Hoofdrol Driebergen in zaalvoetbalduel Meer Russische schepen verwacht LSG-reserves blijven koploper Oranje-debuut Schapers 'Kerkbalans' van start Zevende plek Vollebregts In promotieklasse van Leidse schaakcompetitie Pleister op de wonde... IMF kan lenen van Saoedi's Italiaan fluit Oranje Na groen licht voor consulaat EG boos na devaluatie van drachme Zwart geld in slipje Rikus Lubbers gewond in Parijs-Dakar DINSDAG 11 JANUARI 1983 GEELONG - De Westduitsers An ton Schwarz en Peter Froschl hebben de wereldtitel zeilen in de Flying Dutchman-klasse be haald. Ze zegevierden gisteren in de zevende en laatste race, die zondag werd afgelast wegens stormachtige weersomstandig heden. Ook gisteren was het weer de zei lers niet bepaald gunstig ge stemd: bij windkracht acht ging de wedstrijd van start. In de toe nemende storm sloegen vele bo ten, onder meer die van titelver dedigers Jorg en Eckart Diesch, Sjoerd en Erik Vollebregt hand haafden zich in de storm goed en werden zevende. Varia LEIDEN - Na vijf ronden spe len blijft LSG 2 waarschijn lijk koploper in de promo tieklasse van de Leidse schaakcompetitie. De LSG- reserves bewerkstelligden in Lisse een voorlopige 31/2-41/ 2 voorsprong. Achtervolger Alphen 1 vijzelde het bord- puntentotaal op, door tegen D. Noteboom een 1-7 voor sprong te nemen. LSG 4 üjkt te gaan stunten in de ontmoe ting met Voorschoten 2. Voorlopig staat het nog 3-3, maar een 7-3 winst ligt voor LSG 4 in het verschiet. De leiderstroon van LSG 2 werd bij Lisse 1 op de late avond voor korte tijd aan het wankelen gebracht. Bij een voorlopige 31/2-41/2 stand ten gunste van LSG beschik ten de Lissenaren immers over gunstige papieren in de twee resterende partijen. Een gelijkspel leek voor L,isse mi nimaal in het verschiet te lig gen. De schade leek evenwel mee te vallen voor de Leidenaars. Wiebes staat in een dame-lo per eindspel weliswaar iets minder tegen Lommerse, maar een remise ligt via eeu wig-schaak toch voor de hand. De positie van Miere- met in het treffen met Van de Poel oogde met een toren te gen een paard en drie pion nen een verloren zaak voor de LSG-er. Nadere analyse leerde echter dat de ideale positie van de toren Miere- met alsnog uitstekende remi sekansen biedt, waarmee LSG alsnog met 41/2-51/2 zou gaan winnen. Voor de tijdnoodfase zag het er naar uit dat LSG 2 op een probleemloze zege afsteven de. De équipe van Dirk Sik kel liep via gemakkelijke winstpartijen van Alink, Geertsma en W. Bakker te gen resp. G. Lemmers, Van Hal en Rossdorf naar een royale 1/2-31/2 voorsprong uit (Noordijk en van Dijk deelden het punt). Omdat al leen Taal tegen Ruigrok iri de problemen zat was er voor LSG op dat moment geen vuiltje aan de lucht. Dat ver anderde echter toen Otten door Clemens van het bord werd geschoven. Hörchner en Nieuwland zagen in tijd nood goede posities tegen R. v.d. Aardweg en J. Lemmers onverwachts tot remise ver zanden, terwijl Mieremet en Wiebes via blunders in de moeilijkheden geraakten. Na de winst van Ruigrok (31/ 2-41/2) rook Lisse zijn kans. Kopman Lommerse vond in Wiebes echter een taaie ver dediger, terwijl Van de Poel op zijn beurt op de 40ste zet in de fout sprong met als ge volg dat ook Mieremet zich kon herstellen. De twee afge broken partijen worden vol gende week uitgespeeld. Alphen 1 had aan Daniél Note boom geen kind. Op het kop- bord kon Jos van der Tol de winst reeds binnen twee uur incasseren, toen André de Boer zich met een paardoffer vergaloppeerde. Rijer de Boer van Alphen boekte te gen Duijndam zijn 5de winst op rij. Aan Noordwijkse zijde slaagde alleen Sieders enn om in de vorm van De Wit een