"Elke tarief verhoging roept weerstanden op Gratis rondje koffie. Minister laakt te snelle uitspraak NS-directeur yjfed^*AcuuM Tijdelijk 25 gram extra Paarsmerk koffie van Douwe Egberts. WOENSDAG 12 JANUARI 1983 In verschillende kranten heeft een foto gestaan, waarop we de 25- jarige Hagenaar A. C. H., die er ten onrechte van werd verdacht de eerste fragmentatiebom tussen het publiek bij Ajasc-FC Den Haag te hebben gegooid, als een soort lijfwacht aan de zijde van het Tweede-Kamerlid J. Jan maat zien staan. De foto toont vier personen. Helemaal links staat Janmaat, de kleinste, een beetje lachend (tegen de klippen op, krijg je de indruk, want ze stonden tegenover antifascisti sche demonstranten), met een bril op en een zwarte regenjas aan, waarvan de ceintuur iets te hoog lijkt te zijn dichtgegespt. Half achter Janmaat staat een vrouw met bril, daarnaast een besnorde jongeman in windjack die lacht en met zijn linkerhand in de richting van de demon stranten wijst, en daarnaast, he lemaal rechts, twee koppen boven Janmaat uitrijzend, de 2 meter lange A. C. H., in een openhan gend jek met button en een mooie witte gebreide trui met horizon taal motief. Ik heb wel eens eerder over het ge bruik van initialen voor ver dachten geschreven, en over de verschillende manieren waarop door de Nederlandse kranten dit (Nederlandse) recht op beperkte anonimiteit wordt gehanteerd, waardoor je door middel van de initialen, de voornaam, de leef tijd, het beroep en de woonplaats (stad, wijk of laan) met enige vindingrijkheid wel kunt recon strueren om wie het gaat. Als je de persoon in kwestie tenminste al kent doordat hij een publiek persoon is (minister, acteur of sportman), of doordat hij tot je kennissenkring of medebuurtbe woners hoort. Zoniet, dan kom je er moeilijker achter, maar is het ook niet interessant om het te we ten omdat je de persoon in kwes tie immers toch niet kent! Onder een van de foto's stond nog een geheel andere foto, waarop je een vrouw van middelbare leef tijd met een hoofddoek om naar prikkeldraad ziet kijken met daarop het bordje 'Danger -doodshoofd- mines'. Als in het bijschrift had gestaan dat de Britse premier Margaret T. hier langs het prikkeldraad loopt op de Falklandeilanden, dan zou den intelligente speurneuzen on der de lezers, afgaand op de foto en de bijgevoegde gegevens, er op den duur wel achter zijn geko men dat het om niemand minder dan Margaret Thatcher ging. Het heeft, met andere woorden, iets potsierlijks en tevens iets schijn heiligs om de foto af te drukken waarop een verdachte met zijn snufferd voluit staat afgebeeld, maar intussen wel preuts te vol staan met zijn initialen. De foto met Janmaat in zijn regen jas herinnerde me overigens aan een passage in Alan Bullocks bio grafie 'Hitler, leven en onder gang van een tiran', waarin de vraag ter sprake komt waar Hit- Ier eigenlijk van leefde, hoe hij aan de kost kwam, in de jaren twintig? Kreeg hij bijvoorbeeld geld voor zijn redevoeringen? „Als ik voor de Nationaal Socia listische Partij spreek, antwoord de Hitier, vraag ik geen geld voor mijzelf. Maar ik spreek ook voor andere organisaties, zoals de Duitse Nationale Defensieve en Offensieve Liga, en dan neem ik natuurlijk een honorarium aan. Mijn middagmaal gebruik ik om beurten bij verschillende kame raden van de Partij. Verder word ik op bescheiden wijze door enkele kameraden van de Partij geholpen". Japi, de uitvreter dus, het verhaal dat door Nescio met vooruitzien de blik al in 1909-1910 geschreven werd, nog voordat Hitier zich die rol eigen maakte! Het was overi gens niet deze passage die mij aan Janmaats regenjas deed denken, maar de volgende in Bullocks boek: „Het waarschijnlijke antwoord is dat Hitler even onverschillig te genover geld stond als in Wenen, dat hij van de ene dag in de an dere leefde en er zich weinig druk om maakt wie de volgende maal tijd voor hem zou