c Alexandra Radius en Han Ebbelaar brengen reeks van climaxen 3 Conflict tussen Von Karajan en zijn orkest 'Drie in de pan' oude wijn in nieuwe zakken Indrukwekkend Residentie Orkest MAANDAG 10 JANUARI 1983 LEIDEN - In een uitverkochte Leidse Schouwburg brachten Alexandra Radius en Han Ebbelaar gistermiddag een soort "Het Beste van" programma over romantisch klassiek ballet. Het beroemdste dansersechtpaar van ons land danste pas de deux uit het Zwa- nenmeer, de Schone Slaapster, Giselle, Les Sylphides en Esmeralda. Nu is met zo'n bloemlezing onlos makelijk een aantal beperkingen verbonden. De dansen worden erdoor uit hun oorspronkelijke context gehaald, met als resul taat een aaneenschakeling van Climaxen, die aan het theater vreemd is. De personages in de dans krijgen niet het reliëf, dat ze in de originele voorstelling wel hadden De aanpak heeft ook duidelijke voordelen. Avondvullende klas sieke balletten bevatten altijd wel wat minder boeiende mo menten, die het bezoek ervan voor de niet-fanaten tot een hele zit kunnen maken. De compilatie van Radius en Ebbelaar stelt ve len in staat er toch een indruk van te krijgen en zo belangstel ling voor ballet op te wekken. En wie zou daartoe beter in staat dan juist zij, die als balletecht paar al zo'n twintig jaar tot de verbeelding spreken. Berliner Philharmoniker loopt al ton mis BERLIJN (AFP) - Tussen dirigent Herbert von Karajan en de Berliner Philharmoniker is een ernstig conflict gaande. Als ge volg daarvan heeft de 74-jarige maestro zijn activiteit bij het orkest vrijwel geheel gestaakt. Concerten in Salzburg en Luzern zijn afgezegd, andere tournees zijn uitgesteld en voorgenomen grammofoonplaatopnamen zijn afgezegd. Aanleiding tot de ruzie, die wellicht zal leiden tot een breuk in de reeds 28 jaar bestaande band tussen dirigent en orkest, is een 23-jarige klarinettiste, Sabine Meyer. Von Karajan had haar op gemerkt in het Beierse radio-orkest en wilde haar naar Berlijn halen. Het orkest liet echter na een auditie weten dat zij welis waar een goede soliste is, maar "niet in het orkest zou passen". Von Karajan liet daarop weten dat hij al zijn afspraken met het orkest opschortte, zolang zijn beschermelinge niet een jaar op proef zou worden aangenomen. Een eerste consequentie was dat het traditionele nieuwjaarscon cert voor de televisie niet kon doorgaan, waardoor het orkest 100.000 mark aan inkomsten miste. Ondanks deze tegenslag wei geren de musici door de knieë te gaan. Zij beroepen zich op hun 'democratisch statuut' dat hun het recht geeft niet alleen een dirigent te kiezen maar ook te beslissen over het aannemen van nieuwe orkestleden. Sommige waarnemers betichten de orkestleden van vrouwenhaat. De woordvoerder van de musici, Rudolf Weinsheimer, wees er echter op dat afgelopen zomer wel een violiste, Madeleine Ka- ruzzo, is aangenomen. Zij was overigens wel de eerste vrouw die in het orkest werd opgenomen. Aan Alexandra Radius zijn die ja ren schijnbaar ongemerkt voor bij gegaan. Ze danst de pas de deux met een sierlijkheid en een souplesse die het doen voorko men alsof de tijd op haar geen vat heeft. Dat geldt voor Han Eb belaar niet. Als solist bij het Na tionale Ballet staat hij steeds minder op de voorgrond. Deze eigen produktie is voor hem mis schien een laatste kans om nog eens te schitteren. Radius is in dit programma de ech te prima ballerina, droom van menig meisjeshart. Soms vrolijk, dan weer gekweld, maar altijd zeer beheerst schittert zij in elke dans. Ebbelaar is haar betrouw bare en gedegen, maar nooit sprankelende partner, een niet meer zo