c Saturnus laat steekje vallen Negen goals van Hen Piket Blitz verslaat lij staanvoerder Green Eagles Kuyvenhoven in Rotterdam eerste Foreholte komt sterk terug Winst voor Fides Pacta en Pernix Toptijden in Indianapolis Binneiikade nog steeds aan kop MAANDAG 10 JANUARI 1983 Sport LEIDEN Door een 91—76 overwinning op koplo per Green Eagles heeft Blitz zich gehandhaafd op de tweede plaats in de eerste klasse rayon. In de zelfde klasse startte ook Leiderdorp met een zege in het nieuwe jaar; Silvertown Lions werd met 61—80 verslagen. MSV won vrij makkelijk van het Utrechtse Binnenland met 88-66. In de andere eer ste klasse rayon liet Lisse een steek vallen door met 70—69 van Kinheim te verliezen. Luba verloor on nodig met 91—85 van Rabo Bank. Blitz-Green Eagles 91-76. Blitz stond met twee nederla gen op de tweede plaats en moest dus van het ongesla gen Green Eagles winnen om niet bij voorbaat voor de titel uitgeschakeld te zijn. De Voorschotenaren hadden zich goed geprepareerd voor dit belangrijke duel en waren op de hoogte van de speelwij ze van de tegenstander. Coach Kallenberg gaf Blitz de juiste opdrachten mee en die werden door zijn spelers keurig uitgevoerd. Gecon centreerd spelend nam de thuisploeg afstand van de Eagles. Halverwege was het verschil negen punten: 45-36. Ook in de tweede helft was Blitz de betere ploeg. De presses van de opponent wer den gepareerd en onder aan voering van de uitblinkende Ton Kallenberg (21 punten) en Piet van der Zaag (20 pun ten) werd de voorsprong uit gebouwd. Zonder problemen haalde Blitz het einde en heeft het, met nog één wed strijd tegen Green Eagles voor de boeg, nog alles in ei gen hand. Silvertown Lions-Leiderdorp 61-80. Het tot nu toe nog niet erg succesvolle Leiderdorp is 1983 sterk begonnen. Het niet kinderachtige Silvertown Lions werd in eigen huis on deruit gehaald. Ondanks een slechte start (12—4) stond Lei derdorp met de pauze al met 32-44 voor. Ook in de tweede helft bleken met name de Paulides broertjes Rein en Ton op dreef. Deze twee scoorden aan de lopende band en eindigden op 24 pun ten. Onder de borden ver richtte Boris Monkhorst nut tige arbeid tegen de lange mensen van de thuisploeg en droeg daarmee zijn steentje bij aan de verrassende zege van zijn team. MSV-Binnenland 88-66. Bei de ploegen staan in de mid denmoot, dus er was sprake van een vier punten wed strijd. Zonder William de Haas, maar met de uitblin kende Johan Steen voorden het MSV er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. MSV het een sterke rebound volgen door goede en snel uitgevoerde break en legde Dick Koorneef (11en John Raam (15) van Blitz volgen met span ning de bal in het belangrijke treffen tegen Green Eagles hiermee de basis voor de overwinning. Evert van der Plas werd met 27 punten top scorer. Kinheim-Lisse 70-69. Het op de tweede plaats staande Lis- se vergalopeerde zich tegen het zwakkere Kinheim. Hal verwege was de stand nog ge lijk (41-41), maar in de ener verende slotminuten moest Lisse tol betalen voor de on derschatting en pakte de Haarlemmers de zege. Top scorer werd Ene van Zelm met 16 punten. Rabo Bank-Luba 91-85. Het zonder de geblesseerde Ge rard de Wolf uitkomende Lu- ba heeft in deze partij wel winstkansen gehad, maar sprong hiermee wat slordig om. De in de eerste helft op gebouwde voorsprong (40-46) werd uit handen ge geven en Luba had toen geen kracht meer om nog terug te komen. LEIDEN - De competitie in de tweede divisie D heren lijkt een zeer spannend zaak te zullen worden. Saturnus staat nog bovenaan, maar moest niettemin gisteren tegen Zee burg dat vooral zijn fysieke overwicht gebruikte en dat van de arbiters ongestraft mocht doen, een nederlaag incasseren: 15-16. Gelukkig