c y Woedende reactie in Buenos Aires Explosieve situatie leger El Salvador Begins belofte aan flarden "Economie Sowjet- Unie beter dan het Westen denkt Dreigementen rebellerende kolonel Thatcher bezoekt Falklands Vietnam wil bemiddeling België in conflict met Cambodja MAANDAG 10 JANUARI 1983 Buitenland MEXICO-STAD De Salvado- riaanse generaal José Guillermo Garcia heeft gisteravond her haald dat hij weigert af te treden als minister van defensie. Garcia wees op die manier in feite het bemiddelingsvoorstel van inte rim-president Alvaro Magana af, dat volgens betrouwbare bron nen inhield dat zowel hij als de opstandige kolonel Sigfrido Ochoa zijn functie zou moeten neerleggen. De situatie binnen het leger van El Salvador is als gevolg van de op stelling van Garcia uiterst explo sief geworden. De rebellerende Ochoa waarschuwde president Magana eerder dit weekeinde dat hij snel aan zijn wensen tege moet moet komen, omdat hij an ders ook hem de oorlog zal ver klaren. Verwacht wordt dat Ochoa wellicht vandaag nog Cabanas, de noordelijke provin cie waar hij militair bevelhebber is, tot bevrijd gebied zal uitroe pen. door Rob Sprenkels Garcia verklaarde gisteravond dat alle militaire bevelhebbers op zijn hand zijn. Ochoa zegt daar entegen behalve op zijn eigen manschappen ook te kunnen re kenen op de steun van het Ato- nal-bataljon, een speciale een heid van 1200 in de VS opgeleide commando's, en op de lucht macht, die behalve morele steun „ons ook een ander soort hulp zou kunnen bieden", aldus de woorden van Ochoa. Sommige waarnemers geloven zelfs dat Ochoa op veel meer re gimenten kan rekenen dan hij zelf zegt. In elk geval hebben veel militaire commandanten verklaard 'neutraal' te zijn in het conflict Garcia-Ochoa. En vol gens een onder Ochoa ressorte rende kapitein betekent dat 'neu traal' zijn in feite dat vrijwel nie mand bereid is mee te doen aan een aanval op de stellingen van Ochoa in Cabanas. Ondertussen heeft Ochoa gezegd dat het niet gaat om een door de ultra-rechtse leider Roberto d'Aubuisson geinspireerde op stand tegen Garcia. d'Aubuisson, op het ogenblik voorzitter van de Grondwetgevende Raad, en Gar cia hadden elkaar de afgelopen maanden verschillende malen in de haren gezeten. En zowel Ame rikaanse bronnen als de Salvado- riaanse guerrilla beschuldigden Ochoa ervan een nauwe band met d'Aubuisson te onderhou den. Ochoa zegt nu slechts be vriend te zijn met d'Aubuisson, „maar we hebben verschillende ideologieën". Ook is er dit weekeinde gespecu leerd dat Ochoa uit zou zijn op het ministerie van defensie. Ochoa zegt wat dat betreft echter dat het wellicht beter zou zijn om een burger op dat ministerie te benoemen. „Het is vooral een po litieke post en geen militaire", al dus zijn redenering. Wat wil de opstandige kolonel dan wel? De achtergrond van zijn ac tie werd wellicht duidelijk op een recente ondersteuningsbij eenkomst in Sensuntepeque. de provinciehoofdstad van Caba nas. „Garcia heeft de oorlog ver lengd, daar hij geen andere dan militaire oplossingen heeft ge zocht. Hij is totaal vergeten dat er ook sociale en politieke oplos singen mogelijk zijn", zo sprak Ochoa voor 5000 r De rebellerende Salvadoriaanse kolonel Ochoa schudt een van ziin aan hangsters de hand. (Foto ANP/UPI) LONDEN - Argentinië heeft zeer verbitterd gereageerd op het onverwachte bezoek van de Britse premier mevrouw Thatcher aan de Falklandeilanden, waar zij zaterdag is aangekomen. Een officiële reactie spreekt over een 'ernstige schending van de Argen tijnse souvereine rechten'. De Britse premier Thatcher bezocht ook de luchtmachtbasis op Port Stanley. Wijndieven Een dievenbende die bekend staat om haar goede wijnken nis heeft in de wijstreek Bor deaux weer eens haar slag ge slagen. Uit Chateau Timber- lay zijn flessen wijn gestolen ter waarde van een ton. De bende heeft de afgelopen twee jaar al 50.000 flessen wijn buitgemaakt. Volgens de politie nemen de wijndie ven ook de certificaten mee waarmee zij de wijn op legale wijze