c Bestand Tripoli blijft overeind DIGROS Wapenhandel Derde Wereld groeit BROOD België: straffen voor uitvoeren abortus Premier Thatcher bezoekt slagvelden D- Onderhandelingen in impasse Artsen hadden handel in tweedehands pacemakers Israël laakt Unifil-corps Ruim helft Surinaamse officieren overgeplaatst El Salvador wacht op gesprek Ochoa-Garcia 1/e^ptoHs<faqefyk8 HELK£DfieO SSSSSH^Sf AaaéAiïbjiclegoeolkoQpste! DINSDAG 11 JANUARI 1983 Buitenland BRUSSEL (ANP) - De correctio nele rechtbank in Brussel heeft gisteren twaalf Brusselse artsen veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen wegens het uitvoeren van abortus. Een van hen is de 63-jarige hoogleraar aan de Franstalige Vrije Universiteit van Brussel, dr. Pierre Hubinont. Hij kreeg anderhalf jaar voorwaar delijk. Bij het vaststellen van de ze strafmaat heeft de rechtbank rekening gehouden met het feit dat dr. Hubinont hoofdis van de gynaecologische afdeling van het Sint-Pietersziekenhuis in Brussel. Op deze afdeling onder zijn directie en zijn verantwoor delijkheid werden vrouwen gea borteerd. Sinds enige tijd ver volgt het Brusselse gerecht weer gevallen van vruchtafdrijving, na een periode waarin dat niet werd gedaan. Elf andere artsen kregen straffen opgelegd variërend van twee tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. In alle gevallen heeft de rechtbank rekening ge houden (evenals bij voorgaande gevallen) met het feit dat in de meeste Europese buurlanden van België wijzigingen in de abortuswetgeving zijn aange bracht. Voorts hield de recht bank rekening met in België in gediende voorstellen tot wijzi ging van de wetgeving ter zaKe. En tenslotte werd in aanmerking genomen het feit dat vervolgin gen in de laatste tijd zich beperkt hebben tot het gerechtelijk ar rondissement Brussel. Over de in België aanhangig zijnde wetsvoorstellen heeft zojuist de Nederlandse stichting medisch verantwoorde zwangerschapson derbreking (Stimezo) haar be vreemding uitgesproken. Dat ge beurde in een brief aan de leden van het Belgisch parlement. Bij het bepalen van de straf voor de nu in Brussel veroordeelde art sen heeft de rechtbank ook reke ning gehouden met het feit dat de bij de vruchtafdrijving be- trokken artsen niet uit waren op winstbejag. Een van de gevallen die dr. Hubinont ten laste was gelegd had betrekking op het aborteren van een 14-jarig meisje na 21 weken zwangerschap. De voorzitter van de Vlaamse Socia listische Partij, Karei van Miert, heeft gisteren gezegd dat hij de uitspraken in de abortus-proces sen in Brussel nadrukkelijk be treurt. "De ware schuldige is de huidige regeringsmeerderheid van christen-democraten en libe ralen", aldus Van Miert. Hij ver wijt deze partijen zich verzet te hebben tegen een menselijke re geling van de abortuskwestie zo als dat in alle Europese landen het geval is geweest. TRIPOLI (UPI/AFP) Een bestand tussen anti- en pro-Syrische groepen in Tripoli hield gisteren voor de tweede dag. In Khalde eindigde de vijfde ronde van de onderhandelin gen tussen Israël en Libanon zonder dat overeenstemming was bereikt. KEULEN (UPI) - In West- Duitsland zijn gisteren drie artsen voor een hof in Keulen veroordeeld wegens handel in tweedehands hartstimula toren. Zij namen deze uit overleden patiënten, lever den ze aan een bedrijf, dat ze nakeek en steriliseerde en plantten ze weer in patiënten zonder dat dezen te horen kregen, dat het om tweede hands apparaten ging. Het bedrijf stortte het verschil tussen de kosten van revisie en steriliseren (140 gulden) en de prijs van een nieuwe stimulator van bijna vierdui zend gulden direct op hun re keningen. Het stimulatorbe- drijf, waarvan de eigenaar ook werd