'Van der Hart niet meer geloofwaardig' Wat volgt er na de fragmentatiebom? KNVB: continuïteit in het sponsorbeleid Trainer tekent bij Volendam Honkbalclubs willen niet inkrimpen Gouden schoen voor Gerets Poloteam toch naar Los Angeles Breitner stopt DINSDAG 11 JANUARI 1983 Sport PAGINA 11 Een 25-jarige Hagenaar (rechts), die vaak als lijfwacht van Twee de-Kamerlid Janmaat van de Centrumpartij (links) fungeerde, wordt verdacht van het gooien van de fragmentatiebom tijdens Ajax-FC Den Haag. Toen ik zondag uit de verte de stem van de nieuwslezer in de oorschelp opving, hoorde ik woorden als "fragmentatie bom", "één zwaargewonde", "slagaderlijke bloeding" en "vier lichtgewonden". Héél even dacht ik toen: verhip, zitten ze nou wéér in Vietnam? Maar het was "gewoon" Ajax-FC Den Haag. Het gekke én het bedenkelijke is dat ik er niet zo van opkeek. Iets wat ik trouwens ook bij an deren in mijn naaste omgeving constateer. Ik vermoed dat het is terug te voeren op een ver wachtingspatroon. Je wéét dat zoiets op een dag zal gebeuren. Het zit er als het ware aan te komen. Als het dan echt zo ver is dan ben je niet verbaasd. Treurig, hoor, ik geef het direct toe, maar wel wddr. Jaren terug heb ik stukjes vol bo zigheid geschreven over sup porters die resp. een kip, een wekker en limonadeflesjes in het veld hadden geworpen. V/aar gaan we toch heen, schreef ik waarschuwend, daar konden toch ongelukken van komen. Bijna vertederd lees ik mijn produktjes weer. Kijk hem nou toch eens, denk ik. Een kip, een wekker, een limona deflesje. Waarom maakte ik me toch zo druk om dat soort klei nigheden? Want dat zijn het in het licht van de nu gearriveer de fragmentatiebom. Nog eens iets. Die 83 Rotterdamse supporters die na FC Groningen-Feye- noord werden gearresteerd om dat ze een bus hadden vernield (en later nog ferm in de trein zouden huishouden), zouden vroeger forse koppen in de krant hebben gekregen. Nu is het bijna routine-nieuws ge worden. Alles went kennelijk. En zo ver leggen we bijna ongemerkt steeds verder onze normen. Waar de eindpaal van dit alles staat joost mag het weten. Misschien schrijf ik over tien jaar wel: waarom maakte ik me in 1983 toch zo druk om een fragmentatiebommetje, er viel niet eens een dode. Centrumpartij De man die de fragmentatiebom wierp zou lid zijn van de Cen trumpartij. Dat heeft tot enige opschudding geleid, maar dat begrijp ik toch niet helemaal. Uit die hoek kun je dit soort praktijken nu eenmaal ver wachten. Ik had eerlijk gezegd pas hogelijk verbaasd gestaan als de dader zich had opgehouden in CDA- kringen, bloedgroep CHU, om maar eens iets te noemen. Opkikkertje Na al deze naargeestigheid even een opkikkertje. Tijdens het tv-verslag, zondag avond, op België Vlaams van de voetbalwedstrijd AA Gent -FC Antwerp, merkte reporter Carl Huybreghs op dat de Ant werpenaren zeer behoedzaam opereerden. Hij had daar een heel mooie term voor: "FC Antwerp Speelt met een ei in de broek". Praatgroep De KNVB en de Centrale Organi satie van Voetbalscheidsrech ters (COVS) gaan zich diep gaand buigen over de vraag hoe de positie van de scheids rechter kan worden verbeterd, zo lees ik. Dit besluit beoogt vooral een ge baar te zijn in de richting van de Haagse scheidsrechtersver- eniging die in november tot een unieke stakingsactie kwam uit protest tegen allerlei vormen van geweld waarmee arbiters in de Afdeling Den Haag weke lijks te maken hadden. De KNVB en de COVS vinden dat "psychisch en fysiek ge weld tegen de scheidsrechter te gengegaan moet worden". Zo'n zinnetje, hè, magistrddl. Alsof je met een