Het deksel als communicatiemiddel Winkelcentrum Mussenplaats Lezers schrijven Een kano in de golven ga met mij naar bed Controle brandweer op honderden panden Gewapende overval op kiosk "Cijfers over resultaten politiewerk betrekkelijk" Een krab met scharen en een zieke met een muts op Betekenis: een zieke met een muts op is niet ziek, maar pas Een vrouw die zich opheft om haar kussen te laten schudden. Gezegde: wanneer je geen verwanten meer hebt, jij maar op: m'n familie is machtig en helpt mij wel. wie zal dan je kussen opschudden. Betekenis: ik heb geen verwanten meer die me tegen jou kunnen verdedigen. LEIDEN Als een vrouw uit Ca- binda, een enclave in Angola, iets in der minne wilde schikken met haar man, dan maakte ze ge bruik van een spreekwoorden deksel. Op het pannetje eten werd een deksel gedaan waarop een bepaalde voorstelling was ge beeldhouwd. Bijvoorbeeld een kano in de golven. Wie een kano koopt wil er mee varen, is het spreekwoord, maar de echtge noot, die samen met andere man nen zat te wachten op zijn eten, wist dat de vrouw bedoelde: Waarom ben je met mij getrouwd als je toch niet met mij naar bed gaat In der minne schikken, is de titel van de tentoonstelling die tot be gin juü is te zien in het museum voor volkenkunde aan de Steen straat. De tentoonstelling is op gezet door de conservator Afrika, R. Munneke. Hij vertelt dat het i al sinds de jaren vijftig door Wim Brands in het bezit is van de sprekende deksels. "Ik liep dan ook al een tijd rond met het idee om een tentoonstelling te maken. Waar om dat niet eerder is gebeurd? Ja...je moet natuurlijk niet verge ten dat een museum ook nog wel andere taken heeft dan tentoon stellen. Verzamelingen conserve ren is ook een taak". Koorts De deksels zijn bijna allemaal af komstig uit de verzameling van de Nederlandse pater Jan Vis sers, die als missionaris van de Congregatie van de Heilige Geest, na de Tweede Wereldoor log naar Cabinda vertrok om daar missie-werk te verrichten. In de Bode van de Heilige Geest van 1948 schrijft Vissers dat er een ware koorts in hem is geva ren; hij wil zoveel mogelijk dek sels verzamelen, want alles wijst er volgens hem op dat er over vijftig jaar geen deksels meer zullen zijn. Hij schrijft: "Zoals in Holland de nationale klederdrachten steeds meer verdwijnen voor de 'der- nier cri de Paris', zoals in Hol land alleen nog maar de oude garde steeds een massa spreek woorden bij de hand heeft om er gesprekken mee te doorspekken en te verlevendigen, zo dringt ook hier de moderne geest steeds meer door, en verlaat men eeu wenoude gebruiken". Even derop verzucht hij: "Slechts ou de moedertjes bewaren en ge bruiken nog sprekende deksels' De essentie van de deksels kun je simpelweg samenvatten als: een conflict tussen een man en een vrouw beslechten. Dat herstellen van de harmonie is overigens geen aangelegenheid van alleen de betrokken man en vrouw, nee, ook anderen bemoeien zich ermee, want de dorpelingen zijn als de dood dat er een ruzie zal onstaan tussen twee groepen verwanten. Niet voor niets luidt een bekend spreekwoord: "Een conflict in een gemeenschap is als een brand in een bos!" Bosbrand In het boekje dat het museum heeft uitgegeven over de deksels wordt dit als volgt verwoord: "Er is dan ook geen sprake van één beklaagde; in wezen heeft men te maken met een geval van collec tieve schuld, zodat de ander het recht niet toekomt achter zijn hand te gniffelen en zich buiten schot te houden. Om te voorko men dat een conflict uitgroeit tot een bosbrand die de groep ver