Bankrente door fiscus bekeken 10 Bezwaar tegen eros-centrum Morfine voor junkies in A dam -c Rebellerende Azivo mogelijk aangepakt Experiment met zwaar verslaafden Verdachte van "lijfwacht" van Janmaat Meer personeel en automatisering Vier Rotterdamse bedrijven schakelen Raad van State in Voor vier miljoen aan diamanten buitgemaakt HYPOTHEEK RENTE JAAR VAST DINSDAG 11 JANUARI 1983 Binnenland AMSTERDAM (GPD) - Binnenkort zal in Amsterdam aan een groep van extreem problematisch verslaafden morfine worden verstrekt. Deze week wordt door specialisten de laatste hand gelegd aan een beleids plan voor deze hulpverlening dat door het Rijk en de gemeente moet worden goedgekeurd. De morfine zal bij wijze van experiment gedu rende twee jaar aan een groep van maximaal veertig verslaafden wor den gegeven en wordt gezien als medicament. Het uitgangspunt bij het experiment is het beter sociaal laten functioneren van zwaar verslaaf den. Waarschijnlijk zal Amsterdam het experiment bekostigen uit de gelden die voor het methadon-project beschikbaar zijn. Morfine-verstrekking aan verslaafden in Amsterdam is twee jaar geleden na overleg met de vier grote gemeenten in principe goedgekeurd door de minister voor volksgezondheid. Volgens een woordvoerder van dit ministerie wil de overheid niet dat er experimenten met het verstrek ken van heroine worden opgezet. „Alle bewindslieden tot nog toe wa ren het erover eens dat heroine niet kan. Nergens heeft dat ooit tot resultaten geleid", aldus deze woordvoerder. Psychiater W. G. Mulder, hoofd van de afdeling geestelijke hygiëne van de GG en GD in Amsterdam zegt: „Wij hebben in 1979 in Engeland gekeken naar de resultaten van vrije verstrekking van heroine. Aanvan kelijk had men daar veertien verstrekkingsposten maar er was toen nog maar één uitgiftepunt overgebleven. Het bleek erg veel moeite te kos ten om het project in de hand te houden. Men had daar ook veel minder scherp gestelde indicaties dan wij van plan zijn te hanteren voor morfi- neverstrekking". Amsterdam heeft sedert juli 1982 ervaring met verslaafden die dank zij morfine kunnen blijven functioneren. In die periode werden door de GG en GD twee verslaafden die morfine kregen „overgenomen" van Andre Havas van het HUK. Twee andere verslaafden werden door een huisarts opgevangen. De heer Mulder zegt: „We waren overtuigd ge raakt van de integriteit van Havas en van de juistheid van zijn indicatie om morfine te verstrekken. Wij hebben niet gevraagd om zo'n project, maar door omstandigheden zijn wij er bij betrokken. Wij zien morfineverstrekking zuiver als medische indicatie. Er zijn junks die in zeer slechte lichamelijke conditie zijn. Die door hun verslaving voortdurend ontregeld worden, maar dank zij morfine in een beter li chamelijke situatie komen. Andere verslaafden zijn mensen met psy chiatrische problemen die zich zelf door drugs probeerden te handha ven. Met morfine kun je hun sociale situatie enigszins verbeteren. Als je ze hierdoor ook nog kunt laten afkicken is dat nog beter natuurlijk". DEN HAAG (GPD) - De 25-jarige Hagenaar die verdacht wordt van het gooien van een frag- mentatiebom tijdens de voet balwedstrijd Ajax-FC Den Haag, afgelopen zondag, heeft maandenlang lijfwacht ge speeld van Hans Janmaat, de leider van de Centrumpartij De verdachte zegt ook lid te zijn van de Centrumpartij. Alle zeven verdachten die na het geweld op de Ajax-tnbunes zijn aangehouden, blijven in verzekerde bewaring in Am sterdam. De hoofdverdachte ontkent de bom te hebben ge gooid, maar getuigenverklarin gen spreken tegen hem. De 22- jarige B. Groen, die ernstig werd gewond bij de bomexplo sie, verkeert niet in levensge in de stad Den Haag staat de boomlange (2.05 meter) hoofd verdachte bekend om zijn hang naar geweld. Hij wordt al sinds zijn jeugd het 'monster van Laakkwartier' genoemd. Vorig