c Knutselend de winter door Parket repareren Haal de lenteboden in uw huis liefde gaat soms door de maag 3 Vier Idopboormachines tegen redelijke prijs Cr <bz Vijver in de winter Snoerloze machines zijn fors in opmars Varia MAANDAG 10 JANUARI 1983 Jarenlang is het woord „knutse len" een min of meer beladen term voor een aantal „vage" technieken geweest. Gelukkig is daar de laatste tijd verande ring in gekomen en wordt het „ouderwetse" knutselen weer voor „vol" aangezien. Dat het knutselen weer „in" raakt, merken we met name aan het uitkomen van een (flink) aantal nieuwe produk- ten op het gebied van creatieve spelletjes en handenarbeid- technieken. Een ander signaal is de onlangs verschenen „Knutselkrant van Neder land", een kwartaaluitgave voor de creatieve knutselaars en hobbyisten, waarvan het tweede nummer in de eerst helft van januari verschijnt. De krant is te koop bij hobby- en handenarbeidwmkels - dus daar, waar u ook voor eventue le materialen en gereedschap pen terecht kunt. Toch houdt dat knutselen niet bij de deur van die handenar- beidwinkel op; in tegendeel, voor een aantal „compleet pakket-technieken" kunt u eveneens terecht bij speel goedwinkels, kantoorboek handels en warenhuizen. Een heel goed voorbeeld daarvan is de reeks knutselpakketjes van de fabrikant van de bekende „SES"-klei. Deze heeft nog niet zo lang geleden een zestal verschillende techniekjes uit gebracht, die bedoeld zijn voor kinderen tot ongeveer tien jaar. Wenen met keramiekkraaltjes, Voor elke techniek zitten alle be nodigde materialen verpakt in een feestelijk ogende doos van 15x20x5 cm, inclusief voor beeld- of patroonkaarten en werkbeschrijvingen. Advies prijs per set: f7,95. Een leuk cadeau voor een sympathieke prijs, dachten we zo, en boven dien ook leerzaam, want de kinderen kunnen met zo'n kunnen er uren mee bezig zijn. techniekje urenlang bezig zijn. De zes verschillende „SES"- knutseldoosjes geven de keus uit drie technieken en-of mate rialen: het werken met echt ke- ramiek-kralen (roodgekleurde doos), het werken met gietmas- sa (groene doos) en het werken met gekleurde klei (gele doos jes). De foto laat het weven met kera- miek-kralen zien ('t zijn de ech te, „ouderwetse", cilindervor mige kraaltjes). Het eindresul taat is een schilderijtje van rij en kralen naast elkaar, die te zamen de afbeelding van een kat vormen. Er zijn ook andere afbeeldingen verkrijgbaar. In de tweede rode doos met kra len zitten alle materialen voor het maken van een sieraden- set, bestaande uit een hoofd band en armband, of ketting, armband en ringetje. De afdeling gekleurde klei (gele doos) geeft de keus uit het schilderen met klei op karton nen voorbeeld-kaarten (zes verschillende afbeeldingen: een clown, eend, eekhoorn, poes, kabouter en meisje) of het boetseren van kleine pop petjes en beestjes van klei en chenilledraad. De groene serie met de gietmas- sa is bedoeld voor de wat oude re kinderen. Er zijn twee moge lijkheden: het maken van zgn. relièf-schilderijen, of ruimtelij ke figuren. In beide gevallen gieten we de met water aange maakte gipspoeder in een zo genaamde gietmal, die natuur lijk meerdere keren gebruikt kan worden. Na het uitharden van het gips wordt het figuur tje of schilderij voorzichtig los gemaakt, waarna de kinderen het werkstuk geheel naar eigen idee kunnen schilderen. In de gips-gietpakketjes zit namelijk ook een mini-verfdoos met acht verschillende kleuren wa terverf en penseeltje. Skil heeft vier nieuwe typen klopboormachines geïntrodu ceerd die in een vriendelijke prijsklasse vallen. Daarmee haakt de fabrikant in op het voorzichtiger bestedingspa troon dat de doe-het-zelver