aan de man kunnen brengen. Actie Een Vlaamse actiegroep, het Taal Aktie Komitee (TAK), wil dat de Belgische spoor wegen worden opgesplitst in een Vlaamse en een Waalse maatschappij. TAK waakt over een goede toepassing van de Belgische taalwetten en propageert het gebruik van het Nederlands. Volgens de actiegroep wordt Vlaande ren "schromelijk achterge steld bij het vervoersaan bod". Ook zouden, volgens TAK, veel functies bij de spoorwegennaar Fransspre kenden gaan. Weg De volkscommunes, die in Chi na onder Mao Zedong hevig bloeiden, gaan steeds meer verdwijnen. In 69 districten in het hele land is het politie ke werk van de communes bij wijze van experiment overgenomen door "gemeen ten". Volgens de nieuwe be stuurswijze, krijgen de land bouwers meer gelegenheid hun eigen beslissingen te ne- Marihuana In de Amerikaanse stad Dodge City heeft de politie tien ton marihuana gevonden aan boord van een vrachtvlieg tuig. De drugs hebben een geschatte marktwaarde van 26 miljoen gulden. Zij zijn vermoedelijk uit Colombia afkomstig. „Als de vijandelijkheden opnieuw oplaaien, is dat het gevolg van Engeland's hooghartige en kwetsende houding", aldus deze via het Argentijnse persagent schap Telam verspreide reactie, waarin verder wordt gesproken over „een nieuwe daad van Brit se agressie,,, en „een belediging voor de slachtoffers van de oor log". de lan den, Port Stanley, de Argentijnse reacties direct naast zich neerge legd. „Het zou juist erg vreemd zijn als ik niet naar de Falklan deilanden was gekomen. Dat zou erg vreemd zijn", zo zei ze. door Henk Dam Hartelijk De bevolking van Port Stanley heeft de Britse premier, aan wie het in hoofdzaak te danken is dat Verrassing Het bezoek van de Britse premier aan de eilanden, die zeven maan den geleden op Argentinië wer den heroverd, is voor iedereen Oproer in de "Sing Sing" OSSINING (AFP/UPI) - Gevange nen in de strafgevangenis van Ossining hebben zaterdag na het avondeten zestien bewakers ge gijzeld. Dit heeft een woordvoer der van de gevangenis, de vroe gere Sing Sing gezegd. Er werd in de loop van de nacht een, ongedeerde, bewaker vrijge laten in ruil voor medicijnen. De gevangenen zijn bewapend met wapenstokken en bezemstelen. Volgens functionarissen waren de opstandige gevangenen niet erg gewelddadig. Over eventuele eisen is nog niets bekend. WASHINGTON (Reuter) - De CIA, de Amerikaanse geheime dienst, heeft westelijke regerin gen ervoor gewaarschuwd niet de fout te maken door de kracht van de Russische economie te onderschatten. De waarschu wing was vervat in een geheim rapport voor de gemengde com missie voor economische zaken van het Amerikaanse congres dat zaterdag werd vrijgegeven. "We geven een economische ineen storting - een onverwachte en langdurige daling van het bruto nationaal produkt zelfs niet de minste kans", zo verklaarde CIA- topman Henry Rowen tegenover de commissie. Zijn dienst gaf vo rige week ook al een rapport uit waarvan de strekking net als' het nu uitgebrachte stuk luidt dat de Russische economie over het al gemeen zelfvoorzienend is en groeit, ofschoon in een lager tem po dan in de laatste jaren. Rowen legde een verklaring af op verzoek van senator William Proxmire. Deze was van mening dat het CIA-rapport aantoont dat de Sowjet-Unie "wellicht het best zich kan bedruipen van alle industrielanden". In tegenstel ling tot de CIA-deskundigen op het gebied van de Sowjet-Unie is de regering-Reagan van oordeel dat dit land weliswaar militair sterk is maar economisch wan kelt. Rowen gaf ook toe dat de rapporten "ongebruikelijk veel verwarring" in regeringskringen Vijf doden bij aankomst van Chinese premier HARARE (AP) - Vijf vrouwen zijn in het gedrang omgekomen en 64 mensen zijn gewond geraakt toen een mensenmenigte zich door een toegangshek tot het vliegveld van Harare wrong om de Chinese premier Zao Ziyang te verwelkomen. Twee gewon den, onder wie een klein meisje, zijn in een ziekenhuis opgeno men. De meeste andere konden na behandeling weer naar huis. De