branden zit een luchtje Vatbaarheid voor van alles Eigenaardige ziekte steekt de kop op door Miep Hoenson ZATERDAG 8 JANUARI 1983 Ging men er jarenlang van uit dat opzettelijk veroor zaakte branden werden veroorzaakt door pyroma nen; de werkelijkheid anno 1982 leert dat ook 'normale' mensen door omstandighe den tot een dergelijke wan hoopsdaad worden aange zet. Menige keurige burger die zijn persoonlijke schul denlast via een (te) hoge verzekering wil aflossen blijkt naar de benzinefles te grijpen. Met name in deze provincie groeit het aantal branden de brandweerlieden boven het hoofd. In de eerste zes maan den van 1982 moest er in Zuid- Holland 4652 maal een alarm kreet richting brandweer wor den gedaan. Omgerekend een stijging van zo'n 17 procent, vergeleken met 1981. De scha de die door het totale aantal branden in Nederland werd veroorzaakt van januari tot en met juni van dit jaar: 398 mil joen gulden. Totale brandscha de van vorig jaar: 682 miljoen. Dit alles inclusief de 20 pro cent opzettelijk veroorzaakte branden. Op pad De verzekeringsmaatschappijen hebben nu de handen ineenge slagen in hun strijd om de brandstichters te ontmoedigen en om het totale aantal bran den terug te brengen. Zij wil len het vuur niet aanwakkeren onder de bonafide verzeke ringnemers. Het is de kunst om de goeden niet onder de kwaden te laten lijden, zo werd tijdens de vergadering gesteld. Geen mens wordt dus van brand stichting beticht totdat het te gendeel is bewezen. Echter, de verzekeringsmaatschappijen zullen meer dan ooit hun men sen als 'rechercheurs' op pad sturen. De gedupeerde had veel antiek in huis staan? Dan moeten daar resten van terug te vinden zijn. De hele inboe del verloren gegaan? Maar de buren beweren dat er twee da gen geleden spullen uit huis werden gesjouwd... "Wij vinden zelf ook wel dat we de mensen te weinig vragen. Anderzijds hebben verzeke ringsmaatschappijen er een hekel aan om vervelende vra gen te stellen. Dat is alleen maar anti-reclame. Maar ik ben bang dat we er toch aan zullen moeten geloven". Voorzitter mr. F.W. Lodder van de Ver eniging van Brandassuradeu ren kan niet langer om de cij fers heen. "We worden gecon fronteerd met een steeds grote re reeks branden, waarvan de oorzaak onbekend is. Zelf kan ik haast niet geloven dat het aantal opzettelijk veroorzaakte branden inderdaad zo hoog is. Maar dat hele grijze veld van branden zonder oorzaak, dat moet kleiner worden". Vandaar dat menige huiseige naar, die zijn pand in vlammen zag opgaan, met vragen over schulden en hypotheken zal worden geconfronteerd. "Al thans, voor zo ver die vragen de privacy niet aantasten", haast mr. Lodder, zelf direc teur van de N.V. Verzekering Maatschappij Holland, zich te zeggen. Ontruimen Financiële problemen zetten een onbekend aantal huiseigena ren tot brandstichting aaa Sommigen worden gepakt. Het betreft hier geen handige criminelen, maar onhandige en huis en zag de rook al uit de schoorsteen komen. Toen de chauffeur de fietsende eige naar waarschuwde dat er iets loos was snauwde deze hem toe zich met zijn eigen zaken te bemoeien. Mr. Lodder: "Het is inderdaad verontrustend dat bij zeer veel branden de oorzaak onbekend is. Toch blijken veel verdachte branden de meest krankzinni ge oorzaken te hebben. Dan heb ik het nog niet eens over de bekende pan met vet, die in brand vliegt. Wat dacht u van een glazen koepel die als brandglas gaat fungeren, waar door de prullenbak in brand vliegt? Het lampje dat te dicht bij de met kunststof geisoleer- de muur is bevestigd? Kijk, dergelijke dingen zullen bij mij thuis niet gebeuren, maar bij een ander kennelijk wel". onlangs gehouden vergadering was bijvoorbeeld dat niet zon der meer de herbouwwaarde moet worden uitbetaald. Lod der: "Vooral de laatste jaren kampen we met de situatie dat de herbouwwaarde stijgt van wege de ontwikkeling van de lonen, terwijl de prijzen van de huizen dalen. Die gegevens staan vaak in geen enkele ver houding tot elkaar". Als het getroffen pand niet meer wordt herbouwd, moet de eige naar alleen de dagwaarde te rugkrijgen. De meeste verzeke ringsmaatschappijen zullen een