teert moest er gehandeld wor den". De deksels gingen van moeder op dochter over; in sommige geval len zal een boze of droevige vrouw ook wel eent bepaalde deksel hebben geleend bij een buurvrouw. Je kon ook een dek sel met een speciale boodschap laten vervaardigen door een houtsnijder. Een bijzondere deksel! riepen alle mannen dan voor het eten uit. En er zat voor de zondebok niets an ders op dan te vertellen wat hij op zijn geweten had. Hield hij zich op de vlakte, dan werd de houtsnijder er bij gehaald of de nkotikuanda, een groot deskun dige op het gebied van spreek woorden. En ja hoor: uiteindelijk kwam dan de aap wel uit de de deksels. Vindt Munneke dat jammer? "Een beetje wel, want er is niets anders voor in de plaats gekomen. Maar aan de an dere kant: je moet realistisch zijn, niet toegeven aan nostalgi sche gevoelens, verhaaltjes over die goeie, ouwe tijd. Het leuke van deze tentoonstelling is na tuurlijk dat veel mensen ver baasd zijn. Als ze de woorden Afrikaanse neger horen denken ze: zwetende hoofden, geroffel op boomstammen! Terwijl deze deksels toch van een grote be schaving getuigen. Die mensen worden nog eens met de neus op de feiten gedrukt: je mag niet zo maar onze beschaving met ande re vergelijken". Tijdens de rondleiding komt Mun neke nog één keer terug op de vraag wat er nu eigenlijk precies voor dit verschijnsel in de plaats is gekomen. Hij zegt: "Deksels van roestvrij staal". LEIDEN - De Leidse brandweer gaat de komende jaren 455 pan den in de stad controlereh op de brandveiligheid. Het gaat om zo geheten verblijfsinrichtingen: hotels, kamerverhuurbedrijven, pensions, restaurants, café's en dergelijke. De raadscommissie voor de brand weer ging gisteravond akkoord met de vaststelling van een nieu we verordening op de brandpre ventie. De brandpreventie was jaren een onoplosbaar probleem, omdat uitvoering van de veror dening (een model van de Ver eniging Nederlandse Gemeen ten) een forse uitbreiding van de brandweer noodzakelijk zou ma ken. Het geld hiervoor ont breekt. Nu heeft men besloten om de brandpreventie gefaseerd aan te pakken. De lijst met 455 panden is een urgentielijst en kan door één brandweerman, samen met ambtenaren van bouw- en wo- In een ambtelijke notitie wordt er op gewezen dat het inwerking treden van de verordening ingrij pende bouwkundige maatrege len tot gevolg zal kunnen heb ben. "De slachtoffers, de eigena ren van de inrichtingen, zullen niet enthousiast zijn over de ver ordening en in de meeste geval len geen spontane medewerking verlenen aan het treffen van de noodzakelijke maatregelen. Zorgvuldig en tactisch optreden zal vereist zijn". De verordening kent daarom rui me overgangstermijnen en de in voering zal met de nodige voor lichting gepaard gaan. De bouw kundige ingrepen zullen onder meer bestaan uit het maken van goede vluchtwegen (nooduitgan gen, brandtrappen) en het ver wijderen van brandgevaarlijke constructies. LEIDEN - Deze tekening geeft een indruk van het toekomstig winkelcentrum met horecavesti ging, dat ten zuiden van de Mus senplacds in de Merenwi k ge bouwd zal worden. De Spar heeft bij de gemeente dit plan inge diend. Nog onduidelijk is overigens neer de bouw van het winkelcen trum zal kunnen beginnen. De beslissing daarover zal door Ge deputeerde Staten (het provin ciaal bestuur) en eventueel de Raad van State moeten worden genomen. Er zijn bij de Kroon beroepschriften ingediend tegen Theeceremonie De Japanse theemeester Koet Miura geeft donderdagmid dag- en avond voorstellingen van een Japanse