FC Groningen schakelt Feyenoord uit Derby County stunt ME'r redt leven gewonde supporter C Loting Sparta op valreep naast Willem II Bouwens speelt Ajax in de kaart Van der Gijp schakelt Standard Luik uit Rode kaart voor Vermeulen Kraay trekt brief in Bekerduels trekken weirn^ toeschouwers Van Harskamp in Oranje TILBURG (ANP) - De winterstop heeft Willem II en Sparta geen goed gedaan. Zaterdagavond deed in Tilburg het spel van Willem II iets minder chaotisch aan dat van de Rotterdammers. Na de hervatting was het omgekeerd. Het resultaat van de uitgestelde comptitiewedstrijd was er naar: 1—1, waarbij Gary Heale pas vier minuten voor tijd voor Sparta de gelijkmaker scoorde. Willem II had door Johan Huybregts in de vijftigste minuut de leiding genomen. Het gladde veld was een handicap voor de spelers. Vooral Willem II had aanpassingsmoeilijkheden. Voordat Arthur Hoyer en Soffers in de mid denlinie de spelverdeling van de niet op dreef zijnde Jan van der Veen en Toon Nelemans hadden overgenomen, trof Sparta's middenvelder Ron van den Berg al de lat. Daarna kwamen de kansen voor Willem II. Eenmaal haalde Blind een inzet van Huybregts van de doellijn, vervol gens stond Lengkeek zijn doelman Formannoy bij, toen deze was ge passeerd door Soffers. Twintig minuten voor rust claimde Willem II een strafschop nadat George de doorgelopen Bert Gozems had onder uit gehaald. Scheidsrechter Blankenstein gaf echter een indirecte vrije trap. Vijf minuten na rust nam Willem II onverwachts de leiding. Het begon met een vrije trap van Nelemans. De van de muur terugkaatsende bal van Bram Braam werd door Hoyer opnieuw ingezet, waarna Huybregts scoorde (1-0). Dat doelpunt gaf Willem II moed. Van Mierlo, die tegen Douglas George weinig in te brengen had gehad, zocht meer de vleu gels op en was dichtbij een tweede treffer. In het laatste kwartier kwam Sparta terug. Eerst liet Ronald Lengkeek een uitgekiende kans onbe nut, maar vier minuten voor tijd was Heale wel attent na een onacht zaamheid van doelman Verkerk. Sport MAANDAG 10 JANUARI 1983 LONDEN (Reuter) In de derde ronde van het Engelse bekertoernooi heeft zich slechts één verrassing voorge daan. De hoog geplaat ste eerste-divisieciub Nottingham Forest werd uitgeschakeld door Derby County, ro de lantaarndrager in de tweede divisie. Pi kant detail: Derby werd gecoacht door Brian Taylor, die vele jaren samenwerkte met Forests manager Brian Clough. Derby won verdiend met 2-0 met doelpunten Gem- mill (ex-Forest) en Hill. Verder deden zich in het be kertoernooi nauwelijks ver rassingen voor. Liverpool, onbedreigd koploper in de eerste divisie, had het wel moeilijk bij tweede divisie club Blackburn Rovers. De uiteindelijke winst met 2-1 was zwaar bevochten. Blackburn nam de leiding in de 24ste minuut door Gar ner. Vijf minuten later maakte Hodgson gelijk. Nog voor rust zorgde Ian Rush (alweer) voor het winnende doelpunt. Na rust drong Blackburn vergeefs aan voor een beter resultaat. Tottenham Hotspur won het eerste-dlvisietreffen met Southampton met 1-0. Ha zard was de schutter. Tot tenham bleef hierdoor ze ventien duels achter elkaar ongeslagen. Manchester won met 2-0 van Westham door doelpunten van Steve Coppel en Frank Stapleton. Everton uit de eerste divisie redde moeizaam een "re play" bij Newport in Wales, uitkomend in de Engelse derde klasse. Newport leid de tot kort voor tijd door een doelpunt van Gwyther. Sheedy maakte op slag van tijd gelijk. Frans Thijssen maakte een van de drie doel punten voor Ipswich in de met 3-2 gewonnen uitwed strijd tegen Charlton. Van der Gijp Twee Nederlandse spelers der Gijp: driemaal raak tegen Standard Luik. hebben een belangrijke rol gespeeld in de achtste fina les van het toernooi om de Belgische voetbalbeker. In ternational René van der Gijp van Lokeren schakelde vrijwel persoonlijk lands kampioen Standard Luik uit. In de eerste helft maakte Van der