c Plezierige voortzetting Quick Boys "Beste wedstrijd van het seizoen" "Nu tenminste wat sensatie gehadP RCL spreekt zich moed in: 2-0 NS W-Rij snburgse Boys (3-0) net poppenkast LLsse neemt genoegen met pimt bij Geinoord Hoogmoed Katwijk afgestraft Noordwijk verslaat Zwart Wit 28 MAANDAG 10 JANUARI 1983 NUMANSDORP - Met NSW en Rijnsburgse Boys in de rol van Jan Klaassen en Katrijntje en de Alphense scheidsrechter Leen van Kreuningen als de boef werd zaterdag in het zuidelijkste Zuid- Holland een klassieke poppen kastvoorstelling weggegeven. Zich in het geheel van geen kwaad bewust kon de leidsman niets goed meer doen, doch zou na afloop constateren "tot zijn voldoening te hebben gefloten. Ik heb me voor 100 procent gege ven. Die nummer 12 bij NSVV was de boosdoener. Natuurlijk, achteraf had ik hem beter direct op kunnen schrijven. Maar dan zou ik ook de wedstrijd kapot fluiten. Nu hebben de mensen tenminste nog een beetje sensa tie gehad". Wat dat laatste betreft loog de 3—0 Rijnsburgse neder laag in Numansdorp er niet om. Roel van Eekelen heet die nummer 12. Het type dat de mouwen nog eens extra opstroopt als een trai Sport ner daarom vraagt. "Zoals tegen Noordwijk", greep NS W-trai ner Jaap Viergever terug naar de laatste competitie-wedstrijd van '82, kansloos met 3—0 verloren, "zo ging het niet langer. Willen we punten pakken, heb ik ge zegd, dan zal er gevochten moe ten worden. Noordwijk en Rijns burgse Boys zijn de beste ploe gen in de afdeling, kwa voetbal en kwa intellect. Dat tekort moe ten wij compenseren", hield Viergever zijn manschappen voor. Van Eekelen uitgezonderd inter preteerde geen van hen die op vatting verkeerd. Niet voor niets verdiende zijn ploeg in de eerste competitie-helft meermalen het predikaat "te vriendelijk". En Viergever "begreep ook niet waarom Van Eekelen niet werd gestraft" maar kon daarentegen meer dan tevreden zyn met de verrichtingen van de slopende middenvelder. Schoffelend zette Van Eekelen de Rijnsburgse lin- kerwing, waar via Paul van der Blom en de aanvankelijk goed draaiende Johan de Kroon initia tieven moesten ontplooien, veel vuldig de voet dwars. Rijnsburgse Boys ondervond veel al nadeel als Van Kreuningen steeds weer een nieuwe uitbran der aan Van Eekelen moest ge ven. "Laat toch voetballen, zei den Rynsburgse spelers dan", en Van Kreuningen luisterde. Maar zijn beleid kwam ter discussie toen hij drie minuten voor rust Jan Klein een officiële waarschu wing had gegeven, alleen maar wegens commentaar op zyn grensrechter na een 'professione le' handsbal van Jack Manuput- ty. Tien minuten na rust (Hans Reedijk was pal voor de doelwis- seling verantwoordelijk voor de 1-0 tussenstand) volgde (einde lijk) ook Van Eekelen, eveneens wegens aanmerkingen op de lei ding. En Van Kreuningen ver- bruidde het helemaal toen hy halverwege de tweede helft (in middels was het 2-0 geworden door Peter de Jongste) opnieuw Jan Klein, nu wegens spelbederf, noteerde. "En iedereen weet wat dat betekent", richtte hy zich tot het adres van trainer Viergever. Die poogde nog een wissel in te brengen voor de naar de kleed kamer verbannen Klein. De cha os was compleet, al had Van Kreuningen in het resterende deel van de botsing ook nog Roel van Eekelen (volkomen onnodi ge overtreding) en doelman Ja cob van der Ree van de thuisclub wegens natrappen naar Rob Gil lissen voortijdig van