voor Saturnus was ook concurrent AHC'31 zo vriendelijk te verliezen van Achilles en wel met 14-16. De stand aan de kop van de rang lijst van de tweede divisie D bij de heren blijft dus ongewijzigd al zijn nu Seyst en Achilles de naas te concurrenten van de Leidse ploeg geworden. Maar Saturnus heeft nog een troefaas achter de hand, die in deze ongetwijfeld zeer spannende tweede helft voor nieuwe stimulansen kan zorgen. Overigens is er bij de Lei- denaars nog absoluut geen reden om de noodklok te luiden. Twee maal winnen met een doelpunt verschil, dan mag je ook wel een maal verhezen met een treffer verschil. In de eerste divisie A dames won Foreholte vooral op karakter in Utrecht van HMS. Via een rus- stand van 6-9 werd het 11-13. HVS kende in de tweede helft te gen BDC (rust 4-4) vijf fatale mi nuten. Van 7-6 werd het 11-6 voor BDC met een lawine van break outs. Met 3 strafworpen had de Soester formatie net voldoende marge om de stormloop van HVS daarna nog op te vangen, 12-10. Oase verloor in Amster dam van koploopster Slotervaart door een een voorsprong van 4-1 binnen acht minuten uit handen te geven. Dast gebeurde net zo in de eerste ontmoeting tussen bei de teams in Roelofarendsveen. Traag circuleren van de bal en ondoordacht afspelen naar de cirkel speelde het break- out LEIDEN - De Leidse korfbaltop is het nieuwe jaar goed begonnen. Fides Pacta klopte Swift (A), al had de Bos- brigade het moeilijker met de hekkesluiter dan de 17-13 uitslag doet vermoeden. Pernix passeerde in de slotfase ZKC 31 (8-9) en vergrootte zo opnieuw de overlevings kansen in de overgangsklasse. De eersteklassers bleven nog puntloos. Zuiderkwartier ver loor van Kinderdijk (10-7), het geen een van Ready verliezend De Danaiden (13-8) weer onder de rode streep drukte. TOP ten slotte leed een minieme 11-12 nederlaag in het sleutelduel te gen Swift (M). Tweedeklasser Ons Eiland werd door ODO (M) naar het tweede plan verwezen (5-11), terwijl Fiks medekoplo per WION met 12-9 klopte. De generale repetitie voor de top per tegen HKV verhep voor Fi des Pacta moeizamer dan velen dachten. Het stormachtig ope nende Amsterdamse Swift bracht met snel en sterk korfge- richte spel de Leidse verdedigers in grote problemen, die te vaak alleen onreglementair op te los sen waren. Aanvallend werd Fi des Pacta meegesleept in het ho ge tempo, waardoor de schutters geforceerd tot schieten moesten komen. Nadat Swift een 2-4 voor sprong had verloren leek de storm uitgeraasd. Niettemin was de ruststand met 6-7 negatief. Het duurde tot de slotfase eer daar verandering in kwam. Routinier Dick Onderwater, ingevallen voor Nico Pikaar bleek de rust- brengende factor, die de ploeg van Bos naast het flitsende van Henny Piket, negen maal sco rend, zo nodig had. Piket scoor de 11-11 waarna Onderwater het dozijn treffers volmaakte. En na een treffer van Piket was het op- INDIANAPOLIS (AFP) - Op de tweede dag van de internationale zwemwedstrijden in het 25-me- terbad van Indianapolis zijn de Oostduitse meisjes sterk voor de dag gekomen. Zij verbeterden twee beste wereldprestaties. We reldkampioene Kristin Otto kwam als eerste binnen de grens van één minuut op de 100 meter rugslag (59.97 sec) en de 4x100 meter wisselslagploeg zegevier de in 4.02.85 min. Otto, Geweni- ger, Geissler en Meineke waren daarmee bijna vier seconden sneller dan de Amerikaanse meisjes die vorig jaar het offi cieuze wereldrecord op 4.06.43 min. brachten. In totaal wonnen de Oostduitse meisjes zes onderdelen. Voor de Amerikanen waren alleen de 400 meter vrije slag (Kim Linehan) en de 400 meter wisselslag (Tracy Caulkins). De Amerikaanse he ren deden het nauwelijks beter met slechts overwinningen voor John Kostoff en