Commissie kraakt armen voor een industrieterrein [Weidse agenda "Stompwijk moet bij ons blijven" 'Voorschotense Ver van m'n bed-show' In Oegstgeestse Morsebelpolder Unieke onderwater hockeybaan eerste maal écht gebruikt Raad Leidschendam: Staatssecretaris in Leiderdorp Voorschoten legt NS-halte De Vink niets meer in de weg Schoolstraat blijft open Stad en rand DINSDAG 11 JANUARI 1983 Qê* ÜEGSTGEEST De raadscommissie voor openbare werken van Oegstgeest blijkt een totaal andere visie te hebben op het bestmmingsplan Haaswijk '80, de Morsebelpolder ten noorden van de woonwijk, dan het college van burgemeester en wethouders. Zo bleek uit de vergadering van de commissie, gisteravond. - Onderwater-hockey spelers in volle wapenrusting dollend in de gelegenheids dug-out, het kikkerbadje van zwembad het Wedde in Voorschoten. baan voor schaatsers, zoals het plan aangeeft, wel aanwezig is. VOORSCHOTEN - De officiële onderwaterhockeybaan op de bodem van het zwembad Het Wedde in Voorschoten, de enige in Nederland, is gisteravond voor het eerst écht gebruikt. Twee Haagse teams en de Voor schotense duikersclub Palmare speelden onder het oog van zo'n 80 toeschouwers twee partijen van elk twintig minuten tegen elkaar op de vijftien meter lan ge baan. In de wedstrijden probeerden de spelers om met behulp van een 30 centimeter lange stick een anderhalf kilogram zware lo den puck in het doel van de te genstander te slaan. Dit bleek niet eenvoudig omdat de goals slechts één meter breed zijn en niet meer dan tien centimeter hoog. Daarbij komt natuurlijk dat de spelers maar zeer beperkte tijd onder water kunnen blijven. Ze dragen namelijk slechts kleine snorkels en moeten dus af en toe naar de oppervlakte om Vooral de m het plan opgenomen bestemmingen voor industrieter rein en recreatievoorzieningen, sport en volkstuinen, konden bij TSJornor» cehrannpn missiplprfpn pppn upnadp INdlIlCIl bLIlI dppCIi Wuisman kwam tot de conclusie dat een globale bestemming lucht te happen. "Een verdediger houdt het mis schien drie minuten vol onder water, maar wanneer je aan valt heb je na een halve minuut al geen adem meer", zegt Pal- mare lid B. van Rijn. Zijn ploeg moest duidelijk wen nen aan het onderwatcrhockey want het was voor de spelers de eerste keer dat zij het spel speel den. Palmare hield zich tot voor kort namelijk alleen bezig met het onder water duiken. Onderwater-hockeyspeler Wil Bontje verwacht dat dat in de toekomst wel zal veranderen. "We zijn na deze wedstrijd heel enthousiast geworden en we hopen door veel te trainen zó goed te worden dat we in de toekomst aan officiële competi tiewedstrijden kunnen deelne- De ploeg heeft inmiddels al een trainer gevonden. Een speler van Scuba Libre, de Haagse te genstander van gisteravond, heeft namelijk toegezegd op de maandagavonden een half uurtje training te zullen ver zorgen. de commissieleden geen genade vinden. In het bijzonder het D'66-raadslid G. Wuisman had ernstige kritiek op het geplande industriegebied, dat ten zuiden van de Haarlemmertrekvaart moet komen. Hij wees erop dat dit industriegebied financieel ge zien moeilijk haalbaar is en vond daarom dat het plan van weinig werkelijkheidszin getuigt. "In de komende tien jaar zal het plan niet kunnen worden gereali seerd gelet op de financiële posi tie van de gemeente zoals wet houder Kohlbeck die onlangs heeft geschilderd", aldus Wuis man. In plaats van een industrie terrein zou er op die plaats vol gens hem een bos moeten ko men. Ook raadslid Kuntze (WD) had grote moeite met de huidige plannen. "Op tgl van onderdelen zijn die vaag, bijzonder ten aan zien van de recreatie", zo zei hij. Hij vroeg zich verder af of de be hoefte aan de aanleg van zeven tennisbanen en een