Nepbrand draait uit op moeilijk blusbaar conflict C 1-eidse agenda Vlagverbod voor Kwantum-hallen NS-halte De zeker niet vóór85 Eindelijk besluit over aanschaf kunstwerken Voorlopig nog geen belastingverhoging 3 Oegstgeestse bromfietser levensgevaarlijk gewond Radio Leiderdorp na 2 jaar uit de lucht Leidse broekendief in Noordwijk aangehouden Stad en rand MAANDAG 10 JANUARI 1983 VALKENBURG "De Kwantum hallen" in Valkenburg moet voor het eind van de maand de 43 vlaggen op het terrein aan de Valkenburgerweg hebben ge streken. Ook alle opschriften en afbeeldingen, waarvoor geen ontheffing is gegeven, moeten voor die tijd weg zijn. Dit hebben gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de pro vincie besloten. Volgens GS zijn de vlaggen en de opschriften "gezien hun aantal" ontsierend en storend in het landschap daar. Het college wijst een verzoek van het bedrijf voor een ontheffing dan ook af. Het verzoek voor een ontheffing van een opschrift "parkeren Kwantum Hallen" willen gedeputeerde staten "in welwillende overweging ne- OEGSTGEEST - Een zeven tienjarige Oegstgeestenaar heeft zondagmorgen ernstig hoofdletsel opgelopen toen hij op de Lange Voort in zijn woonplaats de macht over het stuur van zijn bromfiets verloor en tegen een boom opreed. De jongeman ver keert in levensgevaar. De politie vermoed dat de bromfietser tussen de Hazen- bos- en de Hofbrouckerlaan met een pedaal het trottoir heeft geraakt en toen de macht over zijn vervoermid del heeft verloren. Een toe vallig passerende taxichauf feur heeft alarm geslagen. Onderzoek moet nog uitwijzen of de bromfietser te hard heeft gereden. VOORSCHOTEN - Het nieuwe NS-station "De Vink" zal zeker niet vóór 1985 worden aange legd. Dat heeft een woordvoer der van de Nederlandse Spoor wegen meegedeeld. "Het is het enige zekere wat er over het tijdstip van de aanleg van dit station op dit moment valt te zeg gen", voegde hij eraan toe. Want over wanneer precies in de jaren daarna dit station wordt aange legd, weet de NS evenmin nog iets met zekerheid. "Er moeten nog allerlei beslissin gen over de financiering van het nieuwe station en de planning van de werkzaamheden rond de aanleg ervan worden genomen", aldus de NS-voorlichter. MAANDAG Stank en lawaai ergeren bewoners Winkelhof LEIDERDORP - Wat allemaal is begonnen met een nepbrand die niet meer dan de rookontwikkeling van een stel karbonades op de grill- en barbecue-installatie van het Leiderdorpse bowling- tennis- en partycentrum 'Tenn-Bowl' bleek te zijn, lijkt nu, zo'n tweeënhalf jaar later, uit te draaien op een heftig conflict. Kemphanen zyn de heer K. Góll- ner, voorzitter van de Vereniging van Huiseigenaren en in die functie belangenbehartiger van de bewoners van de Leiderdorp- se Soevereinbewoners, wethou der Meerburg (CDA) en Tenn Bowl'-eigenaar Den Hollander. Eind vorige maand behandelde de geschillencommissie van de Raad van State het protest van de bewoners van de appartemen ten in het Leiderdorpse winkel complex 'Winkelhof tegen de stank- en geluidsoverlast die zou worden veroorzaakt door Tenn- Bowl', dat sinds de opening van Winkelhof, is gevestigd op het dak van het winkelcomplex. De geschillencommissie wees het beroep van de Winkelhofbewo- ners af. De Raad van State meen de dat de Vereniging van Huisei genaren beter eerst de uitslag van haar nog lopende beroep bij de Kroon moet afwachten. De gemeentelijke hinderwetvergun ning voor 'Tenn-Bowl' blijft voorlopig van kracht, zo besliste het hoogste beroepsorgaan van ons land. Tenn Bowl'-eigenaar Den Hollan der voerde tijdens de zitting aan dat "serieuze klachten" hem nooit hadden bereikt en dat hij zich niet kon vinden in de hem door de gemeente Leiderdorp verleende - nieuwe - hinderwet vergunning. Hierin eist de ge meente van Den Hollander dat hij voldoende isolatie en luchtbe handelingsinstallaties aan- door Wim Koevoet brengt. Den Hollander beweert dat hij al genoeg technische voorzieningen heeft aangebracht en dat wat nu van hem wordt ge vraagd onbetaalbaar is, namelijk 80.000 gulden. Weinig vrienden Uit een gesprek met Göllner komt onmiskenbaar naar voren dat hy niet alleen weinig op heeft met de eigenaar van Tenn-Bowl maar dat ook op het Leiderdorpse ge meentehuis maar weinig vrien den van hem rondlopen. Vooral verantwoordelijk wethouder Meerburg krijgt de wind van vo ren. "B en W van Leiderdorp hebben van het begin af aan hun achterste met ons afgeveegd", al dus Göllner, die gedurende het gesprek de grootste moeite doet om zyn emoties de baas te blij- Góllner begint zijn verhaal met de eerder genoemde nepbrand. "De brandweer kwam maar de rook bleek van gegrillde karbonades afkomstig te zijn. Korte tijd later werden we getrakteerd op een enorme herrie van een beatgroep die in Tenn-Bowl optrad. Ja, daarmee is het allemaal begon nen. Ik ben toen nagegaan hoe het eigenlijk zat met de hinder wetvergunning van Tenn-Bowl en het bleek dat op Tenn-Bowl Geld al jaren beschikbaar LEIDERDORP - Binnen een half Jaar wordt er een besluit geno men over de aanschaf van het grote kunstwerk dat in de raadszaal van het Leiderdorpse gemeentehuis moet komen. Voor kunstwerken in en rond het gemeentehuis is nog 60.000 gulden beschikbaar. De helft daarvan is bestemd voor het kunstwerk in de raadszaal, de andere helft voor kunstwerken in andere voor publiek toegan kelijke ruimten. De raad stelde in 1979 toen het ge meentehuis gereed kwam een bedrag van 70.000 gulden be schikbaar voor de aankoop van kunstwerken. Sindsdien zijn er alleen wat kleinere kunstwerken aangekocht, vooral van kunste naars die in het gemeentehuis hebben geexposeerd. Het geld is beschikbaar gesteld door de raad via de zogenaamde één procents regeling: één procent van de bouwkosten van openbare ge bouwen wordt gebruikt voor de aanschaf van kunst. Niet eens Het grootste deel van het bedrag is Brand in paviljoen Sancta Maria NOORDWIJK - Een brand in het "Paulus" paviljoen van het psy chiatrisch centrum Sancta Maria in Noordwijk heeft voor een nog onbekend bedrag aan schade aangericht. De eigen brandweer wist met behulp van korpsen uit Noordwijk en Noordwykerhout uitbreiding van het vuur te voor komen. Binnen tien minuten wa ren de korpsen de brand mees ter. Omtrent de oorzaak tast de politie nog in het duister. Wethouder Gehner. nog steeds niet uigegeven omdat men het niet eens kon worden over wat voor kunstwerk er moest worden aangeschaft. Om de problemen op te lossen werd de stichting Kunst en Bedrijf in geschakeld. Een werkgroep van de gemeente, waarin .ambtena ren en wethouder Gehner zaten, beoordeelde de adviezen van de stichting. Het gevolg was dat di verse schilderijen een "proef tijd" hebben gehad, maar uitein delijk werden afgewezen door de meerderheid van de ambtenaren. Wethouder Gehner, die kunstza ken in haar portefeuille heeft, hanteerde namelijk als criterium dat "meer ambtenaren het mooi dan lelijk moesten vinden". Door dat criterium loopt de ge meente het gevaar dat alleen wei nig verrassende kunst in aan- na alle Winkelhofwinkels een aanvraag hadden ingediend. De aanvraag van Tenn-Bowl kwam pas een jaar later en wij hebben toen onmiddellyk bezwaar inge diend". Korzelig Naar aanleiding van de bezwaren en de aanvraag werd er een open bare hoorzitting gehouden. "Als ik Den Hollander was geweest dan had ik die avond, al was het alleen maar uit psychologische overwegingen, gezegd dat het me speet maar in plaats daarvan reageerde hij uiterst korzelig, evenals