zich onder druk van de huidige economische omstandigheden moet opleggen. De goedkoopste van de vier nieuwe machines blijft (advies prijs nog nèt onder de 200 gul den), maar voor dat geld krijg je dan wel een klopboor met een opgenomen vermogen van 400 Watt, elektronische toeren- regeling (van 0 tot 2600 per mi nuut) en met boorcapaciteit m staal tot 10 mm, in steen tot 16 mm en in hout tot 30 mm. Een iets zwaardere uitvoering (500 Watt) heeft een boorkop van 13 mm; in staal 13 mm, in steen 16 mm en in hout tot 40 mm diameter borend. Voor beide typen is een afzonderlij ke uitvoering die ook een scha keling voor links- en rechtsom draaien heeft; dit opent de mo gelijkheid om machinaal schroeven in en uit te draaien. Die schroevendraaierfunctie blijkt bij talloze doe-het-zel- vers erg gewild te zijn gewor den. Typerend voor het uiterlijk van deze nieuwe Skil-machine is de zogeheten „Eurohals", met een genormaliseerde diameter van 43 mm. Daarmee heeft de fabrikant het pad van het ge heel eigen halssysteem in feite verlaten... niet zo gek, want nu kun je op die machines ook al le universele accessoires en hulpstukken gebruiken. Zo doe je dat 1. Herstel van een beschadiging in een tegel- of mozaiekparket- vloer is meestal vrij gemakke lijk. Verwijder de beschadigde tegel (of het blokje) door met een beitel eerst vanuit het mid den naar de kant toe te steken, tot op de ondervloer. Steek het deeltje dan van daaruit voor zichtig uit, zonder omringend materiaal te beschadigen. Haal met de beitel lijmresten van de ondervloer weg. 2. Een nieuw deeltje aanbrengen is vrij simpel, maar u moet het natuurlijk wel hébben... Als u het parket destijds zelf hebt ge legd, zult u ongetwijfeld enke le restanten hebben bewaard. Van vele parketsoorten is bij de leverancier nog vervan gingsmateriaal (zelfde soort) te krijgen. Dit kan, vooral bij een al wat oudere parketvloer, kleurverschil geven. Dat moet op den duur 'bijtrekken'. 3. Breng het nieuwe deeltje met de door de parketleverancier voorgeschreven lijm aan. Con troleer eerst of de dikte precies overeenstemt, zodat het nieu we stukje niet boven de omge ving uitsteekt (kan trouwens bij massief parket altijd nog weggeschuurd worden) en ook niet dieper ligt... In dat geval wat extra lijm aanbrengen, óf een op maat gesneden stukje fineer eronder lijmen. 4. Het gelijkschuren (als dat no dig is) kunt u het beste doen met een vlakschuurmachine. Schuur daarna toch nog even met de hand (fijn schuurpapier op een schuurkurk) na, in de richting van de houtnerf. Wan neer de laklaag op de vloer in zijn geheel nog in goede staat is, hoeft u alleen de reparatie- plek(ken) te lakken. Gebruik dezelfde laksoort als destijds; de wat hogere glans van de lak op de reparatie verdwijnt snel vanzelf. 5. Een parketvloer die in zijn to taliteit een flinke opknapbeurt nodig heeft, komt tot 'nieuw le ven' als hij helemaal wordt op- geschuurd. Daarvoor kunt u (bij een parketleverancier of in de bouwmarkt) een speciale vloerschuurmachine huren. Laat u de bediening nauwkeu rig uitleggen. U kunt met die machine dicht langs de kanten komen; schuur de overblijven de randen met een band- of vlakschuurmachine, dus niet met een roterende schuur- schijf! 