meeste doden zijn vertrapt bij het enorme gedrang voor de toe gangspoort van het vliegveld. Er waren zeker tienduizend mensen op het vliegveld aanwezig. Som migen voerden spandoeken mee met de tekst "China is onze be vrijder", wat sloeg op de steun die Peking altijd heeft gegeven aan de guerrillastrijders van pre mier Moegabe in de zevenjarige onafhankelijkheidsoorlog van Zimbabwe. en bij het publiek hebben ge zaaid over de kracht en de zwak tes van de Sowjet-Unie. Rowen haalde westelijke waarne mers aan volgens wie de Russi sche economie verslechterde bij een snelle opbouw van de defen sie ondanks voortdurende eco nomische groei. Een CIA-voor- spelling uit 1975 bleef daarbij on vermeld dat de Sowjet-Unie in de jaren '80 van een olie-export land tot een netto-importeur van olie zou worden. Een voorspel ling overigens die de CIA na 1980 volledig links laat liggen. De CIA heeft het idee dat de Russi sche economie een langzame maar positieve groei zal doorma ken tot een jaarlijkse groei van één tot twee procent "in de af zienbare toekomst", aldus Ro wen. Vanaf 1950 tot en met 1980 bedroeg die groei gemiddeld 4,6 procent per jaar, vergeleken met een economische groei van jaar lijks 3,4 procent in de Verenigde Staten, aldus de CIA. Sinds 1978 is de Russische economie min der sterk gegroeid, hetgeen blijkt uit een groei van 1,5 procent in 1981. De westelijke industrielan den vertoonden overigens een zelfde tragere economische ont wikkeling. i complete verrassing ge komen. Uit veiligheidsoverwe gingen was van te voren geen ruchtbaarheid aan de reis van mevrouw Thatcher en haar echt genoot gegeven. Wel is de afgelopen weken in de Britse kranten uitgebreid gespe culeerd over de mogelijkheid dat mevrouw Thatcher naar de Falk landeilanden zou afreizen, in ver band met het feit dat het deze maand 150 jaar geleden is dat de eilanden in Brits bezit kwamen. Maar de meeste kranten hielden het erop, dat ze wel niet zou gaan, om niet het risico te lopen dat de Latijnsamerikaanse lan den, die tijdens de Falklandoor- log 'en bloc' achter Argentinië hebben gestaan, zich nog verder van Engeland afkeren. De Britse premier heeft zich daar over klaarblijkelijk weinig zor gen gemaakt. Zij vertrok vrijdag avond van een luchtmachtbasis in Oxfordshire en kwam na een vlucht, die inclusief een tussen landing op Ascension Island 23 uur duurde, zaterdagavond op het vliegveld bij Port Stanley Bouterse verbood blussen DEN HAAG (ANP) - De Suri naamse legerleider Desi Bou terse heeft in de nacht van 7 op 8 december verboden de branden te blussen in het ge- bouw van de Moederbond en r de radiostations ABC en Ra- dika. Dat blijkt uit een band opname die gistermiddag werd uitgezonden in het NOS-programma voor Sun- namers. Zorg en Hoop. Uit de bandopname blijkt boven dien dat de gebouwen door de militairen zelf in brand zijn gestoken. De bandopname geeft de mobi lofoongesprekken weer sen politie, brand wee rw a gens en de brandweercom mandant in de brandweerka zerne. Tijdens de gesprekken is de stem te horen van de po- litiecentrale die opdracht geeft aan de brandweercom mandant de brandweerlieden bij het gebouw van radio- ABC het volgende door te ge ven: "Namens de bevelheb ber, de brand mag niet ge blust worden". De brand weercommandant bevestigt even later dat de brandweer inderdaad is teruggetrokken. Kort na 8 december had Bou terse een diepgaand onder zoek beloofd naar de bran den. Later is hierover niet:. de Falklandeilanden nu nog Brits bezit zijn, met de grootst mogelijke hartelijkheid ontvan gen. Na van de eerste verbazing bekomen te zijn, liep vrijwel het hele stadje uit om mevrouw Thatcher te begroeten. Veel mensen konden hun emoties nauwelijks de baas. De premier heeft gisteren het grootste deel van de dag besteed aan het bezoeken van legereen heden op de eilanden. Zij heeft zich onder meer het verloop van de strijd tegen de Argentijnen la ten uitleggen, en heeft barakken en een van de vele mijnenvelden rond Port Stanley bekeken. De