Geheim gevecht voor een draaglijk sterven Alexander Pola:'Medelijden is heel vervelend' ZATERDAG 8 JANUARI 1983 PAGINA 17 Enkele maanden geleden verloor Alexander Pola zijn vrouw aan kanker. De laatste ondraaglijke stervensfase hebben zij niet afgewacht. Er is euthanasie toegepast. Gedurende drie jaar heeft het echtpaar Pola-Berndsen de ziekte van Katja Berndsen geheimgehouden. Na lang aandringen heeft hij toegestemd in een gesprek erover. Op 28 september 1982 over leed op 59-jarige leeftijd de cabaretière Katja Bernd sen. Bij haar leven had zij een euthanasie-testament gemaakt. Haar man, Ale xander Pola, met wie zij 32 jaar getrouwd is geweest, beschikt ook over zo'n eu thanasie-testament. Katja Berndsen en Alexander Po la hebben beiden met suc ces gepoogd de laatste le vensjaren van Katja, die aan kanker leed, zo geluk kig en zo beschermd moge lijk te laten verlopen. De raad van de dokter is daarbij een grote steun geweest. Bo vendien hadden Katja en Ale xander vastgesteld, dat boven de jaren die hun nog samen restten, in geen geval de scha duw zou hangen van ondraag- Ujk lijden aan het eind van Kat- ja's leven. Ook dat was een gro te steun. Alexander Pola (68) woont sinds het overlijden van zijn vrouw Katja Berndsen alleen in zijn Amsterdamse huis. De nieuwe leegte bestrijdt hij door zich energiek op zijn werk te wer pen. Zijn werkkamer biedt ze ven meter ijsberen als het niet wil lukken. Samen met Chiem van Houwenlinge schreef hij o.a. succesvolle tv-series als „Ieder z'n deel" en „Zeg eens AA". Nog altijd is de roem van NCRV's Farce Majeure niet verbleekt, waarin hij veel ideeën stak. Baat Alexander Pola en Katja Bernd sen hebben de laatste drie jaar veel baat gehad bij de wijze waarop zij hun leven inkleed den. Ómdat anderen wellicht ook enig voordeel uit hun per soonlijke ervaringen zouden kunnen putten, gaat hij ak koord met ons verzoek om er over te vertellen. „We kwamen er in december 1978 achter. Een jaar tevoren was er al iets weggenomen uit een darm en toen is alles nage keken. Verder werd er niets ontdekt. Het was maar een klein gezwel geweest, maar een jaar later bleek er toch een uitzaaiing in de lever te zijn. En dat behoort tot de volstrekt on geneeslijke gevallen". - Werd de prognose meteen door de dokter verteld „Daar hadden we op aangedron gen. De dokter gaf haar nog een half jaar. Waarschijnlijk zou ze de zomer van 1979 niet halen. Mijn vrouw zei letter lijk: nou, dat is dan dat, en vroeg of we daar nog tegen konden vechten. „Ja, zei de dokter, we kunnen wat geven dat de celgroei remt, maar dat is een erg naar middel om in te nemen. Vijftig procent van de patiënten kan het niet verdragen en de andere vijftig procent kan het maar èen be paalde tijd verdragen. Een dag ben je er heel beroerd van. „Mijn vrouw vroeg ogenblikke lijk of dat het spul was, waar je haar van begint uit te vallen, want dan hoefde het voor haar al helemaal niet meer. Maar dat was het niet". Verzwijgen „Toen gaf de dokter de volgende raad: vertel het aan niemand, behalve je dochter Clairy na tuurlijk. Probeer het voor ie dereen verborgen te houden. Allereerst is medelijden heel vervelend. Het lijkt op isoleren als je het voor jezelf houdt, maar het tegendeel is juist het geval. Als je het namelijk wel vertelt zul je zien dat de helft van je vrienden begint weg te blijven omdat ze niet meer pre cies weten wat ze tegen je moe ten zeggen. De anderen komen binnen en werpen onmiddel lijk een doordringende blik op je. Dat is geen tactloosheid, maar ze kunnen er niets aan doen. „Vanaf het moment dat iemand die het weet zegt: god, wat zie jij er goed uit, denk jij: jaja, dat zegt hij er maar om. „En als een vrouw tegen je zegt-, wat zitje haar mooi, dan denk jij: ze bedoelt natuurlijk, datje nog niet kunt zien dat het be gint uit te vallen. Dus, zei de dokter, vertelt het niet. „Hij vond wel dat Katja het be richt erg nuchter opvatte. Ik hoop dat je zo nuchter blijft, zei hij. „Ik denk wel dat ik zo nuchter blijf, zei mijn vrouw, tenslotte is het enige verschil tussen u en mij, dat ik nu weet wanneer ik doodga en dat weet u van uzelf niet. U hebt het zo ver schrikkelijk druk, u kunt ge makkelijk eerder overlijden. „O ja, riep die dokter toen ogen blikkelijk, ik kan best een hart infarct krijgen en trouwens, het staat nog lang niet vast dat u aan kanker zult sterven. U kunt straks als u weggaat door een auto worden aangereden. de geriatrische afdeling, dus ze zouden daar alles van haar hebben moeten weten. En die geriater wist precies hoe ver de dementie bij haar was voortge schreden. Maar omdat ze haar been had gebroken kwam de geriater er pas na twee maan den aan te pas. Dat ziekenhuis is meer bezig met het beleggen van onrendabele bedden dan met de behandeling van de pa- tu-nten" Zekerheid „In die situatie, dat mijn schoon moeder langzaam afpeigerde, zei mijn vrouw: ik ben onge looflijk blij dat ik in elk geval de zekerheid heb dat dit soort dingen mij niet boven het hoofd hangt. Ik heb helemaal geen zin om op die manier tachtig te worden. „Het tragische is, dat je juist op die leeftijd niet meer in staat bent om te zeggen: jongens, laat maar. Mijn schoonmoeder was na haar beenbreuk niet meer in staat om te zeggen: ik ben nou 86, ik heb een leuk le ven gehad, voor mij hooit het niet meer. Dat had ze overi gens wel gezegd op haar 79e, toen men bij haar een nieuw heupgewricht plaatste Bg die gelegenheid heeft men haar op het risico gewezen, dat ze de operatie niet zou overleven. Waarop ze antwoordde ik heb een mooi leven gehad; ik heb nu vreselyke pijn en ik heb geen zin om terug te zitten kij ken op een mooi leven, terwijl ik een helse pijn in mgn heup heb. „Maar de tweede keer was ze niet in staat om te zeggen: jongens, ik heb nu zes jaar met die nieu we heup geleefd en nou vind ik het genoeg. Nee. toen lag ze' met catheters en vastgebonden handen. „Vanaf dat moment sta je als pa tiënt volkomen machteloos. Dan kan zo'n euthanasie-testa ment uitkomst bieden". Jullie beleden geen godsdienst „Nee. Het klinkt misschien niet voor iedereen even geril lend Maar we hebben veel steun aan ons volstrekte onge loof gehad. Dat is namelijk óók een zorg minder. Ik ben ervan overtuigd, dat er hierna niets meer is. Zwart - Dat is een beetje zwarte humor. „Ja. er heeft zich gedurende die dne jaar bij ons ook een BOOft zwarte humor ontwikkeld Wat wij vaak tegen elkaar zeiden, is deze joodse grap: Moos zegt te gen Saar: als een van ons bei den komt te overlijden, ga ik in Parijs wonen. ..In elke normale situatie is het een witz, dat die man zonder meer aanneemt dat zijn vrouw wel eerder dood zal zijn. Die witz was onze si tuatie". „Tenzij je het geluk hebt. nep ik dan, dat ik voor die tijd over een bananeschil uitglijd En dan zei Katja weer, als je het maar uit je hoofd zet. want voor een goede en prettige af wikkeling aan het eind heb ik wel graag dat de familie erbij is. Ik kan immers op een gege ven moment niet Tneer roepen weg met die slangen". „We hadden wel meer van die vreemde grappen. Het is na tuurlijk niet toepasbaar op elk karakter. Katja was zelf na tuurlijk een rots. En ze had een nuchter gevoel voor humor „Ze was eens op het spreekuur van de dokter en de telefoon ging. Het was een patiënt die eindeloos zat te klagen De dokter gaf met een lichte blik van wanhoop antwoord Toen hij eindelijk had opgehangen, zei mijn vrouw: jezus, wat ben ik blij, dat ik alleen maar kan ker heb. Dat was gewoon haar toon". Wilskracht „Met wilskracht, een goed sa menspel en nog een paar ka raktereigenschappen is het wel degelijk mogelijk om er ontzet tend veel, niet alleen aan te doen. maar als er niets nn-er aan te doen is, om er ontzet tend veel van te auto 1 hebt de keuze tussen wanhoop en er iets van te maken Er zijn erg veel mensen die zich veel te gauw in de wanhoop storten. Het is mgn ervaring, dat het ook heel goed anders mogelijk is En dat je er veel waardevols aan kunt ontlenen. Ook aan de ellende Het is mogelijk - meer mogelijk ook - om die heel onmenselijke dingen nog op een zeer menselgkc manier te beleven en te voltooien Er zijn een heleboel mensen die dat zouden kunnen „Ik zou iedereen, die zo'n bericht als dat van ons te horen krggt, willen aanraden probeer het binnen de familie te houden Belast er niet ook al je vrien den mee Want de kans is groot, dat zg vóór jou nog on der de geestelgke belasting bc zwijken". door Nol van Bennekom „Katja zei dat een rustig idee te vinden". Medisch wonder „Ze heeft wel tegen de dokter ge zegd: ik wil geen pijn, geen lij den. Ik wil niet aftakelen. Ik moet mij de zekerheid ver schaffen dat ik voor dat mo ment van zware aftakeling zal sterven. „Die zekerheid is de hoeksteen, waarop een dergelijk leven zo als wij dat tot het eind geleid hebben, überhaupt mogelijk is. Het idee van de dood is na tuurlijk onvermijdelijk, maar het wordt in elk geval geen el lende... Het wordt leuk en dan houdt het op. Ik ben blij dat ik zeggen kan dat het volgens on ze wens is verlopen. „Mijn vrouw heeft nog drieë neenhalf jaar geleefd. Ze heeft dat celgroei-remmende middel langer verdragen dan enige an dere patiënt in Nederland. Al die dingen zijn voor andere pa tiënten in veel gevallen niet zo hoopvol. Ze gold op het laatst als een soort medisch wonder. Maar de dokter was wel altijd zo verstandig om te zeggen: het gaat lekker, maar koester geen valse hoop. Laatje niet in de waan brengen dat het over gaat. Het gaat niet over. We rekken het lekker lang. „We zijn in die drie jaar nog elk jaar naar Zwitserland gegaan. Ze wandelde nog urenlang" Jullie hebben het toch op een opmerkelijke manier verwerkt. „De eerste klap hebben we in zoverre verwerkt - hij blijft natuurlijk altijd dat er toch een zekere gewenning optrad. Maar die kan je vergelijken met de soort gewenning na ie mands dood, als je eraan be gint te wennen dat je verder overal alleen voor staat. Het blijft afschuwelijk. „Maar wij konden er samen goed over praten. Katja zei: denk er aan, je gaat straks gewoon naar Zwitserland, hoor. Het is onzin om daar weg te blijven als ik er niet meer ben. Leuk? „En dan zei ik: ja natuurlijk, dat ben ik geloof ik ook wel van plan, maar ik weet niet, of ik het dan nog wel net zo leuk zal vinden. Waarop Katja riep: als je zo gaat beginnen; natuurlijk vind je het minder leuk..., en als jij doodgaat vind ik het minder leuk. Dat zien we dan wel weer. Regel jij het huis houden maar, probeer een werkster te krijgen. Dat soort dingen hebben we dus bespro ken. „Jarenlang". „Achteraf is iedereen zich rot ge schrokken. Niemand wist het immers. Iedereen riep: god, wat heb ik allemaal voor pijn lijke dingen gezegd. „Ik stelde ze dan meteen gerust door te zeggen: het is juist goed wat je gezegd hebt. Dat was precies wat de dokter be doelde. Die dokter zei ook: zo dra je op een verjaardag komt en er praat niemand over kan ker waar anders iedereen over kanker praat, dan denk je: o god, dat doen ze om mij. Want er is geen verjaardagspartg, waar niet binnen vijf minuten over kanker wordt gesproken. Maar ze zijn zich ten onrechte rot geschrokken. Het toont aan dat er een vreselijk taboe op kanker rust. Er zijn nu nog steeds mensen die mij opbel len en vragen: was het