Onderwijsplan wekt verzet Illegale storting van gif gaat elke dag gewoon door C Druggebruik en-handel in gevangenis fors gestegen Koning vasthoudend: geen aftrek vein schilderwerk WD in Senaat heeft moeite met salariskorting i si Minister: weigering eigen bijdrage door ziekenfonds kan niet MAANDAG 10 JANUARI 1983 DEN HAAG (ANP) - De handel en het druggebruik in gevangenis sen zijn de afgelopen jaren aan zienlijk toegenomen. In 1971 ble ken 259 gedetineerden drugs tij dens hun vrijheisbeneming te gebruiken of erin te handelen. In 1980 maakten 3082 van de 25.000 gedetineerden in Nederland zich daar schuldig aan. Een aantal in grijpende maatregelen is nodig om de drugsproblematiek in de huizen van bewaring aan te pak ken. Dit blijkt uit een rapport van de ambtelijke werkgroep "Drugge bruik en handel in de inrichtin gen van het gevangeniswezen", dat binnenkort aan staatssecreta ris Korte-Van Hemel (justitie) wordt aangeboden. De werk groep is vorig jaar ingesteld om dat vanuit het gevangeniswezen verontrustende signalen over de drugsproblematiek op het depar tement waren ontvangen. De werkgroep tekent bij de door haar genoemde getallen aan dat deze niet helemaal nauwkeurig zijn omdat er dubbeltellingen bij Binnenland PAGINA 7 zijn (vanwege overplaatsingen), en geen onderscheid is gemaakt in hard- en soft-drugs en omdat het nu eenmaal zo is: hoe naarsti- ger je zoekt, hoe meer je vindt. Overplaatsing In het rapport aan de staatssecreta ris stelt de werkgroep voor ge straften van wie vast is komen te staan dat het handelaars zijn, di rect over te plaatsen naar geslo ten afdelingen. Dit om te voorko men dat andere gedetineerden onder hun invloed komen te staan. De werkgroep constateert dat de huidige wijze van registratie van drugvondsten in de inrichtingen kan worden verbeterd. Uit de ge gevens die de werkgroep waren verstrekt, bleek bijvoorbeeld niet of een geval ging om invoer of handel in drugs. Ook was niet altijd duidelijk om welke stof het ging. Er zou een registratiesysteem moe ten komen dat inzicht geeft in de kwalitatieve en kwantitatieve as pecten van de opsporing van in voer van en handel in drugs in de inrichtingen. In de gevangenissen zouden in spectieteams moeten worden sa mengesteld die controles en in specties in de inrichtingen uit voeren. Gedetineerden die ver dacht worden van het gebruiken van verdovende middelen, zou den volgens de werkgroep via een urine-onderzoek moeten aantonen dat zij niets hebben ge bruikt. Het urine-onderzoek wordt eenvoudig genoemd en al le soorten drugs kunnen in de urine worden aangetoond. Onderzoek op lichaam Bij de bestrijding stelt de werk groep zich op het departementa le standpunt dat het accent, wan neer het gaat om de controle van personen op het hebben van drugs met het oogmerk deze in te voeren, niet moet liggen op de fa milieleden of andere bezoekers van de gedetineerde maar op de gedetineerde zelf. De werkgroep beveelt dan ook aan de gevange nen direct na afloop van het be zoek aan kleding en lichaam te onderzoeken. In een groot aantal gevallen zal de controle niet zover hoeven gaan. Het meenemen van etenswaren, drank of rookgerei naar het be- zoekvertrek moet niet langer worden toegestaan. Bu zwaarwe gende redenen komt de werk groep tot de aanbeveling in de huizen van be warring één of meer fleury-merogis-cellen te creëren (glas tussen bezoekers en gedetineerde). Brieven en pa- ketten zouden ook beter gecon troleerd dienen te worden. Van verdachte brieven (die bij voor beeld zyn gedrenkt in een vloei stof met drugs) kan maar beter een kopie aan de gedetineerde worden gegeven. DEN HAAG (GPD) - PvdA en D'66 zullen morgen bij de behandeling van de 1,85 procent korting op de onder- wijssalarissen in de Eerste Kamer via een motie probe ren die korting slechts tot een jaar te beperken. Enkele leden van de WD-fractie overwegen die motie te steu nen. Omdat VVD en CDA in de Eerste Kamer 40 van de 75 zetels hebben en twee leden van de CD A-fractie waar schijnlijk niet aanwezig zullen zijn bij de