Anderhalf miljoen boeken verhuizen Burgerraadslieden markeren taak Bewoners huizen Oranjegracht "ondanks ellende nu tevreden Universiteitsbibliotheek van Rapenburg naar nieuw gebouw Witte Singel Nieuwe centrale verwarming in 42 woningen Meer richten op hulpverlening en signaleren, minder op klachten ZATERDAG 8 JANUARI 1983 Lelden J Het gebouw aan het Rapenburg, waar de universiteitsbibliotheek ongeveer vierhonderd jaar geves tigd is. jaren over dit vraagstuk heeft ge bogen. Aanvankelijk verwachtte men eerder te kunnen beginnen, maar die planning bleek toch te optimistisch te zijn. "We gaan er nu vanuit", zegt De Vries, "dat we klaar zijn voor het nieuwe studiejaar begint. Uitgangspunt is ook om de leners zo weinig mogelijk hinder te laten onder vinden". Desondanks zal er waarschijnlijk gedurende een korte tijd niet uitgeleend kunnen worden. Naar goed gebruik zal alles in fases verlopen. In februari wordt er begonnen met de verhuizing van het magazijn aan de Lange- gracht. Ruim tweeduizend kas ten met tijdschriften moeten er naar de Witte Singel. Wat nu als een student in die tijd een be paald tijdschrift wil inzien? "Niets aan de hand", zegt De Vries. "Nu moeten we met een auto naar de Langegracht om aan een dergelijke wens te kunnen vol doen, mocht dat bepaalde tijd schrift al onder zijn gebracht aan de Witte Singel, dan gaat die auto even naar die plaats toe. Het zal een paar dagen langer duren". Is men klaar aan de Langegracht, dan zullen de magazijnen aan het Rapenburg en de Nonnensteeg worden verhuisd. "In mei kun nen we dan even op adem ko men", zegt De Groot. Lang zal die adempauze niet duren: na de magazijnen is de bijzondere col lectie aan de beurt. Een collectie die ook op bijzondere wijze wordt verhuisd, maar daarover later meer. Na de bijzondere collectie zijn de studie- en uitleenzalen plus de catalogi aan de beurt. "Met het verplaatsen van de bedrijfsafde ling hopen we half november klaar te zijn", zegt de Vries. Unica Om de boeken te verhuizen is er een rijdende kast ontworpen, eentje met vier planken die met vilt zijn bekleed. De kast kan bo vendien met zeil worden afgeslo ten. Enkele tientallen zullen er worden gebruikt. Op de vraag hoe groot nou de kans is dat er iets mis gaat, antwoordt De Groot: "Ach, het magazijnperso- neel is natuurlijk geroutineerd; die mensen kennen trucjes. Staat er een meter boeken niet op de goede plaats, dan komen zij daar wel achter. Staat er één boek fout, ja dan..." Dan ben je in de aap gelogeerd. door Wim Brands Met de handschriften moet zorg zaam worden omgesprongen, hoewel omgesprongen natuur lijk een te lomp woord is om de behandeling, die deze zogenaam de unica verdienen, te typeren. De handschriften bijvoorbeeld zullen in speciale kistjes worden gestopt, waarin schuimplastic zit. Moet het busje waarmee de hand schriften worden verhuisd ook niet door de politie worden be waakt? "Dat lijkt me niet", ant woordt De Groot. Het is, zegt hij, één keer voorgekomen dat er tij dens een transport iets werd ge stolen. Een losvaste medewerker van een verhuizer drukte een paar almanakken achterover. "Maar daar is de politie wel ach tergekomen. Logisch natuurlijk, de handelaren zijn praktisch alle maal bonafide en zullen dus nooit een kostbaar handschrift kopen, dat is gestolen. En dan: koopt hij het wel, aan wie moet hij dat handschrift dan verko pen? Alle kenners weten toch di rect dat ze met gestolen goed te maken hebben". Nee, vervolgt De Groot, wat dat vervoer betreft moet je een paar dingen