Ria Visser: "Even sterk als Ina Steenbruggen Ineke Kooiman: geen reden tot boosheid... Oeyvind Tveter verdient plaats in Noorse ploeg 'Zij had het net zo goed kunnen worden' Li Scha Wang overtuigt Sponsor slag duurt nog voort MAANDAG 10 JANUARI 1983 DEVENTER (GPD) - Nog voor dat de heren trainers een be slissing hadden genomen, kondigde Ineke Kooiman van Homoet aan zich eens goed kwaad te maken als ze niet voor de Europese kam pioenschappen schaatsen zou worden geselecteerd. Tot ieders verrassing eindigde de 29-jarige onderwijzeres uit Ammerstol als vierde tijdens de nationale titelstrijd. Die vierde plaats gaf volgens de van tevoren vastgestelde se lectienormen recht op deel name aan de EK. Kernploegtrainer Henk Louw mans wist de consequenties van die regels: niet-kern- ploeglid Ineke Kooiman zou in Heerenveen starten en Thea Limbach, zijn pupil, zou buiten de boot vallen. Louwmans wenste dan ook aan die regels te tornen. Louwmans: „Afgesproken is dat de sterkste vier van het Nederlands kampioenschap geselecteerd zouden worden. Je kunt je afvragen of Ineke Kooiman wel sterker is dan Thea Limbach, die op alle af standen steeds de slechtste omstandigheden heeft ge troffen". Nederlands marathonkampioe ne Ineke Kooiman hoorde van Louwmans' bedenkin gen en nam alvast een voor schotje op een mogelijke boosheid. Ineke Kooiman: „In het seizoen '80-'81 zat ik in de kernploeg, daarvoor ben ik op allerhande manie ren er steeds buiten gehou den, terwijl ik wel recht op een plaats had. Zoiets neem ik nu niet meer". Dankzij het ingrijpen van Henk Boer, trainer van de allroun- ders, maar in deze kwestie optredend in zijn functie van trainingscoordinator, hoefde haar opwinding niet lang te duren. Bij voorbaat had Boer al aangekondigd dat hij de baas was en niemand anders, ook Louwmans dus niet. Ter wijl byna iedereen het De venter ijsstadion al had verla ten, overlegden Louwmans en Boer in het bijzijn van ad viseur Henk Lamberts. Boer wees Henk Louwmans op de selectiebepalingen en dus verloor Louwmans de slag. De vrouwencoach mocht Ine ke Kooiman bellen om te vra gen of ze bereid was aan de EK deel te nemen. Intussen maakte Henk Boer, tegen alle gemaakte afspraken in, al vast zijn beslissing in een re gionaal radioprogramma we reldkundig. En daar was Louwmans weer kwaad over. Hoe dan ook; de ploeg voor de EK (op 22 en 23 januari in Heerenveen) bestaat net als bij de heren uit de eerste vier van de nationale titelstrijd. De samenstelling is dus: Ria Visser, Ina Steenbruggen, Alie Boorsma, Ineke Kooi man en reserve: Thea Lim bach. Ria Visser herstelde zich van een seizoen vol misère. De schaatster, die tegenwoordig in Almere woont, greep ook tot eigen verbazing de nationale titel. Hier wordt zij na de geslaagde 1500 meter-race opge vangen door fysiotherapeut Sam Weide. HEERENVEEN (ANP) - De 17-jarige kunstrydster uit Groningen Li Scha Wang is zaterdagavond in Heerenveen overtuigend Nederlands kampioene geworden. Zij zegevierde op alle drie onderdelen: verplich te figuren, korte kür en vrij rijden. Ze eindigde met ruime voorsprong op de kampioene van twee jaar gele den, plaatsgenote Rudina Pasveer, die na een jaar van blessures sterk terugkwam, maar in de korte kür de dubbele axel miste. De enige deelnemer bij de heren, Ed van Cam pen, haalde niet het vereiste aantal punten. Bij de dames was titelhoudster Ingrid Aalders wel aan wezig. De Haagse rijdster deed echter op doktersadvies niet mee. Li Scha Wang is door de KNSB geselecteerd voor de Europese kam pioenschappen van 31 januari t/m 6 februari in Dortmund en de wereld kampioenschappen van 7 t/m 13 maart in Helsinki. Als zij bij de Euro pese kampioenschappen bij de eerste tien eindigt, mag Nederland