Alphenaar te verschal ken. al moest daar wel een flater van zijn opponent voor aan te pas komen. Bij een 1—7 stand ten gunste van Al phen staat Mechelse in de af gebroken partij op winst, ter wijl Lindhout een tweede bordpunt voor D. Noteboom in de wacht moet kunnen sle pen De gedetailleerde uitslag: De Boer-V d Tol 0-1; Duijnda- m-De Boer 0-1; Koppenaal- -Ydo 0-1; Van Bcrs-De Jong 0-1; Giliams-De Kley- nen 0-1. Sicders-de Wit 1-0; Bosboom-Mechelse afg; Hoek-Passenier 0-1; Lindhout-Donker afg.; Groenewoud-Moon 0—1. KATWIJK - Het zaalvoetbalteam van Glasbergen heeft in de inter-regio- nale competitie, in de streekderby tegen De Tegelhandel twee belangrij ke punten weten te behalen. Na een gelijkopgaande strijd wonnen de Rijnsburgers met 3—1. Inter Ju liet zich in de hoofdklasse verrassen door stadsgenoot Van Duuren: 4—5. THB Boys behaalde een 7—4 overwinning op hekkesluiter Landwer. Glasbergen - De Tegelhandel 3-1 Een verdiende zege voor de ploeg van Nico Glasbergen waarbij Wim Driebergen met twee doel punten een hoofdrol voor zich opeiste. In de matte wedstrijd dachten de Leidenaars na vier AMSTERDAM - Ajax heeft zes gewonden door de bom explosies tijdens de wed strijd Ajax-FC Den Haag van zondag een pleister op de wonde bezorgd. De volgens opgave van de politie ern stigst getroffenen kregen van de Amsterdamse club een fruitmand aangeboden. De zes zijn Rob Groen (Zaan stad), die nog in het zieken huis ligt, Eduard Klok (Am sterdam), Karei Bonte (Zaan stad), Dennis te Paske (Pur- merend), Ronald Zalmstra (Amsterdam) en Barbara Robben (Den Haag). BAHREIN (ANP) - Volgens het Saoedische daglbad Al- Riyadh heeft Saoedi-Arabië ermee ingestemd het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) een grote lening te ver strekken om het mogelijk te maken dat het IMF zijn hulp verlening aan arme landen met een tekort op hun beta lingsbalans voortzet. Het blad zegt niet om welk be drag het gaat en ook niet uit welke bron het bericht af komstig is. Eind vorige week heeft een de legatie van het IMF een be zoek aan Riaad gebracht om te proberen .van de Saoedi sche regering een krediet van vijf miljard dollar los te krij gen ten behoeve van de hulp verlening aan de arme lan den. Het fonds zit krap bij kas. Saoedi-Arabië heeft het IMF enige jaren geleden acht miljard dollar geleend. Het is nog steeds niet duidelijk hoe men in Riaad over het nieu we verzoek denkt. minuten uit een vrije trap door Wim Ligtvoet de leiding te ne men, maar leidsman Ammerlaan vond dat de bal enige centime ters naar achter moest en liet de vrije schop overnemen. Toen zonder resultaat.. Daarna bleef de spanning er lang in tot even voor de rust. Op dat moment counterde Frans Sjardijn erg sterk en klopte doelman Cees Star: 0-1. Glasbergen kwam al snel op gelij ke hoogte door een schot van Ni co Zwaan, waarna de bal door een woud van benen te zijn ge gaan, ook achter de verbaasde Wim van As verdween. In de vijf de minuut na de pauze liet De Tegelhandel de winst liggen. Cees Star vloerde Frans Sjardijn en dat kwam de Rijnsburgers op een strafschop tegen en twee mi nuten tijdstraf te staan. De Leid se ploeg maakten geen gebruik van dit 'presentje'. Wim Oppe- laar schoot de strafschop naast en van de numerieke meerder heid werd niet geprofiteerd. Glasbergen kwam terug en vijf minuten voor tijd besliste Wim Driebergen de wedstrijd met twee doelpunten in het voordeel van de Rijnsburgers. Inter Ju - Van Duuren 4-5 In een aantrekkelijk duel behaalde Van Duuren een verrassende ze ge. Steeds wisten de geelhemden een voorsprong te nemen, die aanvankelijk ook steeds met de gelijkmaker werd