6. Voordat u de vloer opnieuw gaat aflakken, moet al het schuurstof grondig verwijderd worden. Veeg het meeste eerst met een zachtharige stoffer weg. Om stuiven te vermijden, kunt u de vloer eerst licht be spuiten met water; gebruik daarvoor de plantenspuit. Daarna met de stofzuiger alle resten van het schuurstof weg zuigen. Als de vloer volkomen schoon (en weer droog) is, lakt u hem het handigst af met een roller op een lange steel. Er is, nadat de regering de subsi diekranen hier en daar heeft moeten dichtdraaien, nog steeds een bijdrage in de kos ten van isolatie te verkrijgen. Thans alleen nog voor huur ders van woningen. Om erachter te komen of u voor zo'n subsidie in aanmerking komt, en hoe u die dan moet aanvragen, is te lezen in een gratis boekje dat op elk post kantoor afgehaald kan worden. „Isoleren huurwoningen" heet het. Het oude gezegd dat de liefde van de man door de maag gaat zal best wel een kern van waar heid bevatten. In elk geval is het waar dat door de eeuwen heen zowel mannen als vrou wen zich aanzienlijk prettiger voelen wanneer ze van een goed maal hebben genoten. In de oudheid hield men zich reeds bezig met de magie van liefdesdranken en andere de zin in vrijen verhogende zaken. Bepaalde gerechten hebben in dit opzicht een eeuwenoude re putatie, naar de Griekse goden van schoonheid en liefde noe men we die middelen afrodi- In de middeleeuwen waren het vooral de alchemisten, die al lerlei wonderdrankjes samen stelden. Later, in de tijd van Catharina de Medici, ontstond opnieuw belangstelling voor verfijnde maaltijden en ge rechten die de verleidingskun sten konden ondersteunen. Gemakkelijk verteerbare eiwit ten zouden heel goed wel een zekere uitwerking kunnen hebben. Daar zal dan ook wel de reputatie vandaan komen die oesters, garnalen, kreeften en vooral ook kaviaar sinds mensenheugnis genieten. Dat zijn allemaal nogal kostbare lekkernijen, dus in ieder geval verschaffen ze de handelaar veel vreugde. Allerlei vluchti ge oliën vervullen, evenals in parfums, een soortgelijke func tie in geheimzinnige gerech ten. De moderne vitamineleer heeft met name de geheimen van vitamine E nog niet volle dig kunnen doorgronden. Men weet dat deze stof de hormoon- werking stimuleert, en dat we er niet geheel buiten kunnen. Maar een aantoonbare verho ging van de geslachtsdrift als gevolg van grote doses vitami ne E is nog niet vastgesteld. Het mag daarom op zijn minst toevallig worden genoemd, dat vitamine E vooral in frisse jon ge groenten, waterkers, bleek selderij, tarwekiemolie en ook in pinda's voorkomt. Ingre diënten die de bereiders van liefdesgerechten reeds eeu wenlang toepassen. Maar wat nu te denken van ge roosterde mussen, opgediend met een saus van sinaasappel sap? Toch schijnt deze lekker nij aan het Franse hof een gro te reputatie te hebben gehad. Allerlei exquise snoepjes be vonden zich in de slaapkamer bagage van Casanova. Mis schien dat de vaak wat geheim zinnige magie van heel dure bonbons hier nog wel iets mee te maken heeft. Tenslotte was chocola ook een beproefd mid del, eertiids. Truffels, uitermate kostbare zwammen, diepzwart van kleur en alleen voorkomend in bepaalde Franse eikebossen, hebben een soortgelijke repu tatie. Om nog maar te zwijgen over ordinaire eieren. Die zij ongetwijfeld het goedkoopst middel dat hier tot nog toe werd aangeroerd. Er zijn hele kookboeken volge schreven met recepten voor geliefden en zij die het willen worden. Allerlei kruiden spe len daar vaak ook een belang rijke rol bij, zoals peterselie, anijs, mosterd en knoflook. Exotische specerijen als gem ber, kaneel, peper, saffraan. Van die laatste kan in elk geval worden gezegd dat ze, door hun scherpe smaak, een zekere stimulerende werking hebben. Want waar gaat het nu eigenlijk om? Een lichte roes, het weg vallen van allerlei remmingen, een zorgeloze stemming. Dat is het ideale klimaat voor het aanvangen van een liefdesa vontuur. Alcohol, liefst cham pagne of wijn, heeft zeker een ontrem mend effect. En kan men het zich bovendien ver- In de middeleeuwen hielden al chemisten zich al bezig met