Gijp drie doelpun ten en raakte bovendien nog een keer de lat boven Michel Preud'homme. GRONINGEN - Het Groninger Oosterpark-stadion is voor incidenteel langstrekkende voetbalclubs een bijzonder moeilijk te nemen bastion. De plaatselijke FC regeert er, met steun van een omvangrijke achterban, doorgaans met ijzeren hand. Dit seizoen heeft FC Groningen, ambitieu zer dan ooit, nog geen enkele maal de witte vlag in het eigen, zo stevig gefundeerde huis hoeven te hijsen. Vooral wanneer de topclubs het noor delijke bolwerk trachten te ondergraven, zetten de Groningers zich schrap. Voordelig Pierre Vermeulen heeft zich vergrepen aan Groninger Ronald Koeman. Scheidsrechter Keizer toont de Feye- noorder (rechts) de rode kaart. Wim van Hanegem (links) en Andrej Jeliazkov (6) wachten de uitsluiting van de Limburger bedaard af, Van Til (half zichtbaar) protesteert. Na Ajax, dat in de Martini-stad na een heroisch duel werd versla gen, ervoer gisteren ook Feye noord dat het met FC Groningen in het Oosterpark kwaad kersen eten is. Het bomvolle stadion (16.500 toeschouwers) zag met groot genoegen dat de Rotter damse equipe uit het toernooi om de KNVB-beker werd geke geld: 2-0. De Groningers hadden zich vorige week in het Spaanse Torremoli- nos op dit treffen geprepareerd. Bij terugkeer uit Spanje hield trainer Verlangen nog een slag om de arm toen hem werd ge vraagd of hij het trainingskamp geslaagd vond. „Dat moet zon dag blijken", was zijn gereser veerde antwoord. Een opgeluch te Verlangen gistermiddag na het hartstochtelijk bejubelde succes: "Je hoort zo hier en daar wel of zo'n trainingskamp wel zo nodig moest, maar het is toch wel nuttig geweest. Je kweekt er het juiste sfeertje voor zo'n wed strijd als tegen Feyenoord". Toch was het een 'thuisblijver' die bij de Groningers in meest posi tieve zin opviel. Dat was de sinds kort dienstplichtige soldaat Ro nald Koeman, die zijn makkers met lede ogen naar Spanje zag af reizen en zelf de beproevingen van een bivak moest doorstaan. De krachtige middenvelder was het niet aan te zien. Hij wierp zich op als de gangmaker van zijn team, knap terzijde gestaan door broer Erwin en de derde Groninger middenvelder Theo Keukens. Op die belangrijke terreinstrook verwierf de thuisclub zich een voordelige stelling, hetgeen voor met name Michel Valke (de di recte tegenstander van Ronald Koeman) een onplezierige erva ring was. De Rotterdamse spel bepaler incasseerde gelaten dit prestigeverlies en daar had zijn collega Pierre Vermeulen blijk baar moeite mee. Hij vergreep zich na ruim een half uur aan de jongste Koeman-telg. Met een soort karate-trap wilde de inter national revanche nemen op de superieure Ronald Koeman, en nog voordat het slachtoffer met een van pijn vertrokken gezicht tegen het gras was geploft, had scheidsrechter Keizer al de rode kaart voor de zondaar getrokken. Een terechte sanctie van de jubi lerende arbiter. Gek genoeg kwam Feyenoord met tien man tot het beste tegenspel. Voor de rust, toen er numeriek nog een evenwicht op het veld was, deelde FC Groningen de la kens uit en moest doelman Hiele herhaaldelijk in actie komen om McDonald en Steenge van sco ren af te houden. Ondanks de rust die Van Hanegem als leider in de defensie uitstraalde, kwam de oude meester meer in moei lijkheden dan hem lief was. Er werd op het scherp van de sne de door met name de Groningers gevochten, hetgeen Keizer noop te tot het uitdelen van meer kaar ten dan alleen aan het adres van Vermeulen. Ook Erwin Koeman (charge contra Vermeulen) en Valke (onderuithalen van Ro nald Koeman) moesten worden gecorrigeerd door de voortreffe lijke leidsman, zij het minder in grijpend (geel). Na de pauze leek Feyenoord baat te krijgen bij het verre opdringen van de Groningers. Het duurae even voordat FC Groningen weer in balans was, omdat trai ner Verlangen na het wegvallen van de onberekenbare Vermeu len een