behandeling van en stemming over het wetsontwerp, is het allerminst zeker dat minister Deetman de salariskorting door de Eerste Kamer zal slepen. Minister Deetman heeft al laten weten dat de houding van de WD-fractie strijdig is met het regeerakkoord. WD en CDA hebben zich achter dit akkoord geschaard en zullen dus ook moeten zorgen dat de salariskor ting, die in het akkoord is opge nomen, doorgaat. De minister voegde daar nog aan toe dat als de korting niet doorgaat, op 1 au gustus 5500 arbeidsplaatsen ex tra verloren gaan. Het meningsverschil tussen minis ter Deetman en de WD-fractie in de Eerste Kamer gaat over de interpretatie van het begrip „eenmalig". Op een vraag van de WD-fractie liet minister Deet man vrijdagavond weten dat de „eenmalige" korting op de on- derwijssalarissen ook voor 1984 en mogelijk volgende jaren zou gelden. "Maar één keer" Volgens de WD-fractie kan er in dat geval niet gesproken worden over een „eenmalige" korting. Met de dikke Van Dale in de hand probeerde minister Deet man de WD-fractie van zijn ge lijk te overtuigen: eenmalig bete- In Nieuwveen partij marihuana gevonden DEN HAAG (ANP) - Op het ter- rein van een transportbedrijf in Nieuwveen is de afgelopen week een vrachtwagen aange troffen, beladen met dubbel wandige houten kisten waarin uit Ghana afkomstige marihua na bleek te zitten. De marihua na zou een handelswaarde ver tegenwoordigen van 200.000 gulden. In verband hiermee is in Amsterdam een 33-jarige man aangehouden. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspoli tie in Nieuwkoop meegedeeld. Er worden in deze zaak, waarin de rijkspolitie van Nieuwkoop sa menwerkt met de recherche dienst van de rijkspolitie in Den Haag, meer aanhoudingen ver wacht. Het transportbedrijf heeft niets met de zaak te ma ken, aldus de politie. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene z< Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Oslo Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Instanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. 5 03 half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. regenbui kent voorgoed, om aan te duiden dat de zaak daarmee zijn beslag heeft gekregen. De WD-fractie blijft echter bij haar standpunt, en vindt daarbij ook Van Dale aan haar kant: eenmalig bete kent „maar één keer WD-fractievoorzitter Zoutendijk liet weten dat met de korting op de onderwijssalarissem geweld wordt aangedaan aan het princi pe van „gelijke beloning voor ge lijk werk". Voorts heeft de VVD- fractie bezwaar tegen het feit dat de departementsambtenaren uitgesloten zijn van de korting. Enkele weken geleden slaagde mi nister Deetman er met veel moei te in de Tweede Kamer te over tuigen van de noodzaak van de salariskorting. Zijn aanvankelij ke voorstel, een korting van 1,65 procent op het salaris van al het onderwijspersoneel, veranderde toen in een korting van 1,85 pro cent. Daarmee kon een deel van het niet-onderwijzend personeel, de echte minima in het onder wijs, van de maatregel worden uitgesloten. Tegen de maatregel heeft een deel van het onderwijspersoneel 5 da gen gestaakt. Vlak vóór de be handeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer werd door de onderwijsbonden nog een grote manifestatie in Den Haag gehouden die gepaard ging met een algemene staking. Wat be treft de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Ka mer zijn beide activiteiten tever geefs geweest. Gokhuis in brand: 21 man uit het raam DEN HAAG (ANP) - Bij een brand in een pand aan de Krayenhoffstraat in Den Haag zijn zaterdagochtend vroeg 21 mensen uit het raam van de eer ste en tweede verdieping ge sprongen. Een van hen, die van de tweede verdieping naar bene den sprong, is met ernstige ver wondingen opgenomen in het Westeinde-ziekenhuis. Het pand in de Krayenhoffstraat stond in de buurt bekend als een illegaal gokhuis. Het pand is, op een Turkse slagerij op de begane grond na, geheel uitgebrand. Het vuur sloeg ook over naar aangrenzende panden. Van een woning brandde de zol