Rijpingsproces Jan Arnouts versneld "Bestuurlijke moed KNBB" Rokende puinhoop 'knalpartijPiket U.V.S. - OLYMPIA tMcntink n|ode SPEEL BADMINTON BADMINTON CLUB B.C. LEIDEN Ger Blok begint met 40 spelers ZATERDAG 8 JANUARI 1983 LEIDEN - Met de jaarswisseling in het achterhoofd heeft Joop Piket gepoogd het hoofdklasseteam van Philidor/Leiden met een vooruitgespeelde knalpartij te gen Van der Tuuk aan een voor sprong op de schakers van Utrecht te helpen. Hij ontstak het vuurwerk met een 'offer-ope ning' waarover hij eens oordeel de met 'die speel ik nooit meer' Het resultaat was in ieder geval verrassend: een rokende puin hoop gaf de plaats aan. waar eens zijn koning zo trots het sein tot de aanval gaf. Hij speelde deze partij vooruit, om dat hij zijn jongste spruit Jeroen in Engeland wilde begeleiden, waar hij de afgelopen dagen deelnam aan een europees jeugd- toernooi. Daarom had ook zoon lief vooruit moeten spelen, maar ziekte verhinderde dat. Ad van den Berg nam zijn plaats in. Dat bleek een gelukkige greep te zijn, want dankzij zijn winstpar tij begint Philidor vandaag in Utrecht met een gelijke stand (1- 1). Op het moment dat Meindert van der Linde in tijdnood kwam. had de Philidor-crack slechts een half uurtje van de twee uur toe gestane bedenktijd opgepeuzeld. Van der Linde koos namelijk een variant van de Bird-opening (1- f4) die Van den Berg al eens te gen Meulders had 'geoefend' Ondanks de scherpe offertjes van zijn tegenstander kon de Domstedeling de stelling hou den tot die tijdnoodfase Pas toen bleek dat hij niet kon tellen, want ondanks stukverlies bleef hij even zo vrolijk doorspelen. Op het moment echter, dat Van den Berg zijn dame offerde, schrok Van der Linde zich een rotje, want het kostte hem twee paarden en een toren: Een compleet LSG I trekt vandaag naar Bussum om BSG II aan de zegekar te binden. "Toch zal dat niet zo gemakkelijk gaan als we gedacht hadden." aldus Charles Kuijpers, "want in de laatstge- speelde ronde hebben de reser ves van BSG verrassend Paul Keres verslagen." In de tweede klasse C is het zo n gedrang in de hoogste regionen, dat zelfs het op de zevende plaats staande Philidor II/Leiden nog een titelkansje heeft. Indien de Philidor-reserves deze kans wil len behouden dan dient vandaag afgerekend te worden met het op de tweede plaats prijkende Utrecht II. Evenals in het afgelopen seizoen is Voorschoten I met vier nederla gen gestart. In de vijfde ronde volgde toen een remise tegen Philidor II en vervolgens een aantal overwinningen. Vandaag kan Voorschoten zich thuis ech ter geen remise permitteren, want het ook nog op nul punten staande Charlois/Europoort III komt op bezoek en dat betekent tot elke prijs. Goede start NK bandstoten SCHAGEN Het behalen van de Europese 71/2 titel heeft het rijpingsproces van het biljarttalent Jan Arnouts versneld. Het succes van Marseille bracht tijdens de eerste dag van de nationale titelstrijd bandstoten een ontspannen Arnouts aan de tafel, die aan de verwachtingen voldeed en zich gisteravond als eerste voor de finaleronde plaatste. Jan Arnouts werkt ontspannen naar het Nederlands record particulier gemiddelde toe in zijn openingspartij van het NK bandstoten. De verrichting van de 24-jange Westbrabander kreeg een extra kleurtje doordat hij in de ope ningspartij tegen Havermans het Nederlands record particulier gemiddelde van Jos Bongers (28.57) evenaarde. Het relatieve gemak waarmee de Europese ka derkampioen die recordpartij af wikkelde en zich later ten koste van invaller Hoekstra voor de fi- nalestnjd plaatste, stond in be hoorlijke tegenstelling tot de moeite, waarmee Vet en Bongers zich in de andere