c Ook Leiden wil meubelboulevard Leider Leidse moslims moet het land verlaten Steeds Vrouwen leggen verkeer stil bij Plesmanviaduct "Aanval beste strategie tegen plannen Leiderdorp" ft Imam spant kort geding aan Sen -mee fcolmnk btadbteefd DINSDAG 11 JANUARI 1983 LEIDEN - De gemeente gaat de mogelijkheid onderzoeken om in Leiden een meubelboule vard, met een vloeroppervlak van ongeveer 10.000 vierkante meter, te realiseren. Met dit ini tiatief wil men de plannen dwarsbomen van de gemeente Leiderdorp die tussen het Eli- zabeth-ziekenhuis en Alberts Corner een complex wil neer zetten waarin zeven grote meu belzaken onderdak zouden krijgen. Het Leidse college van Ben W verwacht dat een meubelbou levard in Leiderdorp zeer ne gatieve gevolgen zal hebben voor de meubelzaken in Lei den en omgeving. "We willen niet lijdzaam blijven toezien", aldus een woordvoerder van de gemeente. "Je zou kunnen zeggen dat we tot de conclusie zijn gekomen dat de aanval de beste strategie is om stelling te nemen tegen de plannen van de Leiderdorp". Lelden J- In tot dusver geheim gehou den notitie, van de afdeling economische aangelegenhe den van de gemeente, wordt een aantal plaatsen in Leiden opgesomd waar men een meu belboulevard zou kunnen rea liseren. Gedacht wordt aan een complex met een vloeropper vlak van tenminste 10.000 vier kante meter. In aanmerking komen: een terrein nabij de Groenoordhallen, de Leeu wenhoek, het Ir. Driessenplein en een plek aan de Lange gracht. Elke lokatie heeft zo zijn voor- en nadelen maar een concentratie van meubelwin kels aan de Langegracht lijkt de meeste voordelen te bieden. De plannen van de gemeente Leiden zijn niet helemaal nieuw. Bij de vaststelling van het bestemmingsplan voor de Leeuwenhoek, het gebied tus sen de Wassenaarseweg en Plesmanlaan, is de mogelijk heid opengelaten om een meu belboulevard te creëren. Voor de lokatie Langegracht zou een wijziging van het bestem mingsplan noodzakelijk zijn. De realisering van een meubel- straat in de Leidse binnenstad, nabij het winkelcentrum, wordt echter als een belangrijk voordeel gezien. De gemeente heeft nog geen keuze gemaakt uit de verschillende varianten. Tot dusver is slechts in beslo tenheid over de notitie van de afdeling economische aangele genheden gesproken. Meubelhandelaar Stoutenbeek, initiatiefnemer van de meubel- concentratie in de Leiderdorp- se Elizabethhof, heeft een com- plex op het oog met een vloer oppervlak van 22.000 vierkante meter. In de nieuwbouw zou den zeven meubelzaken wor den ondergebracht, waaronder Mijnders, Van der Meer, Van Reeuwijk, Oisterwijk en Stou tenbeek. De Leidse meubel winkeliers ma ken zich grote zorgen over de ze meubelconcentratie. Een enquete onder 450 woningin richters in Leiden en omge ving. waarvan de uitslag nog niet precies bekend is, zou al wel uitwijzen dat niemand voorstander is van een meubel boulevard in Leiderdorp. Naar de wenselijkheid van een meu belconcentratie wordt op dit moment ook een onderzoek uitgevoerd door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). "Er is geen sprake van een om zetstijging in de meubelbran che, dus als er een grote win kelconcentratie bijkomt zal dat zeker ten koste gaan van de omzet van andere zaken'*, meent de heer G. Wisse, eige naar van een meubelzaak in de Haarlemmerstraat. "Als er dan toch een meubelboulevard moet komen, dan liever in Lei den. Op korte afstand van het centrum zullen mensen sneller naar andere zaken lopen om te vergelijken. Maar van een gat in de markt is geen sprake", al dus Wisse. Wethouder Fase