betalen. Tot 1929 toe bleef hij een of twee ka mers bewonen in een armelijke straat bij de rivier de Isar (Thierschstrasse 41). Gewoonlijk droeg hij een oude en vuile trenchcoat, of een goedkope re genjas en bekommerde zich niet over zijn persoonlijk uiterlijk of comfort". Voila, daar hebben we de regenjas van Janmaat, maar dan een hal ve eeuw eerder' Nu ik deze passa ge nog eens overlees, herken ik er trouwens ook nog iemand anders in, toen die zo tusseh de 30 en 40 jaar was. Niet het uitvreten bij kameraden, bedoel ik, maar de oude trenchcoat of goedkope re genjas, en de overschilligheid te genover persoonlijk uiterlijk of comfort. Ik herken mijzelf. O, u herkent uzelf ook? Heeft iedereen wel eens in zijn leven een periode gehad waarin hij een goedkope regenjas droeg? Sorry, dan heb ik niets gezegd. DEN HAAG - .Als je mij vraagt: ben je verbaasd over de reac ties van de laatste dagen op de aangekondigde tariefverho- gingen in het openbaar ver voer, dan zeg ik nee", verklaart minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat. „Elke ta riefverhoging, zeker in deze moeilijke tijden, roept emoties en weerstanden op. Echter, we kunnen de tekorten in het open baar vervoer niet ongeremd la ten doorstijgen". „Voor dit jaar moet drie miljard door de schatkist, de belasting betaler, worden bijgepast. Van iedere bestede gulden in het openbaar vervoer wordt slechts 22 cent gedekt door opbreng sten. Ik dien dus te kiezen uit twee kwaden. Ik wil niet snij den in het voorzieningenni veau. Verhoging van de tarie ven is dan helaas de enige mo gelijkheid die overblijft". Dat snijdt dan in de portemon nee van de mensen, want als rechtstreeks gevolg van de re cessie zijn tallozen toch al min der mobiel geworden. Zij had den al minder te besteden en desondanks stijgen de belas tingen dit jaar forser dan mis schien ooit tevoren. Meer men sen zijn aangewezen op het openbaar vervoer en nu gaan ook deze tarieven met spron gen omhoog. „Ik weet het, het is toch een beetje een toestand van potver- dikkeme, nu ook dit weer. Ik begrijp dat best. Toch, zo hele maal nieuw is het natuurlijk niet. Niet alleen waren de ver hogingen al genoemd in het politiek testament van mijn voorganger, het is ook vastge legd in het regeerakkoord. Zelfs de orde van grootte is aangegeven. Wat dat betreft dus geen verrassing, al is de in vulling misschien wel als een schok gekomen" Kritiek Maar dat is niet het enige. Want, zegt zij, „alle kritiek die de laat ste dagen over mij en over de plannen is uitgestort, gaat voorbij aan het aspect dat de kosten van het openbaar ver voer niet meer zijn op te bren gen. Er was alleen de onge nuanceerde roep dat dit beslist niet mag. Maar de mensen die dat roepen bieden geen alter natief. Terwijl ik vind, dat als je het over goed openbaar ver voer hebt, en ik vind dat een samenleving daar recht op heeft, je ervoor moet zorgen DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat veroordeelt de snelheid waarmee NS-president drs. L. F. Ploe ger een uitspraak heeft gedaan over de oorzaak van het spoor wegongeluk te Rotterdam, op 27 december. „Ik vind dat je je op zo n moment moet onthouden van een oor deel", aldus de bewindsvrouw. Ploeger had kort na het onge luk verklaard dat een van de twee treinen waarschijnlijk een sein had genegeerd. „Ik neem aan dat meneer Ploeger het heel voorzichtig heeft ge zegd, maar onder dat soort omstandigheden, eigenlijk te allen tijde wanneer schuldvragen op tafel komen, moet ledereen zich ontzettend terughoudend opstellen. Bepaalde partijen kunnen zich niet meer verweren en anderen zitten in een si tuatie waarin dat moeilijk is. Ikzelf heb in het openbaar geen enkele uitspraak gedaan", aldus mevrouw Smit-Kroes, „ook niet op grond van informatie die ik naderhand onder ogen gekregen heb". Zulke oordelen, vindt zij, mogen pas aan het eind van het onder zoek uitgesproken worden; „wacht