theeceremonie in het museum voor volkenkun de aan de Steenstraat. Dr. G D. nan Wengen. hoofd van de edu catieve dienst van het museum, houdt er een inleiding bij. Aan vang half drie en acht uur. Voeding In de Helianth een winkel voor biologisch-dyunamische pro- dukten, Herenstraat 5c, wordt donderdagavond een lezing ge houden over de voeding van de mens. Spreker is voedingsdes kundige Diet Pistoriusaan vang kwart over acht Wiskunde K&O geeft een cursus wiskunde, waarvan aanstaande donder dagavond de eerste les is. De cursus is speciaal opgezet voor ouders die hun kinderen op de middelbare school willen bege leiden. Cursusleidster is me vrouw Van Ingen Schenau. In lichtingen: K&O, Oude Vest 45, tel 141141. Literaire avond De Haagse dichter Bart Chabot treedt donderdagavond op in café Scarabee aan de Pieters- kerchoorsteeg. Chabot wordt beschouwd als een produkt van de punkbeweging. Hij treedt meestal op tijdens muziek avonden. Bekend werd hij on der meer met een voordracht in 1981 tijdens het Holland Festi val in Carré. Aanvang donder dag ongeveer tien uur. Theosofie In de Openbare Bbiliotheek aan de Nieuwstraat begint woens dag een tentoonstelling van het Theosofisch Genootschap. Een stand van drie panelen en een kijk-of leestafel bevat informa tie over de theosofie of esoteri sche wijsbegeerte en het genoot schap Boeken van vooraan staande theosofen liggen ter in zage, zoals 'De Bhagavad Gi- ta', 'De Stem van de Stilte', 'Het Grote Misverstand' en de né- gendelige serie 'Theosofische Fragmenten'. De tentoonstel ling is er ter ondersteuning van de openbare voordrachten die het genootschap maandelijks in Leiden houdt. De tentoon stelling duurt tot 1 februari. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging Zuid- West viste haar negende wed strijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 W. Moenen 6550 gram-45 stuks, 2 H. Moenen 3680-47,3 A. Ruis 2890-39, 4 J. Mazurel 2400- 31,5 J. Boeff 2260-25, 6 P. Har- teveldt 2220-24, 7 H. v.d. Laan 1460-15, 8 D. Molenaar 670-10. Hengelsport (2) DVS viste een competitiewed strijd met het volgende resul taat: 1 B. Heemskerk 8175 gram-34 stuks, 2 C. Hoppen brouwer 7700-27,3 W. Schouten 6900-28, 4 W. van Berkel 6835- 23, 5 J. Moenen 6175-23, 6 M. Bronmeijer 5240-20, 7 H. van Loon 4735-16. 8 J. van Rijn 4425-25, 9 J. Helverstein 4250- 27, 10 T. Hoppenbrouwer. M. Bronmeijer van deze vereni ging deed, zo laat het bestuur weten, een unieke vangst in de Ringvaart te Badhoevedorp: een regenboogforel van 900 gram en een lengte van 42 cen timeter. Hengelsport (3) De Forel hield de elfde competi tiewedstrijd in de Ringvaart. Uitslag 1 A Ooijendijk 5070 gram-59 stuks, 2 W. Rijsdam 3000-40,3 G Lxgtvoet 2060-29, 4 H. Ooijendijk 1700-15, 5 L. Dis- seveld 1090-11, 6 Th v.d. Holst 720-6, 7 C Manjt 250-2. Twee vissers vingen niets. het bestemmingsplan voor de Merenwijk, dat in oktober 1980 door de gemeenteraad werd vast gesteld. De bezwaren betreffen onder meer het buurtwinkelcen trum op het open terrein bij de Mussenplaats. Het bouwplan is in overeenstem ming met het bestemmingsplan voor zover dat is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. Vol gens het plan mag er een winkel centrum komen van bescheiden omvang (maximale verkoopop pervlak vierhonderd vierkante meter) in de sector voedings- en genotmiddelen, met een goot- hoogte van maximaal drie meter. Het horecagedeelte mag een ma ximale vloeroppervlak van 125 vierkante meter hebben. De gemeente houdt morgen twee voorlichtingsbijeenkomsten voor omwonenden, waarop