wedstrijd- het plangebied voor Oegstgeest dé oplossing van de problemen betekent. "Alle namen van clubs en verenigingen moeten uit de plannen worden verwijderd zo dat deze hieraan later geen rech ten kunnen ontlenen. Verder moeten de aangegeven voorzie ningen, zoals sportvelden, een spothal, ijsbaan en tennisbanen voorlopig worden geschrapt". Wethouder Van Hazel van ruim telijke ordening sloot na al deze kritiek niet uit dat het plan in grijpend wordt gewijzigd. De commissie was het wel eens met een snelle aanleg van de Haaswijklaan en het woonwa genkamp nabij de hoek Haas wij klaan/Haarlemmerstraatweg. Van Hazel wees er echter op dat nog grote moeilijkheden staan te wachten bij de aankoop van de grond voor het woonwagen kamp. De huidige eigenaar vreest namelijk dat als gevolg LEIDSCHENDAM/STOMPWIJK De gemeenteraad van Leid schendam is tegen samenvoe ging van Stompwijk en Zoeter- woude. Dat werd gisteravond duidelijk toen een Leidschen- damsche nota over de gemeente; lijke herindeling werd behan deld. Stompwijk is wel een beetje op Zoeterwoude georiënteerd maar die laatste gemeente kan niet de functie van hoofdkern voor Stompwijk vervullen. Zo kun nen de meeste argumenten uit de nota van het college van burge meester en wethouders van Leidschendam worden samen gevat. De politieke partijen wa ren het daarmee eens, alleen D'66 had een afwijkend stand punt. Volgens die partij zou de uitslag van de in Stompwijk ge houden enquete over de samen voeging (uitslag 969 tegen, 107 voor) wel eens anders kunnen zijn als er betere voorlichting was geweest. Uiteindelijk schaarde D'66 zich echter ook achter het standpunt van B en W. De gemeenteraad ondersteunt op deze manier de Dorpsraad van Stompwijk, die zo'n eventuele samenvoeging ook heeft afgewe zen. De Dorpsraad komt tot dit negatieve oordeel .omdat er slechts matige argumenten ge noemd worden bij de plannen voor gemeentelijke herindeling waarbij Stompwijk is betrokken. Daarnaast vindt de Dorpsraad van Stompwijk dat er veel ondui delijkheden bestaan over de ge volgen van een herindeling en heeft de Raad geen behoefte aan wijziging van de huidige situatie gezien de historische bindingen met Leidschendam. Daarbovenop komt dan nog dat er bij de Dorpsraad van Stompwijk vrees bestaat dat indeling bij Zoeterwoude zowel materieel als immaterieel voor de Stompwij- kers een achteruitgang zal bete kenen. Deze achteruitgang zou mede in de sfeer liggen van wel zijnsvoorzieningen zoals de bi bliotheek, de sportaccommoda ties en de subsidies. van een woonwagenkamp de we gen in de buurt door sloopauto's zullen worden geblokkeerd. Een andere indiener van een be zwaarschrift tegen dit onderdeel van het plan meent dat het kamp te dicht bij de autosnelweg is ge dacht waardoor de woonwagen bewoners met geluidshinder te kampen zullen krijgenb. Daar naast ontving de gemeente nog een drietal bezwaarschriften die tegen het geplande industrieter rein zyn gericht. Wuisman vond het vreemd dat de indieners van bezwaarschriften alleen door de burgemeester wa ren gehoord en hij pleitte er daar om voor dat dit in het vervolg door een gekozen commissie uit de raad moet gebeuren. "Ik heb de indruk dat de beantwoording van bezwaarschriften niet altijd de visie weergeeft van alle raads leden", zo zei hij. LEIDERDORP - Onder luid geknal van vuurwerk heeft staatssecretaris Brokx vanmorgen rond het midda guur de eerste paal geslagen voor de bouw van 69 een- en tweepersoonshuishoudens in de Leiderdorpse nieuw bouwwijk Buitenhof. De woningen worden gebouwd in opdracht van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp. VOORSCHOTEN - De realisering van het NS-station De Vink bete kent voor Voorschoten een bete re bereikbaarheid en daarom moet