maar af tot de Spoorweg ongevallenraad, die daarvoor het aangewezen orgaan is, oor zaak en toedracht heeft onderzocht. Overigens geldt dal niet alleen voor spoorwegongelukken, maar in al zulke situaties". dat ook in de toekomst dit openbaar vervoer gegaran deerd is, tegen redelijke kos ten". „Want laten we de zaken bekij ken zoals ze zijn. We kunnen alles laten zoals het is, maar dan moet je zo goed in je slap pe was zitten dat geld geen probleem is. Daar kunnen we kort over zijn, dat is nu niet meer aan de orde. Een andere mogeüjkheid is dat je in het voorzieningenniveau gaat snij den. Voor mij valt ook dat af. Dan kom ik aan het derde punt, maatregelen om de doel matigheid, de efficiency te ver beteren". „De laatste tijd", aldus mevrouw Smit-Kroes, „zijn vanuit Den Haag steeds meer efficiency maatregelen opgelegd, met na me aan het stads- en streekver voer. De effecten daarvan op de mensen die daarmee wor den geconfronteerd onder schat ik niet. Zoiets is gemak kelijker uit te spreken dan te verwezenlijken. Want ook aan ADVERTENTIE Leuk nieuws voor de liefhebbers van extra pittige koffie. Want in elk pak Paarsmerk van Douwe Egberts zit tijdelijk 25 gram extra. Goed voor vijf gulle kopjes. En lekker pittig, zoals u dat van Paarsmerk gewend bent. Daar moet u dus even aan denken, in de winkel. efficiencymaatregelen komt een einde. De effecten van nieuwe maatregelen worden uiteraard steeds kleiner". „Dan kom je uiteindelijk toch op de kostendekking. De situatie is ontstaan dat de man, de vrouw ert het kind die van het openbaar vervoer gebruik ma ken, met het kopen van de strippenkaart eigenlijk amper een bijdrage leveren aan de kosten die met het vervoer worden veroorzaakt. Kosten Vergif „Ik zeg erbij, voor mij hoeft er geen honderd procent koste- nafdekking te zijn. Maar als we nu niet extra verhogen, neemt het in 1986, '87 helemaal extre me vormen aan. En ik durf er vergif op in te nemen dat wie hier dan ook zit, welke kleur het kabinet ook heeft, geen ka binet het zich kan permitteren die verschillen zo ver, steeds verder uit elkaar te laten groeien. Als dus nu niet hier gesneden wordt, moet later ge sneden worden ir gen die voor de meer belang zijn". Nu geldt dit alles veruit het meest voor het stads- en streekvervoer, in wat mindere mate voor de trein. Toch, NS presenteert zich als een com mercieel bedrijf, NS maakt sinds 1964 verlies, NS ontvangt uit de schatkist jaarlijks meer compensatie dan de Franse spoorwegen uit de Franse schatkist, maar de directie van NS verzet zich tegen tariefver hogingen. Hoe beoordeelt me vrouw Smit-Kroes dit verzet? De minister: „Ik denk dat voor NS geldt wat op dit moment voor iedere Nederlander geldt, we moeten ons allemaal bezin nen of het misschien niet toch op een iets voordeliger wijze kan. Of niet nóg een schepje er bovenop kan - wanneer het om bezuinigingen gaat - en of we ermee moeten doorgaan steeds meer mensen een arbeids plaats in het openbaar vervoer te geven. Ook NS zal op de kleintjes moeten letten". "Uitgeknepen citroen Enigszins bevreemdend is dat oordeel toch wel, want wie eni ge weet heeft van de zorgvul digheid waarmee NS met de beschikbare geldmiddelen om springt, kan niet snel tot de slotsom komen dat bij de spoorwegen het geld over de balk gesmeten wordt. „Het lijkt hier soms net een uitge knepen citroen" - uitspraak van de ene NS'er tegenover een andere die dat met tegen zin beaamde - is illustratief voor de sfeer waann NS'ers da gelijks hun maatschappelijke, van overheidswege opgedra gen taak moeten uitvoeren „Ja, nou. om het nu direct met een uitgeknepen citroen te ver gelijken - we proberen natuur lijk om degenen met de zwak ste schouders zo veel mogeUjk Ie ontzien, maar we moeten door het dal heen. En dat geldt dan ook voor NS, ook al zegt NS dat het niet kan. De verlie zen van het spoorwegbedrijf bedroegen in 1982 circa 920 miljoen gulden. Daar