John Moffet op de individuele nummers. nieuw Onderwater die ook zijn tweede schot tot doelpunt gepro moveerd zag: 15-13. Swift was zo in nauwelijks vijf mi nuten een geslagen ploeg, zeker toen er bij het op balbezit spelen nog eens twee Leidse treffers volgden. De resterende treffers kwamen op naam van Ronald van der Velden (4), Jacquline Velthuyzen en Nico Pikaar. Gedwongen door de afwezigheid van Peter Kuipers moest coach Jasper Engel Pernix in een ge wijzigde opstelling de vloer op sturen. Hierdoor bleven vooral in het eerste aanvalsvak de combi naties steriel en zonder gevaar. Bovendien miste hoofdaanvaller Kees Hortensius elke zuiverheid. Omdat verder Janko Breedveld in de verdediging ZKC 31 top- speler Johan Mulder niet afdoen de wist af te stoppen keken de Leidenaren al snel tegen een 2-0 achterstand aan. Pas in de slotfa se van de eerste helft kreeg Per nix greep op het spel, vooral doordat voor verdedigen het ZKC onmogelijk maakte de paal- positie te bezetten. Na de pauze, ingegaan met een 5-4 stand, kwam Pernix bij 6-6 op ge lijke hoogte, maar het stokte daarna weer in het eerste aan valsvak. Geerten Breedveld werd door coach Engel precies op tijd ingebracht in dit vak en werd de grote man voor Pernix. Niet alleen was hij goed voor 7-7, maar ook de winnende 8-9 kwam uit zijn handen. Voor de overige treffers tekenden Kees Brokaar (4), Carla Kuipers, Daan Vreeken en Janko Breedveld. Met een in korte tijd opgebouwde 5-1 voorsprong leek TOP zich een kansrijke positie hebben ver worven. Prompt sloeg het bles sureduiveltje, geholpen door een stevig uitpakkend Swift, echter genadeloos toe. Eerst moest Bert Staal de kant opzoeken en na rust (7-5) volgde uit het andere vak ook Peter Tiggelman. De Zeeuwen profiteerden be kwaam, tien minuten voor tijd kwamen ze bij 9-9 langszij, om TOP in een gelijk opgaande slot fase te passeren: 11-12. Voor TOP scoorden Anne van der Zaag (4), Hans Oudshoorn (3), Joée van der Berg, Jacquelien Winter, Ka rin Baak en Stella van der Zaag. Geimpoineerd door een agressief publiek en het stevige spel van Kinderdijk kwam Zuiderkwar tier al snel in problemen! Hoewel kort voor rust door goals van Carla Akse, Kitty van der Mark en Joep van Dam (5-3) de aan sluiting gevonden leek te wor den bleek de zesde tegentreffer, nog voor rust, al beslissend. Tot Kinderdijk in de slotfase wegliep naar 10-7 bleef die marge van twee treffers onaangetast. On danks goals van Dick Derksen Henny Piket, absolute topscorer t direkte opponent had geen prettige (2), Wil de Wit en Joep van Dam Het zuiver schietend herenviertal van Read/ zorgde al snel voor 4- 0. Daarmee bleek de hoop van coach Kees van Vliet om met het sterkere damesviertal de balans in evenwicht te houden ijdel. Na rust (8-3) kon door scherper ver dedigen en het nemen van risi co's onder de korf de schade ver der beperkt blijven. Door treffers van Ingrid van Haren (2), Pieter Koorneef (2), Cees Christiaanse (2), Elly de Bruyn Prince en Erik Peters bleef het zo by een 13-8 nederlaag. Dertig minuten lang viel Ons Ei land vergeefs aan op de korf van ODO. De concurrent uit Maas land, bij rust nog op veilige af- ;an Fides Pacta met negen goals, plaatst af r\ middag. stand (5-2) wist de korf wel te vinden en won met grote cijfers: 5-11. Alleen Rob Hasselbach (2), Olga Soudan, Huib Hasselbach en Patrick Verra scoorden. Hoewel die slechts twee punten bedroeg (7-5) bleek de achter stand die De Algemene opliep in de eerste helft beslissend Deze marge bleef tot de slotfase onge wijzigd, waarna De Regenboog wegliep naar 13-9. Ruud van Vliet (3), Wim van Vliet (2), Mar tin Filippo (2), Jory Sjardijn en Ruud Swaak scoorden voor de Leidse ploeg. Een wanhoopschot van Joke Geij- er