c Kans Montessori-onderwijs in Oegstgeest toegenomen De Westender geopend Protest Wassenaar bij Rijk l^eicfse agenda Geen speelterreinen voor oudere jeugd Toneelauteur Hochhuth strooit met teveel termen Jongeren trappen de deur in 'Huizen Wiegmanweg onnodig duur' Over elf jaar ruim tien miljoen minder Gemeentebestuur heeft besluit nog niet genomen Stad en rand VOORSCHOTEN - De speel- voorzieningen voor kinderen zijn in Voorschoten redelijk tot goed. Alleen de jeugd tot dertien jaar heeft geen speel terrein in de Bloemenwijk en Boschgeest. Dat blijkt uit een overzicht van de speelvoor- zieningen dat is opgesteld door de afdeling openbare werken van de gemeente Voorschoten. Alhoewel de speelvoorzienin- gen op een redelijk peil staan, is het wenselyk toch nog wat extra ruimte te realiseren. Vooral in de nieuwbouwwijk Bijdorp moet wat gebeuren. Er zijn wel speelplaatsen voor jongere kinderen aan wezig, maar bij verdere nieuwbouw wordt de behoef te groter. Speelterreinen voor de oudere jeugd ontbreken volledig. Bekeken wordt dan ook of er een tijdelijk trap veldje kan worden aangelegd bij het verharde handbal/bas ketbalveld van HW '70 In gemeente Voorschoten: Bovendien is het gewenst dat er voor kinderen tot dertien jaar speelgelegenheid komt in de Bloemenwijk. Dat kan bij de Narcisstraat of de Wil lem de Zwijgerlaan. Een der gelijke speelvoorziening zou ook moeten komen in Bosch geest bij het Van Dulmplein en bij de Van Helsdingen- laan. Bij het Van Dulmplein is daar ook ruimte voor, bij de Van Helsdingenlaan niet. Het overzicht van de speelvoor- zieningen wordt volgende week besproken in de com missie openbare werken. De in 1931 in Eschwege gebo ren (toneel-)auteur Rolf Hochhuth, wiens ego rijke lijk gestreeld werd met de "Basler Kunstpreis", de "Ge zusters Schollpreis" van München en de "Lessing- preis" van Hamburg laat één der acteurs in "Arztinnen" (Dokters!) zeggen: "Kinderen verwekken is in deze tijd een vorm van veredeld masochis me". Van die tegenwoordig uiterst gevierde stellingname wil ik me op voorhand na drukkelijk distanciéren. "Dokters", gisteravond in de Leidse Schouwburg door het Mechels Miniatuur Theater op het toneel gebracht, bleek de exclusieve ontmaskering van de dubbele moraal. Dr. Katia Michielsen (Nora Til- ley), die als anesthesiste een door haar schuld mislukte biopsie in de doofpot weet te stoppen, maar woedend wordt wanneer een collega hetzelfde wil doen na een fa tale bloedtransfusie met kunstbloed bij haar zoon Thomas Michielsen (Jos Geens). Maar dat is niet alles. Ook in "Dokters" wordt dat misselijkmakende standsver schil. dat ook heden ten dage in ziekenhuizen nog hoogtij viert, breed uitgemeten. Aan een afgeronde studie medicij nen als enig excuus ontlenen door de Vlaamse acteurs ge speelde artsen het bestaans recht van hun medische ar rogantie en wetenschappelij ke pretenties. Rolf Hochhuth overvalt de (argeloze?) thea terbezoeker bovendien met een tot dat ogenblik niet voor mogelijk gehouden veelvoud van medische termen, die eerder de lachlust opwekken dan imponeren. Elk drielet tergrepig woord kent wel een Latijns equivalent. Hochhuth strooit ze door de toneeltekst met een haast sadistische fre quentie. Bovendien wordt het in Leiden gevestigde Eu rotransplant, een respectabel instituut, in het stuk een ui terst discutabele rol toebe deeld. Als zou Eurotrans plant gelijk een colonne aas gieren elk verkeersongeluk als een nieuwe "prooi" inter preteren. Strikt biologisch klopte het ook niet helemaal. Moeder en zoon (een Belgi sche actrice en acteur) scheelden hooguit vijf jaar. Waarmee de geloofwaardig heid aardig in het gedrang kwam. De 60-jarige Lydia Braspenninckx, in 198Ó in Berlijn en Mannheim tijdens de première al ten tonele ge voerd als een integere vrou welijke arts, was ook gister avond niet meer dan een goedwillende en goedbedoe lende Belgische actrice zon der enige diepgang. BERT KOEKEBAKKER Fer Giezen openen officieel hun ZOETERWOUDE - Met het zetten van de laatste stap naar de verwezenlijking van een eigen ruimte is gisteravond De Westen der geopend. De ere-leden van de Zoeterwoudse afdeling van de Katholieke Plattelandsjongeren (KPJ), Sjaak van der Salm en Fer Giezen hadden de eer deze open deur in te trappen. Na tien jaar zoeken was het eindelijk