van economi sche aangelegenheden heeft, tegenover het provinciebe stuur, haar zorg uitgesproken over de vestiging van een meu belboulevard in Leiderdorp. De provincie moet nog toe stemming voor het plan geven. Fase heeft er op gewezen dat het plan afwijkt van het streek plan en dat de provincie met, zonder een grondige toetsing van de gevolgen, van één en ander kan afwyken. Naar het Leiderdorpse plan wordt een Distributie Planolo gisch Onderzoek ingesteld al vorens de provincie een beslis sing neemt over de meubel boulevard. Het Leidse ge meentebestuur vindt dat ook de alternatieve mogelijkheden moeten worden onderzocht Gehoopt wordt dat de provin cie de gemeente Leiderdorp de voet zal dwars zetten ten gun ste van Leiden. De plannen van de gemeente Leiden komen voor de initia tiefnemers van de Leiderdorp- se meubelboulevard en voor het gemeentebestuur van Lei derdorp als een donderslag bij heldere hemel. Die zijn voor alsnog niet voornemens van de gemaakte plannen af te wijken. "Het college van B en W van Leiden zal met het college van Leiderdorp gaan praten over de Leidse plannen", aldus een woordvoerder van de gemeen- LEIDEN - De imam van de Leidse moskee aan de Rembrandtstraat moet Nederland verlaten. Dat is tenminste de mening van het ministerie van justitie dat negatief heeft beschikt over de aan vraag voor een verblijfs vergunning voor de geestelijk leider. Imam Ahmed Maimouni is sinds december 1981 in Nederland en sinds die tijd ook werkzaam als geestelijk leider van de Actie tegen seksueel geweld Leidse moslimgemeen schap. Een inmiddels aangespannen kort ge ding moet nu zijn uitzet ting voorkomen. Volgens justitie zou Maimouni zich niet bij de vreemdelingendienst hebben aangemeld toen hij eind 1981 in Nederland aankwam. Hij had bovendien geen machtiging om langer dan drie maanden in Nederland te blijven en zijn ver blijf hier zou geen enkel wezen lijk Nederlands belang dienen. Dat laatste wordt door de Stich ting Moslim Groep Leiden na drukkelijk bestreden. Woord voerder. Aitbaha. "Na het ver trek van de vonge imam zat de Leidse moskee zonder geestelijk leider. De komst van de nieuwe imam was dus van groot belang voor de Islamitische gemeen schap. Merkwaardig Ook mr. M P. Roest, advocaat van Maimouni en de Stichting Mos lims Groep Leiden, vindt dat jus titie zeer merkwaardige redenen heeft aangevoerd om de imam een verblijfsvergunning te wei geren. "Maimouni voldoet aan al le eisen: hij heeft woonruimte, een inkomen en heeft zich wel degelijk bij de vreemdelingen dienst gemeld. Al zes dagen na zijn aankomst in Leiden heeft hy LEIDEN - Een groep vrouwen heeft gistermiddag het Plesman viaduct, nabij het Stationsplein, gedeeltelijk geblokkeerd. Het autoverkeer, stad uit, werd ge hinderd van het viaduct gebruik te maken. Er ontstond een file tot aan de Stationsweg. De blokka de duurde ongeveer een kwar tier. Met de actie wilde de vrouwen dui delijk maken dat door gemeente en politie nog steeds niets is ge daan aan de volgens hen onveili ge situatie rond het viaduct. In de omgeving van het station en het Plesmanviaduct worden ge regeld vrouwen lastig gevallen, aangerand of verkracht. Al eer der is er door vrouwen actie ge voerd op dit punt en zijn er aan gemeente en politie eisen gesteld om het gebied veiliger te maken voor vrouwen. Aan deze eisen is, volgens de vrouwen, totaal geen aandacht besteed. In de nacht van zondag op maan dag is door een aantal vrouwen al een ludieke actie gevoerd. Het urinoir bij de Plesmantunnel is "omgebouwd tot gevangenis". Er zijn affiches