viel van de korf. Het slotoffen- sief wat Crescendo had ontken- tend om de 4-8 achterstand goed te maken kreeg zo geen belo ning. De Overkanters won nu, ondanks tegentreffers van John Huigsloot (3), Carolien Braggaar (2), Joke Geyer en Wilfred Corne- lisse. met 7-8. In de slotfase kwam Velocitas nog by na in de problemen De in haalrace van Kwiek (R) stokte echter by 8-9 Fluks kon tot de rust (3-3) bijblijven, maar moest toen koploper NIO laten gaan 10-5. Het duel tussen de koplo pers in IIID, Fiks en WION, werd met 12-9 gewonnen door de Oegstgeestenaren. Plaatsgenoot KNS kwam tegen Harga slechts driemaal tot scoren en verloor dus 8-3 BRAM VAN GENT spelletje van Slotervaart precies in de kaart. De Amsterdamse ploeg won met 15-8. Daarby acht goals uit break-outs. Beste speel ster bij Oase was zonder twijfel Helma van der Geest. MMO had in de derde dmsie G da mes de beste kansen tegen de re serves van Quintus, maar toen de arbiters Hoek en Van Heekeren bij de stand 11-7 een twee minu ten-straf gaven greep Quintus deze buitenkans dankbaar j Twee strafworpen hielpen de Wateringse ploeg over de drem pel,11-9. Het werd tenslotte 11- 11, met welk resultaat Quintus beide handen mocht dichtkny- pen. Elly van Leeuwen scoorde na een fraaie solo weliswaar 12- 11, maar die treffer werd door de arbiters hautain weggewuifd we gens lopen. Een regel waarvan overigens slechts weinig arbiters in Nederland kaas hebben gege ten. In de afdelings tweede klasse heb ben de heren van HW'70 zich aan de kop van de ranglijst ge nesteld door concurrent Wings 2 met 13-7 af te bluffen. Met die ze ge kwamen de Voorschotenaren, goed gecoached door Cor Brou wer, een punt boven de Hage naars. Foreholte klopte in dezelf de klasse het derde team van Hermes met 17-12. Oase won in de derde klasse via een strafworp die zes minuten voor tijd werd toegekend. Dat ene puntje voor sprong werd defensief knap vast gehouden. MMO verloor in de derde klasse D van EDH 2 met 9-10. Maar als gisteren Gerard Elsgeest in zijn normale doen was geweest zou de zege zonder twijfel naar MMO zijn gegaan. Wat hy ook probeerde, hij kreeg het vizier niet op scherp. Bij de dames verraste Saturnus in de tweede klasse A HW'70 in Voorschoten met een revanche voor de in Leiden geleden neder laag (3-4). Saturnus won ditmaal met 8-3 na een ruststand van 4-1 Saturnus benutte in deze wed strijd alle toegekende strafwor pen. Dat waren er dne. Achter eenvolgens schoten Nicoline Hassefras, Margot Kou wen berg en Marja de Graaff vanaf de ze ven meter raak. Als de heren van Saturnus dat gis teren tegen Zeeburg ook hadden gedaan zou de zege voor de Leid se ploeg, het gehaaste spelbeeld ten spyt, toch naar Saturnus zyn gegaan. Nu werden drie straf worpen onbenut gelaten. Alleen Wim van Leeuwen schoot wel raak vanaf de zeven meter. Hij was gisteren ook de beste man in de Leidse ploeg met 4 treffers. Het hadden er meer kunnen zijn wanneer zyn ploegmaats hem wat vaker aangespeeld zouden hebben. Nu scoorde Zeeburg met een wanhoopstreffer van grote afstand de winnende goal: 16-15. Foreholte toonde tegen HMS ka rakter. De hele wedstryd tegen een achterstand aankyken en dan m de slotfase toch toeslaan Nel Geerlings met twee strafwor pen en een gewone treft» r. Küv Hoek vanaf de cirkel en tenslotte Hannie Boskamp tweemaal van afstand zetten een beteuterd HMS de pin flink op de neus FRANK BONTE LEIDEN - Met het naderen van de nationale kampioen schappen begint wielerverldrijder John Kuyvenhoven zich meer en meer in de kijker te rijden. Zaterdag teken de de Leidenaar in een zware koers te Rotterdam zijn tweede zege uit het nieuwe jaar aan. Italië. Kuyvenhoven trok giste ren naar het Brabantse Drunen. alwaar hy verzekerd leek