het veld kunnen sturen. "Maar dan had ik waarschijnlijk niet levend van het veld gekomen". Noch RB, noch het overige NSW bestand, bet zich meeslepen m xl het gewoel. Iedereen in het geel zwart nam deel aan een groots of fensief, maar de met routine doorspekte verdedigingswal bleek onneembaar. Er was geen centimeter ruimte meer, in te genstelling tot in de eerste helft. Ook toen werden de Rijnsbur- gers op alle fronten kort gehou den, maar omdat men technisch zoveel meer klasse in huis had waren er toen wel mogelijkhe PAGINA 15 den de thuisformatie te slechten. Die werden echter met uitgebuit. Rob Gillissen kwam als enige in kansrijke stelbng. maar werd net buiten het strafschopgebied ge schept door Van der Ree. Het technisch overwicht alleen bleek met voldoende, vooral omdat in de achterste Unie de organisatie zoek was. Van Voorbergen greep herhaaldelijk mis op hoge voor zetten en in de beginfase van de tweede helft schutterde de vol- talhge laatste nj. De 1-0 en 2-0 van kort rond de doelwisseling waren het gevolg. Met alle tumult, drong bij RB al lengs het besef door dat men met ongeschonden de reis zou beëin digen. Zeker niet toen tien minu ten voor het einde Van Kreunin gen terecht de aansluitingstref- fer van Gillissen wegens buiten spel annuleerde. De 3-0 van Hans Reedyk in de blessure-tyd was nog slechts van statistisch belang GERARD HAVERKAMP KATWIJK- Wanneer de prestatie, die Quick Boys tegen SSS neerzette toonaangevend is voor de voortzetting van het lopende seizoen, dan kunnen de Katwijkers nog het nodige plezier in het nieuwe jaar verwachten. Tegen hun Klaaswaalse opponent speelde Quick Boys zeker niet vlekkeloos, maar de inzet en de bezieling die de ploeg van interim-coach Molendijk (Berry Janse is nog herstel lende van een operatie) ten toon spreidde sprak boekde len. Dit resulteerde na negentig minuten dan ook in een 2-1 overwinning. Het zag er overigens helemaal niet naar uit dat het allemaal zo posi tief zou aflopen. SSS, tweede op de rangbjst, kon al in de eerste minuut op voorsprong komen. Freek Rienks maakte tijdens een duel ongelukkig hands en het buitenkansje dat middenvelder Ruud in 't Veld vanaf elf meter kreeg, liet hij niet onbenut: 1-0. Quick Boys zocht na deze tegen valler voorzichtig de aanval maar deed dat erg onzorgvuldig. De kansen vielen dan ook aan de an dere kant. Het centrale duo Anne Ouwersloot/Rienks vergat bij balbezit tot aan de middenlijn op te schuiven waardoor de SSS- spitsen Ab Huisman en Gert Ver maas in de counter levensgevaar- bjk konden worden. Met hun zo genaamde 'one-touch'-voetbal en de steeds weer aan de zijkanten opduikende middenvelders be paalden zij het spelbeeld gedu rende de eerste dertig minuten. Maar Quick Boys vocht, aange moedigd door het weer in grote getale opgekomen pubbek (ruim 2000), goed terug. Met kleine kansjes voor Rienks en Aande- wiel diende het herstel zich aan. De linies sloten beter en de per soonlijke dekking van de aanval lers werd verscherpt. De gevaar lijke counter, feitelijk het enige wapen van de bezoekers, werd gelijktijdig afdoende bezworen. Tien minuten voor rust kwam Quick Boys tot de schitterende gelijkmaker. Mart van der Plas kon een prima voorzet van Frank van der Kleij op de elf-meterlijn terugleggen, waar Kees van Rooyen zich niet hoefde te be denken en direct uithaalde. Quick Boys ging na rust op de goe de