dergelijke clausule al op 1 januari van het komende jaar in de standaardvoorwaarden laten opnemen van nieuw af te sluiten polissen. Mr Lodder denkt dat deze clausule op den duur de meest effectieve maat regel zal worden in de strijd te gen de brandstichters PAGINA 15 Veel heil verwacht hy ook van de pogingen van het verzeke ringswezen om de contacten met politie en brandweer te verbeteren. Gezamenlijk zou den deze instanties tot een be tere preventieve aanpak moe ten komen. "Als je al accep teert dat in het centrum van een stad half ingestorte gebou wen blijven staan, dan vraag je erom dat de jeugd er de brand insteekt". En het ontstellend hoge aantal branden in scholen moet wor den tegengegaan door een be tere sociale controle van de I buurt. "We moeten ons meer bewust worden van onze ge meenschappelijke verantwoor delijkheid", zo oordeelt Lod der Anderzijds beseft hij dat de ge meenschapszin er de laatste ja ren in dit land niet beter op is geworden, met name in de gro te steden De verzekeringsman is bang dat het stelsel van de sociale zekerheid in dit land het aantal branden alleen maar kan doen toenemen Die stel ling is niet zo vreemd als ze op het eerste gezicht lijkt. In Ame rika. het land dat al te vaak als het grote voorbeeld geldt, is een afgebrande fabriek een ramp voor de werknemers. Hun financiële zekerheid is veel minder groot De werkge meenschap heeft er dus veel meer belang bij dat de fabriek overeind blijft staan. En waar om vertoonde juist in de Twee de Wereldoorlog het aantal branden een opmerkelijk lage score? Omdat alles wat af brandt in die tijd onvervang baar was vanwege een gebrek aan materialen. Conclusie van Lodder: brand is min of meer een welvaartsverschijnsel. Prijzen Sommige alternatieven om het aantal branden te bedwingen gingen de heren verzekeraars net të ver. Zo zag men niets in het Amerikaanse systeem om premies uit te loven voor tips over mogelijke brandstichtin gen "Een beetje eng", vonden zij Ook het bewaren van dubieuze dossiers werd als mogelijkheid van de hand gewezen. Het is - alweer in Amerika - de ge woonte om by een onopgelos te. verdachte brand na enige tyd nog eens langs te gaan by de betrokken mensen Niet zel den staan als verloren opgege ven antieke spullen dan weer te pronk in de nieuwe kamer. Zaak alsnog opgelost Nee, dat soort praktyken gaat de Nederlandse verzekeringsbe- dryven te ver, bang als ze zijn teveel privacy te verstoren. Maar natuurlijk gaan de goe den op den duur wel onder de kwaden lijden. Daar kunnen de verzekeraars niet helemaal onderuit. Een maatregel die er wel doorkwam is die van de premieverhoging van de in boedelverzekeringen in de pro vincies waar zich de meeste in braken en diefstallen bevin den. In Groningen, Friesland, Drenthe. Overijssel en Zeeland is het aantal claims veel gerin ger De inwoners van deze pro vincies boffen: de verhoging zal hun niet treffen wanhopige mensen, die al gauw sporen achterlaten. Lodder: "Er is geen mens dat consequent z'n eigen inboedel in vlammen laat opgaan met al le dingen erbij waaraan hij ge hecht is. Dat gegeven verge makkelijkt het opsporen van frauduleuze brandstichtingen natuurlijk". Voorbeelden te over van cliën ten, die eerst hun jacht of cara van ontruimden voordat de brand erin ging. Of huisdieren, die toevallig uitbesteed waren op het moment dat het vuur om zich heengreep. Mr. Lodder kan de voorbeelden zelfs met gevoel voor humor aanhalen. Dat van de boer, die huis en haard met benzine be sprenkelde en er het vuur in stak. Als een idioot fietste hij weg van de plaats des onheils. Een bus, vol met dorpsgeno ten, reed vlak daarna langs het Extra der veelvuldig worden gecon fronteerd met 'het slechte' in de mens, hij blijft onwrikbaar in zijn standpunt dat bij geen enkele claim de beschuldigen de vinger wordt uitgestoken. Na een brandmelding wordt een expert aangesteld om de schade op te nemen. De verze keringnemer, die het met eens is met de schattingen van de verzekeringsexpert, kan zelf zijn eigen expert in huis halen Politie komt er niet aan te pas, alleen wanneer er duidelijke aanwijzingen zijn dat er een luchtje aan de