van een vierde plaats. Na een valparty met een achterblyver diende hy de koers echter in de laatste ron de te staken. In de modder van het Kralingse Bos voelde Kuyvenhoven zich volledig in zijn element. Drie renners wisten zich na de start in het kielzog van de Univers-ren- ner te nestelen: Ronald Rol, Henk Baars en Herman Snoeyink. Verrasenderwijs dien de Snoeyink als eerste af te ha ken. De nationale amateur-kam pioen was niet in beste doen en viel, eenmaal gelost, zelfs naar een zevende plaats terug. Halver wege de koers kon Baars het tempo niet meer volgen, hy moest zich beperken tot het con solideren van de derde plaats. Ronald Rol hield Kuyvenhoven wel tot in de laatste ronde bij. De Swift-renner leek vanwege zijn rappere eindschot verzekerd van de eindzege, maar nam toch het zekere voor het onzekere en loste zijn rivaal uit Alkmaar via enkele demarrages. De zege leverde daarna voor Kuyvenhoven geen problemen meer op. Hans Steek ers finishte als vyfde en reisde meteen door naar een koers in Martin Overdevest reed in Rotter dam bij de junioren geruime tyd aan de leiding. In de slotfase kwam de Leidenaar echter de man met de hamer tegen en dien de hij zyn rivalen Van der Ley en Voshol voor te laten gaan. Cas per van der Meer sleepte een vyf de plaats in do wacht. Eddie Kouiss vond by de nieuwelingen in Hans Kolenbrander en Ree kers lastige opponenten, maar toonde zich in de eindspurt toch de sterkste Kolenbrander werd verdienstelijk tweede De vu r i- stek ging naar René Guyt. Junior John Eradus eiste gisteren in de revanche kampioenschap pen op de baan van Ahoy, on danks een fikse valparty. een derde plaats voor zich op. i medespeelster. Zyn LEIDEN - Door een overwinning op Peter Bronstnng, die zijn aan val zag doodlopen, nestelde Frans de Jonge zich even naast Cees Binnenkade in de top van het klassement van het LDDB- kampioenschap. Dat verblyf was van zeer korte duur omdat Bin nenkade zelf De Jonge in een puur symmetrisch gevecht ver rassend wist te verslaan. Verras send omdat een dergelijke stryd nogal remiseachtig lykt. De eer ste de beste afwijking van de symmetrie betekende meteen verlies voor een onthutste De Jonge. Daarentegen speelde Arend van Beelen een uitgekookte party te gen Peter Bronstring. Een sterke voorpost van de KDC'er moest worden afgeruild, waarna de par ty door beide spelers naar remise werd geloodst Ook hekkesluiter Max Leiwaka- bessy raakt meer en meer op dreef. Met zuiver positionele middelen pakte hy het povere spel van Theo Zwetsloot aan. Een centrumdoorstoot beteken de het bankroet voor de stelling van de Noordwyker, die zich on danks hardnekkig verzet niet combmatief meer kon redden Het gemakkelykst kwam Jan Pas- schier aan beide punten. Al op de zesde zet beging Jaap van Duy- venbode de fout een remisodam- zet open te stellen. Passchier dacht niet minder dan een uur na en nam hem. Door de slagvcr- wikkelingen raakte de wedstrijd leider de draad kwyt, gaf drie ex tra schyven weg en beëindigde terecht de marteling door op te geven. In de eerste klasse kwamen ook twee KDC'ers in het nieuws. Ten eerste de byzonder fraaie over winning van Jan Parlevlict op Teun Kooistra. Laatstger.01 moest in een Roozenburg-opstel ling positioneel verzwakkend voortzetten om een damdreiging teniet te doen, maar trapte even later, in een Bonnard-opstelling, op een schitterende tydbom: een vyfslag naar dam. De tweede KDC'er was Ane Dub be laar, die gewoon thuis bleef en daardoor koploper Arend Robbe wel heel eenvoudig de punten toewierp. Tenslotte won André van der Zwan in een interessante aan vals party van Leen Hoogcvcen. die de omsingeling iets te laco mek aanpakte

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17