Prijsstijging ongekend laag Meer aandacht voor fraude- en milieuzaken 'Griepgolf lijkt over hoogtepunt Soldatenbonden strijden om eer Baan voor Roethof C Levensonderhoud vorig jaar 4,3 procent duurder 'Dit wordt slechtste bouwjaar' LERARENOPLEIDING D'WITTE LELI voorlichtingsdag Reclassering moet flink bezuinigen Rechtbank formeert speciaal team ZATERDAG 8 JANUARI 1983 DEN HAAG (ANP) - Minister Schoo van Ontwikkelingssa menwerking heeft dr. H.J. Roethof (61) benoemd tot voorzitter van de nationale commissie voorlichting en bewustwording ontwikke lingssamenwerking (NCO). Hij volgt Dolf Coppes op. De minister heeft de voor dracht gevolgd van de ple naire commissie van de NCO die uit enige kandidaten die beschikbaar waren, onder wie Coppes, Roethof koos. Roethof was van 1969 tot 1982 lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Ar beid. Bij de laatste kamer verkiezingen werd hij ech ter door zijn partijdistrict op een onverkiesbare plaats gezet. DEN HAAG (GPD) - Er is in ons land wel sprake van een „griep golf', maar niet van een epide mie. Dat blijkt uit de cijfers die het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur heeft ver zameld. Overigens lijkt deze golf al weer over zijn hoogtepunt heen. De meeste zieken (gemid deld 40 per 10.000 inwoners) wa ren er in de week die met de kerstdagen eindigde. De statistische waarnemingen, aan de hand waarvan het voorkomen van zoals dat officieel heet een „influenza-achtig ziektebeeld" wordt gevolgd, gebeuren in zoge noemde peilstations. Dat zijn on geveer zestig huisartsenpraktij ken door het hele land. Hier telt men de ervaren griepgevallen, naar aangenomen mag worden de ernstigste. Uiteraard kan daarmee het absolute getal zie ken niet worden geteld. De „griepgolf' begon omstreeks de Sinterklaasweek. De statis tiek laat zien dat het gemiddeld getelde aantal griepgevallen toen plotseling van 9 per 10.000 inwo ners naar 27 sprong. Tot aan de jaarwisseling was het verloop Binnenland per week verder als volgt: 33, 40 en 37. Met de aantekening dat het nog om voorlopige cijfers gaat, zodat het juiste verloop nog niet is vastgesteld. Op het hoogtepunt waren er dus bijna 55.000 griepgevallen ge teld: nog geen half procent van de bevolking (14,3 miljoen). Dui delijk is wel dat er meer griep heerst dan voorgaande jaren, dat bleek al in november. De statis tieken laten ook zien dat onge veer om de vier jaar de griep in verhevigde mate toeslaat. Een oorzaak daarvan is dat de antis toffen dan zijn verdwenen. Na vier tot vijf jaar is de weerstand onder de bevolking in het alge meen verminderd, zodat de kans op besmetting groter wordt. Niettemin bieden de huisartsen elk jaar aan groepen met veel ri sico, zoals bejaarden, long-, sui ker- en hartpatiënten, de gele genheid tot inenting. Ook grote bedrijven en instellingen houden inentingscampagnes, zodat veel mensen voortdurend bescher ming bezitten. Volksgezondheid spreekt pas van een epidemie als het aantal ge melde griepgevallen boven de 50 tot 60 per 10.000 uitkomt en ze ker als de tendens verder op waarts is. Dan kan men spreken van honderdduizenden mensen die een week of langer het bed moeten houden of in elk geval thuis moeten blijven. De cijfers van december 1982 zijn wel ho ger dan die van de golf die zich eind 1977 voordeed. Uit de statistieken blykt ook dat er grote verschillen bestaan tussen plattelandsgebieden, verstede lijkte gebieden en grootstedelij ke regio's. In de grote steden, waar uiteraard de besmettings kans groter is, kan men spreken van een verloop dat dicht tegen „epidemisch" aan ligt. den haag )gpd) - Het jaar 1982 heeft zich gekenmerkt door een sedert vele jaren ongekend lage prijsstijging. Vol gens het CBS stegen de kosten van levensonderhoud tussen december 1981 en december 1982 met 4,3 procent, tegen 7,2 procent in het daaraan voorafgaande jaar. Vori ge maand daalde het prijsindexcijfer zelfs; dat was sedert juni 1980 niet meer voorgekomen. Ook de inflatiegraad blijft inmiddels nog steeds dalen. Mede