Meerburg. Onze bezwa ren werden dan ook zonder meer van tafel geveegd. Wel beloofde Den Hollander dat hij de muziek wat zachter zou zetten. Meerburg vond dat een prima voorstel. Ik niet Ik heb zelf dertien jaar lang in een popgroep gespeeld en weet uit ervaring dat je wel hard moét spelen". Volgens Göllner heeft de gemeente de Soevereinbewoners al in eer dere instantie in hun hemd gezet. "Met goedkeuring van de ge meente heeft zich hier een tand arts gevestigd en dat terwijl wij in onze statuten hebben staan dat hier alleen maar gewoond mag worden. Dat was de eerste keer dat de gemeente ons duur betaalde woongenot uit handen sloeg. Ik begrijp dat niet. De be woners hier hebben een huis ge kocht in een tijd waarin niemand De gewraakte afzuigkappen op het dak van restaurant Tenn-Bowl die voor de stankoverlast zorgen. dat aandurfde en dat we dan zo worden behandeld, dat gaat me echt boven de pet". Göllners tandartsverhaal vormt het eerste punt waarop zijn ver klaringen en die van Meerburg uit elkaar gaan lopen. Meerburg: "Die statuten zijn niet van de ge meente en bovendien werden ze pas opgesteld toen de tandarts er al zat". Het woord is weer aan Göllner: "De muziek werd met de dag harder aangezet, aanvankelijk tot twaalf uur maar zo gaande weg werd het over tweeën voor dat we konden gaan slapen. De maat was nu zo langzamerhand vol. Ik heb dan ook een brief aan de gemeente geschreven, in ok tober '81, waarop ik pas elf maan den later een antwoord kreeg. Ook heb ik om een gesprek met burgemeester Van der Have ge vraagd. Die wist nergens van en verwees me naar Meerburg". Vaag Meerburgs reactie: "Ik ben het een en ander voor u nagegaan en het blijkt dat de burgemeester zich heel vaag kan herinneren dat Göllner bij hem is geweest Maar de burgemeester houdt altijd strikt vast aan de portefeuille verdeling en heeft hem zodoende naar mij verwezen. Maar ik heb hem nooit gezien. Ook de late beantwoording van Göllners brief is te verldaren. U moet we ten dat een zaak als deze de eer ste in zijn soort was die aan het voetlicht is getreden. Wij hebben nog maar weinig ervaring met dit soort problematiek en dus ook geen goede normen. We hebben om alles zo goed mogelijk tegen elkaar af te wegen gekozen voor een langdurige procedure. Göll ners brief viel precies in die pro cedure, vandaar dat de beant woording inderdaad wat lang op zich liet wachten". Göllner: "De strijd tussen ons aan de ene kant en Den Hollander en de gemeente aan de andere kant is er altijd een tussen haviken en duiven geweest. U moet weten dat het merendeel van de bewo ners van een uiterst timide slag mens is. Wij hebben ons van het begin af aan hoffelijk en afstan delijk opgesteld. Het vervelende is nu juist dat onze opstelling niets heeft uitgehaald, integen deel de zaak is geëscaleerd. Ik ben dan ook woedend op Meer burg, vooral omdat hij voor de Raad van State heeft staan lie gen. Hij heeft namelijk gezegd dat er nooit klachten over Tenn- bowl zijn geweest. Ik heb toen gezegd dat dat een leugen was. Hij heeft de geluidsoverlast ge woon staan verdedigen. En dat terwijl al mijn buren hun ka merindeling hebben veranderd om zo min mogelijk herrie te hoeven horen. Nu heb ik opeens geprobeerd de wethouder in een kwaad daglicht te stellen. B en W zijn dan ook boos op mij, ik op hen maar intussen zitten wij nog steeds opgescheept met de her rie en de narigheid. Mij is er dan ook alles aan gelegen om het ge sprek weer open te breken. Pro beert u het maar eens". "Niet gelogen" Meerburg: "Ik heb niet gelogen. Het enige wat ik heb gezegd is dat Göllner zich nog nooit met mij in verbinding heeft gesteld. De enige keer dat hij iets van zich heeft laten horen is op een zaterdagavond geweest. Toen