pupillenbal een open deur intrapt. In het vooruitzicht wordt gesteld een "uitputtende discussie in alle geledingen van de KNVB" en zo lang die gaande is mogen er geen nieuwe stakingsacties door de scheidsrechters worden gevoerd. Het beproefde receptje brengt de zaak onder in een prddtgroep. En uit angst dat die mogelijk te snel klaar is, bind je ze ook nog eens op het hart dat ze zich tot uitputtends toe met die kwestie door de KNVB moeten bagge- Uitputtend - hoe lang zou dat duren? Toch zeker zes jaar. Dan zit drie kwart van de huidige fluitisten al lang definitief bij moeder de vrouw achter de kachel. En met de nieuwe generatie zien we wel wéér. De man die dit heeft uitgedok terd verdient meteen de gouden speld van de bond te krijgen. Maar één ding is zeker: de Haagse scheidsrechters zijn er mooi ingeluisd. Hand. in hand De atleten Hans Koeleman en Stijn Jaspers zijn onlangs bij een veldloop over 8400 meter in Soest hand in hand als eerste over de streep gekomen. "De twee atleten, samen studerend in de Verenigde Staten, had den er na een goed gelopen race geen zin in de eer voor zichzelf op te eisen", zo werd ter verkla ring gemeld. Het klinkt wel lief, hoor, maar ik vind dat het niet deugt. Het wezen van de wedstrijdsport is je te meten met anderen, om te streven de sterkste te zijn. Of je nu samen studeert in de Ver enigde Staten of aan de univer siteit van Leiden dan wel ge woon clubgenoten bent - dat doet niet ter zake. Van voetballers, hockeyers, vol leyballers, schermers, roeiers, gewichtheffers enfin noem maar op, zouden we het bela chelijk vinden als ze zoiets de den, we zouden spreken van het vemaggelen van de boel, waar om het dan aanvaarden van atleten? Tijger Bij de Olympische Spelen van 1988 in Seoul is een tijger als mascotte gekozen. De Zuidko- reanen hebben daarvoor geko zen omdat de tijger een groot aantal tradities in het land be lichaamt. Had het nou, met het oog op de laatste restjes van de Olympi sche Sfeer, niet een wat ddrdi- ger dier kunnen zijn? Waarom kiest nou nooit eens een natie voor een onze-lieveheers- beestje als mascotte?. Jonkheer Jhr. Quarles van Ufford xxmd ik altijd zo'n mooi kroontje bij die Kon. Nederlandsche Schaat- senrijdersbond. Wat voor ge donderjaag we elke winter ook hadden met Pfrommer, Van den Oever, Boer en Tjaart, Ria Visser en ander weerspannig schaatsvolk, aan het hoofd stond toch een bedachtzaam heer, die hartje zomer bij een voortreffelijk kop thee al die winterse plooien bij het lagere wik wel weer gladstreek. Zo stelde ik me het tenminste voor. Maar dat hele beeld van be- daagdheid, van kalme over peinzing, van Adel u ineens naar de haaien door die dolle actie van de jonkheer met Duim. Toen hij diens lipcréme- reclame had opgemerkt, steeg de uniekaas en de woede bij hém naar de lippen. Hij zou en hij moest. Wat me verbijsterde was de hAAst van die man. als of God de wereld ook tn één dag geschapen had. Hij had op tal van manieren zijn afkeuring kunnen laten blij ken, de punten op de i kunnen zetten en toch de potten heel houden. Maar nee, als een jon ge hond schoof hij alle porse lein van tafel Als de tucht com missie niet zo voorzichtig had gemanoeuvreerd had het zaak je Van der Duim wel eens zijn amateurstatus kunnen kosten (want de Internationale Schaats Unie was bij bestraf fing natuurlijk om opheldering komen vragen) Tja, wat zou het toch geweest zijn met Qua-, les. Bioritme even in de war'' Men beweert wel dat helemaal aan het begin van alle adellij ke stambomen zonder uitzon dering een roverhoofdman staat of iets dat zeker zo erg