der geheel uit. De dakloos ge worden bewoners, een gezin met zeven kinderen, zijn onderge bracht in een hotel. Ook drie dere panden in de Krayenhoff straat liepen aanzienlijke rook en waterschade op. De brand weer begroot de totale schade voorlopig op 125.000 gulden. Volgens de brandweer is de brand ontstaan op de begane grond bij de toegang tot de trap. Het pand stond in een oogwenk in lichter laaie. Het is nog niet bekend hoe de brand is ontstaan. onbewolkt onbewolkt geheel bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt motregen onbewolkt onbewolkt licht bew regenbui Man schiet dwars door huis familie ALMELO (ANP) - Een 26-jarige man uit Almelo heeft volgens de politie in de nacht van zaterdag op zondag het huis van familie met een vuurbuks beschoten. De kogels gingen dwars door de wo ning en raakten zelfs een stoel waarin iemand zat. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie heeft inmiddels zes ko gelhulzen gevonden. De achter grond van de schietpartij zou een familievete zijn. De gearresteer de Almeloèr ontkent overigens te hebben geschoten Ambassadeur even terug SCHIPHOL (ANP) - De Ne derlandse ambassadeur in Paramaribo, drs. J.B. Hoek man, is zaterdagmorgen op Schiphol aangekomen. (Zie foto links: naast hem een am- tenaar van Buitenlandse Za ken). De ambassadeur brengt hier zijn vakantie door, die hij in verband met de ontwik kelingen in Suriname op 8 december en daarna had uit gesteld. Volgens de ambassa deur krijgt de Nederlandse ambassade in deze tijd meer visumaanvragen dan nor maal te behandelen, maar er is volgens hem geen sprake van een massale toeloop van Surinamers die naar Neder land willen. "Wanneer we normaal in deze periode vijftig tot honderd vi sumaanvragen per week be handelen, zijn dat er nu ruw geschat tweehonderd, aldus Hoekman. Hij stelde daarbij dat het hier ook om visum- aanvragen gaat van mensen, die op dit moment niet naar Nederland willen vertrekken, maar gezien de ontwikkelin gen wel over een geldig Ne derlands visum willen be schikken. Volgens ambassadeur Hoek man is de situatie in Parama ribo "uiterlijk erg rustig en goed". DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes (justitie) vindt het onaanvaardbaar dat het Haagse ziekenfonds Azivo weigert mee te werken aan de inning van de rijksdaalder eigen bijdrage per geneesmiddel voor ziekenfonds patiënten. „Dit kan natuurlijk niet, zo sta je te zagen aan de po ten van de democratie", zei hij gisteren in het NOS-televisiepro- gramma Het Capitool. Ook het PvdA-TVeede-Kamerlid Ien Dales (voormalig staatssecre taris van sociale zaken) keurde de weigering van Azivo af. Haar eigen fractiegenoot René Tous- saint maakte die eind vorige week als voorzitter van het Haag se ziekenfonds bekend. „Zeker als beheerder van gemeen schapsgeld mag je je niet verzet ten tegen democratisch geno men besluiten", zei Ien Dales. Voor de VARA-radio legden PvdA- leider Joop den Uyl en oud-mi nister André van der Louw zater dag ook sterke nadruk op het uit- eindeUjk aanvaarden van meer derheidsbeslissingen. Zfj deden dat in verband met de eventuele plaatsing van kruisraketten in ons land. Als een meerderheid in het parlement daar voor kiest, moet die beslissing worden uit gevoerd, zeiden zij. Buitenparlementaire acties moe ten zich volgens de PvdA-leider richten op een eventuele herzie ning van een dergelijk besluit, niet op het gewelddadig voorko men van de uitvoering ervan. Van der Louw (vroeger burge meester van Rotterdam) zei dat socialistische burgemeesters be reid moeten zijn demonstranten weg te laten slepen als ze de bouw van een raketbasis willen blokkeren. In dit verband noemde minister Korthals Altcs in Het Capitool acties die gericht zijn op verhin dering van een eventueel plaat- singsbesluit. „het te lijf gaan van de democratie". „Daarmee maak je de weg vry voor dictatuur", waarschuwde hij. Staatssecretaris Koning DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Koning (financiën) is uiet be reid om schilderwerk net als groot onderhoud