brand zit. Het merendeel van de verzeke ringsmaatschappijen betaalt de herbouwwaarde van het pand, al staat de oorzaak niet vast of al is de brand door der den aangestoken. Maar in de nabije toekomst moet dat an ders worden. Eén van de conclusies tijdens de De Burcht in Leiden, Qbus en 't Poelhuys in Lisse, de Nachtegaal in Noordwykerhout, Palace in Noordwijk en recentelijk nogjongerentehuis De Linden in Lisse - er branden veel panden onder verdachte omstandigheden af. Één op de vijf branden, om precies te zijn. Een alarmerend gegeven, niet in de laatste plaats voor de brandverzekeraars zelf. De Vereniging van Brandassuradeuren in Nederland kwam onlangs zelf met dit hoge cijfer op de proppen tijdens haar jaarvergadering. Hamvraag tijdens die bijeenkomst: hoe ontmoedigen we die brandstichters? Het Wapen van Friesland in Hiüegom, één van de vele panden die de laatste jaren in deze regio onder verdachte omstandigheden afbrandden Slecht Als verzekeringsman mag Lod- Mr. F. W. Lodder, voorzitter van de Vereniging van Brandas suradeuren: "Brand is min of meer een welvaartsverschijnsel". Doordat zich plotseling een ongewoon aantal patiënten met deze tevoren zeer zeld zame vorm van kanker voordeed, kwam het VW- syndroom aan het licht. Artsen van het medisch centrum van de New York University ontdekten bij drie jonge mannen het sar- coom. Tot die tijd was dat alleen maar bij twee groe pen bekend: bij oudere mannen van mediterrane afkomst en bij personen waarvan men het afweer mechanisme kunstmatig had onderdrukt, bijvoor beeld om de afstoting van een overgeplant orgaan te gen te gaan. Na die eerste melding werden soortgelijke gevallen gesigna leerd in San Francisco, Los Angeles en kort geleden in Ko penhagen en andere Europese steden. Van meet af aan was duidelijk dat de plotselinge uitbarsting van het sarcoom van Kaposi te maken heeft met seksuele ge- dragspatronen. De belangrijk ste factor is een groot aantal seksuele contacten met ver schillende partners. Volgens recent onderzoek van dr. Jero me Groopman en dr. Michael Gottlieb zijn vrouwelijke pros tituees. drugspuiters en seksu eel aktieve homoseksuele mannen de meest bedreigde groepen. Defect Met een sterftecijfer van onge veer 40 procent van het aantal ziektegevallen per jaar is het sarcoom van Kaposi duidelijk de aandacht waard. Maar verontrustender is dat dit sar coom slechts een onderdeel is van een veel grotere 'VW-epi- demie'. Men kan gevoeglijk zeggen dat een derde van het aantal patiënten met de verkre gen verhoogde vatbaarheids ziekte ook het sarcoom van Ka posi oploopt. Maar ook andere vormen van kanker komen vaak voor bij patiënten met het VW-syndroom, bijvoorbeeld kanker van mond en endel darm. De diepere oorzaak schijnt een defect in het afweermechanis me te zijn waardoor het li chaam vatbaar wordt voor in fecties, maar ook voor kanker Dat is een interessante consta tering en lijkt de theorie over het ontstaan van kanker te on derschrijven. Die theorie gaat er van uit dat kanker terug te voeren is op het wegvallen van de controle van het lichaam over kwaadaardige cellen. In een gezond lichaam zouden celveranderingen die tot kwaadaardigheid leiden dade lijk worden ontdekt en derge lijke cellen zouden meteen worden vernietigd. Als deze bewakingsfunctie - en men kent deze functie toe aan het afweermechanisme dat het li Een hoogst eigenaardige ziekte zorgt al enige tijd voor opschudding bij de gezondheidsdiensten aan beide zijden van de Atlantische Oceaan. De nieuwe ziekte wordt aangeduid met de term VVV-syndroom, het syndroom van de Verkregen Verhoogde Vatbaarheid. Er zijn inmiddels enkele honderden ziektegevallen geconstateerd waarvan bijna de helft met dodelijke afloop. Wekelijks worden er 15 20 nieuwe gevallen gemeld. Als verwekker ziet men een tot nu toe onbekend micro-organisme. Dit tast het afweermechanisme van het slachtoffer aan en verhoogt daarmee de vatbaarheid voor (eventueel dodelijke) infecties. Tevens vergroot het de kansen om een bepaald type kanker, het sarcoom van Kaposi, tot ontwikkeling te laten komen. chaam ook tegen infecties be schermt - tekortschiet is kan ker het