jaar heeft hij tevergeefs geprobeerd soldaat te worden in het leger van majoor Had- dad in het zuiden van Libanon. Het weekblad Panorama, aan wie hij zijn belevenissen bij Haddad vertelde, citeert hem „Ik droom al jaren van een ech te oorlog". Sinds de Centrumpartij een zetel in de Tweede kamer verover de. wordt hij overal gezien als beschermer van leider Jan maat en andere partijleden. Bij de beëdiging van Janmaat als Tweede-Kamerlid werd de man door de politie van het Binnenhof verwijderd omdat hij in gevecht raakte met de monstranten tégen de Cen trumpartij. By een bijeen komst in de Bijlmermeer van de Centrumparty filmde het actualiteitenprogramma BGTV van de VPRO hem als een van de aanhangers van de Centrumpartij. In een op rellen uitgelopen bijeenkomst van de party in het Amsterdamse Krasnapolsky werd hij weder om gesignaleerd Janmaat onkent dat de Hagenaar zyn persoonlijke lijfwacht is. Hij zou zelfs geen lid van de partij zijn Weliswaar heafl een aanvraag tot lidmaatschap ingediend „maar hy is nog niet door onze ballotagecommissie beoordeeld", aldus het kamer lid. Janmaat zegt dat hij geen contro le over hem heeft en dat hy va ker verzoeken heeft gehad van sympathisanten om hem te mogen beschermen. Janmaat zegt geen lyfwacht te willen hebben, ondanks de agressie die zich tegen hem keert. DEN HAAG (GPD) - De belastingdienst zal via een steekproef nagaan of ontvangers van rente deze inkomsten vaak verzwijgen. Daarover zijn afspraken gemaakt met de parti culiere banken en de gelddiensten van de PTT. Aan de hand van het resultaat van het onderzoek zal het kabinet beslissen welke maatregelen eventueel tegen deze vorm van belastingontduiking genomen moeten worden. Minister Ruding (financiën) en diens staatssecretaris Koning kondigden dit onderzoek giste ren aan tijdens de presentatie van het nieuwe investeringsplan van de belastingdienst. Via uit breiding van personeel en verre gaande automatisering wil het ministerie de fraude bestrijden en daardoor de belastingop brengst vergroten. Daarbij zal ook worden overgegaan tot de invoering van een fiscaal num mer voor iedere belastingplichti ge. Het kabinet stemde vrijdag met het onderzoek in. Het komende onderzoek bij de banken, dat in de zomer moet zijn afgerond, zal betrekking hebben op ongeveer drie tot duizend 1987' de adviezen gevolgd van de nota Fraudebestrijding in de di recte belastingen en de omzetbe lasting' van augustus 1982. In de nota, die aan de Tweede Kamer werd gestuurd, werden extra in vesteringen voor automatisering en een beperkte personeelsuit breiding voorgesteld. Het gaat om een investering van f215 miljoen, te besteden in vijf jaar, en een uitbreiding met 850 personeelsleden. Door interne verschuivingen als gevolg van de voorgenomen automatisering zal de controledienst echter kunnen beschikken over ongeveer 1000 man extra. Het ministerie schat de uiteindelijke meeropbrengst deze vijf jaar op f 2,8 miljard. fraude via het niet opgeven rente wordt geconstateerd, zal dit geen gevolgen voor hen heb ben. De minister wees er gisteren op dat het onderzoek uitsluitend tot doel heeft meer inzicht in de ze vorm van fraude te krijgen. Dossiers Via het onderzoek wil het ministe rie aan de weet komen hoeveel rente opgegeven had moeten worden (opgave van de bank) en hoeveel werkelijk gemeld is. Daarvoor zal door een landelijk team de dossiers van de betrok ken personen bij de plaatselijke inspecties opgevraagd worden. Bij de banken zal tegelijkertijd worden nagegaan hoeveel rente deze mensen op hun verschillen de rekeningen ontvingen. Omdat het bij het onderzoek niet in de eerste plaats gaat om indi viduele fraudegevallen, zullen de basisgegevens na het onderzoek worden vernietigd. Op die ma nier wordt de anonimiteit het best gewaarborgd. Om deze re den zullen de plaatselijke inspec ties ook niet verder bij