. Desondanks is via de KNSB een protest ingediend bij de FIDE tegen het optre den van de Sowjet-Russische bond, die in eerste instantie schriftelijk de medewerking had toegezegd en pas op 3 de cember heeft laten weten dat geen afgevaardigden naar Nederland zouden worden gestuurd vanwege de deelne ming van de ex-Rus Viktor Kortsjnoi. Een commissie van de FIDE, bestaande uit de Spargaard Toran, de Oostenrijk Jung- wirth en de Joegoslaaf Kazic, zal bekijken in hoeverre de Sowjet-Russische bond ver keerd heeft gehandeld en zal op 25 januari rapport uitbren gen. Voor alle zekerheid huize-De Mos maar even gebeld om te vragen wie van zijn selectiespelers er gisteren dan wel geblesseerd, ziek, zwak of misselijk waren. Maar de ambitieuze Haagse trai ner hield zich volgens zijn vrouw in Amsterdam op, "bij een zaal- voetbaltoernooi". Ook Ajax- perschef Daan Schalm gaf niet thuis, maar zijn echtgenote wist dat "Ajax aan een zaalvoetbal- toernooi in sporthal Zuid" deel nam. 'Ten bate van de doktoren in Kenia. Al weken geleden is de afspraak gemaakt dat Ajax met een team bestaande uit Schrij vers, Van Basten. Kieft, Vanen burg en Rijkaard aan dat toer nooi zou meedoen. De andere teams zijn Ceverbo, tweede in de nationale zaalcompetitie en een Waterland-selectie met onder meer Gerrie Mühren". De bevestiging van de informatie van mevrouw Schalm kwam vanuit sporthal Zuid Woord voerder Nieuwenhuis: "Cruijff, Schrijvers. Lerby, Mólby en Schoenaker zitten geblesseerd op de tribune, de rest speelt". Terug nog even naar mevrouw Schalm, ten prooi aan onwetend heid als de naam Blauw Zwart valt "Een wedstrijd tegen Blauw Zwart en De Mos zou dat hebben afgesproken? Ja, ik ben daar al meer over gebeld, vanavond Vreemd, misschien dat een grap jas zich voor Aad de Mos heeft uitgegeven en het bestuur van die club er tussen heeft geno- Schandaal Helaas viel gisteravond niet te ach terhalen of De Mos dan wel MO pseudo-Aad zondag een afspraak met het Blauw Zwart-bestuur had gemaakt, de Ha,ic:-e tr.iin.-r was én bleef voor commentaar onbereikbaar. Blauw Zwart- voorzitter Zellenrath wist echter genoeg, nadat hem ter ore was gekomen dat Ajax in de Amster damse sporthal Zuid Êt tk I 1 I waar volgens Zellenrath de landskampioen eigenlijk in Was senaar had moeten zijn. "Ik vind het een schandaal", riep hij voor zijn doen emotioneel uit, "er is geen grapjas aan het werk ge weest, we hebben afgelopen zon dag wel degelgk met De Mos ge sproken. Tot twee keer toe Trou wens. hg heeft OOM train, r ChM Jansen persoonlgk nog gevraagd of we het duel niet al te hard wil den aangaan Mocht Ajax deze oefenwedstrijd, zoals ons nu is toegezegd, nog willen spelen, dan willen we de garantie dat die ploeg ook werkeluk komt" GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19