vol gend jaar twee rijdsters afvaardigen. Die verwachting is gerechtvaardigd, nu Li Scha Wang bij de drie interna tionale wedstrijden van dit seizoen (Tours, Den Haag en Tokio) steeds op de negende plaats legde. DEVENTER (GPD) - Dezelfde rijd ster, die nog maar een paar da gen geleden verklaarde haar schaatsseizoen al geslaagd te vin den als ze niet voortijdig zou stoppen, stond gisteren in De venter na afloop van de nationale kampioenschappen op de hoog ste trede van het ereplatform. Voor de tweede keer in haar schaatscarrière werd de 21-jarige Ria Visser Nederlands kampioe ne. Na twee kwakkeljaren, die zowel in als buiten de kernploeg werden doorgebracht, is de zilve ren-medaille-winnares van Lake Placid terug aan de toD. 5. Dl Daarmee leverde Ria Visser voor zichzelf het bewijs dat op een plezierige wijze topschaatsen be drijven best gepaard kan gaan met topprestaties. Ze moest daarvoor wel op de 5000 meter, die voor het eerst bij de vrouwen op een nationale titelstrijd werd verreden, al haar reserves aan spreken. Haar tegenstandster was Ina Steenbruggen. die nooit tevoren zo n goed toernooi reed en op de langste afstand slechts iets meer dan een seconde op Ria Visser moest winnen. In een schitterend duel kwam Ina Steenbruggen ten slotte een frac tie te kort om zich als kampioene te mogen laten huldigen. Ina Steenbruggen: „Het was de achtste keer dat ik aan het Ne derlands kampioenschap deel nam en nog nooit ben ik zo dicht bij de titel geweest. Een wind vlaag of een laatste binnenbocht, meer was het verschil niet". Ria Visser kon de woorden van Ina Steenbruggen alleen maar bea men. Ria Visser: „Ina had net zo goed kampioene kunnen wor den, we waren even sterk en dan spelen kleinigheden een belang rijke rol". Ria Visser en Ina Steenbruggen moesten samen het duel om de eerste plaats uitvechten, omdat de concurrentie al na de eerst dag kansloos mocht worden geacht. Ook Alie Boorsma. twee jaar achter elkaar kampioene, speelde ondanks een winnende DEVENTER (GPD) - Als verzamelaar van Nederlandse schaatstitels mag Hilbert van der Duim zich nu recordhouder noemen bij de heren. Voordat er in Deventer ook maar één meter was gereden vond de 25-jarige Fries dat het toernooi voor hem al bedorven was en hoewel hij niet helemaal in zijn normale doen verkeerde, liep het toch goed af op de zachte ijsvloer in het natte en meestal erg winderinge IJsselstadion. Voor de vijfde maal in successie ging de kampioenskrans om Van der Duims schouders, waarmee hij Kees Verkerk, die het tot vier Nederlandse titels bracht, van zich heeft afgeschud. Ondanks die historische gebeurte nis ging de grootste bewonde ring in Deventer uit naar een schaatser van een iets jongere lichting, want in het spoor van Van der Duim werkte de 2I-jari ge Rob Vunderink zich sensatio neel op naar de tweede plaats, waarmee hij beslag legde op een startbewijs voor het EK, over drie weken in Den Haag. Daar zal hij met Van der Duim, Schalij en Kramer het Oranje-kwartet vor men. De uit Zwolle afkomstige Vunde rink had voor een nog grotere stunt gezorgd als hij de 1500 me ter 0,57 seconde sneller zou heb ben gereden. Die marge scheid de hem van de (gedeelde) eerste plaats op de „schaatsmijl" en ge voegd bij zijn triomfen op de vijf DEVENTER (ANP) - De schaatskampioenschappen in Deventer gaan de geschiede nis in als de toenrooien van de sponsorperikelen. In de Overijsselse stad kreeg de "affaire Van der Duim" min of meer een vervolg. Zijn pri- vé-sponsor had een vliegtuig je gehuurd om de wereldkam pioen in de lucht bij te staan. De huidige sponsor van de schaatsbond kreeg bij de hul diging van de vijfvoudige Nederlandse kampioen alle steun van het publiek. Nadat Van der Duim uit handen van