jonge droomprins. Wat betreft de eerder genoemde beperkingen van een bloemle zing, die zijn in dit programma goed ondervangen. De verbin dende teksten van Ine Rietstap, Alexandra Radius en Han Ebbelaar innemend voorgedragen door Gerard Heystee, vormen een zin volle aanvulling op de dansen door een beeld te geven van de tijd en de omstandigheden, waaronder deze zijn ontstaan. De romantische pas de deux, vaak doortrokken van verheven liefde tussen haast aan het aardse ont- ook stegen wezens, worden aardig in gerelativeerd. De muzikale intermezzi werden verzorgd door de pianiste Regina Albrink, die vanaf mijn zitplaats helaas geheel aan het oog ont trokken werd door een paar ge luidsboxen. Ter vergelijking: het Nationale Ballet trekt vanaf vrijdag het land in met een "Jonge Sterren" programma, waarin voor een deel dezelfde pas de deux door aankomende solisten van de groep worden gedanst. Dit pro gramma komt op 15 februari in Leiden. ARIEJAN KORTE WEG LEIDEN - Piet Bambergen en Re- né van Vooren trekken door het land met een nieuwe show, waar in ook Joke Bruijs en Arnie Breeveld een belangrijke rol ver vullen. Zaterdagavond was dit gezelschap in de Leidse Shouw- burg. De aankondiging meldde weliswaar, dat Bambergen en van Vooren een kluchtig blijspel van André Roussin met als titel 'Drie in de pan' zouden brengen. Dat heeft men ook inderdaad als uitgangspunt genomen. De 'Nieuwe Nederlandse Bewer king' van Walter van der Kamp en René van Vooren blijkt echter zo grondig geweest, dat het uit eindelijke resultaat meer met een wat langere sketsch uit een show van de Mounties dan met het spelen van een klucht over eenkomt. Een zeer aanzienlijk deel van de dialogen bestaat uit moppen, die niet aan auteur André Roussin maar aan het duo van Vooren/Bambergen zijn toe te schrijven. Vrijwel zonder uit zondering behoorden die mop pen tot de categorie 'schuine mop'; helaas leken de meeste daarvan nogal gedateerd. Alle se- xuele revoluties ten spijt blijkt dat gniffelen om dubbelzinnig heden nog steeds in trek is. Eigenlijk alleen het verhaaltje heeft men aan Roussin ontleend. Bambergen als Arie en Joke Bruijs als zijn vrouw Roos heb ben Dy een televisie-quiz (er wordt voor het doek een frag ment gespeeld met de stem van Ron Brandsteder op band) een cruise naar Hawaï gewonnen. Deze cruise lijdt echter schip breuk; Arie, Roos en hun vriend Rob (van Vooren), die hen verge zelt, komen op een onbekend tropisch eiland terecht. Twee mannen en één vrouw, dat kan niet goed gaan. Bob, Roos en uit eindelijk ook Arie besluiten tot een "om-en-om-regeling": de ene week brengt Roos met haar man door. de andere week met haar Welnu, dat alleen levert de Moun ties op zich al stof genoeg voor talloze dubbelzinnigheden. Ze komen dan ook nog een inboor ling tegen, die later een Surina mer blijkt te zijn; dat levert ook weer het nodige op. Na de pauze wijken Joke Bruys en Arnie Breeveld van het script af, waarop Bambergen en van Voo ren met de koffie in de hand dit even regelen. Tevens richt men zich een paar maal direct tot het publiek ('t is toch maar een to neelstukje) en nodigt het zelfs uit tot het meezingen van 'O. eiland in de zon', waarop het publiek grif ingaat. Een show van de Mounties dus. verpakt m een klucht. Oude wyn in nieuwe zak ken. Voor dit amusement geldt de economische wet van vraag en aanbod: er blijkt voldoende belangstelling voor te bestaan. WIJNAND ZEILSTRA. LEIDEN - Het Residentie Orkest heeft zaterdagavond in de Stads gehoorzaal voor een muzikale ge beurtenis van de eerste orde ge zorgd: onder leiding van Hans Vonk werd een ronduit