het onder zoek betrokken worden. Automatisering Het kabinet heeft bij het opstellen van het 'Investerings- en perso- neelsplan Belastingdienst 1983- WEERRAPPORTEN Indien bij hen Behalve de fraudebestrijding, die zal plaatshebben door middel van versterkte controles op de aangiftebiljetten, hoopt het mi nisterie ook de achterstand bij de invordering in te lopen. Daarbij gaat het nu om een 'stuwmeer' van zo'n f 17 miljard. Nog slechts driejaar geleden bedroeg de ach terstand f 6 miljard. plan komt de bewindsman ver der met plannen om het aantal T-biljetten te beperken. Ook wordt de introductie van een fis caal nummer, dat zal lijken op het huidige belastingnummer dat iedere belastingplichtige heeft, wettelijk voorbereid. Het nummer zal zo mogelijk per 1 ja nuari 1986 worden ingevoerd. Geprobeerd wordt om invoering gelijktijdig te laten geschieden met het sociaal nummer, waar aan het ministerie van sociale za ken werkt. Gelijktijdige invoe ring zal echter vooral afhangen van het ministerie van sociale za ken, aldus de staatssecretaris. Deze wees er verder op dat bij het gebruik van het nummmer strikte geheimhouding gewaar borgd wordt. Het plan voorziet verder in het op leggen van een informatieplicht aan die instellingen, die tot nu toe de belastingdienst geen gege vens behoefden te verstrekken. Daarbij wordt gedacht aan ver enigingen en stichtingen. Hier door wil het ministerie proberen fraude, die mogelijk via deze weg gepleegd wordt, in het vervolg te i staatssecretaris Ko- ROTTERDAM Ombudsman Frits Bom praat met een invalide vrouw tijdens een gistermiddag ge houden demonstratieve tocht van het metrostation Leuvehaven naar het station Rijnhaven in Rotter dam. Tientallen mensen deden aan de betoging mee uit protest tegen de opmerking van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) dat de mensen in verband met de ta riefsverhogingen voor het open baar vervoer voortaan eerder een halte zullen gaan lopen. (Foto ANPI Voedselhulp voor landen in Afrika DEN HAAG (ANP) - Zes Afn- kaanse landen krijgen van Ne derland voor in totaal twaalf mil joen gulden voedselhulp. Door hun slechte betalingsbalans kun nen deze landen moeilijk voedsel op grote schaal invoeren, waar door tekorten zijn ontstaan. Dit besluit van minister Schoo voor ontwikkelingssamenwerking heeft het ministerie van buiten landse zaken gisteravond be kendgemaakt. De zes landen zijn Angola, Mozam bique, Guinee-Bissau, Kaapver dië, Zuid-Soedan en Mali. Zij krijgen in totaal 20.000 ton voed sel. In Kaapverdië is de toestand het slechtst doordat een groot deel van de toch al zeer kleine oogst door een cycloon is vernie tigd. Bolivia krijgt van ons land twaalf miljoen gulden betalingsbalans hulp. Het land, waarvan de mees te inwoners in grote armoede le ven, heeft een groot tekort op de betalingsbalans. Het bedrag is een schenking en is vooral bedoeld voor de aanschaf van medicijnen, kunstmest en insecticiden. Wegens weigering eigen bijdrage AMSTELVEEN (GPD) - De Zie kenfondsraad zal worden voor gesteld maatregelen te nemen te gen het Haagse ziekenfonds Azi vo, dat vorige week liet weten niet te willen meewerken aan het heffen van de eigen bijdrage op medicijnen. In de eerste plaats moet het geld dat bij Azivo voor de eigen bijdrage zou binnenko men, op de uitkeringen aan dit fonds worden gekort en in de tweede plaats moet het fonds een aanwijzing krijgen om wel tot heffing over te gaan. Het zou de eerste keer zijn dat tot deze wet telijke sanctie wordt overgegaan. Deze voorstellen heeft het presi dium van de Ziekenfondsraad gisteravond overwogen op een speciale bijeenkomst. Na afloop deelde algemeen secretaris L. L. Marselis mee dat de voltallige Ziekenfondsraad voor maandag avond 17 januari in een extra ver gadering bijeen zal worden ge roepen. Dat gebeurt als Azivo bij zijn besluit blijft. De tekst van de voorgestelde maat regelen zal daarom pas morgen uitgaan naar de leden van de Zie kenfondsraad, aldus Marselis. Het presidium zou eerst vandaag een gesprek voeren met een af vaardiging van het Azivo-be- stuur. Dat krijgt gelegenheid de argumenten, die achter zijn 're bellie' liggen, toe te lichten. Om gekeerd zal het presidium de po- Amsterdam De BUt Eelde licht bew. half bew. licht bew. Eindhoven geheel bew. Den Helder licht bew. Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca Malta München Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas geheel bew. Beiroet onbew. Tel-Aviv onbew. Tunis licht bew. motregen motregen onbew. onbew. motregen geheel bew. geheel bew. motregen onbew. onbew. licht bew. half bew. licht bew. ongew. half bew ROTTERDAM (ANP) - De afdeling rechtspraak van de Raad van State gaat zich opnieuw bezighou den met de vestiging van een eros-centrum in Rot terdam. Vier bedrijven aan de Keileweg in Rotterdam menen dat de ge meente ver gevorderde plannen heeft om op het terrein van de voormalige papierfabriek Inver- pak een prostitutiecentrum te vestigen. Zij hebben bij de Raad van State een verzoek tot schor sing van de bouwvergunning in gediend. Het schorsingsverzoek zou vanmiddag worden behan deld. De advocaat van de vier bedrijven, jhr. mr. J. Th. Sandberg. beroept zich op het feit, dat volgens hem al in juli vorig jaar aan de ge meente een plan voor een eros- centrum is gepresenteerd dat werd ontworpen door de Rotter damse architect J. Hagendoorn. Dit plan zou voorzien in de bouw van onder meer twee sex-thea- ters, vier sexclubs en 229 "pees kamertjes". Volgens Sandberg is de bouw van dit complex - de Strijdig gemeente gaf half december de bouwvergunning af in een ver gevorderd stadium. Er wordt volgens hem al inventaris in de verbouwde fabriekshal gebracht mingsplan, dat bepaald dat de terreinen en opstallen alleen voor handel, nijverheid en indus trie mogen worden gebruikt. Strijdig Mr. Sandberg wil de Raad van Sta te ervan overtuigen dat de ge meente wel degelijk op de hoog te is en zich niet langer van de domme kan houden. De advo caat beroept zich by het schor singsverzoek op de eerder geda ne uitspraak van de Raad van State over het erosbotenplan, dat als 'sterk overlast gevend' werd bestempeld. Bovendien meent mr. Sandberg dat het afgeven van de bouwver gunning in strijd is met het voor de Keileweg geldende bestem- Als derde schorsingsgrond voert mr. Sandberg aan dat de ge meente heeft gehandeld in strijd met de zorgvuldigheid die een dergelijke bestuurlyke beslis sing vereist. De gemeente mag zich volgens Sandberg niet ach ter onwetendheid verschuilen. Inmiddels heeft de advocaat in ver volg op een gisteren gedane uit spraak in kort geding, een zg. bo demprocedure aangespannen bij de rechtbank in Rotterdam. Hij vraagt de rechtbank de over dracht van het erfpacht- en op stalrecht aan de onroerendgocd- maatschappij Fundvest onge daan te maken. Hiertoe zal mr. Sandberg op 20 januari een aan tal getuigen oproepen dat kan verklaren. dat de gemeente wel degelyk bemoeienis heeft met de bouw door Fundvest van een er os-centrum aan de Keileweg. Vertrouwen De gemeente Rotterdam ziet de nieuwe procedures rond het er- oscentrum vol vertrouwen tege moet. Volgens de juridische af deling van dc gemeente kan de bouwvergunning alleen worden geschorst als die in strijd met het bestemmingsplan is afgegeven. Volgens de gemeente is de bouwvergunning voor een "be drijfsverzamelgebouw" niet in strijd met de handel- en indus triebestemming die voor het Kci- lehavengebied geldt. Volgens een woordvoerder van de juridische afdeling zyn voor het getuigenverhoor in de bodem procedure een aantal gemeente ambtenaren opgeroepen die de aavraag voor de bouwvergun ning hebben behandeld "!)