geplakt met de tekst "Op verkrachting staat ma ximaal twaalf jaar" en "Op aan randing staat maximaal acht jaar". De ingang van het urinoir is geblokkeerd met een span doek waarop een man achter de tralies zit. Voet-en fietspaden in de omgeving, die als gevaarlijk voor vrouwen bekend staan, zijn bespoten met de tekst: "Vrou wen eisen de straat op". Volgens een woordvoerder van de politie blijkt uit de aangiften dat vrouwen in de omgeving van het Plesmanviaduct niet vaker wor den lastig gevallen dan op een aantal andere plaatsen. De omge ving van het station wordt door de politie wel extra in de gaten gehouden. De politiewoordvoer der doet een beroep op vrouwen die zijn lastig gevallen om aangif te te doen. Men zou dan beter een indruk kan krijgen van welke plaatsen in de stad onveilig zijn voor vrouwen. De acties van gisteren worden on der meer ondersteund door de groep "Vrouwen tegen sexueel geweld". Deze groep wil vrou wen informeren over hoe zij moeten handelen na te zijn lastig gevallen, aangerand of ver kracht De vrouwen geven infor matie over waar men terecht kan voor hulpverlening of medisch onderzoek. Daartoe heeft de ac tiegroep contact gezocht met het maatschappeljk werk, de vrou wenkliniek, huisartsen en poli tie. De bedoeling is de hulpverle ning te coördineren en te verbe teren. Volgens de vrouwen zou zich zeker éénmaal per week een vrouw bij het AZL melden voor medisch onderzoek na een aan randing of verkrachting. Op vakantie: ingebroken LEIDEN - Tijdens de vakantie van de bewoners is in een woning aan de Arendshorst en de Van Hogendorpstraat ingebroken. De bewoners van De Arendshorst misten gisteren bij hun terug komst alle geluidsapparatuur en de videorecorder ter waarde van elfduizend gulden. Uit de andere woning is voornamelijk antiek weggehaald: twee Delfts blauwe vazen, een Delfts blauw bord en een porseleinen klokje. Daar naast werden er nog drie paar schoenen meegenomen. Vernielingen aan auto's LEIDEN - In de omgeving van de Lage Morsweg zijn in het week einde by negen geparkeerde au to's vernielingen aangericht. De eigenaars van de wagens hebben aangifte gedaan. De vernielingen varieerde van het verwijderen van buitenspiegels, doorslaan van ruiten en het toebrengen van diepe krassen in de laklaag. Redactie: Bart Jungmartn Jaap Visser Schuitparkeren En iedereen maar denken dat 'parkeerpolitie-agenten' van die zure jongens zijn zonder ook maar een greintje gevoel voor humor. Vergeet het maar, die 'bonnenjagers' zijn best in voor een geintje. In de nacht van vorige week don derdag op vrijdag duwden be woners van het studentenhuis Rapenburg 12 de 'Dyane' van huisgenoot Paul Gorsira op een dekschuit die ter hoogte van de Groenhazenbrug lag af gemeerd. Stevig alcoholge bruik had de Rapenburgers moedig gemaakt. Maar de volgende ochtend om half negen raakte de groene bolide van student Gorsira geï soleerd omdat een Amster damse aannemer de loopplan ken, die zijn eigendom waren, verwijderde. De man had er geen oren naar om even te wachten tot de 'Dyane' weer op de wal was geduwd. Want tijd is geld voor een aannemer, vooral als hij alleen maar van Amsterdam naar Leiden rijdt om een paar planken op te ha len. 