verdediger (Schokker) liet plaatsmaken voor een aan valler (De Jonge). De laatste, vorig jaar nog amateur bij het Coevorder Germanicus, zette halverwege de tweede helft zijn ploeg op een 1-0-voorsprong. En vlak nadat Feyenoords coach Ab Fafié Van Hanegem uit het veld had gehaald, met het oog op een mogelijke verlenging, viel het doek definitief voor Feye noord. En opnieuw speelde in valler De Jonge een belangrijke rol bij het uitvoeren van deze ge nadeklap. Hij bracht met een slim passje Jans in stelling, en te gen diens kogel was Hiele kans loos: 2-0. ROTTERDAM (ANP) - Hans Kraay heeft het bestuur van Feyenoord meegedeeld de brief, waarin hij om een an dere functie dan trainer vroeg, als niet geschreven te beschouwen. Kraay kan als trainer niet tegen de span ningen van een wedstrijd. Hij trok zijn brief in na een gesprek met de nieuwe voor zitter van Feyenoord, Ge rard Kerkum. Het bestuur van Feyenoord wil wel op korte termijn de plannen van Kraay weten. Zijn contract loopt aan het einde van de competitie af. Kraay heeft een optie op ver lenging. De "vrienden van Feyenoord", die vorige zo mer veel geld fourneerden voor de aankoop van nieuwe spelers, willen dat Kraay bij Feyenoord blijft, in welke functie dan ook. AMSTERDAM (GPD) - Bob Groen, een 22-jarige inwo ner uit Zaanstad, heeft het volgens de GG en GD in Amsterdam aan een ME'er te danken dat hij gistermiddag na een bom aanslag tijdens de wed strijd Ajax-FC Den Haag niet is doodgebloed. Om tien minuten voor drie werd door een 25-jarige Hagenaar (A. C. H.) een door hem zelf gemaak te bom met metalen plaatjes en andere metaalfragmenten vanuit het vak waarin de supporters van DEVENTER (ANP) - De loting voor de kwartfinales van dt strijd om de KNVB-beker heeft Ajax aan Roda JC ge koppeld. De landskampioen speelt woensdag 23 februari thuis en twee weken later volgt op 9 maart in Kerkra- de de return. Nationaal schaatskampioene Ria Vis ser, die gisteren in Deventer in aanwezigheid van Jan Huybregts, secretaris be taald voetbal, de loting ver richtte, haalde voor de enige eerste divisieclub bij de laatste acht, Wagcningen, een streekderby met het Nij meegse NEC uit de koker. De loting had het volgende re sultaat: Ajax-Roda JC; Haarlem-Go Ahead Eagles; Wageningen-NEC en PSV-FC Groningen. DEN HAAG (ANP) - De achtste finales in het toernooi om de KNVB-beker hebben het voet balpubliek betrekkelijk koud ge laten. De acht wedstrijden trok ken het schamele; totaal van 46.000 toeschouwers. Uitschieter vormde Groningen, waar 16.500 kijkers de uitschakeling van Feyenoord (2-0) meemaakten. Ook in Venlo waren de tribunes voor het duel van FC VW met PSV (0-3) met 10.000 r delijk bezet. De overige zes ontmoetingen wer den door nauwelijks 20.000 men sen bijgewoond, met als abso luut dieptepunt Wageningen, dat zich voor 1350 man plaatste voor de kwartfinales. PSV PSV kwam in Venlo nauwelijks in moeilijkheden. Een minuut na de rust viel de beslissing toen Hallvar Thoresen het tweede doelpunt voor de Eindhovense ploeg scoorde. Voor de rust had Jurrie Koolhof zijn club op voor sprong gezet en Ernie Brandts nam de derde en laatste treffer voor zijn rekening. Haarlem was tegen een zwaar ge handicapt FC Twente in een ui terst produktieve bui (6-1). De doelpunten voor de thuisclub kwamen op naam van Joop Böckling (2), Balm, Haar, Kleton en Nijholt. Voor FC Twente, dat vier basisspelers door blessures miste, trof Evert Bleuming de Van Kooten Go Ahead Eagles vierde het af scheid van Kees van Kooten (naar PEC Zwolle) met een over winning (4-1) op Volendam. De Deventer eredivisieploeg for ceerde de winst voor de rust door doelpunten van Van Kooten en Eykelkamp. Na de hervatting voerden Van Kooten en Oude Wesselink de voorsprong op naar 4-0, voordat Frank Kramer te- genscoorde. Wageningen en Veendam vochten op de Wageningse berg een ver beten duel uit, waann de thuis club met 3—1 zegevierde. Van