aan de eigen woning aftrekbaar te maken voor de inkomstenbelasting. Hij reageerde dit weekeinde afwij zend op een grootscheepse ad vertentiecampagne van het Be drijfschap Schildersbedrijf. Koning toonde zich niet gevoelig voor de argumenten van de schil ders. Die stelden in hun campag ne, dat het alleen aftrekbaar ma ken van groot onderhoud een premie is op verwaarlozing van het houtwerk. Schilderen kan groot onderhoud juist voorko men, aldus de schilders, en ver dient dus gelijke fiscale behan deling. Volgens de staatssecretaris zou het fiscaal aftrekbaar maken van schilderwerk alleen mogelyk zijn bij een zeer forse verhoging van het zogenaamde huurwaar deforfait (het bedrag dat huisei genaren bij hun belastbaar inko men moeten optellen). Dat zou op 10 procent van de economi sche waarde van de woning ko men, aldus Koning. De bewindsman acht dat vooral voor bewoners van nieuwe wo ningen „hoogst onaangenaam en onrechtvaardig" Hij verwerpt daarom de voorstellen van de schilders. Een ander argument dat ertegen pleit, is volgens Ko ning de moeilijke controleer baarheid De belastinginspectie kan moeilijk nagaan of schilder werk binnen (niet aftrekbaar) of buiten (in het plan van de schil ders wel aftrekbaar) is gebeurd Nederland telt momenteel ruim 4000 geregistreerde plaatsen waar de bodem is verontreinigd of waar de kwaliteit van het grondwater wordt bedreigd. In verband met gevaren voor volksge zondheid en milieu is het noodzakelijk 350 van deze gifbelten op korte termijn op te ruimen. Om dit te kunnen doen, wordt op 15 januari de Interimwet Bodemsanering gedurende vijf jaar van kracht. Het lijkt prachtig dat er nu een begin wordt gemaakt met de grote schoonmaak van de bo dem. maar de werkelijkheid ziet er anders uit Er is nau welijks geld beschikbaar om de bodem te reinigen op plaatsen waar dat erg drin gend is. De kosten van de sa nering worden geschat op ruim één miljard gulden Voor dit jaar staat 165 mil joen gulden op de begroting, een schijntje dus. Gezien de toestand van het huishoudboekje van de over heid zal tot 1987 jaarlijks niet veel meer geld worden uitge trokken. Als de meest ernsti ge gevallen van bodem verontreiniging al niet wor den schoon gemaakt, hoeft men derhalve helemaal geen illusies te koesteren over de als minder urgent beschouw de situaties. door Weert Schenk Volgens schattingen zou negen tot twaalf miljard gulden no dig zijn om de alle tot nu toe geregistreerde gifstorten op te ruimen. Het is duidelijk dat in deze crisistijd, waarin het milieu toch al het onder geschoven kindje dreigt te worden, een dergelijk im mens bedrag nooit door de regering beschikbaar zal wor den gesteld. Afval zoek Voorkomen is beter dan gene zen. Zeker na de gifaffaire in Lekkerkerk is iedereen daar van wel overtuigd geraakt. Opeenvolgende bewindslie den van milieuhygiëne rie pen dan ook steeds dat de bo dem beter beschermd moet worden. Er kwam een ont- werpwet-Bodembescher- ming. Daar bleef het bij- Het zal nog vele jaren duren al vorens de bodem wettelijk is beschermd. Ondertussen gaat het illegaal dumpen van gif gewoon door. Op het mi nisterie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM) geven ambtenaren onomwonden toe dat ondanks de Wet Che mische Afvalstoffen nog steeds grote hoeveelheden chemisch afval in het mets verdwijnen. Elk jaar raakt zeker 200.000 ton chemisch afval zoek. Dat is het verschil tussen wat er vol gens de berekeningen moet zijn en wat er in werkelijk heid wordt aangeboden. Hierbij is niet meegerekend de bij elkaar aanzienlijke hoeveelheid chemisch afval van kleine bedrijven en huis houdens. Zowel grote als kleine bedrij ven maken zich schuldig aan illegale dumpingen. Dat che misch afval dagelijks nog in bossen of sloten wordt ge gooid, is vooral het gevolg van de financiële consequen ties van een schone legale op lossing. Met name de kleinere bedrij ven die bij de productiepro cessen of schoonmaakbeur ten kleine hoeveelheden che misch afval overhouden, kij ken tegen de hoge kosten aan. In tegenstelling