beantwoord. Uiteindelijk trok Van Duuren toch aan het langste eind. Fred van Haarlem was met vier doel punten de topscorer. Leen Struyk scoorde de vijfde treffer. Bij Inter Ju doelpuntten Piet Sloos, Piet Klein, Robert de Roo en John Jansen. THB Boys - Landwer 7-4 Met Wim van Harskamp aan het hoofd won THB Boys het treffen tegen Landwer met royale cij fers. Bij een 6-1 voorsprong ver- Frans Sjard* lapte de concentratie enigszins bii de Lissenaren. Landwer kwam toen goed tot 6-4 terug. Daarna tikte Max Bleiswijk de bal langs zijn eigen keeper en de 7-4 eindstand was een feit. De overige doelpunten werden ge scoord door: John Wassenaar (2), Gerard van Beek, Gertjan van der Valk, Wim Diels en Fred Muller voor THB Boys. En Ton Arroyo (2), Fred Arroyo en Max Bleiswijk deden dit voor Land- Uitslagen Inter—regionalecom peti tie: FC Torna - Ceverbo 3-1 Rotterdamse Studenten FV Snoeki 4—5 Neptunus - De Rozet 5-2. ZEIST - De Europese voetbal Unie heeft de Italiaan Paolo Bergamo aangewezen als scheidsrechter voor de wedstrijd Spanje-Nederland op 16 februa ri in Sevilla Bergamo leidde ook de vriend schappelijke wedstrijd, die het Nederlands elftal op 25 mei 1982 in het Wembley-stadion met 0-2 van Engeland verloor. DEN HAAG (GPD) - De Russische ambassadeur in ons land, Viktor Beletski, nodigt een delegatie Nederlandse havenfunctionarissen uit naar Moskou te komen voor het rege len van prijzen en technische details voor een uitbreiding van Russisch scheepvaartver keer naar Nederland. De toestemming voor een uitbreiding van de wederzijdse handel kwam kort op de bekendmaking van premier Lubbers, afgelopen vrijdag, dat de Sow- jet-Unie met commerciële voordelen voor Rotterdam over de brug moet komen wan neer Moskou extra faciliteiten in de Rotterdamse haven wil hebben. BRUSSEL - De EG-commissie in Brussel is duidelijk geïrriteerd door het feit dat de Griekse rege ring zondag, zonder vooroverleg met zijn EG-partners, besloten heeft de Griekse drachme met 15,5 procent te devalueren. De verklaring van de commissie, die gisteren in Brussel werd afge legd, maakt melding van die irri tatie. De commissie "betreurt het dat ze niet op voorhand is ingelicht over de in een keer doorgevoerde belangrijke wijziging van de koers van de drachme". De EG- commissie betreurt voorts "dat er geen enkele consultatie op communautair niveau" over de devaluatie heeft plaatsgevonden. De wisselkoerspolitiek is een zaak van gezamenlijk belang en dat geldt ook voor munten die niet deelnemen aan het Europese Monetaire Systeem (EMS), zo zegt de verklaring. (De Griekse drachme is niet opgenomen in het EMS). De EG-commissie is van mening dat er binnen zeer korte tijd consultaties op com munautair niveau nodig zijn. Ambassadeur Beletski zei gisteren in het KRO-programma Brand punt zojuist toestemming voor de uitnodiging te hebben gekre gen van de ministeries voor han del en zeevaart in Moskou. Garanties voor succesvolle on derhandelingen in Moskou kon Beletski niet geven, maar hij sprak wel de verwachting uit dat deze snelle uitnodiging hoop geeft op een positief resultaat. Dreigement Beletski zelf heeft de al tien jaar slepende kwestie van een consu laat voor de snelle afhandeling van de Russische doorvoer in Rotterdam opnieuw aangekaart in december van het vorig jaar. Behalve een consulaat wensen de Russen ook gemengde fir ma's, met Russische mededirec teuren, op te richten voor scheepsreparaties en bevrach tingswerkzaamheden. Beletski voegde daar in december jl. ech ter dreigend aan toe anders de doorvoer van met name graan te zullen verplaatsen naar Antwer pen en Hamburg, waar de Sow- jet-Unie over