der Klift was de grote man door alle drie doelpunten voor zijn re kening te nemen. De Veendamse treffer kwam op naam van Wage- ningen-speler Loupatti, die in ei gen doel kopte. Saai NEC-De Graafschap was een saaie vertoning, waarin de Nij meegse club terecht de winst (2-0, doelpunten van Heisper en Grim) opstreek. De spelers hiel den de 5000 toeschouwers 120 minuten lang in spanning. Na de reglementaire speeltijd was de stand 2-2 door doelpunten van Dijkstra (2) voor Helmond en Eriksen en Raeven voor Roda. In de verlenging scoorde John Eriksen twee minuten voor het einde het winnende doelpunt. Met de duels tegen Ajax in de kwartfinales in het vooruitzicht een zeer lucratieve treffer voor de Kerkraadse club. FC Den Haag zich bevonden, naar een ernaast gelegen vak met Ajax-aanhangers geworpen. Daarbij liep Groen been-, buik en polsverwondingen op alsme de een slagaderlijke bloeding in de lies. Dankzij het feit dat zijn been meteen door een ME'er werd afgebonden kon het leven van de Zaanstedeling worden ge red. Groen werd daarop overge bracht naar het Onze Lieve Vrou we Gasthuis in Amsterdam waar hij inmiddels niet meer in le vensgevaar verkeert. Drie andere supporters werden licht gewond. Een agent kreeg een scherf in de rug en een ME'er liep gehoor- schade op. De bommenwerper kon met moeite worden gearres teerd. Kort voor het einde van de wed strijd explodeerde opnieuw een, door een 16-jarige Hagenaar (K. F. D.) geworpen bom waardoor een aantal mensen licht werd ge wond. Samen met een meisje dat getroffen werd door een steen werden ze overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Am sterdam. De bommenwerpers zullen met twee andere arrestan ten die zich schuldig maakten aan openbare geweldpleging vandaag worden voorgeleid aan de officier van justitie. Om moeilijkheden te voorkomen werd door de politie tweehon derd man ingezet onder wie 140 ME'ers. Gewoonlijk volstaat de politie bij topwedstrijden van Ajax met 25 30 man personeel. Voor de wedstrijd werden alle 350 supporters van Den Haag evenals de F-side-supporters van Ajax gefouilleerd. Daarbij werd in een pakje shag van een Hage naar een „geïmproviseerd explo sief' gevonden, dat door de Ex plosieven Opruimingsdienst uit Culemborg onschadelijk werd gemaakt. In het stadion van Ajax waren ook twee bommeldingen binnen ge komen. Een zoekactie leverde echter niets op. Vernielingen De Groninger politie heeft gister middag 83 Feyenoord-suppor- ters aangehouden die de bus waarin ze van het Oosterpark- stadion naar het station werden gebracht, volledig vernielden. De bus werd uit de stoet van tien bussen van het gemeentelijk ver voerbedrijf, waarin in totaal circa 500 Feyenoord-supporters reis den, geleid en naar het politiebu reau gedirigeerd. Alle inzitten den werden daar collectief aan gehouden voor openlijke ge weldpleging. Een deel van de ar restanten kon in de loop van de avond afreizen naar Rotterdam, een kleine groep is in verzeke ring gesteld en tegen hen zal ver moedelijk snelrecht worden toe gepast. Het gedrag van de Rotterdamse voetbalsupporters, van wie de politie er voorafgaand aan de wedstrijd al enkele arresteerde wegens vernielingen, is volgens de politie te wijten aan de neder laag en aan de verhitting van de gemoederen na het uit het veld sturen van Feyenoord-speler Pierre Vermeulen. Of tegen de nu vastzittende arres tanten snelrecht zal worden toe gepast, kon officier van justitie mr. P. Dorhout gisteravond nog niet met zekerheid zeggen. „In beginsel voel ik daar veel voor", zei hij. Mr. Dorhout toonde zich buitengewoon gelukkig met het optreden van de politie, die voor de bekerwedstrijd 110 inzette. In de uitwedstrijd tegen Win- terslag liep Anderlecht in de eerste helft een achterstand op door de Deen Sören Lind- sted, die nog voor FC Twen te heeft gespeeld. Na rust maakten de Brusselaars, die zonder Ludo Coeck uitkwa men, gelijk door