is. Misschien heeft over de eeuwen heen de geest van zo'n Peer de Schuymer hem even beroerd. Tja, ik weet het anders ook niet, hoor. Wellicht hóren we het nog eens van hem, als de adel weer hele maal tn hem is gedaald. HILVERSUM (GPD) - De KNVB kwam, vlak voor het ver strijken van 1982, een verbintenis overeen met het Hil- versumse bureau Pro Sport Promotions BV. Dit bureau moet in de komende vier jaar gaan zorgen voor een ge continueerd sponsorbeleid voor de vertegenwoordigen de elftallen van de voetbalbond. VOLENDAM (GPD) - Cor van der Hart, de trainer van eerste divisieclub FC Den Haag, wordt bij Volendam de opvolger van de naar FC Twente vertrekkende Fritz Korbach. Van der Hart tekende gisteravond een twee jarig contract bij de Volendamse eerste divisieclub. Voor Van der Hart gaf het Financië le aspect de doorslag om van club te veranderen. „Den Haag zit in een moeilijk parket en erg veel speelruimte op financieel gebied is er niet", aldus Van der BRUSSEL (AFP) - Eric Gerets van Standard Luik is door de Belgische sportjournalisten uitgeroepen tot voetballer van het jaar. De rechtsachter van het Belgische elftal kreeg 452 punten, ruim twee keer zo veel als nummer twee, zijn collega international Ludo Coeck van Anderlecht (208). De verkiezing gebeurde in twee stemmingen, één over het vo rige seizoen (81/82) en één per 31 december 1982. Beide ke ren was Gerets duidelijk eer ste. Het klassement in de top van de strijd om de gouden schoen is: 1. Eric Gerets (Standard) 452 pnt; 2. Ludo Coeck (Ander lecht) 208 pnt.; 3. Juan Loza- no (Anderlecht) 175 pnt.; 4. Frank Vercauteren (Ander lecht) 114 pnt.; 5. Jan Ceule- mans (Club Brugge) 64 pnt.; 6. Alex Czerniatinsky (Ander lecht) 54 pnt. De stemming aan het einde van het vorige seizoen was: 1. Ge rets 261 pnt.; 2. Vercauteren 77 pnt.; 3. Coeck 67 pnt. De uitslag van de tweede stem ronde was: 1. Gerets 191 pnt.; 2. Lozano 167 pnt.; 3. Coeck 141 pnt. Hart, die anderhalf seizoen gele den Martin van Vianen opvolg de. Pieter den Duik, de voorzitter van FC Den Haag, is furieus over het vertrek van de Haagse oefen- meester aan het eind van dit sei zoen. „Het is een beslissing die Van der Hart zelf moet nemen, maar het moment waarop hij die neemt acht ik op zijn zachtst ge zegd ongelukkig. FC Den Haag moet dit seizoen nog een keer te gen Volendam. Volendam móet promoveren. Dat is in het voor deel van Van der Hart volgend jaar, dus mag je hier gerust het woord competitievervalsing aan voeren", aldus Den Duik. "Respect" De voorzitter van FC Den Haag verwacht dat de relatie tussen de spelersgroep en de huidige oe- fenmeester er ook niet op vooruit zal gaan. „Van der Hart had zo veel respect bij deze jonge groep spelers afgedwongen, dat zij voor hem door het vuur wilden gaan. Ik ben bang dat dat nu wel over is, terwijl ook zijn geloof waardigheid tegenover het Haag se voetbalpubiek nu wel verdwe- Den Duik maakt er geen geheim dat FC Den Haag Van der Hart heeft trachten te weerhouden om op te stappen. „Zaterdag hebben wij nog een gesprek met Van der Hart gehad, maar hij wilde zijn zin toch doorzetten. Hij wilde ge woon weg uit Den Haag, ook al omdat Volendam zijn financiële verlangens beter kan honoreren. Het is een gebruik dat trainers op een gegeven moment van club veranderen, maar het lijkt erop dat dit steeds vroeger in het sei zoen gaat gebeuren. En dan mag je zeggen dat dat een bijzonder slecht moment is waarop trai ners die keuze bepalen". Theo Verlangen De Nederlandse trainerscarrousel werd eind november overigens in beweging gezet met de aan kondiging van trainer