's Middags wandelden twee par- keercontroleurs over het Ra penburg en op verzoek van de grappenmakers slingerden zij foutparkeerder Gorsira op de bon. Maar op de plaats waar gewoonlijk het verbaalnum mer wordt ingevuld schreven zij: "Ha, ha, goeie grap" 'Schuitparkeren' loont dus de moeite. Klagende middenstanders kun nen het parkeerprobleem in de binnenstad dus zelf oplossen door de grachten vol te leggen met dekschuiten en daar par keervakken op te schilderen. Cees Waal zal het dan toch niet in z'n wethoudershoofd halen om de dienst gemeentewerken met lasapparatuur uit te rusten zodat zijn palen woud tot bo ven de binnenwateren kan uit- woekeren? J.V. Zuid-West wind Zuid-West is zo'n wijk waar het altijd lijkt te waaien. En vol gens J. Kusen is dat ook zo. Al thans rond de serviceflat Sta tenhof aan de Bachstraat, waar hij samen met zyn vrouw woont. "Dat komt door de ae- Parkeerpolitie-agenten slingeren schuitparkeerder Gorsira op de bon. De Dyane is inmiddels door de jolige Rapenburgers met zelf aangesjouwde planken weer op de wal geduwd. ro-dynamiek", weet de 85-jari- ge Kusen. Tussen de schuin te gen elkaar gebouwde flats waait het altijd. En dat maakt het leven er niet prettiger op. Waar moeten de bejaarden even verpozing zoeken op een bankje zonder, daarvan afge blazen te worden? Voor de flat, aan de kant van de Voorschoterweg? "Daar is niet te zitten als de zon niet schijnt", weten Kusen en zyn vrouw uit ervaring. "In de elf jaar dat we hier wonen, heb ik er nog geen twintig mensen zien zitten". Dan misschien het Hoogkamerpark? "Zou kun nen", zegt Kusen. "Maar dat is voor ons bejaarden te ver weg. Zo'n negenhonderd meter lo pen, dat redden de meesten niet". Nee, eigenhjk ligt de oplossing heel simpel voor de deur. Rechts voor de ingang van de Statenhof is een klein plant soen, waar bejaarden wat in het groen konden bivakkeren. "Ik wil niet zeggen dat er veel bejaarden kwamen, maar met een beetje weer zaten er toch wei een stel. Ook wel van be jaardencentrum Haagwijk", herinnert Kusen zich. Maar dat groene trefcentrum is nu sinds een maand of twee verleden tijd. Volgens Kusen de schuld van de gemeente en hij vindt het "te gek om los te lopen". Allereerst hebben ze de struiken uitgedund en dat betekent dat de 'Zuid-West wind' ook daar vrij spel heeft. Maar bovendien zijn er nieuwe bankjes neergezet en "welke imbeciel dat heeft uitgevon den....". Kusen kan zich er nog boos over maken. Geen leunin gen en bovendien slechts veer tig centimeter hoog. Als een 65-plusser er al in slaagt daar veilig met de billen op te lan den, dan komt hij daarna al leen nog met de grootste pro blemen weer overeind. "U kunt zich dat misschien niet helemaal voorstellen, maar vraag het dan maar aan uw moeder", houdt Kusen de ver slaggever voor. In elk geval voelen zijn vrouw, hy en andere Statenhof-bewo ners zich er danig ongelukkig mee. Nergens meer een plekje om even buiten te zitten. Ku sen: "Een hele strop, ja. Voor ons is het afgelopen. Dit was het enige dat we hadden". B.J. Kabel-ventilatie De bewoners van de 25 Vosse bes-appartementen in de Me- renwijk kregen op slag bon zende slapen en een aanval van hyperventilatie toen zij hoor den wat zij moeten betalen om op het kabelnet te worden aan gesloten: zo'n vijfhonderd gul den per appartement. De Stichting Kabelnet Meren- wijk, de particuliere exploitant van kabeltelevisie in de Meren- wijk, laat de kabelkijkers zelf de aanlegkosten tussen eind- versterker en wandcontact doos betalen. De SKM hoeft dank zij het heffen van dit 'en treebedrag' geen aanlegkapi- taal aan de aannemer te beta len en kan daardoor het abon nementstarief betrekkelijk laag houden. Dit tarief kan nog verder worden gedrukt dOQT j1 bij de bouw van een complex woningen voorbereidingen te treffen voor kabel-aansluitin gen. Overal in de Merenwijk is dat dan ook gebeurd. Behalve in het geval Vossebes. "En we hebben