c DÏOK één helft gelijkwaardig Vreugde-vuurwerk Philidor Nederlagen LUSV en Gemini in volleybalstrijd Vlietwijk heeft buit binnen Overwinningen damesteams Leython en NOVO HRC buit ervaring na rust uit KNAU wil Scharn behouden Schlemper door eerste rond bij Go Eerste seizoenzege schakers Voorschoten Sport MAANDAG 10 JANUARI 1983 LEIDEN - In de volleybalkompe- titie verloren de beide heren vertegenwoordigers in de natio nale strijd hun strijd. LUSV met 3-0 bij HSV en Gemini met 3-1 bij Krimpen. Bij de dames kon den NOVO en Leython zich pas winnaar noemen na vijf sets. NOVO won de derby tegen Ge- mini en Leython versloeg Ze venhuizen. LUSV verloor de eerste set omdat de pass te slecht was verzorgd. In de resterende sets was LUSV echter gelijkwaardig, waarbij het effekt van de vaak gevaarlijke opslag nihil was, omdat de scheidsrechter amper op tech niek floot. Hierdoor verloor LUSV ook de volgende 2 sets met 15-13 en 15-12. Gemini speelde ondanks verlies te gen Krimpen zijn beste uitwed strijd van dit seizoen. Na 15-12 verlies werd het in de volgende sets enigszins benadeeld door de arbiter omdat bij 13—13 twee fou ten werden gegeven die de stand naar 15-13 tilden. Dankzij goed spel van Kees de Ridder en Mat- tie de Tombe werd de derde set met 10-15 gewonnen. Ondanks de goede spel van Rik v.d. Hezel werd de vierde weer verloren (15-10; 3-1). Bij de dames in de nationale strijd speelde Gemini erg gemotiveerd tegen PVC, omdat Marian Wil- mer - ex-Gemini - bij de tegen partij meespeelde. Dat leverde 2 vlotte setwinsten (15-6, 15-10). In de derde set werd er wat stoom afgeblazen (4-15), maar in de vierde set waren vooral de aanval en serve weer uitstekend verzorgd. Het 1-5 systeem met Ciska Beurze - omdat Anneke Verstegen nog steeds gebles seerd is - fungeerde prima met als bekroning set- en wedstrijd- winst (15—4; 3—1). Leython maakte een goede compe titie-start tegen het een punt la ger geplaatste Zevenhuizen. In de eerste set werd nog verloren met 15-9, maar daarna ging het volkomen gelijk op. In een zeer spannende fase was het echter Zevenhuizen dat met 14-16 aan het langste eind trok. Deze 0-2 achterstand prikkelde Leython enorm. Leython wist met een goed spelende Conny v.d. Zan den een 15—9 setwinst te be werkstelligen. Zevenhuizen ver slapte nu wat en Leython greep weer winst: 15-11 en 2-2. De vijfde set werd tevens de span nendste. Na veel wisselingen ging deze ook naar Leython met 18-16 (3-2). Het door de wintersport drie basis speelsters missende NOVO le verde een prima prestatie door in Voorschoten Gemini 2 te ver slaan. In de eerste set werd nog duidelijk naar de eenheid ge zocht: 15-4, maar daarna ging het al spoedig beter lopen: 5-15. De derde set kwam NOVO met 10-13 voor, maar het gemis aan wisselspeelsters brak NOVO op 15-13. NOVO nam echter vanaf dat moment het heft stevig in handen en mede door een excel lerende Janny den Hollander werd Gemini via 4-15 en 3-15 gedeklasseerd. In de promotieklas heren bleek NOVO-Leython vier sets een aardige wedstrijd, die weliswaar niet op een hoog niveau stond, maar waarbij de spanning erg veel vergoedde. De aantrekkelij ke eerste set werd op het eind door de wat betere aanval in Noordwijks voordeel beslist: 15-12. De tweede set ging door een vooral in de slotfase romme lig spelend NOVO terecht naar Leython met 9-15. De derde werd vooral