het brouwen van liefdesdranken. Aan onze voorouders, die vast ge loofden in de werking ervan, danken we tal van pittige recep ten. Ook de chocolade kreeg ma gische krachten toebedeeld. oorloven de aangebedene on der de indruk te brengen met een keur van kostbare heerlijk heden, dan gaat de rest vanzelf. Of het volgende heerlijke voor gerecht écht werkt moet u zelf maar proberen vast te stellen. In elk geval zitten er wel zeven vitaminen in. Draai in een sapcentrifuge achtereenvolgens een stengel bleekselderij, 200 g gewassen, niet geschrapte worteltjes en 200 g appel met schil en al, tot alles vloeibaar is geworden. Men giet het sap van een ci troen daarheen. Koel het sap, serveer het in hoge glazen, en strooi er wat gehakte peterselie bovenop. Een authentiek Frans recept! In vele tuinen is een vijver(tje), dat gedu rende het grootste deel van het jaar veel plezier geeft, maar dat 's winters vaak te weinig aan dacht krijgt om te kunnen overleven. Als er vissen in wonen (daarvoor moet de vijver dan een diep te van minimaal 60 cm hebben, of een gedeelte van zo'n diepte) hoeft de nor male Nederlandse vorst niet fataal te zijn voor die beest jes. Van de kou heb ben ze geen last, maar als de vijver dichtvriest, krijgen ze op den duur te weinig zuurstof... en kunt u ze ook geen voer geven. Bovendien kan de ijs vloer op het vijver water (vis of geen vis) het bassin be schadigen. Water zet vrij sterk uit als het bevriest en het ijs drukt dus de vijver- wand uit elkaar. Ge volg: scheuren, bar sten. lekkage. In pe rioden van vorst helpt het weinig om elke ochtend een bijt te hakken; dat wordt trouwens makkelijk vergeten. Daarom: maak in het midden van de vij ver een bijt zodra er een ijskorst op ligt. Dat gat moet groot genoeg zijn om er met een emmer of steelpannetje flink wat water uit te kun nen halen. Er komt dan ruimte (min stens een paar centi meter) tussen de wa terspiegel en de Ijs vloer. Het gat kan dan niet opnieuw dichtvriezen en u kunt de visjes voe ren! Midden in dit sombere jaargetij de en het economisch ach-en- wee-geroep blijven de tulpen fier overeind. Zij vormen de vrolijke noot temidden van alle narigheid die er om ons heen gebeurt. Stap een bloemen winkel binnen en uw hart zal openspringen van plezier. Zie de uitstalling van de bloemen- man op de hoek en u weet ook dat de lente toch niet ver meer Het zijn vooral de statige tulpen die we nu graag in huis halen om leven in de brouwerij te brengen. Waar geen bloemen in huis zijn is de vreugde op de vlucht, zou je kunnen zeggen. En of u de geel-rode Wim van Est - die wielrenner wiens hor loge bleef lopen, ondanks de smak in een Frans ravijn - in de vaas hebt geschikt of de zo po pulaire rode Apeldoorn, de witte Hibernia, rood met gele Kees Nelis of de roodwitte Lustige Witwe, Ze hebben alle maal een taak op zich geno men. Ze willen een lichtpuntje in uw leven zijn, die bloemen. Verzorgen Verzorg ze daarom goed. Snij di rect na thuiskomst van uw bos tulpen het witte, onderste stuk van de stengel en zet de bos daarna nog niet direct in de warme huiskamer. Nee, wikkel de tulpen eerst weer in het pa pier en zet ze zo enige uren in een emmer met water waar de kou van af is. De stelen zuigen zich dan vol met water. Daarna snijdt u - weer met een goed scherp mes - de stengels flink schuin af en zet elke tulp direct daarna in het water, waarin u „tulpenchrysal" of ander bol- bloemenvoedsel hebt gedaan. U doet er verstandig aan uw bos tulpen op een zo koel mogelij ke plek te plaatsen. Dus niet in de vensterbank boven de ver warming. Tocht is evenmin goed voor bloemen en planten. Een flinke bos tulpen in een vaas met een