Ze hebben die man dood laten gaan" Woeste taferelen in LYC Nederlandse kampioenschappen reddend zwemmen in Vijf Meibad: Koper grist bon weg en weigert te betalen Leidens oudste 105 jaar Leiden LEIDEN - "Hellup, hellup. waar is Kees dan!, waar is Kees dan!" De namaak-drenkeling, die deze klaagzang aanheft, wordt gered. Maar zijn vriend Kees - helaas - die blijft on vindbaar, omdat een jongeman van de Leiderdorpse reddings brigade vergeet de hoeken van het zwembad te inspecteren. Terwijl hij doelloos rondjes zwemt, zegt hij: "Kees is naar huis". Het geredde slachtoffer laat zich niet van de wijs bren gen en houdt zich aan het sce nario: dus begint hij weer te blèren als een mager speenvar ken. Op zijn beurt brult de Leider- dorpse reddingsbrigadier ver volgens: "Keessie... Keessie... Keessie... oehoe... oehoe... Keessie...". Als je geen mensen kunt redden kun je altijd nog proberen leuk te zijn, zal hij ge dacht hebben. Maar goed dat het vermiste slachtoffer een brandweerman met zuurstof- fles was, want normaal gespro ken was Kees al afgereisd naar de eeuwige jachtvelden. Drieëntwintig ploegen uit gans Nederland deden zaterdag mee aan de Nederlandse Kam pioenschappen Eerste Hulp aan Drenkelingen. De wed strijden werden in het Vijf Mei- bad gehouden, omdat de Leid- se reddingsbrigade haar der tiende lustrum viert. Lustrum In het restaurant van het Vijf Meibad zijn bijeengekomen: de neven Immink en W.E. Nol- les. Het dertiende lustrum vie ren, vraag je dan niet om onge lukken? "Tuurlijk niet", zegt L. Immink. waarnemend voor zitter van de Leidse reddings brigade, "je kunt toch ook zeg gen: wij bestaan vijfenzestig jaar". Per ploeg doen er drie mensen mee, zegt penningmeester W. Nolles. "Je moet het je zo voor stellen: die ploegen worden af gezonderd, ze mogen niet we ten wat ze precies moeten doen. Als ze aan de beurt zijn, dan wordt hen summier ver teld welk ongeval er plaats heeft gevonden. Door te vra gen en goed te luisteren moe ten ze dan zoveel mogelijk in formatie binnen zien te krijgen en vervolgens moet je hande len hè, razendsnel handelen". Kan één van de heren vertellen welk ongeval er in scène is ge zet? Dat kan niet. "Even ge duld", zegt Nolles, "ik zal even een papiertje ophalen waar het opstaat". Ondertussen zegt A. Immink: "Die ploegen worden dus beoordeeld door twee mensen: een arts en een kader instructeur van de EHBO". Kun je nou met een gerust hart in het water vallen als er ie mand van een reddingsbrigade in de buurt is? "Jazeker hoor", antwoordt A. Immink. "Deze mensen zijn getraind. De red ders hebben het diploma zwemmend redden en de aan tekening eerste hulp aan dren kelingen". Nolles komt terug met een fol dertje, maar als hij hoort waar over Immink het heeft, zegt hij: "Weet u wat het is: als er iemand dreigt te verdrinken, dan durft niemand het water in, wij wel. Zeg, en neem nou door Wim Brands dat geval in Engeland. Hond in het water. Eigenaar probeert het dier te redden: verdrinkt, politieagenten het water in: verdrinken ook. Kijk, dat zou ons nou nooit overkomen hè". In Nederland zijn maar liefst honderdvijftig reddingsbriga des; waarom doen er in Leiden eigenlijk maar 23 mee? L. Im mink zegt: "Tsja, niet iedereen heeft interesse. Er zyn er die zeggen: wij doen niet mee, want we maken toch geen kans. En neem nou de ploegen van Katwijk en Noordwijk; die ploegen zeggen: wij redden de hele zomer door mensen en wij hebben geen zin om mee te doen aan kampioenschappen in een binnenwatertje. Begrij pelijk". Dus sommige sterke ploegen ko men niet? "Maar dit is heus geen zwak toernooi", zegt Nol les, "Heus niet. De winnaar mag tenslotte