KNSB-voorzitter Quarles van Ufford de medaille en de krans had ontvangen, moest het Wilhelmus worden onder broken. De toeschouwers zon gen in koor: "Hilbert met zijn Uniekaas" en hielden de cere monie daar minuten mee op. De schaatsbond zal met ingang van het volgende seizoen met een andere sponsor, Tarvo, in zee gaan. Besprekingen met andere kandidaten zijn nog gaande, maar het concept contract met de b roodelmeel- fabrikant ligt al op tafel. De Kaasunie, die de kernploegen zeven jaar heeft ondersteund, stopt aan het einde van het seizoen. en tien kilometer had hem dat automatisch het kampioenschap opgeleverd. Achteraf realiseerde Vunderink zich dat uiteraard ook. „Maar ik kon echt niet har der, ik heb alles gegeven", meld de hij desondanks glunderend. Zijn streven was zich te kwalifice ren voor de EK-ploeg. De vierde plaats zou Vunderink daarom al dik tevreden hebben gesteld, maar het ging voor hem van een leien dakje. Zijn sprintvermogen stelt internationaal weinig voor, de vooruitgang die hij op de 500 meter heeft geboekt, resulteerde zaterdag in een voor hem accep tabele tijd. Tegen de avond, toen de wind ineens was gaan liggen, sloeg Vunderink zijn eerste slag. Hij won de 5000 meter, ruim voor de anderen, die eerder onder slechtere omstandigheden had den gereden. Geen geluk Toch kon de winst van Vunderink niet uitsluitend aan geluk wor den toegeschreven, want eerder in het seizoen toonde hij reeds zijn capaciteiten op de 5000 me ter. In Heerenveen en Eindhoven moest de complete kernploeg het tegen hem afleggen en on langs in Inzeil reed hij een per soonlijke toptijd (7.09,35) en wa ren alleen Kramer en Schalij iets sneller. Dat hij zaterdag iets was bevoordeeld, wilde Vunderink niet tegenspreken. „Maar ik kreeg mooi de kans revanche te nemen in een rechtstreeks duel tegen Hilbert op de tien kilome ter en dat is gelukt". Die strijd was naast het al bijna klassieke 1500-metergevecht tus sen Schalij en Van der Duim de beste race van het toernooi. Vun derink attaqueerde meteen, maar werd aanvankelijk tot de orde geroepen door de wereld kampioen. Een latere aanval, na ruim 6000 meter was beslissend. Van der Duim raakte iets achter en miste de kracht om de talent rijke stayer opnieuw in de kraag te grijpen. Vunderink toonde daarmee aan dat hij niet voor niets de op één na snelste 10.000 meter van het vorige seizoen ach ter zijn naam heeft staan, hoewel zijn 14.35,52 tot stand kwam tij dens een tripje naar de Medeo- recordbaan. Daar kwam hij even eens in het bezit van het natio naal record op de 3000 meter. Vunderink: „Ideaal was het er toen niet, maar veel belangrijker voor mij was dat ik daar tot veel meer in staat was dan ik altijd dacht. Dat rijden op Medeo is daarom erg goed voor mijn zelfvertrou wen geweest". Na zijn vijfde plaats op het vorige NK rekende Vunderink in het voorjaar op nieuw op een uitnodiging voor de senioren-kernploeg, maar hij werd ondergebracht bij Jong Oranje, dat Eddy Verheijen als nieuwe trainer kreeg. „Daar had ik aanvankelijk wel pro blemen mee", zegt Vunderink, „Ik was het niet eens met de be slissing van Henk Boer, die zei dat ik als jongste terug moest naar Jong Oranje. Ik had volgens hem de tijd nog wel. De proble men zijn later verdwenen. Ik heb met plezier bij Verheijen ge traind. Hy is wat rustiger dan Boer, die ik ook een jaar als trai ner bij Jong Oranje heb gehad. Bij Verheijen kun je meer je ei gen gang gaan". Vunderink is volgens Henk Boer een introverte jongen. „Als hij in de groep wordt geplaagd heeft hij niet zo snel een weerwoord. Daarom is hij teruggegaan naar de jeugdploeg. Daarin voelde hij bovendien geen druk en voor het trainingsprogramma maakte het niets uit, want dat is precies ge