indruk wekkende uitvoering van Sjosta- kowitsj' 14e symfonie gegeven Merkwaardig is deze in 1969 vol tooide compositie alleen al door haar opzet, die met elf korte de len en het gebruik van twee zangstemmen sterk afwykt van wat in het algemeen onder een symfonie wordt verstaan. De ver gelijking met Mahler's Lied von der Erde'. een vijfdelige symfo nie met twee zangstemmen, ligt voor de hand. In tegenstelling tot Mahler maakt Sjostakowitsj ech ter gebruik van een kleine or kestbezetting, bestaande uit ne gentien strykers en slagwerk, die op uiterst suggestieve wijze de teksten van Lorca. Apollinaire, Kuchelbecker en Rilke onder strepen. De muzikale taal die Sjostakowitsj bezigt is zeer ge matigd modern en spreekt direct aan. Wat dat betreft hadden de concertbezoekers die - waar schijnlijk uit angst voor onbe grijpelijke moderne klanken - in de pauze de zaal verlieten rustig kunnen blijven zitten. Het motief van de dood in zijn vele gedaanten drukt een somber en vaak bitter stempel op alle delen. Slechts het eerste deel 'De pro funda' ademt een zekere vrede en berusting, en wellicht kan men de regels uit deel IX 'Hei wig' want onvergankelyk is de geest het verbond dat die men sen bindt die door de Muzen zijn verkoren' zien als de enige troost die Sjostakowitsj zijn toehoor ders en zichzelf kan geven Indrukwekkend werd deze uitvoe ring niet alleen door de dwingen de interpretatie van Hans Vonk, maar evenzeer door het aandeel van de sopraan Roberta Alexan der en de bas Henk Smit, beiden gezegend met ideale stemmen voor deze muziek. Roberta Ale xander weet haar flexibele en warme stem in alle ree kleuren. Ontroerend was haar vertolking van 'De zelfmoorde naar' (IV) cn 'Op wacht' (V) Grote expressiviteit bezit ook Henk Smit, wiens zware bas en grote dramatische zeggings kracht heeft. Zonder ook maar één lid van het Residentie Orkest te kort te willen doen verdienen de drie cellisten voor hun prach tige spel in Del wig (IX) aparte lof. MIES ALBERDA Galerie Van der Vlist - Botermarkt 3, "Kunst als geschenk", Willy Belinfante pastels en grafiek; Machteld Hooyen gouaches, Denkor tekeningen, nov. en dec. di. t/m za. van 10-17 uur. Oegstgeest - Kunstcentrum Lange Voort, expositie van werken van Ted Licht, Ingeborg Oderwald, Eve van Gennip, Bella Hendriksen, Wim Jonker, 7/1 tot 8/2, di, woe, do. vr. van 13.30-17.30 uur, vr. van 19-21 uur en za. van 12-17 Ars Studio (Pieterskerkgracht 9): expo- e Erika de Wit (aquarellen) en Gerard de Wit (olieverven), dag. 13-17 uur m.u.v. eerste kerstdag, t/m 8 jan. Galerie Denise Stephan: landschapste keningen Rein Dool, 16/1 tot 21/2, Bak- kersteeg 18, Leiden, vryd., zat. en zon dag van 13.30-H.30. Leiderdorp - Gemeentehuis, 7/1 tot 17/ 2, expositie Arie Andeweg, Hans Bos, Kees Peltenburg, ma. t/m vr. van 8-17 uur, do. van 19-21 uur. Museum Boerhave - Tentoonstelling over Antoni van Leeuwenhoek, tot 1/5. ma t/m za van 10-16 uur en zo van 13-16 LAK-galerie, Levendaal 150. zeefdruk ken Marian Plug. etsen Philip Wiesman, 14/1 tot 28/2. ma. t/m vry. 9-17 uur. Redactie: Anneloes Timmerije. Reacties naar: Klepperdoos, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Rijksmuseum toonstelling v tot 9/1, ma t/m za van 10-17 feestdagen van 13-17 Wassenaar - Auberge de Kieviet, kant borduursels van Ena Stok-v (EVE), tot 7/1, 9-12 en 15-19 uur (beh. LEIDERDORP - Muzenhof, wandkle den van Marja van der Zee-de Leau, 24/ 12 tot 19/1, ma t/m vr van 14-22 uur en za. van 9-14 uur. "De Oude Rijn" (Stille Mare 4): oliever ven en gouaches Dixy Boonstra (tot 12 jan.). QZ/ezo, die hebben hun f' i lesje