meedoen aan de Europese kampioenschappen en wie wil er nou niet naar het buitenland". Dom, dom Tijd om naar het bad te gaan. Het ongeluk: op de Leidse vaart fietsen enkele jongelui. De stu ren van hun fietsen raken in el kaar, waardoor zij de macht over het stuur kwijtraken en in het water terecht komen. De ene zinkt, de andere weet zich drijvende te houden. Als wy by het bad arriveren is de ploeg van Heemstede al een tijdje bezig. Nolles kijkt gerou tineerd toe hoe een redder het hoofd verbindt van de fietser die zonk De penningmeester draait zich even later om en zegt op fluistertoon: "Dom. dom, dom. dom... ze vergeten een onderdeel. Die man is dus met z'n hoofd op de kade ge vallen en hy heeft geen merk bare ademhaling meer. Dus: kunstmatige ademhaling moet uitkomst bieden". Hij wijst naar een pop die een paar meter achter hem op de grond ligt "Die pop, die ligt daar met voor mets. Kijk, voor het onderdeel kunstmatige ademhaling hebben ze die pop nodig. Daar heb je het al, de arts zegt het ook: kunstmatige ademhaling vergeten". En met een ernstig gezicht vervolgt hij: "Ze hebben die man ge woon dood laten gaan" Nu is de Leiderdorpse bngade aan de beurt. Hoe dat afloopt is hierboven al beschreven, maar het begin van de reddingsactie is ook het vermelden waard. Op de kade staat een vrouw. Zy moet er achter zien te ko men of er nog meer slachtof fers zijn. Dus vraagt ze aan het drijvende slachtoffer: "Bent u alleen?" Slachtoffer: "Waar is Kees dan!" Het lid: "Bent u alleen?" "Waar is Kees dan!" En nog daagt er niets bij het lid, want nogmaals vraagt ze of-ic alleen is. Nee, mocht u ooit nog eens van plan zijn om te water te gaan, doe dat dan in Rotter dam, want de bngade uit die stad werd kampioen. LEIDEN - Van boter bij de vis was vrijdagmiddag geen sprake. Toen een graafmachine ter waar de van 25.000 gulden werd afge leverd by een slopenj aan de Haarlemmertrekvaart griste de koper de bon met het woordje "voldaan" van tafel en stak het geld dat hy m de hand had weer in zijn zak. By elke tegenwerping van de verbouwereerde verkoper liet de man tnomfantelyk de bon zien. Voordat de verkoper zonder het geld huiswaarts keerde, diende hy een aanklacht in bg het poli tiebureau. Daar bleek dat de slo per deze truc al een keer eerder had uitgehaald De politie stelt een onderzoek in. Man maakt brokken op Oranjegracht LEIDEN - Een 31-jarige Leidenaar - die na later bleek veel te veel had gedronken - zorgde zondag nacht om half drie voor enige op schudding op de Oraryegracht. Eerst reed hy met zijn auto een paal uit de grond, daarna knalde hij tegen een geparkeerde auto op Toen de Leidenaar dat be merkte zag hy van zyn route af en probeerde te keren. Daarby moest wederom een paal het ont gelden. Na enkele meters scha devrij te hebben gereden kwam zijn wagen tot stilstand tegen twee afrasterhekken van een bouwterrein, waarna hij met twee agenten mee naar het bu reau kon. LEIDEN - Of de burgemeester dit jaar wel de goede sigaren had meegenomenOm die vraag te beantwoorden moest toch eerst het doosje even open, vond de gis teren 105 jaar geworden A. Geer- lings. Prima, oordeelde hij even later. De burgemeester had dus zijn lesje geleerd en dit jaar niet weer van die dikke knakkers meegenomen. Burgemeester Goekoop had echter meer cadeaus bij zich voor de oudste inwoner van Leiden, die in bejaardentehuis de Lorentzhof woont. A. Geerlings kreeg ook nog een boek over de Hortus. "Ja, daar heb ik elf jaar gewerkt", zei hij. En hij begreep heus wel waarom de burgemeester hem nu juist dit boek gaf. "Als ik dit boek bekijk, dan komen de herinnerin gen weer terug hè. Want