lijk". Zonder dat er erg op hem werd gelet kon de Zwollenaar zijn weg uitstippelen en achteraf is hij daar gelukkig mee. Vunde rink: „Alle aandacht ging naar Hilbert uit. Voor mij bestond geen belangstelling en daar was ik wel blii mee". Van der Duim triomfeerde dan wel voor de vijfde maal, hij blonk niet echt uit. De 500 meter was van goed gehalte, op de andere onderdelen ontbrak de noodza kelijke scherpte, wat in verband kan worden gebracht met de ru moerige periode die voor hem aan het toernooi vooraf ging. Ook de slechte conditie van de ijsvloer was er schuld aan dat er over de gehele linie minder hard gereden werd dan in dit stadium verwacht mag worden. Dat Van der Duim niet in topvorm ver keerde bleek uit het achterwege blijven van tempo-versnellingen waarmee hy in betere doen nog iets extra's achter de hand in de slotronden van zijn races. Bloedvorm „Makkelijk ging het niet", gaf Van der Duim toe, „maar het was al een hele opluchting dat ik er na de eerste dag zo goed voorstond. Door de geestelijke problemen Hoewel Hilbert van der Duim zich andermaal kroonde tot Nederlands kampioen, stak hij zijn bewondering voor jong Oranje-schaatser Rob Vunderink (links) niet onder stoelen of banken. "Op de vijf en tien kilometer tvas hij niet te houden". DEVENTER - De Nederlandse kampioenschappen in Deventer zijn bezocht door 6500 kijkers. Zaterdag passeerden 3000 be langstellenden de poorten, gis teren waren er bij druilerig weer 3500. Volgens Jan Mooy, de penningmeester van de KNSB, komen de organisatoren met de recette royaal uit de kosten, in de begroting voor de titelstrijd was gerekend met 6000 schaats liefhebbers. 500 meter geen rol in de stryd om de titel. De winst op de kortste afstand was te weinig om de schade op de langere afstanden op te vangen. Vooral Alie Boors ma ondervond hardhandig, dat de invoering van de 5000 meter ten koste van de 1000 meter voor een heel andere meerkamp heeft gezorgd Alie Boorsma: „Met die 1000 meter had ik voor de andere afstanden wat meer zekerheid Nu speelde beide dagen steeds de 5000 meter door mijn hoofd. Het gekke is dat de dne en vijf kilometer niet slecht waren en dat juist de sprint tegenviel Ik wist dat ik eens een tegenslag zou krijgen. Ik zit twee jaar in de kernploeg en ben twee keer kampioene ge worden. De druk om het ook voor de derde keer te worden was te groot". Ze moest op de vijf kilometer, die het vrouwentoernooi veel meer aanzien heeft gegeven, nog al haar krachten aanspreken om zich ten minste by de eerste vier te plaatsen Zowel Thea Lim bach als Ineke Kooiman-van Ho- moet lagen op de loer. Thea Lim bach had de pech als eerste een tyd te moeten neerzetten, waar door niet alleen Alie Boorsma maar ook niet-kernploeglid Ine ke Kooiman-van Homoet wist wat ze moest doen. Thea Limbach, Nederlands record- houdster op de duizend meter, werd uiteindelijk vyfde na een toernooi waarin ze zo ongeveer alles tegen had wat ze maar tegen kon hebben. Ineke Kooiman schoof op naar de vierde plaats en verzekerde zich van een start bewijs voor de Europese kam pioenschappen. Kernploegleider Henk Louwmans had daar nogal wat moeite mee. Niet de aanstor mende jeugd maar een 29-jange marathonrijdster had tenslotte een van zijn pupillen gewipt. Van het jeugdige talent dat zich via de kernploeg of jong Orarye mocht bewijzen, reed de 18-jan- ge Marieke Stam een uitstekend toernooi met uiteindelijk een zesde plaats als resultaat. Ingnd Hannga en Yvonne van Gennip blonken uit door middelmatig heid of zelfs minder dan dat, en Boukje Keulen, die wel aardig bezig was. ging op de 1500 meter onderuit Henk Louwmans: „Behalve voor Yvonne, was het voor de anderen de eerste keer dat ze aan dit kam pioenschap deelnamen, ik til dus niet zo zwaar aan die zogenaam de tegenvallers. Net zo min als je Alie Boorsma alleen op haar nj- den in dit weekeinde moet beoordelen. De volgorde by de EK kan wel eens heel anders zyn. Dat wordt MB int. r« .