spotlichtje erop brengt vrolijkheid in uw huis. Natuurlijk kunt u ook van en kele tulpen een bloemstukje maken dat in de sfeer van de maand past. Er zyn overigens heel wat tul pensoorten gekweekt in de loop der eeuwen! Darwinhy- bnden, leliebloemigen, par kiet- en papegaaitulpen, dub bele tulpen met veel bloem blaadjes, allemaal gewonnen uit de botanische, lage tulpjes die nu in zo'n grote verschei denheid voor de tuin worden aaneehoden Deze hebben allerlei wonderlijke soortnamen als „Turkestani- ca", wat erop duidt dat hun oorspronkelijke groeiplaatsen ergens in Centraal Azië te vin den zijn. Het merkwaardige is, dat de meeste rondom de 40e breedtegraad, van Oost-China tot in Turkije voorkomen. Ur moet dan niet denken aan de 1 bollenvelden, zoals wij in ver- schillende delen van ons land kennen. Die kleine tulpjes groeien in rivierdalen van de Kaukasus, zowel in de boven loop als in de laagvlakten. Ver spreid over grote gebieden. Daar hebben de plantenjagers ze opgespoord, hier en daar een bloempje, een bolletje tot in de bergen! En uit die bol letjes zijn al die verschillende bloemvormen getoverd. De tulp heeft een rijke geschie denis, die voor ons land begint in de Hortus Clusianus, de Clu- sius-tuin, opzij van de universi teitshortus in Leiden. In het vroege voorjaar zijn op dat unieke plekje grond, in de bed den tussen de schelpenpaad jes, de botanische tulpjes te zien, waarvan die eerste hortu- lanus, Charles de l'Ecluse (nu zouden we Karei van der Sluis zeggen), alias Clusius, om streeks 1594 die eerste oosterse bolletjes plantte. Nooit In de vier eeuwen daarna heeft de bollencultuur in ons land een enorme vlucht genomen. Ook in de letterlijke betekenis van het woord vlucht, want da gelijks worden duizenden do zen met tulpen en andere bol- bloemen door de KLM naar verre landen gevlogen. Tot slot een waarschuwing. Laat u niet verleiden het lentebeeld Tulpen niet meteen in één vaas met narcissen. in uw kamer compleet te ma-* ken door tulpen en narcissen in één vaas te zetten. Uit de narcisstengels komt namelijk een slijm dat andere bloemen naar het vaasleven staat. Het kan wel nadat u de i eerst een halve dag apart in een emmer met water hebt gezet, nadat u hun stelen schuin hebt afgesneden. Daarna kunnen tulpen en narcissen samen wel een week in uw huiskamer voor lentebode spelen. De opmars van de snoerloze (met oplaadbare accu uitgeruste) machines is niet meer te stui ten. Ze hebben een aantal on miskenbare voordelen: onaf hankelijk van een stopcontact kunnen werken is wel het be langrijkst. De hinder van een achter je aan slepend aansluits- noer is eveneens uit de weg ge ruimd. Skil heeft een paar nieuwe ma chines in dit genre gelanceerd. De 2011U is een een zgn. boor- schroevendraaier met een 'po wer pack', dat is een batterij unit die 'normaal' in 16 uur en 'snel' in één uur tijd kan wor den opgeladen. Je kunt er schroeven tot de maat M6 mee in- en uitschroeven, en in staal, steen en hout mee boren tot een diameter van 10 mm. Dit stuk gereedschap gaat rond de 372 gulden kosten. Goedkoper is de eveneens nieu we 2000U, speciaal ontwikkeld als elektrische schroevendraai er, met een (dank zij een hoog koppel via de mechanische overbrenging) grote kracht. Het is dus géén boormachine, maar een snoerloze elektrische schroevendraaier die tot M6- formaat moeiteloos in- en uit- schroeft. Er worden twee schroevendraaierbits bijgele verd. De officiële prijs ligt rond de 235 gulden, maar in de in troductieperiode gaat daar pakweg 40 gulden af. Een heel licht en klein machientje, dat je bij wijze van spreken in je achterzak stopt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6