Theo Ver langen, dat hij aan het eind van het seizoen gaat stoppen bij FC Groningen. Sindsdien is allang beslist dat Han Berger de opvol ger wordt van Verlangen, die zelf echter nog niet onder dak is. Wel is bekend geworden dat de oe- fenmeester een van de kandida ten is bij PEC Zwolle. Verlangen, die zondag met zijn ploeg tegenover de Zwolse for matie staat, wil de belangstelling in dit stadium niet bevestiggen. „Ik ben benaderd door twee ere divisieclubs, maar echte ge sprekken zijn er nog niet ge weest. Daarom vind ik het voor barig nu al namen te noemen". De trainer van FC Groningen, die aan zijn zesde seizoen in het noorden bezig is, meldt dat hij ook contacten heeft in Engeland en Spanje. HAARLEM (ANP) - De honkbal- hoofdklasseverenigingen van de Koninklijke Nederlandse Base ball en Softball Bond voelen niets voor het voorstel van het sectiebestuur om het aantal teams van tien terug te brengen op acht. Op die manier zou zo schreef het sectiebestuur op 20 december in een brief aan de ver enigingen meer tijd worden vrijgemaakt voor internationale contacten. De hoofdklassever enigingen hebben dit weekeinde besloten vast te willen houden aan een competitie van tenmin ste 36 wedstrijden met minimaal 10 hoofdklassers. De clubs wil len de competitie zo min moge lijk onderbroken zien ten behoe ve van internationale wedstrij den. Hooguit op twee opeenvol gende weekeinden. Bovendien wil men de competitie één week later van start laten gaan: in de eerste gebroken week van mei. Dit alles is in lijnrechte tegenstel ling tot het voorstel van het sec tiebestuur, dat juist beoogde wat meer ruimte te brengen in de overbezette wedstrijdkalender. Dit naar aanleiding van het feit, dat men de laatste jaren er alleen in is geslaagd de competitie op tijd te doen eindigen door het spelen van veel wedstrijden in de avonduren. Een bijkomend argu ment was, dat de wedstrijden om de Intercontinentale cup (13 Vm 24 juli in Antwerpen) en het aan sluitende Europese kampioen schap in Italië (28 juli lm 7 au gustus) een lange zomerstop no dig maken. De hoofdklassers, die zeggen het belang van internatio nale contacten te erkennen, vin den dat een langere stop dan twee weken de motivatie bij de spelers wegneemt en fnuikend is voor een goed wedstrijdverloop. De hoofdklassers herinneren het bestuur bovendien aan de af spraak, die in december 1981 werd gemaakt, om gedurende drie opeenvolgende jaren de competitie-structuur niet te wij zigen. Het sectiebestuur zal zaterdag aan staande nader overleg met de hoofdklasse-verenigingen heb ben. Daarmee is een eind gekomen aan het ad hoc-beleid, dat de KNVB jaren heeft gevoerd met betrek king tot de sponsoring van Oran je, Jong Oranje, het UEFA-team en het amateurelflal. Pro Sport Promotions is een gloed nieuwe BV, voortkomend uit het bureau Pro Sport, dat nu onge veer tweeëneenhalf jaar actief is. De nieuwe BV is speciaal opge richt voor het contract, dat met de KNVB werd afgesloten, om dat Pro Sport zelf evenementen organiseert waaraan financiële risico's zijn verbonden. „De KNVB mag niet de dupe worden van een door Pro Sport georgani seerd evenement, dat financieel verkeerd uitpakt", zegt Rob van der Gaast, directeur van Pro Sport. „Daarom hebben wij spe ciaal voor de KNVB het bureau Pro Sport promotions BV in het leven geroepen, dat onafhanke lijk opereert van de bestaande BV. De risicodragende evene menten brengen de continuïteit in gevaar en daarmee kun je de KNVB niet opzadelen". Directeur van Pro Sport Promo tions is Bert Spaak, die momen teel op werkvakantie is om de plannen voor