kijk: ik weet natuurlijk precies hoe het vroeger was". "Ik heb hier ook nog een platte grond van Leiden", vervolgde Goekoop. "Die heb ik meegeno men, omdat ik u wilde uitnodi gen om morgenmiddag even met mij een tochtje door Leiden te maken". Geerlings aarzelde. "Dat is toch leuk: een tochtje met de burgemeester", zei de vrouw van de buraervader. Ja, ja, dat begreep de oudste inwo ner van Leiden ook wel. En hij was trouwens al vaker uitgeno digd voor een dergelijk tochtje. "M'n kleinzoon zei dat ook al eens: joh, als ik jou nou eens mee neem in de auto. Maar enfin, weet u wat het is: ik heb nou al die drukte aan m'n hoofd". Geen probleem: het tochtje hoefde niet per se op maandagmiddag te worden gemaakt. "Dat is dan in orde", besloot Geerlings. A. Geerlings (105) ontving gisteren in de Lorentzhof het burgemeestersechtpaar Goekoop. Achtduizend gulden gestolen LEIDEN - Uit een woning aan Su- matrastraat is in de loop van de zondag achtduizend gulden ont vreemd. De dader is binnengeko men via het forceren van een raam aan de achterzijde van het pand. Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdagavond een openba re lezing met als onderwerp "De aquariusbeweging der Rozekrui- sers". De lezing wordt gehouden in Nieuw Minerva, Vrouwen- steeg 11, en begint om acht uur. Kinderfilms De kinderftlmmiddag van K&O bevat woensdag een serie teken films en een komische film. Stri phelden als Hekkei en Jekkel, Su permuis en Woody Woodpecker zijn op het witte doek te zien. Aanvang half drie. Open dag bij d LEIDEM - Op de Noorderwiek, een school voor middelbaar be roepsonderwijs, worden deze week verschillende activiteiten georganiseerd om schoolverla ters die dit jaar hun LBO-, MA VO- of HAVO diploma denken te halen, te ontvangen. Woensdag is er een open dag in het schoolgebouw aan de Ter Haar- kade. Docenten en leerlingen van de verschillende opleidingen laten zien wat zij te bieden heb- Noorderwiek ben. Zo houdt de interim alge mene schakelopleiding openba re lessen; kinderverzorging/ jeugdverzorging verzorgt dne boekententoonstellingen en mo de/kleding laat een modeshow Het aantal leerlingen van De Noor derwiek stijgt (i>- I.i.it te jaren, in het schooljaar 82 83 zelfs met 37 procent Voor meer informatie: tel. 071 310545 Verkeersveiligheid In de Buurtwinkel, Haarlemmer straat 73b, wordt dinsdag een themamiddag georganiseerd over 'Verkeersveiligheid in de buurt'. Bewoners van de noorde lijke en oostelijke delen van de binnenstad zijn welkom om hun ervaringen op tafel te leggen. De themamiddag is van half twee tot drie uur. Rozekruisers Jaarorde voor schermleraar LEIDEN - Theo van Leeuwen heeft zaterdagavond op het nieuwjaars bal van carnavalsvereniging De Hutspotten de jaarorde ontvangen. Van Leeuwen kreeg deze jaarorde in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare, "omdat hij al jaren schermlessen geeft aan gehandicapten". "Die man is echt dag cn nacht bezig met die lessen", zegt een lid van de Hutspotten. "Eigenlijk hadden we hem die orde vorig jaar al willen geven, maar toen werd hy ook ere-burger van de gemeente Warmond. Dat was dus iets teveel van het goede geworden". Het Loosdrecht Kwartet en de Sweet Wood Dixy Stompers verzorgden het muzikale gedeelte van de avond. Nieuwe punktrend: een kwestie van goed duiken Modellen in Vijfhovenhuis tentoongesteld LEIDEN - Het LVC als opleidings kamp voor stuntlieden en kami kaze-piloten. Daar had het ruige punkuurtje van zaterdagavond nog het meest van weg. Met ware doodsverachting doken de ge millimeterde 'rekruten' van de opeengestapelde speakers bo venop en midden tussen hun woest galopperende geestver