door het scorever loop het hoogtepunt van het duel liefst 16 serveer-wisselingen wa ren er nodig voor NOVO om op setpoint te komen: 15-14, maar Leython capituleerde nog niet en kwam via 16-17 zelf op setpoint. Toch trok NOVO uiteindelijk mede door twee technische fou ten van Leython bij 19-17 aan het langste eind. Leython vocht zich nog eenmaal langszij: 10-15, maar moest daarna vooral conditioneel met 15-1 de meer dere erkennen in NOVO. Gemini 2 kon mede door de terug keer van Gijs Walrave in het team twee sets redelijk gelijke tred houden met Punch, al ver loor de ploeg wel: 16-14, 3-15. In de derde en vierde set kwam Gemini aanvallend te veel te kort en Punch pakte met 15-7 en 15—5 de 3-1 winst. Donar-DAC bracht niet helemaal wat van deze streekderby werd verwacht. Donar had ex-NOVO speler Lieuwe Vermeulen opge steld voor de afwezige Ron Groen. Hij bracht in ieder geval een grote portie enthousiasme in de ploeg. Dit alleen bleek niet voldoende. Via 8-15 en 11-15 nam DAC gedecideerd een 0-2 voorsprong. Donar kwam nog te rug met 15—9, maar in de vierde set ging het na 7-7 fout. Een aan tal passfouten gaf de doorslag in DAC's voordeel: 9-15 en 1—3. Bij de damespromotieklassers ver loor LUSV het treffen om de tweede plaats ruim. Na 15-12 en 12—15 leek de strijd open, maar toen barstte Velo pas goed los en kreeg LUSV een 15-10 en 15-9 nederlaag te slikken (3—1). Gemi ni 3 deed het beter door thuis Ju piter te verslaan met 3-1 (15—10, 15-11, 12-15 en 15-13). DAC verloor voorlopig de aanslui ting met de top door in een recht streekse confrontatie met de nummer één, Thor gedecideerd met 3-0 te verliezen, waardoor het op een derde plaats terecht kwam. Het op de vijfde plaats staande Jo- dan Boys heeft bij NOVO 2 geen schijn van kans gekregen. Alleen in de eerste set moest steeds van uit een achterstand worden te ruggekomen, alvorens definitief werd toegeslagen: 15-13. Na de tweede set simpel in winst te hebben omgezet: 15-9, bleef NOVO ook hierna aan de positie ve kant van de score: 15-13. RW ging in hoog tempo van start. Het regende gevarieerde aanval len, die ondanks een tussen- sprint Van Radius winst oplever de: 13-15. Ook in de tweede set was Radius nog niet warmge- draaid: 9—15. Even ging het mis: 15-6, maar in de laatste set wist een veel agressiever RW met 5-15 de eerste echte winst te pakken en tevens de laatste plaats over te doen aan datzelfde Radius. GER RENES LEIDEN - "Eigenlijk praat ik liever niet meer over dit lo pende seizoen. Liever kijk ik vooruit, naar volgend jaar. Niet dat dit een verloren tijd is, zeker niet. De jeugd die nu wordt ingezet kan wennen aan dit niveau, kan leren. Zoals vandaag tegen HRC. Natuurlijk had ik wel willen winnen en vooral niet willen verliezen zoals nu is ge beurd met 25-9. Maar echt er mee zitten doe ik niet. Want ik zie progressie, met name in die eerste helft. Binnen een jaar is DIOK terug aan de top. Let op mijn woorden". Die werden, pal na het thuis-deficit tegen de Haagse Rugby Club, op getekend uit de mond van de Leidse coach Peter de Bruin. Die kleine, totaal doornat geregende trainer was, zoals blijkt uit bo venstaande, geenszins teleurge steld na de tweede achtereenvol gende nederlaag op de spiksplin ternieuwe accommodatie waar door DIOK definitief wegviel uit de top van de ereklasse. "We hebben dit seizoen bewust en ri- goreus