gevolg. Tot nu toe was er geen duidelijk bewijs voor deze theorie te vin den. Maar toeneming van het aantal infecties en kankerge vallen bij patiënten met het VW-syndroom lijkt er op te duiden dat de theorie juist is. Bedenking Wat is de oorzaak van de verkre gen verhoogde vatbaarheids ziekte? Het enige plausibele aanknopingspunt is het veel vuldige seksuele contact van de slachtoffers van deze ziekte met verschillende partners. Een onderzoek onder leiding van de Centers for Disease Control in Atlanta (VS) wees uit dat het aantal seksuele part ners van homoseksuelen die het VW-syndroom hadden ge kregen, over een mensenleven berekend circa 1100 beliep. Overigens is er wel een beden king op te werpen: waarom zien wy het VW-syndroom pas de laatste tijd? Homosek sualiteit met vele partners cn prostitutie zyn bepaald niet nieuw. Beide zaken bestaan al heel lang op de wereld. De Amerikaanse dr. Alex Comfort wijst erop dat homoseksuali teit in veel maatschappijen al lesbehalve werd en wordt toe gejuicht, maar dat nergens ooit melding is gemaakt van bui tengewone ziekterisico's die verbonden zouden zijn aan het vaak wisselen van partner Een bepaalde levensgewoonte heeft trouwens ook sterke ver denking opgeroepen, namelijk het gebruik van amyl- en bu- tylnitriet als zogenaamde ge zelligheidsdrug of middel om de seksuele extase op te voe ren. Deze chemische stoffen zijn zeer populair bij mannelij ke homoseksuelen en zouden derhalve verantwoordelijk kunnen zyn voor de aantasting van het afweermechanisme bij hun gebruikers. Dr Karl An ker Jorgensen en dr. Sven Olov Lawesson van de univer siteit van Aarhus in Denemar ken vestigden ook de aandacht op de mogelijkheid dat dit soort van stoffen verwekkers van kanker tot activiteit prik kelen. Maar het totale beeld le vert toch geen bewijzen op voor de gedachte dat nitrieten de boosdoeners zouden zyn te veel patiënten met het VW- syndroom hebben nooit ge bruik gemaakt van dit soort drugs. Nieuw virus? Zou dan de schuldige een totaal nieuw virus kunnen zyn, ëën waarvan de identiteit nog niet is vastgesteld? Het onderzoek naar een micro-organisme van deze aard is nu gericht op een bevolkingsgroep waarin het VW-syndroom een bed ge woon vcrschynsel blijkt te zijn: emigranten uit Haiti die naar de Verenigde Staten ko Hoe deze groep aan de ziekAp komt is al een even groot raatf- sel als de aard van de aandoe ning zelf. Maar er zyn nu aan wijzingen dat in Haïti blijkbaar ook een epidemie van het VW-syndroom heerst, en het eiland is een geliefd vakan tieoord voor homoseksuele mannen. Zouden zy de onbe kende verwekker hebben mee gebracht, of ligt het omge keerd? Deskundigen van de Centers for Disease Control onderzoeken nu bloed m OKI weefsels van Haitiaanso slacht offers van de ziekte en probe ren de tot nu toe onbekende ziekteverwekker op te sporen. Kort geleden kwam er van de kant van het St. Luke's Roose velt Hospital Center in New York een tamelijk verontrus tend bericht Volgens het be richt komt het VVV-syndroom - of een aandoening die daar veel op lykt veel meer voor dan oorspronkelijk werd ge dacht De fundamentele afwij king by mensen die aan het VW-syndroom lyden is een massale teruggang in aantal van bepaalde bloedcellen Het betreft één der beide typen kleine, witte bloedcellen en wel die welke een belangryke rol spelen in het afweermecha nisme By een tekort aan deze onmisbare verdedigers is het lichaam een weerloze prooi voor micro-organismen die an ders nooit een bedreiging zou den vormen. Voorkomen Ondertussen breidt de ziekte /i' h Uil en r, i r r.ug g.-« n - doende therapie bekend. Een geruststellende factor in dit dreigende verhaal is dat men de ziekte op een vry eenvoudi ge cn voor de hand liggende manier kan voorkomen Een dergelijke voorzichtigheid lykt gerechtvaardigd, althans ten minste totdat de deskundigen waar ter wereld ook enn ge slaagd zijn de oorzaak van deze eigenaardige aandoening vast te stellen. Bovenstaande gegevens fijn ont leend aan een artikel vervchren on langs in I>e Letter W", een uitgave van de dienvt Wetensrhapvvoorlieh-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15