goed regelen: neem rede lijke voorzorgsmaatregelen en zorg dat er bij het in- en uitpak ken van de unica deskundige mensen aanwezig zijn, die we ten: zo moet het en niet anders. Klimaat In het nieuwe gebouw aan de Witte Singel zijn er drie niveaus van klimatisering aangebracht, zoals De Vries het uitdrukt. Zy vertelt: "De gekluisde ruimte waarin de bijzondere collectie wordt onder gebracht, dat luistert natuurlijk het nauwst. In de magazijnen is wat betreft de temperatuur een speling van min vijf tot plus vijf graden. In de andere ruimten is de speling veel groter. Dat is ook De nieuwe bibliotheek aan de Witte Singel, waar drie niveau's van klimatisering zijn aange bracht. (Foto's Holvast) wel fyn, kunnen de ramen name lijk nog eens open worden ge zet". "Ja", zegt De Groot, "achteraf ben ik ook wel blij dat we het zo heb ben aangepakt. Helemaal gekli- matiseerd, dat heeft toch wel na delen. De ramen moeten ook eens open kunnen". Beide bibliotheekmensen zyn het er over eens dat het nieuwe ge bouw qua klimaat een verbete ring is. Hoewel De Groot daar aan toevoegt dat een conservator altijd tegen hem zei: oude hand schriften passen zich wel aan. En daar had die man wel gelijk in volgens hem, want die hand schriften hebben het aan het Ra penburg wel degelijk 'naar hun "Ze zullen ook moeten wennen in het nieuwe gebouw", zegt hy. "Hier staan ze droog, dus zullen ze aan de Witte Singel ook droog moeten staan in het begin. Weet u wat het is: helemaal uitge kristalliseerde gedachten over de juiste temperatuur zijn niet te ge ven, want alle deskundigen hou den er andere opvattingen op Nu De Groot het toch over tempe ratuur heeft: klopt het dat de kel ders aan de Witte Singel een tijd geleden onder water hebben ge staan. "Ze waren nogal vochtig en dat heeft ons ook wel zorgen gebaard. Maar er is een meting verricht en daarna konden we zeggen: dit probleem is bevredi gend opgelost Het was dus een eenmalig probleem". Sentimenteel Er zijn volgens De Groot wel me dewerkers. die zeggen: laat my hier maar zitten, in dit fraaie ou de pand. Hy heeft die geluiden tenminste wel eens vernomen. "Goh, ik zit hier ook al weer een hele tijd en kijk eens naar deze kamer...fraai nietwaar...toch ben ik niet sentimenteel. Ja, die por tretten neem ik mee. Ook aan de Witte Singel moeten de mensen een indicatie kunnen krygen van de historische achtergronden van de bibliotheek". Aan de Witte Singel zullen mede werkers ook ondergronds moe ten werken, bijvoorbeeld als ze iets uit een magazijn moeten ha len. Daarover bestaan de nodige misverstanden. "Sommigen den ken dat ze als een mijnwerker, dus met een lampje op hun helm moeten werken. Haha, alsof de jaren dertig herleven. Het is na tuurlijk onzin, op bepaalde plaat sen komt gewoon daglicht naar binnen". Nog iets, een detail zullen we maar zeggen: kan De Groot by bena dering vertellen hoeveel deze verhuizing gaat kosten? "Nee, dat regelt de universiteit". Een ambtenaar van de universiteit zegt: "Het precieze bedrag staat nog niet vast; we zijn nog in on derhandeling met een aantal ver huizers. Maar onze raming schommelt tussen de twee en drie ton. Ik zou zeggen: het gaat eerder dne ton dan twee tot kos ten. Valt ons overigens nog mee hoor". LEIDEN Wordt er één boek op de foute plaats neergezet, dan is de kans groot dat dat boek nooit meer wordt teruggevon den. Eind januari, begin februari wordt de univer siteitsbibliotheek ver huisd naar het nieuwe on derkomen aan de Witte Singel. Hoe anderhalf mil joen boeken van