heeft hij rond middernacht een ambtenaar gebeld maar die kon op zo'n tijdstip natuurlijk weinig uitrichten". Göllner: "Er zijn twee aspecten aan deze zaak met een vreemd lucht je: Meerburgs leugens tijdens de zitting van de Raad van State en de opstelling van Meerburg en Den Hollander tydens die hoor zitting. Ik heb in mijn leven heel wat vergaderingen bijgewoond en ik voel dan ook op m'n klom pen aan als er iets niet klopt. Van die hoorzitting kreeg ik sterk de indruk dat de kaarten al van te voren waren geschud. Ik begrijp anders niet waarom Den Hollan der die avond zo zeker van zijn zaak kon zijn, want die indruk maakte hij". Kijhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'My dinner with Andre' nieuwste film van Louis Malle, ma, di, woe, 20 en 22.15 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45. 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien den', 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Pieterskerchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO. di 14.16.30 uur, inl. 123271. Voorschoten - Ambachtshuis, sie financiën, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, openbare werken, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 7 jan tot 14 jan door: Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7, tel. 123553; Apotheek Lin ten noorden van de Rijn: 134604; tel. t zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. tr.d. Waalslaan, tel. 4641. Commissies botsen over openblijven Schoolstraat VOORSCHOTEN - De Voor- schotense Schoolstraat moet worden afgesloten voor al het verkeer tijdens de bouw van de supermarkt. De commissie open bare werken stelde dat gister avond. Deze mening staat lijn recht tegenover die van de com missie verkeerszaken die de Schoolstraat open wilde houden voor alle verkeer. De commissie openbare werken hechtte gisteravond veel belang aan de verkeersveiligheid. Vol gens de commissie komt er een zeer onveilige situatie. Wethou der Van Leeuwen kreeg als op dracht dat mee te delen aan zijn collega Van Dalen. merking komt voor de nog steeds kale wand. "Daar ben ik ook bang voor", aldus Irma Geh ner. "Maar ik vind wel dat je voorzichtig moet zijn met het aanschaffen van kunst als de mensen die er mee te maken hebben het niet mooi vinden". Met de inspraak van de ambtena ren lijkt het nu echter wel ge daan, omdat het verleden heeft bewezen dat er dan helemaal geen besluiten kunnen worden genomen. Ook de stichting Kunst en Bedrijf wordt niet meer ingeschakeld. "Ik denk dat ik het nu maar eens ga proberen met een beperkt groepje", aldus Geh ner. "Ik vind dat we het snel op moeten pakken en binnen een half jaar het grote kunstwerk moeten aankopen". Ook is er nog 30.000 gulden be schikbaar voor de aankoop van kunstwerken bij Muzenhof, het multifunctionele centrum dat anderhalfjaar geleden in gebruik werd genomen. Voor dat geld is ook nog geen bestemming ge vonden, vertelt Gehner. Inbraken in Katwijk KATWIJK - In drie Katwijkse wo ningen is gisteren ingebroken. Uit een pand aan de Haviklaan werd een antieke schoor- steenklok, sieraden en een lege geldkist ontvreemd. Uit een wo ning aan het Hoornesplein wer den eveneens sieraden en een 3100 gulden gestolen. Bewoners van een pand aan de Parsstraat, waar dieven hun slag wilden slaan, vermissen niets. De politie vermoedt dat de inbraken in de Parsstraat en het Hoornesplein met elkaar in verband staan ge zien de ligging van de twee stra ten. Aanhoudingen zijn nog niet verricht. Lijk aangespoeld in Katwijk KATWIJK - Op het strand in Katwijk is het lijk aangespoeld van een 67-jarige vrouw uit Rijs wijk. Aanvankelijk tastte de Katwijkse politie in het duister omtrent de identiteit van de vrouw, maar vanmorgen hebben