verjongd. Je kan van dit team nog geen topprestaties ver wachten. Er worden nog teveel schoonheidsfoutjes gemaakt. Maar ik hou me vast aan die eer ste helft. Toen zag je toch veelbe lovende dingen.'' Wat waar was. Notabene tegen de strakke wind en gestaag neerval lende regen in hielden de jonge geelblauwen - met als enige rou tinier Jan Dreef en verder uit sluitend 'twintigers' - uitstekend stand tegen de zeer ervaren Haagse tegenstander. Weliswaar speelde de strijd zich voor rust voornamelijk af op Leidse helft, maar dat was een logisch gevolg van de storm die DIOK duidelijk parten speelde. Desalniettemin slaagde HRC er niet in om de achterlijn te bereiken omdat het felle DIOK de Haagse opbouw meest voortijdig wist te versto ren. Met name in rucks en mauls trad DIOK veel agressiever naar voren dan de Hagenaars. Strafkicks Die overigens bij rust toch op een 6-13 voorsprong konden bogen. LEIDEN - De Sasseneheimse rug byclub De Bassets behaalde het afgelopen weekeinde een be langrijke 4-0 overwinning op HRC. De rugbyclub had de zege vooral te danken aan een inter ceptie van Tinus van Harskamp en het afronden van Dennis van Nieuwkoop. De ploeg staat nu met AAC en HRC gelijk aan de leiding. Maar die kwam bepaald niet tot stand via goed werk in de drie- kwartlijn, maar vooral omdat Ha genaar Raymond van Rooyen dankbaar profiteerde van de weersomstandigheden. Tot drie maal toe kogelde hy uit straf kicks het ovaal door de palen. Daartegenover stelde de thuis club een vroege en fraaie try van Joop Klunder die al na vijf minu ten een interceptie op de middel lijn pleegde en ineens doorliep. Ab Huisman benutte de eenvou dige conversie bekwaam. Pas pal voor de pauze drukte Michel van der Loos de eerste Haagse try. Met de, zy het wat afgezwakte, wind in de rug leek het een kwes tie van tijd of DIOK zou dit voor deel benutten om naast de Hage naars te komen, zeker nadat Ab Huisman van aifstand voor 9-13 zorgde. Maar wat iedereen ver wachtte gebeurde toch niet. Juist nadat de thuisclub een enorme mogelijkheid vlak voor de try-lyn onbenut liet brak HRC uit. Twee Leidenaars gleden weg in de modder en het was voor ARNHEM (GPD) - Het bestuur van de KNAU heeft middenafstand- strainer Haico Scharn gesom meerd het komend weekeinde de centrale training te leiden. De Arnhemmer, die met ingang van 1 januari jl. zijn contract afbrak, loopt bij het niet-verschijnen het risico dat de atletiekunie een ge rechtelijke procedure in gang zet. De KNAU heeft de contractbreuk van Haico Scharn, die inmiddels op parttime-basis in dienst is ge treden bij de Nederlandse vesti ging van een Amerikaans sport- schoeiselbedrijf van Nike, voor gelegd aan juridisch adviseur mr. J. C. Kollen. Overigens is het niet zeker of de KNAU inder daad Scharn bijvoorbeeld via een kort geding zal dwingen zijn tot 1 oktober lopend contract uit te dienen. Het moeten werken met een dan weinig gemotiveer de Scharn, de eventuele kans op verlies van het kort geding en an dere zaken zijn er oorzaak van dat het KNAU-bestuur zwijgt over eventuele maatregelen. Inmiddels is er al voorzichtig con tact geweest met een kandidaat die Scharns taak kan overne men. Bram Wassenaar, die in de eerste helft van de jaren zeventig met Scharn een sterk Neder lands middenafstandsduo vorm de, is door trainingscoordinator Herman Buuts gepolst. AMSTERDAM - Ronald Schlem