plank veranderen. Ongeveer vier eeuwen heeft de universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg gezeten. "Sinds 1581", zegt bibliothecaris, mr. J.R. de Groot. "Tenminste, dat staat mij voor de geest. Je kunt dus wel zeggen: die verhuizing is een feit van enige importantie". Anderhalf miljoen boeken worden er verhuisd. "Anderhalf miljoen, dat is een schatting hoor", zegt secretaresse J. de Vries. "Inder daad", vervolgt De Groot, "we hebben het bezit nooit geteld". De Vries sluit niet uit dat "we na de verhuizing een beter inzicht hebben". "Er worden overigens niet alleen boeken verhuisd", zegt De Groot. "Maar ook handschriften; kostbare handschriften kun je wel zeggen. En dan zijn er ook nog andere zaken die naar de Witte Singel moeten: een gedicht in een fles bijvoorbeeld". Hinder De verhuizing is voorbereid door een speciale commissie, die zich LEIDEN - De bewoners van 42 nieuwbouwwoningen aan de Oranjegracht en omgeving zitten er weer warmpjes bij. Er is een nieuwe centrale verwarming in de huizen aangebracht en de klachten over tocht en gebrekki ge isolatie zijn verholpen. In het vooijaar zullen dé resterende herstelwerkzaamheden worden uitgevoerd. "Ondanks alle ellende zijn we nu heel tevreden met de verbeterde woningen", verklaart Hans Doove, één van de bewoners en lid van de bewonerscommissie. "Vorig jaar kregen we ons huis nauwelijks warmer dan achttien graden, dat is nu veel beter. Het is natuurlijk nog geen echte win ter geweest maar we kunnen het verschil al goed merken. De hui zen zijn goed warm te stoken". In mei vorig jaar kwam aan het licht dat de 230 nieuwe wonin gen aan de Oranjegracht en om geving zoveel gebreken vertonen dat ze voor veel geld moesten worden opgeknapt. De puntda ken vertoonde warmtelekken, deuren en kozijnen sloten niet goed aan en de centrale verwar ming in de huizen bleek zo slecht dat die in alle 230 woningen ver nieuwd moet worden. Over de resulaten van het onderzoek naar de kwaliteit van de nieuwbouw ontstond destijds grote beroe ring. In totaal is een bedrag van onge veer 2,3 miljoen gulden nodig om de vyfjaar oude woningen in be hoorlijke staat te brengen. Wet houder Tesselaar, van volkshuis vesting, heeft bij herhaling ver zekerd dat de bewoners recht hebben op goede huizen en dat zij niet voor de kosten zullen op draaien. De aannemers Panagro en Noorlander, en de Amster damse Verwarmingsmaatschap pij (AVM) zijn voor de gemaakte fouten aansprakelijk gesteld en zullen bijdragen in de kosten van de herstelwerkzaamheden. "Klungelwerk" Begin oktober is de AVM begon nen met de aanleg van een nieu we centrale verwarming in een blok van 42 woningen. Opnieuw bleken de werkzaamheden niet vlekkeloos te verlopen. Bij her haling is door de AVM "klungel werk" geleverd (montagefouten, lekkende leidingen) en is door monteurs onhebbelijk opgetre den. Bij bewoners en andere be trokkenen stegen de emoties en ergenis andermaal tot een hoog tepunt. "Zo'n valse start kon de AVM zich eigenlijk niet permitteren na alle moeilijkheden in het verleden", aldus ambtenaar Kroon van de afdeling volkshuisvesting van de gemeente. Hij wijt één en ander t aan de snelheid waarmee de kwestie is aangepakt. Begin sep tember is de opdracht aan de AVM verleend en half november moest de nieuwe cv-installatie al in bedrijf zijn. We wilden de mensen in de woningen die er het slechtst aan toe zijn voor de winter uit de kou helpen. Achter af geredeneerd hadden we met dat blok van 42 woningen mis schien beter kunnen wachten