zover dat de KPJ een eigen onder komen heeft. Iedereen was het er gisteravond over vrijwel eens dat het een zeer fraai onderkomen was waarin de Zoeterwoudse jongeren hun activiteiten zullen gaan houden. Een schitterende bar (waar erg veel over te doen is geweest, zoals de sprekers van gisteravond benadrukten) een prijzenkast, een overzicht van de geschiede nis en een tap vielen gisteravond te bekijken tijdens de drukbe zochte receptie van de vereniging. In de afgelopen weken is er door verschillende leden van de ver eniging keihard gewerkt om de Westender, zoals de ruimte van de KPJ heet, klaar te krijgen. De voorzitter van de KPJ, Jan van Rijn, noemde de opening een van de grootste stappen binnen het negentienjarig bestaan van de KPJ. Hij wees verder op het vele werk dat voor het onderkomen was verricht, zowel fysiek als qua vergaderen. Burgemeester Houdijk prees vooral de wijze waarop het onderkomen is gebouwd. Hij verwees hierbij naar zijn eigen situatie (Houdijk woont nog steeds niet in Zoeterwou- de) en merkte op: "Ik heb nog steeds geen aannemer bereid gevonden om eerst een onderkomen voor mij en mijn gezin te bouwen en pas later de prijs vast te stellen. Zoals ongetwijfeld bekend is heeft de toetreding van de KPJ tot de Klaverhal nogal wat voeten in aarde gehad. Een meningsverschil met het stich tingsbestuur over de verdeling van de barwinst van de KPJ lag hieraan ten grondslag. Het college van B en W, dat gisteravond voltallig aanwezig was, werd bedankt voor het bemiddelen tijdens het conflict tussen Klaverhal-stichting en de KPJ. In het piekfijne nieuwe "home" van de KPJ wordt vanavond een cabaret opgevoerd waar iedereen in Zoeterwoude welkom is. Het stuk heeft "Kromme Praat" en begint om 20.00 uur. Morgen, zondag, is er vanaf 14.00 uur een Instuif-disco in De Westender. Tevens zullen films worden vertoond van vroegere KPJ-activi- teiten. Iedereen die met de KPJ wil kennismaken is hiervoor uitgenodigd. Degenen die de KPJ al kennen zijn overigens ook welkom. OEGSTGEEST De kans dat er voor 1985 in Oegstgeest een lagere school komt voor Montessori-onderwijs is iets toegeno men. In een gesprek tussen de gemeente en de stichting Mon tessori-onderwijs Leiden en omgeving is nog geen tastbaar re sultaat bereikt, maar de stichting gaat zich opnieuw beraden over het samengaan van de Montessorikleuterschool aan de Aert van Neslaan en een openbare lagere school. vraagd zich uit te spreken over de vraag of zij het Montessori-on derwijs willen invoeren. Alleen de Floraschool reageerde posi tief. Probleem Het probleem is echter wel dat het Montessori-onderwijs danig ver schilt van het 'normale' onder wijs. Poelmans ziet dat wel als een nadeel, maar gelooft dat als er goede afspraken worden ge maakt over de invoering van het Montessori-onderwijs er weinig problemen kunnen ontstaan. Het alternatief is het uit laten groeien van de Montessorikleuterschool. Poelmans: "Het voordeel dat je dan hebt is dat je honderd pro cent Montessoripersoneel in dienst kunt nemen. Maar je kunt dan niet eerder beginnen dan 1985 en dat is weer een nadeel. Je moet er voor zorgen dat je goede beginvoorwaarden hebt zodat je geen doodgeboren kindje krijgt". Het Montessori-onder wijs zou dan geleidelijk worden ingevoerd. De ouders moeten wel de mogelijkheid behouden om hun kinderen die nu op de school zitten hetzelfde onderwijs te laten volgen en niet worden ven>licht het Montessori-onder wijs te volgen, meent Poelmans. Het hoofd van de Floraschool wil op dit moment nog geen com mentaar geven op de jongste ont wikkelingen, maar afwachten tot de stichting en de gemeente overeenstemming hebben be reikt. In een persbericht maakte de stich ting duidelijk dat er hoe dan ook in 1985 weer Montessori-onder wijs zou zijn in Oegstgeest. Dat kan omdat de wet op het basis onderwijs dan in werking treedt en de mogelijkheid openstaat om een kleuterschool uit te laten groeien tot een basisschool. Maar de gemeente Oegstgeest heeft enige tijd geleden een aanbod ge daan om een openbare lagere school samen te laten gaan met de kleuterschool van de stich ting. Voorwaarde was wel dat er geen Montessorischool in Leiden zou komen. Die school lijkt nu van de baan omdat de gemeente Leiden niet wil meewerken. De stichting blijft echter wel hopen dat