tot grote ondernemingen kunnen zij geen vaste contracten met verwerkers maken. Verder is de afstand tot de ver werker meestal te groot en zijn de transport- en verwer kingskosten relatief hoog. Opsparen van het chemisch afVal brengt weer brand-, ex plosie- en vergiftigingsgeva ren met zich mee. Kortom, het wordt de kleine bedryven niet gemakkelyk gemaakt om netjes met hun chemisch restanten om te gaan Inzamelingsdepots Slechts in drie gemeenten, Haarlem. Velsen en Eindho ven, zijn mzamelingsdepots voor kleine hoeveelheden chemisch afval. De Eindho- vense milieu ambtenaar ing F A. Weteling, die als chef chemisch milieutoezicht ver antwoordelijk is voor het ge- m—ntaljjfc depot, voert de laatste tijd in vakbladen een campagne voor een landelijk net van gemeentelijke of re gionale opslagplaatsen. Het departement van milieube heer voelt wel voor zijn ideeën. In de meeste provin cies zijn in het kader van de Wet Chemische Afvalstoffen ingestelde coördinatiecom missies daarmee ook bezig. De plannen zijn echter vaag en zeker niet in het stadium van besluitvorming. In som mige provincies, zoals Noord-Brabant, is het over leg tussen provincie en ge meenten zelfs nog niets eens op gang gekomen. Het is de vraag of er waar dan ook iets van de grond komt Het rijk weigert financiële steun voor de oprichting en exploitatiekosten van de in- zamelingsdepots. Uitgaande van het principe de vervui ler betaalt" is de mening dat de depots kostendekkend moeten zijn. Gemeenten lo pen dus zelf risico. In deze tijd van bezuinigen staan ge meenten niet te dringen voor dergelijke nieuwe taken. Kortzichtig De Eindhovense milieu-ambte naar Weteling, die zich ook in nationaal en Europees ver band met chemisch afval be zig houdt, vindt de opstelling van het milieudepartement belachelijk en kortzichtig. .Het principe van de vervui ler betaalt is in dit geval on juist, omdat het tot illegale lo zingen leidt Als de produ cent van huisvuil net zo ver antwoordelijk zou zyn voor de verwijdering ervan, zou het op straat een grote troep zijn." In Eindhoven, waar het inza melingsdepot in 1975 werd opgericht betaalt de gemeen te mee aan de kosten van op slag. transport en verwer- king. Hoewel het gemeente bestuur er nu ook niet meer aan zou beginnen, kost dit ongeveer drie gulden per liter chemisch afval Hiervan wordt één gulden verhaald op de aanbieder. In 1980 werd 20.000 liter ingezameld, wat Eindhoven derhalve 40.000 gulden kostte. Weteling gelooft dat het che misch afval niet wordt aange boden als de producent het volle bedrag moet betalen, zonder steun van de gemeen te. Dan is het te duur en dan gooien ze het liever in de sloot. De kosten van een eventuele latere schoonmaak belopen een veelvoud van hot bedrag dat het rijk nu kwijt zou zijn. Inspecteurs De Eindhovenaar heeft bere kend dat de opzet van een in- zamelingsnet naar Eindho- vens model 16 miljoen gul den kost De jaarlijkse ex ploitatiekosten zijn ongeveer 6 miljoen gulden Bykomend voordeel is de werkgelegen heid voor 100 middelbaar en hoger opgeleide chemici. Weteling is er van overtuigd dat deze investering op den duur lonend zal blyken. Zeker wanneer de controle op de naleving van de Wet Chemi sche Afvalstoffen wordt ver beterd Twee man per provin cie zyn daarmee nu belast Dat is veel te weinig, zegt We teling Volgens hem zou er minstens één controleur op 200.000 inwoners moeten zijn. Ook het aantal inspecteurs is een kwesUe van geld. Wete ling snapt niet waarom het by de Wet Geluidhinder wel allemaal behoorlijk geregeld kon worden. Gemeenten kry gen een financiële bydragc voor de gevolgen die uit deze wet voortvloeien. De milieu man noemt het een groot ge mis dat dit by de Wet Che misch Afvalstoffen ont breekt. Weteling: ..Als je preventief niets doet aan de gifstorten, komt er nooit een eind aan Je moet investeren in de toe komst" De woordvoerder van het ministerie ontkent dit niet ..Maar er is geen geld Als het anders moet moet de politiek het maar zeggen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7