wanten. Ook het podium, waar op het Britse viertal Anti Pasti verwoede pogingen ondernam om zoiets ais muziek te maken, werd door de waaghalzen als springplank gebruikt. Keer op keer klauterden zij de bühne op om evenzovele keren weer door twee potige 'roadies' in de krioe lende menigte te worden terug- gesmeten. Hoewel hun het bewerken van hun instrumenten soms onmogelijk werd gemaakt, bleven Martin Roper (zang en gitaar). Douggie Bell (gitaar), Will Hoon (bas) en Kevin Mixon (drums) vriendelijk glimlachen en doorploeteren. Maar na een uur (onzuivere) speeltijd vonden ook zij het ver standiger om het optreden als beëindigd te beschouwen. Hun reputatie was de vier punk muzikanten vooruit gesneld. An ti Pasti wordt in het Britse Ko ninkrijk beschouwd als één van de toonaangevende punkbands van dit moment. Een band die nog echte rauwe 'oerpunk' brengt. Hun keiharde, temporij- ke en opzwepende 'rocksimplis- me' veroorzaakt tijdens optre dens woeste taferelen. Zo liep het Anti Pasti-optreden van vrij dagavond in het hoofdstedelijke Paradiso uit op regelrechte vechtpartijen. Zo ver kwam het een dag later in het Leids Vrijetijdscentrum ge lukkig by lange na niet. Het op treden verliep aanvankelijk be trekkelijk rustig tot het moment dat iemand besloot de nieuwe punktrend te volgen en van de ruim twee meter hoge speaker- storen af te duiken. En toen er eenmaal een punk over de dam was, volgden er zeer velen. Er was geen houden meer aan. De Anti Pasti-roadies konden te- rugsmijten wat ze wilden, de 'stuntpunks' ondergingen hun afstraffing met een masochis tisch genoegen. Er waren ver scheidene afkoelingsperioden nodig om de op hol geslagen kudde enigszins tot bedaren te brengen. Maar zodra de knallen de muziek weer losbarstte, sloe gen onmiddellijk de stoppen door bij het duikersvolk. Het deerde de muzikanten nauwe lijks en vrolijk speelden zy ver der. Alleen haalde Kevin Mixon één keer geïrriteerd uit naar een woesteling die hem ruw over z'n drumstel had geduwd. Prompt werd deze bijkans bedolven on der een naar beneden kletteren de versterker. Toen vervolgens meer apparatuur onder het en thousiaste geweld dreigde te be zwijken, het Martin Roper toch maar het eindsignaal klinken. Veilig op de bedieningsbrug staand, heb ik me eigenlijk kostelijk vermaakt bij deze on vervalste 'gooi- en smytfilm'. die, voor zover bekend geen gewon den heeft gekost. Maar de schrammen, bulten en blauwe plekken moeten ontelbaar zyn geweest. Ook dat viel reuze mee, zo verzekerde één van de stunt- heden. "Een kwestie van goed duiken", zo voegde hy er geheel overbodig aan toe. Maar ik had zaterdagavond voor nog geen vijf maandsalarissen vooraan willen staan. JAAP VISSER LEIDEN - De Leidse Luchtvaart Club (LLC.) hield gisteren sa men met een nog op te richten bo ten groep een uitgebreide tentoon stelling op het gebied van radio bestuurde modelvliegtuigen en helicopters De op schaal nage bouwde modellen werden ten toongesteld in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan Op deze tentoonstelling waren te zien de zwevers, lijnbestuurde vliegtuigen en verschillende gro te en kleine motoren. En de boten bouwers, die zich nog gaan orga niseren, toonden hun radiobe stuurde modellen (zie foto). een namaak-drenkeling wordt uit het water gehaald. Deze 'fietser' is aan het hoofd geraakt. Het is zaak om de kwetsuur van een verband te voorzien, maar dat moet niet ten koste gaan van de kunstmatige ademha ling, die als urgenter mag worden beschouwd. Zoals de ploeg uit Heemste de vergat. Los daarvan blijft de vraag: waar is Kees? (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3