de gemeente Leiden alsnog van mening verandert. In een eerder stadium heeft het stichtingsbestuur die voorwaar de en dus ook het aanbod van de gemeente Oegstgeest afgewezen. Secretaris Poelmans van de stichting verklaart waarom nu intern toch de mogelijkheid tot samengaan gaat overwegen: "De eigenlijke wens van de stichting is op zo kort mogelijke termijn een Montessorischool van start laten gaan in Oegstgeest". Die wens kan via een samengaan met een openbare lagere school waar schijnlijk sneller worden vervuld en daarom gaat de stichting zich opnieuw beraden. Vooral de vraag of zij bereid is af te zien van een grote invloed op het reilen en zeilen van de school door middel van een commissie artikel 61 (waar ouders en leer krachten de school besturen) is interessant. De gemeente heeft een commissie artikel 61 altijd afgewezen, maar wil wel andere afspraken maken over de in vloed op het bestuur van ouders en leerkrachten. Vooral via de nieuwe medenzeggeschapsraad zou die invloed moeten worden geregeld. De Floraschool is de meest waar schijnlijke kandidaat om samen te gaan met de Montessori school. De gemeente heeft de vier openbare lagere scholen ge- Ex-wethouder bij opening: WASSENAAR Mevrouw Coen heeft gistermiddag als eerste be woner van het bouwprojekt aan de Wiegmanweg haar deurtje ge opend. Zij deed dit nadat haar de sleutel was overhandigd door de voorzitter van de Bouwvereni ging St. Willibrordus, de heer Lammers. Vakbond De CNV-distrlctsraad "Kust streek" houdt maandag een bij eenkomst in de Eben Haêzer- kerk aan de Oegstgeesterweg in Rijnsburg. P. Kroon, beleidsme dewerker bij het CNV, zal tij dens de bijeenkomst spreken over regionale economie en ar beidsvoorziening. Naar aanlei ding hiervan wordt een forum discussie gehouden. De aanvang is 20.00 uur. De heer Lammers wilde in een offi cieel praatje niet meer op de lan ge periode van voorbereiding van het projekt terugkomen: "We kijken er maar niet meer op terug". Feit is namelijk dat twee heren, Elberse en Willemse, door te procederen de bouw van de 91 woningen jarenlang wisten te vertragen. Onlangs kregen zij ZATERDAG 8 JANUARI 1983 ZATERDAG Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco van 22-2 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. LVC - Breestraat 66. open Café, optre den de band 'De echte minima', 14-17 In de Bierdeghel 2 - Nieuwe Rijn, nieuwjaarswandeltocht, start tussen 9 en 10 uur, inl. 132596. Clubhuis De Blauwkras - Voorschoter- weg, postduivententoonstelling, za van 16-22 uur en zo van 10-17 uur. LVC - optreden de Engelse groep Anti Pasta, 21 uur. Waaggebouw - concert de nieuwe Leid se groep Fuse, 22 uur. Jazzzolder Hot House - zolder LVC, Breestraat 66. optreden saxofonist Gijs Hendriks met zijn kwintet, 22 i ZONDAG Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 17 uur. Wassenaarse Slag - strandloop georgani seerd door A.V. Holland, start 11 uur, inschrijven vanaf 10 uur. LVC - volksdansinstuif, 19 uur. Trio, 15.15 u MAANDAG Kijhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'My dinner with Andre' nieuwste film van Louis Malle, ma, di, woe, 20 en 22.15 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma Vm vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien den', 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Pieterskerchoorsteeg 15 - club buurthuis Inde Vroolijcke Arke er Werklozen Belangen Vereniging, creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, di 14.16.30 uur, inl. 123271. Voorschoten - Ambachtshuis, sie financiën, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, openbare werken, 19.30 uur. de Geluk gehad. Deze auto kwam gisteravond omstreeks half acht net niet in het Rapenburg terecht. De eigenaar was vergeten om zijn auto op de handrem te zetten. WASSENAAR - De bezuinigings maatregelen van de regering hebben voor de gemeente Wasse naar tot gevolg dat over tien jaar 10.700.000 gulden minder per jaar in het laatje komt. Daarom heeft de gemeente nu een pro testbrief gestuurd naar de vaste Tweede Kamercommissie voor financiën en binnenlandse za ken. Hierin verzoekt Wassenaar om in ieder geval de bezuinigin gen aan een maximum te binden zodat die niet meer dan tien pro cent van de algemene uitkering bedraagt. Voor Wassenaar is de nieuwe fi nanciële