ook de architect van het bouwplan en de toekomstig exploitant van het centrum (Arkensteijn) aanwezig zullen zijn. De bijeenkomsten worden gehouden in het kerke lijk centrum De Regenboog, Wa termolen 1, 's middags van drie tot vijf uur en 's avonds van half acht tot half tien. LEIDEN - Een onbekende man heeft gisteravond even na zes uur een overval gepleegd op de bloemenkiosk aan het Wagner- plein. Hij dwong een klant onder bedreiging van een vuurwapen en een mes al het geld uit de kas sa aan hem te geven. Dit was on geveer een bedrag van duizend gulden. Net toen de 25-jarige verkoopster even naar een ruimte achter de winkel was gegaan om een boe ket bloemen op te maken kwam de man de kiosk binnen. Nadat hij geld in ontvangst had geno men troonde hij de klant, een 21- jarig meisje, ook mee naar achte ren en sloot beide dames op in het toilet door de deur te barrica deren. Vervolgens sneed hij de bedrading van de telefoon door en sloeg op de vlucht. Toen de vrouwen na enige minu ten alarm konden slaan heeft de Leidse recherche onmiddellijk de omgeving uitgekamd. De da der was in geen velden of wegen meer te bekennen. Het onder zoek wordt voortgezet. Volgens de vrouwen ging het om een blonde jongen van ongeveer twintig jaar en één meter tachtig lang. Hij sprak uitstekend Ne derlands met een Engels accent. LEIDEN "De cijfers over het percentage opgeloste misdrijven zijn allemaal betrekkelijk. Het geeft een vertekend beeld als er in een jaar door een jeugdbende in één klap honderd misdrijven worden bekend. De veiligheid in Leiden wordt er niet groter door". Dit zei plaatsvervangend-commis- saris Mostert gisteravond in de raadscommissie voor politie-za- ken. Enkele gemeenteraadsle den toonden zich verontrust door de afname van het percen tage misdrijven dat wordt opge lost. Mostert zei dat het niet het enige doel van de*politie is om zoveel mogelijk misdrijven op te lossen. Er worden ook manschappen in gezet om misdrijven te voorko men. "Dat is een kwestie van af wegen", aldus Mostert. Hij voegde eraan toe dat de cijfers ook in het politiekorps een scho keffect teweeg hadden gebracht. De komende week zal er een on derzoek naar de oorzaken van het dalend oplossingspercentage worden ingesteld. Een van de oorzaken werd al door de burgemeester genoemd tij dens zijn nieuwjaarsrede: de be perking van het aantal overuren van de politie. Goekoop wees er op dat de invoering van drie roostervrije dagen voor ambte naren ook effect zal hebben op de slagvaardigheid van de poli tie. LEIDEN - De Curacaostraat en het gedeelte van de Antillen- straat tussen de Sumatrastraat en de Curacaostraat krijgen een nieuwe indeling, hier en daar een voetgangersoversteekplaats en verkeersdrempels. De gemeente heeft plannen gemaakt die maandagavond in buurtcentrum De Kooi met de bewoners wor den besproken. De Eendracht (5) Het bestuur van woningbouwver eniging De Eendracht wordt ge controleerd door o.a. de leden raad en de Raad van Commissa rissen. Deze ledenraad heeft een aantal vergaderingen per jaar sa men met het bestuur en de Raad van Commissarissen. Wat blijkt nu. In de ledenraad zitten enkele heren die alleen maar de bedoe ling hebben het bestuur onderuit te halen. De namen van deze "he ren"; natuurlijk u raadt het al, de heren Kooien, Dop en Brands. Zij vertegenwoordigen de me ning van nog geen 10% van de le denraad. Het is dus duidelijk dat wij als andersdenkende leden raadsleden onze stem wel eens willen laten horen, omdat wij af geschilderd worden als onvol waardige figuren die