poule de finale- «»roep binnensleepten. Na de redelijk gemakkelijke zeges in de middagpartijen had zowel Vet als Bongers het in de avond seance te kwaad met de zenu wen. Vet trof echter in Withuis een uitermate zwakke tegenstan der. die hem nauwelijks in se rieuze moeilijkheden kon bren gen. Toch duurde het 24 beurten voordat de Berkhouter zich vrij wel zeker wist van een plaats in de finale-ronden. Die zekerheid kwam een uur later toen Bongers in een zenuwslo pende partij Henk de Kleine ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door Vijf Meiplein 5, Leiden Dorpsstraat 106, Warmond SCHAGEN (ANP) - Jan Lageweg, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB), wenst voor het nieuwe seizoen het herstel van de verstandhouding tussen de topspelers en het bondsbestuur. Dat voornemen sprak Lageweg gisteren uit bij de opening van het toernooi om de nationale titel bandstoten in Schagen. Voor het herstel van de kontakten, die sinds het opheffen van de paritaire commissie (pc) in 1982 mondjes maat waren, wil Lageweg het gesprek met ver schillende groepen ereklassers aangaan. Lageweg zal in de gesprekken zijn visie op het vol gens hem spanningverhogende poule-systeem ver dedigen. In het gesprek met de grote groep t>an driebandenspecialisten wil de KNBB-voorzitter, die op één lijn zit met de voorzitter van de techni sche commissie Jo Hermans, praten overeen nieu we opzet van de nationale titelstrijd. Lageueg denkt bij het driebanden aan meer aandacht voor de voorwedstrijden. Meer deelnemers, meer speeldagen en groter belang van het moyenne zijn volgens Lageweg voor het nieuwe seizoen be spreekbaar en wenselijk. De woordvoerder van de ereklassers, Ben Velthuis, betitelde het optre den van Lageweg, die tijdens de nationale drie bandenwedstrijd in Berkhout zelfkritiek kreeg, als "bestuurlijke moed" LEIDEN - John van der Wiel is weer Leids sportman van het jaar geworden. De succes volle schaker kreeg gisteravond in het clubhuis van de voetbalvereniging Roodenburg de Zilveren Sleutels uitgereikt. Voor de tweede keer in zijn carrière. Niet uniek, want in de dertienjarige geschiedenis van de Leidato-sportprijzen verdiende ook de wieler ploeg Swift de wisseltrofee tweemaal, maar wel knap. Van der Wiel hield dankzij zijn prestaties Spartaan-gewichthef- fer Dio Deegenaars (tweede, met stip) en de "hele tafeltennisclub Scylla" (derde) achter zich. Zijn stijging van de 160ste naar de 50ste positie op de ranglijst en de twee resultaten waarmee hij zich als zesde schaarde in het rijtje Nederlandse schaakgrootmees ters na Euwe, Donner, Timman, Ree en Sosonko was goed voor de wisseltrofee, met de daaraan verbonden geldbonus van 1000 gulden. Van der Wiel werd eer der sportman van Leiden in 1979, toen hij het Europees jeugdkam pioenschap voor zich opeiste. Glans De kwalificatie voor 1982 heeft nog meer glans. Niet alleen door de successen van Van der Wiel zelf, maar ook omdat 1982 een zeer goed sportjaar was voor de stad Leiden. In de historie van de prijsuitreiking is het nog maar zelden voorgekomen "dat een ju ry zich geconfronteerd zag met een dergelijk kwalitatief hoog en kwantitatief groot aanbod van sportprestaties op niveau, gele verd door sportmensen uit Lei den of de directe omgeving". (Ci taat uit het lijvige juryrapport). "De tweede prijswinnaar zou, evenals de nummer drie, in ande re, mindere jaren ongetwijfeld goed zijn geweest voor de Zilve ren Sleutels", betoogt de jury dan ook als het om Dio Deege naars en Scylla gaat. Deegenaars kreeg zijn tweede plek en de bo nus van 750 gulden omdat hij als gewichtheffer van LKV de Spar taan officieus "Neerlands beste aller