gekregen TZ. r\ o Zeg. mannen, en hoe, maar wij kunnen die dan wel toch nog in handen slagroom by rw rn dumi dc ndooi et Alt UaUte I het ty ffrkloplr Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis) Ziekenhuizen Bezoekuren ziekenhuizen Dlaconessenhuis - doorlopende be zoektijd van 16.00 uur tot 20.00 uur; met uitzondering van: - de kinder- en jongerenafdeling: dage lijks van 14.00 uur tot 19.00 uur. d^ afdeling intensieve zorg: uitslui Sportmedisch Advies Centrum: Bezoekuren St. Elisabeth-Ziekenhuis: Volwassenen: dagelijks van 14.00-14.45 en van 18.30-19.30 uur. Klasse afd. dage lijks van 11.15-12.00 uur, van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur. Academisch ziekenhuis Tel. 269111 foor alle paften ten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 Avond bezoekuur afdeling Verloskunde 18 00-19 00 uur Praematurenafdeling dagelijks van 14.30-14 45 uur en van 18.30-18 45 uur. Bezoek aan ernstige patiënten Bezoektijden Kinderklinxek Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30-19.0C i *18.30-19.30 Bezoektijden kinderafdelingen Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18 30-19 00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen ka/f er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofdverpleegkundige). Alphen aan den Rijn cdlud<~) IfeUiUS Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur, 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra be zoek voor de hartbewaking "s ochtends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek voor va ders op de kraamafdelmg: 's avonds r ouders 14.30-18.30 i Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bu het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (tel: 020-175000) 10 Januari 1983 Honderd jaar geleden stond in de krant: De nieuwbenoemde Commis saris des Konings van Gronin gen heeft den Koning verzocht in zijn eigen villa aldaar te mo gen blijven wonen Deze villa is een der meest fraaie en trotsche gebouwen van het Zuiderpark bij de voormalige Heerepoort. Z.M heeft weigerend geant woord. zoodat de heer Van Pan- huys het rijksgebouw moet be trekken. - Een waggon met wilde herten zal uit Frankrijk komen, aan gekocht door den Koning en be stemd voor de bosschen van het koninklijk domein het Loo. om aldaar in de vrije natuur te worden losgelaten, eveneens worden eerlang tamme herten van Zr Ms. domein Soestdijk naar het Loo vervoerd, om ook aldaar in de bosschen te wor den losgelaten. - Te Berkel en Rodenrijs nam een 9-jarige knaap een geladen geweer van eene aan den weg staanden kar. met het ongeluk kige gevolg dat het schot afging en den vader zoodanig in de borst trof dat deze onmiddellijk overleed. De man laat eene we duwe met vijf kinderen achter. Men schrijft uit Genua aan de "Italia", dat een bom is gewor pen in de kerk "Delia Consola- zione", terwijl deze gevuld was met geloovigen. De schrik, dien de ontploffing teweegbracht, was onbeschrijfelijk. Vele vrou wen vielen in zwijm, de priester slaagde er in de menigte gerust te stellen. Vijftig jaar geleden In Hamburg en Erfurt heb ben zich botsingen voorgedaan tusschen nat tonaal-social lsten en communisten In Homburg namen de vechtende partijen de vlucht toen twee politie agenten. die op weg naar huis waren en werden aangevallen van hun vuunoapens gebruik maakten In Erfurt werd een optocht van nationaal socialis ten in uniform, die uil een ver gadering terugkeerde, door 2000 communisten met sfeenen bekogeld In Hamburg werden eenige nationaal socialisten, in Erfurt werd een aantal nisten gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21