Labour-parlementarier Tam Dalyell heeft inmiddels het be zoek van de premier aan de Falk landeilanden veroordeeld. „Het bezoek zal door de Latijnsamen- kaanse wereld ongetwijfeld wor den uitgelegd a.'s een daad van koloniale overheersing", aldus dit Lagerhuis-lid. Hij zei het bezoek bovendien uit veiligheidsoverwegingen „on verstandig" te vinden. Uit die zelfde overwegingen is niet be kend, wanneer mevrouw That cher de terugreis zal aanvaarden. Politie-inval Winnie Mandela JOHANNESBURG (UPI) - De Zuidafrikaanse politie heeft vrij dag een inval gedaan in het huis van Winnie Mandela, de vrouw van de gevangen dissident Nel son Mandela. Een politiewoord voerder zei dat er boeken, docu menten en een beddesprei in be slag zijn genomen. Nelson Man dela, oud-voorzitter van het in Zuid-Afrika verboden ANC, is tot levenslang veroordeeld we gens sabotagedaden. Winnie Mandela is 'geband' wat onder meer wil zeggen dat ze haar woonplaats niet mag verla ten en niet meer dan één persoon tegelijk mag spreken. Ze had vrijdag bezoek van twee leden van de Progressieve Federale Partij, mevrouw Helen Suzman en Peter Soal Daarop kwam po litie aan de deur. Terreur PLO verstoort droom JERUZALEM - Voor het eerst in zeven jaar is er in Tel Aviv een terreurdaad gepleegd door Pale stijnse commando's. Er werden zaterdagavond twee handgrana ten naar een autobus gegooid, waarbij twaalf mensen gewond werden. Het was de eerste aan slag van betekenis sinds de oor log in Libanon. Het was ook de eerste keer dat Palestijnse guer rilla's ter plaatse waren en geen bommen met afstandsbediening gebruikten. De Israëlische veiligheidsautoritei ten nemen de zaak heel ernstig op. Nog ernstiger is het voor pre mier Begin, die het volk beloofd had dat als gevolg van de oorlog in Libanon Israël in de toekomst terreurvrij zou zijn. Dat was im mers het hoofddoel van het ver jagen van de PLO uit Libanon. Nu blijkt dat de 'internationale ter reur' nog steeds springlevend is, en zich weer van middelen en methodes bedient die de afgelo pen jaren niet meer voorgeko men waren. Verbazingwekkend is dat niet. want critici van de re gering hadden al lang voorspeld dat de PLO weer tot klassieke terreur zou overgaan als het geen basis meer heeft om vanuit te opereren. Immers, terreur kan met kleine eenheden worden uit gevoerd zonder een al te grote or ganisatie, ook tegen een opper machtige vijand. door Jaap van Wesel Volgens Israëlische zegslieden be perkt de terreur zich niet tot Is rael, maar is er ook sprake van een opleving van Palestijnse ter reur in Libanon, waar geen dag voorbij gaat zonder dat er Israëli sche soldaten gedood of gewond worden. Het ernstigste incident was er vrijdagmiddag, toen een bus met soldaten werd aangeval len met als resultaat 21 gewon den. Sinds de onderhandelingen met Libanon begonnen, zijn er twee doden en enkele tientallen gewonden gevallen, ook een dui delijk opwaartse lijn van geweld. De onderhandelingen tussen Israël en Libanon worden vandaag in Chalde, ten zuiden van Beiroet hervat Er zal een Amerikaans compromis-voorstel behandeld worden over de agenda, hetgeen erop neerkomt dat er inhoudelijk over 'normalisering' van de be trekkingen tussen Israël en Liba non in de toekomst wordt ge sproken, zonder dat het woord gebruikt wordt De Israëlische regering gaat in beginsel ak koord, maar wil 'enkele wijzigin gen' aanbrengen. De Libanezen gaan eveneens ak koord, maar interpreteren de woorden „in de toekomst" als een toevoeging die nu tot niets verplicht Op grond van de woor den „in de toekomst" wil Liba non de normalisering van be trekkingen koppelen aan de uit voering van het Reagan-plan. Li banon wil met andere woorden de uitvoering van zo'n normali seringsakkoord koppelen aan vredesonderhandelingen tussen Israël en de andere Arabische landen, en dat is nu net iets wat de Israëli's beslist niet willen Het plan-Reagan heeft de regering in Jeruzalem met zoveel woor den verworpen. Het is dus nog zeer twy felaehtig of het diploma tieke gegoochel