sponsoring van de KNVB nader uit te werken. „Wij kunnen over het concept dan ook nog weinig kwijt", legt Van der Gaast uit. „In februari heb ben wij de zaken rond en dan zul len wij via een persconferentie in Zeist duidelijk maken wat wij van plan zijn". In ieder geval heeft Pro Sport Pro motions de KNVB een op brengst van twee ton in het voor uitzicht gesteld. Een bedrag dat zeker is omdat daarvoor een bankgarantie is uitgeschreven. Volgens Van der Gaast is het de eerste keer dat de KNVB zich op deze wijze heeft verzekerd van inkomsten door sponsoring. „Het Nederlands elftal is voor veel bedrijven nog altijd een ge wild reclame-object Uiteraard hangt het aanbod van sponsors nauw samen met de resultaten van Oranje, maar wij willen in de toekomst zorgen dat de KNVB daarvan minder afhankelijk wordt In het verleden ging de bond in zee met organisaties als de onze tydens WK s en EK s Wy vinden dat er veel te veel op ad hoc basis is gebeurd en willen in de komende jaren een planma tig continu beleid gaan voeren". Nm i het behartigen van de KNVB zaken door Pro Sport Promotions houdt het moeder- bed rijfje Pro Sport zich ook met andere dingen bezig Het bureau bemiddelt tussen bedryven en sportorganisaties of sportclubs over sponsonng, doet tevens in aan- en verkopen van televisie rechten en organiseert sporteve nementen in opdracht van be dryven of sportorganisaties, maar ook op eigen nsico Rob van der Gaast „Ik vind dat er te weinig goede sportevenementen in Nederland zyn. Daarom pro beren wy zelf er een aantal van de grond te krijgen. Voorbeelden zyn de motorcrosswedstryden, die wij nu al twee keer in het Olympisch Stadion hebben ge houden en het inviteren van een Amerikaans basketbalteam, waarin enkele grote sterren spe len". DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands waterpol'.t» im /al tl ste Olympische sportploeg ken nismaken met de accommodatie van de Olympische Zomerspelen 1984 in Los Angeles Het team van Denes Poczik is ingeschre ven voor het toernooi om de Fi- na-cup, dat van 7 I'm 14 mei aan staande definitief in de Californi- sche hoofdstad zal plaatsvinden Nederland kwalificeerde zich vo rig jaar in Guayaquil door het be halen van de vierde plaats zowel voor de Olympische Spelen als de Fina-cup De Oosteuropese waterpologrootmachten hadden aanvankelijk grote (financiële) bezwaren tegen een verblyf aan de Amerikaanse westkust. Er werd een poging gedaan het toernooi te verplaatsen naar Bul garye. Dat zou ook Nederland niet slecht zyn uitgekomen, om dat er vry wel geen tydsruimte is tussen het evenement in Los An geles en het kwalificatietoernooi in Brugge, waar Nederland zich moet zien te kwalificeren voor de hoofdgroep van het Europees kampioenschap deze zomer in Rome. Het toernooi van Brugge is namelyk gepland voor 29 en 30 apnl en 1 mei De Amerikaanse organisatoren hielden echter voet by stuk. MÜNCHEN (AFP) - Paul Breit ner, de aanvoerder van B.i>< rn München. heeft gisteravond voor de Westduitse televisie verklaard dat hy aan het einde van het lo pende seizoen zyn loopbaan als voetballer afsluit. De 31 jarige Breitner vindt het na dertien jaar als prof te hebben gespeeld vol doende In 1970 startte Breitner zyn carriè re als prof, een jaar later speelde hy reeds in het Westduitse elftal, waarmee hy in 1974 wcreldkam pioen werd Nadat hy in 1975 met Bayern München de Euro pese beker voor landskampioe nen had veroverd, speelde Breit ner tot 1977 m Sparye Via Ein- tracht Braunschweig keerde hy in 1978 terug by Bayern Mün chen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11