hierover snel overeenstem ming met de gemeente Leiden worden bereikt. Geen verzet dus meer tegen een tunnel onder de spoorbaan en een doorgang vöor een autobuslijn. De meerderheid van de gezamen lijke raadscommissies voor fi nanciën, verkeer en openbare werken van Voorschoten is zelfs bereid om verdere toezeggingen te doen. Zo bleek uit hun verga dering, gisteravond. Het CDA is in dit verband zelfs voorstander van het de openstel len voor alle verkeer van de brug over het Korte Vlietkanaai en WD-er Begeer wil een eventue le autoweg niet tegenhouden. Wethouder J. van Dalen (WD) bracht echter naar voren dat de totstandkoming van station De Vink helaas nog ver weg is en er nu slechts gevraagd wordt om medewerking voor de aanleg van een tunnel voor autobussen, fiet sers en voetgangers. Wel beloof de de wethouder contact op te nemen met de gemeente Leiden om de parkeermogelijkheden aan de Leidse kant van het toe komstige station uit te breiden. DINSDAG Leiden - De Pancrat, Ir. Driessenplein: informatie-avond gemeente over bouw plan op voormalig Sjardin-terrein, 19.30 Nieuw Minerva - Vrouwensteeg 11, openbare lezing Rozekruisers Genoot schap met als onderwerp 'de aquarius- beweging der Rozekruisers', 20 uur. Filmzaal Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 19, lezing Dr. T.F. Krans, De Nederland se steenkool, 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - film 'Jour de Fête' van Jacques Tati, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'My Dinner with Andre', van Louis Malle, di en woe om 20 en 22.15 uur NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Beweging van werkende en werklozen jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie-pro gramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies. 17-18 uur. Stadhuis - raadscommissie ruimtelijke ordening en verkeer, 20 uur. Waaggebouw - start kroegentocht Leid se jazz-week, 21.30 uur. Stadhuis - monumentencommissie, 19.30 uur. LVC - Breestraat 66, politieke film: met hun gezegende handen; kulturele film: executie; nieuwe speelfilm: Macumba, woe en do vanaf 20.15 uur. K&O-gebouw - kinderfilmmiddag, 14.30 De Regenboog - Watermolen 1, informa tiebijeenkomsten gemeente over bouw plan buurtwinkelcentrum Mussen- plaats. 15-17 en 19.30-21.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sievergadering openbare werken, 20 gemeentehuis - vergadering van de raadscommissie onderwijs, 20 uur. Voorschoten - Bondsgebouw, Leidse- weg, hoorzitting over bouwplannen ter rein Nieuw Voordorp, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 7 jan tot 14 jan door: Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7. tel. 123553; Apotheek Lin naeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKERVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 61.25 Per post 83.60 Alg redactiechef: Plv Alg. redactiechet J M J Post Jumelage met ontwikkelingsproject in voorbereiding VOORSCHOTEN - Waarschijnlijk heeft Voorschoten reeds deze zo mer een jumelage met een ge meenschap in de Derde Wereld. Vanaf dat moment kunnen bur gers uit Voorschoten "spijkeren aan hun bewustwording" door directe contacten met mensen uit een ontwikkelingsland. Op dit moment is nog niet bekend met welke gemeenschap in de Derde Wereld een jumelage wordt aangegaan. In maart maakt de werkgroep "Jumelage Voorschoten - Derde Wereld" een keuze. Daarna moet de ge meenteraad haar goedkeuring hechten aan de jumelage. De werkgroep, die bestaat uit CDA, WD, PvdA, PPR. D'66, de India Werkgroep, de "kerken", Rooie Vrouwen en de Wereld winkel heeft de keuze uit drie ge meenschappen. Deze gemeen schappen zijn in alle drie de ge vallen ontwikkelingsprojecten. Het eerste project bevindt zich in Mali, waar mensen een beter