weg voort. De Katwijkers drongen fel aan en sloten SSS in. Alleen met enkele harde charges konden zij Quick Boys van doel- rijpe kansen afhouden. Met na me de directe tegenstander van Mart van der Plas, Coen Reuter soUiciteerde naar een boeking, Frank van der Kleij wringt zich in alle bochten voor een omhaal op het SSS-doel. Cees Boogaard (3), Leo van der Veer (4) en Coen Reuter kunnen hem niet meer van zijn plan afbrengen. De poging bleef overigens zonder succes. LEIDEN - FC Lisse (zat.) kwam in en tegen Gemoord niet verder dan een 1-1 gelijkspel. Een deling waarmee de ploeg uit Lisse zich tevreden mocht stellen. Niet omdat de ploeg een matige party speelde, maar omdat Gemoord sterker bleek dan verwacht De ploeg van Arie Talsma was webswaar vaker aan de bal, maar wanneer Geinoord in bezit kwam van het leder moest de FC Lisse-verdediging telkens op zijn hoede zyn. Zoals in de eerste helft bijvoorbeeld. Één van de Geinoord-spelers leverde een schot af, dat naast leek te gaan. Dat dacht ook Nico Groene weg. De Lissenaar stak geen hand uit maar kon de bal enkele ogenblikken later wel uit het net halen: 1-0. In de tweede helft stelde Gemoord alles in het werk om de voorsprong vast te houden. De ploeg 'spijkerde' het eigen doel dicht waardoor er voor Lisse nauwelijks doorkomen aan was. Terwijl de ploeg van trainer Talsma achterin attent moest blijven, omdat de aanvallen van de thuis club niet van gevaar waren ontbloot Theo Godyla zorgde in de tweede helft voor de doorbraak. Op aangeven van Godyla kopte Jan van Sloo- ten de gelijkmaker in. Hierna ontstonden er meerdere kansen voor de Lissenaars. maar Jan van Slooten, Rob Suttorp, Frans van der Laan en Ruud Bróring stonden niet op scherp. Sjoerd Boot moest tijdens het duel worden afgevoerd naar het ziekenhuis, om daar een hoofdwond te laten hechten. maar de warrig leidende scheids rechter Van de Velde noteerde alleen Katwijker Leo van Delft. Na een kwartier in de tweede helft kwam Quick Boys verdiend op voorsprong. Uit een corner van Huug Aandewiel kon Rienks de bal op de vlak voor het doel ge heel vrijstaande Mart van de Plas terugkoppen. Met een halve om haal hielp hij zijn ploeg aan de leiding. Het was een verdienste van Quick Boys dat de ploeg steeds maar weer de aanval bleef zoeken. Me nig eerste klasser had tegen SSS, dat onherroepelijk in de proble men komt als het zelf het spel moet maken, in de verdediging gegaan. Quick Boys deed dat niet en dat had, zeker voor de neutrale bezoeker, een gunstig verloop op het wedstrijdbeeld. Jonge spelers als Martin van der Plas, Van der Kleij en de voor de geblesseerde Jonker opgeroepen Fred Eysberg kregen door de tweede goal meer zelfvertrou wen en etaleerden enkele techni sche individuele hoogstandjes. Kansen bleven niet uit. Van Rooyen, Aandewiel (kopbal op de paal) en tweemaal Frank van der Kleij konden echter niet tot scoren komen. Omdat ook SSS, zij het na goed keeperswerk van Theo Guyt, de gecreëerde kan sen niet kon benutten bleef het tot het eind toe spannend. Met Martin Haasnoot voor Van Delft trachtte Quick Boys de voorsprong nog te vergroten. Mart van de Plas en Frank van der Kleij kwamen nog wel alleen voor doelman Hans Stoufjesdijk, beiden konden echter wederom niet scoren. BOB VAN BOHEMEN LEIDEN - Katwijk en Ter Leede, uitkomend in de der de klasse (zaterdag), kregen zaterdag een nederlaag te in