afgaand op de omlaagspira- lende prijzen in een nog steeds neerslachtige economie wordt voor dit jaar een gemiddelde toe neming van het prijspeil van slechts 3 procent verwacht. Voor de stijging van de kosten van le vensonderhoud wordt in 1983 een zelfde percentage verwacht DEN HAAG (ANP) - Het zo juist begonnen jaar zal voor de bouw het slechtste wor den sinds 1945. Voorzitter G. J. Tiemstra van de werkge versorganisatie Algemeen Verbond Bouwbedrijf AVBB schrijft dit in het gisteren ver schenen weekblad van zijn verbond. Tiemstra zegt in het artikel dat het ministerie van volkshuis vesting de problemen in de bouw onderschat. Volgens AVBB-prognoses zal de pro- duktie van woningen, kanto ren/fabrieken en waterwer ken/wegen het komende jaar met een waarde van 5,7 mil jard gulden dalen ten opzich te van 1982, wat al een zwaar jaar was voor de bouw. Dit zal een verdere stijging van de werkloosheid in de gehele bouwnijverheid en toeleve rende bedrijfstakken tot ge volg hebben tot naar schat ting 345.000 mensen, voor spelt Tiemstra. Op het ogen blik zijn ongeveer 100.000 bouwvakkers werkloos (van de 350.000) enongeveer 150.000 werknemers in de aanverwante ondernemings- takken. De prognose van de overheid luidt, dat er dit jaar 21.000 ba nen verloren zullen gaan. De produktiedaling raamt zij op 2,6 miljard gulden, nog niet de helft van wat het AVBB verwacht. Met het oog op de verslechterende situatie roept Tiemstra in het blad zijn collega-werkgevers op tot bezinning op wat hun vol gens hem uit de malaise moet helpen: investeren en bou wen tegen de woningnood. volgens de nieuwste ramingen. Dat komt ook doordat rekening wordt gehouden met een daling van 2 procent van de gemiddelde invoerprijzen. Inflatie Hef inflatietempo dat aan het be gin van 1982 nog bijna 7 procent bedroeg, is inmiddels tot 6 ge zakt en verdere daling is waar schijnlijk. Het prijsindexcijfer, dat de gemiddelde kosten van le vensonderhoud weerspiegelt, daalde tussen half november en half december 1982 met 0,3 pro cent. Stijgingen werden geno teerd by eieren en ziekenhuista rieven, in totaal 0,2 procent. De geregistreerde dalingen be droeden totaal 0,5 procent. Hier bij ging het om kleding, benzine en verse groenten. Maar ook de zogenoemde kerstboter en bloe men en planten droegen tot ver laging van het prijspeil bij. Het CBS noteerde dat kerstbomen in december 1982 acht procent goedkoper waren dan in het jaar daarvoor. De gemiddelde prijs stijging in 1982 was 6 procent, te gen 6,7 in het voorgaande jaar. De stijging per onderdeel van het pakket „kosten van levensonder houd" ziet er als volgt uit: voe ding 5,7; woning 8; kleding en schoeisel 3,8; hygiëne en medi sche verzorging 6,2; ontwikke ling, ontspanning, roken, ver keer 4,7; en particuliere verzeke ringen -0,2 procent. Gas Bij indeling van de goederen en diensten, waarvan de prijzen worden geregistreerd, blijkt dat de tarieven van overheidsdien sten in 1982 het sterkst stegen: 12,2 procent. Daarbij spelen de tarieven van gas, elektriciteit en openbaar vervoer de belangrijk ste rol (gas 16,4; elektriciteit 9,6; water 6,9 en vervoer 10,6; com municatie (telefoon, omroep e.d.) 1,1 procent). Ook de woninghuren (8,6 procent) en medische verzorging (6,6 pro cent) stegen meer dan gemiddeld in prijs. Produkten uit voorna melijk agrarische grondstoffen en particuliere dienstverlening vertoonden een prijsontwikke ling gelijk aan de gemiddelde prijsstijging. De prijzen van agra rische produkten en vis (4,9 pro cent) en van overige industriële produkten (3,9 procent) bleven achter op de gemiddelde stij ging. ADVERTENTIE In Utrecht is gisteren begonnen met het verwijderen van de giftige grond uit het Griftpark. De in totaal 65.000 m3 gifgrond zal in Utrecht worden gereinigd in een zogenaamde uitgloei-installatie, die daarvoor speciaal is gebouwd. Ministers mogen niks uitgeven DEN HAAG (GPD) - Het kabi net Lubbers heeft zichzelf een tijdelijke uitga venstop opgelegd. Zolang de voorge nomen bezuinigingen