konsumenten garantie da's dubbel voordeel mnm Nederland nauwer betrokken bij wereld problemen WASHINGTON (GPD) - De 37e Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties (AWN) is in Neder land niet onopgemerkt gebleven. Meer dan vroeger zijn parlement, pressiegroepen en pers erbij betrok ken geweest. De achtergrond van deze vergrote be trokkenheid kan vooral gezocht worden in de ver kiezing van Nederland tot een van de tien niet-per- manente leden van de Veiligheidsraad per 1 januari jongstleden. De meeste onderwerpen op de overvolle AWN-agen- da's zijn thans afgesloten. Voor een paar moeilijke problemen, zoals de zogenaamde ronde van wereld wijde onderhandelingen over de economische ver houdingen, wordt nu in de verlenging gespeeld. Maar ook andere onderwerpen vonden hun weg van New York naar Nederland en andersom. Naar aan leiding van door Amnesty International gesignaleer de grove schendingen van mensenrechten in Guate mala stelde Nederland dit onderwerp aan de orde in de Sociale Commissie van de VN. Ander voorbeeld: het Nederlandse stemgedrag bij een resolutie over de bevriezing van nucleaire wapenar senalen, wat leidde tot heftige - maar uiteindelijk overstemde - oppositie in de Tweede Kamer. Derde voorbeeld: bij het jaarlijks debat over de 'onwettige inlijving van Oost-Timor bij Indonesië' bleek RMS- voorman ir. Manusama overgekomen te zijn voor een poging de verminderde steun aan de Oost-Ti- morresolutie te beinvloeden. Uit deze gebeurtenissen komt een beeld naar voren dat lijkt op een nieuwe beoordeling van het nut en het belang van de Verenigde Naties. Tegelijkertijd bestaat er een algemeen beeld dat hiermee in tegen spraak is: dat van een grote, logge organisatie die sinds de oprichting na de Tweede Wereldoorlog voortdurend aan politieke relevantie heeft moeten inboeten. Veel diplomaten hier beklagen zich over de betrekkelijke waardeloosheid van de meeste de batten, om over de in en om de vergaderzalen heer sende verveling maar te zwijgen. De vele grappen over luie ambtenaren ontstaan maar al te makkelijk na een rondgang door het VN-secretariaat in New York. Deze 'slechte pers' is de laatste tijd nog versterkt door het feitelijk buiten spel zetten van de VN bij recente grote politieke conflicten: Midden-Oosten, Falk- landcrisis en Namibië. De betrokken partijen zijn steeds minder geneigd in VN-kader tot afspraken te komen. De twee supermachten, VS en USSR, be vestigen deze stelling door hun onderhandelingen over ontwapening elders te voeren. Verwarring Voor een zuivere beoordeling van het belang van de Verenigde Naties dient een spraakverwarring opge ruimd te worden: 'de' VN is geen supranationale or ganisatie met een eigen stem in het wereldgebeuren, maar een verzameling min of meer onafhankelijke staten die zich gezamenlijk uitspreken over de toe stand van de wereld. Zegt men dat 'de VN' geen besluiten neemt, dan betekent dat dat regeringen het niet eens geworden zijn. Het gevolg is evenwel dat de resolutieteksten die dergelijke besprekingen steevast afsluiten, van elke zinvolle inhoud ontdaan zijn. Wie derhalve de schijnheiligheid of de overbo digheid van een dergelijke organisatie aanklaagt, klaagt zijn eigen regering aan. Er is ook sprake van een tweede verwarring: het dik wijls niet onderscheiden verschil tussen het politie ke toneel in New York en het werk van de tientallen organisaties onder de VN-paraplu zoals de Wereld voedselorganisatie (FAO), de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) of het kinderfonds Unicef. Naarma te hun activiteiten verder verwijderd zijn van het politieke krachtenspel, zijn deze instellingen er be ter in geslaagd zich een eigen werkterrein te verove ren, waarvoor geen regering alleen of met anderen een vervanging kan leveren. Onderwerpen als pok- kenbestrijding, het wereldpostverkeer, of scheep vaart zijn per definitie niet aan landsgrenzen