kan NS toch ook niet de kop voor in het zand steken". Ofwel, die citroen treft ons allen? „Ja, maar wel met uitzicht op be tere tijden. Als we nu niet doorzetten, weten we dat we helemaal in de versukkeling komen. Dat geldt voor heel het openbaar vervoer Als ik die maatregelen nu niet zou ne men. riskeren we levensgroot dat over drie of vier jaar op gro te schaal werknemers in het openbaar vervoer moeten wor den ontslagen" Autorijden Met nog de opmerking dat de ta- riefverhogingen met het ge volg zijn van de bezuinigings operatie geeft de minister on verholen aan dat bij verkeer en waterstaat drastische verschui vingen van het departementale bestedingenpatroon thans het meest aan de orde zijn. Dat ver klaart intussen nog met in re delijkheid waarom dan ook de kosten van het autorijden ver hoogd zouden moeten worden. De minister gaat voorbij aan een antwoord op die vraag. Wel is het duidelijk in welke richting de accentverschuiving moet gaan. Minister Smit- Kroes onderschrijft de opvat ting dat, zoals zij zegt, „de overheid met name de produk- tieve overheidsinvesteringen heel erg sterk moet stimuleren, zeker onder de huidige om standigheden". Dat is waar, maar onder Van Agts eerste kabinet, waarvan ook WD'ers deel uitmaakten, is daar be trekkelijk weinig van terecht gekomen - in weerwil van Be stek '81, ofwel het inzicht dat maatregelen, ombuigingen ge boden waren. Politiek klimaat Mevrouw Smit-Kroes: „Voor dit soort ingrijpende maatregelen, waar we nu voor gesteld zijn. is nu eenmaal een gerijpt politiek klimaat nodig. Een aantal maatregelen die toen genomen zijn, zijn afgedwongen door een meerderheid in de Tweede Kamer. Dan kun je zelf de me ning toegedaan zijn dat dat be sluit. op die manier genomen, misschien niet het verstandig ste was, maar in een parlemen taire democratie heb je dat ge woon te accepteren „De WD zegt steeds, je moet niet goed geld naar kwaad geld brengen. Tegelijk is niet elk schot een eendvogel. Dat is ook nu de context. Misschien zelfs nog meer, omdat we in middels nog zwaarder in de puree zitten. Er is een aantal terreinen waarin verkeer en waterstaat, zeker onder de hui dige omstandigheden, een bui tengewoon grote verantwoor delijkheid heeft. Dat is uiter aard de grond-, weg- en water sector; een heel duidelyk pro- duktieve overheidsinvestering waar het de wegen betreft. Ter wijl je ten aanzien van de dij ken weinig Nederlanders hoeft te overtuigen van de noodzaak van goed onderhoud, voor de veiligheid van ons land. „Dat onderstreept de noodzaak van investeringen in die secto ren. Met name over de dijken, de kustwenng, hebben we in het regeerakkoord heel duide lijke uitspraken gedaan. Er is bijna geen onderwerp te noe men dat zo duidelijk is uitge sproken, terwijl het ook aan tijd gebonden is. Want als je merkt dat je bestedingsmoge lijkheden veel kleiner worden, terwijl je zowel naar de hoogst mogelijke produktiviteit die investeringen moet kijken als naar wat de hoogste priori teit verdient, dan valt de keus niet moeilijk" Onderhoud „Denk aan de wegen Ik geloof dat het met zo moeilijk is vast te stellen dat ook wat de wegen betreft in de Randstad enkele zeer zware prioriteiten liggen. Het is met mijn bedoe ling veel meuwe wegen aan te leggen. Waar ik wel grote zor gen over heb dat is het onder houd, en de omvang van een aantal knelpunten". „Want ik weiger om onze tegen woordige financiële situatie al dus uit te leggen dat er slecht onderhoud moet zijn, of dat v een aantal knelpunten met zouden moeten oplossen. On derhoud is behoud, en de t keersveüigheid mag niet onder een minimaal niveau komen" „Trouwens, daar komt by dat een aantal centra in Nederland voor het bedrijfsleven minder aantrekkelyk wordt als vesti gingsplaats, als de bereikbaar heid op de tocht staat En daar mee komt ook de werkgele genheid in het gedrang"

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13