per is zonder kleerscheuren door de eerste twee ronden om het Nederlands kampioenschap go heengekomen. De Voorhoutse denksporter, favoriet voor de eindzege, versloeg in het eerste van de vijf toernooi-weekeinden achtereenvolgens Eijkhout en Westhoff. De enige concurrent voor de eindzege, de Amster dammer Robert Rehm, is even eens ongeslagen maar speelde pas één wedstrijd. LEIDEN - Met wat passend vuur werk heeft het hoofdklasseteam van Philidor/Leiden in de zater dag gespeelde vijfde ronde van de landelijke schaakcompetitie het nieuwe jaar bij Utrecht inge luid. Zo straften Peter Gelpke en Lex Jongsma fouten van hun op ponenten met gortdroge knallen af en lanceerde Marcel Piket een geslaagde vuurpijl op de stelling van Van Oosten. Daarentegen le verde de donderbus van RAG de Graaff niet meer dan remise op en zag Nico Kuijf zijn Bengaalse vuur in schoonheid sterven. Met nog een drietal minder luidruch tige remises en de beide vooruit- gespeelde knalpartijen van Ad van den Berg en Joop Piket sloot Philidor het festijn af met een positief saldo: 4-6. Het team uit de Sleutelstad is nu opgerukt naar de zesde plaats, die het ech ter wel met Utrecht moet delen. De beide vooruitgespeelde duels in de match Utrecht-Philidor/Lei- den beloofden heel wat. Belofte maakt schuld en derhalve zorgde Lex Jongsma meteen al in de opening voor de eerste knaller: ondekbaar mat na een fout van Schenk. Overigens heeft Jongs ma een weddenschap lopen, dat hij alle vijf partijen voor Philidor in het nieuwe jaar zal winnen. Het bleef rustig in de speelzaal, toen Henk van Maaren en Maar ten Etmans hun geruisloze remi se beklonken: V/i-2xh voor Phili dor. Leven kwam er pas goed in de brouwerij door de sensatie rond het bord van RAG de Graaff. Op het moment, dat De Graaff zijn "donderbus' in een offervariant van het de laatste tijd zo populai re Anti-Meranergambiet wilde ontsteken, lanceerde Verholt een remisevoorstel. De Graaff wei gerde, maar een aantal zetten la ter moest hij het gezien zijn posi tie wel accepteren om erger te voorkomen. Bij analyse bleek, dat de 'donderbus' op een andere manier wel degelijk een geslaag de koningsaanval had opgele verd: 2-3. Toch verhoogde Philidor de voor sprong tot 2-5. Omdat Nieuwen- huis zich verrekende, kon Peter Gelpke een zwart stuk extra van het bord knallen. De vuurpijl van Marcel Piket, een schijnoffer in het centrum, leverde een pion op en dankzij een fout van zijn op ponent even later de partij. Hoewel Nico Kuijf zijn prachtstel- ling tegen Kathy van der Mije- Nicolau met een serie kromme zetten verknalde en de grote wij zer bovendien zijn vlag streek, kwam de zege van de Leidenaars niet meer in gevaar. Zelfs dyna miet zou niet voldoende geweest zijn om Piet Bakker en Bor ach ter hun bord vandaan te halen. Beide spelers wilden van geen ophouden weten totdat.... na 66 zetten tenslotte twee kale konin gen op het bord prijkten: remise en derhalve 3V4-5V4. Slechts een zet minder hadden Hans Kuijf en De Jong nodig om hun dame eindspel eveneens remise te ma ken. Eindstand: 4-6 voor Phili dor. Overigens heeft Joop Piket zijn hangpartij tegen Nagtegaal zon der verder spelen remise gege ven, zodat het eindresultaat van het duel Philidor- HSG/Hilver- sum 5V2AV2 voor de Leidenaars werd. LSG I/Leiden had in de eerste klas se A weinig geluk nodig om de reserves van BSG tot