de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren nog zo gewaarschuwd", aldus het SKM bestuur Maar alle onrust by de Vossebes- bewoners blykt slechts te wor den veroorzaakt door een storm in een glas water. De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren kon voor dit gesubsidieerde project by het rijk geen verhaal haJen wat betreft kabelaansluitingen Om de bewoners niet voor een voldongen feit te plaatsen, is met de aansluitingsvoorberei- dingen gewacht tot de apparte menten waren bewoond. Op dit moment wordt onder zocht hoeveel bewoners kabel televisie willen De aanleg- en abonnementskosten zullen in de servicekosten worden door berekend en omgeslagen over een penode van vyf jaar. zo is de bedoeling. Die vyfhonderd gulden komen dan dus neer op een maandelijks bijdrage van nog geen tiende. De kalmenngstabletten kunnen dus weer terug in het medicijn kasye. J.V geprobeerd een verblyfsvergun- ning aan te vragen. Die aanvraag werd hem toen geweigerd omdat hy geen arbeidsovereenkomst had. Een dergelijke overeen komst is met een imam echter niet te maken: hij is alleen onder geschikt aan Allah. Daarom is slechts een contract tussen de stichting en de imam opgemaakt waarna de verblyfsvergunning alsnog kon worden aange vraagd". Volgens Roest kan de laatste eis, een machtiging om langer dan drie maanden in Nederland te mogen blyven, nooit aan een imam worden gesteld. "De Leid se moslimgemeenschap zal de nieuwe imam toch eerst een paar maanden moeten kennen voor dat ze kan beslissen of hij ge schikt is voor hen. En de ge meenschap kan natuurlijk met oordelen over iemand die in het buitenland een machtiging zit af te wachten In dat geval zou met de Islamitische gemeenschap maar de Nederlandse overheid uitmaken of iemand wel of met geschikt is voor een functie als imam. Dat is in stnjd met de vry- heid van godsdienst". Jurisprudentie Inmiddels is Maimouni door de Is lamitische gemeenschap welbe- vonden. Tenzy het kort geding in zyn voordeel uitvalt, moet hy nu echter terug naar Marokko Vol gens mr. Roest spreekt de juri sprudentie in dit soort zaken in het voordeel van Maimouni. Roest kent soortgelijke zaken waarin de Raad van State het ge lijk aan de imam gaf Voor de Stichting Moskee Groep Leiden zou dit een opluchting beteke nen. Aitbaha: "Weer een andere imam te vinden is heel moeilijk. Allereerst kost het tijd en geld om hem in Marokko te vinden en naar tiederland te halen. Ten tweede is het dan maar weer de vraag of hij een verblyfsvergun- ning krijgt" Krakers pand Scheepmakers- steeg mogen blijven zitten LEIDEN - De krakers van het pand op de hoek Rapenburg/ Scheepmakerssteeg hoeven er van rechtbankpresident mr. Wynholt nftct uit H« n verzoek om het pand te ontruimen - vo rige week in kort geding gedaan door de Leidse mevrouw P. Leyenaar - is vanmorgen afge wezen Het huis was 13 novem ber jl gekraakt door acht jonge lui die beweerden dat het pand al negen maanden leeg stond. Mevrouw Leyenaar die het huis van haar vad< r /ou hebben ge kocht, eiste ontruiming omdat zij het nodig heeft voor uitbreiding van haar bedrijfsruimte Momen teel dry ft zy een zaak in kunstny- verheid in de Burgstceg. Mr Wynholt noemde in zyn uit spraak het reele gehalte van de koopakte van het pand aan de S< hl 'Mïuk' r I I' A 1111 I' h tig gezien de familierelatie tus sen koper en verkoper én de lage prys Aangezien mevrouw Leye naar haar bedrijf slechts tien uur per week uitoefent vond hy geen spoedeisend belang aanwezig om tot ontruiming over te gaan

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3