Erwin Van- denbergh. Anderlecht liet de mogelijkheden op winst daarna liggen, een dure fout, want vlak voor tijd voor kwam oud-PSV'er Willy van Woerkom dat de wedstrijd in Brussel moest worden overgespeeld, 2-1. Antwerp en AA Gent zullen hun duel nog eens in Ant werpen moeten overdoen. Thuisclub Gent nam door Aad Koudijzer een voor sprong, Fazekas maakte na rust gelijk en in de verlen ging werd niet meer gedoel punt. Club Brugge ging door ten koste van Kortrijk, 0-1, Wil ly Wellens maakte het doel punt. RWD Molenbeek ver sloeg Tongeren in een uit wedstrijd met 3-1, Nico Jan sen bracht het laatste doel punt van Molenbeek op zijn naam. Aalst, de laatst over gebleven club uit de tweede divisie, kon op eigen veld Beveren een helft tegenhou den. Na rust kwam de winst bij de betere ploeg, 1-0 door Weirauch. AMSTERDAM (GPD) - Karei Bou wens werd gistermiddag door zijn trainer Cor van der Hart voor een belangrijk deel verantwoor delijk gesteld voor het uitblijven van een stunt die FC Den Haag tegen landskampioen Ajax bin nen bereik heeft gehad. De ex- Feyenoorder had in het beker duel in De Meer voor de organi satie op het middenveld moeten zorgen, maar in plaats daarvan bleef htf bij een voorsprong van 2-1 voor Den Haag de aanval zoe ken, die ditmaal echter de slecht ste verdediging was. Toen Ajax zich 20 minuten voor tijd eindelijk serieus met de wed strijd ging bemoeien kon het dan vrij gemakkelijk alsnog naar winst afwikkelen (3-2), waardoor een herhaling van het echèc van een jaar geleden, toen de Amster dammers van DS '79 verloren, werd voorkomen. Ongeïnspireerd Ajax speelde even ongeïnspireerd als vorig jaar tegen DS. De me ning dat het duel tegen Den Haag voor de Ajacieden geen en kel probleem zou kunnen ople veren, werd nog versterkt toen scheidsrechter Van Ettekoven al in de achtste minuut besloot om hen een strafschop te geven. Wat onschuldig ogend duwwerk van Mark Wotte aan het adres van Wim Kieft werd bestraft met een 11-metertrap die door Edo Ophof werd benut. Vanaf dat moment voelde Ajax zich niet meer geroepen om zich overmatig in te spannen. De combinaties werden ver doorge voerd en leidde alleen in de slot fase van het eerste bedrijf tot wat mogelijkheden. Groen Dat onaantrekkelijke beeld veran derde echter volledig toen de voor Ronnie de Roode ingeval len Piet Groen acht minuten na rust na een pass van Van Delft langs de buitenspelval glipte, de ver uit zijn doel gekomen Piet Schrijvers passeerde en vervol gens de bal in het verlaten doel plaatste. Die gelijkmaker zorgde alsnog voor een Engels duel, waarin de gezapigheid geen kans meer kreeg. Zeker niet toen Bram Rontberg, de topscorer van de eerste divisie, vijf minuten later door Jesper Ol- sen onderuit werd gehaald en Pen via een penalty voor 1-2 mocht zorgen. Offensief Pas negentien minuten voor tijd leidde het offensief van Ajax, dat met Van Basten als extra-aanval ler in plaats van verdediger Van Veen, tot de gelijkmaker van Lerby, waarna Olsen zeven mi nuten voor tijd schitterde, waar hij het tevoren steeds had laten afweten. Van afstand knalde hij de bal in de verste hoek, waar door Ajax toch nog even op ni veau vertoefde. VOORHOUT - De Voorhoutse doelman Wim van Harskamp is door bondscoach Evert Teunissen geselecteerd voor het voorlopig Neder lands zaalvoetbalteam. Oranje speelt woensdagavond een oefenwed strijd tegen een Goudse selectie (met Ron Bekooy, die eveneens 'tegen' Oranje aanhangt). Wim van Harskamp vervangt hiermee de geblesseerde Anton van Bins- bergen. Met Bab Geel (NFC) gaat Van Harskamp een concurrentiestrijd aan in een wedstrijd met drie periodes van 25 minuten. Aangezien er meestal twee keepers geselecteerd worden is de kans groot dat hij op 27 januari meereist naar Rome voor de interland tegen Italië. Ruim vijf jaar geleden debuteerde Van Harskamp voor Oranje tegen België.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12