casseren. Katwijk verloor met 2-0 van Excelsior Pernis, terwijl de Sassenheimers hun meerdere moesten erkennen in Heinenoord. Excelsior P - Katwijk 2-0 Katwijk dacht zonder inzet de partij tegen Excelsior te win nen. Die vbeger ging zater dagmiddag niet op. De ploeg van John Huguenin bezit wel degelijk de nodige kwaliteit, maar moet ook hard werken voor de punten. Gebeurt dat niet, dan is Katwijk voor elke ploeg een gewillig slachtof fer. Zo ook voor Excelsior, dat de hooghartige houding van Katwyk afstrafte. In de eerste helft was de centrum spits van Excelsior.twee maal succesvol. Na de 2-0 rust stand toonde Katwyk alsnog karakter, maar het team kon geen verandering meer in de stand brengen, al waren Wim Guyt 1 en Jan van Duyn bei den dichtbij een treffer. Ter Leede-Heinenoord 0-1 Ter Leede kon voortdurend op een overwicht bogen, maar slaagde er met in dit in de stand tot uitdrukking te brengen. Heinenoord immers groepeerde alle spelers op de eigen helft, waardoor er voor Ter Leede geen doorkomen aan was. Vlak voor de pauze kreeg Ter Leede een enorme tegenvaller te verwerken. Hennie Zoet speelde de bal terug op Jan Blankenspoor, maar zag Hcinenoord-speler Louw 't Hart over het hoofd Deze speler accepteerde het presente met beide handen. Na de pauze oefende Ter Leede een constante druk uit op het vyandelyke doel. maar de verdiende gelijkmaker bleef uit. de goal zal wegens buitenspel worden afgekeurd. Cees Ruis deinst terug, Pierre LEIDERDORP - RCL deed zaterdagmiddag de goede voornemens gestand door de eer ste competitie-wedstrijd in het nieuwe jaar winnend af te sluiten. De formatie van Theo de Waard zette een flinke last van zich af door het Schiedamse PPSC met een 2-0 ne derlaag terug naar huis te sturen. Winst was pure noodzaak voor de Bloemerd- bewoners, die een belabberde eerste sei zoenhelft achter de rug hebben. Niets leek daarin goed te gaan en uiteindelijk zat De Waard met de zorg hoelang hij nog bij zijn achterban kon aankomen met steeds weer een nieuwe verliespartij. Tegen PPSC, na ro de lantaarndrager Vitesse Delft de tweede kandidaat voor een plaats onderaan de rang lijst, sprak RCL zich weer moed in. Nu in eens goed georganiseerd en fel spelend, deed de Racing de voorlaatste plaats over aan de bezoekers. Peter Siera was de man achter de doelpunten, waarvan hij één uit een penalty scoorde. In de eerste helft was het één en al RCL dat de klok sloeg. Met goed combinatievoetbal werd veelvuldig het doel van PPSC-keeper Spierings bestookt. Doorlopend heerste ge vaar in zijn doelgebied en al na tien minuten moest hij voor t en goede Leiderdorpse aan val door de kni én. Peter Siera rondde af. Door dat vroege doelpunt ontstond daarna meer ruimte en er zouden al snel vele moge lijkheden op het tweede doelpunt volgen. Maar Siera schoot na een vrije trap van de goedspelende Bennie Heemskerk alleen voor de keeper over de bal, en een kopbal van de tijdens de winterrust tot spits omge doopte Cees Ruis was net iets te zacht. Ook Dick van der Bijl had geen geluk. Zyn af standsschoten en een vallende kopbal ver dwenen juist buiten de palen. PPSC het al die tijd niets van zich horen. De bezoekers waren niet in staat om een enkele kans te creèeren. De doelman van RCL, Peter van der Heijden, moest slechts bij een enkel wanhoopsschot of een hoge voorzet hande lend optreden. Het nu door René Kammen- ga