tijden" werd. Hij verpulver de alle nationale records, werd zevende op het EK en werd twaalfde bij de WK, maar werd toch slechts tweede van Leiden. Al was dat dan wel met stip. Scylla. dat als club niet eerder in de prijzen viel, verdiende met de derde plaats van nu 650 gulden. Ze werden in het laatje gebracht door: de dames, die voor de der de maal landskampioen werden; het herenteam, dat promoveerde en direct de herfstitel veroverde; de damesjunioren die de Neder landse titel pakten; Sandra de Kruijff, die met Bettine Vriese- koop Europees zilver pakte en Stephine van Genmp, die de Limburg Coupe won. Water Vierde prijswinnaar werd Stan v Carl Pries, de voorzitter van de Leidse sport federatie (LSF) maakte gisteravond van de ge legenheid gebruik om de door de gemeente opgelegde bezuini gingen aan de kaak te stellen. "Ons advies zal moeten gaan over het verdelen van de pijn die in omvang echter vastge steld is. Die omvang is mede po litiek bepaald. Met grote na druk wil ik hier nogmaals aan dacht vragen voor het enorme aantal mensuren dat door het vrijwillige kader wordt opge bracht. Het is de wens van het LSF dat bij het maken van poli tieke keuzen dit feit zwaar wordt meegewogen". Belkum, de waterpoloer van De Zijl/LGB, topscorer in de natio nale competitie, vaste keus voor het Nederlands zevental. Hij ont ving de bonus van 450 gulden. Vijfde op de lijst: weer iemand 'uit het water'. Zijl LGB-zwem- mer Edward Maasdijk, die al voor de vierde keer zijn opwach ting maakte bij deze prijsuitrei king. Hij ging vorig jaar harder dan ooit, maar vond die progres sie niet terug in zijn plaats op de Leidato-ranglijst. Na een aan moedigingsprijs in '77, een vier de plek in '79 en een tweede plaats in '80, werd de routinier nu 'slechts' vgfde. (Goed voor 350 gulden). AV Holland is zo langzamerhand ook een oude bekende op de Leidse jaarlijsten. Ditmaal gaat de prijs niet naar de club, maar naar de herenploeg, die afgelo pen seizoen promoveerde naar de hoogste nationale afdeling en daarvoor wordt beloond met 300 gulden. Zevende en laatste hoofdprijswin naar (300 gulden) tenslotte werd Ronald Florijn. Na de oude be kenden is de roeier van Die Ley- the een nieuweling in het gezel schap prijswinnaars. Hij werd het afgelopen jaar lange af standskampioen van de Amstel en pakte daarbij zowel in de skiff als in de dubbeltwee en de dub bel vier de Nederlandse titel. Nieuwelingen Waar oude bekenden domineerden in de strjjd om de hoofdprijzen, daar vertrokken voornamelijk 'nieuwelingen' met de zeven aan moedigingspremies van 150 gul den gisteravond van sportpark Noord. Toppers van de toe komst, die binnen afzienbare tijd kunnen doorbreken. In volgorde waren dat: Ron de Roode (17), ex-jeugdvoet- baller van Roodenburg, nu spe ler van FC den Haag. Jan Snik (19), bowler van het Hans Menkenteam en zevende man van de zesmans-selectie van Jong Oranje. Alex Jansen (22), wielrenner, maar beloond voor zijn prestaties bij het marathon-schaatsen. Hans Tönjann (19), tennisser van Unicum en "toonaangevend in de Leidse regio". Het eerste herenteam van de hand balclub Saturnus, dat zich in vier seizoenen tijds driemaal een di visie verbeterde. Yvonne van Dorp (16), atlete van AV Holland. Ze veroverde vier nationale titels bij de B-meisjes (verspringen, 100, 200 en 400 me ter). Rene Correlje (14), zwemmer van De Zijl/LGB en voorbestemd om de opvolger te worden van Ed- Leidato-voorzitter Jan van Zijp feliciteert John vervolgens de Zilveren Sleutel te overhandigen der Wiel met het behalen va ward Maasdijk en Kees Uitten- hout. Zij kwamen bovendrijven in de stroom van opmerkelijke sport prestaties die in 1982 