«r.t kampioenschap, want ik wil nu wel eens weten wat de interna tionale top op de vyf kilometer kan". die ik had waren mijn verwach tingen niet erg hoog. Onder nor male omstandigheden had ik na tuurlijk de 5000 meter moeten winnen. Op de 1500 meter begon ik tegen Schalij wat overmoedig. Dat is me opgebroken. Vunde rink kon ik eenvoudig niet hou den. Die is volgens mij in bloed vorm en het is een kwestie van afwachten hoe hij verder in het seizoen presteert". Woensdag vertrekt Van der Duim met het EK-team en reserve Si- brandy voor een dag of twaalf naar Davos om zich op de stryd in Den Haag te prepareren. „Ik moet rust hebben rond mijn per soontje om me goed te kunnen concentreren," zegt Van der Duim. „en dat kan in Davos prachtig. Ik voel trouwens wel dat de vorm voor het grote werk nu komt". Van Schalij had Van der Duim meer tegenstand verwacht, maar de Noordhollandcr kon met zyn slag maar moeilijk uit de voeten op het zachte ijs. „Het was alsof ik op botte schaatsen reed", stel de hij na afloop vast. Maar ik til daar verder niet zo zwaar aan". Yep Kramer stelde op geen enkele afstand echt teleur, maar reikte weer niet verder dan de vierde positie. „Ik had de pech drie keer na een dweilpauze te moeten rij den. Door dat warme water werd de baan nog zachter", mopperde de Fries, die Sibrandy vlak voor de eindstreep van de 10.000 me ter achterhaalde. Sibrandy was één van de verliezers. De Am sterdammer krygt nu niet de kans zich op de grote toernooien te onderscheiden als stayer en al vast zijn kandidatuur voor de winterspelen te stellen. In Sera- jewo heeft hij sinds dit weekein de trouwens ook minder te zoe ken dan Vunderink. In de strijd om de vierde plaats moesten ook Van der Pal, Ver geer en Post afhaken Leo van Geest, een 24-jarige gewestelijke rijder uit Poeldyk, bleef het drie tal zelfs voor. Van der Pal miste voor de vierde maal de boot. Ver geer is zichzelf tegen gekomen na in het voorseizoen te hard van stapel te zyn gelopen. Aan de magere tijden, die het toer nooi opleverde wil Bo< r |M conclusies verbinden. „Ik hecht er minder waarde aan dan aan de drie kilometer tegen de Noren in Stavanger en ook de Zweden die we al hebben ontmoet Toen bleek dat we ons niet ongerust hoeven te maken voor de grote toernooien en zo denk ik er nog steeds over". LARV1K Oeyvind Tveter heeft gisteren in selectiewed strijden in Larvik zijn plaats in de Noorse ploeg voor de Europese schaatsstrijd in Den Haag verdiend. Hij werd eerste in het klassement over de 500 meter en 5000 meter. Tveter zegevierde op beide afstanden, respecticvelyk m 41,1 seconden (gedeeld met Ame Nic. Nilsen) en 7 23,1 Tveter bleef in de stand N»c. Nilsen ruim twee punten voor By de sprinters won Björn Hagen de 500 meter in 39,9 seconden en bracht Frode Rónning de kilometer op zyn naam in 1 20.6 Na de wedstryden werden de Noorse schaatsploegen voor de Europese kampioenschappen dames (22 en 23 januari in Heerenveen) en heren (een weck later in Den Haag) bekend gemaakt. De teams zien er als volgt uit: Dames Bjórg Eva Jensen. Edel Therese Hociseth en Tund Lillenhagen. Heren: Björn Nyland, Geir Karlstad, Rolf Falk-Larsscn en Oeyvind Tve ter De vier geselecteerde heren zullen zich met Tom Erok Oxholm en Ame Nic Nilsen voorbereiden in Davos. In deze Zwitserse wintersportplaats zullen voorts de volgende Noorse sprinters aan wedstryden deelne men Frode Rónning, Kaï Ame Enge Is tad. Jar le Pederscn en Ingemar Bredeli.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11