tot na de winter. Dan wordt ook de centrale verwarming in de ande re 188 woningen aangepakt". Het verhelpen van de bouwtechni sche gebreken in alle 230 wonin gen is daarentegen op een oor na gevild. De woningen zijn tocht vrij gemaakt, de warmtelekken gedicht en de isolatie van de wo ningen is verbeterd. Daarmee zijn de belangrijkste klachten van bewoners verholpen. Tevens is een flink aantal verbeteringen in de huizen aangebracht. Bij de gemeente is men tevreden over de wijze waarop de aannemers Panagro en Noorlander de her stelwerkzaamheden hebben uit gevoerd. De resterende werk zaamheden, zoals het verbeteren van de galerijvloeren en de be reikbaarheid van cv-ruimten, zullen na de winter worden uit gevoerd. Dan zal ook duidelijk zijn wat er aan de mechanische ventilatie van de woningen moet gebeuren. Hartig woordje Eind deze maand zal een evaluatie rapport op tafel liggen waarin de gang van zaken tot dusver op een rijtje wordt gezet. Zeker is dat er met de AVM nog wel een hartig woordje gesproken zal worden alvorens zij de opdracht krijgen ook de overige 188 woningen aan te pakken. De mogelijkheid dat de AVM de laan uitgaat wordt door wethouder Tesselaar niet uitgesloten geacht, maar hy houdt nog een slag om de arm. "Het eindresultaat in de 42 wo ningen is goed, en dat telt". Intussen bestaat nog steeds ondui delijkheid over wie moet op draaien voor de kosten van de herstelwerkzaamheden. De aan nemers en de cv-installateur be talen ongeveer een derde van de kosten. De gemeente had aan vankelijk voorgesteld het reste rende bedrag ten laste van de Al gemene Bedrijfsreserve van de LWS te brengen ofwel de risico reserve van de woningstichting te spreken. Het LWS-bestuur heeft daarop een keihard "neen" laten horen Inmiddels blijkt de lucht enigzins opgeklaard. De LWS heeft de ge meente aangeboden te betalen voor de verbeteringen die in de woningen worden aangebracht maar niet voor de herstelwerk zaamheden. Volgens wethouder Tesselaar gaat dit aanbod in de goede richting, maar is het niet voldoende. Tesselaar rekent op een bijdrage in de kosten van het ministerie van volkshuisvesting en wil dat gemeente en woning stichting op 'fifty-fifty-basis' voor het resterende bedrag op draaien. Hy verwacht spoedig met de Leidse Woningstichting tot overeenstemming te kunnen komen. De onderhandelingen tussen gemeente en LWS zullen de afronding van de werkzaam heden niet in de weg staan heeft daarop een keihard "neen" heden niet in de weg staan. De verwarmingsbuizen lopen zichtbaar langs de muren - hetgeen met ieder. cn fraai eindt - m laten horen geval is het in de eerste 42 woningen aan de Oranjegracht en omgeving weer aangenaam toeven. LEIDEN - Het Leidse Instituut Burgerraadslieden (IBR) zal niet langer streven naar formele be voegdheden om, naast de hulp verlening aan cliënten, ook klachten over gemeentelijk op treden te behandelen. Klachten die verder geen vraag om hulp inhielden, kwamen tot nu toe toch al sporadisch by de twee burgerraadsvrouwen binnen. Omdat het ernaar uitziet dat de nationale ombudsman zich in de toekomst ook over de gemeenten zal ontfermen, wil het instituut het streven naar formele klach tenbehandeling geheel laten va- Dit staat in een nota die het IBR deze week uitbracht: 'Plaatsbe paling en ontwikkeling'. In de nota maken de burgerraadslie den duidelijk wat precies hun taak is en in hoeverre hun werk zaamheden overeenkomen met of verschillen van die van andere instellingen in Leiden. "Om dui delijk te maken waarvoor ze