be staan kunnen krijgen wanneer ze de beschikking hebben over een dam, het tweede project heet "Undugu" en is gericht op bewo ners van de krottenwijken van Nairobi, de hoofdstad van Kenia. Het derde project ontwikkelt zich in India en is gericht op landarbeiders en kleine boeren. Tientallen projecten heeft de werk groep onder de loep genomen vanaf oktober 1981, het moment waarop de Wereldwinkel besloot om te proberen een werkgroep op poten te zetten die zich zou bezighouden met het stichten van een jumelage. Breed draagvlak Na de oprichting stelde de werk groep een aantal criteria op waar aan een project moet voldoen. Ze besloot dat het ten goede moet komen aan de allerarmsten en dat het een breed draagvlak moet hebben zodat verschillende groepen uit de beide gemeen schappen zoals schoolkinderen en vrouwen met elkaar in con tact kunnen komen en dat wordt voorkomen dat de jumelage be perkt blijft tot het uitwisselen van ervaringen door kleine be volkingsgroepen als verenigin gen. Een ander criterium is dat beide partijen elkaar wetenswaardig heden kunnen vertellen, en dat vermeden wordt dat het contact slechts zal bestaan uit het praten over de situatie in de derde We reld. "Ook Voorschotenaren zul len uit de doeken moeten doen waarom zij bijvoorbeeld bejaar den in een bejaardentehuis stop pen", verduidelijkt werkgroep- lid A. Knoppert. Een volgend punt is dat het project langlo pend moet zijn. Het belangrijkste criterium is dat het project een proces van be wustwording op gang moet bren gen. Werkgroep-lid F. Glotze: "Je gaat over iets denken wan neer je ermee wordt geconfron teerd. Met de jumelage gaan we in feite een 'ver van mijn bed show' opvoeren in Voorscho ten.". Voorschoten kan tevens helpen de kleine probleempjes te helpen oplossen, meent Kloppert: "In Mali is een project dat ruim een miljoen gulden gaat kosten. Dat wordt in zijn geheel door het mi nisterie van ontwikkelingssa menwerking betaald. De mensen in Mali zitten echter verlegen om een caravan die gekoeld kan worden. Die is noodzakelijk om dat dan koortspatiénten kunnen worden verpleegd. De kosten be dragen slechts 2000 gulden, maar VOORSCHOTEN - De School straat blijft tijdens de bouw van de nieuwe supermarkt - op proef - geopend voor alle verkeer. Al leen D'66. en de PvdA/PPR toon den zich hiervan tegenstander. Zo bleek tijdens de vergadering van de raadsommissies voor fi nanciën, verkeer en openbare werken, gisteravond. Het CDA is echter voorstander van de proef en daarmee willigt de partij de wens van de winkeliers in. Ook de WD ziet voorlopig geen reden om de Schoolstraat tijdens de bouwwerkzaamheden voor het verkeer af te sluiten. Volgens de gemeentelijke dienst openbare werken blijft er ook tij dens de bouw voldoende ruimte over om alle verkeersdeelnemers in beide richtingen de bouw plaats te laten passeren. het ministerie betaalt het niet. Bedragen als deze zou Voorscho ten kunnen betalen". Het is volgens de werkgroep "Ju melage Voorschoten- Derde We reld" niet nodig dat Voorschoten veel gaat betalen. Per jaar zal het niet meer dan 25.000 gulden kos ten, denkt zij. De leden van de werkgroep heb ben geen idee hoe de jumelage zal gaan lopen: "De bevolking moet het invullen. Voor de werk groep is geen leidende rol wegge legd, maar meer een stuwende". Ook hoe de contacten zullen verlo pen weet hij niet. "In de derde wereld leven nogal wat analfabe ten. Dit hoeft echter geen belem mering te zijn: een man uit Mali heeft onlangs een serie tekenin gen opgestuurd waarin hij visu eel maakt welk heil de bewoners verwachten van de dam die wordt aangelegd met Nederland se steun. V.l.n.r. A. Knoppert, mevrouw P. Beleman en F. Glotze.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2