verhoudingenwet, die overigens nog door de Tweede Kamer dient te worden behan deld en dan op 1 januari van het volgende jaar zal moeten ingaan, bijzonder ongunstig. Deze ver deelsleutel voor de hoogte van de uitkering die de gemeenten van het Rijk krijgen, wordt meiijk gekoppeld aan het be bouwde oppervlak van een ge meente en let in mindere mate op het aantal inwoners, zoals al tijd het geval is geweest. Aange zien Wassenaar in verhouding tot zijn oppervlakte dun is be* bouwd, moet de gemeenter er re kening mee houden dat in 1993 als gevolg van de nieuwe wet 4.500.000 gulden minder binnen komt. Als een uitvloeisel van het in 1976 ingezette regeringsbeleid zal Wassenaar in 1986 al rekening moeten houden met een vermin derde uitkering gulden. De gevolgen van het jongste re geerakkoord betekenen nog eens een financiële aderlating van 2.400.000 gulden. Eveneens in 1986 te bereiken. WASSENAAR - Er zal op 21 ja nuari een informatie-bijeen komst worden georganiseerd voor niet-actieven. Dit heeft het Wassenaarse college van burge meester en wethouders bekend gemaakt. De bedoeling is dat op deze wijze een begin wordt ge maakt met het ontplooien van activiteiten t.b.v. deze groep, die nu ook in Wassenaar groeiende is. Mevrouw Coen krijgt de eerste sleutel uit handen i 3.800.000 de woningbouwvereniging Lammers. i de voorzitter van voor het laatst hun ongelijk be vestigd door een uitspraak van de Raad van State. Ex-wethou- der Van Dingstee, die ook onder de aanwezigen was, beweerde zelfs dat dit tot ernstige kosten verhogingen heeft geleid: "Door de aktie van deze heren zijn de huren nu onnodig hoog gewor den, tot zelfs 50 gulden per maand meer". De voorzitter van de bouwvereni ging kon het niet laten een potje te breken voor de woningbouw, in aanwezigheid van wethouder v.d. Wiel-v.d. Flier: "Wij ervaren dagelijks de machteloosheid als we het schrijnende leed van de woningzoekenden zien", sprak hij. Het aantal woningzoekenden blijft overigens gestaag stijgen tot nu 1768 personen per 1 janua- Vanaf nu zullen er iedere vrijdag 5 woningen van het projekt wor den opgeleverd. Deze zullen vooral door mensen met medi sche en sociale indicatie worden opgevuld en verder met mensen die een "doorstromingswoning" inleveren. De toewijzing van de 16 HVAT-eenheden, waarin me de jongere Wassenaarders ge plaatst kunnen worden, is overi gens nog niet gereed. Deze één- en tweepersoonseenheden zul len half maart gereed zijn. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord; Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur: 12 en 17 uur. zo 8 uur tot zo 24 uur: J. Rus, Middelste- gracht 131, tel. 132500, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur R M G. Taytel- baum, Hogewoerd 138, tel. 126371, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: A. B.oer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420, spreekuur vlgs af- praak. o 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834, spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. zo, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Meren wijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za 8 uur tot zo 24 uur: S.P. Ouwerkerk, Loevéstein 40, tel. 891037; spreekuur za en zo van 12.30 tot 13 uur Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oran jelaan 29, tel. 174830. Voorschoten - za, A. Meiman, Leidse- weg 128a, tel. 2493; zo, C. Meijer, Rouw- cooppark 11, tel. 2493. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 7 jan tot 14 jan door: Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7, tel. 123553; Apotheek Lin naeus, Kempenaerstraat 31. Oegstgeest, tel. 173330. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn vlinder 36, tel. 146686. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- G.W.A. Kleinveld, Zoeterwoudsesingel 56. Leiden, tel. 134433. OPGERICHT 1 MAART 1 LEIDSCH ËL DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Post uitsluitend Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61.25 Per post f 83.60 16 30-18 00 u Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N Qüakemaat Plv Alg. redactiechef Rubnekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H. v.d. Post (plv) W. F J. Wirtz (bin./buit /ec J. Ruygrok-Hoogeve (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2