heulen met het bestuur en zich zelfs laten omkopen. U begrijpt nu wel dat drie mensen nooit uit kunnen maken wat 35 anderen denken of willen. Zij hebben in deze krant dat wel gesuggereerd. Natuurlijk is het ook jammer dat een krant als deze eenzijdige informatie als waarheid aanneemt en, nog er ger, ook publiceert. Dit schaadt het vertrouwen van veel mensen. Wanneer de agenda van onze ver gadering voor deze opposanten weinig of geen punten omvat waarop zij eens lekker te keer kunnen gaan, blijven zij weg. Het gevolg is dat de vergadering dan een goed en rustig karakter heeft. Wij hebben van deze leden meege maakt dat zij niets anders te doen hebben dan de notulen of verslagen uit te pluizen, om het bestuur dan aan te vallen over een verkeerd gezette komma, een niet zo duidelijke zin. Zij be zitten een negatieve instelling met als doel anderen te kwetsen of te kleineren. Opbouwende kri tiek of een compliment voor het vele werk hebben wij van deze mensen nimmer gehoord. Ge zond verstand en een positieve instelling is het enige dat ons in deze moeilijke tijden overeind houdt. Wanneer u een persoon lijk probleem met een van de be stuurders hebt, is het ook moge lijk dit in besloten kring te be spreken met de daarbij behoren de fatsoensnormen. Schoppen kunnen we allemaal. Samenwer ken is iets anders. Met elkaar iets goeds opbouwen of behouden is een heel andere zaak. Daarvoor heb je mensen nodig die weten hoe zij zich dienen te gedragen, zeker ten opzichte van mede mensen. Tot slot ons advies aan deze "mede collega's". Steek uw hand eens in eigen boe zem en wij denken dat hij er ook niet onbevlekt uit komt. Aan alle leden van de woning bouwvereniging willen wij nog zeggen dat wij in de toekomst moeten uitkijken voor dergelijke figuren en onze krachten moeten bundelen om deze mensen zo snel mogelijk op een zijspoor te zetten. Deze brief wordt ondersteund door zeven ledenraadsleden van wo ningbouwvereniging De Een dracht. A. Plezier G. de Jong T. de Water S. Paats H. F. Prins G. Bergman P. van Griensveen p/a Lombokstraat 13 Leiden De Eendracht (6) De planbegeleidingsgroep de Kooi, een samenwerkingsver band voor Kooibewoners, direc tie volkshuisvesting gemeente Leiden en Stichting Welzijn Lei den, die sinds de renovatie in on ze wijk bestaat en goed functio neert, betreurt de onrust die in de wijk is ontstaan bij de renova tie van plan II van woningbouw vereniging De Eendracht. Het verbeteren van de woningen en het wegwerken van het ach terstallige onderhoud kan nu nog gebeuren en is van groot be lang om onze wijk voor verkrot ting en kaalslag te behoeden. Dat het renoveren voor oudere wijk bewoners zeer ingrijpend is, is bij de planbegeleidingsgroep de Kooi eem gevoelige zaak. Zij heeft er het volste vertrouwen in dat de woningbouwverenigin gen, huisvesting en Stichting Welzijn dit voor de ouderen zo goed mogelijk zullen oplossen. Dat gaat nu wat beter dan bij de eerste renovaties. Toen was het heel moeilijk om in één keer mensen over de plaatsen. De ou deren werden dan zo intensief mogelijk geholpen. Wij moeten met alle Kooibewoners werken aan een vernieuwde wijk die ook geschikt is voor een nieu we generatie jongeren en oude ren. die meer behoefte zullen hebben aan wooncomfort dan een een verouderde woning met een lage huur. Er kan natuurlijk nog meer geschreven worden, maar laten we tot elkaar komen, dat lijkt mij verstandiger. Namens de planbegeleidings groep, Herman Heetveld plv. voorzitter Voorstraat 13 Leiden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4