familieleden zich ge meld. Het is nog onduidelijk hoe de vrouw aan haar einde is gekomen. Wel verliet zij haar wo ning in depressieve toestand, maar de politie is er nog niet van overtuigd dat zij zelfmoord heeft ge pleegd. Het lijk vertoonde overigens geen sporen van geweld. Zoeterwoude in beleidsplan LEIDERDORP - In samenwer king met de Radio Controle Dienst heeft de politie van Lei derdorp gistermiddag rond half zeven radiopiraat "Radio Leiderdorp" uit de lucht ge haald. De piraat heeft ruim twee jaar uitzendingen ver zorgd. De politie heeft de zendappar- tuur die in een woonhuis aan de Lijsterstraat werd aange troffen in beslag genomen en tegen de zestienjarige eigenaar ervan proces-verbaal opge maakt. NOORDWIJK - De Noordwijkse politie heeft afgelopen zater dag een 22-jarige Leidenaar aangehouden wegens diefstal van twaalf broeken. De Leide naar had een greep gedaan in een kledingrek van een aan de Hoofdstraat gevestigde winkel. Een vrouw, die de diefstal op merkte, zette onmiddellijk te voet de achtervolging in die dwars door de badplaats voer de. Dankzij de inspanningen van de vrouw wist de politie de dief in het Breloftpark in de kraag te vatten. De broeken vertegenwoordigden een waar de van ongeveer duizend gul den. ZOETERWOUDE - Mocht ver hoging van gemeentelijke be lastingen in de komende jaren nodig zijn dan moet eerst wor den nagegaan of kan worden volstaan met het verhogen van alleen die belastingen die wor den geheven over zaken waar aan de burgers vrijwillig deel nemen. Pas wanneer blijkt dat dit te weinig in het laatje zou brengen moet de gemeente overgaan tpt verhoging van de andere belastingen. Dit staat in het beleidsprogram ma 1982-1986 van Zoeterwou de. Hierin maakt college van burgemeester en wethouders zijn plannen voor de komende jaren bekend. Er staat voorts dat het dagelijks bestuur van de gemeente zich ten sterkste wil verzetten tegen plannen die de zelfstandigheid van Zoeterwoude aantasten. Hiervoor zullen zelfs adviezen- van-buitenaf worden ingewon- Ook willen B en W een verkeers circulatieplan laten opstellen om het sluipverkeer door de gemeente tegen te gaan. Hier mee is een bedrag van 25.000 gulden gemoeid. Het woningbouwprogramma van Zoeterwoude houdt voor de komende jaren in dat louter moet worden gebouwd voor de woningbehoefte van de eigen inwoners. De behoefte aan hui zen moet regelmatig worden getoetst om te kunnen beoor delen of de plannen niet moe ten veranderen. Verder wil het college van B en W van Zoeterwoude onder meer bezien of er mogelijkhe den zijn om in de komende ja ren de tennisaccommodatie in het dorp te verbeteren en of het aantal volkstuinen kan worden uitgebreid. Naast de investering van 25.000 gulden die nodig is voor het opstellen van een verkeerscir culatieplan, betekenen de plannen voor de gasaanslui- ting van zogenaamde onrenda bele gebieden een uitgave van 10.000 gulden. Voor energiebe sparende maatregelen wil de gemeente 5.000 gulden uittrek ken en voor een winkelbehoef te-onderzoek nog eens dat be drag. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Lexlsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement f 61,25 Per post 83.60 Jaarabonnement 233,50 Per post f 322,90 Losse nummers 0.85 Maandabonnement 20.59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir N Qüakemaat Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W.T. Jungman (ptv) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin /buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Plv Alg. redactiechef Aangesloten bi| de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a. in Bonn. Brussel, Londen. Pari|S. Washington. Rome. Madrid, Mexico tel 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2