Kaa? „Dan zeg ik: wat dacht je dan? Vèè „Wat is Vèè, vragen ze dan, en ik antwoord: verkoudheid?". Jullie hadden beiden een eu- thanasietestament. „Ja, van het Informatie-centrum voor Euthanasie van mevrouw Sybrandy. In zo'n testament kan je bepalen dat je geen be handelingen toegepast wil hebben die het leven zonder enige positieve zin verlengen. Ik ben voorstander van eutha nasie in dit soort gevallen. Dat mag in alle kranten. Ten eerste heeft het verlengen van zo'n le ven geen zin en ten tweede vind ik dat deze vooruitgang van de wetenschap uitsluitend op technologie gebaseerd is. Ethiek „Ik vind dat geen medische voor uitgang in de ethische zin. Je komt tot de mogelijkheid van Pavlov, tot de mogelijkheid van het in leven kunnen hou den van een hondekop, maar dan puur technologisch. Het wordt volstrekt ten onrechte met ethiek in verband ge bracht. „De technologische ontwikke ling dient uitsluitend de tech nologie, niet de mens. De fabri kanten van ziekenhuismate riaal en van slangen worden er mee gediend. Het is niet meer dan een technische verworven heid, waarvan mensen de dupe worden. Zoals ze van alle te ver doorgevoerde technische ver worvenheden tegenwoordig de dupe dreigen te worden". Volgens Alexander Pola is een verschil tussen passieve en ac tieve euthanasie eigenlijk een fictie. In geval van een eutha nasie-testament mag je van daag de dag stopzetting eisen van de behandeling. Ook de fa milie kan stopzetting wettelijk afdwingen. Alexander Pola: „De grote hypo crisie zit hierin, dat het passie ve euthanasie heet als iemand zegt: we stoppen met de be handeling en we draaien nu al lerlei kranen dicht en we schuiven het beademingstoe stel opzij. Dat is natuurlijk een zeer actieve en arbeidsinten sieve bezigheid. En er wordt toch een spuitje gegeven waar door een zware verdoving of een coma optreedt. Want je kunt iemand die onder een beademingsmachine ligt na tuurlijk niet bg zgn volle be wustzijn laten stikken. Dat duurt dan nog een paar minu ten. Al die handelingen noemt men „passief en dat is van een onuitsprekelijke hypocrisie, vind ik. We leven wat dat be treft waarschijnlijk in een overgangstijdperk". Noodmaatregel Er wordt gezegd, dat door het Informatie-centrum Euthana sie hulp geboden wordt bij het beeindigen van het leven als de betrokkenen daarom vragen. „Daar kun je over debatteren. Het is een vorm van doe-het- zelf die medisch helemaal net zo toe te juichen is. Het is een noodmaatregel. Maar het heeft wel ontzettend veel losge maakt. Ook in de medische we reld. Je merkt aan alle kanten dat er in de medische wereld intussen heel anders wordt ge- dacht „De ene arts durft verder te gaan dan de andere. Bij mijn schoonmoeder zei de dokter o, ik begrgp dus, dat in geval van een „calamiteit" de familie geen prijs stelt op reanimatie Dat betrof dus iemand met een op dertien plaatsen gebroken dijbeen, dement en 86 jaar oud". - En dat is ook zo gegaan met je schoonmoeder „Nee, helemaal niet. Ze is twee keer geopereerd en het been is in het ziekenhuisbed opnieuw gebroken omdat ze iets ver keerd deed als gevolg van haar dementie. Toen hebben ze haar weer onder narcose gebracht. Maar ja, dat was dan ook in dat beroemde Slotervaartzieken huis, waarvan ik vind dat het niet alleen gesloten moet wor den, maar ook met de grond gelijkgemaakt Met de staf er in. Dat klinkt een beetje grof Aan de andere kant vind ik het vervelend om te zeggen, want ik geef mevrouw Gare niet graag gelgk. „Tegenstanders van de plannen van Gardeniers roepen nu, dat dit het enige ziekenhuis in Am sterdam is met een geriatrische afdeling Mijn schoonmoeder was inderdaad behandeld op r "Er trad een zekere gewenning op"

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17