voor de komende jaren nog niet volledig zijn ingevuld, mogen de ministers geen nieuwe fi nanciële verplichtingen aan gaan. Binnen enkele weken wil het kabinet beslissen hoe de res terende 2,4 miljard gulden aan ombuigingen de volgen de drie jaar wordt verwezen lijkt. Minister-president Lubbers maakte de verplichtingen stop gisteren bekend na af loop van het wekelijkse kabi netsberaad. De maatregel moet voorkomen dat het aan tal ombuigingsmogelijkhe den wordt verkleind door het aangaan van nieuwe financië le verplichtingen door depar tementen. Volgens Lubbers zal de stop een aantal weken gelden. DEN HAAG (GPD) - De soldatenvakbond AVNM is „uiterst verbaasd" over de concurrerende WDM, die volgens haar met andermans veren loopt te pronken. Beide organisaties claimen het succes van een nieu we paraatheidsregeling voor Nederlandse soldaten in West-Duitsland. Volgens de AVNM is een proef met een nieuwe regeling het rechtstreekse gevolg van acties die deze vereniging de afgelopen maanden heeft ge voerd. In juli haalde de AVNM (Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen) 1300 handtekeningen op, waarna onderhandelingen volg den met de legertop. In het bondsblad Twintig stelt de WDM (Vereniging Van Dienstplichti ge Militairen) echter dat de proefneming het resultaat is van WDM- acties. De AVNM zegt verontwaardigd dat de WDM zich juist afzijdig heeft gehouden. Beide verenigingen zijn in een hevige concurrentie slag gewikkeld. De AVNM is sinds kort met 10.000 leden de grootste, de WDM heeft er 8.000. De proef met een nieuwe regeling voor het paraatheidsappèl tijdens de weekeinden geldt voor drie maanden in drie Westduitse legerplaatsen. De soldaten die daar gelegerd zijn, kunnen voortaan kiezen tussen een appèl om half tien 's avonds en een om twee uur in de nacht. Daardoor hebben ze meer gelegenheid op zaterdagavond uit te gaan dan onder de oude regeling. Heroïnesmokkel: hoge eis Instituut voor de opleiding van leraren vanwege de Stichting Nutsseminarium aan de Universiteit van Amsterdam, Nieuwe Spiegelstraat 17. 1017 DB Amsterdam. D'Witte Leli is één van de tien Nieuwe Lerarenopleidingen (NLO), die opleiden tot leraar voor het tweede- en derde graads onderwijs, zoals Lager en Middelbaar Beroepsonderwijs, MAVO en onderbouw HAVO. De volledige dagopleiding bestaat uit een studie van twee vakken, gecombineerd met een theoretische en praktische beroepsvoorbereiding D'Witte Leli biedt de mogelijkheid be paalde combinaties te kiezen uit de vakken: Nederlands. Frans, Duits, Engels, aardrijkskunde, geschiedenis, wiskunde, natuurkunde, biologie, gezondheidskunde, huishoudkunde, textiele werkvormen, handvaardigheid en tekenen. De combinaties staan ver meld in de prospectus, te verkrijgen op onderstaand adres. Als toelatingseis geldt het bezit van ten minste het HAVO-diploma of een daar mee gelijk te stellen diploma. Degenen, die 25 jaar of ouder zijn, kunnen onder bepaalde voorwaarden zonder diploma worden toegelaten. D'Witte Leli organiseert op zaterdag 15 januari 1983 een 10.30 uur algemene voorlichting in het universiteitsgebouw Oudeman- huispoort 4 (zaal D 008), Amsterdam 12.00 uur - 14 45 uur: vakgerichte voorlichting in het gebouw Nieuwe Spiegelstraat 17. Amsterdam Op deze dag zullen ook de data bekend worden gemaakt, waarop de vakken "open huis" zullen houden voor belangstellenden. Voor nadere informatie, prospectus en aanmeldingsformulier kunt u zich wenden tot net studentensecretariaat. Nieuwe Spiegelstraat 17, 1017 DB Amsterdam Tel (020) 25 75 86 of 22 54 96. toestel 26/27 DEN HAAG (ANP) - Mr. H A Holthuis, officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, heeft gisteren wegens heroïnesmokkel langdurige gevangenisstraffen geëist tegen in Nederland wo nende Chinezen. De zwaarste straffen vorderde hij tegen een 23- en een 28-jarige Chinees, die respectievelijk dertien en twaalf jaar tegen zich hoorden eisen. Mr. Holthuis eiste tegen vier an dere cnuiezen straiten, varië rend van drie tot negen jaar on