geleide verdedigingsblok, Ruud Boen dermaker opereerde als back, functioneerde goed en nam de sluitpost veel werk uit han den. Feller Het tweede gedeelte gaf bijna hetzelfde beeld als in de eerste vijfenveertig minuten. Wel maakte PPSC een betere indruk en kwam zowaar wat vaker voor het RCL-doel. Maar echt in gevaar is RCL niet gekomen. PPSC daarentegen moest alle zeilen bijzetten om de Racing van het doel te houden. Daar dat niet altijd volgens KNVB-regels gebeurde, kostte dat Jan 't Hoen van PPSC (na een aanslag op Dick van der Bijl) een boeking. De prima leidende scheidsrechter Baas uit Harmeien noteerde ook Thijs Bruna in het boekje. Hij haalde een Schiedammer onder uit, nadat niet werd gefloten voor een over treding op Van der Bijl. Doordat PPSC de zaken steviger aanpakte, zocht RCL veelal met afstandsschoten het vijandelijke doel. Zonder succes. RCL dreigde stil te vallen, waarop trainer De Waard nieuw bloed het veld instuurde. Een kwartier voor het einde kwam Sieto Schal- kers voor de falende Erik van Doeselaar en zag, nauwelijks een paar minuten na zijn en tree, een schot net over gaan. Niet veel later was de invaller naarst betrokken bij de inlei ding tot 2-0. PPSC-verdediger Westerveld ging in de fout, waarna Schaïkers alleen op doelman Spierings af kon gaan. Inplaats van de bal naar de meegelopen Cees Ruis te spe len, verkoos Schaïkers de keeper te omspe len. Dat lukte bijna, maar de Schiedamse doelman zag nog kans om de doorgebroken RCL-er bij de enkels te pakken. Linksback Peter Siera werd geen strobreed in de weg gelegd bij het uitvoeren van de penalty. Na het fluitsignaal verliet Spierings proteste rend zyn doel, omdat hy vond dat de bal niet op de juiste plaats lag Siera schoof de bal simpel in de benedenhoek, scheidsrechter Baas vond dat allemaal best. HENRY POUW ROTTERDAM - Noordwijk doet tegenwoordig veel met naar verhouding weinig routine. In de voetballerij tellen in hoofdzaak de resultaten en alleen daarom al heeft het vorig seizoen door trainer Piet Buter nogal eigenzinnig getrokken verjongingsplan de toetssteen van de kritiek kunnen verdragen. Weliswaar nog niet helemaal volgroeid, legde de met slechts drie dertigers gecompleteerde verzameling van tieners en twintigers ook tegen Zwart Wit'28 een proeve van bekwaamheid af. Mede door de vrijgevigheid van de concurrentie deed de 1-3 winst op de Rotter damse ploeg vól klinkende namen dienst als opstapje naar een riante toppositie, terwyl het rijpingsproces van Noordwijk nog in volle gang is. Op sportpark 'De Vaan' bleek voor de zoveelste maal in deze voet baljaargang, dat de huidige Noord wijk-generatie in potentie alle elementen (techniek, werk lust, bereidheid te bewegen zon der bal en loopvermogen) bevat voor een perspectiefrijke toe komst. Maar afgaande op het ge beuren in Rotterdam-Zuid dient te worden afgevraagd of het ploegspel met wat meer durf en bravoure niet naar een volwasse- ner hoogte kan reiken. Het speltype van Zwart Wit, met Frans Meyer (ex-Excelsior. ex- Xerxes) als dolende linksback en met een aanval bestaande uit zeg maar anderhalve spits, noodde welhaast tot enige herziening van het traditionele 4-4-2 con cept. Nu liep zeker in de tweede helft één verdediger bij gebrek aan een tegenstander herhaalde lijk overbodig te wezen, waar een vyfmansmiddenveld zonder pro blemen de strijd had kunnen aanbinden met een