figuranten te degraderen: V/2-V/2. De Leide naars liepen daardoor een bord- punt in op koploper Amstelveen I (bij Groningen I 'slechts' 3j/ï- 6Vfe), maar er gaapt nog steeds een kloof van twee matchpun- ten. LSG startte nogal vredelievend dankzij Charles Kuijpers. Zo langzamerhand kan hij een ar chief samenstellen van partijen waarin hij zeer goed komt te staan en die vervolgens in remise verzanden. Toch spande de partij van zaterdag de kroon, want hij accepteerde op de 16e zet remise in een stelling, waarin hij totaal gewonnen stond. Hij had echter een verkeerde variant vooruitbe- rekend. Joop Bakker had een pion geofferd voor een aanzienlijke voor sprong in ontwikkeling. Deze compensatie vergokte hij echter en BSG stond met IV2-V2 voor, maar niet lang, want Dirk Sikkel profiteerde gretig van een blun der van Van der Hauw in een ogenschijnlijk gelijke stand. Van Putten overvleugelde een niet agressief genoeg reagerende Spiering op de damevleugel, maar Van der Marei, die net een aanval had afgeslagen en daarbij zelfs een dame had veroverd, zag zijn vlag duikelen: 2iA-2,A. Daarmee was de koek voor de LSG'er Charles Kuijpers: vrede lievend. BSG-reserves op, want vlotjes liep LSG vervolgens naar de overwining. Heemskerk verzil verde zijn kleine positionele voordeeltjes en Konings, in de rol van materialist, pakte alle pionnen, die hij maar kon pak ken, terwijl de aanval van Storms maar niet op gang kwam. Hagendijk bekroonde zijn uitste kende koningsaanval met een mat in tijdnood en daarmee is hij nu met 4 Vi punt uit 5 partijen topscorer van LSG. Tolenaar won nadat Tersteeg een remise- kans in het ongelijke lopereind spel had verzuimd, terwijl Osse- waarde na lang ploeteren in een gecompliceerd eindspel zijn vrije h-pion dame kon laten halen. De goede voornemens voor het nieuwe jaar van Voorschoten I zijn na de riante zege (7%-2Vi) op Charlois/Europoort III voor vriend en vijand duidelijk: niet degraderen uit de tweede klasse C. Soepel lopend kwam de pun- tenmachine al vanaf het begin op gang. Roel Piket veroverde in tijdnood een stuk, terwijl Wise zijn tegenstandster mevrouw Mesman, de dochter van de be kende mevrouw Roodzant, com- binatoir de das omdeed. Een 'slagzet' van Lindeboom in het middenspel betekende 3-0. Van Schaik stond eerst op winst, ver volgens op verlies, maar in tijd nood zorgde hij toch voor 4-0. Met de beide remises van Groo- ten en Bongers blies Voorscho ten wat stoom af om vervolgens full speed met de doorlopende pionnen van Brouwer naar de eerste seizoenszege te vliegen. Het pionneneindspel leverde Huizer niet meer dan remise op. Houweling vocht zich in een lo pereindspel van gelijke kleur met een pion achter naar remise. Een zelfde resultaat boekte ten slotte Both, maar hij vergooide in de tweede tijdnoodfase de winst door zijn pluspion af te staan. Het duel tegen Utrecht II werd voor de reserves van Philidor/ Leiden een compleet drama: 7V2- 2Vz. Slechts Jan Bakker slaagde er in met een dodelijke penning in tijdnood winnend toe te slaan. Vriend, Peters en Smit konden hun dreigende stellingen niet naar winst voeren: drie remises. Vriend heeft in het eindspel zelfs hard moeten vechten. De reste rende zes partijen leverden even- zovele nullen op. Het was onbe grijpelijk, dat Verstegen zijn par tij, waarin hij op de 8e zet al een stuk had gewonnen, nog verloor. Even