zowel een consu laat als gemengde bedrijven be schikt. Premier Lubbers heeft vorige week gezegd niet voor druk uit Moskou te zullen zwichten, maar wel serieus de verschillende be langen tegen elkaar te willen af wegen. De Rotterdamse burge meester Peper heeft eind decem ber de economische belangen van de Rotterdamse haven bij een voortgang van de Russische scheepvaart bepleit bij minister van buitenlandse zaken Van den Broek. Buitenlandse zaken daar entegen belichaamt de veilig heids-argumenten, die door een permanente Russische aanwe zigheid in de haven geschaad zouden kunnen worden. Beletski toonde zich in het tv-pro- gramma bijzonder optimistisch over een regeling van de kwestie. Morgen heeft hij een gesprek met minister Van den Broek. De ZEVENAAR (GPD) - In sa menwerking met en op ver zoek van de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst FIOD heeft de Koninklijke Marechaussee bij de grens post Bergh Autoweg twee pa lingboeren met hun echtge notes op weg naar Duitsland aangehouden en bij hen 650.000 gulden aan verzwe gen belastinggeld aangetrof fen. Een gedeelte van dat zwarte geld werd aangetrof fen in het slipje van een van de dames. Dat blijkt uit het vandaag verschenen jaarver slag van de brigade Zevenaar van de marechaussee. CHIFRA - De Nederlandse motor coureur Rikus Lubbers heeft gis teren in de rallye Parijs - Dakar de strijd moeten staken. Lubbers brak in de etappe van Djanet (Al gerije) naar Chifra (Niger) bij een valpartij zijn schouder. Hij is naar een ziekenhuis in Djanet overgebracht. Lubbers was gisteren in de 532 ki lometer lange rit, waarvan de start vier uur vertraagd werd, niet het enige slachtoffer. Vooral de motorrijders hadden het erg zwaar. De Fransman Philippe Joineau liep bij een val ernstige verwondingen aan het hoofd op en zijn landgenoot Mare Jallon moest met een open beenbreuk naar een eerste hulppost worden gebracht. De reddings-helikopter moest later in actie komen toen de Fransen Roland en Christian Maussi be wusteloos werden aangetroffen. Z(j waren bedwelmd geraakt door de uitlaatgassen van hun Peugeot. De helikopter kon het tweetal echter niet bereiken door de invallende duisternis. Organisator Thierry Sabine moest een controlepost, die 100 kilome ter na de start van de etappe was gesitueerd, laten vervallen toen geen van de deelnemers kwam opdagen. De rijders bleken de goede route te hebben verlaten en zich in de richting van Libië te begeven. Via de helikopter kon den zij echter weer op de juiste weg worden gezet. De etappe van gisteren werd bij de auto's gewonnen door de Fran sen TrossatBnavoine met een Lada voor de Belgisch/Franse combinatie Ickx/Brasseur met een Mercedes Ickx en Brasscur behielden de leidmg in het alge mene klassement Bij de motoren ging de etappe-zege naar de Franse BMW-njder Hu- bert Auriol, die met een kwartier voorsprong op zyn landgenoot Cyril Neveu (Honda) in Chifra ar riveerde. Auriol heefl de leiding in het algemene klassement. Met tennisteam tegen Denemarken DEN HAAG - Michiel Schapers maakt donderdag aanstaande in Gorinchem zijn debuut in het Neder lands tennisteam met de wedstrijd tegen Denemar ken uit het toernooi om de koningsbeker. Hij is sa men met Huub van Boeckel door bondscoach Fred Hemmes opgesteld voor de enkelspelen. In het dub belspel zal Van Boeckel aantreden met Marc Albert. Ton Sie, de vierde geselecteerde, is reserve. Marc Albert is de enig overgebleven speler van het team, dat twee jaar geleden naar de hoogste klasse promoveerde en daaruit vorig jaar weer degradeer de. Dat team bestond toen verder uit Tom Okker, Louk Sanders en Erik Wilborts. In de