over de Sleutelstad spoelde. "Het was dan ook een zeer, zeer goed jaar voor de stad Leidenconclu deerde de jury (Lodewijk Kallen berg, Cees van Duivenbode, Gertjan Onvlee). Van der Wiel, die in zee sprong na zijn groot meesterresultaat, kwam er ten slotte uit als de goudvis Hij was gisteravond opnieuw de "sleutelfiguur". ADVERTENTIE - beginners cursus zaterdagmorgen van 10-13 uur met training - jeugdbadminton zaterdagmiddag van 13-16 uur met training en bege leiding - badminton voor senioren op maandag en vnjdag avond met training Tel 01828-5086 - 071-895369 klopte. De Helmonder, die dit seizoen zijn trainingsarbeid be hoorlijk heeft opgevoerd, bepaal de het gezicht van de wedstrijd Hij liep in de zesde beurt uit naar een voorsprong van 79 punten zag Bongers weliswaar succesvol terugkrabbelen, maar had in de spannende slotfase toch weer de beste uitzichten. Op vier punten van het eind strandde De Kleine echter in wat zijn winnende beurt leek. Bongers, die zijn zelf vertrouwen in de kantine had ge laten, kon toen de resterende vijftien punten bij elkaar tikken In de gelijkmakende beurt was De Kleine te zwaar aangeslagen om nog remise te bewerkstelli gen: 200-196. Ongetraind Is de strgd in poule B gestreden, in poule A zullen de partijen van vanmiddag de beslissing bren gen over de vraag wie er met Ar nouts naar de finaleronde mag Vultink, ongetraind in Schagen verschenen, maakt de beste kans, maar moet alsnog oppas sen voor de Friese eersteklasser Anne Hoekstra, die hem gister middag onverwacht een match- punt afsnoepte. Vultink won in de avonduren via drie knallende laatste beurten alsnog ruim van Havermans. maar kon toch nu t verbergen de zaken in een sei zoen. waarin in eigen land (Ruc- phen) een wereldtitel bandstoten te verdienen valt. wat al te licht op te nemen. Voor een biljarter die reeds drie wereldtitels achter zgn naam heeft overigens niet helemaal onbegrijpelijk Stand geheel gemiddelde) L Arnouts 2 Vultink 3. Hoekstra 4 Havermans Stand poule B 2 Vet"**™ 3. De Kleine 4. Velthuis ZEIST - Op zoek naar een nieuwe Olympische voetbal selectie kiest Ger Blok op zondag 16 januan veertig se- mi-profspelers De bonds coach wü twee dagen later op dinsdag 18 januari na een on derlinge testwedstrgd komen tot een groep van zestien. Op 25 januari speelt deze groep een duel tegen het Olym pisch elftal, dat eind vorig jaar in Portugal aantrad Dit laatste duel zal worden ge houden in een stadion, dat voldoet aan internationale Het begeleidingsteam van het Olympisch elftal boog zich gisteren in Zeist over de ont stane nieuwe situatie Het be taald voetbal liet zich verte genwoordigen door Karei Jansen, die de plaats zal inne men van de afgetreden Jaap van Praag Het ligt in de bedoeling de clu- bleveranciers maandag schriftelijk om medewerking te verzoeken aan het projekt Daarbij zal nog weer eens worden gewezen op het be lang van het Olympisch elftal in relatie tot het totale Neder landse voetbalgebeuren In tweede aanleg zal bonds coach Blok op zeer korte ter mgn een persoonlijk bezoek brengen aan de trainers van het betaald voetbal Hoewel Blok zich realiseert dat de aftrap reeds over zeven weken tegen Liechtenstein te Valduz zal plaatsvinden, zal hij toch met Kees Rijvers af reizen naar Split. De bonds coach acht het geplande be zoek aan Joegoslavië een goede gelegenheid om af spraken met Rijvers te ma ken over de spelers, die hg wil inzetten Wel zal hg twee dagen eerder terugkomen dan was gepland De in de oude opzet geplande nederlaagsene met een aan tal vooraanstaande eredivi sieclubs zal overigens wor den uitgespeeld

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9