gebon den. Op talloze terreinen voldoen deze organisaties al meer dan dertig jaar aan internationaal gevoelde behoef ten. Ook zij staan bloot aan dikwijls, maar niet altijd, terechte kritiek. Zijn ze te groot geworden? Het tota le VN-personeel bedraag minder dan 10 procent van het aantal Nederlandse ambtenaren. Zijn ze te duur? Het VN-systeem (zonder Wereldbank, maar inclusief de vredesoperaties en de ontwikkelings hulp) heeft een totale begroting die de helft be draagt van de Nederlandse begroting voor onder wijs. Alhoewel op hun doeltreffendheid in sommige gevallen mag worden afgedongen, hebben deze or ganisaties zich toch onmisbaar weten te maken. Kritiek Een beter inzicht in de betekenis van de VN leidt ech ter niet onmiddellijk tot een hogere waardering van de politieke debatten in Algemene Vergadering en Veiligheidsraad. De nieuwe secretaris-generaal Pe rez de Cuellar heeft zich in het najaar kritisch uitge laten over het uitblijven van werkelijke resultaten bij politieke onderhandelingen. Een recent voor beeld hiervan is het vrijwel vleugellam worden van de VN-troepenmacht in Libanon (Unifil). Of Perez de Cuellar zelf - nu een jaar in dienst - een actievere rol zal spelen dan bijvoorbeeld zijn voor ganger Kurt Waldhcim als neutrale bemiddelaar bij belangrijke politieke geschillen, is nog de vraag. Zijn manoeuvreerruimte tussen regeringen die geen inmenging van buitenaf dulden, is uiterst smal. Tot dusver heeft hij zich beperkt tot rustige diplomatie achter de schermen en de eerste aanzetten tot het verminderen van het fenomeen 'politieke benoe mingen' in het secretariaat. Er is dus voorlopig nog geen aanleiding om te veron derstellen dat de politieke betekenis van de VN als onderhandelingsplaats voor wereldproblemen sterk zal toenemen. Dit geldt ook voor de Veiligheidsraad. Hoewel Nederland nu als volwaardig lid mag mee praten en meestemmen, is daarmee nog geen garan tie gegeven voor een werkelijke invloed op de gang van zaken buiten de vergaderzaal. Wie verwacht dat samenwerking tussen Nederland en de overige niet-permanente leden, voornamelijk niet-gebonden landen, een matigende invloed op de vijf permanente leden (VS, USSR, China, Frankrijk en Engeland) zal hebben, moet niet vergeten dat Amerika in Nederland als enig westers niet-perma- nent lid nog steeds een trouwe bondgenoot ziet. Wie denkt dat de Veiligheidsraad de poorten opent naar een grotere invloed op beslissingen van wereldni veau, vergeet dat de Raad precies zoveel macht heeft als de machtigsten haar toekennen. Maar wie hoopt dat Nederand zich hierdoor met aller lei, niet direct het eigen belang rakende zaken kan bezighouden, zal wel aan zijn trekken komen. Mits enige zelfbeheersing wordt betracht, kan men aan de politieke betekenis van de VN - of de Veiligheids raad - een bijzondere inhoud geven die aan loutere symboliek ontstijgt: namelijk het ter verantwoor ding roepen van de Nederlandse regering voor haar buitenlands beleid. Voorlopig niet meer, maar ook niet minder. De eerste voorzetten zyn in deze Alge mene Vergadering door Nederland al gegeven. GOEDKOOP EN 1e kwaliteit uitlaten, inklusiet B.T.W., gratis montage en klaar terwijl u wacht. Flat 127. 850 cc1 10.- Fial 128 135.-/ Opel Rekord O 1700-1900 cc. t 1974-1976275.- Peugeot 504 GL v a 10-1976 26S.- Renault R4 va 1966 85.- Renault R 1976-197985.- Renaull R12 TL lol 1976 285.- Renault R18 TL 205.- Toyota Carina 1400-1600 9/1972-1975225.- Toyota Corolla 200 KE 30 va 1974195.- VW Polo155.- Talbot "100 LE-GLE-LS185.- Talbot 1307 na 1978300.- Datsun 100A 1971-197695.- Datsun Cherry Fll na 1979225.- Oatsun Sunny 120Y na 1976195.- Talbot Horizon295.- Opel Aacona 1600N. 1900N va 1975195.- Opel Mania 1600N, 1900N va 1975195.- Lammeijschansweg 132, telefoon 721009 Le'den geopend van 8 30-18.00 uur. zaterdags van 8 30-15.00 uur

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12