onbegrijpelijk was de ver liezende combinatie van invaller Van Steenwijk. Kohlbeck en Barkema verloren regelmatig, terwijl Jongsma in tijdnood werd matgezet. Van Loon ten slotte moest zijn remisestelling forceren, omdat er toen nog een kans op 5-5 in zat, maar ook hy moest zijn koning omleggen. VOORSCHOTEN - Vlietwijk heeft de buit bijna in zijn ge heel binnen. Gisteren be werkstelligde het tweede team van de Voorschotense badmintonvereniging het kampioenschap in de derde klasse door een 8—0 score te gen DKC 6. Daarnaast kan er met het eerste helemaal niets meer mis gaan. Niet alleen won de formatie zaterdag met 11-0 van hckkesluitcr Flying Shuttle, ook kwam er een brief van de nationale bond waarin men uitsluitsel kreeg over het protest dat Vlietwijk had ingediend na het 6-5 verlies tegen Drop Shot. Dat protest werd toege kend, Vlietwijk krijgt de winst toebedeeld en staat in eens weer op drie punten voorsprong aan de kop van het klassement. Volgende week. tegen het lastige Avan- ti Middelburg, zou de tweede klasser zich zelfs een kleine nederlaag kunnen permitte ren omdat het partij-gemid delde van de Voorschotena ren hoger is. Zaterdag kreeg alleen Henk Westerbeek oppositie van Flying Shuttle's enige sterke man. Dick Oostergo, nog niet volledig hersteld van een blessure, had daar geen last van en won, om aan te tonen hoe makkelijk het allemaal ging, met 15-1, 10-11. Veglo is bijna aan het einde van een seizoen vol kommer en kwel. Bij alle degradatie-peri kelen kwam afgelopen week een ernstige enkelblessure (gescheurde banden) van Hans van Hartevelt. Daar naast moest Ilse Jansen met griep achterblijven. Voor zover nog onzekerheid be stond over degradatie, kwam daar bij Eridos een einde aan: 8-0 Ook Veglo 2 moet het volgende seizoen een stapje terugdoen en mag het dan proberen in de nieuwe lande lijke vierde klasse. Gisteren verloren de reserves even eens met 8—0, van Morgen stond. De instelling van die vierde klasse is er de oorzaak van dat Leiden niet kan promove ren. De Leidse ploeg is 'vaste tweede' in hun afdeling. In vorige jaren betekende dat promotie. Nu echter gaat al leen de kampioen over. Lei den boekte gisteren een nipte 5-3 zege tegen Rotterdam 3. Lisse maaxte het seizoen ont spannen af en vergaarde gis teren de volle winst tegen Eridos 3: 7—1. Vlietwijk 3 speelt ook geen rol meer in promotic- of degradatiestrijd en won het voorlaatste com petitie-duel met 5-3 van DKC 5 Dennis Malleé een koud kunstje om 9-17 te laten aantekenen. Genadeslag Dat was meteen de genadeslag voor DIOK. Het zware veld en het vroege wegvallen van steun pilaar Richard Huisman (heup blessure), plus het feit dat vaste krachten Brian Gilles en Peter de Bruyn ontbraken, eiste in het verdere verloop zijn tol. HRC profiteerde goed van die man- meer-situatie en had daarbij het geluk aan zijn zijde toen de arbi ter een dubieuze try van Koele- mij goedkeurde. Veel maakte het overigens niet uit, want in de laatste tien minuten bepaalde Den Haag het beeld van de (on gelijke) strijd. "Maar volgend sei zoen", zo voorspelde trainer De Bruin, "moet ik het nog zien. Dan zijn we een jaar verder en een jaar rijper. Wij komen hoe dan ook terug". AD VAN KAAM Dick Altink vecht tegenover een Haagse overmacht. Berendsen, Duquesnoy en Van Teylxngen schieten te hulp.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16