Rotterdamse aanvoerlinie, na rust al vroeg ryp om te worden weggetikt. Zelfs had trainer Buter gezien het spel beeld in de tweede helft een ver dediger kunnen opofferen voor een extra-aanvaller, maar ook die gok waagde hy niet. Hy liet Klaas Vink opdraven voor de za terdag nooit gevaarlyke René van Hcnsbergen "Ik heb wel degelyk overwogen een extra-aanvaller in te zetten, maar ik durfde het niet aan", be kende Piet Buter. "Ik verkoos ons vertrouwde spelletje, waar bij het in de bedoeling lag dat Sjaak Sluys zou opkomen. Maar hij had een mannetje tegenover zich. Ik geef toe dat er dan een ander. Jan Siem Klinkenberg, Dit euvel verleidde Buter oven- gens niet tot een sturende op merking vanuit de dug-out. "Het ging toch goed", verdedigde hy zyn beleid en inderdaad, de kei harde cyfers (1-3) stelden hem in het gelijk. Maar na een omzichti ge beginperiode, waarin Noord wijk al aangaf meer klasse in huis te hebben dan de met repu taties overladen tegenstander, prijkte wel een 1-0 stand op het bord. Vrye verdediger Ton Ma rut was daar in hoge mate voor verantwoordelijk Hy leed na 22 minuten onnodig balverlies, zo dat doelman Dick Dortmundt zich buiten het strafschopgebied zag genoodzaakt tot handwerk over te gaan De vroegere semi- prof Ane Damsma (ex-Excelsior, ex-NAC) nam de vrye schop on berispelijk: 1-0. Gewicht Hoewel op achterstand gekomen, bleef Noordwijk zich in het ver dere verloop van de eerste helft in positieve zin van de thuisclub onderscheiden. De aanvalsop bouw verliep aanmerkelijk ge- stroomlijnder dan aan Rotter damse zijde, maar voorin legden Geert Jan Bakker en René van Hcnsbergen te weinig gewicht in de schaal tegen de uit de kluiten gewassen Zwart Wit verdedi gers De veel linkskappendc Bakker oogde dreigend, maar was het niet en Van Hcnsbergen kwam nooit in de wcdstryd Niet zonder hulp van de onzekere doelman Van der Endt, die een vrye schop van Bogers onvol doende verwerkte, karyerde Ti- mo Gerlof een minuut DA ru .t da 1-1 in Da tijd was toen ryp voor een overschakeling naar byvoor- beeld een 3-5-2 opstelling, maar Noordwijk bleef vasthouden aan het 4-4-2 schema Het leidde achtenn soms tot enige desorga nisatie; met een verdediger te veel zagen de Noordwykse af- weerspelers zich nogal eens ge plaatst voor het dilemma "wie wie moest pakken". Juist daar door konden Louis Jacobs, oud- ACVer Bert Hooyer en Rob Kos ter gevaarlyk m de buurt van Dortmundt opduiken en bleef feitelijk te lang onzekerheid be staan over de uitslag. Zeker, nu Van Hcnsbergen en naderhand de inmiddels ingebrachte Klaas Vink vanuit vrye positie het doel op de verkeerde plaats zochten Pas een kwartier voor tyd drukte Bakker het veldoverwicht uit in een doelpunt na uitstekend voor bereidend werk van Jan Willem Bogers en Vink, die in zyn korte speeltyd tekenen van herstel toonde na een weinig vormvaste penode. Kort voor tyd stuurde hy Van der Endt, die voor rust een indraaiende voorzet van John Maryt tegen de paal had ge bokst, met een subtiele schynbe- weging doeltreffend het bos in, nadat Timo Gerlof een lange solo met een loeier op de paal had omlyst "De beste wcdstryd van het seizoen", juichte Piet Buter, wat best waar zal zyn. Maar hy kon met die opmerking toch niet de indruk wegnemen, dat er met enige durf nóg meer uit zyn geta lenteerde elftal valt te halen GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15