voorwaardelijke gevangenis straf. Het openbaar ministerie heeft deze week een begin gemaakt met de berechting van elf Chinezen, die deel uitmaakten van een interna tionale organisatie welke zich be zighield met de import, afleve ring en verkoop van heroïne in Nederland. Uitspraak op 21 ja- DEN HAAG (GPD) - De komende jaren moet ruim veertig miljoen gul den op het reclasseringswerk worden bezuinigd. Voorstellen van de Algemene Reclasseringsvereniging en de afdeling reclassering van het Leger des Heils om minder te korten zodat alleen de organisatiestruc tuur verandert in plaats van het uitvoerend werk, zyn afgewezen Volgens de reclassenngsinstellingen betekent dertig miljoen mieveren een snel verlies van arbeidsplaatsen; zestien a zeventien arbeidsplaat sen per ingeleverd miljoen. In hoeverre gedwongen ontslagen nodig zijn, is nog onduidelijk. De Algemene Reclasseringsvereniging (ARV) in Den Bosch en het Leger des Heils in Amsterdam waar resp. 900 cn 170 mensen werken. hebU n deze maand hun belangen bepleit in een gesprek met staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie). De ARV en het Leger des Heils willen sa mengaan in een federatie waarin ook alle rijksambtenaren voor de re classering kunnen worden opgenomen. Op die manier kan 10 procent op hun uitgaven worden bespaard, omdat allerlei overlegorganen en bureauwerk overbodig worden. Beide instellingen vragen de staatsse cretaris genoegen te nemen met de vrijwillige inperking van de uitge dijde bureaucratie op hun bureaus en af te zien van verdere kortingen, zodat het eigenlijke praktijkwerk, het begeleiden van gedetineerden en verdachten, onverminderd door kan gaan. Op het departement wordt nu gunstig gereageerd op die voorstellen, zy het dat het pleidooi om totaal minder te bezuinigingen geen gehoor vindt. „Het bedrag moet gehaald worden", aldus een woordvoerster. „Het moet ergens vandaan komen. Als het niet van dc reclassering komt, dan gaat het ten koste van iets anders, by voorbeeld de kinderbe scherming terwijl die net zo goed moeten inleveren" De vraag op welke schaal in Ne derland fraude wordt gepleegd is vermoedelyk even moeilijk te beantwoorden als de vraag hoeveel zwart geld er in om loop is. Harde cijfers zyn er niet. Maar wel staat vast dat so ciale en fiscale fraude en ook milieu-fraude de afgelopen ja ren hand over hand zijn toege- Justitie maakt een en ander op uit het groeiend aantal aangif ten in deze categorie. En om daar wat aan te doen is deze week in het Haagse paleis van justitie een team van officieren van justitie geformeerd, dat zich met ingang van heden speciaal gaat bezighouden met deze delicten. De aandacht van de vijf officie ren zal vooral uitgaan naar eco nomische delicten, milieu- en steunfraudezaken, zwendel met belastingen en met (lege) besloten vennootschappen (bv's) en stichtingen in het Haagse arrondissement, waar onder ook Leiden en Alphen ressorteren. Eens temeer een teken van het openbaar ministerie, dat het 't belang van dit soort strafzaken niet onderschat. Een jaar gele den maakte het eenzelfde ge baar, toen het besloot in het Haagse arrondissement stren ger te gaan optreden tegen fraude met lege bv's. Economi sche delicten en strafzaken waarin nv's en bv's een rol spe len, worden sedertdien door gespecialiseerde officieren be handeld. En de straffen die in dergelijke zaken worden geëist, zijn vanaf die tijd hoger dan gebruikelyk. Slimme jongens Om de witte-boordencriminali- teit beter te kunnen bestryden werd tezelfdertijd een zoge naamd fraude-overleg gestart. In dat overleg zitten afgevaar digden van onder andere het openbaar ministerie, de be drijfsverenigingen, de politie en de belastingdienst. Doel er van is gegevens uit te wisselen, opdat reeds in een vroeg sta dium kan worden vastgesteld of een bepaalde zaak nader on derzoek verdient. „Daarbij komt", zegt mevrouw Klopper, „dat ook curatoren eerder aangifte doen. Vroeger was men geneigd het faillisse ment gewoon op te heffen bij gebrek aan baten, maar nu