veroordeeld, maak te zo in totaal rond 300.000 gulden aan de drie over. De drie artsen zouden zeker in 28 gevallen tweedehands sti mulatoren hebben aange bracht zonder medeweten van de patiënt Het hof veroordeelde hen tot boetes van buna 95 000 gul den en voorwaardelijke ge vangenisstraffen van ander halfjaar. Het hof had vier maanden stil gestaan bg de vraag of ver wijderen van stimulatoren uit overleden patiënten 'dief stal' is, maar kwam uiteinde lijk tot de conclusie, dat het dit niet is, daar stimulatoren 'zonder eigenaar' zijn. De art sen voerden met succes aan dat tweedehands stimulato ren na revisie even goed zijn als splinternieuwe, zodat het hof de aanklacht, dat zij hun patiënten fysiek hadden ge schaad, niet gegrond kon ver klaren. Volgens Israël verwierp Libanon een Amerikaans compromis voorstel voor een agenda voor de besprekingen, maar een woord voerder van de Amerikaanse de legatie zei, dat de verschillen in standpunten kleiner worden en de besprekingen verlopen in een "goede sfeer". Niettemin vlot het regelen van de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon kennelijk niet voldoende voor president Reagan, want van het Witte Huis werd vernomen, dat hij besloten heeft zijn speciale gezant Philip Habib voor een nieuwe missie naar het Midden-Oosten te zen den. Washington ziet de terug trekking van alle vreemde troe pen inbegrepen Syrische en Pa lestijnse uit Libanon als voor waarde voor elke vooruitgang Apenwraak Ten oosten van de Indiase stad Bombay is een grote zwarte aap opgepakt die een week lang paniek had gezaaid. Het dier viel fietsers aan, beet een politieagent een oor af en ver wondde vijftien mensen. De aap was amok gaan maken toen zijn vriendin door een motorfiets was aangereden. Polshorloge De Zwitserse horloge-industrie stelt een onderzoek in naar een goedkoop polshorloge, dat zogenaamd in Zwitser land is gemaakt. De wijzer plaats licht om de 30 secon den op en dan wordt het por tret van de Iraanse geestelij ke leider Chomeini zichtbaar. "Er kan dan wel Swiss-made op staan, maar we zijn er ze ker van dat het niet in ons land is gemaakt",, zei een bo ze horlogemaker. Non-actief Premier Lazar vanHongarije heeft zijn werkzaamheden om gezondheidsredenen op geschort. In landen van het Oostblok is het niet gebruike lijk dat mededeling wordt ge daan over ziekten van leiders, als die van lcihte aard zijn. Voorzitter De Franse schrijfster Simone de Beauvoir is voorzitter ge worden van een commissie die de plaats van de vrouw in het Franse culturele leven gaat onderzoeken. "De cam pagne voor gelijke kansen voor vrouwen en mannen mag de culturele en artistieke wereld niet buiten beschou wing laten", zo lichtte de mi nister voor de rechten van de vrouw haar benoeming toe. Waarschuwing Het waarschuwde de Israëlische regering gisteren naar aanleiding van diverse incidenten in de af gelopen week waarbij Israëli sche troepen poogden door te dringen in gebied in Beiroet dat wordt gecontroleerd door Ameri kaanse mariniers. Het gaat hier om sectoren bij de luchthaven Zweden moeten fors bezuinigen STOCKHOLM (Reuter) De so ciaal-democratische regering van Olof Palme heeft gisteren haar eerste begroting ingediend sinds zij in oktober van het vori ge jaar in Zweden aan het be wind kwam. De begroting wordt gekenmerkt door drastische be zuinigingen en belastingverho gingen die het financieringste kort moeten verkleinen en ver betering in de economische si tuatie moeten brengen. Minister van financiën Kjell-Olof Feldt zei in zijn begrotingstoe spraak tot het Zweeds parle ment, waar de regeringspartij drie stemmen meer heeft dan de oppositie, dat er tot op het bot bezuinigd moet worden en dat er