tweede divisie is Nederland samen met Dene marken, Zwitserland en Monaco ondergebracht in de A-groep. Hierin wordt een halve competitie afge werkt: donderdag 13 januari in Gorinchem tegen Denemarken, zondag 16 januari in Dronten tegen Monaco en donderdag 20 januari in Küblis tegen Zwitserland. Zowel Denemarken als Zwitserland hebben niet de beschikking over hun nationale nummer één. De veelbelovende jonge Deen Peter Bastianscn volgt een trainingsstage in de Verenigde Staten en de Zwitserse nummer één Heinz Gunthardt prefereert het Grand-Prix-circuit. Desondanks hebben beide landen de beschikking over een sterk team. Denemarken stelt naast Davis- cupspeler Michael Mortensen oud-kampioen Lars Elvström op en Zwitserland kan met Roland Stadler en Jakob Hlasek rekenen op de nationale nummer twee en drie. Monaco lijkt met weinig aansprekende spelers als Bernard Balleret, Eric Carlier en Jacques Vinzeleo- ni gedoemd een figurantenrol te spelen. De winnaar van de halve competitie komt in een uit en een thuiswedstrijd uit tegen de nummer één van de B-groep. De winnaar daarvan promoveert naar de eerste divisie. minister had al eerder aangekon digd dat het Russische verzoek halverwege de maand januari op nieuw in het kabinetsberaad aan de orde zal worden gesteld. AMSTERDAM (ANP) Veertig leden van de Amsterdamse mobiele eenheid meenden zich gisteren in een ME-busje te moeten wringen om te laten zien dat de bezuingingen bij de politie fnuikend zijn. Normaal gaan er veertien man in het busje. De ME'ers hadden er ook nog een kreet bij bedacht: "De Amsterdamse mobiele eenheid denkt met de minister mee". In 1981 zijn de inkomsten van de kerken voor het tweede achtereenvolgende jaar achtergebleven bij de stijging van de kosten van levensonderhoud. Het le vensonderhoud werd in dat jaar 6,7 procent duurder (in vergelijking met 1980). De inkomsten van de Hervorm de Kerk uit de actie 'Kerkba lans' stegen met 2,87 pro cent, van de Gereformeerde Kerken in Nederland met 3,02 procent en van de Rooms-Katholieke Kerk met 3 procent. De gemiddelde hervormde bij drage was in 1981 f219. Per ziel is dat ruim f73 (ongeveer een derde van de hervorm den draagt bij). De gerefor meerden kwamen tot f206 per ziel. 'Kerkbalans' 1983 wordt deze en volgende week gehouden onder het motto 'Met hart en ziel'. Meer dan 100.000 vrij willigers kloppen dan bij mil joenen kerkleden aan om te vernemen, wat zij dit jaar fi nancieel voor hun kerk over hebben. Hoeveel 'Kerkba lans' dit jaar gaat opleveren en hoe groot de invloed van de economische teruggang zal zijn op het resultaat, is niet te zeggen. "De kerk", zei ds. W. H. den Ouden (Rotter dam), voorzitter van de inter kerkelijke commissie voor de geldwerving, "is een wonder lijk en weerbarstig gegeven in de samenleving". Hij pre senteerde gisteren 'Kerkba lans' 1983 op een persconfe rentie in Utrecht. De rooms-katholieke gods dienstsocioloog prof. dr. Wal ter Goddijn zei bij die gele genheid, dat de crisis van de verzorgingsstaat een beschei den 'religieus reveil' tot ge volg heeft. Kerken zijn, vol gens hem, meer dan vroeger afhankelijk van hun plaatse lijke gemeenschappen. "Daar kan na alle vermoeidheid nieuwe inspiratie worden op gedaan in solidariteit met el kaar. Tegenover het heden daagse doemdenken staat een nieuwe doe-het-zelf-kerk, die ook op pad gaat om voor de eigen financien te zorgen". Goddijn noemde het een grote vergissing, dat men de crisis in de verzorgingsstaat aan vankelijk alleen als 'tech nisch' zag. De mens zou puur materialistische behoeften hebben. "Vroeger zei men dat de wereld te ingewikkeld was om die aan theologen over te laten. Nu wordt gezegd, dat de wereld te ingewikkeld is om die aan economen, techno craten en politici over te la ten". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Tholen M. Goudriaaqn Ou derkerk aan de IJssel, te Ren- kum G. C. Vijzelaar Rijswijk (ZH). te Huizen J. P. Nap Neerlangbroek, te Vlaardin- gen en te Spijkenisse C. Haas Vleuten; benoemd tot bij stand in het pastoraat te Schore (Z.) O. G. Haasnoot Amsterdam; aangenomen naar Zoetermeer P. C. Pettin- ga Vlissingen, naar Oostzaan kandidaat R. Wahl Amster dam; beroepbaar N. de Boo Koudekerk aan den Rijn. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Schiedam C. Brakema Oldemarkt en (voor zieken huis) Y. Stienstra Rotterdam- Zuid; aangenomen de benoe ming tot predikant in alge mene dienst (staffunctionaris Werelddiakonaat voor La- tijns-Amenka) W. E. Hoek stra Amsterdam-Slotermeer, de benoeming tot pastoraal werker te Birdaard (Fr.) kan didaat A. J Beima aldaar, be dankt voor St. Annaparochie G. Bilker (ziekenhuispredi kant) Dokkum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Amstel- veen-Hoofddorp en te Zwijn- drecht H. Geertsma Nijver- dal. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Does burg A. W. Drechsler Haar lem, te Vlaardingen A. K. Wallet Ouderkerk aan de Am- stel. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Rotterdam- Zuidwijk en voor Schevenin- gen A. B van der Heiden Enkhuizen, voor Hoogvliet en voor Unionville (Canada) L. Blok Nunspeet. voor Me- liskerke Chr. van der Poel Yerseke. In Doom is op 85-jarige leef tijd de oud-zendingspredi- kant Th. Gramberg overle den Van 1931 tot 1960 werkte hy in Indonesië, daarna op Ceylon (het tegenwoordige Sri Lanka). De Raad van Kerken in Ne derland uit in een bnef aan de president van Sri Lanka (Ceylon) zijn verontrusting over het lot van twee gevan gen genomen priesters en een predikant. Onofficieel heet het, dat zij betrokken zijn geweest bij onlusten. De Raad van Kerken vraagt óf om vrijlating van de dnc óf om een wettige aanklacht te gen hen. En om een behoor lijke behandeling. De drie hebben hun pastorale werk altijd naar behoren gedaan. Verontwaardiging klinkt door in een brief van de Raad van Kerken in Nederland aan de Zuidafrik aan se ambassa deur over de inval van Zuid- Afnka in Lesotho vorige maand. Deze agressie spot met elke internationale rechtsregel, zegt de raad "De moord oponschuldigen heeft alleen maar tot gevolg, dat de vijandschap tussen zwart en blank groter wordt". Radicaal De 'evangelische beweging' binnen de Anglicaanse Kerk (Engeland) heefl per motie haar instemming betuigd met de weigering van de ang licaanse leiders om zich voor het karretje van een 'nationa listische theologie' te laten spannen Die weigenng bleek tijdens een nationale dienst ter gelegenheid van de Falkland-oorlog in juli vong jaar. Ook de kritiek van som mige bisschoppen op het wo ningbouw- en werkgelegen heidsbeleid van de Bntse re gering vond instemming. Dergelijke uitdagingen zijn een uitvloeisel van een radi- kaal en profetisch standpunt, verklaarden de evangeü- schen. Een Israëlische oudheidkun dige heefl de vroegste in scriptie van Gods naam (Ja- weh) ontdekt die ooit in Jeru zalem is gevonden Ze komt voor in de tekst op een zilve ren gebedsrol uit de zevende eeuw vóór Christus. "Ik beschouw homofielen en heterofielen als gelijkwaardi ge mensen". (Niek van Ezel, per l februari de nieuwe di recteurvan 'Youth for Christ' Nederland, gistermiddag voor de NCRV-radio). "Ik weiger wélke mens dan ook te veroordelen. Daarvoor ben ik te bijbels geinspirterd".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13