de wegen meer bekend zyn gaat men thans eerst kyken of de ondernemer niet strafrechte lijk vervolgd kan worden." Niettemin lijdt het nauwelijks twijfel of veel fraude blyft on ontdekt. Miljarden guldens gaan er in om, maar deson danks is er sinds 1980 voor nog geen twee miljard aan fraude zaken vervolgd. En dan zijn er de bezuinigingen die de niet van amb t.' speende fraude-bestryding fiks in de wielen ryden. Meer dan eens" heeft mr. De Doelder gezegd „hier helemaal eng van te worden. Terwijl iedereen kan weten dat een opgeloste fraudezaak per saldo aan te rugvorderingen meer oplevert dan het aan onderzoek heeft gekost En dan tel ik de gunsti ge preventieve neveneffecten nog niet mee, want ook die brengen geld in het laatje." Somber stemt hem ook de trage rechtsgang by dit soort zaken. De Doelder maakt zich dan ook al enige tyd sterk voor ver ruiming van de mogelijkheid om verdachten van zwendel met premies cn belastingen in voorlopige hechtenis te ne men. door Sjak Jansen Bepaalde fraudezaken zullen daarmee eerder aan het licht komen en de officieren mr. J.Th. de Wit en mr. I.E. Klop- per-Gerretsen, beiden deel uit makend van het Haagse frau de-team, zeggen dat een ver heugende ontwikkeling te vin den. Waar de Rotterdamse - speciaal met fraude-zaken belaste - of ficier van justitie mr. H. de Doelder al zegt dat het fraude probleem niet met strafrecht is op te lossen („De wetgever moet er iets anders aan doen"), daar denken de officieren De Wit en Klopper aan onze wet geving nog voldoende houvast te hebben. En waar de eveneens Maasstede- lyke officier mr J. Schoonaard haast wanhopig verklaart „dat we aan de echt slimme jongens nog niet toekomen; die verzin nen heus wel weer wat nieuws", daar zien de twee Haagse officieren de toekomst nog met vertrouwen tegemoet En niet zonder reden. Bezuinigingen Op steeds meer fronten wordt immers almaar hechter tegen fraude gestreden. Niet alleen is er de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD), de Economische Controledienst (ECD) en de Loontechnische Unit (LTD), ook sociale fondsen en sommige politie korpsen zitten steeds meer op het vinketouw. Stil zit evenmin de speciale frau decentrale van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI). „En", zegt mr. Dc Wit „door onder andere publiciteit wordt fraude ook voor de bur gers steeds meer herkenbaar Zo krygt het opsporingsappa raat aanmerkelijk meer tips dan voorheen Pakkans Niettegenstaande de bezuinigin gen zeggen de officieren De Wit en Klopper goede hoop te hebben meer fraudezaken te kunnen aanpakken, al was het maar vanwege de slechter wor dende economie die het con troleren van mogelyke frau deurs steeds dringender maakt. Steun is er in elk geval van de interdepartementale stuur groep misbruik en oneigenlyk gebruik (ISMO), die al Mf0B tijd bezig is dc omvang van fraude in Nederland in kaart te brengen. Tot nog toe in ventan- seerde deze ambtelijke werk groep vierhonderd verschillen de soorten van geknoei met zestig afwykendc regelingen. Wat veel mensen tot fraude ver leidt, is volgens de officieren De Wit en KJopper „de grote kans dat het veel geld oplevert en de kleine kans dat je wordt gepakt. En voorts natuurlyk de verminderde bereidheid om solidair met elkaar te zijn. De relatie burger-overheid is nog al verstoord Voor het plegen van milieu-frau de kunnen weer heel andere beweegredenen van toepas sing zyn. Hoopvol zegt De Wit het idee van minister Winse- mius (milieu) te vinden om zo genaamde milieu-accountants op fabrieken af te sturen met de vraag: 'jy maakt dit en dat. laat maar eens zien w.i.ir J-' met je afvalstoffen bent gebleven'. Nog afgezien van het feit dat het vaak om enorme bedragen gaat, schuilt het kwaad van fraude vooral ook in de verzie kende uitwerking op onze sa menleving als geheel. „Dat het zo demoraliserend werkt", zegt De Wit, „is voor ons een reden temeer om deze delicten in het Haagse arrondissement hard aan te pakken

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7