geen ruimte is voor kostbare ver beteringen van de sociale voor zieningen. ten zuiden van de hoofdstad, waar ook Franse en Italiaanse eenheden gebieden bewaken in het kader van de multinationale vredesmacht van de drie landen. Wij hebben de Israëlische autori teiten laten weten, dat aan deze incidenten direct een einde dient te komen, zo zei woordvoerder John Hughes van het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington. Tripoli is de op Beiroet na grootste stad van Libanon. Het is een ha venstad met ongeveer een kwart miljoen inwoners en ligt in het noorden richting Syrische grens. Gisteren kon de rust in de stad geleidelijk weerkeren na een strijd van rond tien dagen tussen Libanese linksen en soenniti sche moslems aan de ene kant die tegen de aanwezigheid van Syrië in het noorden van Liba non zijn gekant tegenover de Sy rische troepen en alawitische moslems aan de andere kant die met hen sympathiseren. Door de strijd zijn naar schatting 250 do den en duizend gewonden geval len. Gisteren begon het normale leven terug te keren. Scholen, winkels en bedrijven gingen weer open. Als kwartiermakers van het leger trokken Libanese binnenlandse veiligheidstroepen de deels in puin veranderde stad binnen, maar pas het leger, zo werd ge waarschuwd, zal er voor kunnen zorgen dat de milities van de straat blijven. JERUZALEM (DPA/ANP) - De VN-vredesmacht Unifil voor Zuid-Libanon. waarin Neder land deelneemt, is voorwerp van scherpe kritiek van Israël Het zal instemmen met verlenging van het mandaat voor Unifil voor maximaal twee maanden. Dit heeft een hoge VN-functionaris gisteren m Jeruzalem te horen gekregen van premier Begin en minister van buitenlandse zaken Sjamir. VN-vice-sec re tans-generaal Brian Urquhart sprak met hen. Het bu reau van de premier zei na afloop dat Begin had gesproken over "zeer slechte ervanngen met de Unifil-eenheden". "Zij hebben niet voldaan aan de verwachtin gen". Sjamir voegde daaraan toe, dat Unifil "niet doeltreffend" is gebleken, in zoverre de macht de "terronsten de weg naar de Is raëlische grens niet heeft weten te versperren". LONDEN - De Britse premier Thatcher heeft gisteren, tijdens de derde dag van haar onver wachte bezoek aan de Falklan- deilanden, een bezoek gebracht aan de plaatsen waar tijdens de Falklandoorlog enkele van de hevigste gevechten plaatshad den. Zij begon haar dag met een bezoek aan Bluff Cove, ten zuiden van de hoofdstad van de Falklandei- landen, Port Stanley, waar de Britten hun grootste tegenslag tijdens de oorlog ondervonden toen twee landingsvaartuigen door Argentijnse straaljagers werden bestookt. De schepen vlogen in brand en meer dan 50 Britse militairen kwamen om het leven. bour-woordvoerder Tam Dalyell noemde de reis van de premier zondag al onverantwoordelijk, en de Liberale leider David Steel heeft gisteren gezegd dat het be zoek 'niets goeds voor de toe komst van de Falklandeilanden' zal opleveren. .Hiermee is slechts zout in de won den gestrooid, terwijl we moeten werken aan een blijvende en vreedzame oplossing voor het geschil om de Falklandeilan den", aldus Steel die „binnen landse politieke doeleinden" ziet als voornaamste reden van That cher's trip. PARAMARIBO (ANP) - In het Surinaams leger zijn twaalf offi cieren overgeplaatst. Dat heeft de Surinaamse staatsradio giste ren bekendgemaakt. De over plaatsing werd aangeduid als een "interne reorganisatie Niet gezégd werd waarom de over plaatsing heeft plaatsgehad. Vol gens ingewijden echter houdt zg verband met de verdeeldheid binnen het leger die sinds de ge beurtenissen van 8 december aan het licht zijn getreden. Uit betrouwbare bronnen in Para maribo was al eerder vernomen dat