-• n meente gaat ervan uit dat zij dat naar beste eer en geweten heb ben gedaan", aldus de woord voerder Proces tegen Van der Lubbe niet heropend WEST BERLIJN (DPA) - Het gerechtshof in West-Berlyn heeft besloten het proces te gen de Nederlander Marinus van der Lubbe. die in 1933 te recht werd gesteld op be schuldiging van het in brand steken van het Duitse parle mentsgebouw, niet te hero penen. Dit gisteren bekend gemaakte besluit is 20 de cember vorig jaar genomen, maar het is nog niet rechts geldig Het gerechtshof is van mening dat heropening van proces sen waann het voormalige Rijksgerechtshof vonnis heeft gewezen, onmogelyk is omdat de Westduitse wetge ver in de plaats van het Rijks- gerechtshof geen nieuwe rechtbank heeft ingesteld. De hoogste Westduitse recht bank in Karlsruhe had be paald dat het gerechtshof in West Berlyn bevoegd was het proces te heropenen Hiermee ging het hof m Karlsruhe in op een verzoek van de advocaat Robert Kempner, die dc belangen behartigt van de nog levende broer van Mannus van der Lubbe sitie van de Ziekenfondsraad als toezichthoudend orgaan verdui- delyken. Het gaat om de eigen bijdrage van f2,50 per medicijn, die staatsse cretaris Van der Reijden (volks gezondheid) per 1 februari wil in voeren. Daarmee moet op jaarba sis een bezuiniging van 200 mil joen gulden bruto worden be reikt. De eigen bijdrage geldt voorlopig voor een halfjaar als proef. Ziekenfondsen, apothe kers en huisartsen voelen mets voor deze maatregel, maar heb ben zich erbij neergelegd, omdat de Tweede Kamer de bewinds man in meerderheid steunt Azivo is voortgekomen uit het Zie kenfonds De Volharding, dat in 1893 werd opgericht Dat fonds was bedoeld als een reactie op de commerciële fondsen, die toen bestonden. De Volharding vond zijn inspiratie in de opkomende socialistische beweging, waar aan motieven werden ontleend die by Azivo nog steeds gelden. Fonds voorzitter R. Toussaint (Tweede-Kamerlid voor de PvdA) maakte zaterdag melding van de weigering bij de viering van het 90-jarig bestaan. AMSTERDAM (GPD) - Twee nog onbekende mannen hebben gis termiddag by een gewapende overval op de Diamantbeurs in Amsterdam diamanten ter waar de van 4 miljoen gulden buitge maakt. De twee mannen ver voegden zich by de receptie van het gebouw en vertelden dat zy „interesse in diamanten had den". Daarop werden zij verwe zen naar het kantoor van de di recteur, die juist bezig was de hoeveelheid aanwezige diaman ten in de kluis na te Itijken. Onder bedreiging van een vuurwa pen dwongen de twee mannen de directeur de diamanten in een tas te doen. De directeur werd met kettingen aan de portier van de beurs vastgeklonken. De gea larmeerde politie moest een be- tonschaar gebruiken om de twee te bevryden. Aanvankelijk deel de de Amsterdamse politie mee dat er diamanten ter waarde van 2 miljoen gulden werden ver mist. By verder onderzoek bleek de buit tweemaal zo groot. MIJDRECHT (ANP) - De direc teur en eigenaar van het vorige week maandag uitgebrande lompenverwerkende bedrijf Karotex in Mijdrecht is gister ochtend vroeg door de politie aangehouden in zijn woning in Maarssen. De politie heeft ster ke vermoedens dat de 33-jarige man de brand heeft laten aan steken om het verzekeringsgeld op te strijken. De schade van de brand bedraagt vier miljoen gulden. ADVERTENTIE Een nieuw Bouwfonds-aanbod om uw woonlasten voor lange re tijd op een laag rente-niveau vast te leggen Informatie bij uw makelaar, assurantie-tussenpersoon, het Bouwfonds-infocentrum te Leiden: Botermarkt 2, 071-134343 Haarlem: Anegang 29. 023-313852 Den Haag: Nassauplein 13, 070 650800 ot door onderstaande coupon. I Coupon in gesloten envelop I I zonder postzegel naar Bouwfonds, Antwoordnummer 10306 2300 WB Leiden j Ik wil meer informatie over j de Bouwfonds hypotheek j met 10 jaar vaste rente. I Adres j Postcode I Plaats Bouwfonds

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7