vandaag inder daad iets concreets oplevert, of dat het om een schijngevecht gaat, waarbij de partijen slagen van de tegenpartij proberen te ontwijken. Het schijnt dat voor Libanon op het moment de zeer kntieke si tuatie in Tri poli voorrang heeft. Premier Shafiq el Wazan ging za terdag naar Damascus om met president Assad te praten. Er is een zoveelste bestand gesloten, maar dat werd onmiddellijk weer geschonden, met tientallen doden en gewonden als resul taat BANGKOK (AFP/ANP) - Vietnam heeft België bena derd met het verzoek een ont moeting te organiseren tus sen pnns Norodom Sihanouk en Vietnamese vertegen woordigers. Dit is gisteren vernomen van Thailand se functionarissen en westerse diplomatieke kringen in Bangkok. Thailand is. volgens een hoge functionaris van het ministe rie van buitenlandse zaken in Bangkok, ervan op de hoogte gebracht dat Vietnam is geïn teresseerd in een ontmoeting en besprekingen met de prins. Prins Sihanouk staat aan het hoofd van een anti- Vietnamese coalitie ter be vrijding van Cambodja. De Vietnamese autoriteiten be naderden met dit verlangen de Belgische ambassade in Hanoi, omdat de betrekkin gen tussen België en Viet nam relatief goed zijn. Bo vendien, zo zei deze functio naris. verklaarde de Belgi sche minister van buiten landse zaken, Leo Tin de- mans, dat hy een bewonde raar is van Sihanouk. Tinde- mans maakt een rondreis door Azie en waarnemers verwachten dat deze Vietna mese stap de besprekingen zal domineren die hij met de Thailandse premier Prem Tinsulanonda en zijn ambt genoot Sithi Sawetsila zal hebben. Geruchten Het Vietnamese aanbod komt na de aankondiging van Siha nouk dat hij met meer naar de gebieden in West-Cam- bodja gaat die onder controle van zijn tripartite coalitie staan. Sihanouk was hier in juli om zijn regering te instal leren. Er gaan in verschillen de Aziatische hoofdsteden al enig tyd geruchten dat Siha nouk uiteindelijk bereid zal blijken tot onderhandelingen met Vietnam over Cambodja en dat hy uit de anti-Vietna- mese coalitie zou willen stap pen. Sihanouk zelf zinspeel de hier op in een brief aan zijn landgenoten Hanoi spaarde in zyn kritiek op de coalitie de prins. Volgens bepaalde diplomatieke krin gen verwachtte Sihanouk de jongste Vietnamese zet en moet hieruit de vermindering van zijn diplomatieke activi teit worden verklaard De mogelykheid van een Belgi sche bemiddeling werd voor het eerst geopperd op 23 de cember vorig jaar toen de Singaporese premier Lee Kuan Yew een bezoek bracht aan Tinsulanonda in Bang kok. Sithi Sawetsila verklaar de toen dat er rollen waren weggelegd voor Belgie. Frankrijk en Roemenie Siha nouk verklaarde dat hy voor stellen van de Roemeense president Ceaucescu realis tisch vond maar weigerde op de inhoud ervan in te gaan Een Belgisch initiatief zou nu, zo zei de functionaris, het interessantst zijn. Druk De anti Vietnam» kwam in juni vorig jaar tot stand na veel diplomatieke druk van China, het westen en de landen van de Asean (Thailand, Maleisië, Singapo re, Indonesië. Filippynen) Het conservatieve FNLPK van oud-premier Son Sann en de Moulinaka van de prins vrttdi n IscM i mal tegensta samenwerken met de Rode Khmer van Pol Pot en Khieu Samphan, de beweging die beschikt over de grootste strydmacht en die door Chi na werd bewapend Al kort na de totstandkoming van de coalitie viel Sihanouk zyn medestanders aan de lin ker- en rechterkant aan. Hoge Vietnamese functionarissen verklaarden volgens het ge zaghebbende Hongkongse weekblad Far Eastern Econo mie Review dat als Sihanouk uit de coalitie zou stappen, "de toekomst aan hem is". De Rode Khmer oefende in Cambodja van 1975 tot 1979 een schrikbewind uit waarby miljoenen mensen omkwa men Na de Vietnamese inva sie in december 1978 werd in januari 1979 onder Heng Samnn een nieuw bewind gclstalleerd dat nauwe ban den heeft met Hanoi. Sinds dien wordt Vietnam ervan beschuldigd het feitelyke ge zag m Cambodja uit te oefe-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9