veel officieren het oneens zijn met legerleider Bouterse en de actie van 8 december, waarbg 15 Surinamers werden geëxecu teerd. Zo diende garnizoenscom mandant Horb onlangs schrifte lijk zijn ontslag in als lid van de legerleiding. Verder blijkt ook de derde man in het Surinaamse le ger, bataljonscommandant Elienne Boereveen. het oneens met Bouterse. Het Surinaamse leger telt ruim twintig officieren, van wie er overigens slechts negen een ech-. te officiersopleiding hebben ge noten. Een en ander betekent dat nu ruim de helft van het offi cierskorps is overgeplaatst ADVERTENTIE door Henk Dam MEXICO-STAD (GPD) - Kolonel Sigfrido Ochoa, de militaire be velhebber in de Salvadoriaanse provincie Cabanas, heeft aange kondigd dat hij zal spreken met generaal Jose Guillermo Garcia, de minister van defensie. Ochoa verklaarde Garcia afgelopen vrij dag de oorlog nadat deze hem had gesommeerd naar de Salva doriaanse ambassade in Uru guay te vertrekken. En sindsdien staat het Salvadoriaanse leger op springen. Het is overigens nog niet erg dui delijk, hoe de krachten binnen het leger precies zijn verdeeld. Garcia presenteerde gisteren een declaratie waarin Ochoa's op stand streng wordt veroordeeld en waarin de hoogste comman danten trouw aan de minister van defensie bezweren. Twee be langrijke handtekeningen ont breken echter. Ten eerste die van kolonel Bustillo, de bevelhebber van de luchtmacht, die, mocht het leger onderling slaags raken, wellicht een doorslaggevende rol zal kunnen spelen. En ook kolo nel Blandon, van de omvangrijke eerste divisie, blijft trouw aan de opstandige Ochoa, die, lijkt het, ook op de sympathie kan reke nen van een grote groep lagere officieren. De Salvadoriaanse guerrilla heeft de verwarring binnen het leger aangegrepen om een nieuw of fensief te ontketenen in de noor delijke provincie Chalatenango, grenzend aan het onder Ochoa rebellerende Cabanas. Volgens de illegale zender Radio Vence- remos ('Wij zullen overwinnen') hebben de guerrilla's de afgelo pen dagen in Chalatenango al meer dan twaalf millitaire posten veroverd, evenals het 12.000 in woners tellende dorpje Tejutla. Het leger gaf gisteravond toe dat het bij de recente gevechten in Chalatenango meer dan twintig man heeft verloren. De premier vloog per helikopter vervolgens naar Goose Green, en daarna naar San Carlos, waar destijds de Britse soldaten be gonnen met hun herovering van de Falklandeilanden. Mevrouw Thatcher legde daar een krans op het graf van kolonel 'H' Jones, die een heldendood stierf bij een poging een Argentijns mitrail leursnest onschadelijk te maken Het bezoek van de Britse premier aan de eilanden is inmiddels ver oordeeld door het Russische persbureau Tass, dat heeft ver klaard dat met het bezoek wordt onderstreept dat de Conservatie ve regering van plan is van de Falklandeilanden een sterke mi litaire basis te maken. Ook in Engeland zelf heeft het be zoek kritiek opgeroepen. La- Op vingers getikt BRUSSEL (ANP) - Het Belgi- sche ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren zijn eigen minister op de vin gers getikt. Een woordvoer der van het ministerie ver klaarde gistermiddag in Brussel namelijk dat België door geen enkel land ge vraagd is om te bemiddelen in de kwestie Cambodja. Wel zijn er contacten geweest, al dus het ministerie. De Belgische minister van bui tenlandse betrekkingen, Leo Tindemans verklaarde zon dag in Bangkok dat België benaderd werd om te bemid delen. Hanoi berichtte echter dat de Vietnamese regering formeel ontkende dat om een Belgische bemiddelingspo ging gevraagd zou zijn. Het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken moest dat bericht bevestigen. LONDEN (Reuter) - Terwijl de wapenhan del floreert spelen niet-traditionele leve ranciers een kleine maar groeiende rol. De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten en hun bondgenoten in de NAVO en het Pact van Warschau blijven veruit de grootste producenten en exporteurs. Maar de ontwikkelingenslanden hebben, samen met Israël, Brazilië en Zuid-Afri- ka, een bloeiend deel van vier procent of meer veroverd van de internationale markt waar naar schatting 650 miljard per jaar omgaat. Volgens het gezaghebbende Internationale Instituut voor Vredesonderzoek in Stock holm, Sipri, vormden de leveranciers van 1979 tot 1981 uit die landen wat betreft de belangrijkste wapens - vliegtuigen, tanks, raketten en oorlogsschepen 2,4 procent van de wereldexport Als gewe ren, machinegeweren en andere kleine wapens worden meegerekend, dan kan dat cijfer worden verdubbeld. Brazilië en Israël exporteren wapens, varië rend van vliegtuigen en gepantserde per- soneelsvoertuigen tot aanvalswapens en raketten, evenals reserve-onderdelen voor door Amerika geleverde tanks en oorlogsvliegtuigen. Derde-Wereldexporteurs verkopen bijna uitsluitend aan andere ontwikkelingslan den en kunnen dikwijls, door de geringe re arbeids- en andere kosten, lagere prij zen dan de grote mogendheden bieden. Schattingen van de rekening van de Derde Wereld voor wapenuitgaven variëren van 62 procent van de totale wereldhandel tot 80 procent. Als resultaat van de oorlog in Vietnam en het conflict in het Midden-Oosten is de handel van de Derde Wereld gewijzigd van een in verouderde of tweedehands wapens uit het Westen in een markt voor de nieuwste moderne wapens. Ofschoon deze wapens nog voor een groot deel moeten worden verkregen van de ont wikkelde landen, zijn de leveranciers uit de Derde Wereld in staat geweest, vooral op het gebied van de kleine wapens, te concurreren. Meer dan 20 Derde-Wereld landen hebben wapenindustrieën die voor een groot deel ontwikkeld zijn om de afhankelijkheid van grote mogendhe den op dat gebied te verminderen. Maar zij zijn, zoals India, daartoe alleen in staat geweest op grond van een behoorlg- ke reeds aanwezige industriële basis. Ver scheidene andere Derde Wereldexpor teurs, waaronder Libië en Saoedi-Arabié, zijn meestal herverkopers van wapens die door de grote mogendheden waren versterkt. Pas-geindustrialiseerde landen als Zuid-Korea, Taiwan en Singapore ves tigden als onderdeel van bloeiende eco nomieën. militair-verwante industieën In het eerste VN-initiatief sedert jaren dat uitsluitend gewijd is aan met-nucleaire wapens, bereiden 23 deskundigen een studie voor over de conventionele-bewa- peningswcdloop en "ontwapening in ver band met conventionele wapens en strijdkrachten". Maar vertegenwoordigers van de Derde Wereld willen liever niet horen van een beteugeling van hun bevoegdheid om wapens te kopen die zg voor hun defensie nodig hebben terwijl de grote mogendhe den meer wapens hebben dan z*j nodig hebben. "Zg beschouwen het denkbeeld van door de ontwikkelde landen opgeleg de beperkingen als een vorm van politie ke discriminatie", aldus een westelijke deelnemer aan de werkgroep. "Zij willen de verantwoordelijkheid voor de bewape ningswedloop uitsluitend leggen bg de grote mogendheden" Betaalt U nog steeds meer dan 2.00 per brood? En hoeveel heeft U er per week nodig? GESNEDEN WIT of BRUIN KWALITEITSGARANTIE i •s Nachts gebakken, direct naar de winkels dus elke dag lekker vers! S KATWIJK Mn ZEE V.narijkadv 2 S SASSENHEIM HooldiUMI 284 e NOOROWIJK KkrknrMt 20 e OUDE WETERING Mwfkrkvfc 0 e LEIOEN (.«wacht J e LEIDERDORP Wmktlhol 70 e WASSENAAR StarrtnburflMn 47

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9