bii ons terecht kunnen", aldus de twee burgerraadsvrouwen Joset Mons en Coby Kroon. Hulpverlening by tal van proble men die burgers kunnen hebben met de gemeente of gemeentelij ke instellingen is een van hun ta ken. Voor hulpvragen kunnen mensen een afspraak maken of op het spreekuur komen in het gebouwtje aan de Koornbrug- steeg. Daarbij komt de signale ringsfunctie: een veel voorko mend probleem aankaarten en een bepaalde regeling ten gunste laten veranderen. Klachtbehan deling past daar niet bij, zo wordt in de nota gesteld. 'De hulpverle ning vraagt dat het standpunt van de cliënt wordt gekozen en gesteund. Klachtbehandeling vereist juist dat je boven beide partyen staat. Het is daarom de vraag of die twee functies elkaar verdragen'. Uniek Volgens M. Teekens, voorzitter van de begeleidingscommissie, is het IBR een unieke instelling in Lei den. "De burgerraadsvrouwen helpen by heel veel verschillen de problemen, vaak van begin tot eind. meestal zonder dat er een andere hulpverlener nodig is en ze helpen de mensen indivi dueel. Aan elk probleem wordt apart aandacht geschonken. Daarnaast kunnen de burger- raadsvrouwen veel voorkomen de problemen signaleren en pro beren iets aan regelingen te ver anderen zodat die problemen niet langer nodig zijn' Nu het instituut op volle sterkte is - door een aantal wisselingen van de wacht schoot de tyd te kort kunnen de burgerraads vrouwen ook daadwerkelijk aan het signaleren toekomen. Ge dacht wordt iets te doen met de woonruimteverdeling in Leiden. Op het moment is het zo dat huiseigenaren zich nooit kunnen laten inschrijven bij huisvesting. Ook wanneer zy tot over de oren in de schulden zitten moeten ze eerst hun huis verkopen, zich dan inschrijven en jaren wachten op een huis van de gemeente Ook wil het IBR bij gelegenheid met een proefproces een uit spraak ontlokken over het ver krijgen van bijstand wanneer je samenwoont. Hoewel samenwo nenden met onderhoudsplichtig zyn, krygt een van partners geen bystand wanneer hij werkloos is. In de wet is het een en ander met duidelijk geregeld. Meer overleg met andere Leidse in stellingen is een ander voorne men van de burgerraadslieden 'Meer inzicht in eikaars deskun digheid kan tot een betere hulp verlening leiden' Joset Mons en Coby Kroon. "Het algemeen maatschappelyk werk byvoor- beeld heeft veel cliënten die ook juridische hulp nodig hebben, omgekeerd hebben cliënten van ons ook wel problemen die maat schappelijk werk vragen". Ook met de sociaal raadsman moet meer overleg worden gevoerd. Het IBR had zelfs gewenst dat deze functie by hen ingelyfd had kunnen worden toen de vonge sociale raadsvrouw met pen sioen ging. Nu dit niet is ge beurd, is een goed overleg gebo den. Buitenlanders Naast de vraag om een ruimere huisvesting, iets waarop nog steeds geen uitzicht is. heeft het IBR nog één beleidsvoornemen. Dat betreft een apart spreekuur voor buitenlandse vrouwen, die door hun cultuur vaak met op het normale spreekuur kunnen komen "Het Instituut burger raadslieden is voor iedereen en wanneer er voor buitenlandse vrouwen een te hoge drempel is. moeten we hen tegemoetkomen. Hetzelfde doen we voor bejaar den die wc zonodig thuis opzoe ken". De behoefte onder buiten landse vrouwen aan zo'n spreek uur wordt op het moment nog gepeild. Daarna zou het van de grond moeten komen De nota 'Plaatsbepaling en ontwik keling' is 's morgens van negen tot twaalf te koop b0 het IBR, Koomburgsteeg 2, telefoon 254142

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3